TWEEDE-KAMERLEDEN IN SNEEK OM GRENZEN TE BEKIJKEN Wind bracht wel aktie op openings wedstrijden Kzrs, weinig spanning maar Zuster Clivia, ingenieur, Gerrit en mr. Toxopeus haalden f 3122 op in Sneek AGENDA J IJLST WYMBRITSERADEEL burgemeesters onbevredigend voor van en Wetsontwerp IB Banden-maniak nog niet gepakt Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 124e jaargang nr 38 Maandag 12 mei 1969 II I I SÜ Eigenlijk zou hele lokale bestuursorganisatie in ons land op de helling moeten ‘ut*».'- Het Sneeker Nieuwsblad is een Oud-wethouder J. de Groot overleden sR w - a aecombineerde urtqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD h* SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. Bij de foto: De Schakels op weg naar, de eerste boei in Gossepalen De onbekende maniak die in de nacht van donderdag op vrijdag een spoor van kapotgestoken autobanden achterliet in onze binnenstad, is nog niet gevonden. De Sneker gemeente- Ad ver tentiepr ij s 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 W-Ws. Om 2 uur was het gezelschap in het gemeentehuis van Wymbritseradeel. De voorzitter, de heer F. A. A. M. Fiévez (KVP), wees er op dat er geen moge lijkheid was tot het houden van dis cussies. Het ging alleen om informatie. Burgemeester Van Hout noemde de ze „hearing” een prettig aspect van de hele kwestie van de grenswijziging. Niet eerder was het voorgekomen, dat een zo groot aantal parlementariërs bij elkaar was in dit gemeentehuis. De plannen zijn nu geheel anders dan destijds door de gemeente Sneek zijn opgemaakt. Wymbritseradeel heeft een open oog voor de problemen van Sneek en wij achten dit een redelijk plan, aldus de burgemeester, behalve op enkele punten. In de eerste plaats had men liever de kant naar Scharnegoutum uit de grens gelegd langs de sloot in het ver lengde van de Overdijk. Dat is een na tuurlijke grens. Maar als deze niet ge realiseerd kan worden, zullen we er heus nog wel om slapen, verklaarde burgemeester Van Hout. Wel is het naar mijn mening zo, dat Sneek hier „overvraagt”. den heeft hij direct meegedaan. Gerrit zag bij zijn aankomst in Sneek nog wat bleek om de neus. Hij was in Heerenveen ingevallen voor Johnny Kraaykamp en had in een bakje boven op een uitschuifbare ladder van de brandweer gezeten. Voorafgegaan door Jong-Advendo trokken de „kollektan- ten” de stad door langs een door de politie uitgestippelde route. Na hun rondgang door Sneek werd nog gauw even de inhoud van de emmers geteld. Zij haden f3122 opgehaald en kregen allen een bus drabbelkoeken aangebo den. De verschillende scholen in Sneek waren ’s avonds van 9 tot 11 uur ge opend. Hier stonden grote bussen waar in men nog een bijdrage kon storten. Om elf uur werden deze bussen opge haald door een auto van de Coöpera tieve Raiffeisenbank waar de inhoud geteld werd. Men schat dat Sneek met elkaar zo’n f 20.000 bijeen heeft ge bracht. „Ik stel het bijzonder op prijs dat u daadwerkelijk meedoet aan de actie ten bate van het gehandicapte kind. Ik hoop dat het een succes zal worden”. Deze woorden sprak de heer H. Boom- sma, namens de samenwerkende ouder verenigingen „Helpt Elkander”, „Zor genkind” en „Philadelphia” vrijdag middag in hotel „De Wijnberg” tot Hetty Blok, Piet Hendriks en Leen Jongewaard, beter bekend als zuster Clivia, de