voor waferpoorf-krabbels Huurverhoging alleen Meijer onaanvaardbaar Nieuwe onderwijs methoden afgestemd op oriëntatie in de wereld IJLST van en Met Hoovercraft vanuit Sneek proefvaart Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL '’"'"•■TÏT Hef Snee kar Nieuwsblad is V. d. Akker wijst op mogelijkheid rentebesparing Meester Bergsma hield inleiding; op ouderavond Lemmerwegschool: en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 124e jaargang no. 25 een aecombineerde urtqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Donderdag 27 maart 1969 Nieuwe schoolarts in kring Wymbritseradeel Begin van brand bij Martinikerk vlug weer uit Moties over busstaking Fries vond woensdag kievitsei bij Rotterdam Er wordt achter de schermen druk In hetzelfde nummer van dit Kt>n- i „Ik ben ervan overtuigd dat er een grote beweging onder de huurders zal de gelegenheid werden gesteld nader kennis te maken met meester Bergsma, het nieuwe hoofd der school, en de vernieuwde ouder commissie. De bij eenkomst vond plaats in de school. De voorzitter, de heer Van Sinderen, kon een zeer groot aantal ouders wel kom heten. Op het programma ston den een aantal punten, die terecht de belangstelling van de ouders opwekten zoals onder andere een inleiding van meester Bergsma over de nieuwe on derwijsmethoden en een film, vertoond door de heer V. d. Ploeg, over de op vang van kinderen, die geen normaal gezinsleven kennen. De heer Van Sinderen meende, dat de ouders die verstek hadden laten gaan, hiermee blijk gaven weinig be- Dat zou volgens hem teruggebracht kunnen worden tot f 120.000, hetgeen de gemeente een voordeel zou opleve ren van 4% van f 150.000 f 6000 per jaar. liever rijden, voor de ondernemin gen niet omdat elke dag dat het kostbare materieel stilstaat handen vol geld kost, en voor de reizigers niet omdat ze soms gedwongen thuis moesten blijven bij gebrek aan een lijk door de PvdA’er Van Dijk inge diende motie (zie elders in deze krant) stonden de belangen van de werknemers voorop. De motie van de PCG ging verder: een bevredi gende oplossing voor alle bij het conflict betrokkenen. In hoeverre deze tweede motie, die aangenomen werd, een rol heeft gespeeld bij de oplossing van het conflict zal wel altijd een onopgeloste vraag blijven. inspraak willen laten gelden op de problemen op landelijk en plaatse lijk gebied. Ook wil men trachten de jeugd af en toe te benaderen. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt 'han Jelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, oer half jaar. Per post f 6,— per half jaar Giro 85 07 4? en name Sn eek er Nieuwsblad. onze stad. Er is zelfs een speciale --- i geroepen. Dinsdag hield de Lemmerwegschool i lang te stellen in dat deel van de op- er schijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De medicijnman van een Indi anenstam staat op de uitkijk aan het strand en ontdekt het nade rende schip van Columbus, dat in gevecht is geweest met een horde zeerovers. Columbus en zijn mannen worden door de In dianen binnengehaald en er wordt een (pannekoek) feest ge vierd met zang en dans. Dit was gistermiddag in jeugdherberg „Wigledam” het onderwerp van het creatieve spel voor alle kin deren van de zesde klas van alle lagere scholen uit Sneek. Deze middag werd gehouden in het kader van de feestweek ter ge legenheid van het 40-jarig be staan van de NJHC. Het bestuur van de jeugdherberg en het ouderechtpaar Lok hadden ge rekend op zo’n 50 kinderen; er waren ruim 250 doorelkaar kri oelende, schreeuwende, lawaai erige druktemakers! De middag stond onder leiding van