Halsema van Sneek naar Ds. J. H. komt 6 juli Cultureel eentrum braeht de tongen direkt al flink in beweging lil waferpoorf-krabbels hr’MHIUIIB IJLST WYMBRITSER A DEEL en van eerste maal bijeen Jeugdgemeenteraad voor in Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 1 BB*'"*» 124e jaargang nr 45 Donderdag 5 juni 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f Rijden onder invloed Brand in keuken Diefstal uit kleding Geslaagd B - - Tentoonstelling van unieke collectie schilderijen en zilverwerk in Bolsward restaurant Olij 1 o SNEEKER NIEUWSBLAD 18 juni is een belang- INMENGING PUBLIEK al te wachten om de bejaarden weer naar huis te brengen. Ruim enz. onze de Gouden Ds. J. H. van Halsema neemt zon dagmiddag vijf uur afscheid van de Gereformeerde Kerk van Gorinchem en zal vier weken later, nl. op zondag 6 juli in een avonddienst in de Ooster- kerk aan de Leeuwarderkade, na vooraf in die dienst te zijn bevestigd door ds. P. de Bruijn, predikant van de Gere formeerde Kerk van ’s-Gravenhage- Oost, intrede doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Sneek, waar hij beroepen is in de vakature van ds. G. J. de Leeuw, die op 30 juni 1967 overleed. Ds. Van Halsema zal te Sneek werkzaam zijn in de Oosterwijk. durende een toernee van drie we ken ook in Denemarken, Schotland, Engeland, Erankrijk, Duitsland, Ita lië en andere landen. In de nacht van dinsdag op woens dag is alhier aangehouden de 54-jarige C.K. uit Sneek. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden onder invloed in een auto. Aan de Chr. Opleidingsschool voor Kleuterleidsters te Leeuwarden, slaag de met lof voor de Acte van bekwaam heid als leidster bij het kleuteronder wijs onze stadgenote mej. E. Y. Post- ma. werken be- Museum te I Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. ENQUETE Voordat men verder gaat met de plannen voor het centrum moet men letten op de culturele behoefte van de Sneker bevolking, aldus staat in het voorlopig verslag. De commissie heeft daarom een enquête samengesteld. Men was in twijfel of er nog een des kundige ingeschakeld moest worden, die kon zeggen of de enquête goed was. Johan Miedema wilde geen deskun dig persoon de enquete laten beoorde- Om ruim tien uur kon de voorzitter de vergadering, die om half acht was begonnen, sluiten. Aan het begin van de vergadering werd nog een nieuw raadslid geïnstalleerd, nl. Jan de Ree, die bij de OJC de zetel van Sjoerd Oppewal (deze is verhuisd} innam. Aanstaande maandag beginnen de ulo-examens weer. Ze worden nu gehouden in Amicitia. De examens duren twee weken. In deze periode zullen zo’n 460 kandidaten uit Sneek en wijde omgeving geëxamineerd worden. Dit is ongeveer 42 per dag. Wel werk aan de winkel dus voor de heren examinatoren. Bij de behandeling van het ontwerp- reglement van orde, samengesteld door de voorbereidingscommissie, bestaande uit Evert Metz, Johan Miedema en Koos van Opzeeland alsmede de voor zitter en de secretaresse van de JGR, stelde Johan Miedema voor er nog een punt aan toe te voegen. Hij vond dat het publiek in de pauze of na afloop van de vergadering de gelegenheid moet hebben over de behandelde on derwerpen te discussiëren met de JGR. Koos van Opzeeland (KVPJG) voelde meer voor discussies alleen in de pau ze en Peter Karstkarel sloot zich hier bij ook aan. Erik van Delden (FJG PvdA) wilde het publiek de gelegen heid geven te allen tijde aan de dis cussie deel te nemen. Als alleen in de pauze daarvoor gelegenheid wordt ge geven, kan men slechts praten over de onderwerpen, die in de eerste helft van de vergadering aan de orde zijn ge weest. Koos van Opzeeland vroeg zich af of men dan niet een te grote jeugd- gemeenteraad krijgt. Evert Metz was van mening dat het publiek na de be handeling van 'een onderwerp in de gelegenheid moet worden gesteld. Hij vroeg stemming, terwijl de voorzitter zei dat het misschien beter zou zijn het punt terug te geven aan de commissie, opdat die zich er opnieuw over kan beraden. Peter Karstkarel vroeg ten