AGENDA allemaal Wat komt er Morgen grote actie voor fraai zwembad I NTM start halfuur— dienst tussen Sneek en Heerenveen Agrarische, landschappelijke en recreatieve belangen in ruilverkavelingen rond het Sneekermeer waterpoort-krabbels en IJLST van Echtpaar Bockma uit IJlst kreeg Israëlische medaille Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL I aJ Donderag 29 mei 1999 43 Evenals de verkeersintensiteit neemt ook de pleziervaart hand Cultureel centrum dinsdag in vergadering JGR Nieuwe dienstregeling m.i.v. 1 juni a.s. en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 124e jaargang nr Scharnegoutumer koor o.l.v. mej. Heeringa won eerste prijs op concours De christelijke zangvereniging „God is mijn lied” te Scharnegoutum heeft vorige week in Leeuwarden op het zangconcours van de Oude Bond (van christelijke zangverenigingen) in de afdeling uitmuntendheid een eerste prijs behaald met 343 punten. Een bij zonderheid hier bij was dat het koor zong onder leiding van „gastdirigente” mej. A. Heeringa uit Scharnegoutum, bestuurslid van de vereniging. Diri gent A. Kornelis uit Oosterend had nl. om persoonlijke redenen bedankt voor deze functie. •“i’kV! Hef Sneeker Nieuwsblad is een aecombtneerde uifqave wan NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT -j— zo gUnstig mOgelijke wijze '3 Wk k SNEEKER NIEUWSBLAD MO zijn. Bijwijlen dachter we aan een Zaterdag 31 mei 21e Waterpoorten ars. Start Veemarkt 2 en 2.30 uur. deed men kelijke feestdag) met een gerust ge weten omdat het geen echte zondag was. Dus mocht er ook gereisd wor den. En zo is het nog altijd traditie dat men op reis gaat. Bepaalde plaatsen zijn in het bijzonder in Zondag 1 juni 's avonds half acht Open Deur-dienst in de Ichthusikerk. Dr. K. M. Witteveen spreekt over het onderwerp „Nee zeggen”. Zaterdag 7 juni „De Meerpaal” „Scold’. Zondag 1 juni „De Meerpaal”, 8 uur Discobal. Maand mei De Lichtboei. Iedere avond het Italiaanse Dans- en showorkest I. Cosacchi. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. Het wordt op Pinkstermaandag elk jaar drukker op de weg. Drie redenen zijn hiervoor aan te wijzen: steeds meer mensen krijgen de be schikking over een auto; de trek van buitenlanders, met name Duit sers, naar het water neemt voort durend toe; als derde de traditie, dat de Pinkstermaandag een uit gaansdag is. Dit houdt waarschijn lijk nog verband met de oude op- Advertentieprjjs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar. Per post f 6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 de grote actie aan, die morgen avond Sneek in rep en roer brengt. Het bedrag van f 57.500,- is slechts een fractie van de totale kosten van ongeveer f 2,8 miljoen, moet er komen en zal er ook zeker komen. Want het wordt iets bijzonders, dit nieuwe zwem-complex. Wat komt er allemaal? In de eerste plaats het overdekte instructiebad, dat het hele jaar door gebruikt kan worden. Geweldig be langrijk voor de lichamelijke opvoe ding van de leerlingen van de vele scholen in Sneek en omgeving. Het L-vormi'ge bassin komt in een grote zwemzaal; daarbij komt een ka mer voor ’t personeel, een ruimte voor de filterinstallatie en voor de verwar ming. De diepte zal oplopen van 45 cm tot 2 meter. Op de plaats van het oude bassin komt een openlucht instructiebad met een oppervlakte van 1358 m2. Het wordt in drieën verdeeld, zodat er in drie etappes instructie gegeven kan worden. Rondom komen vier waad- goten met elk twee douches op een z.g. tegelperron. van dit verslag komt tot de slotsom: „Er mankeerde dus iets dat wellicht een volgende keer niet meer over „Ontmoeting met Sneek in sfeer het hoofd zal gezien worden”. Het