van voor Uitnodigingen voor de Sneek-Week weer in zee AGENDA Alberda kaapte hoofdprijs de neus van Ulrik Jager weg Pastoor J. N. Tenniglo Woudsend in het zilver j van Veel wind op laatste seriedag KZVS IJLST W YM BRITS ER A DEEL en Boeiers, Friese jachten en Tjotters weer op Hardzeildag Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, I24e jaargang nr 46 Maandag 9 juni 1969 I Oud-stadgenoot Klaas Dijkstra in Hilversum overleden Daders van inbraken in Sneek gepakt Stedelijk Muziekcorps geeft concerten in buitenwijken Friese Industrialisatieraad naar België Dader van motordiefstal in Sneek aangehouden Inbraak in Sneker hotel SNEEKER NIEUWSBLA KLUWEN ONTWARD van Maandag 9 juni Ijsstadion Thialf Hee- renveen 20 uur University of South Carolina Concert Choir. Bar-Dancing „De Lichtboei”, Markt straat 29, Dans en showorkest van Antonio Guillotto. Zaterdag 14 juni Jaarlijkse dagboot- tocht Ned. Roode Kruis voor chro nisch zieken en invaliden. Maand juni iedere avond 8 uur Luda- Bar-Dancing, Kruizebroederstraat 29, Top Deejee Graham Gill. heeft vaak gezeild in de omgeving van Woudsend en hoopt gauw eens aan te komen. GROEPS- EN TEAMWEDSTRIJDEN meer uit en werd onbereikbaar voor Van der Ven en De Wilde, die steeds in de clinch lagen. Bij de finish lag hij er een straat uit op.Jack de Wilde. Deze lag weliswaar bij het ingaan van de vierde ronde nog op de derde plaats achter Van der Ven, maar in het duel, waarin Van der Ven aanvankelijk de beste papieren leek te hebben, wist hij tenslotte de strijd in zijn voordeel te beslissen en als tweede te finishen, ge volgd door Van der Ven (3), en Puck de Vries (4). Eindklassement: 1. Johannes Alber- da, 2481 pnt; 2. Ulrik de Jager, 2426 pnt.; 3. Wouter van der Ven, 1870 pnt. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties lager. Abonnementsprijs f 4,- per half iaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Als speciaal doel van de excursie is de Kempen gekozen, omdat dit een gebied is, dat wat zijn problematiek betreft te vergelijken is men Friesland. Ook in de Kempen treft men namelijk het probleem aan van een groeiend ar- beidsoverschot tengevolge van de uit stoting van werkkrachten uit de agra rische sector. De Friese Industralisatie- raad gaat zich op de hoogte stellen van de speciale subsddiemaatregelen, die vanwege de Belgische regering ten be hoeve van dit stimuleringsgebied zijn getroffen en de uitwerking daarvan in de praktijk. De onlangs door de politie te Heer len in verband met een bankoverval aangehouden student R. P. (25) en de 21-jarige vertegenwoordiger K. de V., beiden afkomstig uit de provincie Gro ningen, hebben bekend in de nacht van 18 op 19 april j.l. te hebben ingebroken in de fabriek van Nirota op het Indus trieterrein aan de Oppenhuizerweg, de R. J. Sipkensschool en in het gebouw van het Rijkslandbouwconsulentschap aan de Lemmerweg. De identiteit van de daders kon reeds spoedig na de inbraken worden vastgesteld aan de hand van dactylos- copische sporen. