meer waterpoort-krabbels Vier suggesties om burgers er meer bij te betrekken bij Hoe bevolidng van Sneek gemeentelijk bestuur betrekken Begroting nog niet vastgesteld ondanks lange begrotingsvergadering Hl WYMBRITSERADEEL IJLST SNEEK, Wethouderssalarissen struikelblok, discussie over BB, motie van afkeuring m.b.t. bewaking nieuwe spoorwegovergang van en Officieel Orgaan de gemeenten In IJlst liggen de plannen klaar om de vakantiegasten te ontvangen X'lg I Donderdag 8 mei 1969 37 I Algemene beschouwingen NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD BELANGSTELLING VAN DE RAADSLEDEN Sneker overleden aan gevolgen ongeval 124e jaargang nr SNEEKER NIEUWSBLAD FINANCIËN MOTIE AAN DE REGERING De heer De Vries vervolgde met o.m.: BELANGSTELLING VOOR DE RAAD SANERING maandag 2 en JEUGDGEMEENTERAAD Wij hebben reeds eerder onze vreug de uitgesproken over het totstandko men van een jeugdgemeenteraad. Door het optreden van deze jeugdgemeente raad kan de belangstelling bij de jeugd gewekt en uitgebreid worden voor die zaken, die nauw samenhangen met het welzijn van onze gemeente. Het is wel noodzakelijk dat de jeugdgemeen teraad zo positief mogelijk meespeelt. Dit kan bijv, door zijn mening te vra gen over bestemmings- en uitbreidings plannen. Door de leden te laten mee denken wanneer zaken aan de orde komen zoals het plaatsen van parkeer meters, sanering van oude stadsge deelten, aankoop van landbouwgron den enz. Zij zouden b.v. vóór een ge wone raadsvergadering hun mening kenbaar kunnen maken. Zij op onze plaatsen en wij op de publieke tribune. de man te brengen. De boottocht moet volgens de organisatoren niet gezien worden als liefdadigheids werk. Zij menen dat de bejaarden recht hebben op een dergelijk uit stapje. De overheid doet volgens hen niets voor deze mensen op dit terrein. kens en 5 br andspuiten in Sneek. In Bolsward en Harlingen zijn nog eens resp. 100 en 140 brancards en 75 en 100 dekens. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt 'han'’elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per oost f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3001 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 De Oecumenische Jeugd Com missie, de partij die indertijd bij de De misdaad tiert welig, ook in onze stad. Inbraken zijn aan de or de van de dag. En men kan er be trekkelijk weinig tegen doen. Een lezer had wel een suggestie om ten minste iets te doen tot betere be veiliging. Hij meende, dat als men nu eens niet om 12 uur ’s nachts de Krotopruiming en sanering: één van de belangrijkste, zo niet de belang rijkste taak waar de gemeente voor staat. Waarom zo belangrijk? Omdat de bewoners van krotten niet alleen maar slechte huizen bewonen, het zijn ook de groepen met de laagste inko mens, met de minste ruimte voor de jeugd, met te weinig mogelijkheden zich als mens te ontplooien. Het wordt tijd dat aan deze situatie een eind komt, dat aan deze mensen perspectief wordt geboden. Krotopruiming is nau welijks denkbaar zonder het beschik baar stellen van bestaande woningen of nieuw te bouwen goedkopere wo ningen (keuzewoningen met extra sub sidie). Doorstroming is i.v.m. krotoprui ming zeer noodzakelijk. Goede voor nemens kunnen deze zaak niet oplos sen. Er zal ook geld beschikbaar moe ten komen. Naast de bijdragen van de overheid kan het noodzakelijk zijn, dat de gemeente een deel van de haar ter beschikking staande middelen voor dit doel gaat bestemmen. Ik wil deze beschouwingen beëindigen met de opmerking, dat de financiële positie van onze gemeente gezond is; wij zijn nog niet genoodzaakt om de heffingen tot het maximale bedrag op te voeren. Er zijn wensen en verlan gens, meer dan ik hier genoemd heb. Dit moet ook zo blijven. Mijnheer de m,*» i De fractievoorzitter van de PCG, de heer B. de Vries, beet het spits af met een lang verhaal, waarin hij vooral pleitte voor optimale voorlichting en inspraak van de bevolking bij al de za ken waar zij bij betrokken is of kan worden. Hij dacht hierbij