Bos rn nieuwe Morgenrood gaf prachtig jubileumconcert AGENDA Alternatieven moeilijk punt bij discussie in hbs over gevangeniswezen Aldere generaesje fan Dry lts wie wer gast fan „Meiinoar len” Sijtsma openden bedrijfshal van en WYMBRITS ERA DEEL IJLST Friesch Paarden-Stamboek binnenkort 90 jaar CPB vierde jubileum met gezellige avond Verainen, Grënnen Sneek had goedbezochte en gezellige ,veurjoarsviziede’ Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 124e jaargang no. 24 Maandag 24 maart 1969 Galvanische industrie - roestvrijstaalslijperij Trompettist bij intrededienst ds. Baas in Gauw Jubileum keuring op 23 augustus Gevaarlijke patronen ontvreemd van bouwwerk Geslaagd Praat je over kamerplanten voor Ned. Ver. van Huisvr. zagen ijs Mej. G. Bakker, pionierster kleuteronderwijs, overleden Linksafslaande auto door inhaler gegrepen op Lemmerweg bij Ijlst Simon Vinkenoog: bloemetjes Raadsvoorstellen Wymbritseradeel Aanvulling artikel „Wigledam” Aanhangwagens raakten elkaar: ravage in Heeg Vroege Duitse vakantie gangers huurden boot en... SNEEKER NIEUWSBLAD J.W.B. Van een bouwwerk in de Noorder- hoek zijn in het afgelopen weekeinde een aantal patronen ontvreemd van een z.g. „steenbokschiethamer”, een appa raat waarmee stalen spijkers in beton worden gedreven. Deze patronen kun nen, als kinderen er mee gaan spelen, levensgevaarlijk zijn. De gemeentepo litie van Sneek zou dan ook graag zien, dat ieder die iets bemerkt van deze gevaarlijke dingen, dit onmiddel lijk meldt aan het bureau, Kruizebroe- derstraat (telefoon 3000). Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt han'1 elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoor 4091 Aan de Rijksuniversiteit te Grnnin- gen slaagde voor het kandidaats-exa- men economische wetenschappen onze stadgenoot S. Terpstra. '’■i'uiUï* H«t Snee kar Nieuwsblad is een „In Duitsland is helemaal geen ijs meer”, zei een ietwat verbaasde Hel mut Cieluch uit Hermülheim, toen hij vrijdagmorgen zag dat de oude jacht haven nog vol ijs lag. Hij had samen met enkele vrienden een motorkruiser gehuurd van Vijn Yachtcharter en was van plan een weekend op ’t water door te brengen. Hij had niet verwacht dat er in Nederland nog ijs zou zijn, te meer daar de lente al was begonnen (om precies te zijn donderdagavond om acht minuten over acht). De zangvereniging Morgenrood heeft vrijdagavond haar 55-jarig bestaan her dacht met een jubileum-concert in de doopsgezinde kerk. Het concert-pro- gramma, met grootmeesters der toon kunst, kon de toets der kritiek glans rijk doorstaan. Vóór de pauze bracht het koor kerkmuziek (met uitzondering van Mozart’s Symphonic) en daarna enkele wereldlijke werken. Met ’t aanvangsnummer „Salve Re gina” van H. Oberhoffer, een vrij on bekende. vermoedelijk Oostenrijkse of Zuid-duitse componist uit de tijd der romantiek, bleek direct over welke uitstekende kwaliteiten dit koor thans beschikt. De goede indruk die deze a- capella-zang maakte werd later beves tigd met twee genuanceerd weergege ven liederen van Johannes Brahms. Bach’s solo-cantate „Ich will den Kreuzstab gerne tragen” werd door onze stadgenoot Aerde Kuiper op tref fende wijze vertolkt. Kuiper’s Bach- interpretatie getuigt van veel inzicht in deze moeilijke materie. Hij werd door het Fries Kamerorkest correct be geleid. De vrij zware hobo-solo in de tweede Aria had in Dick de Vries een verdienstelijk vertolker gevonden. De continuo-partjj was bf Brugt Nauta in vertrouwde handen. Onder leiding van Bram Feenstra