Koninginnedag in IJlst met feestconcert AOZ Sn eek en omstreken’ vierde 125-jarig bestaan Welfarewerk Roode Kruis Sneek e.o. vervult bestuur met zorg Ruim600BB-vrijwilligersin Z.W. Friesland hielden wedstrijden Voorzitter 7inholt ridder Oranje Nassau WYMBRITSERADEEL IJLST van en Mevrouw Van der Heide kreeg gouden medaille op haar verjaardag MEDEDELING WOENSDAG 14 MEI Officieel Orgaan Stijl vol Ie receptie de gemeenten SNEEK, Maandag 5 mei 1969 124e jaargang nr 36 Dirk Zeilstra overleden op Halve eeuw in touw Veel belangstelling voor dodenherdenking verschijnen. Inzenders van nieuws berichten en advertenties gelieven hiermede rekening te houden. Advertenties kunnen die dag tot 11.00 uur worden opgegeven aan ons bureau GED. POL 6 of per telefoon 3005. SNEEKER NIEUWSBLAD (Foto Obbema) GELUKWENSEN Fr. IHHHHHHHHIHHHIHHHHHHHHIHHHHH van der mensen bij elkaar trommelen. Alleen Adm. „Sneeker Nieuwsblad”. HIHIIIHIIIIHIIIIIIIIHIHHIHlHIHIHIHHIIH „Het welfarewerk vervult ons met diepe zorg. De aanspraken die op de dames worden gemaakt nemen steeds toe. Het bestuur tracht enige verlich ting te verkrijgen; het denkt erover bezoldigde werksters aan te stellen”. Aldus de voorzitter van de afd. Sneek e.o. van het Ned. Roode Kruis, de heer L. J. H. Roghair, vrijdagavond op de ledenvergadering in hotel Hanenburg. Hoezeer het welfarewerk in de be langstelling staat, blijkt uit het jaar verslag: in 1968 werden liefst meer dan 1300 werkstukken aan de man ge bracht. de onze Naar Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie •GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoor 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt ’hanJelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half iaar. Per post f 6,— per halt jaaT Giro 85 07 48 .en name v Sneeker Nieuwsblad meen Onderling Ziekenfonds „Sneek en Omstreken”: zittend v.l.n.r. A. Esselbrugge, J. de Wilde, J. Tinholt, W. van Winden, S. Wijnja; staand v.l.n.r.: Th. Bergsma, A. P. Ligthart, B. Bok, J Potma, B. Fijlstra en J. van Houten. De heer J. Bergsma zal zaterdag 10 •mei a.s. niet minder dan 50 jaar in dienst zijn bij N.V. Lankhorst Touw- fabrieken. Voorwaar een hele tijd. Er is dan ook alleszins reden voor de receptie die deze dag bij Piso wordt gehouden. Voorzitter Roghair kon slechts een goede 35 leden welkom heten. De ver gadering herdacht staande het vorig jaar overleden lid J. Brouwer, die in het verband van de Rode-Kruiscolonne veel heeft gedaan.. Er is door mensen van de afdeling Sneek e.o. weer veel werk verzet. Hulp aan patiënten die op de Henri Dunant (het hosipitaalschip) verbleven bij voor beeld. Ook de lektuurdienst had het druk. In het lektuurhuisje komen veel brieven terecht, die dan weer rond gebracht moeten worden, wat extra werk betekent De heer Van der Zee, die „in Sneek rondwaart om de men sen lid te maken”, werd door de voor zitter hartelijk bedankt voor zijn pro pagandawerk. Hij houdt er nu mee op. Het is een druk jaar geweest voor de afdeling. De colonne is behulpzaam ge weest bij verschillende evenementen, zoals het vakantiewerk, boottochten enz. Dokter Van- Reekum, die de co lonne meer dan twintig jaar heeft ge leid, kreeg hiervoor een hoge onder scheiding. Een woord van waardering had dokter Roghair tenslotte voor de donores van de bloedtransfusiedienst. De Rode-Kruiscolonne, zo deelde hij mee, zal tijdens de Sneekweek