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. Vijf-en-twintig jaar priester bete kent meestal terugzien naar de dagen dat een jongetje uit de zesde klas van de lagere school naar een klein-semi- narie priestergymnasium) gaat, daarna 6 a 7 jaar philosophische en theologische studie aan een groot-se- minarie, vervolgens op 24- a 25-jarige leeftijd priester wijden, daarna een twintigtal jaren kapelaan in diverse plaatsen, en eindelijk de laatste jaren eigen baas. Pastoor van een meestal kleine pa rochie. Bijna altijd is er sprake van een regelen van de carrière van bo venaf. Geheel anders verliep de loop baan van de zilveren jubilaris van Woudsend, pastoor J. N. Tenniglo. Voor de van 2 tot en met 7 augustus a.s. te houden Sneek-Week zijn de uitnodigingen voor deelname vorige week verzonden. Het Sneek-Week Co mité is er dit jaar wel vroeg bij. Even als vorig jaar komen de Boeiers, Friese jachten en Tjotters weer op Hardzeil- dag (woensdag 6 augustus) in actie, een attractie die stellig door vele zeil- liefhebbers op prijs zal worden gesteld. De officiële opening van de Sneek- Week met de benoeming van een nieuwe Schipper in de Orde van de Sneker Pan vindt plaats op vrijdag 1 augustus in het stadhuis. Uitnodigingen zijn verzonden aan zeilers in de volgende 22 klassen: Regenboogklasse, 30 m2, m2, Pam pus, Valken A en B, Randmeer, Top, 16 m2 Streepklasse A en B, Vrijheidsklasse A en B, Finjollen A en B, Olympia- j oil en, Schakelklasse A en B, Spanker- klasse A en B, Flying Junior A en B, Solo, O.K. jollen A en B, Stern A en B, Vaurien A en B, Scow Tempo, Jeugdklasse (Pluis), Flits A en B, 12 voets jollen. De heer Dijkstra dreef vroeger in Sneek een koperslagerij en had des tijds in onze stad een bloeiende zaak in koperkunst. O.m. in het pand op ’t Schaapmarktplein, waar nu het Frie se Schathuis is gevestigd. Overeen komstig zijn wens heeft de begrafenis woensdagmorgen in alle stilte op de Noorder Begraafplaats te Hilversum plaats gehad. Bij de foto Pastoor Tenniglo neemt de geluk wensen in ontvangst van burgemeester Van Hout. Het Stedelijk Muziekkorps Sneek geeft hedenavond van 89.15 uur een populair concert in één der plantsoe nen aan de Worp Tjaardastraat. V orige week werd reeds een dergeilijk concert gegeven in de Lemmerwegwijk en ook de bewoners van andere stads wijken, o.m. Noorderhoek en Sperk- hem, kunnen binnenkort het corps verwachten. Deze populaire concerten komen in de plaats van die marsoptochten en de ‘’KLita-U- Sneekar Nieuwsblad is een auditief of visueel aanwezig. In de persoon van Rigo van Kalkhoven tra den de herinneringen van het clericale Frankrijk uit die dagen de geest van de pastoor naar binnen. Zure en zoete eigenschappen van het roomse Frank rijk begeleidden de weg naar het pries terschap van de Amsterdamse jongen Jacobus Nicolaas Tenniglo. Maar weer komt er een kink in de kabel. Was het begin van de studie in Nederland ge barricadeerd door crisis van de jaren ’30, het einde wordt vertraagd door de grote oorlog van ’40-’45. Hij moet „la douce France” verlaten en is dakloos wat zijn opleiding betreft. Weer is daar de worsteling om de materiële omstandigheden te scheppen, die hem mogelijk moeten maken zijn ideaal te bereiken. Het Bredase seminarie Hoe ven ontfermt zich over hem en de nestor der Nederlandse bisschoppen mgr. Hopmans neemt hem 3 juni 1944 namens.het wereldepiscopaat op in het priesterambt. Het bisdom Agen is in die trieste tijden onbereikbaar Stilzitten is er niet bij. De Salezianen trekken de begaafde priester aan als leraar latijn op hun seminarie Nieuw-Leusden. Zijn didactische gaven maken dat hij daar erg in zijn schik is. Maar toch is dit niet het priesterleven, dat bij zijn dy namische persoonlijkheid past. De hon gerwinter is afgelopen, de vrede is ge komen. Hij vertrekt weer naar Frank rijk. Het bisdom Agen ontvangt hem weer met open armen. Het is een ge vecht tegen de bierkaai van het ver dorde Franse katholicisme, waarvan de flonkeringen van de toch ook geble ven „esprit” hem ook wel weer aan