Vioolduo Bouw Lemkes en Jeanne Vos besluiten kamermuziekserie 1968-'69 Ook in PvdA-afdeling Sneek bestuurslid contra fractievoorzitter Interne verbouwing huishoudschool gereed ie B waterpoorf-krabbels ■Ste L I IJLST WYMBRITSERADEEL van en i Officieel Orgaan Leerkrachten richten expositie over opleidingsmogelijkheden in de gemeenten SNEEK, u Ti’ x I p 558* afri- 124e jaargang nr 31 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =a» Opbrengst kollekte Sneekar Nieuwsblad is een Kijkje in de keuken der gemeentelijke politiek gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Donderdag 17 april 1969 r A hi Ji “.F MB O van hef door deze vereniging WAAROM TENTOONSTELLING? Zaterdag en de hele volgende V***^^A*AAAAA****AA***A*A***A^A^^^^A^^^WMWMM M I staan werken van Vivaldi, Haydn, lea dings, Boccherini, Honegger en Bartók, van de laatste een 8-tal van de be roemde Duo’s uit 1931. Van Badings wordt gespeeld een sonate in de 31- toonsstemmig een heel bijzondere ervaring, waartoe Bouw Lemke’s toe lichting het zijne zal bijdragen. Het comité verwacht ook voor dit bijzondere concert (het vijfde in de serie van dit seizoen) grote belang stelling. De gemeente doet er, als van ouds, het hare bij, door gratis koffie te schenken in de pauze. Want als u het nog niet wist onze stadhuis concerten kenmerken zich niet door stijve deftigheid, maar door sfeer en gezelligheid, en bovenal door een di recte communicatie tussen kunstenaar en publiek. Op het tot stand komen van de ver bouwing is vele jaren gewacht. De ze is nu op een oortje na gevild. Er moeten nog wat kleine werkzaamhe den worden uitgevoerd, maar alle lo kalen kunnen nu weer normaal in ge bruik worden genomen en men kan weer volgens de gewone lesrooster draaien. Zoiets moet gevierd worden, meende de directeur, de heer F. van der Sluis. VERBOUWING De heer Van der Sluis toonde zich Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kont rak t han Jelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half iaat. Per post f6,per half iaar Giro 85 07 48 ten name Sneaker Nieuwsblad. herschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3001 Redacteur H. A. de Boer Telefoor 4091 De leerkrachten hebben een deel van hun (verlengde) paasvakantie aan de tentoonstelling opgeofferd. Ieder van hen kreeg voor haar of zijn afde ling een lokaal beschikbaar waarin ’n „stand” voor de expositie kon worden ingericht. Deze werd opgebouwd met materiaal dat door de leerlingen van de afdeling gemaakt is. De opzet was, de tegenstelling vroeger-thans zoveel mogelijk in het geëxposeerde werk tot uitdrukking te laten komen, hetgeen vrij goed gelukt is. Het geheel is overzichtelijk en be antwoordt aan zijn doel: het aanigeven van de verschillende mogelijkheden op de huishoudschool. De leraressen, lera ren en ook de leerlingen kunnen met hun werk veel eer inleggen. De onlangs gehouden kollekte door de vereniging „Humanitas”, ten bate van hef door deze vereniging ver richte maatschappelijk werk, heeft in Sneek f 1490,75 opgebracht. X" *i x W- - Het gereedkomen van de interne verbouwing van het schoolcomplex van de huishoudschool aan de Ooievaarslaan was voor de leerkrachten aanleiding in het schoolgebouw een tentoonstelling in te richten. Op deze expositie wordt vooral veel aandacht besteed aan de vele facetten van de verschillende aan de school verbonden opleidingen, terwijl daarnaast de klemtoon wordt gelegd op de verdere studiemogelijkheden. Mevrouw R. Sipkens-van der Hoek, be stuurslid van de vereniging „Huishoudschool