Eremedailles Oranje-Nassau in Sneek en naaste omgeving Sneker muziekschool vereerde IJlst met leerlingen-uitvoering waterpoort-krabbels i t W YMBRITS ERA DEEL IJLST van en Lintjesregen: driemaal goud driemaal zilver en Officieel Orgaan t de gemeenten SNEEK, LlN lEa- kJ” Donderdag 1 mei 1969 Sneeker Nieuwsblad is Geslaagd Auto vloog ineens in brand B. en W. willen advies commissie voor onderwijs Bloemen voor de herdenking kunnen zaterdag al gebracht worden en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD een aecombcneerde uiiqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT 124e jaargang nr 35 1 SNEEKER NIEUWSBLAD i WYMBRITSERADEEL SNEEK Mej. R. M. DE JONG zilver A. J. B. BAX goud J. HOEKSTRA zilver B. H. WEMPE goud H. DE BOER goud ding van mej. De Jong. Van deze fa milie kreeg zij een fraai boeket bloe men en ook het personeel liet zich niet onbetuigd door nog een boeket aan te bieden. Voor het examen van kraamver zorgster is geslaagd mej. A. Hoekstra te Nijland. Dinsdagavond omstreeks kwart voor tien werd de Sneker brandweer ge noodzaakt uit te rukken voor een auto, die ineens in brand was gevlogen op de Lemmerweg. Aangenomen wordt dat de oorzaak gezocht moet worden in kortsluiting. Het vuur bleef dank zij het snelle optreden van de brandweer met de nevelspuit beperkt tot het voorste gedeelte, waar zich de motor bevindt. De wagen, een Renault 4, kreeg be hoorlijke schade. De auto werd be stuurd door S. Venema uit Koudum en was eigendom van zijn schoonvader F. Hoekema uit Sneek. De auto was slechts W.A.-verzekerd. links-denkenden beslist een beledi ging. Adverte. tieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt han4elsadvertenties) lage’ Abonnementsprijs f4,— oer Hn'f jaar. Per post f6,— per halt jaar Jiro 35 07 43 en name Sneeker Nieuwsblad B. en w. van Sneek doen de raad het voorstel om een commissie van advies en bijstand voor onderwijs- aangelegenheden in te stellen. Deze ersehijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3001 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Hun die op zondagavond a.s. aan de herdenking deelnemen en hun kran sen of bloemen vooraf wensen af te geven wordt hiervoor gelegenheid ge boden om dit te doen op zaterdagmid- dag( tussen 5 en 6 uur, in de hal van het stadhuis (Marktstraat). Hij was zelf ook enkele malen provin ciaal damkampioen. Sinds 1947 is hij competitieleider. Hij heeft de stoot ge geven tot oprichting van de Prov. Friese Dambond en de Leeuwar der voorts bond Even werd nog de datum van de Wie de moeite Sommige vlogen met een snelheid begrotingsvergadering ter sprake de toeschouwers. Het veld leen- Maar uitstel bleek voor veel raads commissie krijgt tot taak het college op verzoek advies en bijstand te ver lenen t.a.v. aangelegenheden, die de gemeentelijke bemoeienis met het on derwijs betreffen. De commissie kan zich ook ongevraagd tot b. en w. wen den. Tot nu toe hebben b. en w. gemeend geen voorstel tot instelling van een dergelijke commissie te moeten doen. Het bestaan van de schoolraad als adviesorgaan voor het openbaar on derwijs en de beperkte bemoeienis van de gemeente met het bijzonder onder wijs speelden bij het bepalen van dit standpunt een rol. Bij de behandeling van de ontwerp begroting voor 1969 heeft het college zich opnieuw over deze aangelegen heid beraden. Behalve de ontwikke ling van het onderwijs in het algemeen is daarbij ook de plaats die de school raad voor het openbaar onderwijs in neemt in de beschouwing betrokken. De instelling van een commissie van advies en bijstand voor onderwijsaan- gelegenheden, waardoor de mogelijk heid wordt geopend de raad nauwer dan tot nu toe het geval is bij deze aangelegenheden en indirekt bij de ge hele problematiek op het terrein van het onderwijs te betrekken, moet