slotte schorsing van de vergadering, opdat de fractieleiders onderling over leg konden plegen over dit onderwerp, hetgeen gebeurde. Johan Miedema bleef bij zijn eerste voorstel, met dien verstande dat hij „na afloop van de vergadering” ge wijzigd wilde zien in „vóór de offici ële sluiting van de vergadering”. De vergadering zou volgens* hem te lang duren als er na elk onderwerp gele genheid tot discussie was. De OJC, KVPJG en de FJG wilden het punt aan de commissie teruggeven. De Ar- jos wilde tijdens de beraadslaging van de raad geen inmenging van het pu bliek, maar in de pauze. Tenslotte werd gestemd. Het resul taat was dat het punt aan de commis sie voor verdere behandeling wordt teruggegeven. Woensdag rijke dag voor het lager- en kleuter onderwijs in onze stad. ’s Middags om drie uur zal burgemeester Ras- terhoff de officiële opening ver richten van een gymnastieklokaal en twee lokalen aan de ds. Lucas Fockensschool aan het Kaatsland. Drie kwartier later zal mej. S. Wol ters, inspeetrice van het kleuter onderwijs te Leeuwarden, aan de Jancko Douwamastaaat de Prins Johan Friso-kleuterschool openen. Een welkome uitbreiding van de ac commodatie in onze stad. Van 11 juni tot 16 augustus zal in het stadhuis te Bolsward een tentoon stelling vgn schilderijen en zilverwerk worden gehouden. Getoond zal worden een unieke collectie schilderijen, ver vaardigd door bekende Friese mees ters en een bijzondere collectie uiterst kostbaar zilverwerk van de beroemdste Friese zilversmeden uit Eeuw. De gehele verzameling hoort toe aan het Fries Leeuwarden. Dinsdag 10 juni 's avonds 8 uur zal mr. H. Schootstra te Leeu warden, voorzitter van het Friese Ge nootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde, de expositie officieel ope nen. Ds. Van Halsema was medewerker aan het dagboek „Ontmoetingen” en verder verschenen van zijn hand tal van artikelen en bijdragen in verschil lende periodieken. Zo o.a. in: de Zeeuwse Kerkbode, in „De Bazuin”, in „Bezinning”, in „Jong Gereformeerd” en in „Homiletica en Biblica”. Ds. Van Halsema is getrouwd en vader van vier kinderen, drie jongens cn één meisje. Door de Sneker politie is aangehou den de 22-jarige C.H. uit Sneek, die zich schuldig heeft gemaakt aan dief stal yam geld uit kleding in een garde robe van een Sneker bedrijf. Hem wor den meerdere diefstallen van deze aard ten laste gelegd. sis Gorinchem deputaat ad artt. 17, 48 en 53 van de kerkorde. Verder was hij ook nog kerkvisitator in de classis Gorinchem, bestuurslid van het streek ziekenhuis „Prinses Beatrix” te Gorin chem en leraar godsdienstonderwijs aan de christelijke kweekschool te Gorinchem. bestaande uit ongeveer 200 man, een concert in Amicitia. Dit op uit nodiging van Advendo, dat ook zorg draagt voor de huisvesting. Nu heeft men niet voldoende logies- adressen om alle leden onder te kunnen br engen. Men komt nog vijf len. „We moeten eerst zien of we ons zelf kunnen behelpen. Bovendien wordt je dan afhankelijk”. Karstkarel wilde wel een deskundige inschakelen. Je wordt dhardoor helemaal niet af hankelijk. Men zou het op kunnen sturen naar het Groninger Sociologisch Instituut. Hier was Erik van Delden het niet mee eens. Volgens hem was de jeugdgemeenteraad wel in staat de enquête zelf samen te stellen. Dat geeft bovendien meer voldoening dan wanneer men het werk keurig netjes van het instituut terug krijgt. Hier kantte Piet Sikma (Arjos) zich weer tegen, omdat de JGR hierin volgens hem niet deskundig genoeg is. De raad kon er niet uitkomen en de vergade ring werd geschorst voor vijf minuten. De FJG PvdA diende een voorstel in dat behelsde: a. de inhoud van de enquête wordt door de JGR beoor deeld; b. de technische uitvoering wordt overgelaten aan een deskundige. Dit voorstel werd in stemming ge bracht. Alleen Johan Miedema stem de tegen. Op de inhoud van de en quête werden geen aanmerkingen ge maakt. Erik van Delden stelde nog voor om de 'raad voor sport enz. te vragen om een geldelijke bijdrage, want het drukwerk en de