o.a. aan: 1. Het instellen van burger- en wijk- avonden waar de raad zich op de komstdienst worden georganiseerd op de parkeerplaats achter het stadhuis aan de Sudergoweg. Deze diensten zullen zich kenmerken door samen zang met begeleiding, er zal een koffiepauze worden ingelast, een korte meditatie, waaraan een discussie ver bonden. Het geheel zal niet meer dan een uur in beslag nemen en iedereen is welkom. Het Sneeker Nieuwsblad is een De gereformeerde kerkeraad blijft achter het besluit staan om samen met de hervormde gemeente een dienst te houden onder verantwoor delijkheid van beide kerken, zo le zen we in het hervormde kerkblad „Het Kerkvenster”. Maar gezien ’t feit dat een minderheid in de ge meente het nog niet bij kan fietsen, wil men de datum nog even uitstel len. Geduld hebben en het juiste tempo bepalen zijn factoren die binnen elke kerk en ook "bij de toe nadering tussen de verschillende kerken, steeds meer aan de orde zijn. We moeten hier begrip voor hebben en niemand hoeft sceptisch of bitter te reageren; het gaat heus wel door. Aldus het Kerkvenster. Wij helpen het de hervormde ker keraad hopen. Overigens zal men ook weer niet teveel waarde moe ten hechten aan dat woordje dienst’ (onder gezamenlijke verantwoorde lijkheid). Wat is het verschil met een gewone samenkomst van her vormden en gereformeerden? In hetzelfde blaadje lazen wij van plannen om in de Martinikerk ko peren kronen aan te brengen. Ter wijl er gedacht wordt aan het stich- wanneer de omstandigheden daar toe noodzaken. Steeds meer wordt vanuit die organisatie zelf gewezen op het belang bij z.g. vredesram- pen. Daarvoor heeft men b.v. in de kring Friesland-west een indruk wekkende lijst van materiaal. Om enkele grepen te doen: er liggen 100 zaklantaarns klaar, 80 brandslan gen (a 20 m). 25 zandschoppen, 20 redlijnen, 100 bijlen, 60 mokers, 60 verkiezingen voor de jeugdgemeen- ballastschoppen, 60 stallantaarns, 60 teraad de meeste stemmen kreeg, ehbo-tassen. Men heeft de beschik- zet de eerste schreden op het glib- king over 140 brancards, 100 de- berige pad van de politiek. Dins dag 20 mei, ’s avonds om 8 uur, houdt men een „politiek congres” in „De Meerpaal”. Ieder is harte lijk welkom. gecombineerde uitgave van voorzitter, wij hopen het komende jaar op een goede samenwerking tus sen u en de raad, ten dienste van de bevolking van Sneek; aldus de heer De Vries. (zie verder volgende pagina) De 41-jarige heer Roelof de Vries, wonende in de Frederik Hendrikstraat, is bezweken aan de verwondingen, die hij enkele dagen geleden kreeg bij een ongeval. De man viel op een bouw werk te Leeuwarden van een steiger. Mede door het in het verleden ge voerde beleid is het mogelijk geweest een sluitende begroting samen te stel len. Immers de rente van eigen kapi taal en fondsen (zonder die voor wo ningen- en grondrenten) bedraagt ruim f 521.000. Wij plukken nu de vruchten van ’t in ’t verleden gevoerde beleid. Het beleid van nu zal daarom ook mede afgestemd moeten zijn op de toekomst, tenzij er niet voldoende wordt gedaan op het terrein van de sociale voorzieningen, subsidies, sport en recreatie, stadsontwikkeling, onder houd enz. Naar onze mening is er een redelijke en billijke verhouding tussen de genoemde voorzieningen. Dat wil niet zeggen dat er geen wensen meer zijn. Ik denk hier aan de sanering van oude stadsgedeelten, waarop ik straks nog terugkom. Met zorg vervult ons het financie ringstekort van bijna 6% miljoen gul den. Wij zijn van mening dat de cen trale financiering (wel begrijpelijk) ’n remmende invloed heeft op de ontwik keling van onze stad. Dit is echter een zaak waarop wij geen invloed kunnen uitoefenen. In een gemeenschappelijke verga dering van de drie plaatselijke kerke- raden is een interkerkelijke rekreatie- commissie benoemd die plannen heeft uitgewerkt om de mensen, die in IJlst op vakantie zijn of hier voor langer of korter termijn ligplaats hebben ge kozen, te tonen dat hun aanwezigheid op prijs wordt gesteld. Deze commissie