wor den bevorderd, aldus b. en w. Het principe dat er zoveel mo gelijk openheid moet zijn, deed me vrouw De Graaff dinsdagavond! in de raadsvergadering opmerken, dat Een nieuwigheid voor onze stad gaderingen van de" raad voor het was gistermiddag het modelvlie- onderzoek van de begroting wel de RAUWERDERHEM Door burgemeester J. v. d. Bent van Rauwerderhem werd de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de 85- jarige Korn. Stellingwerf te Terzool. Deze eervolle onderscheiding werd verleend omdat de heer Stellingwerf gedurende 55 jaren notabele is geweest van de hervormde gemeente te Ter zool. De krasse 85-jarige, die 12 mei a.s. 59 jaar gehuwd hoopt te zijn, woont nog op de boerderij, waarvan de bedrijfsvoering in hoofdzaak wordt overgelaten aan bedrijfsleider H. Jon ker, die ook al weer 42 jaar in dienst van de heer Stellingwerf is. Ook aan de heer M. v. Voorst, wacht meester der Rijkspolitie, voorheen te Rauwerd, thans standplaats Bolsward, werd de eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend. kunnen op het instrument waarvoor ze gekozen hebben, te laten horen. Daar is met aandacht naar geluisterd en er werd een verdiend applaus weg gegeven. Het „ballet” o.Lv. mej. A. v. d. Ak ker, uitbeeldend de poppen van Han- neke, viel er bijzonder goed in. Aan kleding en opstelling van de poppen en ook de uitvoering, het was alles even korrekt. Na de pauze ging het steeds excel sior, we kregen groter ploegen en zwaarder muziek. Het accordeon- ensemble, allen Ulsters jongens en meisjes, was iets goeds, terwijl duo Fokelien v. d. Berg en Afke de Schif- fart weer klankvol een 3-tal num mertjes weggaf. Het vocaal ensemble o.Lv. F. Wiersma, een groep dames en heren uit Sneek, die nog wekelijks in de zangkunst worden bijgeschoold en waarvan men, aldus de he-r Feenstra, iets bijzonders, iets heel goeds wil ma ken, is naar onze mening reeds al een heel eind op weg om dat bijzondere te worden. Er werd heel mooi gezon gen, waaraan ontegenzeggelijk inten sieve studie is vooraf gegaan. De avond werd afgerond door het Sneker jeugdorkest o.l.v. Bram Feenstra. Eigenlijk commentaar over bodig! Het deed ons denken aan een mini Frysk Orkest. Ongetwijfeld zitten er jonge krachten tussen die het straks ver brengen in de muziekwereld. De heer Feenstra dankte tenslotte alle medewerkers voor hun bijdrage. U hebt als publiek leuk en gezellig ge reageerd, zo zei hij, dank daarvoor en wij hopen op een tot ziens! Die hoop was wederkerig. Fr. bliek moet worden natuurlijk van we hier te nuchter. De zoge naamde republikeinen zullen In onze stad waren de gelukkigen drie heren en één dame. De „versier selen”, behorende bij de onderschei ding, werden door burgemeester Ras- terhoff dinsdagmorgen uitgereikt. De burgemeester begon in de tech nische school (Kloosterstraat), waar de leraar A. J. B. Bax midden onder de les verrast werd. De plechtigheid vond plaats in het leslokaal. Het bestuur, van een en ander op de hoogte ge bracht, was hierbij tegenwoordig. Ook mevrouw Bax, vergezeld van een doch ter, was gauw even overgekomen. De leraar zowel als de leerlingen waren perplex. „U bent er echt in getuimeld”, zei de burgemeester, „het zal u nu ook duidelijk zijn waarom u vanmorgen een schoon overhemd moest aantrek ken. Uw vrouw wist, er namelijk wel van”. De heer Bax kreeg de eremedaille in goud. Hij heeft die niét alleen te dan ken aan het feit dat hij onlangs zijn veertigjarig jubileum bij het onder wijs mocht vieren, maar vooral aan zijn activiteiten voor de gemeenschap. De burgemeester noemde zijn lidmaat schap van de z.g. keuringscommissie, een commissie die zich bezig houdt met de toelating van de Kamerleden. De heer Bax, afkomstig van Tilburg, heeft zich verder zowel in St. Nicoiaas- ga, waar hij eerst heeft