verspreiding zal toch betaald moeten worden. TOERISTISCHE GIDSEN Dinsdagavond om ongeveer kwart over negen is het frituurgedeelte van de keuken in restaurant Olij aan het Grootzand grotendeels uitgebrand. Dank zij het optreden van de brand weer, die zeer snel ter plaatse was, kon erger worden voorkomen. Bij de ingekomen stukken was een programma van een artiestenbeurs te Eindhoven op zondag 1 juni. Dit lag ter inzage op de secretarie. Peter Karstkarel (OJC) maakte hier be zwaar tegen op grond van het feit, dat de secretarie aan bepaalde kantoor uren gebonden is en iedereen niet in de gelegenheid is tijdens die uren te komen. Hij voelde er meer voor dit soort dingen in de toekomst ter inzage te leggen in de Openbare Bibliotheek, die ook ’s avonds open is. De voorzit ter (Joop Kluitenberg) zegde toe de mogelijkheden daartoe te zullen onder zoeken. derwijk en studeerde daarna enige tijd Nederlandse letteren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Na de be- vrijding studeerde hij ook nog enige jaren aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Ne derland te Kampen, waar hij begin 1950 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Van Halsema kort daarna na praeparatoir examen door de classis Harderwijk was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Ker ken in Nederland en hij naderhand nog door de classis Tholen peremptoir was geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bedie ning der Sakramenten in genoemde Kerken werd hij op 4 juli 1950 door zijn vader, nu wijlen ds. B. van Hal sema, toen nog predikant van de Ge reformeerde Kerk van Ermelo, beves tigd als predikant van dè Gerefor meerde Kerken van Tholen en Poort vliet op Tholen, die voor de dienst des Woords zijn gecombineerd. Op 9 mei 1954 verwisselde ds. Van Halsema deze Kerken met die van Pemis en op 1 juli 1962 werd hij door ds. W. G. Scheeres uit Amstelveen-Noord/Bui- tenveldert, toen nog predikant van de Gereformeerde Kerk van Gorinchem, bevestigd als predikant van de Gere formeerde Kerk van Gorinchem. Ds. Van Halsema werd bij herhaling afgevaardigd eerst naar de particu liere synode van Zeeland en nader hand naar die van Zuid Holland-Oost. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de Gereformeerde Kerken van Tholen en Poortvliet vervulde ds. Van Halsema in de classis Tholen eni ge deputaatschappen. Te Gorinchem was hij voor de particuliere synode van Zuid Holland-Oost en in de clas- culTureel CENTRUM Het cultureel centrum moet kunnen voorzien in concerten, toneel, cabaret, ballet, opera/operette, pantomime en mime en moet voorts gelegenheid ge ven tot conferentie, discussie, verga dering, creativiteit van jong en oud zoals o.a. toneel (de bedoeling is hier meent de commissie, tot het zelf geven of leren toneelspelen), muziekbeoefe ning (o.a. Jeugd en Muziek), bejaar densociëteit, vormingswerk, cursus sen enz. Dinsdagavond kwam de jeugdgemeenteraad voor de eerste maal bijeen in de grote raadzaal. Voor dit „debuut” bestond van de zijde van het Sneker pu bliek een goede belangstelling. De publieke tribune was afgeladen met zowel jongeren als ouderen, terwijl ook enkele raadsleden blijk van hun belangstel ling gaven. Zo’n eerste inzet brengt natuurlijk altijd strubbelingen met zich mee. De vergadering verliep wat rommelig, maar dat zal in de toekomst stel lig beter worden, wanneer de raadsleden wat meer op elkaar ingesteld zijn. Ook de korte tijd van voorbereiding was hier debet aan. De agenda was kort, maar zoals later bleek wel krachtig. Met name het punt cultureel centrum le verde veel stof tot praten op. De commissie van voorbereiding die zich met dit onderwerp bezig houdt, bracht een tussentijds verslag uit, waarover de raads leden in krasse taal hun mening gaven. Het waren bepaald geen loftuitingen aan het adres van de gemeente Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De brand is ontstaan door het niet goed functioneren van die thermostaat, waardoor oververhitting van de fri- tuurbak ontstond. Daar