fijne avond liefhebbers blaasmuziek voor HET DORP AAN DE SWETTE AGENDA 1 IJLST WYMBRITSERADEEL „Harmonie presenteerde zich uniformen in nieuwe Brand, Brand! Help, Help! van en MORGEN ACTIE VOOR HERSTEL MEERPAAL Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, aecombineerde uitaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Donderdag 10 april 1969 124ste jaargang nr 29 Huizen in Sneek provisioneel geveild Benoemd Haf Sneekar Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Gemeente kan woningen Frittemahovenstr. kopen I J N L J SNEEKER NIEUWSBLfl enige ongerustheid gevolgd. Bezien we de cijfers voor ieder dorp j ten zal in ons groeiende dorp ook in I Redacteur H. A de Boei felefoo' 4091 Dinsdagavond vond de provisionele verkoping plaats van een aantal woon huizen door mr. W. N. C. Ploegsma, waarnemende het kantoor van oud-no- taris P. Feddema, alhier. Het perceel Willem de Zwjjgerstraat 78, met voor- en achtererf c.a. 1.05 a, werd beschre- van op f 8569,door Joh. Plantinga te Parrega. Rozenstraat 21, met erf etc. 75 ca groot, kwam op f 7999,door J. Stienstra te Bolsward. Twee woonhui zen onder één dak resp. Oude Dijk 4 en Franekervaart 3, samen met steeg, erf etc. 1.09 a groot, werd beschreven op f 2589,door Ph. Oosterbaan te Leeuwarden. De verkoping was in res taurant Van der Wal, Leeuwenburg. Veel dorpen worden met ontvolking bedreigd, Scharnegoutum is tot het tegengestelde geneigd. Benoemd aan de Groen van Prinste- rerschool te Groningen onze stadgenoot J. Stienstra. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt han '’elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post f6,— per half jaar Giro 85 07 48 ten name Sneeker Nieuwsblad. L. RASTERHOFF, burgemeester. verschijnt MAANDAGS cn DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktit GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 300C Ongeveer 500 mensen hebben gisteravond in Amicitia een fijne avond ge- Burgemeester Rasterhoff (links') over had met een dankbetuigingsconcert, dat door de christelijke muziekvereniging voorzitter H. Hendriks „Harmonie” gratis werd aangeboden. De Zwitserse brassband, die in samen werking met „Soli deo Gloria” te Leeuwarden naar Sneek was gehaald, mu- siceerde op hoog niveau. Opvallend was de zuiverheid waarmee de nummers I werden verklankt. Deze band herinnerde sterk aan de korpsen van het Leger des Heils, die ook een zekere faam hebben op brassbandgebied. Wanneer met de ingang van een nieuw jaar de kranten hun berichten geven over de bevol- kingsloop in de diverse Friese gemeenten, blijkt dat dikwijls moet worden vastgesteld, dat het inwonertal terugloopt. Helaas geldt dat ook voor onze eigen gemeente Wymbritseradeel. bekeuring. Afgezien van een aantal percelen, waar het verboden is (hetgeen d.m.v. van advertenties en borden kenbaar wordt gemaakt) kan hier iedereen aan de eierzoek- sport meedoen. Het dreigt dan ook hoe langer hoe meer een massaal karakter te krijgen. Vooral de af gelopen dagen kon men overal mensen in de landerijen zien. Velen kunnen nauwelijks een kievit van een scholekster onderscheiden. Ze bederven het dikwijls voor de „bitüfte” echte eierzoekers, omdat ze de rust verstoren. Deze ontwik keling wordt dan ook door de vogelbeschermingswachten met Menigmaal is het zegje van een geres pecteerd oud-Scharnegoutumer be waarheid: Scharnegoutum is een zoetendal, Wie er komt, blijft er al. (Wordt vervolgd) van de muzikanten en het tamboer- korps o.l.v. de heer A. Brens. Veertien jeugdige tamboers hadden zich keurig voor het podium opgesteld; allen met een fraaie zwarte kolbak op het hoofd. Na een pittige mars met medewerking van de trompetten en trombones ging