paraat zijn, op het starteiland. Secretaresse mevrouw G. Wiegman- Ue| Sneelur Nieuwsblad is een Haytink maakte bekend dat er in 1968 maar liefst 209 nieuwe leden werden ingeschreven. Op 31 december j.l. wa ren er in totaal 7617. Op die datum waren er 896 donores van de bloed transfusiedienst. De colonne telde 8 helpers en 7 helpsters. Er werd hulp geboden bij tal van activiteiten. Dag- boottochten werden door de colonne georganiseerd. Negentien patiënten gingen vanuit de afdeling Sneek e.o. naar een vakantiehuis. Het Jeugd-Roode Kruis wil niet van de grond komen. Alleen in Workum be staat een afdeling. De lektuurdienst verstuurde heel wat lektuur. Niet min der dan 447 boeken en ongeveer 7000 kg aan tijdschriftien. Er werden ca. 60 S.O.S.-driehoeken aangevraagd. Diverse verbandtrommels staan ge plaatst in garages e.d. Voor de wel- fare-afdeling meldden zich 20 nieuwe lingen. Penningmeester F. Middelhoff maak te melding van een voordelig saldo op de exploitatierekening van f 7.540,77. Dit werd toegevoegd aan de reserve die daardoor steeg tot f 59.221,54. In het Rampenfonds is ruim f45.000. Fi nancieel was het een goed jaar. Aan contributies werd bijna f 12.000 opge haald, ca. f 1.500 meer dan in 1967. De inzameling bracht eveneens bijna f 12.000 op. De ontvangsten bedroegen totaal f41.561,47. De heren Roghair en H. Slab werden bij acclamatie in het bestuur herkozen. Meegedeeld werd dat de nationale inzameling dit jaar van 26 mei t.e.m. 7 juni wordt gehouden. In Sneek zul len de kollektanten op 2, 3 en 4 juni aan het werk gaan. De Henri Dunant zal van 30 juni t.e.m. 5 juli een tocht maken. Op 4 juli is er gelegenheid patiënten aan boord te bezoeken. In de rondvraag werd de vraag aan de orde gesteld waar men met grote partijen lektuur naar toe moet. Het be stuur zal deze kwestie eens bekijken. Dokter C. M. Eijkman vertelde na de pauze van zijn ervaringen in Biafra. Hij had een verzameling foto’s mee gebracht, waarbij enkele zeer gruwe lijke, die een beeld gaven van de ver schrikkingen in dit Afrikaanse land. Op sobere wijze vertelde dokter Eijk man van het werk van het Interna tionale Rode Kruist Een en ander maakte diepe indruk op de aanwezi gen. Hoewel er woensdag, 30 april, geen bijzondere feestelijkheden in IJlst waren georganiseerd, viel het toch op dat er veel vlaggen waren uitgesto ken; dat doet op zichzelf al feestelijk aan. Toch ging de dag niet ongemerkt voorbij, ’s Avonds was er in de Ned. Herv. kerk een concert, dat gegeven werd door het fanfarekorps „Concor dia” en waaraan tevens door het chr. mannenkoor „Edoza” uit Sneek mede werking werd verleend. Het orgel werd bespeeld door de heer Dirk S. Donker uit Sneek en het geheel stond onder leiding van de heer W. Valkema, thans Oosthemmer. Onder de vele aanwezigen bevon den zich behalve burgemeester Raster- hoff de wethouders Visser en Berg sma, de wethouders van IJlst, enkele vertegenwoordigers van het bureau van ziekenfondsraad, een vertegen woordiger van de centrale bond van ziekenfondsen en de directeur-eco- noom van het St. Antonius Ziekenhuis. BEGIN Er bestond gisteravond voor jaarlijkse dodenherdenking in stad een flinke belangstelling, schatting waren er meer dan twee maal zoveel mensen op de been als andere jaren, terwijl de deelnemers aan> de stille tocht ook talrijker waren. Er waren veel groepen en zelfs deden hier mensen van buiten