ingenieur en Gerrit uit de populaire televisieserie „Ja zuster, nee zuster”. Zij zouden kollekteren in onze stad. Maar niet alleen de figuren uit de te levisieserie liepen in onze stad met emmertjes, ook mr. Toxopeus, fractie voorzitter van de VVD, stelde zijn diensten beschikbaar. Hij was in de hoedanigheid van voorzitter van de vaste kommissie van binnenlandse za ken in de Tweede Kamer naar Sneek gekomen, maar toen hij hoorde dat er in Sneek ook gekollekteerd zou wor- ’T DUURT LANG Na een uur was Sneek aan de beurt. Burgemeester Rasterhoff herinnerde er eveneens aan dat het een slepende kwestie is. Al zo’n twintig jaar wordt er over gesproken. Sneek heeft zich in haar wensen zeer beperkt. Als men nu evenwel opnieuw zou beginnen, zou er vast en zeker een geheel ander beeld tevoorschijn komen. Want dat een en ander zo lang moet duren is met het oog op de schaalvergroting en het vraagstuk van de lokale be stuursorganisatie beslist onbevredi gend, temeer daar het om slechts onge veer 70 ha gaat, waarover men het nog niet eens kan worden. De bebouwing van Sneek grenst aan het gebied van de buurgemeente en Hier Leen Jongewaard, bekend als „Gerrit”, met zijn emmer tussen het Sneker publiek. (Foto Julius van Dijk) Een zeventiental Tweede-Kamerleden is vrijdagmiddag in Sneek geweest om te horen wat de burgemeesters van Sneek, Wymbritseradeel en IJlst te zeggen hadden over het wetsontwerp van minister Beernink, van binnen landse zaken. De minister heeft in dit ontwerp het plan tot grenswijziging van Gedeputeerde Staten van Friesland overgenomen. Het ging bij deze „hearing” om informatie aan de vaste commissie van binnenlandse zaken, die de mi nister van advies moet dienen. Pas daarna zal het wetsontwerp in de Tweede Kamer worden behandeld. Voor de hele zaak beklonken zal zijn, is het waar schijnlijk wel februari volgend jaar, vertelde ons één van de Kamerleden. De openingswedstrijden van de Koninklijke Zeilvereniging „Sneek”, op zaterdag en zondag hadden nu niet bepaald gebrek aan wind. Vooral zater dag was het „rüch waer”. Er waren toen verscheidene uitvallers door averij. Ook waren er verschillende deelnemers, vooral in de kleine klassen zoals de Flits- en de Schakelklasse, die de strijd staakten, omdat de wind hun te krachtig was. In de loop van de middag flauwde d< wat af, maar een druilerige regen werd toen spelbreker. Zondag was het weer iets beter, maar ook gisteren waaide het nog stevig. Voor deze open wedstrijden bestond een goede belangstelling. In totaal hadden 97 zeilers ingeschreven, maar ze verschenen niet allemaal aan de start. Beide dagen werd er niet veel „echte” strijd geleverd. De winnaars gingen meestal met een flinke voorsprong door de finish. plaats te bereiken. Ook Enno van der Zee moest met averij de wal opzoe ken. Hij lag in een prachtige start positie. Jan Westers, die bemerkte dat hij te vroeg was draaide en knalde tegen het schip van Enno, dat een gat in het dek opliep. Thijs Zijlstra ging met de eer strijken. Sjoerd Feenstra werd tweede en Piet de Groot uit Drachten derde. Gisteren ging de gehele Vrijheids- klasse vijf minuten te vroeg weg. Zij startte op het schot voor de Top klasse, die niet van de partij was. De zeilers kregen het later, na waar schuwingen van de wal, in de gaten. Het is zaak goed op het klassenummer