M. met en naar Concertgebouworkest komt Heerenveen Q AGENDA j Leerlingen manege gaven geslaagde uitvoering Kantongerechtsgebouw weer in gebruik genomen Feestelijk jubileumconeert J. tienerprogramma uitstekend geslaagd van nu ruim Verbouwing duurde anderhalf jaar Marjan Poiesz tiener IJLST WY M BRITSER A DEEL en van WeerTocht naar het licht’ in nacht van 20/21 juni Ponyclub in Sneek opgericht Friese stand op nationale manifestatie „Musement” de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan 124e jaargang nr 44 Maandag 2 juni 196? DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Gestolen auto van Duitse student terecht Zondag jeugdtoernooi Black Boys Dame uit Sneek gewond bij aanrijding Havenmeester Douma viste gouden armband uit ’t water en kreeg f 100 Chr. Detailhandelsvakschool T. Brens overleden Gecombineerde uitaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Uet Sneeker Nieuwsblad is een Voorlopige opbrengst lijstkollekte zwembad f 8600.— Ontworpen door kunstenaar Beb Mulder, Wieuwerd Rebellen van het 11de uur SNEEKER NIEUWSBLAD I 9 Zaterdag 7 juni „De Meerpaal” „Scold’. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. ture, die van Rossini voor Tancredi, nogmaals een product van een tiener. Van dit concert moet in elk geval gezegd worden, dat de executanten de accoustische werking van de grote ruimte tegen hadden. Ondanks de op stelling aan de korte zijde, vóór de houten wand, kreeg de muziek geen bevredigende kans. Zodra slagwerk en koper optraden, werden hout en strij kers bijna onverstaanbaar. Mozart’s De 19-jarige mevrouw H. uit Sneek raakte in de nacht van zaterdag op zondag gewond bij een aanrijding op de Jousterkade. Zij werd, vermoedelijk met inwendige kneuzingen en een her senschudding, naar het St. Antonius Ziekenhuis gebracht. Zij zat in een NSU personenauto, die bestuurd door de 23-jarige IJ. v. d. M. uit Gaastmeer en rijdende in de richting Heerenveen, op de hoek van het Kleinzand bij Dijkstra’s Leder handel geen voorrang kreeg van een Volkswagen met als chauffeur de 24- jarige A.,F. A. uit Echten. Vooral de NSU auto werd bij de botsing ernstig beschadigd. rinxmakade. Het gebouw kwam toen in de steigers, terwijl binnen alles ook vernieuwd werd. ken. En de mogelijkheid daartoe be staat nu. Men kan in klasseverband een zitting bijwonen. Wel moet men te voren even kontakt met het gerechts gebouw opnemen. Bar-Dancing „De Lichtboei”, Markt straat 29, Dans en showorkest van Antonio Guillotto. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar. Per post f 6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Na een welkomstwoord van mr. Ro sier waren de gasten in de gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Op de bene denverdieping vindt men naast de en tree twee wachtkamers, waarvan één bestemd is voor de advocaten, die daar met hun clientèle kunnen spreken. Dan is er nog een kamer voor de officier van justitie. Ook is hier de grote zit tingszaal voor strafzaken. Deze ruimte was voorheen niet bij de justitie in ge bruik. De zaal is modern doch stijlvol ingericht. Tegen het plafond ziet men in reliëf de symbolische voorstelling van de eed. De kamer van de kantonrechter en de griffier zijn op de tweede verdie ping, waar ook de kleine zittingszaal voor de civiele zaken is, met daarnaast een wachtkamer. Voor het personeel zijn hier een keuken, toiletten en een garderobe gecreëerd. Op de zolderver dieping is het archief ondergebracht. Hier vindt men niet alleen het archief van het Sneker Kantongerecht, maar ook die van Hindeloopen, Bolsward en Rauwerd. Deze plaatsen