de stad aan mee. Voorop liep burgemeester Ras- terhoff en daarachter volgde een de putatie van de politie; vervolgens de nabestaanden van oorlogsslachtoffers. De chr. muziekvereniging „Harmonie” verleende muzikale medewerking. In 1844 besloten enkele vooraanstaande burgers uit Sneek gezamen lijk een onderling ziekenfonds op te richten. Enkele oprichters zijn ge weest de heren Petersen, Wouda en De Jong. Op 1 mei van hetzelfde jaar, dus 125 jaar geleden, ging dit ziekenfonds van start. Het 125-jarig bestaan was voor het Algemeen Onderling Ziekenfonds „Sneek en om streken” aanleiding om donderdagmiddag een receptie te geven in hotel Hanenburg. Hier kon het wakkere bestuur vele gelukwensen in ont vangst nemen. De voorzitter, de heer J. Tinholt, die evenals secretaris J. de Wilde al meer dan 30 jaar tot „de bestuurderen” behoort, werd voor zijn vele werk dat hij belangeloos in dienst van de gemeenschap heeft verricht, koninklijk onderscheiden. Burgemeester Kasterhoff speldde hem de versierselen, behorende bij de onderscheiding van rid der van Oranje Nassau, op de jas. De kerk was flink bezet toen de voorzitter van het plaatselijk mu ziekkorps, de heer R. Boorsma, de aanwezigen het welkom toeriep. Het programma voor deze avond, zo ver telde hjj, was met' zorg samengesteld, „in overeenstemming met die feeste lijke stemming waarin wij en met ons verreweg het grootste deel van ons Nederlandse volk zich vandaag bevin den”. De aanwezigheid van b. en w. werd op prijs gesteld. Namens „Con cordia” dank voor de verhoogde toe zegging van de jaarlijkse subsidie. De voorzitter hoopte dat het gemeente bestuur steeds veel interesse voor het werk van de muziekvereniging zal to nen. Hij richtte nog een hartelijk wel kom tot de vrouw van de dirigent, die sinds niet te lange tijd met recht me- Valkema genoemd kan wor- Vrijdagmorgen is in zijn woning aan de Bloemstraat alhier plotseling over leden de heer Dirk Zeilstra, die in voetbalkringen grote bekendheid ge noot. Na de fusie in 1946 van de Ned. Chr. Voetbalbond met de KNVB werd de heer Zeilstra bestuurslid van de Friese Voetbalbond, welke funktie hij vele jaren heeft bekleed. Bij zijn af scheid werd hij benoemd tot lid van verdienste. Ook voor zijn vereniging „ONS” heeft de heer Zeilstra zich zeer verdienstelijk gemaakt. Naast zijn ak- tiviteit als speler van het hoogste elf tal maakte hij vele jaren deel uit van het bestuur van ONS, van 1934 tot 1940 als penningmeester. Deze funktie bekleedde de heer Zeilstra ook de laatste twee jaar, nadat hij om gezond heidsredenen zijn werkzaamheden op maatschappelijk terrein had moeten inkrimpen. Hij was alleen nog pen ningmeester van de Zending van de Gereformeerde Kerk van Sneek en de met haar samenwerkende kerken in Friesland-Zuid. Daarvoor was hij ja renlang ouderling van de Geref. Kerk en had hij o.m. zitting in de Orgel commissie en in de Commissie van Be heer. In het dagelijks leven was de heer Zeilstra, die 53 jaar oud is geworden, mede-direkteur van het Noordelijk Accountantskantoor, dat gevestigd is aan de Oude Koemarkt. Na een rouwdienst op dinsdag 6 mei ’s middags 2 uur in de Geref. Ooster- kerk in de Jachthavenstraat, vindt de begrafenis plaats op de Alg. Begraaf plaats te Sneek. In verband met het overlijden heeft de vereniging ONS de op die avond te spelen nederlaagwedstrijd van het eerste elftal tegen LSC 1 