Sneek”, verrichtte dinsdagavond ten overstaan van verschillende hoofden van scholen, leerkrachten en ander personeel van de huishoudschool, de opening, die namens het gemeentebestuur werd bijgewoond door wethouder Baaijens. Ook de oud-directrice, mej. Chr. van der Weide, was aanwezig. tijd bij het U.S.O., waar Bouw Lemkes sedert 19 september als eerste con certmeester, en Jeanne Vos als aan voerster der tweede violen werkzaam was. Zij deden dit symfonische werk met veel ambitie, maar na een jaar of zes voelden ze zich op het punt, waar op zij tussen orkest- en kamermuziek moesten kiezen. Het vioolduo won het. Met een repertoire van ruim 50 wer ken, waaronder series als de 44 Duo’s van Bartók, vielen tal van afwisselende programma’s vast te stellen, en zowel bij kunstkringen als bij schoolconcer- ten en radio ook in het buitenland werd voor dit genre ruim emplooi gevonden. Verscheidene Nederlandse componisten gingen voor Bouw Lem kes en Jeanne Vos speciaal aan het werk”. Tot zover Wouter Paap. Op het programma van 21 april De heer I. Bergsma, wethouder, leg de uit waarom de reinigingsrechten worden verhoogd. Ook deze verhoging is een gevolg van de algemene kosten stijgingen. Het nadelig saldo van de gemeentereiniging steeg van 1965 tot dit jaar van ruim twee tot ruim vier ton. De grote moeilijkheid bij de heffing is het beginsel, dat de sterkste schou ders de zwaarste lasten dienen te dra gen. Vandaar dat er verschillende ta rieven zijn. Lange tijd gold als maat staf de belastbare som voor de inkom stenbelasting. Tegenwoordig gaat de in deling in tariefklassen naar de huur waarde voor de personele belasting. Maar dit wordt zeer onbevredigend geacht, daar er grote verschillen in huur zijn, die in geen verband staan tot het inkomen van de mensen. De gemeenten worden gedwongen tot dit systeem, daar de minister heeft bepaald, dat de heffing zich moet rich ten naar het gebruik. Daar zit wel een zekere logica in, vond de heer Berg sma, maar hij bleef van mening dat er sprake is van een onbillijke situa tie. In de toekomst zal de personele belasting vervallen. Zeer waarschijn lijk blijft er dan maar één tarief over. De raad heeft onlangs het aantal tariefklassen alvast beperkt. Maar, al dus de heer Bergsma, moet je nu de mensen die in krotten wonen, hogere bijzonder verheugd dat de verbou wingswerkzaamheden zo ver zijn ge vorderd. Hij trad in november van het vorig jaar in dienst van de school; de verbouwing was toen net twee we ken aan de gang. „Ik heb het geweten. De leerkrachten wisten soms niet eens waar ze met hun leerlingen naar toe moesten, omdat de schilder of timmer man in hun lokaal bezig was. Maar we hebben geen enkele les behoeven te verzuimen, we hebben het steeds kun nen oplossen”, vertelde de directeur. Het schoolcomplex aan de Ooievaars laan omvat 11 lokalen. Daarnaast heeft men nog twee schoollokalen aan de Oude Koemarkt in gebruik en doen de gymnastiekzaal en het overblijflokaal wel als zodanig dienst. De leerlingen zijn verdeeld over 19 klassen. rechten opleggen? Je sociaal gevoel zegt nee. Toch moet je aan geld ko men. Bovendien blijkt dat de „gewone” mensen juist een groot percentage uit maken van het totaal. Zodat een ver hoging onontkoombaar is. Uit de vergadering kwam de vraag waarom het aspect van het beginsel „belasting naar draagkracht” zich zo toespitst op de reinigingsrechten, ter wijl het toch om betrekkelijk geringe bedragen gaat. Waarom niet bij de ta rieven voor gas, water en elektriciteit? Het antwoord luidde, dat het bij