Loo s?? waterpoort-krabbels w Jubilerende ds. de bloemetjes gezet OJC kreeg meeste stemmen: 5 zetels b.'„* 2R van -f r\..A M van .Sneek zal u niet vergeten IJLST en 111 n Geen trappen - wel fietsen iu i o Oud-raadslid W. Grondsma overleden Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL aecombtneewk utknve win NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Staking chauffeurs ZWH en LAB duurt voort 124e jaargang no. 23 o Mg a; Si .z Uitslag verkiezing Jeugdgemeenteraad Nieuiv plan voor tunnel Bloemstraat en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Donderdag 20 maart 1969 M 11 Sneek kan weer land kopen aan Zwarte Brekken ÉS V - <T eerste takken. Het openbaar vervoer is een aan een goede markt voor vetten de zo loomgroep. De bedoeling was: door VKO (Vrijheidsklasseorganisatie). bieden. Men had daarvoor een sim- - jt 4 en 13 april mogen uitkomen, in de r i _ii_ t i. houden. De avond werd geleid door de heer C. de Graaff, lid van de raad voor Sport, Recreatie en jeugdwerk. Hij kon ongeveer 50 jeugdige kiezers welkom heten. Opvallend was de grote belang stelling van de zijde van de raadsleden. Aanwezig waren o.a. de heren Van Dijk, Baarda, Van den Akker, De Vries, Nienhuis, Bosma, mevr. Unema-Ehl- hardt, Bergsma en Visser. De heer De Graaff vond deze belangstelling gewel dig. De spanning was al direct in het begin van de avond te proeven. De verschillende partijen zaten bij elkaar te kijken om te zien hoeveel stemmen ze hadden. stemmen te tellen en de kiesdeler te berekenen en aan de hand daarvan de zetels te verdelen. Ds. Van Loo en zijn vrouw luisteren, kennelijk geamuseerd, naar één van de vele sprekers op de receptie in de Noorderkerk. Voor een passende ach tergrond zorgde de kansel. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt han 4elsad vertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 40 ten name v 'Sneeker Nieuwsblad -“3*^ De verkiezingscampagne voor de partijen voor de jeugdgemeenteraad is af gelopen. Twee weken lang hebben de leden van de verschillende partijen hun best gedaan om zoveel mogelijk handtekeningen bij elkaar te krijgen. Op ver scheidene plaatsen kon men de propagandabiljetten van de partijen zien han gen, met de uitnodiging op die en die partij te stemmen. De Sneker jeugd be paalde haar keus, stemde ende Oecumenische Jeugd Commissie bleek het meest in trek. Maandagavond werd de voorlopige uitslag van de verkiezings strijd bekend gemaakt in „kosmies jongerencentrum De Meerpaal”. De OJC had meer dan 40% van alle stemmen vergaard en is daardoor de grote over winnaar. Deze groep is verzekerd van 5 zetels in de toekomstige jeugdge meenteraad. i/erschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoor 4091 F Hei Sneekar Nieuwsblad is een „Wat hebben wij nou eigenlijk nog gedaan”, zei ds. E. N. van Loo maandag middag in zijn slotwoord op de receptie, die te zijner ere werd gehouden in de gereformeerde Noorderkerk. Zijn kerk, waar hij ruim 23 jaar het Woord heeft bediend. Waar zou men beter dan in deze ruimte het dubbele jubileum van ds. en mevr. Van Loo kunnen vieren? Dominee was van mening dat men van alle goede woorden die aan zijn adres waren gesproken gerust 90 procent af kon doen; dan hou je tien procent over, zei hij, dat zal wel dichter bij de waarheid zijn. Deze woorden typeerden hem als de bescheiden man, die hij steeds is gebleven en die