uitgesteld. is het huidige ziekenfonds nog steeds geschoeid. Men had toen 500 leden. In 1932 sloot men zich aan bij de landelijke federatie van ziekenfond sen. Van de eerste jaren van het zieken fonds is bitter weinig bekend. In 1906 moesten de leden 20 cent contributie per week betalen. Men was dan ver zekerd voor man, vrouw en kinderen! Bovendien kreeg men bij een ziekte geval nog een geldelijke uitkering. Dat het ziekenfonds toen ook nog een flink aantal donateurs had, typeert wel de sterk filantropische inslag van de zie kenfondsen in die tijd. In 1909 kende men maar liefst vijf directeuren. Deze besloten de hele zaak te reorganiseren. Uit en door de leden werd een bestuur gekozen, dat voortaan voor een bepaalde tijd de lei ding op zich nam. Óp dezelfde leest Als eerste nam mr. Ledeboer, secre taris van de ziekenfondsraad te Am sterdam, achter de lessenaar plaats en wenste het bestuur, in, ’t bijzonder de voorzitter veel geluk met het jubileum en de onderscheiding. Hij hoopte dat in Wymbritseradeel b.v. zijn er nog altijd zo’n 125 vrijwilligers in de ver schillende dorpen. Er melden zich iedere week nog mensen, aan, vertelde ons de heer De Vries. Opmerkelijk is dat er veel jon geren bij zijn. Zo bestaat de ploeg van Harlingen wel voor 70 tot 80% uit dit soort jongelui. In geval van nood blij ven zij in die eigen woonplaats c.q. om geving; dat is voor velen wei aantrek kelijk. In 1961 was het aantal vrijwilligers sterk teruggelopen, maar na die tijd is de GZB min of meer opnieuw op poten gezet. De wedstrijden werden nu voor de achtste maal gehouden.. Daarbij viel het op, vertelde de heer De Vries, dat de mannen van het eerste uur die in 1962 begonnen nog even enthousiast zijn. „Het zijn mensen waar je wat aan hebt”, al dus de heer De Vries. In Bolsward had men de beschik king gekregen over een oude leeg staande kerk. De bominslag werd niet door een kernexplosie veroorzaakt. Er ontstond brand (hetgeen door een vuurtje werd geïmiteerd) en er was gevaar voor instorting. Na via de ra dio te zijn opgeroepen konden de ploegen één voor één laten zien hoe ze dit aanpakten. Belangrijk daarbij is: welke fouten worden er gemaakt? Aan de ploegleider worden hoge eisen gesteld. Na een verkenning van het rampterrein deelt deze de ploeg in en wordt de urgentie bepaald: wat moet het eerst gebeuren? Het principe is dat je altijd eerst de mensen tracht te redden. Daarna pas gaan blussen. De verrichtingen van de GZB’ers wer den door een deskundige jury, onder voorzitterschap van de heer P. M. Pluymers beoordeeld. De volledige uitslag is: 1. Woudsend (452 p.); 2. St. Nicolaas- ga (433 p.); 3. Workum (403); 4. Har lingen (401); 5. Lemmer (397); 6. Op penhuizen (395); 7. Idskenhuizen (393); 8. Scharnegoutum (391); 9. Sneek (382); 10 Vlieland (380); HL Koudum (379); 12. Hommerts (377); 13. Blauwhuis (375); 14. Heeg (368); 15. Witmarsum (360); 16. Echten (350); 17. Warns (349); 18. Staveren (343); 19. Bakhuizen (338); 20. Nijland (337); 21. Oudemirdum (328); 22. Oudega H.O. (327); 23. Bolsward/Parrega (303); 24. Bolsward 1 (295). Maximaal konden 500 punten worden verdiend. dat het bestaan en de aktiviteiten van een vereniging vaak afhangen van mensen die zich geheel belangeloos en met een groot enthousiasme voor die vereniging inzetten. Hij bracht hulde aan allen die hun beste krachten aan het ziekenfonds hebben gegeven. Een