te letten! Door dit gedoe ging Rienk Alberda als één van de laatste deel nemers over de startlijn, maar hij boekte in de kruisrakken zulk een grote winst, dat hij met een voor sprong van vijf minuten op zijn bela ger Thijs Zijlstra finishte. Uitslag zaterdag: 1 Thijs Zijlstra; 2 Sjoerd Feenstra, Groningen; 3 P. de Groot, Drachten; 4 Rienk Alberda; 5 Wim Loots. Zondag: 1 Rienk Alberda; 2 Thijs Zijlstra; 3 Jan P. Eringa; 4 Jan Westers; 5 P. de Groot. P. Bonnema had zaterdag in de Pampusklasse een knappe start en bij het ingaan van de tweede route voerde Bonnema het veld aan, Dick de Haan bezette de tweede plaats met vlak achter hem Hessel Donker, die hem tenslotte nog van de tweede plaats verdrong. Zondag nam De Haan revanche en eiste de eerste plaats voor zich op. Na een goede slag in de tweede route rondde hij als eerste de boei in de Gossepalen vóór Bonnema en Max van Dijk uit Lemmer. Uitslag zaterdag: 1 P. Bonnema; 2 INDUSTRIE NADERT OPPENHUIZEN Een veel sterker bezwaar van Wym britseradeel gold de uitbreiding van Sneek in de richting Oppenhuizen. Het industrieterrein nadert dit dorp met rasse schreden. De nieuwe grens zou door de Broeresloot lopen en de af stand tussen industrie en dorpskern zou minder dan 100 meter bedragen. Liever had men de grens een 300 me ter verder naar Sneek toe. Daar komt nog bij, dat een karakteristiek gebied, genaamd „het Klooster” bij Sneek zou komen. „Wij zouden het zeer be treuren als dit tot industriegebied werd gedegradeerd”. Als derde bezwaar noemde de bur gemeester de grens bij de Wymerts. In plaats van langs de polderdijk, had men liever de grens in het midden van dit water. De directeur van gemeente werken, de heer J. van der Wal, lichtte dit even toe. Als de grens niet door het water zou lopen, zou het gevolg kun nen zijn, dat land van één eigenaar in twee gemeenten zou komen te liggen. Het gaat hier dus om het z.g. „bütlan”, tussen polderdijk en water. De burgemeester meende dat Sneek ten oosten van de Houkesloot bunga lows zou willen bouwen en ten westen industrie aantrekken. Met name de z.g. „natte industrie”, dat zijn bedrij ven die van het vervoer te water ge bruik maken voor aan- en afvoer van goederen. Daar heeft Wymbritseradeel bezwaar tegen, omdat dit gebied zeer gevoelig is. Sneek krijgt voor de eerst komende 25 jaar voldoende terrein. Als alternatief industrieterrein noem de de burgemeester het gebied langs de spoorlijn naar Staveren. Hij dacht dat het vervoer te water minder wordt, zodat de behoefte aan terrein langs het vaarwater ook afneemt. Na een arbeidzaam leven, dat voor een groot deel gewijd was aan de be langen van de Sneker gemeenschap, is vrijdag alhier in het St. Antonius Zie kenhuis vrij onverwacht overleden de heer Jan de Groot, die van 2 maart 1925 tot 6 september 1949 zitting heeft gehad in de Sneker gemeenteraad, eerst voor de SDAP en later voor de PvdA. Van 22 mei 1945 tot 6 september 1949 was dhr. De Groot, die de leeftijd van 75 jaar heeft bereikt, tevens wet houder. Voorts is hij van 12 september 1946 tot 1 maart 1953 ambtenaar van de burgerlijke stand geweest en be kleedde hij een aantal jaren de funktie van voorzitter van de woningcommis- sie en van de gemeentelijke instelling voor sociale zong. Hij was algemeen geacht in onze stad, wat o.a. op ondub belzinnige