alom bekend is in Sneek. wat de rentabiliteit in de onderne- den. Want als de margarine duur- mingen betreft. Dat is duidelijk, der werd zouden misschien meer Maar is het de chauffeurs ook zo mensen overgaan op roomboter. En duidelijk, dat het publiek niet de dat zouden de boeren graag willen, dupe mag worden van de conflic- ten binnen die ondernemingen? Waarom dan opgetreden tegen bus- De bijeenkomst begon om half acht, maar Erik van Delden. fraktieleider van de FJG, en Koos van Opzeeland, fraktieleider van de KVP-jo., waren toen nog niet aanwezig. De FJG was wel vertegenwoordigd maar de KVP- jo. helemaal niet. Wel een slordig be gin, hopelijk zal het straks niet zo gaan in de jeugdgemeenteraad. GROTE BELANGSTELLING VAN RAADSLEDEN Het is een de schoolvereniging de leraar Neder- SNEEKER NIEUWSBLAD B V is een bedrag gemoeid van f 512.000, Daarnaast wordt voor de trottoirs en een asfaltverharding op het fiets pad van de gemeente f 35.700,ge vraagd. De totale kosten bedragen f 543.200 naar raming, dat is f 74.200 meer dan het in 1966 uitgetrokken kre diet. Na de voltooiing zal de tunnel door de N.V. Nederlandse Spoorwegen wor den beheerd en door haar voor reke ning van de gemeente worden onder houden en vernieuwd. Deze aanblik bood gistermid dag vanaf de Sophiastraat de achterkant van „Ons Gebouw”. Het zal er vandaag wel weer an ders uitzien, want af breken gaat vlug. Het ziekenhuis pakt de zaak energiek aan. Maar met dat al zijn tal van verenigingen en organisaties „in de kou” komen staan. De behoefte aan een cul tureel centrum heeft zich de af gelopen maanden meer dan ooit doen gevoelen. Er is in de salarissen van de bus chauffeurs van ZWH en LAB be paald een achterstand, dat blijkt wel uit de bedragen die door de chauf feurs zelf bekend zijn gemaakt. Men kan er dan ook begrip voor hebben dat zij hun eisen door middel van een staking kracht bij zetten. Maar het kon best eens wezen, dat ze op dit ogenblik bezig zijn „de kip met de gouden eieren te slachten”. Nie mand weet wat er op korte termijn gaat gebeuren, maar men kan wel nagaan dat de huidige toestand een voudig niet lang kan duren. Het is zeer de vraag, volgens deskundigen, of de kleine streekvervoersonderne- mingen het nog lang kunnen bol- ZETELS In totaal waren er 1174 stemmen uit gebracht. Bij elke partij werden van het aantal stemmen dat op die partij was uitgebracht, 5 afgetrokken. Deze 5 stemmen waren goed voor 1 zetel, opdat alle partijen tenminste in de j eugdgemeenteraad vertegenwoordigd zouden zijn. Het totaal aantal te ver delen zetels bedroeg 15; dit aantal werd dus verminderd met 5x1 zetel, zodat er nog 10 overbleven. Deze 10 moesten evenredig aan het aantal stemmen op de partijen worden verdeeld. Om ongeveer 8 uur trokken de heren De Graaff, J. Baarda (voorzitter van de Stichting Open Jeugdwerk) en de frak- tieleiders zich terug om het aantal bileum beleven. De schemerlamp, die hij als cadeau meebracht, zei hij, „geeft maar een flauw afschijnsel van ’t licht dat u verspreid hebt”. De gemeente Sneek werd vertegen woordigd door de wethouders Bergsma en Baarda. De laatste merkte op, dat ds. Van Loo steeds een bescheiden burger is geweest en een bekende figuur in het Sneker stadsleven. „Als hij een fietstocht hield met zijn zoons, dan liet hij ze lengten achter zich”. De heer Baarda besloot: „Ds. Van Loo kent Sneek en Sneek kent ds. Van Loo. Sneek