voerde het Fries Kamerorkest Mozart’s Symphonic in Es uit. Dit uit dilettanten gevormde ensemble is goed getraind en in staat een dergelijk veeleisend werk weer te geven. In zowel Telemann’s „Laudate Jeho- vam”, Mozart’s cantate „Dir Seele der Weltalls”, in diens magonnieke periode ontstaan en Haydn’s „Der Sturm” wa ren koor- en orkestklank fraai tegen elkaar afgewogen. De glans die de vele jonge koristen aan de koorklank ver lenen, kwam vooral de stemvoering ten goede. Dicky de Groot wist de so- praan-solo in Mozarts werkje uitste kend gestalte te geven. Opvallend was de aandacht waarmee het zeer talrijke publiek dit concert beluisterde en de waardige en rustige houding van de koorleden tijdens de uitvoering. De taak die Morgenrood zich ge steld had mag volstrekt niet worden onderschat. Het is niet zo eenvoudig in één programma werken van uiteenlo pend karakter en stijl in hun eigen ge steldheid weer te geven. Morgenrood is dit, vooral dank zij de vastberaden lei ding van directeur Gerrit Abma, prach tig gelukt sinten op ’t kleed kommen wierne foar sealhier, traktaesje ensafuorthinne. It stik is yn Snits al faker spile, wy ha as Drylsters üs der ek op goaid en bringe joun jimme de première der fan. Troch spylsters en spilers is yn- spanning en tiid jown; mei it blike dat de wize hwerop it straks brocht wurdt, harren muoite biandert. En dêrnei gyng it doek iepen foar it earste bidriuw. It gehiel bislacht trije bidriuwen en freget mei in lyts tusken- skoft in hiele tiid. De ynhald fan it stik werjaen hoecht net. It is freedto- joun opnij opfierd. Elk hat de gelegen- heit hawn it to sjen. De spylsters en spilers apart ónder de loep to nimmen is ek in ünmooglikheit, hwant allegear wierne de oanwêzigen it der oer iens: stik foar stik fortsjinne se in tsien op it rapport. Earlik, gjin moaipraterij, mar wy ha fan ’t bigjin oant ’t ein nel it stik seis en nei de ütfierenden noflik lustere, noflik sjoen en noflik lake! In pracht joun, goed forsoarge, tref lik organisearre. Jansma senior bitanke üt namme fan hiel de seal foar it om tinken fan it bistjür nei de alderein, op sa’n golle en forsoarge manier. In wolmiend applaus ünderstreke dizze tankwurden. It duo Visser-Jikke de Haan bea yn de skoften de bisikers fleurige muzyk. Foarsitter Walinga bi tanke allegear dy’t meiwurke hiene om dizze joun te meitsjen sa’t- er wurden Wie! Fr. tage jeugdige delinquenten (tussen de achttien en drieëntwintig jaar), dat zich onder de ongeveer 3500 personen bevindt (Van H.: „Minstens 3000 te veel”) die op dit moment in Neder landse gevangenissen zitten. Hij meen de, n.a.v. een vraag van gespreksleider De Vries, delinquenten geen patiënten te kunnen noemen, maar eerder „me demensen die te kort geschoten zijn en die in hun straftijd en daarna nog veel meer geholpen dienen te worden, van regeringszijde, zowel als van de zijde van de samenleving, die op dit punt zélf nog erg te kort schiet”. De heer De Haan poogde de zaal eerst zijn positie in het afzonderings proces duidelijk te maken, waarna hij zei zich geen maatschappij voor te kunnen stellen zonder de mogelijkheid tot isolatie van bepaalde personen. Verder meende hij dat hij van de zaal meer vragen en repliek had mogen verwachten. Iets waaraan het deze avond inderdaad wat ontbrak, mede waarschijnlijk door het hoge peil waar op de discussie stond en de onbekend heid met de materie. d.c.b. Op 90-jarige leeftijd is vorige week vrijdag in rusthuis „Thabor” overle den mej. G. Bakker, oud-kleuteronder- wijzeres. Zij