gewerkt, als in Sneek verdienstelijk gemaakt voor de oprichting van een bridgeclub, biljart club, vereniging van volkstuinders, voor volksvermaken, als regisseur van toneelclubs, in het jeugdwerk en als lid van de commissie verdeling woon ruimte. Nog altijd zit hij in het be stuur van de vereniging Oranje. Dinsdagavond werd IJlst in de ge legenheid gesteld om het muzikale peil van veel Ijlster jongeren, maar ook van jongelui uit de buurgemeenten, te peilen. Het Mienskipshüs was flink bezet, een bewijs dat de Ulsters mee leven met het werk dat in de muziek school voor Sneek e.o. wordt gedaan. De direkteur van de school, de heer Bram Feenstra opende met een wel komstwoord aan zo veel belangstel lenden, in ’t bijzonder burgemeester en mevrouw Cazemier en ook de twee wethouders van IJlst. De school telt momenteel ruim duizend leerlingen. Per week worden driehonderdvijftig lesuren gegeven. Mede in deze school ligt de toekomst voor de muziek. De directeur sprak de hoop uit dat het een goede en plezierige avond zou worden, speciaal ook voor de ouders wier kinderen aan het programma meewerkten. Als eerste onderdeel kreeg de zaal toen een demonstratie van de klas voor Algeméne Muzikale Vorming (A.M.V.) o.l.v. de heer H. v. d. Meer. We hebben eens een definitie over muziek gelezen die luidde: mu ziek is de vertolking, niet van een gedachte, maar van een gevoel, dat tè hoog is om door een gedachte te wor den uitgedrukt. Deze twee, gedachte en gevoel, meenden we al direkt bij het eerste nummertje verenigd te zien in de wijze van opkomst en afgaan van de leerlingen. Op het dp, ré, mi enz. kwam bij elke noot één van het team naar z’n plaats; op dezelfde wijs en wijze marcheerden ze na afloop weer af, de noten nu vervangen door de namen van de betrokkenen. Mooi gedemonstreerd en ook hun blokfluit- muziek met wat daar doorheen speelde was de moeite van het beluis teren waard. De punten 2 t/m 5 vermeldden ach tereenvolgens piano, viool, gitaar en accordeon, waarin de jongens en meis jes gelegenheid kregen hun persoonlijk moeten worden? neemt zich een beetje in de tegen woordige staatsvorm te verdiepen, omgeving. Zes eremedailles, konden worden uitgereikt aan mensen die zich op bijzondere wijze voor de gemeenschap verdienstelijk hebben ge maakt. Vier van hen wonen in Sneek, één in Wymbritseradeel en één in Rauwerderhem. zij eigenlijk ook op de sectiever- t gistermiddag het modelvlie- onderzoek van de begroting wel de De jaarlijkse lintjesregen ter gele genheid van de verjaardag van H.M. de Koningin is ook gevallen in onze omgeving. Zes eremedailles, verbon den aan de orde van Oranje Nassau, „Dit is volkomen een verrassing voor mij. Dit had ik helemaal niet ver wacht”, zei de heer Jan Hoekstra uit Woudsend gistermorgen in zijn wo ning aan de Melchior Clantstraat toen burgemeester J. van Hout hem de me daille in zilver, verbonden aan de or de van Oranje Nassau, op de jas speld de. Dit naar aanleiding van zijn meer dan 40-jarig dienstverband bij de Co öperatieve Zuivelfabrieken Heeg- Woudsend - Workum en zijn aktivitei- ten in het dorpsleven. De heer Hoekstra werd in 1926 als jongste bediende aangesteld in de zui velfabriek te Woudsend. Hij was toen 14 jaar. Toen de fabriek in 1965 werd opgeheven wegens een kombinatie met Heeg, is hij boekhouder bij een aannemer in Balk geworden. Maar in deze branche voelde hij zich niet erg thuis, de zuivelindustrie trok hem meer en hij greep daarom in 1967 de kans om boekhouder-kassier te wor den bij de zuivelfabriek in Heeg met beide handen aan. In feite kwam hij dus weer bij dezelfde baas. De heer Hoekstra heeft zich ook voor het dorpsleven verdienstelijk ge maakt. Zo was hij o.m. penningmees ter van de kleuterschool en is jaren bestuurslid geweest van de begrafenis vereniging. „Uw werkgevers