bezaten vroe ger ook een dengelijk gerecht. Voor scholieren, en met name leer lingen van de middelbare scholen, is het misschien wel interessant en leer zaam eens een rechtzitting mee te ma- Maand juni iedere avond 8 uur Luda- Bar-Dancing, Kruiziebroederstraat 29, Top-Deejee Graham Gill haald door Willem Nijdam, nl. 410, goede tweede werd mej. R. Hofstra met 320 pt De avond werd besloten met een parade. Aan het hoofd hiervan reed de instruikteur, de heer A K. Syhran- dy. Tijdens de uitvoering werd steeds uitleg gegeven, waardoor het voor de toeschouwers uitstekend te volgen was. Het moet de instrukteur een gevoel van voldoening geven zijn leerlingen op een dusdanig peil gebracht te heb ben, dat deze uitvoering mogelijk was. OUD GEBOUW De eerste steen van het historische gebouw werd gelegd op 18 april 1839. Dit staat vermeld op de gedenksteen, die op de binnenplaats in één van de muren ingemetseld is. De tekst luidt: „Op 18 april 1839 werd in tegenwoor digheid van den Ed. Achtb. Heeren Burgemeester en Wethouders der Stad Sneek de eerste steen van dit gebouw gelegd door den Ed. Achtb. Heer Pres, der Arrondissements Regtbank Mr. G. Hiddema-Jongsma op uitnoodiging van de Heeren C, Binfces, S. van Welderen Baron Rengers en L Wouters uitma kende de Commissie uit de Plaatselijke Besturen van het Arrondissement Sneek tot het bouwen van een Huis van Justitie”. Men kan dus met recht van een historisch gebouw spreken. INDELING Vorige week zondagmorgen ver loor de dochter van de heer D. Sal- verda van de Parallelweg bij het aanslaan van een buitenboordmotor in de oude jachthaven haar gouden armband. Waarde: ruim 400 gulden. Mej. Salverda was erg op de arm band gesteld, want ze bewaarde een herinnering aan het ornament, een herinnering die de verzekering (de band was verzekerd) haar niet te rug kon geven. Dus ging men naarstig aan het dreggen. Ook ha venmeester Douma was van de par tij. Maar alle pogingen bleven vruchteloos, totdat de heer Douma donderdagmorgen met een juich kreet zijn hekkel ophaalde. Aan het eind bungelde de armband. De ver zekering beloonde hem hiervoor met „een bankje’’ ofwel f 100, Aan de Christelijke Detailhandels vakschool voor Friesland, IJlsterkade 11, alhier, zijn voor de cursus 1969- 1970 de volgende heren benoemd als leraar: F. Gelenscér, Leeuwarden (eta leren en c.t.a.); J. Hooghiem, Buiten post (a.v.o. en c.t.a.); S Rinkema, Mar- rum (a.v.o.); J. L. de Haan, Bolsward (maatschappijleer); Ds. Boiten, Warns (godsdienst); R. de Haas, Alphen a/d Rijn (lich. opvoeding); V. F. L. Selva, Bozum (duits). Vorige week ontdekte de student A. K. uit Keulen, dat zijn rode Morris Minor, die hij tijdens zijn vakantie op het water bij één der jachtwerven aan de Oppenhuizerweg had geparkeerd, gestolen was. De eigenaar kon later weer in het bezit van zijn wagen wor den gesteld, want de auto werd zater dag vrijwel onbeschadigd aangetroffen in Leeuwarden. Op 60-jarige leeftijd is vrijdag over leden de heer T. Brens, kassier bij de gemeentelijke sociale dienst alhier. De heer Brens heeft zich verder zeer ver dienstelijk gemaakt voor de Chr. Mu ziekvereniging „Harmonie”. Vele jaren was hij aktief lid, terwjjl hij voorts 23 jaar de financiën van de vereniging beheerde. Om gezondheidsredenen zag hij zich genoodzaakt voor deze funktie te bedanken. Zijn liefde voor zijn ver eniging bleef echter onverminderd be staan en regelmatig bezocht hij nog elke donderdag de repetitie van het corps. Zijn grote verdiensten voor de vereniging werden indertijd beloond met het erelidmaatschap. Joh. Brahms (1883); het allegro voor piano van