het doek open en opende het hele korps met een stukje swing. Voorzitter Hendriks heette allen har- telijk welkom, in het bijzonder leden van het gemeentebestuur en de com missie die heeft meegeholpen om het zo ver te krijgen. Een bijzonder wel kom werd voorts toegeroepen aan af gevaardigden van het Stedelijk Mu ziekkorps, waarmee een prettige sa menwerking bestaat. De Zwitsers wer den daarop in het Duits door muzi kant Wolthuizen begroet, waarna de Harmonie ’t Zwitserse volkslied speel de. Burgemeester Rasterhoff wees er op, dat het een vreugdevolle dag voor de Harmonie was. Hij achtte het toch niet helemaal juist om de uniformen over te dragen; dat zou min of meer betekenen dat ze door de gemeente werden aangeboden. „Maar het is de hele gemeenschap, die er voor heeft Het resultaat van de noeste met enthousiasme verrichte arbeid om de benedenzaal van het jongerencen trum „De Meerpaal” aan te passen aan de eisen, die thans gesteld worden, is in een uur tijds verloren gegaan. Het vuur vriend èn vijand van de mens heid heeft zijn verwoestend werk gedaan. De jeugdige medewerkers, die zich voor de verbouw hebben ingezet en veel vrije tijd hebben opgeofferd, staan opnieuw, teleurgesteld, met lege handen. De ramp, die „De Meerpaal” heeft getroffen, vraagt van ons, Snekers, so lidariteit met het bestuur en met de jongeren, die hun „home” hebben ver loren. Wij zullen samen de handen in een moeten slaan om de jeugd een nieuwe kans te bieden om „De Meer paal” te kunnen restaureren. Dat is een kwestie van geld. Vele kostbare zaken zijn verloren gegaan. Ik ben ervan overtuigd dat de actie, die zal worden ontketend om op korte termijn gelden voor het herstel bijeen te brengen, de steun van de Sneker burgers verdient Snekers, laten we samen, als blijk van onze burgerzin, „De Meerpaal” uit de brand helpen. De jeugd rekent op ons! Laat dat vertrouwen niet vergeefs zijn. kan het hier zijn, maar er is ook de Sneek, april 1969. genegenheid hen die zich hier vestigen een goede plaats in de kring te geven. Morgenmiddag tussen 3 en 5 uur zal een geluidswagen de actie aan kondigen, die de Sneker jeugd houdt om gelden bijeen te brengen voor het herstel van de schade, die door de brand van afgelopen maan dag is veroorzaakt in „kosmies jon gerencentrum de Meerpaal”. In onze krant van dinsdag wezen wij reeds op deze bliksemactie, die het mogelijk moet maken, dat er zo gauw mogelijk weer normaal „ge draaid” kan worden. Het Meerpaal- bestuur kreeg van verschillende kanten te horen: jullie zijn toch verzekerd? Dat is waar, maar men blijft zitten met de z.g. „bedrijfs schade”. 1 de verbouwing, die en kele weken geleden gereed kwam, is nogal wat geld gestoken. Zo lang de activiteiten in het gebouw geen doorgang kunnen vinden komt er ook geen geld binnen en kunnen de schulden niet afgelost worden. Voor deze extra kosten, die niet door ver zekering worden gedekt, is de in zameling bedoeld. Jongelui zullen morgenavond tus sen 6 en 8 uur op pad gaan met in tekenlijsten. Begonnen wordt in de buitenwijken. Zaterdagmorgen gaat men door en dan is de binnenstad aan de beurt. De boekhandelaar K. Buster heeft spontaan aangeboden zijn boeken- karretje zaterdag af te staan. De winst die de jongelui met de ver koop van boeken behalen is dan voor de Meerpaal. De organisato ren hopen dat dit voorbeeld tot ge volg heeft dat ook andere midden standers meedoen aan de actie. Medewerkers aan de inzamelings actie kunnen zich vanavond tussen half zeven en 8 uur in de Meerpaal opgeven. Eventuele giften kunnen worden gestort bij de Coöp. Raiffeisenbank, postgiro 873274 ten name van de Meerpaal. B. en w. stellen de raad van Sneek voor om een viertal woningen