en won Jan Kracht veertig jaar lid van Sneeker Scheidsrechtersvereniging Dwight I). Eisenhouwer waagde Echte petroleumlampen brengen sfeer in vernieuwde kerk van Lutkewierum 20 nieuwe woningen in Wymbritseradeel voor f80,-per maand AGENDA J I W Y MBRITS ER A DEEL IJLST van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 1 'W F I 124e jaargang no. 26 Maandag 31 maart 1969 Jongens pikten brommer aangeboden Snekers verdacht van antiekdiefstal in Oudehaske Nog actief na lange arbitersloopbaan Nieuwe fabriek voor Stork-Kwant betekent flinke uitbreiding Sneker vond donderdag al broedje kievitseieren Woensdag boomplantdag in Stadsfenne Advendo had wel succes met turnen in Dokkum Geparkeerde auto’s opengebroken SNEEKER NIEUWSBLAD DE VELDMUIS PRESIDENT I BOER KOOPMANS AANSTELLING PERSONEEL VERKLEDEN IN TOILET AANWINST VOOR DE GEMEENTE De fabriek zal de bezwaren opheffen van de verspreide ligging van de hui dige gebouwen en zal tevens een uit breiding van de totale produktieruim- te met ca. 50% betekenen. De eerste paal voor de nieuwe fabriek werd vo rige week geslagen door de heer H. Kwant, oprichter van het bedrijf. Hui dig directeur is ir. G. J. Kwant. Het bedrijf maakt thans onder de naam StorkKwant deel uit van het VMF- concern. Het produktieprogramma omvat on der meer: niet-roterende filters voor vloeistoffen en gassen, roterende fil ters waaronder vacuumfilters en mic ro-strainers, sterilisatoren en telegra fen voor schepen met bijbehorende re- gistratieapparatuur. Vrijdag 9 mei Openbare les in de Chr. Technische School Van Schouwen- •>u.garaat 19. van 18 30-20.30 uur. Tenslotte stellen b. en w. de raad voor om de heer IJ. Adema, IJpecols- ga 13, te benoemen tot werkman afde ling wegen/grafdelver in vaste dienst m.i.v. 1 mei a.s. De heer Adema neemt reeds geruime tijd de werkzaamheden Twee,vijftienjarige jongens uit onze stad (J. de A. en F.A.) hebben proces verbaal gekregen wegen joyriding met een bromfiets, die ze hadden wegge nomen. B. en w. stellen de raad van Wym- britseradeel voor om medewerking te verlenen aan het bestuur van de Wo ningstichting voor de bouw van 20 wo ningwetwoningen, als volgt verdeeld: 13 in Heeg, 4 in Oudega en 3 in Blauw huis. De huurprijs zal rond f 80,per maand zijn. ringskasteel te verdrijven toen Harry S. Truman aftrad als president. In de partijpolitiek was Eisenhower een onbeschreven blad papier.-Hij liet zich echter door de republikeinen op het schild hijsen en won met een grote meerderheid van Adlai Stevenson. Tot die overwinning droeg ook bij het gevoel van onzekerheid in de Ver enigde Staten, waar men voor het eerst werd geconfronteerd met een recht streekse bedreiging door het commu nisme. De beruchte senator McCarthy was druk bezig met zijn niet minder beruchte heksenjacht. ,J like Ike” was de slagzin en men achtte het roer van het schip van staat bij Eisenhower in veilige handen. van de president, maar Nixon kreeg de kans om (vooral in de buitenlandse politiek) zeer belangrijk werk te doen en zich zodoende toe te rusten tot het presidentschap. Helaas voor Nixon, hij kon het niet bolwerken tegen John F. Kennedy en speelde tot november 1968 slechts een (zij het uiterst belangrijke) rol in de partijpolitiek. Voorzitter De Visser speldt de 'jubila ris het insigne op de jas. De woorden „ik kan niet” heeft de heer Kracht volgens voorzitter De Vis- de van van Zaterdagavond hebben onbekenden, een drietal, op het Oud Kerkhof ge parkeerde personenauto’s, alle van het merk Fiat, opengebroken. De bedra ding werd losgetrokken, kennelijk