de heer Tsjebbe HetJtinga van het vor mingscentrum Vinea Domini uit Witmarsum en hij werd geassi steerd door pater W. J1 Meken- kamp. Beiden namen een groep kinderen onder hun hoede. De ene groep moest Columbus uit beelden en de andere stelde de Indianenstam voor. Er werden dansjes ingestudeerd, mutsen, hoeden en petten gemaakt, de gezichten werden beschilderd etc. De Columbusmannen maak ten van tafels een boot, stelden een De heer Meijer was vooral tegen ver hoging van de huren van vooroorlogse woningen. Hij noemde met name de Kloosterdwarsstraat en de Ubbo Em- miusstraat. „Er zijn mensen die met f 115,in de week thuis komen en straks f 18,huur moeten betalen”. Naar zijn mening zou het zeer terecht zijn als deze mensen in verzet komen. De kwestie is dat er voor een aantal woningen een wettelijke huurverho ging geldt van 6% met ingang van 1 april a.s. In het algemeen na-oorlogse woningbouw en premiebouw voorzo ver in de exploitatie nog een jaarlijkse bijdrage van het Rijk wordt ontvangen. De voor 5 mei 1945 tot stand gekomen woningen, alsmede de na die datum gebouwde waarvoor geen rijksbijdrage meer wordt gegeven vallen niet onder de werking van de wet. De minister is echter van mening: „Het achterblijven van de huurprijzen van deze woningen zou evenwel, afgezien nog van andere bezwaren, de doorstroming ernstig be lemmeren”. B. en w. stelden de raad daarom voor met uitzondering van een aantal nader aan te geven woningen van alle door de gemeente verhuurde woningen de huren met 6% te verho gen. was de enige in de Sneker raad voor wie de voorgestelde huurverhoging van 6% onaanvaardbaar was. Deze geldt voor alle woningen in Sneek met uitzon dering van die woningen, waarvan de huur nog uitgaat boven het peil van de per 1 april 1969 verhoogde huur van vergelijkbare woningen, woningen die be langrijke gebreken vertonen en woningen in te saneren gebieden en die ver gelijkbaar zijn met een onbewoonbaar verklaarde woning. bouwvergunning kunnen worden gehouden totdat onherroepelijk het bestemmingsplan is beslist. Het voorbereidingsbesluit vervalt indien niet binnen één jaar na de dagtekening daarvan- een plan ter inzage is gelegd. DE BUSSTAKING dan de cirkel weer rond. Over ’t alge meen zijn de onderwijzers enthousiast over de mogelijkheden. Op een vraag van de heer Jongedijk, of grote klassen bij dit systeem een groot bezwaar zijn, antwoordde de heer Bergsma, dat dit inderdaad het geval is, maar dat helaas hierin- niet voor zien wordt. De zeezeiler drs. D. Gaastra uit Heeg, ook in onze stad welbekend, zal deze zomer weer deelnemen aan de vermaarde zeilwedstrijden om de One Ton Cup en de Half Ton Cup, resp. op de Noordzee bij Hel goland en in de Botnische Golf bij Sandham in Zweden. haar ouderavond, waarop de ouders in voeding van hun kinderen, waarvan 1 ze vooral in hun latere maatschappe lijk leven de vruchten moeten plukken. Immers, de schooltijd beslaat een groot gedeelte van de dag en dus ook een groot gedeelte van de opvoeding; deze omvat juist in deze snel veranderende maatschappij veel meer dan het bij brengen van het ABC. De inleiding van meester Bergsma onderschreef dit betoog volkomen, toen hij uiteenzette wat de uitgangspunten zijn bij de nieuwe onderwijsmethoden. Deze zijn afgestemd op deze tijd, op een oriëntatie op de wereld van nu met z’n stormachtige ontwikkeling, maar ook met z’n gevaren. Een voorbeeld is het verkeer. Dit is verplicht op school, omdat dit een van de bedreigingen vormt voor de kinderen en dus een faktor waarmee in deze maatschappij rekening moet worden gehouden. De tegenwoordige