voor naar Financiële garantie gemeente culturele evenementen in seizoen AGENDA 1 Bolwerkschool verplaatsen Willemstraat Muziekschool straks in scholencomplex Looxmastraat-Priorstraat I waterpoort-krabbels ’69-’7O IJLST WYMBRITSERADEEL en van Voorstel aan de raad: Gebouw voor De Ulster feesten: 1 t/m 5 juli ,open jeugdwerk’ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, B Donderdag 12 juni 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Geslaagd Benoemd Kerknieuws De ooievaars in Friesland Binnenkort officiële opening bejaardencomplex Rauwerd Jongetje te Woudsend verdronken 124e jaargang nr 47 r'" Hei Sneekar Nieuwsblad is een aecombcneerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD van onze G. Bosch. Bar-Dancing „De Lichtboei”, Markt straat 29, Dans en showörkest van Antonio Guillotrto. In de vergadering van de raad van Sneek, welke dinsdag 17 juni wordt gehouden, komt een voorstel van b. en w. aan de orde om de Bolwerkschool met ingang van het schooljaar 1969- 70 te verplaatsen van Kerkgracht 8- naar Willemstraat 1. In het gebouw in de Willemstraat was vroeger de Montes sorischool gevestigd. sportveld encomplex te Bolsward. Aan- Kosmies Jongeren- Tweede Een voorlopig overzicht. Want ver leden jaar leek het er op, dat een nest in de provincie, dat van de heer Maat te Luxwoude, jongen zou vóórtbrengen. Maar de twee jongen stierven toen ze enige weken oud waren. De slechte weersomstandigheden, koude, slagre gens en harde wind zullen er de oor zaak van geweest zijn. Dat is met jon ge ooievaars meer gebeurd. Ook nu broeden de ooievaars daar, we hopen dat het nu beter gaat. Te Gorredijk tegenover de Badweg kwam de eerste week van mei een ooievaar op het nest en een paar we ken later weer één, misscchien wel dezelfde. En te Oudega (Sm.) zijn wel twee ooievaars, maar ze zijn overdag vaak weg, zodat daar grif geen eieren zijn. Te Rijpenkerk bij de heer Ried- stra worden geen ooievaars meer ge zien. Nu hebben we de vier nesten, die de latere jaren nog wel bezet wa ren, gehad. Op het nest te Drachten- Süd bij de heer Bottinga zijn even ■twee ooievaars geweest op 28 april. Het nest werd gauw opgeknapt, maar er gebeurde verder niets. Van „losse” zwervende ooievaars heb ben we weinig gehoord. Aan het eind van het seizoen in september weten we meer, maar het zal wel bij het ene nest te Luxwoude blijven. Aan de Chr. Opleidingsschool voor kleuterleidsters te Leeuwarden slaag de met lof voor de akte van bekwaam heid als leidster onze stadgenote mej. E. IJ. Postana. Het begint er eindelijk op te lij ken met het weer. De zomerse tem peraturen van de laatste dagen heb ben al verschillende mensen verleid tot het nemen van een verkwikkend bad in het overigens nog vrij frisse water. Dit genoegen is evenwel al leen weggelegd voor mensen, die de zwemkunst machtig zijn, daar de verbeterings- en uitbreidingswerk- zaamheden aan het zwembad hun beslag nog niet hebben gekregen. Degenen die niet kunnen zwemmen moeten nog tot medio juli geduld doen. De kleuters uit de omgeving van de Worp Tjaardastraat verke ren in een gelukkige omstandigheid. Zij kunnen naar hartelust rondplas- sen in de z.g. piasvijver aan de Worp Tjaardastraat. Er wordt dan ook druk gebruik van gemaakt. Volgende week woensdag komt de „J. Henry Dunant”, het hospitaal- schip van het Roode Kruis, met 72 patiënten uit Amsterdam aan boord, in Sneek. Het schip zal afmeren aan de Pampuskade en ’s avonds tus sen half acht en half negen is er gelegenheid de patiënten te bezoe ken. Ook in onze stad breidt het aan tal bootbezitters zich sterk uit. Za terdags en zondags trekken dan ook velen het water op. Zij moeten daarbij natuurlijk, en vooral op zon dag rekening houden met de ope ningstijden van de gemeentelijke bruggen in onze stad. Op zondag avond zijn deze van 7 tot 9 uur ge- Aan de Academie te Groningen slaag de