heeft vijf avonden gepland, waarvan twee op zaterdag en drie op zondagavond. Verder zullen langs het water en in de plaats zelf een tiental borden worden geplaatst met de aanvangstijden van de ver schillende kerkdiensten en de vijf eerder genoemde avonden. Op zater dag 14 juni en 12 juli a.s. zal er een puzzeltocht door IJlst worden gehou den, start bij hotel „Het Wapen van IJlst”. Op zondag 22 juni, 13 juli en 20 juli zal er een Interkerkelijke Wel- Aan het z.g. Zwarte Plein vindt een ingrijpende recon structie plaats. Vroeger was dit pleintje bij de Looxmastraat en de Kloosterstraat inderdaad zwart, door de grond. Later werd het betegeld. Op het ogen blik is het weer zwart, zij het maar tijdelijk, want er zal gras worden gezaaid. van en J. Nu een heel andere BB, n.l. Black Boys. Deze voetbalclub be staat op 14 mei 45 jaar. Niemand van de jonge knapen, die de club op poten zette, zal verwacht hebben dat deze zo lang zou bestaan. Acht tien jaar speelde het eerste elftal in de tweede klas. Later volgde de gradatie naar de vierde klas, waar in het eerste momenteel goed mee draait. Zo te zien is er op ’t ogen blik reden om optimistisch de voet- De belangstelling en verantwoorde lijkheid van de raadsleden moet zich niet beperken tot het terrein van de eigen gemeente. Wanneer een concen tratie bij de vuilverwerking, die nood zakelijk is, maar niet van de grond komt of wanneer de geboorte van een „Recreatieschap Sneekermeer” maar op zich laat wachten, dan moeten zij, die verantwoordelijk zijn voor de vertra gingen, wel bedenken dat het doen stagneren van gezamenlijke uitvoer bare zaken gemeentelijke samenvoegin gen en concentraties in de hand wer ken. Bij het verhalen van belasting op de gebruikers van onroerend goed wordt op geen enkele wijze rekening gehouden met de sociale status van de gebruikers. De sociaal zwakkeren, de grote gezinnen o.a. dreigen hier het kind van de rekening te worden en dit is onaanvaardbaar, tenzij er vol doende compensatie gevonden wordt op gemeentelijk (lijkt mij moeilijk) of landelijk niveau. Ik zou zo zeggen: laat minister Witteveen de belastingcorrec- ■tie van 900 miljoen gulden maar hier voor bewaren. Nu het financieel beleid van de rijksoverheid ter sprake is ge komen nog een opmerking. Om de conjunctuur af te remmen heeft de rijksoverheid dit jaar in 2 gedeelten de investeringsaftrek beëindigd. Dit houdt in dat uitbreiding van bestaan de en vestigingen van nieuwe be drijven in de stimuleringsgebieden de ze mogelijkheid missen. De rijksover heid heeft nagelaten voor deze gebie den een vervangende maatregel te ne men. Naar onze mening had zij een deel van de meerdere belastingop brengst, welke door de schorsing van de investeringsaftrek ter beschikking komt, moeten aanwenden ais extra bij drage voor uitbreiding van bestaande industrieën, voor nieuwe vestigingen of verhogingen van de normbedragen ter verbetering van de infrastructuur in de kerngemeenten. Het komt ons wenselijk voor deze gedachte in een motie ter kennis van regering en Sta- ten-Generaal te brengen. Ongeveer 65% van de mannelijke be volking boven de 21 jaar vindt het ge meentebestuur bijna net zo belangrijk als de regering en bijna 40% van de zelfde categorie leest vrijwel altijd het raadsverslag. Is er nog belangstelling voor het werk van de gemeenteraad? Leeft de democratie of is ze dood? Vragen, die nauw samenhangen. Vragen, die een raadslid zich regelmatig moet stellen en vragen, waaraan de gemeente-amb- tenaren doorlopend aandacht zullen moeten besteden. Zij immers onder houden op hun manier het contact tussen bestuurders en bestuurden. Het is daarom van belang, dat zij zich goed bewust zijn van hun dienende taak en deze taak ook als zodanig uitvoeren. Zij kunnen het werk van de raad dood maken, maar ook tot leven brengen. Ik geloof, dat het nuttig is deze op merking eens in het openbaar te ma ken. De dienende taak komt voortreffe lijk tot uitdrukking b.v. in de bijeen komsten, die de directeur van gemeen tewerken