aan te kopen, die gelegen zijn in het gebied waarvoor een bestemmingsplan wordt voorbereid, n.l. de percelen 4e Fritte- mahovenstraat 1 en 6, le Frittemaho- venstraat 2 en Westersingel 25. De aankopen worden in verband met het bestemmingsplan in het belang van de gemeente geacht. De woning 4e Fritte mahovenstr aat 6 is eigendom van mej. G. de Vlas, Kruizebroederstraat, de andere drie zijn van de heer Th. -de Jong, 4e Frittemahovenstraat 1. afzonderlijk, dan blijkt, dat ’t de klei ne, wat afgelegen dorpen zijn, die een veer moeten laten. Soms gaat die te rugloop vrij snel en tegelijk blijkt dan, dat de inwoners snel verouderen d.w.z. de gemiddelde leeftijd komt ho ger te liggen dan het gemiddelde hier voor. Oorzaak: de jeugd vliegt uit. Met voldoening kan worden vastge legd, dat het voorgaande niet van toe passing is op Scharnegoutum. Tot nu toe bruist het daar van leven. Tegelijk ervaren we, dat de tijd ons in andere opzichten niet onberoerd laat. Er tre den gaandeweg allerlei (veranderingen aan de dag. De opbouw der samenle ving is sterk aan het veranderen. Ver schillende ambachten en vakken wor den niet meer of in mindere mate be oefend. Er treedt een sterke vermin dering van het aantal zaken op. Naast bedrijven, die geheel zijn verdwenen, zijn er diverse branches die bijeen zijn gebracht. Sanering, gebrek aan op volger e.d. brengen dit automatisch met zich mee. Dit alles beschouwende, vraagt men zich wel eens af: waar gaan we heen. Daar is moeilijk een antwoord op te geven, maar er zijn in het heden toch wel enkele aanwijzigingen, die het een en ander onthullen. Alles wijst op nog verdere sanering. Voor enkele ambach- een exemplaar van het korps-insigne, daarmee de overdracht van de unifor men symboliserend. gezorgd. Eigenlijk zou ik u allen moe ten bedanken”, aldus de burgemeester. Hij vertelde dat de gemeente wel had gezorgd voor een insigne. Een insigne met de Waterpoort als symbool van Sneek. Een exemplaar hiervan stelde hij aan de heer Hendriks ter hand, op deze wijze de overdracht van de uni formen tot uitdrukking brengend. De burgemeester uitte zijn waarde ring voor de plaats die de muziekkorp sen in de gemeenschap innemen. Wat zouden onze feesten, herdenkingsdagen enz. zijn als de muziekkorpsen er niet waren. Ik hoop, zo besloot hij, dat u deze plaats in de gemeenschap nog lang moogt handhaven, samen met het andere korps. De heer Hendriks stak de burge meester een pluim op de hoed met te herinneren aan diens persoonlijke in teresse voor de blaasmuziek. Dat bete kent een geweldige stimulans voor de korpsen. De ontwerper en leverancier van de uniformen, de heer B. Koopmans uit Franeker, kan met zijn werk veel eer inleggen. De muzikanten zien er in de grijze broeken en blauwe jasjes zonder tressen en andere overbodige versieringen zeer gedistingeerd uit. De heer Koopmans en zijn vrouw moch ten een doos sigaren en een boeket bloemen in ontvangst nemen. HET CONCERT Blaukreuz o.l.v. Samuel Balsli begon met het spelen van het Wilhelmus. Deze ongeveer 30 amateurs tellende brassband, met dure Engelse instru menten, bracht een programma van lichte werken. Enkele nummers waren zeker niet gemakkelijk, doch men had er kennelijk weinig moeite mee. Be paald imponerend waren de bassen. Zuiver van klank speelde de man die een cornet-solo ten gehore bracht. In „Schweizer Melodieën” was de band hoe kan ’t ook anders op z’n best. Een sprankelende weergave van een stukje typische volksmuziek. Ook de andere nummers kregen een fijne, be heerste vertolking. Dat een en ander wel in de smaak viel bewees het dave rende applaus. In de pauze kon men o.a. een elek trische messenslijper winnen in een verloting