was in onze stad een be kende persoonlijkheid, die kan worden beschouwd als pionierster op het ge bied van het kleuteronderwijs. Vele ouderen zullen zich herinneren hoe ze aan de Oude Koemarkt hun eerste onderricht genoten, in de „bewaar school” van juffrouw Bakker. Zij begon in 1897 op 18-jarige leeftijd haar loopbaan als „helpster” bij de openbare bewaarschool, welke functie later veranderde in „onderwijzeres aan de openbare school voor voorbereidend onderwijs”. Vanaf 1926 fungeerde zij als plaatsvervangend hoofd. Op 1 sep tember 1930 kreeg zij ontslag wegens „verminderde behoefte aan arbeids krachten”, maar na vier maanden, op 1 januari 1931, volgde herplaatsing in haar functie. Op 1 april 1932 werd zij door de Pensioenraad afgekeurd. Zij had het kleuteronderwijs dus precies 35 jaar gediend. In het verslag van de feestelijke in trededienst van ds. Baas, in onze krant van donderdag j.l., stond dat D. Fok- kens als trompettist optrad. Dit moest zijn: T. Hettinga uit Oppenhuizen. Zaterdagavond werden twee auto’s beschadigd bij een botsing op het kruis punt Lemmerweg-Sudergoweg onder IJlst. Er waren geen gewonden. Het ongeval gebeurde omstreeks 10 over acht. F.D. uit Emmeloord, komende uit de richting Lemmer, wilde linksaf in de richting IJlst. Zijn auto werd ge grepen door een inhalende wagen, be stuurd door T.T. uit Oudega (H.O.). De inhalende auto werd aan de rechter zijde licht, de andere aan de linker zij de zwaar beschadigd. Maand maart Bar-Dancing „De Licht boei” elke avond vanaf 8 uur (behal ve dinsdags) dans- en showorkest „The Pied Pipers”. Luda-Bar-Dancing elke avond Jaap de Groot. Internationale Top-Deejee (ex-lid van de Maskers). Maandag 24 maart Ingelandenvergade ring Waterschap ,,’t Marian” in Café O. de Jager te Nijland, ’s avonds 7.30 uur. Maandag 24 maart Vergadering van de raad der gemeente Sneek in het stadhuis. Woensdag 26 maart Spelmiddag in de jeugdherberg ,Wigledam’ ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan der N.J.H.C. voor leerlingen van de 6e klassen van alle lagere scholen. Aan vang 2 uur. Zaterdag 29 maart Fiets-, bromfiets- en autorally voor scholie ren. Aanmelden vóór 26 maart bij de jeugdherberg. Vrijdag 4 april (Goede Vrijdag) ’s mid. dags 2 uur Matthaus Passion in de Martinikerk te Bols ard. „Wanneer we zo’n persoon na z’n daad vierentwintig uur lang met bloe men en liefde omringen, zou het hele gevangeniswezen overbodig zijn”. Deze kreet van de Amsterdamse schrijver Simon Vinkenoog was vrijdagavond, bij het door „Studie-Sport” in de kan tine van de rijks-hbs georganiseerde forum over het „gevangeniswezen”, tekenend voor diens visie op het on derwerp. Maar raakte, evenals vele an dere betogen die avond, maar zijde lings hel door de organisatoren ge stelde probleem, nl. (de ondertitel): „Hebben wii het recht onze medemens in een gevdngenis té zetten?” De uitspraak was .tekenend voor de schrijver, omdat al aan het begin van de avond bleek dat hij zijn bekende bloemetjes-theorieën nog immer en met onveranderde geestdrift uitdroeg. Simon Vinkenoog bleef de hele avond vanuit z’n „Flower-Power”-hoekje over z’n Utopia praten en dit was dan ook het enige, subtiele verschil met de andere forumleden, te weten ds. D. van der Werf, gevangenispredikant, de heer Th. H. van Haaren, secretaris van da reclasseringsraad en de heer E. de Haan, hoofd Provinciale Psychiatrische Dienst, allen te Leeuwarden, Üie de zaak feitelijker en meer vanuit de hui dige sociale toestand beredeneerden. Een