trekken. Hij vindt het beter zichzelf te beproeven en laat zich door zijn bisschep ter beschikking stellen van de Nederlandse strijdkrachten. Vete ranen van de acties in Indonesië van alle rang en stand, kleur en gods dienst getuigden in het Woudsender dorpshuis van de grote aktiviteit door hem „zal” ontwikkeld op Ambon en Celebes. De ruwe bolster bleek vooral hier een gevoelig mens te bevatten. Na de onafhankelijkheidsverklaring blijft hij bij het leger. Hij zwerft van het ene garnizoen naar het andere. Zuidla- ren en Harderwijk zien hem geruime tijd als directeur van het Militair Te huis. Ds. Kappert uit Made (N.B.) felici teerde namens de veldpredikers van die tijd de man, die zij graag als-hun ambtsbroeder zagen. Hoofdaalmoeze nier Wentholt getuigde op deze avond persoonlijk van het stempel dat deze dorpspastoor op de geestelijke verzor ging van de soldaten gedrukt heeft. Nog altijd is er spijt dat ziekte hem noodzaakte zijn uniform aan de kap stok te hangen. Maar met energie en stiptheid werd de ziekte bestreden en het bisdom Rotterdam ziet hem als kapelaan in Voorhout en Katwijk. Maar na een paar jaar trekt hij weer in zijn oude job. Hij wordt benoemd tot vlootaalmoe- zenier. Na enkele kleinere schepen wordt hij belast met de zorg over H.M.’s Karei Doorman. Hoofdvlootaal- moezenier Goossen op de band en ver schillende vloot-aahnoezeniers op het podium en voor de telefoon eren hem nu voor al het werk bij de marine verricht. Na zijn pensionering wordt hij geïncorporeerd in het Bisdom Gro ningen en benoemd te Woudsend. Mgr. Nierman blijkt geen spijt te hebben, getuige zijn telefonische felicitaties op deze avond. Ook de nieuwe bisschop mgr. Möller vertelt ter aanvulling, dat hij zojuist van zijn voorganger gehoord heeft, dat de pastoor van Woudsend alleszins zijn felicitatie waard is. Hij In Hilversum is vorige week op 74- jarige leeftijd overleden onze oud- stadgenoot de heer Klaas Dijkstra, die zich bekendheid verwierf door zijn theorie dat de aarde een platte schijf zou zijn. Hij schreef hierover zelfs een boek, getiteld „Is de aarde rond?” Donderdag 12 juni Bespreking Con- cept-Kamerplan voor het dorp Woudsend in „De Driuwpólle”, aan vang ’s avonds 8 uur. Op 19-jarige leeftijd heeft hij zelf de kluwen van de moeilijkheden ontward, is hij materieel in staat de Latijnse school van Gemert te gaan volgen. Ook van deze tijd waren feestgenoten op band, telefoon en dia aanwezig. De periode erna apeelt aich af op het grootseminarie Arles van bisdom Agen in Noord-Frankrijk. Ook mede studenten van toen wanen lijfelijk, Op 3 en 4 augustus worden weer groepswedstrijden gehouden in de 16 m2 klasse tussen groepen uit Holland, Overijssel, Groningen, Gelderland en Friesland. Dr groepen worden door de klasse organisatie samengesteld. In de Regenboogklasse worden de HollandFriesland teamwedstrijden gehouden op 5, 6 en 7 augustus. Voor deze teamwedstrijden worden de deel nemers aangewezen door de besturen van de K.Z.R. en M.V. „De Kaag” en de Koninklijke Zeilvereniging Sneek’. In de uitnodiging wordt deze keer niet gerept van groeps- of teamwed strijden in andere klassen. In alle klassen zulen hoofdprijzen worden verzeild en op zondag en woensdag wordt zowel aan de stuur man als aan ieder bemanningslid van een prijswinnend jacht dezelfde prijs toegekend. Ook worden in tal van klassen weer de traditionele wissel- prijzen verzeild. De Industrialisatieraad der Friese Kernen gaat op 11 en 12 juni op be zoek in België. De raad wil zich bij onze zuiderburen