Muziekschool Sneek e.o. presenteerde zich opnieuw met veel succes Sneker raad opnieuw tegen verhoging wethouderssalarissen Nieuwe Regenboog in de vaart in Leiden I til IJLST W Y M BRITS ER A DEEL van Motie-Poiesz (afkeuring beleid. GS) aangenomen Krasse taal van linkse fracties i A¥ en Officieel Orgaan DINSDAG 27 MEI MEDEDELING de gemeenten SNEEK, PtA 124e jaargang nr 41 Donderdag 22 mei 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bromfietser verleende geen voorrang aan auto Aanhangmotor gestolen y «F Bejaarde fietser viel - Ds Postma verlaat Oudega (W.) NIEUWSBLAD SNEEKER POLITIEKE FUNCTIE woonlagen. WHAT ’S IN A NAME tkt Sneeker Nieuwsblad is Opnieuw was dinsdagavond de verhoging van de wethouderssalarissen een heet hangijzer voor de Sneker raad. Het voorstel van de burgemeester om hier zonder opmerkingen te maken aan het adres van Gedeputeerde Staten mee akkoord te gaan werd verworpen met 8 tegen 7 bij 3 onthoudingen (van drie wethouders). Daarentegen ging de raad ermee akkoord, met 8 tegen 7 stem men, dat de jaarwedde van de wethouders in de toekomst wordt verhoogd door GS zonder dat dan de raad wordt gehoord, voor zo ver dit ’n aanpassing aan de algemene bewegingen in het loonniveau betreft. De in de vorige ver gadering ingediende motie van de heer Poiesz, waarin de raad z’n afkeuring uitsprak over de handelswijze van GS m.b.t. de wethoudersbezoldiging, werd aangenomen met 12 tegen 6. I I I l' I I I* I i l' I*. tnodi kant Bij de Oppenhuizerbrug verdwijnt weer een oud en vertrouwd stukje Sneek. De boerderij op de hoek bij Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar. Per post f 6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. In verband met Pinksteren wordt het nummer van maandag 26 mei verschoven naar IIIIIIIIIHHHHHIHHIIIIIIIIIIIIIIItHHIHIIIH Maandagmiddag waaide het zo hard, dat er op de Parallelweg een auto in de sloot belandde. Het was een Citroën (lelijk eend), eigendom van een leerling van de kweek school, woonachtig in Heerenveen. Twee leerkrachten hebben de wa gen er met hun Mercedes en VW weer uit getrokken. mene verhogingen. Is ’t nu nodig op dit punt telkens de raad om advies te vragen? De heer Meijer merkte op: „Op de laagstbetaalden drukt een vuist, die tegelijk graait”. Hij had wel eens ho ren zeggen: ,,’t Lijkt net een stelletje roofridders”. Maar de meerderheid van die bevolking heeft z.i. genoeg van de procentuele verhogingen en als de raad hier ook zo over denkt dan moet men dit uiten. Dat is gezond en nuttig. De heer Nienhuis wilde graag van de heer J. P. de Vries weten of er voor vier wethouders soms geen werk was. Vanmorgen omstreeks kwart over zeven is de 49-jarige bromfietser A. v. d. M. gewond geraakt bij een botsing met een auto, bestuurd door de 34-ja- rige J. C. De bromfietser verleende op het kruispunt Jan van Nassaustraat/ Anna Paulownastraat geen voorrang aan de auto. De man werd met de ge meentelijke ambulance naar het zie kenhuis gebracht voor onderzoek. 