voor de akte alg. handvaardigheid NHT onze stadgenoot de heer G. A. Smits. Met ingang van 21 juli a.s. is be noemd als kassier van de Boerenleen bank te Achlum de heer W. Overal, thans chef-kaasmaker te Scharnegou- Aan de Technische school te Bols ward slaagden voor het diploma lassen beginners de heren R. de Jong, Goënga en R. van Popta, Oosthem. Het nieuwe bepaardencomplex aan de Sélanswei te Rauwerd, dat al se dert december j.l. in gebruik is zal vermoedelijk op zaterdag 21 of 28 juni a.s. officieel worden geopend. Bij deze opening zal aan het complex ook een naam worden gegeven. Aldus meldt „De Stim van Raerder- him”, het maandelijks gemeentekrantje voor de dorpen Deersum, Irnisum, Rau werd, Poppingawier, Terzool en Sjj- brandaburen. We lezen verder dat Rauwerderhem ook nog een rolletje gaat spelen in de reeks van olievelden en gaswinningen. Petroland n.v. bracht de bjj Barrahüs staande boortorens over naar een terrein ten zuiden van Rauwerd om na te gaan of hier moge lijkheden zijn voor gaswinning. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar. Per post f 6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker JJieuwsblad Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Via- nen (toez.)K. den Hartog te IJlst. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. vendien viel het toen de feestcom missie op, met hoeveel zorg de „voor tuinen* aan het feestelijk geheel waren aangepast. Voor zowel het één als het ander wordt ook nu weer op de bur gerij een beroep gedaan. De verwach ting is gerechtvaardigd, dat met ge bruikmaking van de opgedane erva ring IJlst er straks weer aantrekkelijk voor inwoners en bezoekers zal uit zien! Fr. Maand juni iedere avond 8 uur Luda- Bar-Dancing, Kruizebroederstraat 29, Top Deejee Graham Gill. Bij het spelen op het erf van de ouders van zijn speelkameraadje, de familie H. Tichelaar, is maandagmor gen de tweejarige Jan Mulder in de Welle te Woudsend te water geraakt en verdronken. Hij was het jongste kind van de familie D. Mulder, die aan de Wellewei een loonbedrijf heeft. Het gezin telt nog een meisje van drie jaar. Het scholencomplex aan de Looxma- Priorstraat zal binnen afzienbare tijd worden verlaten door de scholen die daarin thans huisvesting vinden t.w. de Looxmaschool en de zesde openbare school voor gewoon lager onderwijs. Voor de Looxmaschool is een nieuw gebouw aan de Goeman Borgesïuslaan in aanbouw, terwijl, naar verwacht wordt, met de bouw van een school gebouw in de Stadsfenne ten behoeve van de zesde school binnenkort een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Het gebouwencomplex komt dan t.z.t. voor andere doeleinden beschikbaar. Naar het zich laat aanzien zuilen nog deze week mannen van aanne- mingsmaatschappij „Friso” n.v. uit onze stad beginnen met het uitzet ten van de fundering voor de over kapping van de veemarkt. De oude houten noodstallen aan het begin van de markt (als men deze van de kant van de Stationsstraat op gaat) zijn al verdwenen, terwijl de beton nen afscheidingen aan die kant, waartussen de schapen en lamme ren enz. tijdens de markturen zijn ondergebracht, ook el met de grond gelijk zijn gemaakt. Het bouwwerk, waarvan de staalconstructie niet door „Friso” vervaardigd wordt, zal voor de winter gereed moeten zijn. „In de geschiedenis van de S.W.U. is een mijlpaal bereikt. Deze maand zijn we ruimschoots de 100 leden gepasseerd. Door het steeds groter worden van de vereniging wordt ook Op het achtererf van de heer E. de organisatie steeds zwaarder be- Metz op het Hoogend zat al geruime last”. Dit schrijft het bestuur van tijd een zanglijster te broeden. Vo- de Sneker Wandel Unie in haar rige week was de familie Metz op cluborgaan ,Samen Wandelend Uit’, een avond even weggeweest en toen Voor de toekomst wil het bestuur men terug kwam was het nest uit- dan ook graag de medewerking