gaan oriënteren om trent de toepassing van de in België geldende stimuleringsregelingen voor de vestiging en uitbreiding van indu strieën en de resultaten, die men daar mee heeft bereikt. Een tipje van de sluier werd reeds opgelicht door de feestleider de heer B. de Vries van Koufurderrige, funge rend president van het Kerkbestuur. Hij begon met aan te kondigen, dat thans gevierd werd het feest van een man, die in zijn leven steeds beant woord had aan het devies: Willen is kunnen. Dat dit zo is, is wel heel dui delijk geworden aan de talrijke feest genoten, die zich zaterdagavond ver zameld hadden in de „Driuwpólle” van Woudsend. Dat waren de complete fa milie van de pastoor, de parochianen van Woudsend van jong tot oud, de kerkeraden van protestant Wouds end onder aanvoering van ds. Mans- velt, deputaties van de Koninklijke Landmacht en van de Koninklijke Ma rine, vroegere parochianen uit het Bis dom Rotterdam, studiegenoten enz., enz. Maar vooral niet te vergeten de burgemeester van Wymbritseradeel de heer J. van Hout en de deken van St. Nicolaasga de hoogeerwaarde heer J. Terschure, rustend pastoor. Nadat iedereen van de eerste gang van de tractaties voorzien was, moest de jubilerende herder honderden handdrukken verwerken van Wouds- enders en de talrijke feestgenoten uit den lande. Daarna stond aangekon- digd „Uit het leven van onze Pastoor”. En dan verwacht je een levensschets, zoals er zovele op bruiloften en partij en afgedraaid zijn. Maar nee, de heer Kreislair uit Den Haag, facteur van het troepenonderdeel uit Indonesië, waar de pastoor aalmoezenier geweest is, had van dit onderdeel een compleet Bert Garthof programma gemaakt. We werden geconfronteerd met Kootje Tenniglo, leerling van de St. Bavo- school in Amsterdam, zangertje in het jongenskoor van de parochie der Lief de in Amsterdam. Via band, telefoon en dia kwamen onderwijzers, klas- en buurtgenoten, dirigentes en mede- koorz angers acte de presence geven. We hoorden zijn oud-onderwijzer, de heer Van der Eerenbeemd, zijn vriendje Herman van Hugten alias Herbert Joeks en nog vele anderen. We zagen en spraken met kennissen van de pas toor als loopjongen bij een schoenma ker, bediende bij de koffiehandelaar Patoir en d?, fa. Langemeyer en Stöcker, manufacturen en gros. En ook de St. Josephgezellen uit het rijke roomse leven van Ko Tenniglo her leefden in de verhalen van leiders en medegezellen over de muzikale en to neelprestaties van de zilveren jubila ris. En dan viel er ineens een scherp accent op de knaap uit de werkende stand, die meent dat zijn plaats is in de rangen der geestelijkheid. Een paar jaar lang worstelt hij met dit probleem. De Pampus- en Regenboogklasse voe ren weer één wedstrijd van vier rou tes. De overige klassen startten twee maal en voeren de baan beide keren tweemaal Het wedstrijdcomité had voor deze klassen (met uitzondering van de Flitsklasse) een baan uitgelegd met een indewindse sbart naar de Roe- koepolle, vervolgens naar de boei bij Terhorne en via het merkteken bij de Sybesloot naar de Gossepalen. De Flits klasse voer van de Roekoepolle direct naar de Sybesloot. Voor het eindklas sement mocht men, behalve in de Pam pus- en Regenboogklasse, de twee slechtste wedstrijden aftrekken, zodat het klassement berekend is over drie wedstrijden (vorige keer werd maar één wedstrijd gevaren). In de Flitsklasse bleef Jaap Hiem- stra in beide wedstrijden de baas over Hannie Smith en Adriaan Ubbink. Zij waren zaterdagmiddag overigens de enige deelnemers