wijze tot uiting kwam in de gemeenteraadsvergadering van 6 sep tember 1949, toen hij afscheid nam van de raad. Ook de PTT heeft een lange reeks van jaren geprofiteerd van zjjn grote verdiensten. Op 15-jarige leeftijd trad hij als telegrambesteller in dienst van hét postkantoor te Sneek, waar hij alle rangen doorliep. Wegens zijn benoe ming tot direkteur van het postkan toor te Workum nam hij op 30 decem ber 1952 afscheid van het kantoor te Sneek. Ook heeft de heer De Groot vele jaren deel uitgemaakt van het be stuur van de afd. Sneek van het Ko ningin Wilhelminafonds voor de Kan kerbestrijding. Zaterdag hadden de organisatoren twee banen uitgezet. De Flitsjes, O.k.’s en Schakels voeren een kleine baan, terwijl voor de Vrijheids-, Pampus-, Valk-, 16m2- en Regenboogklasse een iets langere route uitgestippeld was. Alle klassen zeilden de baan, met twéé mooie kruisrakken, tweemaal. Gisteren was er voor alle klassen het zelfde traject, ’n prachtige zandloper- baan, die driemaal moest worden ge varen. In de Flitsklasse waren de gebroe ders Van der Pal uit Grouw beide da gen favoriet. Zaterdag hadden zij, evenals broer en zus Hiemstra en Adriaan Ubbink, een goede start. Al spoedig nemen de Grouwsters de kop en vergrootten hun voorsprong zien derogen. Bij het ingaan van de tweede route lagen Jaap en An ja Hiemstra in tweede positie, terwijl verder Ubbink en Hannie Smith zich in de voorhoede ophielden. Gisteren bewezen de gebroeders Van der Pal opnieuw hun grote klasse door met een voorsprong van ruim 6 minuten op hun naaste konkurrent Hiemstra hun „Vlinder” over de win- lijn te sturen. Hiemstra verdrong in de laatste route Tjeerd van der Zee van de tweede plaats. Uitslag zaterdag: I Gebr. Van der Pal, Grouw; 2 Jaap en Anja Hiemstra; 3 Hannie Smith; 4 Tj. Brouwer, Leeu- a arden. Zondag: 1 Gebr. Van der Pal; 2 Jaap en Anja Hiemstra; 3 Tjeerd van der Zee; 4 Hannie Smith. De O.K. jollen was met vier in schrijvingen de kleinste klasse. Direct na de start nam R. E. Wester uit Grouw de leiding en stond die niet meer af. Hij finishte met een straat lengte voorsprong op zijn konkurren- ten H. Hoekstra uit Langweer en W. J. Zuidema uit Haren. Gisteren verscheen Wester niet op het strijdtoneel en was Zuidema de grote man. Ook hij lag er bij de finish een heel eind uit. Uitslag zaterdag: 1 R. E. Wester; 2 H. Hoekstra; Zondag: 1 W. J. Zuide ma; 2 R. Bijker, Emmeloord. De Schakelklasse spande met 23 in schrijvingen de kroon. Harry Amster dam, die met zijn nieuwe fokkenist Siemen de Jong voer, legde zaterdag beslag op de eerste plaats. Hij had met P. Ubbink en Henk Nauta een goede start. Bij het ingaan van de tweede route lag hij op kop, gevolgd door de gebr. Zandstra die zich knap hadden opgewerkt. Ubbink lag in derde po sitie. In deze volgorde werd ook ge- finished. Zondag was het niet Amsterdam, maar mej. A. Geveke uit Leeuwarden die haar schip met een grote voor sprong als eerste door de finish stuurde. Zjj heeft bijna de gehele wed strijd op kop gelegen, terwijl Harry steeds in tweede positie lag. Vooral in de laatste route boekte mej. Geveke veel winst. Uitslag zaterdag: 1 Harry Amster dam; 2 gebr. Zandstra, Leeuwarden; 3 P. Ubbink; 4 Adriaan Slob; 5 H. Kunnen, Offingawier; Zondag: 1 mej. A. Geveke; 2 Harry Amsterdam; 3 Fronie van der Feer; 4 gebr. Zandstra; 