hebben steeds grote waardering voor u ge had”, aldus de burgemeester. Vervol gens speldde hij de heer Hoekstra de versierselen op de jas en sprak de wens uit dat hij deze nog vele jaren in gezondheid mag dragen. Namens het bestuur van de fabriek bood de heer J. van der Wal zijn ge lukwensen aan en beloonde de heer Hoekstra met een gouden horloge met inscriptie. Ook de heer D. B. Ok- ma, oud-voorzitter van „Woudsend” sprak waarderende woorden. De heer M. Beetstra, algemeen di rekteur, was blij dat de heer Hoek stra de funktie in Heeg destijds geac cepteerd heeft. „U heeft een goede staat van dienst, er is niks op aan te merken. Wij waarderen uw werk bui tengewoon. Ik ben er van overtuigd dat u de onderscheiding dubbel en dwars verdiend heeft”. Hij bood hem het boek „Friesland, het land der wij de verten” aan. De heer J. de Jong, direkteur van de afdeling Heeg, deed zijn felicitaties vergezeld gaan van een bloemstuk voor mevr. Hoekstra, die toch ook ’n groot aandeel in het werk van haar man heeft gehad. Men kan over de vraag of de J monarchie uit de tijd is en of Ne- derland maar niet beter een repu- gen op het tot vliegveld gepromo- pers erbij wilde hebben. De andere veerde Zuidersportpark. Het was leden wilden hier niet aan en de mening verschillen. Met verschillen- geen goed vliegveld: verschillende heer Meijer merkte laconiek op: de voorbeelden voor ogen Nixon toestelletjes vlogen tegen de dra- „Dan wurdt it helemaal nacht- Het was een spontaan onge dwongen feest gistermorgen in de Marktstraat. Trouwens, de hele viering van Koninginnedag is in onze stad heel prettig ver lopen. Er is geen wanklank ge hoord, de vereniging Oranje mag tevreden zijn. De taptoe gisteravond vormde een waar dige afsluiting. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan, zo als in Amsterdam. Daarvoor zijn reden meer om naar verandering niet, want bij een windkracht van - - - uit te zien. Wij dachten dat we het vier zou het vliegen al te bezwaar - met ons Oranjehuis niet beter kon- lijk zijn. Wel, het kon gistermiddag den treffen. De krachten die zich nauwelijks beter met het weer. met andere argumenten moeten in Amsterdam gisteren hebben ge komen om de Nederlanders voor roerd werden voor radio en t.v. hun ideeën te winnen. Het ver- storen van feestelijkheden heeft met principes weinig te maken. Men moet, aldus de burgemeester, deze onderscheiding dan ook zien als uiting van waardering en erkentelijk heid, niet van het ministerie in Den Haag, maar van de mensen die de heer Bax van nabij hebben meegemaakt in zijn belangeloos werken voor de ge meenschap. De burgemeester besloot met een woord van hartelijke dank en de wens dat de heer Bax nog vele ja ren de energie mag hebben op dezelfde wijze door te gaan. Ook mevrouw Bax werd in deze dankwoorden betrokken. De heer Bax merkte nuchter op, dat het niet alleen verdienste is. Je moet het ook doen als een soort sport en er genoegen aan beleven. Anders hou je t’ ook niet vol. Als je ’t zo doet blijf je er jong bij. In de hal van het stadhuis werden nog twee gouden medailles uitgereikt, en wel aan de heren H. de Boer, be stuurslid van de Sneeker Damclub (SDC) en oud-secretaris van de Prov. Dambond, en B. H. Wempe, penning meester van de arbeiders-zangvereni- ging „Morgenrood”. Het is niet dat u beiden al wat op leeftijd komt (beide heren zijn al met pensioen), maar een erkenning van uw arbeid in het belang van de ge meenschap, speciaal op recreatief ge bied, aldus de burgemeester. De heer Wempe is al vanaf 1915 lid van „Morgenrood” dat net een jaar eerder was opgericht. In 1922 werd hij benoemd tot penningmeester en dat is hij nog steeds. Hij is een bekende fi guur in Sneek. Ook op het gebied van zijn vak, hij is nl. stucadoor. Van 1946 tot 1959 is hij hoofdbestuurslid