in deze klasse Bei de keren ging Hiemstra met een straat lengte voorsprong over de winlijn, de eerste keer gevolgd door Hannie Smith en in de tweede race door Adriaan Ubbink. Eindklassement: 1. Jaap Hiemstra, 3012 pnt.; 2. Hannie Smith, 2410 pnt.; 3. Adriaan Ubbink, 2234 pnt. In de Schakelklasse legde Fokje Geertsma met een goede start in de eerste wedstrijd een stevige basis voor haar overwinning. Bij het ingaan van de tweede rondp voerde zij het veld aan, terwijl de Schakel van Feitse Pot- ma, met Jan Ruiter aan het roer, in tweede positie lag en de 1137 van Har- rij Amsterdam, ditmaal gevaren door Peter de Jong, als derde aan de tweede route begon. In deze volgorde finishten zij ook. In de tweede wedstrijd moest Donderdag 12 juni Jaarlijkse vergade ring van deelnemers Sneker Onder linge Brandwaarborg vereniging in café Piso. Aanvang ’s avonds 8 uur. Door de politie alhier zijn zondag in Sneek aangehouden de 18-jarige H. F. en de 17-jarige A. B. uit Irnsum. Zjj worden verdacht van diefstal van. een motorfiets aldaar. De motorfiets kon worden opgespoord. De daders zijn overgeleverd aan de Rijkspolitie de Groep Baarderadeel. In de afgelopen nacht is ingebroken in hotel Bonnema aan de Stations straat waarbij enkele flessen drank en likeur werden meegenomen. De Sne ker politie heeft reeds enkele arresta ties verricht, maar kon hangende het onderzoek geen nadere mededelingen doen. De heer Dijkstra beweerde dat de Noordpool het middelpunt is van de aarde, die een platte schijf is en dat de maan slechts een spiegelbeeld van de aarde zou zijn. Hij hield ook aan deze theorie vast na de vertoning van de foto’s, die de Amerikaanse astro nauten tijdens hun maanreizen van de maan maakten. Zaterdagmiddag werden op het Sneekermeer de laatste seriewedstrijden van de Koninklijke Zeilvereniging „Sneek” gehouden. Een krachtige noord oostelijke wind vergde heel wat van de zeilers, zoveel zelfs dat verschillende deelnemers de strijd wegens averij moesten staken. Vooral de bemanningen van de kleinere bootjes, zoals Schakel en Flits, hadden de handen vol om de zaak „reilende en zeilende” te houden. Opmerkelijk was de prestatie van re- genboogzeiler Johannes Alberda, die als eerste over de finishlijn ging en daar door Ulrik Jager kansloos maakte voor de hoofdprijs. Fokje Geertsma Feitse Potma, die nu zelf aan het roer zat, voor laten gaan, zij het met een uiterst klein verschil. Haar tweede plaats bleek evenwel vol doende voor de eerste plaats in het eindklassement. Eindklassement: 1. Fokje Geertsma, 3614 pnt.; 2. Harry Amsterdam, 3313 pnt.; 3. Feitse Potma, 3313 pnt. De leider in de Vrijheidsklasse Hans Niemendal was zeer onfortuinlijk. Vlak voor de start van de eerste wedstrijd kwam de zaak naar beneden en in de tweede wedstrijd moest hij wegens averij opgeven. Nationaal kampioen Rienlk Alberda eiste in beide wedstrij den de eerste plaats voor zich op. Hij werd zowel in de eerste als in de tweede wedstrijd gevolgd door Sjoerd Feenstra. In de eerste wedstrijd boekte Alberda de winst pas in de tweede route. Bij het ingaan van de tweede ronde lag hij nog in tweede positie achter Feenstra. Eindklassement: 1. Rienk Alberda, 3303 pnt.; 2. Hans Niemendal, 3002 pnt..; 3. Sjoerd Feenstra, 2400 pnt Bij de Valken was J. K. de Boer uit Hardegarijp deze middag superieur. Hij won beide keren met een indrukwek kende voorsprong. De eerste keer op zijn naamgenoot H. G. de Boer uit Sneek en de tweede maal op G. de Vries, die in de eerste wedstrijd als derde eindigde. In de