Bela Bartók (1881); psalm 67 van Charles Ives (1847); The Eve ning Song, een Hongaars volksliedje (arr. Z. Kodaly: 1882); een suite van Ètler (1913); en een spiritual: „Ride the Chariot” (arr. Smith) en een selec tie uit „Porgy and Bess” van George Gershwin (1898). Dit koor houdt jaarlijks een concert- tournee door de VS. o.Lv. directeur prof. Arpad Darazs, Hongaar van ge boorte, die zijn opleiding ontving aan de Frans Liszt muziek academie te Bu dapest De actie onder de burgerij ten bate van het nieuwe zwembad is vrijdag in gezet met een lijstkollekte, waarvoor de leden van tal van Sneker vereni gingen waren ingeschakeld. De voor lopige opbrengst van de kollekte is f 8600,maar dit bedrag zal stellig aanzienlijk hoger worden. De opbrengst van plm. tien lijsten moet nl. nog bin nenkomen, terwijl ook de mensen die vrijdag niet thuis waren opnieuw moe ten worden bezocht. Voorts is in het bedrag ook niet begrepen de toezeg gingen, die nog via de giro moeten binnenkomen. Zondag 8 juni a.s. houdt de jeugd afdeling van de v.v. Black Boys haar jaarlijks jeugdtoernooi, waaraan de volgende verenigingen deelnemen: Helpman (Gr.), Emmeloord, Fries land, R.E.S., SC Joure, M.K.V., G.A.V.C., W.Z.S. en Black Boys. In de poules Al en A2 wordt gespeeld om de Siebe Visser-wisselbeker plus beker en 13 draagmedailles. R.E.S. is beker houder bij de B-junioren. Het toernooi begint ’s morgens 9 uur. sprankelende piano-partij, door kun dige handen vertolkt, klonk mat en droog. Voor de sport is deze hal onte genzeggelijk een enorme aanwinst, maar voor muzikale evenementen als deze blijft Sneek op Amicitia aange wezen. Vooraf had burgemeester Ras'terhoff de jubilerende afdeling namens de ge meente gecomplimenteerd. Het bestuur ontving een kostelijk bloemstuk. Tij dens de pauze was er het „showen” van de aan de verkiezing van de „Sne ker tiener van nu” deelnemende meis jes. Winnares werd Marjan Poiesz, Doutj» Nauta werd tweede en Sylvia Boks derde. Dank zij de heer Seven- huysen had de verkiezing een vlot, verloop. Aan ovaties heeft het die avond terecht niet ontbroken. Het is een geslaagd feest geworden. Marjan Poiesz neemt de prijs en de gelukwensen in ontvangst van de heer Ru Sevenhuysen, direkteur van de Landelijke Stichting Jeugd en Muziek. Zaterdagavond hield de manege haar eerste uitvoering, waaraan alleen werd deelgenomen door leerlingen van de manege. Na opening door carousselrij- den werden eerst de diploma’s uitge reikt, waarover wij reeds eerder schre ven. De uitvoering kenmerkte zich door een vlot tempo en een zeer goede kwaliteit. Als nog in aanmerking ge nomen wordt, dat de meeste deelne mers 2 jaar geleden nog niet hadden gereden, dan is er alle lof voor de wijze, waarop de programma-punten werden afgewerkt. Hoewel men pas begonnen is met het geven van rijlessen op ponies wa ren ook ponies in een tweetal num mers te zien. Een hartverwarmend po- nie-viertal en een springconcours. Het is bijzondier leuk deze kittige ponies te zien aanrijden op de hindernissen. De ruiters hielden zich bijzonder kranig. Een pas-de-deux, uitgevoerd door Joop Hoekstra en Edith Kuipers had ieders bewondering. Een aardig onderdeel was ook dat wat als een verrassing was aangekondigd in het programma. Wil lem Kooisitra en Willem Nijdam kwa men staande elk op twee paarden de rijbaan binnen en toonden hun kunnen aan het publiek. Een begin van hoge- school-dressuur? Het springconcours „Speel uw spel” viel ook zeer in de smaak. De ruiters mochten elk een minuut in de rijbaan zijn en moesten in die tijd zoveel mo gelijk hindernissen nemen. Elke hin dernis