benaming basis onderwijs in plaats van het vroegere „lagere school” is ook een teken van deze veranderingen. De kinderen moe ten nu tot en met hun vijftiende jaar naar school, dus dient de z.g. lagere school als een basis voor verder on derwijs. Daarop wordt het leerpro gramma afgesteld; men tracht de kin deren meer individueel te benaderen en te helpen bij die vakken, waarop ze zwak zijn. Op deze manier worden ze meer gericht op die onderwijsinstel lingen, die het best aansluiten bij hun aanleg en mogelijkheden. Deze ingewikkelde problematiek wordt bestudeerd en uitgewerkt door 3 lan delijke pedagogische centra, in samen werking met psychologen en onder wijsdeskundigen. De aldus uitgewerkte leerstof wordt uitgeprobeerd op een aantal scholen, de z.g. A-scholen, waarna de onderwijzers van deze scholen het overdragen aan de z.g. B- scholen. In elke groep scholen zijn: 1 A- en 4 B-scholen; de A-school blijft 1 jaar A-school, waarna ze weer B- school wordt enz. In 5 jaar heeft men Na het bezoek van de bekende dokter Middelkoop uit Biafra in Sneek is er in de hervormde ge meente spontaan een aktie onderno men om baddoeken te verzamelen voor de noodlijdende bevolking in Biafra. Vooral in de ziekenhuizen kan men deze baddoeken heel goed sprak de Sneker raad ïn "een motie gebruiken. In het „Kerkvenster”, het mogelijkheden te bekijken. De heer Zeilstra noemde het treffen van parkeervoorzieningen door de fa. Bok op eigen terrein (dat door de raad nl. aan de firma in eigendom werd overgedragen) een voorbeeld ter na volging. Daar was men- het algemeen mee eens. Mevrouw De Graaff toonde zich be zorgd over de veiligheid van de voet gangers als straks wordt begonnen de onderdoorgang bij de Bloemstraat aan te leggen. De voorzitter stelde haar ge rust. Er is wat dat aangaat geen veili ger instantie dan de N.S. Die zal een speciale voetbrug aan-leggen. De heer Gerrits zou graag zien dat er voor ou den van dagen en hen die moeilijk lo pen in de onderdoorgang leuningen kwamen. Mevrouw Unema merkte n.a.v. het antwoord van b. en w. op haar schrif telijke vragen op, dat de kosten van levensonderhoud zeker met 6% zijn gestegen. Zij die op de bijstand zijn aangewezen hebben het dus moeilijker gekregen. Maar zij was blij dat er bin nenkort over deze zaak een advies wordt verwacht van DIVOSA. Wet houder Baarda deelde mee dat de commissie spoedig zal vergaderen. De raad ging vlot akkoord met een aan de agenda toegevoegd voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbe- Sluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, voor het gebied, gelegen tussen de Oppen- huizerweg, Maria Louisestraat, Ern-st Casimirstraat en Willem Lodewijk- straat, alsmede het gebied begrensd door Balthuskade, Lemmerweg en de grens van het bestemmingsplan Lem- merweg-oosteijde. Het betreffende wetsartikel strekt tot bescherming van bestemmingsplannen in voorbereiding in de rest van het land, waar de directies van vervoersondernemin gen de c.a.o. wel ondertekenden. De kaderleden van het N.K.V. district Friesland hielden zaterdag in onze stad een vergadering. Daar werd toen een telegram opgesteld, waarin de personeelsleden van ZWH en LAB succes werd toegewenst met hun staking. En maandagavond Naar men ons van V.V.V.-zijde meedeelt, zal vermoedelijk deze zo mer de kans bestaan dat de vreem delingen per Hoover-craft-boot de Friese meren kunnen bezoeken. Er zijn besprekingen over dit vervoer gaande, en daartoe zal eerst een proefvaart worden gehouden met de Hoovercraft nr. 1469, die a.s. dins dag om 12 uur vanaf de „elektrische brug” van het Zomerrok zal ver trekken. Als genodigden zullen meegaan het provinciaal bestuur van Friesland, de gemeentebesturen van Sneek en Wymbritseradeel, het bestuur ,>an de Provinciale Friese V.V.V. ~n V.V.V.