de brand zich tot het frituurgedeelte beperkte kan de rest van de keuken gewoon gebruikt’ worden, zodat het restaurant normaal kan doordraaien. Gisteren heeft men al een begin gemaakt met de herstel werkzaamheden. Verzekering dekt de schade. De OJC diende nog ’n initiatiefvoor stel in. Tijdens de verkiezingscampag ne had men gemerkt, dat er grote be langstelling bleek te zijn voor een op leiding van toeristische gidsen voor Sneek. De opleiding zou gratis zijn, er is iemand bereid gevonden de cur sus te geven, de heer E. K. Hoekstra voorzitter van de plaatselijke afdeling van de WV, staat achter het hele idee. De benodigde subsidie moet gevraagd worden aan de gemeente. De OJC stelde voor een commissie te benoe men, die deze materie uitwerkt. Peter Karstkarel vond dit een leuk startpunt voor de jeugdgemeente raad. Het is volgens hem gemakkelijk haalbaar en van cultureel kaliber. Koos van Opzeeland vond het geen punt voor de JGR. Het lag volgens hem meer in de lijn van de VW. Hans Klein Nagelvoort vroeg tenslotte stem ming (of taak voor VW of commis sie benoemen). Het voorstel van de OJC werd met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Als leden van de com missie werden benoemd Jan de Ree (OJC), Adolf Kuipers (KVPJG), Erik van Delden (FJG PvdA), Johan Mie dema en Evert Metz (Arjos). De com missie zal vóór 1 oktober rapport uit brengen. Jan Helenius van Halsema werd op 14 december 1922 in een predikants- gezin te Ermelo geboren. Hij bezocht eerst het christelijk lyceum te Har- Ruim 450 Snekers boven de 65 jaar hebben maandag genoten van de prachtige bootreis, die hun werd aangeboden door de Oecume- - nische Jeugd Commissie en „De Meerpaal”. De trip is een groot 3 succes geworden, ’s Morgens om 10 uur vertrokken vijf rondvaart- I boten van de le Oosterkade in de richting Grouw. Daar werd ge- pleisterd en kregen alle deelnemers een lunchpakket. Deze waren ’s morgens klaar gemaakt door leerlingen van de huishoudschool en in ijltempo door de heer Bertus Poiesz, allen welbekend, naar Grouw gebracht. Het brood was een produkt van Bakkerij Bijlsma, terwijl het beleg van Nieuwe Weme kwam. (Deze bedrijven heb- ben deze produkten met een belangrijke korting geleverd). Toen de honger gestild was, werd de reis voortgezet naar Eemewoude, waarna men de terugreis aanvaardde. Om ongeveer kwart over zes meerden de boten weer aan de Oosterkade af. Hier werd men begroet door Jong Advendo, dat een paar nummertjes ten beste gaf. Twee bussen van de ZWH en veel particuliere auto’s stonden al te wachten om de bejaarden weer naar huis te brengen. Ruim I I 30 leiders en leidsters hebben er voor gezorgd, dat de tocht per- fect verliep. De Meerpaal heeft nu al enkele telefoontjes gehad 3 van mensen, die vroegen of ze volgend jaar ook mee mogen. Het Sneeker Nieuwsblad is een aecombtneerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Aldus luidt een passage uit het voor lopige verslag van de culturele com missie. De commissie heeft voor deze aktiviteiten gedacht aan een bestaand of een te bouwen gebouw met o.a. een grote zaal met daarnaast kleinere ruimten voor de verschillende kleine re aktiviteiten. Aangezien het centrum voor iedereen is, moet er ook worden gedacht aan de zgn. subcultuur voor de jeugd zoals beat, jazz enz. Erik van Delden had gehoord dat de leden van de culturele commissie bijzonder weinig medewerking van de gemeentelijke instanties hadden gekregen. Johan Miedema, voorzitter van de commissie, verklaarde da+ men geen inzage van de stukken van de ge meente m.b.t. tot het cultureel cen trum kon krijgen, zodat de commissie niet op de hoogte is met de plannen van de gemeente, Waarop Erik van Delden opmerkte, dat hij de medewer- Vorige week zondag is de eerste kerkdienst van dit seizoen gehou den op het kerk- en recreatieschip „De Boei”. De H. Missen van de r.k. kerk beginnen op zondag 29 juni 's morgens om half negen en worden bij toerbeurt verzorgd door de geestelijken van de parochie Als de plannen van de directie van