verschil in opvatting was dat echter nauwelijks te noemen, omdat geen van de forumleden, gesprekslei der de heer C. F. de Vries (leraar Ne derlands) incluis, het eens waren met het huidige stelsel. Tegelijkertijd raad den zij een onmiddellijke openstelling van alle gevangenissen af. Ds. Van der Werf betoogde, na de inleiding van Simon Vinkenoog, welke deze besloot met het op hartstochte lijke wijze uitroepen van „Er zijn geen regels!”, dat de straftijd van de delin quent wel om door te komen is, maar dat de straf pas begint bij het verlaten van de gevangenis. De „tijdloosheid” van deze straf illustrerend met de woorden: „Zie je hem, dat is die man die gezeten heeft. Zie je hem, dat is de zoon van die man die gezeten heeft. Zie je hem. dat is die jongen die pake moet zeggen tegen die man die geze ten heeft”. De heer Van Haaren haakte hierop in door te 'ijzen op het grote percen- De raad der gemeente Wymbritsera deel vergadert woensdag 2 april ’s middags om 2 uur. De agenda bevat o.a. enkele aanvragen van scholen voor aanschaffing van leermiddelen. Zo wil het bestuur van de Herv. school te Ab- bega gaarne een vloeistofduplicator aanschaffen en het bestuur van de Vereniging voor C.N.S. te Gaastmeer leermiddelen t.b.v. het verkeersonder- wijs en psalmboekjes in de nieuwe be rijming. Daar bij inwilliging van de verzoeken de normale aan het geven van lager onderwijs te stellen eisen niet worden overschreden, stellen en w. voor in beide gevallen de ge vraagde medewerking te verlenen. Voorts heeft de heer R. Schraa te Sneek in verband met emigratie in gaande 1 maart 1969 ontslag gevraagd als chauffeur in vaste dienst bij de rei nigingsdienst der gemeente. B. en w. stellen de raad voor aan betrokkene net ingang van genoemde datum eer vol ontslag te verlenen. de naam Fa. Nota en Dijkstra, waarna het bedrijf in de loop der jaren werd overgeplaatst naar de Valkstraat. Na dat de heer Dijkstra was overleden, werd door de heer Nota in 1962 een combinatie aangegaan met de heren Bos en Sijtsma. Korte tijd daarna heeft de heer Nota zich teruggetrokken en werd het bedrijf door de beide laatsten voor eigen rekening gevoerd. Onder hun leiding heeft het zich uitgebreid met een afdeling galvanische indus trie en een elektrische verzinkerij. Naast de bestaande vernikkel- en ver- chroomafdeling, legde men zich bo vendien speciaal toe op de polijsterij van het roestvrij staal. Wanneer we, zo zei de heer Nota, hier om ons heen zien, dan kan wor den vastgesteld dat alle afdelingen thans over een behoorlijke bedrijfs ruimte beschikken, en wat belangrij- ker is, alle afdelingen zijn hier streng gescheiden, wat een vlottere afwerking in de hand werkt. Met deze nieuwe vestiging kon te vens de afdeling aan de Geeuwkade hier worden ondergebracht, wat de centralisatie van het bedrijf ten goede komt en tevens efficiënter werken mogelijk maakt. Gezien de ervaring die ik met de heren Bos en Sijtsma heb opgedaan, zo besloot de heer Nota wens ik hun in deze nieuwe omgeving veel succes toe waarbij ik ervan over tuigd ben, dat de goede samenwerking die steeds in het bedrijf heeft bestaan, ook hier het hare er toe zal bijdragen, dat niet alleen een vlotte aflevering, maar ook kwaliteitswerk wordt gele verd. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Rasterhoff enige woor den tot de directie. Als gemeentebe stuur hebben we reeds jaren kontakt met uw bedrijf gehad en vre waren er dan ook van doordrongen, toen u bij ons kwam om een grotere bedrijfs ruimte, dat wij hier de nodige mede werking aar. moesten geven. Het is echter wel eens moeilijk om op slag aan dergelijke aanvragen te kunnen voldoen. We hebben echter gemeend dat wij deze hal, die de laatste tijd door gemeentewerken werd gebruikt, aan uw bedrijf moesten verhuren. We hopen u hiermee een goede dienst te hebben bewezen en zijn thans eigenlijk in de positie gekomen dat de gemeen te een gedeelte van de hal van u huurt en u dus eigenlijk onze huurbaas bent geworden. We zullen het echter alleen maar toejuichen wanneer de dag komt dat u ons verzoekt het laatste gedeelte te ontruimen ter ontplooiing van uw bedrijf. Vergeleken bij de toestand van voorheen, moet het hier voor u veel efficiënter werken zijn. U hebt met de nieuwe uitbreidingen van uw bedrijf bewezen, dat u de blik op de toekomst hebt gericht er, wij wensen u in dit streven veel succes toe. Namens het uit twaalf man bestaan de personeel sprak de heer D. Rutkens enige woorden van waardering tot de directie. Het verheugt het personeel in hoge mate dat de heren Bos en Sijtsma tot deze stap hebben besloten. Het pleit voor de vooruitziende blik van de directie, wier belangen ook onze be langen zijn. Het personeel is erg in z’n schik met deze nieuwe behuizing waar het prettig werken is en zegt alle mo gelijke medewerking van zijn kant toe. Door de zeer grote bedrijfsruimte, men beschikt momenteel over 1035 m2, is het mogelijk geworden een hele nieuwe afdeling voor de galvanische industrie en een voor de elektrische verzinkerij in te richten. Met deze twee afdelingen heeft men thans de primeur voor Sneek. Door aanschaffing van nieuwe appa ratuur voor de verchroominrichting is het thans mogelijk geworden de pro- dukten in een kortere tijd af te leve ren, wat een zeer belangrijke factor is. De slijperij, de grote stofverwekker van het bedrijf, is geheel van de rest van het interieur gescheiden. Eén en ander betekent voor de Fa. Bos en Sijtsma een belangrijke verbetering met veel toekomstmogelijkheden. Het artikel m.b.t. de feestweek in de jeugdherberg „Wigledam” in onze krant van donderdag j.l. was niet hele maal kompleet. Er is een bestuurslid vergeten. Het plaatselijk bestuur wordt gevormd door: de heer P. O. Revest, voorzitter, A. A. Osinga, secretaris, mevr. T. J. Dijkhuizen-Smith, mevr. J. Slippens-Poiesz en de heren A. Hane- wacker, J. E. Kluitenberg en S. van der Zee. Bij de vertoning van een aantal mooie dia’s, beschikbaar gesteld door de Nederlandse Bloemisterij, hield de heer Binnema in de middagbijeen- komst van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een praatje over de verzorging van onze kamerplanten. Dat hiervoor veel belangstelling en in teresse was, bewijzen wel de vele vra gen die de heer Binnema van een groot aantal dames kreeg te beant woorden. Na een lange rij planten gezien en besproken te hebben, zagen de dames tot slot in natura vier verschillende soorten orchideeën. Dat ze zo kostbaar zijn, komt door de grote zorg die er aan besteed wordt. Ervaren vaklui zorgen gedurende vijf a zes jaar dat deze bloemen op juiste temperatuur en vochtigheidsgraad gehouden worden. Het was een goede middag voor ka merplanten en verzorgsters. Tongersdeitojoun siet it Mienskipshüs yn Drylts fol AOW’ers en in stikman- nich dy’t der net fier mear óf binnen. De Krite „Meiinoar len” nammentlik hie alle Drylsters fan sechstich jier of alder ütnoege dy joun by harren to kommen om de opfiering by to wenjen fan it toanielstik „Prins Miahmed de knükelige”. In