zal u niet vergeten”. DE NAVO „Nu komt er een vertegenwoordiger van de NAVO”, zei ds. Brinkman en Door de heer P. v. d. Meulen, alhier, werden de gemeente te koop aangebo den, de hem in eigendom toebehorende percelen boezemland te Oppenhuizen, ter totale grootte van 1.58.26 ha, ge legen nabij de Zwarte Brekken. De percelen kunnen pachtvrij worden aan vaard. De eigendomsverkrijging van gemelde percelen achten b. en w. voor de gemeente van belang. Zij stellen daarom de raad voor tot aankoop te be sluiten. De Spoorwegen hebben op verzoek van de gemeente Sneek een nieuw plan gemaakt voor een onderdoorgang bij de Bloemstraat. Daarin zijn de z.g. „luie trappen”, aan weerszijden voor zien van rijwielgoten, in totaal 6 m breed, vervallen. Er is ruimte gescha pen voor het fietsverkeer. Als de raad met dit plan akkoord gaat, zal de onderdoorgang ’n inwendi ge breede van 7 m. verkrijgen, waar van 3 meter voor de voetgangers en 4 meter voor de fietsers is bestemd. De vrije hoogte in de tunnel zal voor de '■oetgangers 2.25 meter en voor het rij- wielverkeer 2.30 meter bedragen. De spoorbaan zal ter plaatse van de on derdoorgang circa één meter omhoog worden gebracht. Voorts zullen tijdens de bouw tijdelijke voorzieningenge dacht wordt aan het maken van een voetbrug worden getroffen om het voetgangersverkeer bij de Bloemstraat doorgang te laten vinden. Met de hiervoor geschetste, voor re kening en risico van de gemeente door de N.S. uit te voeren werkzaamheden Ook de LAB ligt stil. Dat betekende dat vanmorgen, evenals gisteren reeds, vele werknemers en scholieren uit de wijde omgeving van Sneek niet op hun werk konden verschijnen. Sommige bedrijven, zoals Tonnema, halen hun personeelsleden met eigen wagens van huis. Scholieren uit Bolsward proberen veelal liftend onze stad te bereiken. De chauffeurs kozen in de nacht van dinsdag op woensdag voor de tweede maal onze stad uit als vergaderplaats. Gisteren is, nog vrij onverwacht, de heer W. G. Grondsma te Oosthem overleden. Hij was 61 jaar. De over ledene was van 1958 tot begin dit jaar raadslid van Wymbritseradeel voor de Anti-Revolutionaire Partij. Zijn slech ter wordende gezondheid noodzaakte hem voor het raadslidmaatschap te be danken. In zijn woonplaats Oosthem nam hij een vooraanstaande plaats in het verenigingsleven in. Hij maakte zich verdienstelijk voor Dorpsbelan gen Oosthem en maakte deel uit van het bestuur van de Stichting Himster- hüs. In zijn functie als raadslid zat hij verder nog in de commissie van toe zicht voor de Streekmuziekschool. A.s. zaterdag zal de teraardebestelling plaatsvinden. Voor deze vergadering bestond lande lijke belangstelling. Radio en televisie waren present. Gisteravond kon men daarvan beelden zien in „Hier en nu” en de Friese dagbladen besteedden uit voerig aandacht aan de kwestie. Het zou dan ook weinig zin hebben het op deze plaats nog eens over te doen. Ieder heeft gisteren reeds kennis kun nen nemen van de feiten. Intussen vraagt ieder zich af wat er gaat gebeuren. Het is duidelijk, dat niet alleen de betrokken maatschappij en, maar verscheidene bedrijven in Sneek en omliggende plaatsen door de ze staking ernstig worden getroffen. Het echtpaar Van Loo, geflankeerd door de kinderen, werd deze middag mooi in de bloemetjes gezet en kreeg ook andere cadeaus. Het middengedeel te van het kerkgebouw was hiertoe ontruimd en daar