deze laatste zaken gaat om consumptie, ter wijl de rechten voor de reiniging echt gezien worden als een belasting. CULTURELE ACCOMMODATIE Er kwamen nog verscheidene vragen. O.a. over de commissie culturele ac commodatie. De heer J. Visser, wet houder, deed uit de doeken dat deze commissie, t.z.t. een rapport zal uit brengen aan de raad. Men wil nagaan in hoeverre uitbreiding van de be staande accommodatie nodig en moge lijk is. Als alternatief ziet men daar naast de mogelijkheid te komen tot een centrale nieuwvorming. De commissie, waarvan de heer Vis ser voorzitter is, telt verder als leden: wethouder M. Baaijens, de raadsleden R. v. d. Akker, W. van Dijk en G. W. Poiesz, mej. ir. L. H. de Roo de la Faille (Próv. Opbouworgaan), de he ren G. de Jong en J. Pop namens de Culturele Raad, K. Doevendans (Raad voor sport, recreatie en jeugdwerk), drs. P. Groot (Sudergoa) en als secre taris G. Middeldorp van de gemeente secretarie. De commissie heeft de meningen ge vraagd van de commissie onderzoek jeugdwerk, de Stichting Ruimte voor de jeugd te Amsterdam, de Stichting Open Jeugdwerk te Sneek en voorts is een uitnodiging gericht aan de N.V. Miedema (Amicitia). Voor er iets con creets uit de bus komt zal er eerst nog heel wat overlegd moeten worden. Uitgerekend op de dag dat bekend werd dat het conflict tussen de heren Ten Cate (hoofdbestuurslid) en Den Uyl (fractievoorzitter) was bijgelegd, dreigde in de lagere regionen van de Partij van de Arbeid een vergelijk bare conflictsituatie. Ditmaal was het de secretaresse van de PvdA-afdeling Sneek, mevr. E. IJssels-Roosen, die fel van leer trok tegen de fractievoor zitter van de PvdA in de Sneker ge meenteraad. de heer W. van Dijk. Dat gebeurde dinsdagavond in de openbare vergadering in Onder de Linden. Eigenlijk ging het de hele fractie aan. Mevrouw IJssels verklaar de dat naar haar mening de fractie te kort was geschoten toen de huurver hoging met 6% per 1 april van dit jaar in de raadsvergadering aan de orde was geweest. Zonder discussie zelfs was de fractie in haar geheel met deze verhoging akkoord gegaan. Hoe is het mogelijk? aldus de secretaresse. Zij achtte het niet billijk dat deze verho ging ook geldt voor de vooroorlogse woningen, die dikwijls gebreken ver tonen. Vele hebben b.v. geen douche. De vragen van mevrouw IJssels kwamen voor de voltallige fractie als een koude douche. Pas na herhaald aandringen, waarbij de vragenstelster werd bijgevallen door penningmeester B. Bos, kwam de verklaring: de kos tenstijging van de laatste jaren maak te het eenvoudig noodzakelijk om de huren te verhogen. De fractie was unaniem van mening geweest dat deze verhoging verantwoord was, er viel eenvoudig niets tegenin te brengen, ook met het oog op de grote tekorten (tienduizenden guldens per jaar, werd gezegd) die de exploitatie te zien geeft. De heer Van Dijk wees er op, dat in de vooroorlogse woningen niet alleen mensen met de laagste inkomens wo nen. Wanneer mevrouw IJssels haar bezwaar tegen de verhoging zou toe spitsen tot de krotwoningen, zou hij volledig met haar mee kunnen gaan. Maar hoe zou je de meer of minder kapitaalkrachtigen kunnen onderschei den? Je moet wel uitgaan van het beginsel „gelijke monniken^ gelijke kappen”. Er werd meegedeeld dat er tegen deze huurverhoging bezwaarschriften zijn ingediend door verschillende be woners. Sommigen zijn van mening, dat de gemeente eerst maar eens voor douches moet zorgen. Van achter de tafel werd er op gewezen, dat dit heel goed mogelijk is. Als een groepje be