-besturen van om liggende gemeenten. Gastvrouw aan boord is het bestuur van V.V.V. te Sneek. RENTE De heer Van den Akker begon nog eens weer over de hoge giro-saldi van de gemeente. Ale -de bank meer inge schakeld werd, zou dat een aanzienlij ke rentebesparing geven. Hij had dot tena n ngegaan. Over een aantal jaren waren de laagste giro- gemiddeld altijd nog to’n 270.000 De heer Van Dijk diende tenslotte een motie in n.a.v. de inmiddels opge heven staking van buschauffeurs. Daar in werd Gedeputeerde Staten verzocht „op korte termijn zodanige stappen te ondernemen bij de Rijksoverheid om I zonodig middels subsidieregeling te De voorzitter zegde toe de ontwikke- zorgen dat de aan de werknemers ling in de gaten te zullen houden en de i rechtens toekomende c.a.o.-lonen wor- I den toegekend”. Hij lichtte toe: het openbaar vervoer is een zaak van de gemeenschap. Zo lang het hier in particuliere handen is, kan de overheid alleen subsidiëren. De heer B. de Vries vroeg schorsing van de vergadering opdat de PCG- fractie zich over de tekst kon beraden. Achter de schermen volgde druk over leg. De PvdA-fractie kwam eveneens bijelkaar, en ook het college van b. en w. De voorzitter verklaarde dat de wet houders van mening waren, dat in de motie-Van Dijk partij werd getrokken voor de chauffeurs. Er werd door de PCG-fractie een nieuwe motie ingediend, met een iets gewijzigde tekst. Nu drong de raad er bij G.S. op aan stappen te ondernemen bij de Rijksoverheid, „dat zonodig door middel van een subsidiëring van onrendabele vervoersmaatschappijen of door andere maatregelen op kor te termijn een voor alle bij het conflict betrokkenen bevredigende oplossing kan worden gevonden”. De heer Van Dijk meende dat er op zichzelf geen groot verschil was tussen de beide moties. Maar hü zou toch wel graag het oordeel vernemen t an de indieners omtrent de eisen van de chauffeurs. De heer B. de Vries verklaarde daar op persoonlijk van mening te zijn dat de werknemers er recht op hebben dat de bepalingen van de c.a.o. worden na gekomen. Maar, aldus de heer De Vries ik geloof niet dat wij als raad deze uit spraak moeten doen. Daarop werd de tweede motie zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De door de heer V. d. Ploeg ver toonde film oogstte veel waardering, terwijl in de pauze een verloting werd gehouden, waarbij zeer veel prijsjes beschikbaar waren. Om 11 uur kon de heer Van Sinderen de bijeenkomst sluiten met de konstatering, dat de op komst en levendige discussie de ouder- commissie en het personeel van de school de overtuiging hebben gegeven, dat een groot aantal ouders wel dege lijk belang stellen in de opvoeding van husn kinderen. zijn sterke verontrusting uit over hervormde kerkblad, werd op 7 het arbeidsconflict. In de aanvanke- maart een oproep geplaatst. Het re sultaat was dat er na een week al ongeveer f 1100 binnen was geko men. Zeker een opmerkelijk resul taat. SNEEKER NIEUWSBLAD WAARDERING De op de heer Jonkers na voltallige raad had weinig moeite met de 16 pun ten tellende agenda. De ingekomen stukken telden een vijftal jaarversla gen. Mevrouw De Graaff uitte haar waardering voor de activiteiten van de raad voor sport, recreatie en jeugd werk, waarvan een verslag was bin- nengekomen. Zij hoopte evenwel, dat er in de toekomst wat meer aandacht zou zijn voor het onderdeel recreatie. De heer B. de Vries had