stonden nu tafeltjes met rokerij en versnaperingen. Van de gelegenheid om de familie Van Loo te feliciteren werd veel gebruik gemaakt. Om 3 uur begon een min of meer offi cieel gedeelte met toespraken. Ds. G. J. Brinkman trad daarbij op als „ceremo niemeester”. De eerste spreker was. dr. P. Kunst, praeses van het moderamen van de ge nerale synode van de gereformeerde kerken in Nederland („We beginnen met de hoogste instantie”, zei ds. Brink man). Deze herinnerde er aan dat ds. Van Loo in de twintig jaar dat hij synodelid is geweest zich steeds be ginselvast heeft getoond. Verschillende belangrijke synodevergaderingen heeft hij meegemaakt. Uit dank voor alle op offeringen bood ds. Kunst een fraaie wandklok aan. BEDACHTZAAM OECUMENISCH De goede sfeer tussen de predikanten van de verschillende Sneker kerken bleek duidelijk uit de aanwezigheid van hervormde, doopsgezinde en baptis tenpredikanten. Dr. K. M. Witteveen sprak zowel namens de Raad van Ker ken in Sneek als namens de hervormde gemeente. „Men heeft ons wel eens voor tweelingbroers aangezien”, ver telde hij. „Hoe moet ik ds. Van Loo kenschetsen? Ik dacht als goed gere formeerd, maar ook zeer toegankelijk voor het andere. Ik zou zeggen: be dachtzaam oecumenisch”. Dank voor het werk aan de raad van kerken ge geven. Dat gebeurde zowel met plezier alsook indien nodig met een kritische noot. Van de raad van kerken kreeg ds. Van Loo een boekenbom De vorige gemeenten van de jubila ris lieten zich niet onbetuigd. Ds. E. J. Baljet van Wons merkte op: „De geest van ds. en mevrouw Van Loo waart nog altijd rond in Wons na 23 jaar. Maar ik kan niet zeggen dat het een boze geest is. U heeft uw stempel op deze gemeente gedrukt”. ALTIJD OP DE FIETS En ouderling J. Ypma uit Exmorra, die tevens namens de Allingawiersters sprak, zei: „Als die oude fiets van u ’t kon navertellen hoeveel reizen, in weer en wind, in de oorlog zelfs op anti- plofbanden, daar op zijn gemaakt. Namens de particuliere synode Fries- land-zuid herinnerde ds. W. H .J. de Boer uit Heerenveen er aan dat niet alleen het kerkrecht hem als deputaat ter harte ging; daarbij klonk altijd de liefde tot de kerk door. De particuliere synode bood een bloemstuk aan. Ds. De Boer sprak tevens namens de deputa- ten voor hulpbehoevende kerken en overhandigde nog een boekenbom „Ik zou willen vragen: Verstaat gij wat gij leest?”, aldus deze predikant. Hij dacht dat dat bij ds. Van Loo wel goed zat. EEN SJEKKIE „Eens op een vergadering rookte u tot mijn verbazing een sjekkie. Later hebben we nog vaak samen een sjekkie gerookt”, vertelde ds. H. D. de Wit uit Wijckel, die de classis Sneek verte genwoordigde. Een wandbord van Mak- kumer aardewerk was het cadeau dat de waardering van de classis tot uit drukking bracht. Ds. A. J. van Dijk uit Sloten herin nerde er aan dat ds Van Loo voorzit ter is van de commi-sie van samenwer king voor de zending Hij dacht dat niet I zoveel predikanten hun veertigjarig ju- .11. - UITSLAG Na ongeveer een kwartier voegden de heren zich weer bij het vol span ning wachtende gezelschap en maakten de uitslag bekend. De kiesdeler was berekend op 114. De OJC had 479 stem men, KVP-jo. 262, FJG 215, Arjos 187 en de Liberale jeugd 31. De voorlopige zetelverdeling ziet er als volgt uit: OJC 5 zetels, KVP-jo. 3, FJG 3, Arjos 3 en de Liberale jeugd 1 zetel. Er volgt nu een periode waarin de begeleidingscommissie