bijzonder woord van erkentelijk heid richtte hij tot voorzitter Tinholt, die reeds lange tijd bij de vereniging is betrokken. „Het is blijkbaar een taak geweest die u lag en waarin u zich verdiept heeft”. Maar niet alleen het Sneker ziekenfonds kan gebruik maken van zijn krachten, hij stelt zijn diensten ook beschikbaar voor de Cen trale Bond van Ziekenfondsen, de re gionale commissie van toezicht, de commissie voor het ziekenvervoer in Friesland en de coöperatieve vereni ging van ziekenfondsen in Noord-Ne- derland. Daarnaast gaat zijn interesse uit naar de sport. Zo is hij een enthou siast voetballiefhebber en de v.v. Sneek heeft van zijn diensten gebruik gemaakt. De supportersvereniging heeft hem onlangs tot voorzitter geko zen. „Voor al uw werk spreek ik een grote bewondering uit en het is mij een eer u mede te delen dat u be noemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau”, zo besloot de burge meester. Zijn benoeming was een kom- plete verrassing voor de heer Tinholt. Hij had het helemaal niet verwach't. „Er is in de loop der jaren heel wat veranderd en in de toekomst zal er nog heel wat veranderen. Ik ben er van overtuigd dat dit het laatste jubi leum is, dat we als zelfstandig lichaam kunnen vieren. In de toekomst is er geen plaats meer voor ziekenfondsen van deze grootte”, zei voorzitter Tin holt aan het slot van zijn overzicht. TINHOLT RIDDER coupletten van het Wilhelmus. Een ge past slot voor de avond op zichzelf en ook voor het doel waarvoor deze uit voering was belegd. Direkteur Val kema had een drukke avond achter de rug, hulde voor zijn eminente lei ding aan beide verenigingen gegeven. In een korte pauze bood de heer Boorsma namens het muziekkorps het gemeentebestuur een kristallen asbak aan, dit nog ter gelegenheid van de 700-j aar-stadsfeesten. De voorzitter van „Edoza” sprak aan het slot de dank uit van het koor om in IJlst te mogen zingen. Voorzitter Boorsma bracht dank aan de heren Kerkvoogden voor het belangeloos ter gebruik stellen van de kerk voor deze keer, burgemeester Cazemier dankte namens allen muzikanten en zangers voor wat zij deze avond gebracht had den. Inderdaad mogen we stellen dat de verjaardag van onze koningin in IJlst in bescheiden stijl feestelijk is herdacht! Bij de Bescherming Bevolking gaat ’t er om in geval van nood zo goed mogelijk hulp te bieden. Van die hulp zou niet veel terecht komen, als er van tevoren niet werd geoefend. Een oefe ning wondt opgezet alsof er werke lijk iets zou zijn gebeurd, b.v. een bomontploffing, een hevige brand of een treinramp. De vraag is dan: wat moet je doen in zo’n geval? Om de vaardigheid van de verschil lende GZB-ploegen (GZB is de geor ganiseerde zelfbescherming) te beproe ven, werden in de A-kring Friesland door 24 ploegen uit de steden en dorpen uit Westelijk Friesland groepsvaardigheidswedstrijden gehou den. Deze oefeningen vonden plaats in Bolsward, waar een vijftal jonge lui verondersteld werd gewond te zijn geraakt bij een bominslag. De ploeg uit Woudsend behaalde de eerste prijs en is daardoor in het be zit gekomen van de door de Kring- raad beschikbaar gestelde wisselbeker en de eerste prijs. De tweede prijs (lauwerkrans), be schikbaar gesteld door de hoofden zelfbescherming, en de derde prijs (lauwertak), beschikbaar gesteld door het personeel, werkzaam op het B.B.