eveneens veel waardering voor deze raa-’ en noemde speciaal de totstandkoming van een jeugdgemeenteraad. Wethouder Visser verklaarde dat ook het college tevreden is met wat :’.e raad voor sport enz. doet. Binnenkort wordt de jeugdgemeenteraad door de burgemeester geïnstalleerd. Dat de re creatie er wat bij is gebleven komt doordat er zoveel zaken zijn die aan dacht vragen. Maar als straks de ont sluiting van de Brekken aan de orde komt en het jachthavenproject De Domp, krijgt de raad de kans ook op dit terrein- adviezen uit te brengen. De heer B. de Vries stak de dienst van gemeentewerken een pluim op de hoed voor het jaarverslag over 1968. Een voortreffelijk stukje werk en dan al zo gauw, een stuk keurig verzorgde informatie. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is aan dokter J. R. van Reekum, alhier, ingaande 11 augustus a.s., ontslag verleend als schoolarts in de schoolartsendienst kring Wymbritseradeel. In zijn plaats is benoemd dokter K. Hornstra, momenteel als zodanig werkzaam in de schoolartsendienst kring Franeker. In het houten afdakje dat tegen de muur van de Martinikerk is gebouwd aan de kant van ’t Klokhuis ontstond dinsdagmiddag brand. Tegen half twee ontdekte personeel van de fa. Doe- vendans, het aannemingsbedrijf dat het ei van Zuid-Hoïland is. De toenadering tussen de kerken, mogelijkheid van vervoer. Met de zoals ook blijkt uit het bovenstaan- bereikte overeenstemming kan men de, vordert in onze stad gestaag, dan ook de partijen in dit conflict Volgende week woensdag houdt de taktblad lezen we dat er plannen geluk wensen. Interkerkelijke Werkgroep weer ’n zijn om een „politiek café” in Sneek gemeenschappelijke maaltijd, zoals te stichten. Het krijgt de naam „Po- dat ook met Kerstmis het geval is litiek Trefpunt Sneek”. De opzet zal geweest. Daarna zal voor het eerst zijn de kiezers wat meer politiek be- De sympathie ging in Friesland een gezamenlijk avondmaal worden wust te maken, opdat ze wat meer algemeen uit naar de chauffeurs, die gehouden, waarbij als voorgangers hier duidelijk streden tegen een stuk zullen fungeren ds. Chr. Mon-dt en onrecht, nl. dat zij in beloning wer- kapelaan J. Beeres. De samenkomst den achtergesteld bij hun collega’s vindt plaats in de Ichthuskerk. de doopsgezinden en het Leger des conciërgewoning; de oude Bolwerk- Heils mee aan de verspreiding, school als toekomstig nieuw jeugd- Maandagavond om 7 uur wordt er centrum; het oude ulo-gebouw aan gestart. Het blad wordt bij de men— de Oude Koemarkt, dat dienstbaar sen aangeboden tegen een vrije gift, gemaakt kan worden voor b.v. ver- Het verschijnt in het hele land in enigingen die repetitie- en oefen te en opgeruimde jeugdherberg een oplage van ongeveer een half ruimte nodig hebben. De taak van te kunnen ontvangen. miljoen. Voor Sneek zit er een ei- de commissie is, zo schrijft raadslid gen pagina in, waarop de kerk- W. van Dijk in het Kontaktblad van diensten tijdens de Paasdagen zijn de PvdA afd. Sneek, te komen tot vermeld en waarop tevens een foto een prognose van het toekomstige De bussen van de ZWH en het LAB rijden weer. Gelukkig maar, S{aa| afgedrukt die in Sneek is ge- sociaal-culturele leven in Sneek. De want zo’n staking is ook niks. Voor nomen. Aan de samenstelling van commissie zal zich daartoe eerst de stakers zelf niet, omdat ze veel nutnmer werkten mensen van grondig laten voorlichten. De uit- diverse overtuigingen mee voering van de plannen die daarvan tenslotte het resultaat moeten zijn, is een zaak van het gemeentebe stuur. „SCHUT VOOR SCHUT” Minister Schut heeft zichzelf voor