mocht niet vaker dan driemaal gesprongen worden. Voor het nemen van de hindernissen werden punten toegekend. Het aantal punten was af hankelijk van de moeilijkheid van de hindernis. Zeven ruiters namen hier aan deel Het enthousiasme waarmee ook dit onderdeel werd gereden, als mede de spanning was op de gezichten te zien. De meeste punten werden be- Het orkest komt midden in de hal te zitten, met daaromheen stoelen. Ver der zijn er zitplaatsen rond de hal, zo dat plm. zesduizend personen het con cert kunnen bijwonen. Na de belang stelling van het concert van het Frysk Orkest hoopt men op een flinke be langstelling voor het bijzondere op treden. Het orkest geeft hetzelfde pro gramma als de avond tevoren in het RAI-gebouw te Amsterdam: zeer geva rieerd en populair, n.l. de ouverture „La forza del destino” van Verdi; de aria uit „Euryanthe” van Weber; de aria uit „Samson et Dalila” van Saint- Saëns; „Espana” van Chabrier; de Pa- ganini-Rapsodie voor piano en orkest van Rachmaniow en Hary Janos Suite van Kodaly. Als solisten zullen optre den Mimi Aarden, mezzo-sopraan en Daniel Wayenberg, piano. Het orkest is slechts viermaal eerder in het noorden van ons land opgetre- den. In het seizoen 1961-’62 te Leeu warden, Groningen, Assen en in 1968 in Zwolle. Voorts zal op dinsdag 9 juni as. door het gemengde studentenkoor „Univer sity of South Carolina Concert Choir” uit Zuid-Carolina (Amerika) tijdens ’t eerste Europese tournee een concert worden gegeven te Heerenveen, waar bij koorstukken uit bekende opera’s en operettes, gedeelten.uit ,My fair Lady’, populaire songs en spirituals zullen worden gebracht. Het programma ver meldt o.m. als openingszang: ’t Ave Maria van Jac. Arcadelt (1505); het pianoconcert in D minor van Bach (1685); de selectie „Love Waltzes” van moeten houden” aldus mr. A. L. G. Rosier, de vrouwelijke kantonrechter. De verbouwing mag dan lang geduurd hebben, geslaagd is zij zeker. Niet alleen het interieur, maar ook het exterieur ziet er prachtig uit. Met de verbouwingswerkzaamheden werd eind augustus 1967 begonnen. De rechtbank werd toen verplaatst naar de voormalige rk. pastorie aan de Ha- Donderdag 12 juni Jaarlijkse vergade ring van deelnemers Sneker Onder linge Brandwaarborg vereniging in café Piso. Aanvang ’s avonds 8 uur. Het ijsstadion „Thialf” te Heeren veen staat niet alleen open voor ijs- evenementen, maar ook voor het hou den van culturele gebeurtenissen, con gressen, tentoonstellingen etc. De noor delijke muziekliefhebbers staat thans een bijzonder evenement te wachten, want op zaterdag 28 juni a.s. zal het Amsterdamse Concertgebouworkest o.l.v. dirigent Bernard Haitink in de ijshockeyhal van het ijsstadion concer teren. Zaterdag 7 juni Seriewedstrjjden voor leden en jeugdleden Kon. Zeilver. „Sneek”. Eerste start ’s middags 2 uur. Van 19 juni tot en met 13 juli wordt in de Irenehal van de Jaarbeurs te Utrecht de nationale manifestatie „Mu sement” gehouden, een expositie van de gezamenlijke Nederlandse musea, bedoeld om de afstand tusen museum en publiek te verkleinen. Ook Friesland zal op deze nationale manifestatie vertegenwoordigd zijn, met een collectieve inzending van de Federatie van Friese Musea en Oud heidkamers, die een oppervlakte zal beslaan van 200 vierkante meter, on geveer in het midden '1,an de Irenehal te vinden zal zijn en zodanig is ge construeerd. dat ze van verschillende kanten gemakkelijk toegankelijk zal zijn. In de Friese stand vindt men een collectie archeologische voorwerpen met een doorsnede van een „ideale terp” (één van de belangrijkste vind plaatsen van archeologische