5 H. Kunnen. Zaterdag waren de Vrijheidzeilers Rienk Alberda en Enno van der Zee de grote pechvogels. Vlak voor het startsein schoot het grootzeil van Al berda achter uit de giek en moest hij de wal opzoeken om het euvel te her stellen. In de luttele minuten voor het startsein kon hij dit karwei nooit kla ren en ging met een achterstand van drie a vier minuten op het veld over de startlijn. Ondanks deze grote ach terstand wist hij toch nog de vierde Maand mei De Lichtboei. Iedere avond het Italiaanse Dans- en showorkest I. Cosacchi. Maand mei Luda Bar-Dancing-Disco- theek. Iedere avond de bekende top Dee-Jee Francis Miller. Dinsdag 13 mei Concert Frysk Orkest in Amicitia Sneek. Dirigent Libor Pesek, soliste Emmy Verhey, viool. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 13 mei Jaarvergadering Ver eniging voor Gezinshulp in Aere Perennius. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 13 mei Alg. Ledenvergadering Groene Kruis Sneek, ’s avonds 8 uur in het Wijkgebouw aan de Wester- singeL Woensdag 14 mei Vergadering van de Raad der Gemeente Wymbritsera deel in het gemeentehuis. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Donderdag 15 mei (Hemelvaartsdag) Openingswedstrijden SZC in alle klassen. Aanvang 13.30 uur. Maandag 19 mei Alg. Ledenvergade ring Vereniging v. Vreemdelingen verkeer Sneek en Omstr. ’s avonds 8 uur in Restaurant „Onder de Lin den”. Zaterdag 7 juni Seriewedstrijden voor leden en jeugdleden Kon. Zeilver. „Sneek”. Eerste start ’s middags 2 uur. politie heeft de zaak nog in onderzoek. Van een dertigtal auto’s werden de banden (niet allemaal, soms één, soms twee banden) stuk gesneden met een voorwerp, dat een scherpe punt moet hebben gehad. De banden zijn wel te repareren. Vermoed wordt dat de da der ongeveer van de Dr. Boumaweg door de binnenstad in de richting van de Waterpoort is gegaan. O 3S7'. GROTE ZOUTPOTTEN Burgemeester Cazemier van IJlst verklaarde, dat IJlst zich ook positief opstelt tegenover de plannen. Toch zou men liever het gebied van de Grote Zoutpotten onder bestuur van IJlst houden. Aanvankelijk was dit ge bied niet in de plannen opgenomen, later wel. Het gaat om een stukje van ca. 17 ha, waar doorheen de nieuwe weg naar de Lemmerweg loopt. Deze weg loopt nu geheel door de gemeente IJlst. Daar komt nog bij, dat door de ruilverkaveling „Hommerts-Oppenhui- zen” de kavels een geheel ander be loop zullen krijgen. De uitvoering van die ruilverkaveling zou bemoeilijkt worden als men te maken krijgt met twee gemeenten. Door verschillende Kamerleden wer den vragen gesteld. Waarom Sneek het gebied ten noordoosten van de Houkesloot heeft geclaimd, over het forensisme naar Sneek, het tracee van de nieuwe rondweg. Ook de samenwer king met Sneek in het toekomstige re creatieschap kwam ter sprake. De Ka merleden moesten vooral niet denken dat de beide gemeenten „als hanen” tegenover elkaar stonden. De gedeputeerden Renkema en Spiekhout woonden deze hearing bij, evenals een aantal raadsleden van Wymbritseradeel. Hessel Donker; 3. Dick de Haan; 4. K. Jissink; 5 P. de Jong. Zondag: 1 Dick de Haan; 2 P. Bonnema; 3 Max van Dijk; 4 H. Lampe; 5 Hessel Donker. J. K. de Boer uit Hardegarijp was in de Valkklasse de grote man. Met een knappe start legde hij zaterdag de basis voor zijn zege. Zijn naamgenoot uit Sneek volgde als goede tweede. Ook gisteren was De Boer niet te stui ten en finishte met een indrukwek kende voorsprong. Uitslag zaterdag. 