- centrum te Sneek, zijn respectievelijk gewonnen door de ploegen uit Sint Nicolaasga en Workum. Er is met veel enthousiasme ge werkt en de kring kan dan ook terug zien op een zeer geslaagde afsluiting van het oefenseizoen 1968/1969 van de georganiseerde zelfbescherming. De GZB is in ons gewest nog een bloeiende zaak met ruim 600 vrijwil ligers. Dit in tegenstelling tot overal elders, waar het in deze vorm niet eens meer bestaat (behalve de kring Gouda). „Wij hechten daar zeer veel waarde aan”, zegt het kringhoofd, de heer D. de Vries. Als er wat gebeurt kunrien de burgemeesters in de ver schillende gemeenten in korte tijd veel .vrouw den. Het is een mooie avond geworden. Jammer vonden we dat „Edoza” het „Vaste rots van mijn behoud” zo on genuanceerd zong; als eenmaal „de stonde slaat dat dit lichaam sterven gaat”, dan zijn we niet meer van die forse figuren, in staat nog ons krach tig te laten horen. Nog meer jammer was dat het volgende, „Neem Heer mijn beide handen”, net even lager gezongen werd dan het orgel het be geleidde, wat een krassend effect op- In verband met Hemelvaartsdag leverde. En om, direkt nog maar een zal ons niet dopderdag 15 mei, doch op het ziekenfonds het nog 25 of 50 jaar vol zal houden. De heer de Vries, secretaris van de Centrale Bond van Ziekenfondsen, zei dat de Sneker afdeling altijd een rus tig en stabiel fonds is geweest, „ty pisch de Zuidwesthoek”. Hij vond het niet alleen een feest van de vereniging maar ook van de voorzitter en de se cretaris. Hij geloofde dat het Sneker het oudste, zelfstandige ziekenfonds in Nederland is. Hij bood een envelop pe met een bedrag van f 1000.- aan. De heer G. F. Disse, direkt eur-eco- noom van het St. Antonius Ziekenhuis, herinnerde aan het goede werk dat door het bestuur onder vaak moeilijke omstandigheden is verricht. Hij sprak van een grote onderlinge saamhorig heid en van de goede band met het ziekenhuis. Ook dokter C. P. Dros, die namens de Sneker huisartsen een woordje tot het jubilerende bestuur richtte, sprak Het dagelijks bestuur van het Alge- van een goede band. „Voor zover ik weet zijn er nooit moeilijkheden ge weest”. Ook hij hoopte dat het fonds het nog een tijd zou volhouden. De heer Hielkema bood namens de gezamenlijke ziekenfondsen in Fries land, de stichting van samenwerkende fondsen, de regionale commissie van toezicht en overleg en de commissie voor het ziekenvervoer een prachtig schilderij aan. De voorzitter van de coöperatieve vereniging van ziekenfondsen in Noord-Nederland, de heer W. van der Veer, bedankte voor de alt 1 goede samenwerking. „Bij het uitzoeken van een cadeau dacht ik opeens aan het Friese gezegde „De tiid hald gjin skoft”. Het is een klok geworden”, zei hij. De heer D. S. Niermeyer bood na mens de Sneker apothekers een tele- foonklapper aan, terwijl de heer W. van Winden namens het kantoorperso neel van het fonds een servies aan bood. In zijn dankwoord zei de heer Tin holt, dat hij zijn onderscheiding zag als waardering voor al die mens'.n dii- door de jaren heen hun krachten aan het fonds hebben gegeven. „Ook mijn mede-bestuursleden betrek ik in deze waardering, want als voorzitter alleen ben je niets”, zei hij. Ook bedankte hij voor de vele lovende woorden en de fraaie cadeaus. „Je wordt er haast verlegen van”. „Ik zou eigenlijk een balans moeten hebben van de afgelopen jaren om te kunnen zien wat de resultaten zijn ge weest. De