alle stemmen zal controleren op vervalsingen e.d. Als het blijkt dat iemand op twee of meer partijen gestemd heeft, verliezen alle partijen die stem. Na die controle zal de definitieve zetelverdeling bekend worden gemaakt. Die zal wel gelijk zijn aan bovenstaande, of er moet vreselijk met de handtekeningen geknoeid zijn. WIE IN JGR? In de jeugdgemeenteraad zullen de zetels, volgens de voorlopige verdeling, worden ingenomen door: OJC: fraktie leider Peter Karstkarel, Siep lekema, Willem Steneker, Sjoerd Oppewal en Loes Portiek; FJG: fraktieleider Erik van Delden, Thea de Boer en Bob Klein; KVP-jo.: fraktieleider Koos van Opzeeland, Peter Brattinga en Adolf Kuipers; Arjos: fraktieleider Piet Sik- ma, Jan Hoekzema en Evert Metz en Liberale jeugd: fraktieleider Johan Miedema. De heer De Graaff deelde mee dat in de tweede helft van april de jeugdge meenteraad geïnstalleerd zal worden. Het aantal uitgebrachte stemmen viel hem enorm mee. Wethouder Visser sprak zijn tevredenheid uit over de verdeling van de zetels. Hierbij sloten alle aanwezigen zich aan. in die landen. De redenering is toch langstellenden kunnen met deze- wat al te simpel geweest, althans boot mee (vertrek 9.15 uur) en die conclusie mag men wel trekken uit wat in het ,,Bolwerk”-nummer van maart staat te lezen (dit maand blad voor de boer is een uitgave van het Instituut voor Landbouwcoöpe ratie in Friesland): „De actie om in plaats van bietsuiker rietsuiker te eten is kennelijk wat doodgebloed. Dat was trouwens ook wel te ver wachten. Het doel, dat men hiermee wilde bereiken hulp aan ontwik kelingslanden werd immers vol- komen voorbijgeschoten.^ Rietsuiker motto van dit Paasnummer ïs: *hët deel uit landen als de Verenigde Staten, Australië, Zuid-Afrika en Cuba. Bovendien is het voor de meeste ontwikkelingslanden, uit een Vanmorgen is er geen bus van de ZWH uitgereden, vertelde men ons om 12 uur op het kantoor van de maat schappij in Balk. Dit in tegenstelling tot geruchten, dat er geprobeerd zou worden met een aantal vrijwilligers (onder wie familieleden van de direc tie) toch nog bussen te laten rijden. De staking duurt voort. Tot onbepaalde tijd. hij bedoelde zijn collega ds G. Cle ments, die op het ogenblik luchtmacht- predikant is en voordien in Sneek was. Deze herinnerde aan een uitspraak van de jubilaris over de Wereldraad van Kerken: „Als ik de voorstanders hoor ben ik tegen; als ik de tegenstan ders hoor ben ik voor”. De heer Nijenhof sprak namens de zendingscommissie in Sneek. In een humoristisch speechje bood hij een pakje tabak, „Javaanse jongens” aan. Ds. Van Loo bedankte tenslotte een ieder voor de goede woorden en ca deaus. Daarop kwam een stroom van ge lukwensen. ’s Avonds was er een ge- meente-avond, waar afgevaardigden van diverse verenigingen de jubilaris toespraken. De voorzitter van het or ganiserende comité, de heer A. Jan sen, die tevens lid is van de kerkeraad, hood uit naam van de gemeente een cheque aan ten bedrage van f 2500. gespreksleider optreden. Verder zijn die dit artikel exporteren hulp te april om 11 uur en ’s middags om dig'dom mee* të" denken;1 dëlTde bieden. Men had daarvoor een sim- 2 uur, de volgende dag starten, de Haan, psychiater te Leeuwarden, ds. pele redenering opgesteld: hoe meer eersten om half twaalf. Bij slecht D. van der Werf, gevangenispredi- wij kopen, des te meer de pro- weer wordt er