1 het Zomerrak wordt thans gesloopt. I l' Voor de zeilers en andere water-f sporters een heugelijk bericht. Van- I morgen is de brug te Heerezijl, die*, de verbinding vormt tussen Zoute-1 poel (bij Terhorne) en Terkaple-Y sterpoelen voor de scheepvaart', opengesteld. Het is de bedoeling de] vaarroute naar Akkrum nog eens I uit te diepen. De maximale diep-', gang van de Terkaplesterpoelen be-] draagt ongeveer 1 meter. De heer Van Dijk wees er op dat het wethouderschap een politieke functie is. Daarom heeft de PvdA-fractie zich ook nooit verzet tegen aanpassing van de salarissen van ambtenaren. Een wet houder is z.i. geen ambtenaar. De heer J. P. de Vries herinnerde er aan dat de twee grote fracties er in het verleden op stonden dat elk twee wethouders zou hebben. Toen wilde men de financiële kant niet zien. Wethouders Baaijens wees er op dat men in de ambtenarenbonden verder is dan in het bedrijfsleven wat de ver hogingen van de salarissen in procen ten of in centen betreft. De heer Van Dijk drong aan op stem ming. De heer J. P. de Vries vroeg of dit nu zo moest. We krijgen weer de zelfde ellende en we weten dat we weer gaan verliezen. Laat GS de zaak regelen. Toch zou ik graag willen weten wie hiervoor verantwoordelijkheid wil dra gen, antwoordde de heer Van Dijk. En dus werd er gestemd. Het voorstel van de burgemeester viel in twee onderde len uiteen. Het eerste betrof de wijzi ging van de jaarwedde. Dit werd ver worpen. De tegenstemmers: de gehele PvdA-fractie behalve wethouder Vis ser, die zich van stemming onthield, Meijer van de CPN en Poiesz van de KVP. De wethouders hadden gemeend zich van advies te moeten onthouden, daar zij persoonlijk bij deze zaak waren betrokken. Dit was voor wethouder Bergsma evenwel geen reden zich van stemming te onthouden, in tegenstel ling tot de andere wethouders. Had hij dit niet gedaan, dan hadden de stem men gestaakt (hij was de laatste die zijn stem uitbracht). Het tweede onderdeel, de automa tische aanpassing van de jaarwedde door GS, kreeg de goedkeuring van een meerderheid van 8. Het was de heer Poiesz, die ditmaal tot de voor stemmers behoorde en daardoor de ba lans naar de andere zijde deed uitslaan. De wethouders Baaijens, Baarda en Visser onthielden zich opnieuw van stemming en Bergsma stemde tegen. maanden geleden aan de Groene Dijk nog een boerderijtje stond dat toen door de Sneker brand weer in brand is gestoken en la ter gesloopt) verrijst nu de eer ste NBl-flat. Deze is in een fan tastisch korte tijd opgebouwd en dat kan doordat gebouwd wordt volgens de industriële bouwme thode. De elementen worden t en klaar aangevoerd, en "l gefabriceerd door de N.V. Noor- I delijke Bouwelementen Indu- 'l strie te Kootstertille. ’t Blok op I de foto heeft z’n hoogste laag al I* bereikt. Dit krijgt nl. vijf woon- lagen op een onderbouw. De af- I stand tot de Groene Dijk be- *1 draagt ongeveer 70 meter. De •j kale huur is voorlopig berekend I op f 166,15 per maand. Behalve I* dit komt er nog een blok van 5 ivoonlagen en ’n blok van 12 Voor de tweede leerlingenuitvoering van de „Muziekschool voor Sneek en Omstreken’’, gisteravond in het Ami- citiatheater, bestond zeer goede be langstelling. Het programma vermeld de ditmaal het optreden van ballet- groepjes en-na de pauze van grotere ensembles. Stipt op tijd, opende directeur A. Feenstra met een kort woord van wel kom tot de aanwezigen, o.w. wethou der Baaijens, vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, ouders van leer lingen, docenten, medewerkenden en leerlingen. De school mag zich verheu gen in een gestadige groei. Met het leerlingenaantal breidt ook het lera renkorps uit. Zo werd voor de ballet lessen een nieuwe leerkracht benoemd, nl. mej. M. Vredenburg, die haar taak intussen heeft aangevangen. De direc teur rekende op een voor de aanwezi gen prettige avond. Vóór de pauze was er dus ballet. De ene groep na de andere verscheen