met de bedoeling om te kunnen starten. Dat is niet gelukt. Uit de auto’s wordt niets vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt hanJelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4,-— per half jaar. Per post f 6,per half jaar Giro 85 07 48 en name Sneeker Nieuwsblad Op het industrieterrein zal, zoals be kend, een nieuwe fabriek verrijzen voor Machinefabriek en Ingenieursbu reau Gebr. Kwant N.V. Deze fabriek zal een produktieruimte omvatten die uit twee hallen bestaat van elk 18 x 90 m. herschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Het hoogtepunt van de vrijdagavond in Veerhuis Boot gehouden bijeen komst van de Sneeker Scheidsrechter- vereniging was ongetwijfeld de huldi ging van de heer Jan Kracht. Het was die dag precies 40 jaar geleden, dat hij lid werd van de vereniging en hij is in zijn optreden niets veranderd. De nu 66-jarige Jan Kracht was altijd iemand, die meer op de achtergrond bleef. Maar als het op daden aankwam was hij al tijd van de partij. Kracht fluit niet meer wedstrijden, maar dat wil niet zeggen dat hij stil zit. Integendeel, hij verricht nog vele werkzaamheden voor de vereniging, waarvoor deze hem zeer erkentelijk is. Hij werd benoemd tot ..u van verdienste en kreeg een zilve ren speld. Een zelfde onderscheiding kreeg hij ook van de C.O.V.S. De zware last van de beslissing, de invasie te laten doorgaan ondanks het zeer ongunstige weer, rustte op die éne man en een mislukking zou een on voorstelbare tragedie zijn geworden. Eisenhower waagde en won. Toen de oorlog afgelopen was, keerde hij, vijf-sterren-generaal, met lauwe ren beladen naar zijn vaderland terug en daar zagen de Republikeinen hun kans om de Democraten uit het rege- Jan Kracht liet zich op 28 maart 1929 als lid inschrijven, nadat hij een cursus voor scheidsrechter gevolgd had. Hij speelde toen bij Black Boys. Voorzitter was de heer Sam Velleman en secretaris de heer Karsten. De 'tegenwoordige voorzitter de heer W. de Visser had eens in de notulen gesnuffeld en memoreerde enkele leu ke voorvallen. In 1932 besloot het be stuur, dat er geen vriendschappelijke wedstrijden meer geleid mochten wor den op het terrein van boer Koopmans. Maar dit terrein was het veld van Black Boys. Voorzitter Velleman gaf daarom de twee Black Boys-voetbal- lers Jan Kracht en Doeke Gorter vrij mandaat. Ze mochten daar wel wed strijden leiden om Black Boys niet te benadelen. „Ja, het bestuur bestond toen uit actieve knapen” aldus de heer De Visser. De omstandigheden waaronder vroe ger gespeeld moest worden, zijn geheel anders dan tegenwoordig. Nu beschikt men meestal over goede terreinen met een prima accommodatie. Vroeger was dat wel eens anders. het probleem gesteld: óf de kerk slui ten met het gevolg dat de „Gideons bende” in de verstrooiing zou raken, óf de kerk restaureren. De kerkvoogden waagden de stap om de uit 1557 date rende kerk voor het nageslacht te be houden. Dat was geen peuleschil. Er werd een begroting opgesteld, volgens welke het karwei f30.000 zou moeten kosten. Maar er kwam natuurlijk nog heel wat bij. Buitenstaanders schud den soms het hoofd. En de kerkvoog den hadden het er niet gemakkelijk mee. De heer Terpstra vertelde op aangrijpende wijze hoe het hem eens bijna te machtig was geworden. Maar hij had troost gevonden in het gebed. De steigers zijn nog niet weg. Een gedeelte van het dak moet nog onder handen worden genomen. Ook heeft de kerkvoogdij nog enkele wensen. Zoals een doopvont en een avondmaalstafel. Maar de kerk kan weer gebruikt