voorwer pen), een collectie produkten van Friese kunstnijverheid typologisch ge rangschikt, een drietal interieurs in grote vitrines (1 uit de 17de eeuw, 1 Hindelooper kamer en een 19de eeuws interieur), een reproduktie van een kaart van Friesland en drie tegelta bleaus aan de wanden, waaronder het tableau van de Bolswarder kleibakke- rij van 1737 uit het Rijksmuseum, een soort zuilengalerij, waarin de musea en oudheidkamers van Friesland zich presenteren met een karakteristiek stuk uit hun verzameling, het „Fam- ke” van de beeldhouwer Pier Pander als proeve van Friese beeldhouwkunst uit het verleden, een inlichtingentoon bank en een doorlopende projectie met dia’s met bijbehorende teksten. Elders in de Irenehal kan men in het kader van een dagelijks informatie programma een klankbeeld beluisteren over de Friese musea en oudheidka mers, dat werd samengesteld door de heer H. Kingmans, hoofd van de edu catieve dienst van het Fries Museum. Het klankbeeld bestaat uit een aantal dia’s van voorwerpen van Friese kunstnijverheid met een op de band gesproken toelichting. De Friese stand is ontworpen door de in een boerderijtje in Wieuwerd wonende en werkende Friese kunste naar Bep Mulder. Hij ontwierp ook de nieuwe museumfolder, die ter gelegen heid van „Musement” verschijnt en die door de Federatie in samenwerking met de Provinciale Friese WV, wordt uitgegeven in een oplaag van 100.000 stuks. Zaterdag 14 juni Jaarlijkse dagboot- tocht Ned. Roode Kruis voor chro nisch zieken en invaliden. Met aanvankelijk 13 leden, die allen in het bezit zijn van een pony, is in onze stad Opgericht een nieuwe pony club, die de naam draagt van „Tally- Ho”. Zij is eigenlijk een onderafdeling van „De Water Poorters”, want het bestuur van deze vereniging zal ook de gang van zaken in de nieuwe club regelen. Woensdag 4 juni 's avonds van 6-T uur zullen de leden voor het eerst in de openbaarheid treden in de manege. Instructrices van de club zijn mej. C. Feddema en mej. E. van der Meulen. Voorzitter is de heer P. Sweering van Folsgare. De kleding bestaat uit een groene sweater, beige rijbroek, wit over hemd en zwarte cap. Het is de bedoe ling straks deel te nemen aan de zgn. streekwedstrijden. Men kan zich als lid van de nieuwe club opgeven bij mej. E. van der Meulen, Oppenhuizerweg 11b, alhier. Donderdag 12 juni Bespreking Cotn- cept-Kamerplan voor heit dorp Woudsend in „De Driuwpólle”, aan vang ’s avonds 8 uur. Er zijn 5 startplaatsen aangewezen: Leeuwarden, Sneek, Drachten, Wolve- ga en St. Nicolaasga. Van daaruit be gint op 20 juni ’s avonds om 11.00 uur de tocht naar Heerenveen. De geza menlijke slotbijeenkomst wordt daar gehouden op zaterdagmorgen 21 juni circa 9 uur in het Posthuis. De bedoe ling is dat de resultaten van de nach telijke gesprekken door de heer O. Bult worden voorgelegd aan een forum van enkele personen die uitgesproken ideeën hebben of verantwoordelijkheid dragen in de sektor van onderwijs, werk, kerk of samenleving. De inschrijfkosten van de tocht be dragen f 2.50. Aanmelding is mogelijk bij het sekretariaat: J. Hauser, Aru- merweg 66, Witmarsum; of bij: T. Pit- sma, Diepenbroeckstraat 32, Leeu warden; mevr. Froentjes, G. Boelen straat 81, Drachten; E. de Jong, Jan van Nassaustraat 5. Sneek; mej. B. Jacobs, Eikenlaan 10, Wolvega en de heer Groenendael, Kade 6, St. Nico laasga. Aan iedere deelnemer wordt het boek je „Aan de werkers van het elfde uur” alsmede het boekje met gespreksstof verstrekt. Ook kan men plaatselijke initiatieven tot deelname ontwikkelen. Voor alle inlichtingen: Secretariaat, Arumerweg 