Dinsdagavond a.s. om half acht komt de jeugdgemeenteraad van Sneek voor het eerst sinds zijn installatie bijeen in de raadzaal van het stadhuis. Voor deze vergadering is een korte agenda opgesteld met als voornaamste punt ’n cultureel centrum. De commissie van voorbereiding brengt een tussentijds verslag uit. Voorts is een concept-re- glement van orde opgesteld door de commissie van voorbereiding. Als laat ste punt is er een voorstel van de KVP- JG tot een bezoek aan de BB in Sneek (op uitnodiging). In verband met een hieraan te koppelen nadere bestude ring van deze materie wordt voorge steld dit bezoek in het najaar te doen plaatsvinden. De nieuwe dienstregeling van de NTM ook al door de N.S. nood zakelijk geworden zal vele Sne- kers tot vreugde stemmen. Elk half uur een bus naar Heerenveen in de spitstijden, het is werkelijk grandi oos. Nu de mensen in de buitenwij ken van onze stad nog wat tegemoet komen door af en toe een bus een Hgtö aantal straten om te laten rijden, dan is ’t helemaal voor elkaar. We spreken dan nog maar niet van een stadsdienst. Donderdag 29 mei Hengelaarsvereni- ging „De Vriendschap”. Na-uitrei- king visvergunningen in café restau rant Leeuwen, ’s avonds 8 uur. Bezoekers kunnen in een dubbele rij worden toegelateen. Aan O Op de boerderij van de familie Groninger aan de Leeuwarderweg huppelt een „mini-bokje” rond. Het diertje kwam zaterdag met een broertje ter wereld. Dit was drie weken te vroeg. Het broertje over leed vlak na de geboorte, maar dankzij de goede zorgen van me vrouw Groninger is het andere bokje nog in leven. Zij heeft het diertje steeds warm gehouden door het te bedekken met lappen die ze op de kachel warm maakte. De eerste nacht sliep hij in een mandje in het bed van de heer en mevrouw Groninger, terwijl hij overdag met een kruik in de zon werd gezet. Ook het voeden gebeurde aanvan kelijk kunstmatig; het beestje kreeg de fles. Nu drinkt hij zelf bij de moeder-geit en staat geheel „op eigen benen”. Maar hij is nog wel verschrikkelijk klein. De nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen werkt door in andere sectoren van het maatschappelijk leven. Het gevolg is b.v. dat de laatste buslichting op het postkantoor in Sneek een kwar tier vervroegd wordt. Het was kwart voor acht ’s avonds, met in gang van maandag 2 juni wordt het half acht (19.30 uur). In de ruilverkaveling Akmarijp is voorzien in de doorgraving van het voormalige Heerenzijl, waardoor een voor de zeilsport nieuwe verbinding met de Terkaplesterpoelen tot stand wordt gebracht. Tegelijk wordt veel aandacht besteed aan verbetering van de rondvaartmogelijkheden door mid del van uitdiepen van vaarten in dit blok. Het landschapsplan is weer erop gericht de boezemlanden en enige an dere natuurterreinen in ongerepte staat te houden. SCHEIDING BEROEPS EN PLEZERVAART ping. De overweging, dat de dienst verlenende taak geen geweld moet worden aangedaan, heeft de doorslag gegeven. Door de uitbreidingen is getracht de overstaptijden van trein naar bus of omgekeerd tot een minimum te be perken. De in voorbereiding zijnde ruilverka veling Hommerts-Oppenhuizen vormt met zijn vaarten één der belangrijkste verbindingsschakels tussen de meren van het middengebied en het zuidwes ten. Overeenstemming tussen de agra rische en niet-agrarische belangen wordt nog bemoeilijkt door de relatief grot, oppervlakte, die aan de land bouwkundige bestemming zou moeten worden onttrokken.’ Door de afsluiting van een aantal minder belangrijke vaarten wordt getracht een scheiding aan te brengen tusen beroeps- en ple ziervaart op het Prinses Margrietka- naal. Tevens is deze afdamming nodig, om de bestaande bedrijven in staat te stellen van transport te water op ver voer per as over te gaan. Tenslotte zullen de voor het watertoerisme be langrijke vaarwegen worden verbe terd. Zaterdag 31 mei Jaarlijkse manegeuiit- voering van de Stichting Manege Sneek en Omstreken in de manege. Aanvang 19.30 uur. 35 meter, waarin een hal met kaart verkoop en controle, garderobe, ruime kleed- en doucheruimten. Voor hen die geen instructie meer nodig hebben komt er een diep open- luchtbad: diepte van 110 tot 200 cm. Hierbij aangebouwd ’n springkuil van 3% meter diepte. Het wordt overigens wel een ruime kuil: oppervlakte ca. 275 m2. Het diepe bassin krijgt een oppervlakte van ruim 1000 m2 (afme tingen ongeveer 50 bij 21 m). WEDSTRIJDEISEN Dit diepe bad voldoet vanzelfspre kend aan alle eisen die gesteld wor den voor het houden van zwem- en waterpolowedstrijden. Bij de springkuil komt een duiktoren en daarnaast twee lage springplanken. Ook rond dit bassin komen weer waad- goten met douches. De springtoren wordt gebouwd op de kelder van de filterinstallatie, welke tot de modern ste van Europa gaat behoren. ningen. In concreto betekent dit dat met behulp van de verworven S.B.L.- gronden natuurwetenschappelijke ter reinen ter veiligstelling toegewezen worden aan instanties die deze belan gen behartigen, terwijl de agrarische gebieden een cultuurtechnische verbe tering ondergaan. Vorige week kondigden wij reeds opgezet. weerszijden komen nL kassa’s. Verder garderobes, uiteraard apart voor da mes en heren, met aansluitend twee grote gemeenschappelijke kleedzalen. Bovendien aparte gebouwtjes voor douches en toiletten en niet minder dan 48 wisselkabines (om zich te ver kleden). Voor de kleintjes zal er een kleuter - bad zijn van ca. 250 m2 oppervlakte en een dlepte van 10 tot 30 cm. Voor alle drie baden komt een apart gebouw voor de verwarming Met een schoorsteen die tevens zal fungeren als uitkijktoren. Vandaar zal men een prachtig uitzicht hebben over het hele complex. Er komt een geluidsinstal latie in, waarmee het personeel bood schappen voor de baders kan omroe pen. Donderdag 12 juni Jaarlijkse vergade ring van deelnemers Sneker Onder linge Brandwaarborg vereniging in café Piso. Aanvang ’s avonds 8 uur. Maand mei Luda Bar-Dancing-Disco- theek. Iedere avond de bekende top Dee-Jee Francis Miller. werking Frysk Orkest, dirigent Bram Feenstra; pianosolist Brugt Nauta, toelichter Ru Sevenhuysen. Feeste lijke verkiezing van: De Tiener van nu. Zaterdag 31 mei „De Meerpaal”, 8 uur „Life Extension’s Swinging Blues Attraction”. Twee Ulsters, de heer Darmen Bock ma en mevrouw S. Bockma, mochten dinsdag uit handen van de Israëlische ambassadeur in ons land een bijzon dere oorkonde met medaille ontvangen. Daarmee werd hun eer gebracht, om dat zij zich in de tweede wereldoorlog moedig gedroegen en zich offers ge troostten om het leven van Joodse medeburgers te kunnen behouden. Ambassadeur Shimshon Arad reikte in totaal negen onderscheidingen uit, namens het Instituut „Yad Vashem” (teken en naam). Dit instituut is in 1953 opgericht ter herdenking van de zes miljoen Joden, die in de tweede wereldoorlög werden gedood, en om de mensen te eren, die zich verdienstelijk maakten bij het redden van Joden. „Yad Vashem”, dat ook een centrum voor oorlogsdocumentatie is, ligt op de Herzelberg bij Jeruzalem. Er is een „laan der gerechtigden”, waarvan de bomen zijn en mogen worden geplant door wie een Yad Vashem-onderschei- ding is toegekend. De heer Arad meende, dat de onder scheiden Nederlanders konden doen wat zij deden, omdat zij handelden vanuit een diep geloof, waardoor de vrees voor onrechtvaardigheid groter was dan die voor de dood. Hij