heeft gehouden met belang hebbenden, die betrokken waren bij de wijzigingen van de uitbreidings plannen in de Sta dsf enne. Bij ons werk moeten wij ons ervan bewust zijn, dat de belangstelling er nog wel is. Dat blijkt b.v. uit het volgende. De socio logen Brasz en De Jong van de V.U. hebben een enquête gehouden over de vraag „wat is de feitelijke beteke nis van de gemeente voor haar inwo ners”. Zij komen tot deze belangrijke conclusie: Er zijn speciale uitnodigingen ge stencild, die vooraf aan de vakantie gangers zullen worden uitgereikt. Aanvang van beide aktiviteiten ’s avonds om 7.15 uur. Verwacht wordt dat de Ulsters zelf ook medewerking zullen verlenen. De commissie heeft zich ter dege ingespannen om er iets van te maken. Te zijner tijd hopen we nog wel op een en ander terug te komen. en w. over perscentrum? 4. Het instellen van een raadscom missie voor advies inzake binnengeko men klachten, bezwaren en beroeps schriften. Een commissie, die zowel uit raadsleden als niet-raadsleden zou kunnen bestaan. hardt en Westerhof. De Open Deur- OJC-dienst, zondagavond half acht De altoos actieve OJC houdt op in de Ichthuskerk, is hieraan ook meeste straatlantaarns zou doven, maar ze de hele nacht liet door- branden, er minder kans was voor De BB was in de ogen van vier inbrekers om hun snode plannen Het laatste nummer van het veer tiendaags blad „De Open Deur-On- derweg” is helemaal volgeschreven door jongeren. Hun bijdragen ont springen aan het thema „Wij ne men de vrijheid”. De schrijvers ne men de vrijheid de oudere genera tie er op attent te maken wat er in de visie van de jongeren aan on ze samenleving en levensstijl ont breekt, welke nieuwe wegen be wandeld zouden moeten worden, bal-toekomst tegemoet te zien, zo ten van een gemeenschapscentrum welk nieuw denken aangeleerd en lezen we in de Black-Boys-Bode. met kerfazaal in de Noorderhoek. beproefd kan worden. Over het- Zaterdag 17 mei wordt het jubileum Het overleg in deze met andere zelfde thema, „Wij nemen de vrij- gevierd, kerkgroeperingen in Sneek moet heid”, houdt de OJC morgenavond nog beter van de grond komen, in de foyer van Amicitia een teach- Maar het staat wel vast dat doops- in die om 8 uur begint. In het fo- gezinde- en baptistengemeente rum zullen zitting hebben de heren graag mee willen denken. Wel, hier dr. K. M. Witteveen, F. V. M. ligt een prachtige kans om daad- Reysen, Peter Karstkarel werkelijk een stukje oecumene te Baarda en de dames Unema-Ehl- laten zien. Soms kunnen kleine raadsfracties grote invloed hebben op het gebeu ren in de politiek. Dat bewees gistermiddag de ene communist in de Sneker raad. Hij hoefde er ditmaal minder dan niets voor te doen, hij was er zelfs helemaal niet. De heer Meyer was nl. wegens ziekte ver hinderd. Maar het kwam hierdoor dat de stemmen staakten toen er over één enkele post in al dat cijfermateriaal gestemd moest worden. De beslissing of deze post al dan niet voor dit bedrag op de begroting komt moest nu worden uitgesteld en dat was ook het geval met de vast stelling van de begroting in haar geheel. De raad zal noodgedwongen nog een begrotingsvergadering moeten houden. Geruststellend zei bur gemeester Rasterhoff, dat die vergadering maar „een half uurtje” hoeft te duren. (Die van gisteren duurde, de pauze voor de maaltijd niet mee gerekend, ongeveer 7 uren). Zo kreeg deze begrotingsvergadering een wat merkwaardig slot. Deze vergadering kenmerkte zich door over ’t algemeen gemoedelijke discussies, doch af en toe leverde de raad het college behoorlijk tegenspel. Wat was er nu aan de hand? Het ging om een oude koe, die door de heer Van Dijk uit de sloot werd gehaald, nl. de wethouderssalarissen, waarover in vo rige vergaderingen al zoveel is ge zegd. Toen werd o.m. scherp geprotes teerd tegen, het feit, dat Gedeputeerde Staten de hoogte van deze jaarwed den vaststellen en dat de raad hier maar mee akkoord heeft te gaan. Wie a zegt, moet ook b zeggen, zal de heer Van Dijk gedacht hebben en hij vroeg stemming over