ter bestrijding van de onkos ten. Vervolgens trad het verschil tussen een fanfare en een brassband aan de dag. Van de Harmonie was reeds be kend dat dit korps op hoog niveau mu siceert. Met veel vaart, vuur en tech nisch knappe prestaties werden nog ’n zevental nummers ten gehore gebracht, waaronder enkele vrij moderne stuk ken. De heren H. G. Hoogeyeen en G. de Boer oogstten bewondering voor ’t gemak waarmee ze hun soli speelden. En de heer J. Dreunhuizen toonde zich een „notengoochelaar” in een euphoni um-solo. Veel succes had men met een selectie uit „Sound of music”. De Har monie kan er wat van en dat is vooral ook te danken aan de beheerste lei ding van dirigent H. Bakker. ONTVANGST STADHUIS Gistermiddag werd het Zwitserse muziekkorps „Blaukreuz Music” uit Winterthur/Brugg officieel in het stad huis ontvangen. Burgemeester Raster hoff zei o.m. dat hier veel officiële ontvangsten hebben plaats gehad, maar hij vroeg zich af of er ooit eerder een Zwitsers gezelschap was ontvangen. Hij sprak de Zwitsers in het Duits toe. De laatste keer dat hij deze taal bij een officiële gebeurtenis bezigde was in 1954. Hij hoopte dat het Zwitserse muziekgezelschap, dat versterkt was met de tamboers van het korps „Soli deo Gloria” uit Leeuwarden, goede herinneringen aan Sneek zou bewaren en bood een klein geschenk aan. De heer Walter Beutler, de president van het gezelschap, raadde de „Hollan ders” aan ook eens een kijkje ih Zwit serland te komen nemen, opdat men eens nader kennis kan maken met dat land. „De bergen zijn bij ons een beetje hoger dan hiermerkte hij op. Hij bood het gemeentebestuur op zijn beurt een presentje aan. Tot slot sprak de heer H. Hendriks, voorzitter van de „Harmonie”, zijn dank uit voor de gastvrije ontvangst in het stadhuis. Het Zwitserse gezelschap maakt een toernee door ons land. Vrijdagavond zijn ze in Nederland aangekomen. Za terdagavond gaf men een concert in Leeuwarden, zondag en maandag wa ren ze op Terschelling te beluisteren en dinsdagavond trad men in Berlikum op. Voordat ze gistermiddag in het stadhuis werden ontvangen, speelden ze eerst nog het „Wilhelmus” en het Zwitserse volkslied. NIEUWE UNIFORMEN GEDISTINGEERD Ij Het mooie weer van de laatste dagen heeft menig watersporter eigenlijk wat verrast. Velen <J hadden hun boot nog niet in orde of waren er zelfs nog niet eens mee begonnen. De meesten Ij zijn nu overhaast aan het werk J t getogen om nog, voordat het <1 omslaat, van het mooie weer te I kunnen profiteren. Langs de ’I waterkant zijn tafereeltjes als J dit geen zeldzaamheid. Onze fo- tograaf knipte dit plaatje aan j! het Gangboord op het Eiland, J waar enkele jongens druk bezig zijn hun jolletje af te schuren. «I De schooljeugd en het onder- Jwijzend personeel zullen niet vaak zo’n prachtige Paasvakantie hebben J gehad wat het weer betreft. Ze zijn J wat die vakanties aangaat toch maar te benijden. De jongelui, waarover wij vorige week in deze rubriek al schreven, zijn gisteravond, vijf man sterk, lopend uit Groningen vertrokken. Vanmorgen om kwart over tien kregen wij bericht van Piet Stel- linga, dat ze op dat ogenblik al tot J Nij Beets waren genaderd. De drie Snekers en twee Groningers zijn gisteravond om 11 uur gestart en ze J hoopten om een uur of zes van- J avond in onze stad te arriveren. Eén deelnemer aan deze monstertocht «I ongeveer 75 km had het op dat moment al wat te krap en dacht dat hij het eindpunt niet lopend zou <J halen. Twee hadden last van bla- 4ren, maar voor het overige waren I de jongens vol goede moed. Ze heb- J ben de hele nacht doorgelopen en 4alleen af en toe even uitgerust langs I de kant van de weg. Het eierzoeken is op het ogenblik <J