op het podium, begeleid door pianist Beeksma of door grammofoonmuziek. Over het resultaat mag mej. V. d. Ak ker tevreden zijn, al slaagde niet ieder onderdeel geheel naar wens. Hilariteit veroorzaakte de leerling die moeilijk heden kreeg met zijn kleurige pantalon en onverwacht het veld, in dit geval het podium moest ruimen, tot groot plezier van zijn secundantje, dat haar rol dapper en alleen tot een goed ein de bracht. Zonder te kort te doen aan andere programmanummers, noemen wij „De poppen van Hanneke (Fr. Boulenc), Gedanste liedjes (met zang richt, door de voorzitters van de water sportverenigingen „De Kaag”, „Braas- semermeer” en „Elfhoeven”. Het syn dicaat „Caatje van Warmond” bood het jonge broertje een boekje aan: „Wat opgroeiende jongens weten moe ten”, inhoudende het nieuwe wed- strij dreglement. Van de Friese Regenboogzeilers wer den telegrafische gelukwensen ontvan gen. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen van Leiden was verheugd, dat dit mooie schip Leiden op de plassen zal vertegenwoordigen. De eigenaar, de heer F. P. Kranenveld, hoopte in de komende wedstrijden goed partij te kunnen geven. Hij dankte de bouwer, die het schip zodanig heeft gemaakt, dat het een sieraad voor zijn klasse is. Hierna volgde een geanimeerde re ceptie, waar velen gelukwensen aan boden. Door de regen en het storm achtige weer kon van de „maidentrip”, begeleid door een aantal zusterschepen, die naar de Braassem waren gekomen niets komen. De rest van de agenda leverde geen moeilijkheden op. Enkele verzoeken om ontslag werden door de raad inge willigd. Het wordt eervol verleend m.i.v. een door b. en w. te bepalen da tum aan: de heer E. Zijlstra, onder wijzer aan de Lemmerwegschool, de heer W. Geijlvoet, onderwijzer aan de „Meester Vi'sserschool”, de heer H. Zwart, vakonderwijzer lichamelijke op voeding. Voor de benoeming van mej. H. de Boer te Oldeboorn als onderwij zeres aan de Lemmerwegschool. ging de raad tien minuten in besloteiï zitting, daar de heer Van Dijk enkele vragen had. Mej. De Boer kreeg alle stemmen. Mevrouw Unema vroeg zich af waar om b. en w. voorstelden de kleuter school aan het Kaatsland de naam „Pompeblêd” te geven. In een verga dering van de oudercommissie had men al eerder de naam „Vergeetmeniet” gekozen en het college hiervan in ken nis gesteld. De commissie kreeg ten antwoord, dat b. en w. hadden beslo ten de naam „Pompeblêd” aan de raad voor te stellen. En dan heeft men het ook nog over inspraak van de bevol king. Wethouder Baaijens antwoordde dat men het schrijven van de commissie niet zonder meer naast zich heeft neer gelegd. Maar in de voorgestelde namen zit een prachtige symboliek. Zo liet de raad zich voor één keer leiden door romantische overwegingen. Verschillende leden hadden waarde ring voor de rigoureuze aanpak van het tonnenprobleem. Op een vraag van de heer Bosma werd geantwoord dat b. en w. de voorwaarden voor het ver krijgen van renteloze voorschotten na der zullen uitwerken. De woningen Bloemsitraat 1, 5 en 7, le Frittemahovenstraat 4, 10 en 22, 2e Frittemahovenstraat 1, 4e Frittemaho venstraat 1, 5, 6, 8 en 9, le Oosterkade 17, 2e Oppenhuizendwarsstraat 11, 14 en 16, IJlsterkade 74, Zuidend 10 en Boschgracht 3 (rechts) werden door In het afgelopen weekeinde is uit een opvaartje van de Geeuw, aan de rand van de stad, uit een boot een 8 pk aanhangmotor van het merk „Yamara” gestolen. De motor zat aan de boot be vestigd en is er