creditzijde zou wel de be langrijkste zijn geweest. Voor het ve le werk door uw vereniging verricht, vooral in het begin onder vaak moei lijke omstandigheden, is een woord van erkentelijkheid wel op zim plaats”, aldus burgemeester Rasterhoff. Ook hij sprak van de eventuele opheffing. „Pake kan zijn graf wel bestellen”, zei hij, „maar we zullen toch proberen hem zolang mogelijk in leven te hou den”. De burgemeester was van mening De lintjesregen druppelt nog wat na. Dat ontdekte mevrouw J. v. d. Heide- Dijkstra in de Kapelstraat zaterdag, toen zij haar zeventigste verjaardag vierde. Tot haar verrassing verscheen burgemeester Rasterhoff om haar mee te delen, dat haar de eremedaille .in goud, verbonden aan de orde Oranje Nassau, was verleend. DRUKKE TIJD In mei van het jaar 1940 brak er met het invallen van de Duitsers in ons land een drukke tijd aan. Men wilde het werkgebied uitbreiden en zocht daartoe kontakt met IJlst en Op penhuizen. Op 1 november van het zelfde jaar volgde een fusie met deze beide plaatsen. Het rayon werd daar door aanzienlijk uitgebreid. 1945 was ook een belangrijk jaar. Toen is men overgegaan tot de oprich ting van een „aanvullende verzeke ring”. Thans is 97 pct. van het aantal leden, ruim 15.000, bij deze verzeke ring aangesloten. Twee jaar later, in 1947, werd door leden uit alle groe pen verzekerden een ledenraad ge vormd. Toen werden ook alle uitke ringen voor de verschillende groepen gelijk getrokken. Weer twee jaar la ter, in december 1949, werd op initia tief van de gemeente Sneek besloten tot oprichting van een afdeling school- tandverzorging. De huisvesting onder ging in 1957 een belangrijke verbete ring. Men nam het huidige kantoorge bouw aan de Singel in gebruik. aecombineerde uigave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het was voor mevrouw Van Heide de beloning voor haar werk voor de gerepatrieerden in Sneek. On geveer twintig jaar lang heeft zij zich ingezet voor de uit Indonesië terugge keerde Nederlanders. Die werden door haar „op streek” geholpen, mevrouw Van der Heide ging voor hen naar de instanties om hulp te vragen en ver leende bemiddeling bij het verkrijgen van een woning. Al dit sociale werk gebeurde door haar geheel belange loos en op eigen initiatief. Doordat zij zelf van 1926 tot 1946 in Indonesië heeft gewoond (van 1943 tot het einde van de oorlog verbleef zij in een Jappenkamp), spreekt zij ook Maleis. Daardoor ook kon zij ge makkelijk als contactpersoon, optre den. Mevrouw Van der Heide vindt overigens de dankbaarheid van de mensen veel belangrijker dan de haar toegekende onderscheiding. kritische opmerking te plaatsen, wat ons ook opviel was de onregelmatig heid die er in het koor heerste als de directeur het sein gaf van „rijzen”. Het geeft een geweldig effect als in één keer allen staan; het imponeert niet wanneer daarin deze en gene ach teraankomt. Met deze paar kanttekeningen wil len we overigens ronduit verklaren dat we met veel interesse naar korps en koor hebben geluisterd, hierbij in begrepen de beide solo-zangers en de samenzang. De Fantasie en Allamarcia over het Wilhelmus, met de Bede uit Psalm 134 van J. Zwart en uitgevoerd op het orgel door de heer Donker, was bijzonder mooi, er werd intens naar geluisterd. Het laatste nummer: or kest, orgel, koor en samenzang: twee WW

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1