pear dagen dêrfoar wierne de froulju fan it bistür hiel Drylts gau efkes trochgien mei de kollektebus, dit om de unkosten fan dizze joun op to romjen. It ynkommen yn de greate seal die fuortdaliks al woldiedich oan. De tafeltsjes allegear forsierd mei in moai blomke en de stuollen gesellich der omhinne set. De bistjürsfroulju wierne wer aktyf, allegear yn de punt- sjes op it gebiet fan de klaeijing en as bitüfte bitsjinsters brochten hja har ren gasten kofje mei hwat der by, se- garen en sigaretten. Ut ien en oar ha wy dochs de konklusje nommen, dat by dizze jonge ploech minsken, dy’t stik foar stik op dit stuit midden yn it libben steane, dochs ek respekt is foar datjinge hwat it geslacht dat foargong yn harren tiid en op harren beurt en ek op harren wize doetiids forrjuchtte hat. It wie oars, it wie ek ónder oare omstannichheden en mei oare yn- sjoch as hjoed-de-dei, like goed: in het heden ligt ’t verleden, in het nu wat worden zal! Hjoed is óntstien ót juster, it mei dan provosearjend en mei hoarten en stjit- ten berne wêze, los fan elkoar stiet it net en dêrót folget dat jong en aid net bóten elkoar kinne, net los fan elkoar stean. Dat „Meiinoar len” dit bi- grypt, dér tsjóge dizze joun fan en it mei harren ta eare rekkene wurde. Foarsitter D. Walinga iepene mei in hertlik welkomstwurd. Bliid wie er mei de greate bilangstelling dy’t toand waerd, bliid wie er ek mei de help fan de Drylster boargerij, dy’t der dan dochs mar wer foar soarge hie dat der Zaterdagmorgen openden de heren M. Bos en B. Sijtsma officieel hun nieuwe bedrijfshal in de Vrijbuiter- straat hr. 6. Met deze opening ging een lang gekoesterde wens i vervulling, i :nt nadat zij in 1962 he‘ bedrijf van hun voormalige werkgevers, de heren Nota en Dijkstra, hadden overgeno men, bleek spoedig dat het toen be staande bedrijfspand voor eventuele uitbreidingen geen ruimte bevatte. Goede raad was duur, maar dank zij de medewerking van het gemeente bestuur heeft men thans de gemeente lijke bedrijfshal aan de Vrijbuiterstraat kunnen betrekken. Nadat zich om 10 uur een aantal ge- nod;gden in de nieuwe hal had verza meld, werd het bedrijf bij wijze van demonstratie geheel in werking ge steld, waardoor de aanwezigen een in zicht in dit voor Sneek unieke bedrijf konden krijgen. De genodigden kregen in de kantine een kop koffie aangeboden. Daarna was de eer aan de voormalige firmant, de heer Nota, het bedrijf met een paar woorden officieel te mogen openen. Het was, vertelde hij, in 1912 dat ik in dienst trad bij de heer Dijkstra. In 1921 gingen wij de zaak drijven onder De „Grönnigers” in o: stad hielden zaterdag in Aere Perennius hun tradi tionele „Veurjoars-viziede”. De op komst van de steeds groeiende vereni ging (Verainen Grönnen) was zo groot dat er nog heel wat tafels en stoelen bijgeschoven moesten worden. Toen dan allen een plaatsje, zo goed als zo kwaad, hadden verworven, kon de toneelploeg onder regie van de heer Van Bekkem beginnen aan haar to neelstuk. Zij had hiervoor gekozen het blijspel .Laifde en Zuudloardermaarkt’ van Jan Zijl. Dit stuk werd ongeveer 60 jaar geleden geschreven, maar door de regisseur meer aan deze tijd aange past op de planken gebracht. Door de goed op elkaar ingespeelde leden werd dit met veel verve gebracht. Het verhaal speelt om en nabij de Zuidlaardermarkt. Geert Maaiers, een hereboer, uitstekend weergegeven door d"' persoon van de heer Van Bekkem, was het beslist niet eens met de keuze van zijn dochter Gradda (mevr. Lem ke), die