woners hiertoe een verzoek indient, zal er van gemeentewege beslist werk van gemaakt worden. De vragenstellers leken door de ant woorden uit de fractie weer gerustge steld. Deze openbare bijeenkomst onder het motto „Raad en daad ’69” was, vertelde de voorzitter J. de Vries aan het begin van de vergadering, bedoeld om de gemeentepolitiek bij de kiezers ter dis cussie te stellen. RECHT OP BIJSTAND Het raadslid mevr. Unema-Ehlhardt „Na al eens eerder opgetreden te zijn, onder meer in het Amsterdamse Kamermuziekcentrum „De Suite”, maakte het vioolduo Bouw Lemkes- Jeanne Vos op 31 januari 1959 in de Kleine Zaal van het Concertgebouw zijn officieel debuut. Dit viel zo bemoe digend uit, dat zij besloten aan hun ensemble een permanent karakter te verlenen. Zij begonnen aan de opbouw van een eigen repertoire, waar heel wat nazoeken en selecteren aan te pas kwam, want de stukken voor twee violen liggen niet bepaald voor de hand, en al valt de hoecveelheid niet tegen, toch komt daar vrij veel „speel- muziek” onder voor, die nu juist iets te weinig interessant is om er in de concertzaal mee aan te komen. Aan vankelijk moest de duostudie plaats vinden naast een drukke orkestprak- hield een inleiding over de Armenwet of ABW (Algemene Bijstandswet). Een jarenlange strijd van de socialisten vond in deze wet zijn bekroning. Arm en oud zouden niet langer begrippen zijn die in één adem werden genoemd. Een uitkering op grond van de ABW maakt dat de noodzakelijke kosten van levensonderhoud kunnen worden be taald. Men kan zijn „recht op bijstand” laten gelden in geval van ziekte, als bejaard echtpaar dat net niet kan rondkomen van het pensioen, als al leen gelaten vrouw, om maar enkele gevallen te noemen. Ook als er zwak begaafde meerderjarige kinderen zijn. In alle gevallen is het doel van de wet: de aanvrager in staat te stellen zelf standig te leven. De normen voor de uitkeringen wor den vastgesteld door het gemeentebe stuur. In Sneek geldt daarvoor als richtlijn het loon van een werkman bij de gemeente in de derde loongroep. Maar om in aanmerking te komen voor bijstand zal men zich daar niet blind op moeten staren. De omstandigheden verschillen immers van geval tot geval en er zijn ingewikkelde berekeningen voor nodig voor er gezegd kan worden dat iemand aan de norm voldoet. Wie in nood verkeert behoeft beslist niet te aarzelen om bij sociale zaken een aanvraag in te dienen. „Wie het nodig heeft moet zijn valse schaamte overwinnen, want men heeft er recht op”, aldus mevrouw Unema. Zij vond het een rare situatie dat men over de ontvangen bijstand belasting betaalt. In deze gevallen zou men vrij gesteld moeten zijn. TARIEVEN REINIGINGSRECHTEN Het is misschien een beetje gek, al dus de heer Van der Sluis, om een tentoonstelling in te richten naar aan leiding van een vernieuwing van een school. Maar er zijn nog meer argu menten die ons hebben doen besluiten iets dergelijks op touw te zetten. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat sommige mensen denken dat de huishoudschool een noodsprong is. Als een meisje niet geschikt blijkt voor de mms, hbs of ulo, dan moet zij maar naar de huishoudschool. Dat zit me ergens dwars”, zei de directeur. Hij vond het daarom wenselijk dat duide lijk gemaakt wordt welke vervolgings- mogelijkheden de huishoudschool biedt. Deze school biedt niet al- leende de primaire opleiding in de huishouding, maar de leerlingen kun nen er een volwaardige beroepsoplei ding voor specifiek vrouwelijke be roepen volgen. De opleiding moet vol