wor den. Ondanks alle moeilijkheden is het toch gelukt. Dankbaar is men in Lut- kewierium voor de financiële steun van het rijk, de provincie en de ge meente. Een lijstcollecte bracht f 6000,- op in plaats van de verwachte f 3000,-, De vrouwenvereniging hield een ge slaagde bazar. Er werden leningen en hypotheken gesloten. En zo heeft men het voor elkaar gekregen in Lut kewierum. Ds. Nieuwpoort wees er nog op, dat we in Friesland veel kerken hebben als een erfenis van het verleden. Maar de lasten zijn dikwijls zo zwaar, dat die oude dorpskerken hoe langer hoe meer een probleem zijn gaan vormen. Als allerlei instanties hier niet te hulp waren gekomen, had het er ook voor deze kerk slecht uit gezien. „Bent u ook in de toekomst bereid ervoor te zorgen dat dit gebouw op zinvolle wij ze kan functioneren door aan de kerk diensten deel te nemen?” vroeg hij de aanwezigen. Op 78-jarige leeftijd overleed vrij dagavond Dwight D. Eisenhower, ge durende twee ambtstermijnen presi dent van de Verenigde Staten, maar méér nog bekend als de leider van de grootste „Operatie Overlord”, de inva sie in Noord-Frankrijk. Het was 1942 toen wij, hier in Ne derland, onder het juk van de Duitse bezetting, voor het eerst de naam hoor den van een Amerikaanse generaal Eisenhower (duidelijk een verameri kanisering van het Duitse Eisenhauer), die de leiding had van de invasie in Noord-Afrika. Twee jaren later keerde die naam terug in de publiciteit, toen Eisenho wer opperbevelhebber bleek te zijn van het invasieleger, dat het Derde Rijk de genadestoot gaf. Eisenhower was opgeleid aan de be roemde militaire academie van West Point en leerde in de praktijk het vak, o.a bij de staf van generaal MacArthur. Hij was echter alweer uit het gebied van de Stille Oceaan verdwenen toen de Japanners Hawaï aanvielen en Ame rika de oorlog in trad. BEDRIJFSLEIDER „Ik vind het een groot genoegen, dat ik vanavond enkele woorden tot u mag richten” aldus de heer H. Bouwhuis, bestuurslid van de COVS (Centrale Organisatie voor Voetbalscheidsrech ters). Hij vertelde dat de heer Kracht ook al 40 jaar lid is geweest van de COVS en een groot aandeel heeft ge had in de ontwikkeling van deze orga nisatie. Groep Sneek heeft samen met Enschede deze centrale organisatie op gericht. Vooral op Sneek, dat met men sen als Velleman en Kracht de organi satie op het peil van heden heeft ge bracht, kunnen wij trots zijn”, zo sprak de heer Boifwhuis. Het hoofdbe stuur toonde zich zeer erkentelijk e*. onderscheidde de heer Kracht met de zilveren speld van de COVS. „U bent de eerste die van de FVB een zilveren kreeg” aldus de heer F. de Boer, die de Friese Voetbal Bond vertegenwoordigde. „U heeft die dub bel en dwars verdiend. We konden al tijd voor de volle 100 procent op u re kenen. U heeft steeds uw beste krach ten gegeven, eerst als scheidsrechter, later als rapporteur. We zijn u daar voor zeer veel dank verschuldigd. We kunnen u niet weer een zilveren speld geven, omdat u die al heeft” sprak de heer De Boer. Hij overhandigde de heer Kracht een vaas van aardewerk. Voor de volkeren van Europa, die gebukt gingen onder de Duitse bezet ting, betekende de naam Eisenhower die van een verlosser. Ook toen hij als president was afge treden en zich nauwelijks meer met de politiek bemoeide, bleef hij voor zijn medeburgers aan groot man. En dat was hij ook. Hij was niet bril jant, hij woekerde met zijn talent en vervulde met de grootste nauwgezet heid zijn taak, maar juist daardoor was hij bij uitstek de man voor de ge compliceerde