ge weest van de Ned. Stucadoorspatroons- bond en penningmeester van de afde ling Friesland van deze bond. Van 1953 tot 1967 leidde hij het trommel- korps van TGP. Hij schreef en ver menigvuldigde zelf de muziek. TGP heeft hem uit dankbaarheid lid van verdienste gemaakt. Voor die tijd leid de hij ook al een trommelaarskorps van de arbeidersbeweging. Tenslotte is hij nog geheelonthouder en daar voor beloonde de ANDO hem met de gouden speld. De heer De Boer is sinds de oprich ting, binnenkort 45 jaar geledens van de Sneeker Damclub lid. Maar zijn ac tiviteiten bleven niet beperkt tot deze club. Van 1928 tot 1947 is hij secretaris geweest van de Prov. Friese Dambond. Hij was zelf ook enkele malen provin ciaal damkampioen. Sinds 1947 is hij tot oprichting van de Prov. Dambond en de Leeuwar- Damclub en bewerkstelligde i een fusie tussen Dam- Friesland en de eerder genoemde Friese Dambond. Verder ijverde hij voor aansluiting bij de Ko ninklijke Nederlandse Dambond. Van deze bond is hij lid van verdienste, terwijl de Prov. Friese Dambond en SDC zijn activiteiten beloonden met een erelidmaatschap. Ook voor De Boer geldt, aldus de burgemeester, dat hij een bekende persoonlijkheid is. Dank namens het gemeentebestuur, na mens de hele gemeenschap. Als vierde Sneker was mej. R. M. de Jong aan de beurt. Zij is cheffin/ procuratiehoudster bij de fa. J. F. Rep- ko. Voor haar had de burgemeester een eremedaille in zilver, die hij uit reikte in de woonkamer van de fa milie Repko. Hier verzamelde zich ook het andere personeel en men maakte er een gezellig uurtje van. „Ik heb ’t idee dat het u wat over vallen is”, merkte de burgemeester op. Nu, dat viel wat mee. Het was eigen lijk de bedoeling geweest om mej. De Jong te onderscheiden bij het eeuw feest van de fa. Repko, dat onlangs werd gevierd. Zij heeft al meer dan 40 jaar de zaak gediend. Op zichzelf zou dat niets bijzonders zijn. Het is vaak een kwestie van toeval en van omstandigheden als iemand veertig jaar op dezelfde plaats blijft. Maar, aldus de burgemeester, deze dag is toch een bijzondere, omdat nu officieel bevestigd wordt de waardering voor wat u heeft gedaan. Deze onderschei ding is een blijk van waardering van de mensen uit uw omgeving. Waarde ring voor uw liefde tot het werk en voor de zaak. Dat u nog vele jaren dit werk in gezondheid moogt voortzetten. De burgemeester wenste ook de fami lie Repko geluk met de onderschei- de voorbeelden voor ogen Nixon toestelletjes vlogen tegen de dra- „Dan in Amerika, ex-president De Gaulle den die de afscheiding vormen tus- werk”, in Frankrijk moet men wel er- sen de velden, en liepen schade op. kennen dat het niet zo mooi is als De kunsten die werden uitgehaald het misschien lijkt. Wie zou er van met de radiografisch bestuurde ons land in vredesnaam president vliegtuigjes waren spektakulair. van 250 km per uur over de hoofden gebracht: volgende week woensdag. zal, dachten wij, ook al gauw tot de de zich ook wat dat betreft minder leden bezwaarlijk. De plaatselijke slotsom komen, dat er tegen het goed voor deze gebeurtenis, want pers werd niet gevraagd. Nu maar bestaande stelsel weinig is in te men had buiten het park soms nog hopen dat deze vergadering woens- brengen. Wat maakt het uit of ons wel zo’n mooi gezicht op de show dagavond niet al te laat is afgelo- land een koningin of een presi- als binnen en dat kostte altijd nog pen. Er zal de volgende dag immers dent(e) zou hebben? En wanneer een gulden. Het was een dubbeltje een verslag van in de krant moe- men het in het persoonlijke vlak op z’n kant geweest of de demon- ten. En dat komt er, al zullen we trekt, dan is er al helemaal geen stratie door zou kunnen gaan of de hele nacht moeten doorwerken. S' ,1$ S w

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1