afgehaald. Uit hetzelfde opvaartje is tevens een groen-zwarte roeischouw ontvreemd. ten gehore. De verrichtingen van dit orkest werden met belangstelling ge volgd. De stukken kregen een accep tabele weergave. Ensemblespel vereist een voortdurende concentratie en deze was bij de jonge spelers in voldoende mate aanwezig. Tot slot was er een optreden van het „Fanfare Orkest Sneek en Omstre ken”, welks ledental ons, vergeleken bij vorige uitvoeringen, nogal geslon ken leek. Onder vakkundige leiding van de heer Wybren Valkema werden achtereenvolgens het lied „Freu dich sehr” in de harmonisatie van J. S. Bach, Keighley’s Symphonisch gedicht „Lorenzo” en Sousa’s El Capitan Mars uitgevoerd. Het vertolkingspeil van dit ensemble ligt op een aantrekkelijk ni veau, dit bleek ook gisteravond weer. In zijn slotwoordje deelde de heer Feenstra mee, dat dit orkest op een laatst gehouden concours zeer goede resultaten behaalde. Hij dankte zijn leerkrachten, speciaal mej. V. d. Ak ker, zijn publiek en zijn leerlingen. Allen dragen bij tot een goed functio neren van de school en dat is veel waard. de raad onbewoonbaar verklaard. Tien daarvan zijn reeds onbewoond. Negen worden bewoond en voor de bewoners zal een oplossing worden gezocht. De heer Poiesz plaatste enkele op merkingen bij het voorstel om een rechtsvordering te doen instellen tegen de Staat, ’t Gaat om een betrekkelijk gering bedrag „Wie pleit om een koe geeft er een op toe”, merkte hij op; kan men niet met de vertegenwoordigers van de Staat praten? De voorzitter antwoordde dat van de Staat toch in de allereerste plaats mag worden vèrwacht dat verplichtingen worden nagekomen. Men heeft botweg geweigerd te betalen. Voor de gemeen te is er geen andere weg. De kosten zullen wel door de tegenpartij gedra gen moeten worden. De heer Van Dijk was daar nog niet zo zeker van. Het zou ook wel eens kunnen zijn dat er aan de kant van het rijk sprake is van overmacht. VRAGEN De heer Van Dijk informeerde hoe het zit met het beroepsschrift aan GS over de ligplaatsenaffaire bij het Ei land. Wethouder Visser legde uit, dat hier waarschijnlijk sprake is van een misverstand. De Stichting heeft eerst een tekening ingeleverd, later zijn GS akkoord gegaan met een andere teke ning. ’t Gaat er om dat er door boten in de lengte kan worden gemeerd in het verbindingswater tussen Jachtha ven en Oudvaart. De heer Meijer vroeg over de salaris schaal van de gemeentereiniging, wel ke kwestie in 1967 en ’68 ook al aan de orde is geweest. Speciaal de werk nemers in toongroep 3 verkeren in een ongunstige uitzonderingspositie. In an dere gemeenten (Weststellingwerf, Leeuwarden, Opsterland, Smallinger- land, Heerenveen) is men veel verder. Hij drong aan om nieuw personeel na een jaar van toongroep 3 (de laagste) tè brengen in toongroep 4, een hogere groep. Daar hebben ze volgens de heer Meijer volledig recht op. B. en w. zul len deze vraag schriftelijk beantwoor den. Mevrouw De Graaff stelde het zo- meravondvoetbal aan de orde. Zij had een afschrift van een brief aan b. en w. gekregen, die de commissie voor het zomeravondvoetbal had geschreven en waarin sprake was van een aanvraag om een onderhoud waaraan geen ge volg was gegeven. In plaats daarvan had de commissie een brief gekregen. Was overleg hier niet mogelijk ge weest? wilde mevr. De Graaff weten. Deze vraag veroorzaakte enige be vreemding in het college. Het bleek dat er geen brief was binnengekomen. De heer