opgaven, waarvoor hij werd gesteld. Niet de rijk gegalon neerde generaalspet, maar de eenvou dige veldmuts was het symbool van de man Dwight D. Eisenhower. De noodlotszwangere ogenblikken waarin hij alléén moest beslissen be tekenden ook voor ons land de bevrij- ding, de vrijheid. Meer dan de kostbare eresabel, hem door de Nederlandse regering aange boden, is de dankbaarheid van het Nederlandse volk als een nimmer ver welkende krans op zijn graf. ser nooit gebezigd. Men deed nooit tevergeefs een beroep op hem. Hij floot altijd wedstrijden en liet nooit verstek gaan. Na een aktieve scheidsrechtersloop- baan staat de heer Kracht niet op non- actief. Hij verricht nog vele werkzaam heden voor de vereniging. Zo bezorgt hij o.a. de convocaties voor de verschil lende vergaderingen en heeft hij de kaartverkoop voor het zomeravond- voetbal in handen. „Jan, het bestuur is je zeer erkente lijk voor alles wat je hebt gedaan. Heft is mij een groot genoegen, dat ik je kan benoemen tot lid van verdienste en je de zilveren speld kan opspelden**, GROOT GENOEGEN Het Sneeker Nieuwsblad is een De heer Kracht moest eens een wed strijd leiden op een veld, dat niet over een kleedgelegenheid beschikte. De spelers verkleedden zich meestal in een café. Hij kwam daar met de beide elftallen, maar het café was vol en de spelers konden zich daar niet omkle den. De heer Kracht ging toen naar een bestuurslid en legde de situatie uit. Samen met de elftallen gingen de beide heren weer terug naar het café en na wat heen en weer gepraat wees de kastelein hun een plaats in het toilet! waar van de heer M. de Jong, die in januari eervol ontslag werd verleend wegens blijvende ongeschiktheid. De heer Adema is op het ogenblik werkman afdeling wegen op arbeids contract. Ter aanvulling van het be staande werkliedenbestand zijn voor de vacature-Adema door b. en w. sol licitanten opgeroepen voor de betrek king van werkman afd. wegen in vaste dienst. De raad wordt verzocht uit een aanbeveling van drie een benoeming te doen. Door b. en w. worden aanbe volen: 1, W. Nagelhout te 2. JE. de Jong te Oosthem; 3. J. Diggelen te Nijland. Voorts stellen b. en w. voor om de heer J. v. d. Leij te Sloten te benoe men tot chauffeur bij de reinigings dienst. Het bleek niet mogelijk voor deze vacature met een aanbeveling te komen. door een vertegenwoordiger van Fryske Akademy, de pastoor Roodhuis, ds. J. J. Nijenhuis Scharnegoutum namens de ring Sneek en zijn gemeente (hij noemde zichzelf de „papieren consulent” van Lutke wierum), de heer E. Hiemstra namens de kerkeraad van Itens en mevr. Stil- ma namens de vrouwenvereniging Rien e.o. „De bütenkant is üzes meielkoar”, merkte zij op. Ds. J. Walstra van Jor- werd besloot de samenkomst met een korte predikatie. Bouwbedrijf IJ. Schakel uit Exmor- ra voerde de restauratie uit. Een vrij willigerskorps uit de vrouwenvereni ging zorgde tenslotte dat alles schoon werd gemaakt voor de ingebruikne ming. Onze stadgenoot Jacob Bosma (28) vond donderdagmiddag om een uur of twee al een broedje kievitseieren. Het was in de buurt van het Noord- brabantse dorp Someren (bij Hel mond). De heer Bosma, die bij Lan- dustrie werkt en daarvoor op weg was naar Zuid-Limburg, was bezig wat te nuttigen. Honderd meter van de weg ongeveer zag hij de kievit en aangezien hij in eigen provincie een verwoed liefhebber is van eierzoeken, wist hij de vier gespikkelde eitjes gauw op te sporen. Twee Snekers, de 40-jarige K.B. en de 30-jarige M.A.E., worden verdacht van een diefstal van antiek uit een leegstaande