stond achter, wat in „getuigenis der overle denen” staat: „dat al degenen, die het meest hulp hebben verleend, door be scheiden eenvoud worden gekenmerkt”. Op de medaille wordt symbolisch tot uitdrukking gebracht, wat in de tal moed staat: „wie een enkel wezen redt, redt een gehele wereld”. De heer Bockma zei in zijn dank woord mede namens de anderen, die waren onderscheiden, niets gedaan te hebben om dank te ontvangen, maar wel gedaan te hebben, wat van hen mocht worden verwacht. Hij hoopte, dat de staat Israël een goede toekpmst zal hebben. Donderdag 29 mei Vrouwenbond PvdA afd. Sneek, Bijeenkomst in Zaal Van der Wal, Leeuwenburg. Spreekster mevr. Gerda Brautigam, lid Tweede Kamer. Aanvang 8 uur. De NTM heeft in de spitstijden m.i.v. 1 juni a.s. een aantal ritten toegevoegd op het traject Heerenveen-Joure- Sneek v.v., waardoor een 30-minuten- dienst ontstaat. Om de aansluiting aan de treinen naar het zuiden zo goed mogelijk te verzorgen moesten de tij den op lijn 1 (Heerenveen-Sneek- Leeuwarden) aanzienlijk worden ver vroegd. In de nieuwe dienstregeling zijn verder veranderingen aangebracht voor lijn 2 (Heerenveen-Beetsterzwaag -Dracht -Leeuwarden). In Drachten is een rondrit geschapen, waardoor een direkte verbinding ontstaat met het ziekenhuis. Voor Beetsterzwaag betekent het een aanzienlijke uitbrei- AFWEGEN VAN BELANGEN Agrarisch bezien hebben deze uit gangspunten grote gevolgen voor de rondom het Sneekermeer gelegen ge bieden, waar thans in het kader van de ruilverkaveling inrichtingsprojek- ten zijn of worden opgesteld. Bij het ontwerp heeft dan ook een zorgvuldi ge afweging plaats van agrarische be langen enerzijds en landschappelijke belangen anderzijds, waarbij tevens rekening wordt gehouden met een juiste situering van recreatievoorzie- In de ruilverkaveling De Sneeker Oudvaart resulteert dit in het behoud van de boezemlanden en zomerpolders langs de oevers van het meer en een ontsluiting van dit gebied via wegen en fietspaden over de winterkaden. De centrale zandwinplaats opent de mogelijkheid een voor de dagrecreatie veilige zwemgelegenheid te creëren, als uitbreiding op de in uitvoering zijnde voorzieningen voor de verblijfs- recreatie bij het paviljoen aan het Sneekermeer. Voor het watertoerisme wordt bovendien zorggedragen voor instandhouding en verdieping van de Sneeker Oudvaart als binnendoorver- binding vanuit Sneek naar het Snee kermeer. IN HET PARK Het geheel grenst aan de bestaande vijver in het Burgemeester de Hoop- pairk. Tussen de baden komen ruime lig- en speelweiden. Rondom een zorg vuldige beplanting Tenslotte komt er ruime parkeergelegenheid voor de be zoekers van buiten de stad. De vele zwemlusitigen zien reik halzend uit naar het moment dat het fraaie complex geopend wordt. Want TT. dat het er veel zijn is bekend, althans Hierb« komt een gebouw van 25 b« ,in Sneek. In DeJn H vertrouwde i motor oor nol mot ur.ninrrT- men de opgegeven cijfers over het bezoek van de laatste jaren niet hele maal, omdat het zulke hoge cijfers waren. Daardoor werden de plannen zelfs weer vertraagd, want er moest speciaal een rijkscontroleur komen om een en ander na te gaan. Na enkele seizoenen was zijn conclusie dat de toe stand inderdaad onhoudbaar was. Morgenavond vanaf 6 uur kan men iemand verwachten met een lijst. Zij die zich destijds als donateur hebben opgegeven zouden apart bericht ont vangen van het Comité Sportfbelangen, dat verwacht dat zij nu aan de door henzelf gestelde verplichtingen willen voldoen. Op de autoriteiten in Wym- britseradeel en IJlst is een beroep ge daan hun medewerking te verlenen, opdat ook hier bijdragen kunnen wor den ingezameld. En mocht