een rondvaart geor- kant te Leeuwarden. Th. H. van duktie in de landen zelf toeneemt; ganiseerd voor de Vrijheidzeilers. Haarer», secretaris reclasseringsraad dat betekent werkgelegenheid en Om de zeilers te gerieven zal er een te Leeuwarden, en de bekende geld, kortom verhoging van de wel- salonboot aan het starteiland wor- schrijver Simon’ Vinkenoog te Am- dan ook logisch dat de gemeen- tie gedaan heffing in te stellen 8roeP> Noord/Zuid-groep. Ze regelen treft. volgens in de vorm van kapitaal- middelde in de groep, 40 was. Met De chauffeurs hoeven niet de dupe ten goede kunnen komen. En Hebben wij het recht om onze medemens in een gevangenis te zet ten? En zo ja, wanneer wel en wan neer niet? Over deze en mogelijk Met Pasen zullen weer wij andere vragen zal morgenavond sen van andere maatschappijen, die zouden haast zeggen „ijs en weder worden gediscussieerd in de kanti- gestrande passagiers komen helpen? dienende” de eerste zeilwedstrij- ne van de rijks-hbs. TT"r den op het Sneekermeer plaatsvin- avond van Eind vorig jaar ontstond plotse- den. Ze worden georganiseerd door „Studiesport”; ling de rietsuikeractie van de Sja- de SZC in samenwerking met de lands, de heer C. F. de Vries, zal als loomgroep. De bedoeling was: door VKO (Vrijheidsklasseorganisatie). gespreksleider optreden. Verder zijn het kopen van rietsuiker de landen De wedstrijden beginnen zondag 6 enkele prominente figuren uitgeno- 2 uur, de volgende dag starten de Haan, psychiater te Leeuwarden, ds. wij kopen, des te meer de pro- weer wordt er een rondvaart geor- Hnlrfici ir» rJa lonrlar» 'vö.I-F innnoorrf rm v-. 4 aa-»^ VOOT f3 --1-J -1 werkgelegenheid en Om de zeilers te gerieven zal er een te Leeuwarden, vaart. En dat is meestal wel nodig den gemeerd. Ook supporters en be- sterdam. mee (vertrek 9.15 uur) maandagmorgen 10 uur). Het begint haast traditie te wor den dat de Open Deur/Onderweg- groep Sneek met kerkelijke hoog tijdagen een bijzonder nummer van het blad „Open Deur” verspreidt. Ook met Pasen zal dat weer gebeu ren. Vanuit de Martinikerk zullen weer leden van verschillende ker ken de stad in trekken om de bla den aan de man te brengen. Het komt namelijk voor het overgrote leven gaat verder”. Uit Arnhem ontvingen wij be richt van een aardig succes voor oogpunt van spreiding in de export, enKele oud-Snekers. Het zyn Atty o..wv o kzw* minder aantrekkelijk hun rietsuiker- “arm Klaibeda (14 jaar), die werken met hun onrendabele lijnen, produktie te gaan stimuleren”. Daar- a^s jongste deelnemers aan de voor- Hier gaat het dan ook aan op schaal- entegen, aldus het Bolwerk, zouden ronde te Arnhem voor de finale om vergroting, zoals in zoveel bedrijfs- deze landen wel behoefte hebben het nationale kampioenschap jeugd takken. Het openbaar vervoer is een aan een goede markt voor vetten bridgen meteen maar de eerste zaak van algemeen belang; het lijkt en oliën. Daarom wordt de sugges- Plaats voor zich opeisten in hun dan ook logisch dat de gemeen- tie gedaan een heffing in te stellen groep, de Noord/Zuid-groep. Ze schap, dus de overheid, hier maat- op margarine. Deze heffing zou ver- punten, terwijl het^ge- hulp aan de ontwikkelingslanden drie andere paren zullen zij op 12 ---i- iz.i zo --- te worden van de moeilijkheden, zou het mes aan alle kanten snij- finale, die ook in Arnhem wordt ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1