tweede wed strijd moest De Boer (Sneek) vlak voor het ingaan van de tweede route opgeven, omdat zijn zeilschoot het be gaf. Zijn puntentotaal was evenwel genoeg voor de tweede plaats in het klassement. Eindklassement: 1. J. K. de Boer, Hardegarijp, 2400 pnt.; 2. H. G. de Boer, 1798 pnt.; 3. H. van der Veen, 1622 pnt. Het veld in de Pampusklasse werd de gehele wedstrijd aangevoerd door onze stadgenoot Hessel Donker. Hij vergrootte zyn voorsprong zienderogen en bij de finish lag hij een straat voor op zijn naaste konkurrent D. Bonnema, die in de laatste ronde zijn naamgenoot P. Bonnema van de tweede plaats had verdrongen. P. de Jong ging als vierde door de finish en Dick de Haan stuurde zijn schip als vijfde over de winlijn. Eindklassement: 1. Hessel Donker, 2824 pnt.; 2. P. Bonnema, 1870 pnt.; 3. P. de Jong, 1870 pnt. Van de Regenbogen zijn we betere starts gewend dan die van zaterdag. Het verliep vrij rommelig, terwijl Her man van Dijk en Albert Betten veel te laat waren. Van Dijk heeft de wed strijd overigens niet uitgezeild, omdat zijn fokkeval het begaf. De strijd speel de zich voornamelijk af tussen Johan nes Alberda, Jack de Wilde en Wouter van der Ven, waarbjj eerstgenoemde tenslotte de meeste winst wist te boe ken. Bij het ingaan van de derde route had hij een aardige voorsprong op Van concerten op de muziektent aan het der Ven, die juist een duel met De Bolwerk, aangezien voor deze laagte Wilde had gewonnen. Puck de Vries uitvoeringen totaal geen belangstelling volgde als vierde. Alberda liep nog bestaat. aecombineerde uitqave *an NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD In de persoon van burgemeester J. van Hout getuigde de burgerlijke over heid van de trots zo’n pastoor in de gemeente te hebben. Namens protes tants Woudsend bracht ds Mansvelt goede wensen, felicitaties en geschen ken over. Namens de school deed dit het hoofd de heer Hettinga, die vooral memoreerde zijn verdiensten voor het godsdienstonderwijs, zowel in Wouds end als in Heeg. Het jeugdige lid van de parochieraad mej. Mosterman ge tuigde van de grote bereidheid van de pastoor met elke constructieve gedach te uit dat midden rekening te houden. De heer Lucas Rijnja dankte namens de parochiële organisaties onder aan bieding van een reusachtige barometer, die er nu maar moet voor zorgen, dat het draaglijk blijft in Woudsend, want men wil de pastoor nog lang niet mis sen. De heer Fimrne Nagelhout bood het parochiegeschenk aan, de finan ciering van deze receptie met al zijn tractaties, een antieke Franse klok en reusachtige, gedreven koperen vaas, vergezeld van een enveloppe met in houd, naar eigen keus te besteden. De gehele avond door zorgde de heer Schuil uit Sneek voor de begeleiding van de feestliederen en het muzikale tussenspel. Het onder leiding van de heer Luutzen de Jong staande Krite- koor (versterkt met het kerkkoor) bracht meerstemmige liederen in ve lerlei talen ten gehore. Een gemengd dubbelkwartet demonstreerde in zang en gebaar op humoristische wijze het dagelijkse doen en laten van de Wouds ender pastoor. Totaal overweldigd door alle herin neringen sprak deze tenslotte de feest gangers toe. Kernachtig zei hij: het is precies als bij de giro van na de oor log, je krijgt abusievelijk grote bedra gen bijgeschreven, die je niet toeko men. „Denk er om mensen”, zei hij, „je moet met mij voorlopig nog ver der”. Toch vond hij het fijn, dat zijn goede bedoelingen zo gewaardeerd worden. <2

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1