gens de heer Van der Sluis worden opgezet op een zo breed mogelijke ba sis, opdat de leerlingen later, indien nodig, van beroep kunnen veranderen. Daarom krijgt het algemeen vormend onderwijs een steeds grotere plaats op de lesrooster, terwijl het aantal uren dat aan de beroepsvakken besteed wordt afneemt. De creatieve vakken, zoals handenarbeid, stofversieren enz. zullen ook meer aandacht krijgen. TENTOONSTELLING Enkele weken geleden berichtten wij in deze rubriek dat het skütsje de „Sneker Pan” een nieuwe mast - -- - kreeg. Momenteel heeft mastmake- de manege weer een uitvoering van rij Kuipers op de le Oosterkade een °e Lr. „de Waterpoorters”. Een dergelijk rondhout voor het skütsje veertigtal combinaties van (lande- van Ulbe Zwaga onder handen. Met hike) ruiters of amazones, met paar- dit schip, dat voor de mastmakerij ?en- zal een £rote verscheidenheid is afgemeerd, zal de ex-schipper van ln nummers brengen. Het bestuur het „Doarp G-rou” deze zomer voor heeft al aangekondigd dat daarin eigen risico aan de wedstrijden show-element groter zal zijn dan deelnemen. De mast, die 17 m lang voorgaande jaren. Adviezen hier- is, is bijna klaar. Eén dezer dagen Y°or ,heeft men gekregen uit de zal hij op het schip worden ge- Noordoostpolder, waar onlangs plaatst. In de werkplaats van de in Marknesse als we ons goed her- mastmakerjj legt men tevens de mneren een uitvoering werd ge- laatste hand aan een nieuwe giek, houden, die door de t.v. werd uit- die 12% m meet. De gaffel is reeds gezonden. Natuurlijk zal men dit in klaar. Sneek niet gaan imiteren, maar dat het programma (waarvoor hard is gewerkt) veelbelovend is staat wel vast. Ieder lid doet er aan mee, van Een nieuw blad verscheen op ons groot tot klein, jong en oud. Voor bureau, nl. „Goudkruit”, een com- de paardensport bestaat in onze bi-nummer van „Wilster”, orgaan stad nog altijd een goede belangstel- van district X van de Ned. Jeugd- ling. In de manege nemen gemid- bond voor Natuurstudie (NJN), en deld een 150 leerlingen elke week „Onkruit”, orgaan van de Christe- les. Er staan momenteel 20 paarden lijke Jeugdbond van Natuurvrien- en 8 pony’s in de stallen, den (CJN) district Friesland. Ook hier dus wankelende zuilen. „Een nieuwe naam, een grote oplage en heerlijk leesvoer, nou wat wil je meer?” schrijft de redactie. Waarom week (behalve zondag) is het op is men samengegaan? „Nou gewoon het Martiniplein weer kermis. Zoals omdat de voordelen de nadelen bekend organiseren de Sneker za- overtroffen”. Jan Postma uit de kenlieden elk voorjaar dit lunapark. Nauwe Noorderhorne (nr. 32) maakt Men kan er tot ’s avonds 11 uur z’n als enige Sneker deel uit van de hart ophalen aan verschillende ver- redactie. Het blad is in belangrijke makelijkheden. Maandagmorgen zal de over- meente bezig met het bouwen weg bij de Bloemstraat voor het van een voetgangersbrug over verkeer worden afgesloten. De de spoorlijn. Deze brug zal de nieuwe bij de Goeman Borge- Parallelweg met de Korte siuslaan zal dan in gebruik wor- Vreugde verbinden. Het ligt in den genomen. Men gaat name- de bedoeling dat de brug, waar lijk een begin maken met de van de steunpilaren al zijn ge- aanleg van een tunnel voor het plaatst (zie foto), nog deze week langzaam verkeer. Onder toe- klaar komt. De brug zal maan- zicht van de Nederlandse Spoor- dag, als de overweg wordt afge- wegen zijn mannen van een sloten, door de voetgangers ge- Amsterdamse aannemingsmaat- bruikt kunnen worden. schappij in opdracht van de ge- 26 februari, precies op de dag