1 J. K. de Boer; 2 H. G. de Boer; 3 J. J. Hamminga, Arnhem; 4 J. G. Brouwer, Leeuwar den; 5 G. de Vries. Zondag: 1 J. K. de Boer; 2 J. Hoeben, Leeuwarden; 3 H. G. de Boer; 4 E. W. Bijker, Emmel oord; 5 J. J. Hamminga. In de 16m2 klasse waren Wiebe Kort uit Gorredijk en Th. de Haan favoriet. Zaterdag finishte Wiebe Kort na een goede start als eerste en De Haan streek gisteren met de eer. S. Krikke uit Heerenveen zeilde ook een goede wedstrijd door resp. als derde en tweede te eindigen. Uitslag zaterdag: 1 Wiebe Kort; 2 Th. de Haan; 3 S. Krikke; 4 gebr. Keidel De Veenhoop; 5 Adri Graat- sma. Zondag: 1 Th. de Haan; 2 S. Krikke; 3 Adri Graatsma; 4 Joop Abma; 5 H. R. van der Hoek, Steg- gerda. Jack de Wilde bewees in de Regen boogklasse zijn grote klasse door beide dagen met een indrukwekkende voor sprong over de winlijn te gaan. Hij ging na Albert Betten en Van der Ven als derde over de startlijn, maar liep over hen heen en rondde reeds als eerste het merkteken in de Gosse palen. Van der Ven lag toen in tweede positie, terwijl Puck de Vries derde was. Albert Betten was naar de vierde plaats gezakt. Bij het ingaan van de tweede route was De .Wilde al aardig uitgelopen. Ook Albert Betten had winst geboekt. Hij voer nu als tweede, terwijl Henny Röfekamp de derde plaats innam. Laatstgenoemde zette een offensief in en wist Betten van de tweede plaats te verdringen. Deze werd later ook nog gepasseerd door De Vries en Ulrik Jager. Gisteren waren Van der Ven, De Wilde en Röfekamp ’t eerst weg. Röfe kamp maakte ’n knappe slag in ’t kruis rak naar de eerste boei. Hij rondde als eerste het merkteken, Jackie was tweede, terwijl Ulrik Jager als derde om het merkteken ging. Alberda lag toen in zesde positie, maar op deze plaats zou hij niet blijven. Bij het in gaan van de tweede route lag hij reeds achter De Wilde en Röfekamp op de derdegplaats, maar hij rukte nog ver der op en verdrong Röfekamp van de tweede plaats. De Wilde liep hoe lan ger hoe meer uit op zijn belagers en bij de finish lag hij een straat voor. Uitslag zaterdag: 1 Jack de Wilde; 2 Henny Röfekamp; 3 Puck de Vries; 4 Ulrik Jager; 5 Albert Betten; 6 W. van der Ven. Zondag: 1 Jack de Wil de; 2 Johannes Alberda; 3 Henny Röfekamp; 4 Puck de Vries; 5 H. van Dijk; 6 Ulrik Jager; 7 Albert Betten; W. van der Ven. heeft op bepaalde punten de grens al overschreden. We hebben bepaald geen annexatieplannen, aldus de burgemees ter, maar ik wil toch aandringen op enkele wijzigingen in het wetsontwerp. We hebben de dorpskernen bewust buiten de grenswijziging gehouden, hoewel ze volledig op Sneek zijn aan gewezen. Aan de hand van een drietal grote wandkaarten lichtte hij toe wat de wensen van Sneek zijn. Hij achtte het voor de hand liggend dat een gebied dat op Sneek is aangewezen onder haar bestuurlijke invloed valt. Het gebied aan weerszijden van de Houkesloot biedt mogelijkheden voor de toekomst. De grond is grotendeels al eigendom van de gemeente Sneek. ’t Zou een blunder zijn als dit gebied aan de grenswijziging werd onttrok ken, aldus de burgemeester. (Vervolg op voorpag. 2e blad) -‘-X v 1 #34 jEau'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1