66, Witmarsum, Tel. 05175 -273. Evenals voorgaande jaren wordt in onze provincie in de kortste nacht van 1969, dat is in de nacht van 20 op 21 juni aanstaande, de „Tocht naar het Licht” gehouden: een nachtelijke tocht waarbij jongeren van alle richtingen elkaar ontmoeten en met elkaar spre ken over de grote opgaven van deze tijd. Het thema van deze tocht is: Re bellen van het elfde uur’, in aanslui ting op hetgeen vorig jaar in Uppsala is besproken. Wat moet er volgens de jongeren gebeuren om naar betere verhoudingen te groeien in onderwijs en werksituatie, in Kerk en samenle ving? Na een verbouwing, die ruim anderhalf jaar geduurd heeft, werd het kan- tongerechtsgebouw aan de Marktstraat zaterdag weer in gebruik genomen. Dit gebeurde met een informele ontvangst van tal van „bestuurderen” van de rechtbank en mensen die op het justitionele vlak werkzaam zijn. Ook burge meester Rasterhoff en hoofdinspecteur Bos waren aanwezig. „In deze tijd van bestedingsbeperking hebben wij gemeend geen officiële plechtigheid te Het feestelijke jubileumconcert ter gelegenheid van het 10-, resp. 20-jarig bestaan van de Sneker afdeling Jeugd en Muziek” en de landelijke vereni ging, donderdagavond j.l. in de Sporthal gegeven, mocht zich iv een goede belangstelling verheugen. Het aantal luisteraars lag beduidend hoger dan het gemiddelde, dat de plaatselijke orkestconcerten bezoekt. Het ambitieuze J. en M.-bestuur, dat de bloeiende afdeling steeds nieuwe impulzen tracht te geven, door met voortvarendheid en initiatief veel interessante J. en M. bij eenkomsten te organiseren, had deze belangstelling inderdaad verdiend. De ongeveer 300 muziekvrienden die de weg naar de Sporthal hadden gevonden, waren in elk geval enthousiast. Aantrekkelijk was de opzet van het festijn zonder twijfel. Daar was in de eerste plaats het optreden van ons Frysk Orkest, ditmaal onder een vak kundig gastdirigent, de heer Bram Feenstra. Voorts het debuut in een Mozart-concert van de pianist Brugt Nauta. Verder de duidelijke en vlotte programma-toelichting van de heer Ru Sevenhuysen, één der kopstukken van de landelijke J. en M. vereniging. Als extra attractie was er de feestelijke verkiezing van „de tiener van nu”. Aantrekkelijk vooral was het pro gramma, dat door het orkest werd uit gevoerd en samengesteld uit een vier tal werken van beroemde componisten in hun „tiener-tjjd” geschreven. Be gonnen werd met Mendelssohn’s Mid- summernightdream, een verbluffend staal van componeer kunst van een 17- jarige, een meesterwerk dat in het re pertoire van elk orkest thuishoort en dat nog steeds bijdraagt tot de roem van de componist. Het werd gevolgd door een klavier- concert, dat Mozart op 17-jarige leef tijd schreef. Van de lange reeks kla- vierconcerten van Mozart is dit het minst bekende. De meester had toen nog niet de hoogte bereikt, waarop zijn latere concerten staan. Deze uitvoering in Sneek is waarschijnlijk een lande lijke première geweest. Brugt Nauta droeg zijn solo-partij rustig en be heerst voor en Feenstra paste het be geleidend apparaat kundig aan de be scheiden piano-klank aan. Bizet’s enige Symphonie, ook op 17- jarige leeftijd geschreven, raakte al spoedig in het vergeetboek. Door een louter toeval in 1935 te Parijs voor de dag gekomen, vond dit belangrijke stuk zijn weg naar de concertzalen. Het is kundig geïnstrumenteerd en de gelijk van opzet. Zin voor de sympho- nische constructie bezat de componist in ieder geval, aan bevalligheid en evenwicht komt het niet te kort. Het concert werd besloten met een Ouver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1