sterk in discussie. Heel wat man- 4nen voelen in deze tijd van het jaar de kriebels in zich opkomen. Ze <J worden door een vreemde kracht gedreven het land in te trekken. I Misschien het restant van een oer- <J drift, een jagersinstinct? Wat alleen 4in Friesland kan is: er aan toegeven. Niemand vindt het vreemd als je de <k fiets aan de kant van de weg zet en het weiland in wandelt. Hoef je J in verscheidene plaatsen buiten onze provincie niet te proberen. Daar krijg je de politie op je dak, die informeert naar een schriftelijke toestemming van de eigenaar of pachter van het land. Kun je die S niet tonen, dan volgt prompt een Men zal zich herinneren dat we in onze krant een tijd lang schreven over de uniformenactie voor de beide Sneker muziekkorpsen. De muzikanten zijn in middels al een poosje in het bezit van hun nieuwe pakjes. Het bestuur van de „Harmonie” meende dat er toch een officieel tintje gegeven moest, worden aan deze heugelijke gebeurtenis. Gis teravond mocht burgemeester Raster hoff dan ook de „officiële overdracht” verrichten. De avond begon met een presentatie Maand april Bar-Dancing „De Licht boei” elke avond vanaf 8 tot 1 uur Italiaans Dans- en Showorkest „New Blue”. Luda-Bar-Dancing elke avond Frank Bierens Top-Deejee. Zaterdag 12 april Sneker Wandel Unie. 9e Snekefmeertocht 45 km. Start tus sen 10 en 11 uur bij Aere Peren- nius. 2e Paaswandeltocht 8 en 12 km. Start ’s middags 2 uur. Dinsdag 15 april Openbare bijeenkomst P.v.d.A in restaurant „Onder de Lin den”, Marktstraat. Aanvang 8 uur. Vrijdag 18 en zaterdag 19 april Show- programma van de Landelijke Rij- vereniging „De Water Poorters” in de manege te Sneek. Aanvang ’s av. 7.45 uur. Zaterdag 26 april Openbare les met tentoonstelling in de Technische School, nam. 2-4 uur. Vrijdag 9 mei Openbare les in de Chr. Technische School. Van Schouwen- m. gstraat 19, van 18.30-20.30 uur. de toekomst emplooi kunnen worden gevonden en het aantal winkels zal misschien slinken tot één, waar dan ook alles te koop zal zijn: een supermar ket. Dit is goede hoop, dat ook straks ons dorp leefbaar zal blijven, dit in te genstelling met vele kleine plaatsen, die niet de basis kunnen verschaffen voor zaken en winkels van de moderne tijd. Ons dorp wordt vaak als strak en stijf versleten. ’t Is mis, ai schenk pardon, zij hebben ’t niet geweten. „Skearnegoutum is een stiif doarp”, ziedaar een kenschetsing van laten we zeggen „vreemdelingen”. In hoeverre men met deze bewering gelijk of onge lijk heeft, valt voor ons, geboren en getogen in deze plaats, moeilijk uit te maken, want we weten niet beter. Dus moeten we ons licht maar eens gaan opsteken bij degenen, die zich elders hier vestigden. Dan blijkt al heel gauw, dat ze van die „stiivens” weinig hebben bemerkt. Men heeft beslist niet het idee in een ongastvrij oord terecht te zijn geko men. Wel geeft men toe, dat het hier anders” is dan in andere dorpen. Het leeft allemaal wat meer op zichzelf en de instelling van de mensen is wat breder. Dat komt niet omdat de inwoners van het dorp gemiddeld verstandelij- ker zouden uitkomen dan die van el ders natuurlijk. De eigenlijke oorzaak van dit breder zien moet gevonden worden in het feit, dat men geregeld in aanraking komt met een veel groter centrum (Sneek). De voordelige lig ging van de woonkern helpt in dit op zicht ook nog krachtig mee. Het gevolg van dit alles is, dat de mensen uiterlijk en innerlijk daardoor worden beïnvloed. Men ziet het en merkt het. Wellicht wordt dit verschijnsel door mensen van elders misverstaan en komt de betiteling „stiif doarp” tot leven. Men vergisse zich niet: anders j U: J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1