iemand de lijstkollekte missen, dan is er altijd nog het postgironummer 873274 van de Raiffeisenbank Sneek, waarop ten na- me van het Comité Sportbelangen gel- De entree van dit bad wordt ruim den gestort kunnen worden. Zaterdag 7 juni Seriewedstrjjden voor leden en jeugdleden Kon, Zeil ver. „Sneek”. Eerste start ’s middags 2 uur. vattingen over de zondagsrust. Wat over hand toe. Steeds meer boten en bootjes bevolken de Friese men vroeger op zondag niet mocht, wateren. Ook in onze stad breidt het aantal bootbezitters zich ieder op de „hjeldei” (de ker- jaar uit. Maar al die schepen moeten natuurlijk een ligplaats heb- x ^en yorig jaar js gerneente begonnen met het op diverse 1 plaatsen creëren van aanlegplaatsen ten behoeve van de plezier- vaart. Langs het Gangboord werden deze steigers aangebracht en er wordt druk gebruik van gemaakt. Er is een commissie in het leven geroepen die tot taak heeft het aantal beschikbare ligplaat- Op de onlangs gehouden jaarverga dering van de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid, departement Sneek, wer door ir. L. Eelkema, hoofdinge- nieur-directeur van de Cultuurtech nische Dienst in Friesland, een inlei ding gehouden over de ruilverkavelin gen rond het Sneekermeer. Na een globaal overzicht van de doel stelling, organisatie en procedure van de ruilverkaveling als instrument voor algehele plattelandsreconstructie, werd nader ingegaan op de uitvoering van de ruilverkavelingen „De Sneeker Oudvaart” en „Akmarijp” en plannen voor „Hommerts-Oppenhuizen”. In de ze gebieden met een gezamenlijke op pervlakte van plm. 12.000 ha kan 60 miljoen beschikbaar gesteld worden. Bij de inrichting is gezocht naar een synthese van agrarische, landschappe lijke en recreatieve belangen. Voor de ontsluiting van agrarische gebieden, welke door vaarten, die open gehouden moeten worden voor de recreatie, geen vaste verbinding met het wegenstelsel kunnen krijgen is voor betrokkenen een brug ontwor pen, waarvan de werking vergelijk baar is met het AHOB-systeem van de spoorwegen. Zoals bekend heeft het merengebied van Friesland een belangrijke functie voor d; weekend- en vakantierecrea- tie. Dit grootste watersportgebied van ons land kenmerkt zich door de ver spreide ligging van een groot aantal meren en plassen, onderling verbon den door vaarten die vrijwel de gehe le streek voor de watersportbeoefe- naar toegankelijk maken. De recreatiewaarde wordt ook be paald door de afwisseling in het land- schap. In het lage-middengebied vormt het Sneekermeer vanouds een water- sportcentrum, harmonisch verbonden met de aangrenzende boezemlanden en zomerpolders, die zowel van land schappelijke als van natuurweten schappelijke betekenis zijn. In de „Structuurschets van het Friese Me rengebied” (ontworpen door het Pro vinciaal bestuur) worden verantwoor de recreatievoorzieningen nagestreefd, met handhaving van het huidige streekkarakter. trek, zoals Rijs in Gaasterland. En sen op een voor de belanghebbenden niet te vergeten Oudeschoot, waar te verdelen. de jaarlijkse „Skoattermerke” wordt gehouden. Het was in deze vrijblijft voor het snelverkeer? plaatsen afgelopen maandag dan ook weer flink druk. Bij al die drukte worden dan bovendien nog eens een aantal, ook al weer tradi- Van verzadiging” staat er boven het „kunst”-concert door het Stedelijk J I tionele toerritten gehouden voor verslag van de uitwisseling met Ie- Muziekkorps krijgt een apart ver- auto’s en motoren. Zoals de elfste- per in Het Wekelijks Nieuws, slag, waar boven staat: „Stedelijk dentocht. Je vraagt je af of derge- Nieuwsblad voor West-Vlaanderen. Muziekkorps leerde ons luisteren”. lijke ritten op zulke dagen