het recreatiecentrum n.v. „De Woudfennen” te Langweer ten uit voer zullen worden gebracht, zal het nu zo rustige Tjeukemeer over tien jaar herschapen zijn in een luxueus recreatieoord, dat uniek is Tijdens'-de eerste openbare ver- in Nederland. Een grote stad met gadering Van de jeugdgemeenteraad 4000 a 5000 bungalows (allen ge noteerden wij enkele leuke uitspra- schikt voor permanente bewoning), ken van de „raadsleden”, zoals de- openbare gebouwen, parken en Volgende maand vinden er weer ze: „Is dat een opjutvraag voor de zwembaden enz. zal dan op een enkele bijzondere muzikale mani- gemeente?” (Erik van Delden), of eiland midden in het meer gebouwd festaties in onze Waterpoortstad deze: ,,’t Is goed, want het is gratis” zijn en is vanaf de wal alleen be- plaats. Dan wordt Sneek bezocht (Evert Metz, doelend op de gratis reikbaar door een tunnel. Het ge- door een tweetal alweer Amerikaan- opleiding van toeristische gidsen heel zal een natuurlijke aanblik bie- se muziekgezelschappen. Van 6 tot van de OJC). De tweede vergade- den, omdat het met veel groen be- 9 juli is de „Kalamazoo Junior ring zal eind augustus worden ge- plant is. Ja, ja, en dan praten we Symphony Orchestra” in onze stad, houden. Men gaat nu op „zomer- nog over het bewaren van de rust Op maandag 7 juli geeft dit orkest, reces”. in het Friese waterland. Als enige plaats in Nederland zal Sneek deze maand, op uitnodiging van Tamboer-, Trompetter- en Jachthoornkorps Advendo, voor de derde maal bezocht worden door de Amerikaanse All Student Band. De band geeft een tweetal gratis con certen op maandag 23 en donderdag 26 juni in Amicitia. Het eerste wordt gegeven door een orkest van 100 muzikanten met een jazzgroep en het tweede door een combinatie tekort. Wie genoemde dagen nogo_. van 100 muzikanten en zangers. Het enkele Amerikanen in huis wil heb- Sneek. muzikale peil van de orkesten staat b6n, kan zioh jn verbinding stellen op hoog niveau. Velen hebben dat met <j,e heer C. Dijkstra, Liaukema- vorig jaar al ondervonden. Er zal straat 86, telefoon 4961. Op woens- ook thans weer een zeer aantrekke- <jag jg jujj geven de „East For- lijk reportoire worden uitgevoerd, sythe Madrigal Singers” een con- De AU Student Band concerteert CQrt Amicitia. Dit is een geselec- niet aUeen in Nederland, maar ge- teerde zanggroep van 30 studenten. king van de gemeente dan wel bijzon der slap vond. Voorts had hij iets in het verslag gemist. Er wordt met geen woord gerept over de benodigde fi nanciën. Miedema antwoordde dat de eerste taak van de commissie is het nagaan van de behoefte. Daarna kan men bij de gemeente om geld aan kloppen. Hij vroeg de beide raadsleden G. W. Poiesz en R. van den Akker, die ook aanwezig waren, of zij ook enige toelichting omtrent de plannen van de gemeente konden geven. De raadsleden maken beide deel uit van de gemeen telijke commissie culturele acommoda- tie, die nu ongeveer vier maanden werkt. Deze commissie beschikt vol gens de heer Van den Akker wel over documentatiemateriaal, maar dit is niet uitvoerig. Men heeft de beschik king over twee lijvige boekwerken, die in deze vorm onmogelijk bestu deerd kunnen worden, eenvoudig om dat er teveel tijd in gaat zitten. De heer Middeldorp zou er uittreksels van maken, maar is daar nog niet mee klaar. De commissie heeft helemaal nog geen rapporten uitgebracht en-z. Wat die medewerking betreft zei de heer Van den Akker: „Het is geen kwestie van onwil”. De heer Poiesz zei dat de jeugdge meenteraad te hard van stapel loopt. „Een projekt als dit, dat een miljoe nenzaak gaat worden, kan je niet een, twee drie voorstellen. We moeten eerst tot planning komen”. Hij zei dat het niet meewerken geen positieve tegen werking is. „De jeugdgemeenteraad schiet in deze niks te kort, want zelfs de grote raad weet van niets”. Na dat relaas vroeg Koos van Op zeeland zich af, waarom de gemeente dan niets gezegd had hoe de vork in de steel zit. Lji 4 jg g - t 1 I glW j F r -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1