boerderij in Oudehaske. Daar werden een aantal tegeltableaus en twee wandschilderingen ontvreemd. De artikelen werden in Amsterdam verkocht voor f 5500. De werkelijke waarde wordt geraamd op f 14.000. Op aanwijzing van de Amsterdamse anti quairs konden de Snekers worden aangehouden. Ze zullen morgen voor de officier van justitie worden geleid. De tegels zijn alle teruggevonden, maar van het geld is niets meer over. Ofschoon Eisenhower acht jaren lang in het Witte Huis heeft gezeteld is het niet als president, dat hij beroemd is geworden. Zijn politieke prestaties overtroffen geenszins zijn militaire, maar hij genoot persoonlijk een ge weldige populariteit. De tegenwoordige president, Richard Nixon, heeft aan Eisenhower veel, zo niet alles te danken. Want Eisenhower koos hem als zijn vice-president en gaf aan dit ambt reële inhoud. De „veep” was niet langer boodschappenjongen Burgemeester Alta gaf uiting aan de vreugde van het gemeentebestuur. Hij vertelde dat de gemeente voor 30 procent van de bouwkosten had gesub sidieerd. Het hoogste percentage dat ooit door een gemeente is gegeven. Maar de kerk is dan ook een aanwinst voor de hele gemeente. Gelukwensen werden In de kerk van Lutkewierum voel je je echt in een gewijde ruimte. Je hebt het gevoel dat je bent verbonden met een geschiedenis van eeuwen. Er hangt sfeer in het gebouw en bij avond dra gen de oorspronkelijke petroleumlam pen hier in belangrijke mate toe bij. Als deze achttien lampen waarvoor de kerkvoogdij wel f 2000 had kun nen krijgen, maar niemand in de ge meente wilde ze missen hun schijn sel verspreiden, waan je je werkelijk in de vorige eeuw. Maar als er gezon gen moet worden brengt de koster je met één druk op een knopje terug in de 20ste eeuw. Sterke elektrische lam pen zorgen er dan voor dat ieder de liederen goed kan lezen. De kleine hervormde gemeente van Lutkewierum mag trots zijn op deze prachtige kerk. En dat ze dat is, bleek vrijdagavond wel tijdens de feestelijke samenkomst ter gelegenheid van de weder-ingebruikneming. De voor een ■dorpje als Lutkewierum vrij royale kerk was vrijwel tot de laatste plaats bezet en dat betekent ongeveer 150 mensen. Zo vol zal het gewoonlijk niet zijn, want de hervormde gemeente telt slechts een 70-tal leden. De gemeente en de vele genodigden zongen met begeleiding van het fraaie orgel o.a. uit Psalm 100 het voor deze dienst toepasselijke: „Treedt statig bin nen door de poort. Hier staat zijn troon, hier woont het Woord. Heft hier voor God uw lofzang aan: gebenedijd Zijn grote naam”. Ds. L. Nieuwpoort uit Rien heette in het bijzonder burgemeester R. Alta van Hennaarderadeel welkom alsmede vertegenwoordigers van de hervormde gemeenten van Itens en Scharnegou tum, de pastoor van Roodhuis en ver schillende anderen. „Wij houden van deze oude, mooie kerk. Vooral omdat wij als dominees hebben ervaren dat dit gebouw zo’n mooie akkoestiek heeft. We zijn dan ook heel dankbaar dat dit voor verval is bewaard”, zei ds. Nieuwpoort. GEEN PEULESCHIL VOOR „GIDEONSBENDE” President-kerkvoogd W. Terpstra merkte op: „Wy binnen dochs wol hwat greatsk op dit gebou”. Een jaar geleden reeds was de kerkvoogdij voor Woudsend: j Woensdagmorgen zullen de school- 3. J. van 1 k aderen in de Stadsfenne, om pre cies te zijn langs de Groene Dijk en de Middelzeelaan, onder toezicht van de gemeentelijke plantsoenendienst boompjes planten. Het is die dag nl. Boomplantdag en dat betekent dat op verscheidene plaatsen in ons land bo men worden geplant door kinderen. Onze plaatselijke