maar blad verschijnt vrijdags en De scribent roemt de degelijkheid niet beter kunnen worden afge- wordt gedrukt in Poperinge een van ons korps: „En degelijk was het I -- j6per We la- in ieder geval. Zelden hebben wij in het volgende: „Voor de onze schouwburg zo een verzorgd uit Sneek, die vorige en hoogstaand koncert kunnen bij- zaterdag in wonen. Werken werden uitgevoerd van Gretry, von Weber, Saint Donderdag 29 mei ’s avonds 8 uur Tieners van toen. Feestconcert voor jong en oud in de Sporthal. Mede ding van het aantal ritten in de rich tingen Heerenveen en Groningen (resp. 2 ritten per uur en 60-minuten- dienst). Leeuwarden-Drachten v.v. heeft in de spitsuren zelfs een 15-mi- nutendienst. Het aantal ritten op de lijn Hee- renve* i-Groningen v.v. is op werkda gen uitgebreid van 10 op 13 ritten per dag. In het algemeen kan van 6 uur tot 18 uur elk uur vanuit Heerenveen naar Groningen worden gereisd en van 8 uur tot 21 uur weer terug. De laat ste bus naar Groningen vertrekt om 20 uur uit Heerenveen. Het aantal reizigers op deze lijn neemt gestadig toe. Men denkt dat dit komt door het tarief (enkele reis f 2,55 retour f 4,60). Bovendien is het merkwaardig, dat op deze lijn het grootste aantal reizigers wordt ver voerd met een dagabonnement (ad f 5,-). Dit schijnt vooral voor reizigers uit Wolvega, Joure en zelfs uit Sneek een aantrekkelijk tarief te zijn. De aanzienlijk gewijzigde dienstre geling van de Nederlandse Spoorwe gen noodzaakte de NTM haar eigen dienstregeling op de hoofdtrajekten behoorlijk uit te breiden. Dit ondanks de moeilijkheden die het openbaar vervoer ondervindt en die eigenlijk aanleiding zouden geven tot inkrim- Donderdag 12 juni Bespreking Con- cept-Kamerplan voor het dorp Woudsend in „De Driuwpólle”, aan vang ’s avonds 8 uur. niet beter kunnen worden afge- schaft. Ze maken de verkeersdrukte stadje niet zo ver van maar nodeloos groter. Het aantal zen voor u slachtoffers van verkeersongevallen veie mensen i in het Pinksterweekeinde bedroeg donderdag, vrijdag en volgens Het Vrije Volk minstens 16. onze stad op bezoek waren, zal het Waarom dan niet alles gedaan om wej opgevallen zijn dat de ontmoe- Saens, Schumann, Iwanov, Wood de drukte zoveel mogelijk te be- tingen tussen leper perken? en de Friese en P.V. Anrooy. Dergelijke kompo- stad over het algemeen niet bijster nisten zijn namen die geen gemak- druk werden bijgewoond. Oorzaken kelijke werken hebben neerge- daartoe kan men wellicht vinden in schreven en toch wist de Stedelijke Nu we het toch over het verkeer het slechte weder en de weinige Snekersharmonie van deze stukken hebben, het kruispunt Leeuwarder- publiciteit, die eraan werd gegeven, een enige uitvoering te geven. Het weg - Sytsingawiersterleane - Ber- Anderzijds kan men aanhalen dat korps beschikt over vele jonge Ikenlaan is voor overstekende wiel- muziekkoncerten doorgaans geen krachten die zeer degelijk gevormd rijders niet alteoverzichtelijk. Zou volk meer trekken en dat sport- zijn. Bijwijlen dachter we aan een men hier niet dezelfde oplossing manifestaties in onze stad, buiten symfonisch orkest, toen wij hen zo I kunnen kiezen als op de Lemmer- de basket, de massa niet meer in harmonieus de moeilijke passages weg, kruispunt met Frieswijkstraat/ vervoering kunnen brengen. Alle- hoorden doorspelen. Geen harde Scherhemstraat, waar voetgangers maal zaken die aan te nemen zijn klanken of hortig samenspel, maar I en fietsers gebruik maken van een en een aanvaardbare verontschul- vloeiend alsof het beroepsmuzikan- I kleine rotonde, zodat het kruispunt diging daarstellen.” De schrijver ten waren”. I* 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1