Fijlstra, die er uit hoofde van een andere functie dan raadslid meer van wist, legde uit dat er kennlijk een „foutje” is gemaakt. Het afschrift is tegelijk met de.brief fondgestuurd; de brief moest er nu wel zijn. Mevr. De Graaff: Nu blijkt dat men de meest elementaire vormen niet in acht neemt, dacht ik dat we hier ver der geen aandacht aan hoeven te be steden. De heer Poiesz herhaalde bij de in diening van deze motie, dat verder voet bij stuk houden van de raad geen zin had. GS zijn toch machtiger. Daarom zou men z.i. beter zijn afkeuring over de gang van zaken in een motie kunnen neerleggen. De heer Van Dijk verklaarde deze motie wel te kunnen ondersteunen, om dat GS zich toch niets van de adviezen van de raad zou aantrekken. De heer B. de Vries had geen behoef te aan de motie. Tegen de hoogte van de wethouderssalarissen zou men geen bezwaar behoeven te hebben. Hij wees er op, dat er in enkele andere gemeen ten (Wonseradeel, Heerenveen) zelfs sprake van is, dat de salarissen eigen lijk aan de lage kant zouden zijn. Wethouder Baaijens vroeg schorsing van de vergadering om zich nog even met de fractie te kunnen beraden. La ter verklaarde hij niet achter de motie te staan. Er wordt eigenlijk een open deur ingetrapt, omdat GS niets onwel voegelijks doen als zij een advies van de raad naast zich neerleggen. De heer Van Dijk was hierdoor niet geheel bevredigd en vroeg een nadere verklaring. Wethouder Baaijens: Moet je beledigd zijn als iemand advies vraagt en dit niet opvolgt? Dat moet je toch billijken. Er ontstond een wat heftige woor denwisseling tussen de wethouder en de fractievoorzitter van de PvdA. Dhr. Van Dijk riep tenslotte uit: Uw mo tivering is mij niet duidelijk. De heer J. P. de Vries wierp zich pp als verzoenende figuur. In deze motie legt de raad toch z’n afkeuring neer over het beleid in 1968, meende hij. De motie werd daarop aangenomen met de stemmen van 6 van de 7 PCG- leden tegen. Dit zijn: mevrouw De Graaff, de wethouders Baarda en Baaij ens en de heren Gerrits, Nienhuis en Zeilstra. De heer B. de Vries stemde voor, kennelijk bij vergissing. Het achtste lid, de heer Van, den Akker, had bericht van verhindering gestuurd. DE MAAT IS VOL Niet alleen bij de wethouderssalaris sen zie je dat men maar „graait in.de overheidspot”, aldus de heer Van Dijk, de laatste jaren zie je bij tal van sa larissen een vermenigvuldigingsfactor die ongehoord is. „Het is de partijbon zen nog nooit zo goed gegaan”. Hij achtte dit een heel ongelukkige zaak en wees in dit verband op de ver goeding die de Tweede-Kamerleden krijgen en die ook alsmaar hoger wordt. Wat de verhoging van de wet- houderswedde betreft, „de .maat is meer dan vol”. De heer Van Dijk kant te zich vooral tegen de vorm van de verhoging, nl. in procenten en wees op het grote onrecht dat er bestaat in de verdeling van de inkomsten. Daar was de heer B. de Vries het niet mee eens. Ik ben helemaal niet onder de indruk van de zuinigheid van de PvdA-fractie. Van de zeven eten er vier uit de overheidspot, merkte hij op. Hij vond de salarissen niet aan de hoge kant. De heer J. P. de Vries herinnerde er aan dat de raad toch niets kan doen aan de salarisregeling. Hij was even eens tegen procentuele verhogingen, maar als GS zich nu toch niets van de adviezen van de raad aantrekken, laat ze ’t dan zelf maar regelen. Het kern punt van de hele zaak is volgens hem, dat men in 1966 vier wethouders wilde hebben in plaats van