gymnastiekvereni ging ADVENDO” heeft zaterdag op de te Dokkum gehouden „B”-wed- strijden van het KNCGV voor adspi- ranten van Turnkring „Friesland” waaraan enkele honderden jongens en meisjes deelnamen, verscheidene suk- sessen behaald en wel: Voor de groepen: meisjes 12-13 jaar eerste prijs; meisjes 14-16 jaar eerste prijs; jongens 12-14 jaar eerste prijs. En verder nog persoonlijke prijzen voor: Klazientje Laanstra, meisjes 12- 13 jaar, 1ste prijs; Anneke Veldhui zen, meisjes 14-16 jaar, 3e prijs; Jaap Stellingwerf!, jongens 12-14 jaar, 1ste prijs; Wisse Wester, jongens 12-14 jaar, 3de prijs. Zowaar een mooi resultaat voor lei der en leden. Eisenhower bezat enkele kwaliteiten, die hem bijzonder geschikt maakten voor het leiderschap van de twee ope raties, die van zo grote betekenis wa ren voor het verloop van de Tweede Wereldoorlog. Hij was een kalme, evenwichtige fi guur, veel meer een militair bedrijfs leider dan een vechtjas, en hij bezat het vermogen tot samenwerking en een diplomatieke oplossing van ge schillen. Vooral die beide laatste eigenschap pen had hij nodig, want het was niet alles pais en vree in het geallieerde kamp. Hij had o.a. te maken met een zekere generaal De Gaulle, omtrent wiens hoedanigheden nadere toelich ting overbodig mag heten, en met de controverse rond admiraal d’Arlan en generaal Gireaud. Hij had ook te maken met raspaardjes als Montgomery. Niet alleen de militaire, ook de politieke konsekwenties van beide invasies ver- eistén zorg en behoedzaamheid. DE BESLISSING Maand maart Bar-Dancing „De Licht boei” elke avond vanaf 8 uur (behal ve dinsdags) dans- en showorkest „The Pied Pipers”. Luda-Bar-Dancing elke avond Jaap de Groot. Internationale Top-Deejee (ex-lid van de Maskers). Woensdag 2 april Vergadering van de raad der gemeente Wymbritseradeel in het gemeentehuis. Aanvang ’s mid dags 2 uur. Vrijdag 4 april (Goede Vrijdag) ’s mid. dags 2 iur Matthaus Passion in de Martinikerk te Bols ard. Zaterdag 26 april Openbare les met tentoonstelling in de Technische School, nam. 2-4 uur. aecombineenk mt9ave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De gemeente kreeg een contingent voor 18 woningen toegewezen. Door te kiezen voor een keuzeplan-woning kunnen er 20 van het gekozen plan, van het type Martini, worden ge bouwd. Met de Woningstichting bestaat volledige overeenstemming over de verdeling van de woningen over de ge meente, B. en w. achten dit plan ook alleszins acceptabel. Het type woning is practisch gelijk aan dat van de vo rig jaar gebouwde Martiniwoningen; het nieuw gekozen type is nog iets ruimer, hetgeen met name in de ber ging (kasten e.d.) tot uitdrukking komt. Bij de ingekomen stukken is een verzoek om adhesie van de raad van de gemeente Krommenie aan een door deze raad aangenomen motie over de financiële verhoudingsregeling tussen rijk en gemeenten. Als gevolg van de werking van deze regeling is, aldus de raad van Krommenie, de gemeentelijke autonomie in feite vrijwel geheel te loor gegaan. B. en w. stellen de raad van Wymbritseradeel voor aan deze motie, die is gericht aan regering en Staten-Generaal, adhesie te betuigen. De heer E. Adema, pachter van de tolinning bij de brug te Wolsumerket- ting, heeft verzocht de vergoeding voor het bedienen van de brug, welke mo menteel f 1200,per jaar plus vrij wo nen en de opbrengst van de tolinning bedraagt, te verhogen. B. en w. achten dit redelijk en stellen voor het bedrag te verhogen tot f 436,per maand. Wi| k F W t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1