af, mate middel tot contact tussen de beviel Barbertje van 5 dochters plus verschillende Friese afdelingen: be- 1 zoon, schrijft mevrouw A. H. Otto- halve onze Waterpoortstad, Heeren- v. d. Hamme in het laatste nummer veen, Oosterwolde, Drachten, Leeu- van „Canis Frisiae” (het blad van warden en Harlingen. De jonge na- de Kynologenclub Sneek e.o.). De tuurliefhebbers kunnen in dit num- meeste Sneker hondenliefhebbers mer het een en ander opsteken weten wel dat Barbertje de kleine over de winterslaap bij vleermuizen, Amerikaanse spaniel is van me- de torenvalk, biologische bestrijding vrouw Otto. Zij beschrijft verder van insekten (belangrijk nu men de geboorte van de jonge hondjes: het gevaar van chemische bestrij- „Ze was ’s nachts op onze slaapka- ding begint in te zien), hydrobiolo- mer al onrustig en om 3 uur stapte gie, meeuwen-slaaptrek, brandgan- ik mijn bed uit om met haar naar zen, wadmollen en uilen. Men kan de huiskamer te gaan, waar haar tenslotte deelnemen aan een fene- kraambed klaar stond. Ik probeer- logie-onderzoek. de op de bank in de kamer nog wat te slapen, maar al gauw begon Bar- ber te krabben en te janken, rende naar de andere kamer, onder de Zaterdag a.s. om ongeveer 10 over tafel, kwam terug en sprong in de twaalf zullen de ruim 150 wielren- mand. Ik keek onder de tafel en daar ners, die meedoen aan de 12de Ron- lag koud en wel de eerste zwarte de van Friesland, onze stad passe- pup. De onervaren moeder had be- ren. Ze komen Sneek binnen van- slist niet door wat haar was overko- uit de richting IJsbrechtum en rij men. De tweede, een blonde, kwam den dan langs het station naar Ijlst vrij vlug daarna. Het moederinstinct en vandaar naar Jutrijp-Hommerts, begon toen te werken, want Barber Met volgwagens, jurywagens, ge likte de beide pups schoon”. Zo ging luidswagens en reklamekaravaan het door tot ze er alle zes waren, dat zal bij het oversteken van de Twee bleken levenloos. Zelfs mond- drukke rijksweg 43 wel weer de op-mond-beademing mocht hier niet nodige moeilijkheden geven. Alle baten. Eén kleintje ging een poosje betrokkenen zijn er attent op ge tater dood. Zodat er nog drie over maakt, dat het verboden is in onze zijn. Die kregen de namen Maaike stad gebruik te maken van een ge- Muoi, Lytse Famke en Greate Pier luidsinstallatie, megafoon of ander fan de Griene Greiden. Deze uitbrei- voorwerp of apparaat dat overtollig ding betekent voor de familie Otto, geluid of lawaai kan produceren, dat men thans tien honden in huis We hebben onder de deelnemers heeft. ook nog één Sneker kunnen ont dekken. Het is F. Poelsma, die in de V. d. Plaatsploeg fietst. Het vermaarde vioolduo Bouw Lemkes en Jeanne Vos zal op maandag 21 april a.s. in de grote raad zaal van het Sneker stad huis een concert verzorgen. Het duo bracht drie jaar geleden bij een eerder op treden in onze stad het pu bliek in verrukking. Het concert vormt de afslui ting van een bijzonder en succesvol kamermuzieksei- zoen. Ook nu weer is het het Comité Kamermuziek- vrienden (Kunst aan Al len, Jeugd en Muziek, het Nut en de Culturele Raad Sneek) dat de organisatie van dit concert in handen heeft. Er zal een aantrekkelijk programma ten gehore worden gebracht. Want voor dit optreden bestaat nog een bijzondere reden ook. Het duo Lemkes-Vos herdenkt nl. zijn tienjarig bestaan. Wouter Paap schrijft daarover in het aprilnummer van „Mens en Melodie” het volgende: SNEEKER NIEUWSBLAD Morgenavond en zaterdag is er in de Lr. W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1