drie. De voorzitter wees er op dat in ver band met de loon- en prijsontwikkeling de salarissen van alle functionarissen in ons land worden aangepast. Dan is het toch logisch voor de wethouders geen uitzondering te maken, afgezien van de hoogte van dit salaris. En wat de zelfstandige aanpassing door GS be treft, hier gaat het alleen om de alge- een aecombtneerde uitqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Inzenders van nieuwsberichten en advertenties gelieven hiermede rekening te houden. Advertenties kunnen die dag tot 11.00 uur worden opgegeven aan ons bureau GED. POL 6 of per telefoon 3005. Adm. „Sneeker Nieuwsblad”. IIIIIHHHHHHHIHIHHIIIIHIHHHIIIHIIHIH Onder grote belangstelling en oor verdovend getoeter werd zaterdag het nieuwe te Leiden gebouwde Regen- boogjacht nr. 96 „Jantje van Leyden” aan de Braassemermeer te water gela ten. De doop, die enige moeilijkheden gaf, daar de champagnefles aanvanke lijk weigerde te breken, werd verricht door de echtgenote van Leidens burge meester. In het clubhuis van de water sportvereniging „Braassemermeer” werd daarna door verschillende spre kers het woord gevoerd. De heer J. C. van der Velde, voor zitter van de Regenboogclub, was bij zonder verheugd, dat de Regenboog- klasse is verrijkt met dit prachtige schip. Hij hoopte dat deze tweede na oorlogse nieuwe Regenboog een sti mulans zou zijn voor meer nieuwbouw. Enkele kielen daartoe zijn nog beschik baar. Hij bracht de gelukwensen over van de heer G. de Vries Lentsch sr„ ontwerper van de Regenboogklasse. Lovende woorden werden ook tot de bouwer, de heer R. Bakker, ge- De eigenaars hebben aangifte gedaan. I v ’A f f J driol verving), „Rosen aus dem Süden” (Strauss) en „Sur les pointes”. Aan de kostumering had mej. V. d. Akker zeer veel tijd en zorg besteed. Hiervoor komt haar stellig een woord van dank toe. Na de pauze trad een vocaal ensem ble, bestaande uit zeven dames en vijf her en op. Het werd geleid door de heer F. Wiersma. Het begon met Bruck ner’s ontroerende „Benedictus”, dat al direct een goede indruk gaf van de kwaliteiten van deze zanggroep. In „Steal away” werd de alt-solo door mevrouw Akkerman goed weergege ven. Met Krelage’s „Dartel meisje” en Keuning’s „Hava Nagiaula” werd dit optreden besloten. Keuning’s pittige opus leverde zangtechnisch geen moei lijkheden op. Voor het Sneker Jeugdorkest had de heer A. Wadman’n tweetal stukken ge arrangeerd: Mozart’s „Schauspieldirec- tor” en van Brahm’s Hongaarse dansen. Dit ensemble is samengesteld uit strijkers, fluiten, klarinetten, hobo en piano. Het werd gedirigeerd door de heer Feenstra. Het bracht behalve bovengenoemde werkjes ook Jurr. Andriessen’s Miniatuur-symphonie II tA flS? yvE De 74-jarige wielrijder K. Kootje brak gistermorgen zijn bovenbeen toen hij op het Hoogend met de fiets kwam te vallen. Het gebeurde omstreeks half tien. De heer Kootje raakte met het voorwiel het achterwiel van een tot nu toe onbekend gebleven andere fietser. Door een automobilist werd de man naar huis gebracht. Later bleek overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Ds. D. Postma, hervormd predikant te Oudega (W.) heeft een toezegging van beroep naar de hervormde ge meente van Westerlee-Heiligerlee aan genomen en tevens bedankt voor het beroep naar de hervormde gemeente van Wijnjeterp-Duurswoude. Wanneer ds. Postma in Oudega zijn afscheids preek houdt is nog niet bekend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1