de post van f 66.330,die voor de Sneker wethou ders was uitgetrokken. De voorzitter ontried de raad met klem om tegen te stemmen. De gemeente is nu eenmaal wettelijk verplicht krachtens de Ge meentewet deze post, tot dit bedrag op de begroting te zetten. Het is dan een eis van democratie, dat men zich „aan de spelregels houdt”, dat betekent na leving van wat de meerderheid d.m.v. wetten heeft vastgesteld. De wetgever heeft begrip voor hen die de verantwoordelijkheid niet wil len dragen, vond de heer Van Dijk, door de mogelijkheid te hebben inge bouwd, dat het desnoods zal worden afgedwongen. Hij bedoelde, dat de raad in feite machteloos is, maar wan neer je iets onjuist vindt, dan is ’t zijns inziens onverantwoord om hier om toch maar voor te stemmen. U kunt, antwoordde de voorzitter, langs andere wegen uw mening kenbaar maken, b.v. door het indienen van een motie. De heer J. P. de Vries stelde daarop voor om niet deze post in stemming te brengen, maar een motie op te stel len. Van Dijk: Daar heb ik geen lust toe, een motie is ook maar een slag in de lucht. Hij vond een stemming wel zinnig. De uitslag van deze stemming luidde: 9 voor en 9 tegen. De voor stemmers: mevrouw De Graaff-Nauta, de wethouders Baaijens, Baarda en Visser en de heren B. de Vries, Gerrits, Nienhuis, Van den Akker, Zeilstra. De tegenstemmers: mevrouw Unema-Ehl- hardt, wethouder Bergsma en de heren Fijlstra, Lichthart, Van Dijk, Jonkers, Bosma, Poiesz en J. P. de Vries. De heer B. de Vries deed nog een compromis-voorstel: Als Van Dijk be reid zou zijn het bedrag op de begro ting met f 1,te verlagen, zou hij om de vaststelling van de hele begro ting te redden voorstemmen. De heer Van Dijk: „Op zo’n koopje krijgt u me niet mee, f 1,is me te weinig, ik zou wel akkoord gaan als het be drag werd teruggebracht tot het oude, dus minus de verhoging”. Besloten werd dat de raad a.s. maan dagavond opnieuw bij elkaar komt om te stemmen over deze zaak. Staken dan opnieuw de stemmen, dan is de post verworpen. De agenda vermeldde als eerste punt de beëdiging van de heer R. B. de Vries, hoofdcommies C ter secretarie, als waarnemend gemeenteontvanger. Toen dit was gebeurd, hetgeen bete kent dat de heer De Vries het beheer van de gemeentekas kan worden toe vertrouwd, volgden de algemene be schouwingen. hoogte kan stellen van alles wat leeft onder de burgerij. 2. Het op zo ruim mogelijke schaal toepassen van een openbaar gehoor over belangrijke aangelegenheden, zo als bestemmingsplannen, verkeers- en parkeeraangelegenheden, wijkvoorzie- ningen enz. 3. Voorlichting via de pers, b.v. 1 x per maand een persconferentie, waar mededelingen gedaan en vragen ge steld kunnen worden. Hoe denken b. het inrichten van een juni, samen met „De gewijd. Meerpaal” een boottocht voor be jaarden boven de 65 jaar. De deel nemers worden gehaald en ge- raadsleden gisteren een organisatie, ongezien ten uitvoer te brengen, bracht, terwijl ze aan boord o.a. een die het geld van de gemeente niet lunch krijgen aangeboden. De tocht waard is. Nu kan men natuurlijk gaat_ naar de Princerihof. Het kost over de manier waarop de BB en de vorm van de organ!- langeloze medewerking verleenden ,1114-^^1^4-1™^,!, - 1,11 J™ 3-—1-1 -1 de organisatoren geld nodig. Vrij- ning verschillen. Maar dat is, dach- van het comité over te brengen. In dag 23 mei begint daarom een x fers-actie. Zo’n honderd medewer- Het 5 mei-comité verzocht ons om aan allen, die zondagavond hun be de deelnemers geen cent! Om de werkt tocht te kunnen financieren hebben gatie (militaristisch gedoe) van me- bij de dodenherdenking de dank luci- ten wij, geen reden de hele organ!- het bijzonder de muziekkorpsen, de satie te verwerpen. Een organisatie gemeentepolitie, het onderwijzend kers zullen dan huis aan huis pro- die ten doel heeft in de eerste personeel, dat ervoor zorgde dat er benen zoveel mogelijk lucifers aan plaats de mens in nood te helpen, zeer veel jeugd aanwezig was.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1