vrijde met zijn grootknecht Wolter (Zijlstra). Zijn gramschap werd pas goed opgewekt, toen zijn buurman Aolhoes er bij zijn bezoek op zinspeel de, dat Gradda vrijde, zodat hij zijn vrouw Annechie (door de zeer rolvaste mevr. Meijerhof) ter verantwoording riep. Hij verbood zijn dochter daarom naar de Zuidlaardermarkt te gaan, doch de knecht Mans (meesterlijk ver tolkt door de heer Van Dijk) bedacht een plan, zodat de jongelui toch naar de markt konden. Vlak voor Maaiers vertrek naar Zuidlaren wordt hij door d’ op bezoek komende Meester (Breedveld) op de hoogte gebracht van zijn benoeming tot president-kerk- voogd. Deze benoeming wordt later ben-ut, nadat boer Maaiers door Wol ter van de markt wordt thuisgebracht, omdat hij door de drank beneveld hiervan niets meer afweet. De volgende dag aan tafel, terwijl de bogr zijn roes uitslaapt, wordt een plannetje gesmeed om de boer te ver murwen. Dat dit tot vele komische si tuaties leidt spreekt vanzelf. Mede door het spel van Mans en het hip ge klede dienstmeisje (mevr. Koolmoes). De Groninger avonden staan bekend om de goede sfeer. Dat bleek ook za terdag weer, toen een groot aantal goed geluimde Groningers een gezellig samenzijn hadden in „Onder de Lin den”. S. Wat zag het er gezellig en feestelijk uit in de bovenzaal van Aere Peren nius. Feestelijk gedekte tafels wachtten de leden van de CPB, die hier het 20- jarig bestaan zouden vieren van hun afdeling. In haar welkomswoord richtte de presidente zich eerst tot die leden, die deze afdeling 20 jaar terug mee op richtten. Drie waren er aanwezig. Zij kregen een corsage opgespeld. Daarna werden de dames van het provinciaal bestuur verwelkomd en de talrijke le den van de afdeling. De presidente las Psalm 103. Deze psalm is geschikt onder alle omstan digheden en troostvol in moeilijke tij den. Laat ons Hem niet vergeten, die al onze lasten en tekortkomingen op Zich neemt. Onze afdeling is ge groeid. Zijn we ook in de diepte ge groeid? Zijn we ons van onze op dracht bewust en geven we iets hier van door? Dankbaar zijn we, dat we ondanks het grote aantal leden (220) toch altijd goede en sfeervolle verga deringen hebben. Met een oproep om in vertrouwen verder te gaan besloot de presidente haar openingswoord. De resp. secretaressen, 4 in getal, brachten een uniek verslag van 20 jaar spreeksters, sprekers, demonstraties en andere aktiviteiten. ’t Geheel afgewis seld met samenzang. Het applaus was zeer verdiend. Terwijl er gegeten, ge praat en gelachen werd, werden er lootjes verkocht en prijzen verdeeld. Als bijzondere „toespijs” kwam me vrouw A. RadsmaBouma uit Beet- sterzwaag met gedichten van Tiny Mulder, Annie M. G. Schmidt e.a. Het was kostelijk, ,,’t Nije hós”, fan Akke Radsma’s praetsjes oer de hage, was zo levensecht, men zag het gebeuren. „Er is nog nooit zo gelachen in Aere Perennius”, zei de presidente in haar dankwoord. Het was een goed slot van deze gezellige avond. Doordat de aanhangwagens van een tractor en een auto elkaar vrijdagavond onder Heeg raakten bij het passeren, ontstond er een flinke ravage. Geluk kig werd geen van beide bestuurders gewond. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart voor acht op de weg naar Gaast meer. Uit de richting Heeg kwam E.B. met auto en aanhangwagen, uit tege moetkomende richting F.A. met trek ker en aanhangwagen, geladen met melkbussen. De laatste aanhangwagen raakte met het linkervoorwiel de aan hangwagen van B. Het stuur van de trekker werd de bestuurder uit de han den gerukt en de combinatie kwam dwars op de weg te staan; de trekker schoot de sloot in en de wagen schoof tenslotte over de trekker heen. Wonder boven wonder kwam de bestuurder met de schrik vrij. De Koninklijke Vereniging „Het Friesch Paarden-Stamboek” is opge richt op 1 mei 1879 en is met haar ne gentig jaar het oudste paardenstam- boék van Nederland. Ter gelegenheid van he 90-jarig be staan zal op zaterdag 23 augustus a.s. te Leeuwarden een grote jubileumkeu- ring worden gehouden. De reden dat deze datum is gekozen zit in het feit, dat Z.M. Konir.g Willem III de statuten van onze vereniging bij Koninklijk Be sluit van 23 augustus 1879 heeft goed gekeurd. De datum 1 mei is bovendien voor een grote keuring of demonstratie minder geschikt. De bedoeling is op zaterdag 23 au gustus a.s. des ochtends een grote keu ring van merriën aan de hand te hou den en des namiddags een groot con- cours-hippique met o.a. de volgende rubrieken: de bekende „quadrille”, maar nu met twee paarden voor de sjees; het ballet te paard van de fok- vereniging te Wolvega; limiet klasse enkelspannen voor de sjees; open klas se enkelspannen voor de sjees; dubbel spannen voor de sjees om het kam pioenschap van Nederland; hengsten voor de sjees om het kampioenschap van Nederland; optreden van de lan delijke rijvereniging „De Oorsprong”; dressuurmennen; een rubriek met vrije deelname, dus te paard of rijdend van uit tilbury; sjees, concourswagen, spe ciaal voor leden, die geen landbouw- of veebedrijf hebben. De vereniging heeft voor deze keu ring beslag weten te leggen op de me dewerking van „De Trommelaeren van Roesendaele”. Deze band bestaande uit 60 medewerkers, zal tweemaal ge durende 25 minuten een show geven, die magistraal en uniek is in Europa. „D 2 Trommelaeren” hebben tweemaal het wereldkampioenschap op het we- reldmuziekconcours te Kerkrade be haald in de afdeling marswedstrijden. Gecombineerde uihjave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bij lente denken we altijd aan een stralend zonnetje, zwak zuidewindje en een aangename temperatuur, ‘t Leek er vrijdag echter nog niets op. Hoewel de zon scheen was ’t vinnig koud door een stevige oostenwind. Vrijdagmiddag maakten we samen met havenmeester Douma aan boord van de luxueuse „Lotharina” ’n praat je met de Duitsers, waarbij de hart verwarmende „Schnaps” de tongen weldra losmaakte. Ze waren met z’n achten en wonen allen in Hermülheim, een gehucht onder de rook van Keu len. Ze kennen elkaar reeds vanaf de lagere school en hebben toen af gespro ken altijd bij elkaar te blijven. Ze vormen een soort clubje dat ze noe men: Mer blieve zosamme, ’t geen zo veel betekent als: We blijven altijd bij- elkaar. ,JMer blieve zosamme” is een Keulse verbastering van het Duitse „wir bleiben zusammen”. Het is reeds de derde maal dat ze met z’n achten een weekend in Neder land doorbrengen, waarvan tweemaal in Sneek. Helmut Cieluch is hier reeds veel vaker geweest. Hij brengt al zes jaar achterelkaar zijn vakantie in de waterrijke omgeving van onze Water- poortstad door. Hij vindt Friesland de mooiste provincie in Nederland. De Duitsers wilden vrijdagmorgen eerst proberen naar de Pampuskade te varen. Zaterdagmorgen wilden ze dan een tochtje over ’t Sneekermeer ma ken, als er tenminste niet teveel ijs lag Zondagavond zijn ze weer naar hun „Heimat” teruggekeerd. Helmut Cieluch komt in mei nog twee weken naar Sneek om z’n vakantie op het Sneekermeer door te brengen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1