schut gezet, merkte de heer Meijer sarcastisch op. Hij doelde hiermee vooral op het argument van de door stroming. „In de Kloosterdwarsstraat is alleen uitstroming”, merkte hij op en stélde voor dat men, in Sneek het voorbeeld van Amsterdam waar 40- tot 50.000 vooroorlogs® wóningen van huurverhoging zijn vrijgesteld zou volgen. Ook hekelde hij het college, dat vorig jaar weinig zag in doorstroming er. deze nu gebruikte om huurverho ging door te voeren. De heer J. P. de Vries dacht dat het nuttig was geweest als het voorstel eerst in de commissie gemeentelijke woningbouw was besproken. De voorzitter wees op, dat er de laatste jaren veel ongelijkheid is ont staan in de huren. Hét element van de doorstroming, waarop door de minister wordt gewezen, kan het college wel onderschrijven. De huuradviescom missie zal nog geraadpleegd worden t.a.v. de woningen, die nht onder de wettelijke verhoging vallen. Overwo gen dient te worden of de verhoging redelijk is t.a.v. het huurpeil in het ge bied waar de woningen zijn gelegen en met het oog op het comfort dat ze bie den. Naarmate de verschillen ii. huur gróter zijn wordt de doorstroming minder, aldus de burgemeester. Op een vraag van de heer Van Dijk werd meegedeeld dat er enkele be zwaarschriften zijn binnengekomen. Hier zal de huuradviescommissie inge schakeld worden. Zonodig krijgt de raad dan een nieuw advies. Behalve de heer Meijer, die aanteke- nii vroeg dat hij tegen dit voorstel was. gingen allen daarop z.h.s. met de vaststelling van de huurprijzen ak koord. I en maakt het mogelijk ongewenste be»- bouwing te weren. Het gevolg is dat beslissingen omtrent aanvragen om ’n - - - - - - - bouwvergunning kunnen worden aan komen”, zei de heer Meuer (CPN) maandagavond in de raadsvergadering. Hi.i gehouden totdat onherroeneliik over Klokhuis restaureert, rook. Er werd meteen alarm geslagen en de brand weer, die in de onmiddellijke nabijheid zetelt, was er dan ook gauw bij. De vlammen waren vlug gedoofd en daar door bleef de schade vrijwel nihil. Om trent de oorzaak is nog geen zekerheid. Vermoedelijk moet die gezocht worde» in een brandend stukje sigaret. De 44-jarige Klaas Terpstra te Rot terdam, afkomstig uit Gaastmeer, doth al vijftien jaar woonachtig in de ha venstad, waar hij rangeerder is by de N.S., vond gistermiddag om ongeveer half zes een kievitsei. Het lag op een stuk land vlakbij vliegveld Zestien- hoven. De heer Terpstra is een ver woed liefhebber van eierzoeken. Het is niet bekend of het het eerste kievits- Zoals wij vorige week in deze ru briek al berichtten gaat de Sneker groep Open deur/Onderweg volgen de week weer huis aan huis met het bijzondere Paasnummer van OD/ gewerkt aan het onderzoek naar een Onderweg dat ditmaal als titel betere „culturele accommodatie” in -kapitein aan enz. Aan net kreeg „Het leven gaat verder”. Be- onze stad. Er is zelfs een speciale eind van de middag voerden de halve de hervormden, gereformeer- commissie in het leven geroepen, kinderen het toneelstuk van de den en roomskatholieken, die ook al Verschillende mogelijkheden zijn landing van Columbus op. Het aan de verspreiding van vorige bij- genoemd: de beide Steenklipscholen was een groots, geweldig feest, zondere nummers van het blad zouden verbouwd kunnen worden dat om ongeveer half vijf geëin- meewerkten, doen ditmaal in Sneek tot een prachtige muziekschool met digd was. Daarna was het voor J* J T vader en moeder Lok hard wer ken geblazen om alle rommel weer op te ruimen, om ’s avonds de genodigden weer in een net-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1