van geroeid. Vermoedelijk is de jeugd alle leden inroepen. Zij vindt het hier aan het werk geweest. Ook uit vooral van belang, dat de leden IJlst ontvingen we bericht van min- steeds de juiste uniform kleding dra den prettige handelingen van de gen. „De groepen moeten allo ge- jeugd. Twee jongens van ongeveer lijk zijn. Dat geeft een prachtig ge- 14 jaar waren bij het bruggetje heel en komt de naam naar de boerderij van de heer Kerst- vereniging ten goede”. Hoewel alles niet zo spektakulair toegaat als verleden jaar, wordt er toch al druk gewerkt aan de organi satie yan het geheel. Voor een paar onderdelen willen we deze keer even uw aandacht vragen. Als eerste: de allegorische optocht door de Ulster schooljeugd. De aan melding hiervoor is tot nu.toe groter dan men had durven verwachten. Cen- trumfiguur voor deze optocht is, ja wie anders, mevr. Spijksma, Uilen burg, aktief en bekwaam in deze branche bij uitstek. Deze week kan nog aangifte voor deelname bij haar ge schieden, daarna niet meer. Wanneer dus uw kind nog niet gemeld is, doe het dan haastig, met vermelding van de rubriek, waarin het zal mee doen. Het volgende betreft de versiering. De Oranjevereniging neemt een ge deelte van centraal IJlst weer voor haar rekening. De Ulsters hebben ech ter verleden jaar getoond, ook zelf bij machte te zijn hun huizen en straten een feestelijke aanblik te geven. Bo- turn. Donderdag 12 juni Bespreking Con- cept-Kamerplan voor het dorp Woudsend in „De Driuwpólle”, aan vang ’s avonds 8 uur. Zaterdag 28 juni wordt er weer een tekenwedstrijd gehouden op het rolschaatsplein in de Lemmerweg- wijk-west. Aan deze wedstrijd kun nen alleen kinderen van leden van de speeltuinvereniging „De Lemmer weg” meedoen. Dit lezen we in „De Wip”, het orgaan van de ak- tieve vereniging. Bij slecht weer wordt de wedstrijd een week uit bedienen. En de man kan nu een- gebeld. De sluiting van de speel- opend en in die uren passeren vele ma aan de Eegracht aan ’t vissen en schepen, maar helaas verloopt de sloegen ’n paling aan de haak. Ter- doorvaart niet altijd even vlot. Met wijl het dier nog aan de hengel name de mensen die van het meer hing, werd de paling enkele malen komen en een ligplaats hebben in hard tegen de grond gesmakt. Een de omgeving van de Waterpoort misselijk gedoe. enz. klagen steen en been, omdat ze bij de brug in de Lemmerweg zo lang moeten wachten, evenals de mensen die van de Geeuw komen en een ligplaats aan de andere kant van de brug hebben. Degenen die Sneek door de Woudvaart binnen komen en daarbij de ophaalbrug moeten passeren, hebben een zelfde klacht. De lange wachttijden zijn te wijten aan het feit dat de brugwach ter van de brug Lemmerweg ook de brug over de Woudvaart moet beuuvueu. xui ue xna.ii küu du een- -- maal niet op twee plaatsen tegelijk tum voorlopig gesteld op 4 okto- zijn. Maar zou het niet mogelijk °er* i zijn, dat tijdens die drukke uren de bruggen worden bediend door twee brugwachters, opdat de wachttijden tot een minimum kunnen worden beperkt? Donderdag 19 juni Algemene Deelne- mersvergadering Onderlinge Brand- waarborg-Maatschappij „De Zuid westhoek” Sneek in rest. Piso. Aan vang ’s nam. 2 uur. aan Allen” is een begroting opgemaakt van de kosten van haar inbreng in het geheel der evenementen. De opera voorstellingen worden in dit verband verder buiten beschouwing gelaten, aangezien het gezelschap „Forum” een vast jaarlijks subsidie uit de gemeen tekas ontvangt. De door „Kunst aan Allen” geraamde kosten bedragen in totaal f 12.700,-, terwijl de begroting van NV Miedema een totaal-bedrag van f 11.222,. beloopt. De Culturele Raad adviseert om, overeenkomstig het verzoek van de belanghebbenden, op basis van deze begrotingen de nodige garanties te verlenen. Het stemt tot voldoening, aldus b. en w. dat door de bovengenoemde or ganisaties overeenstemming is bereikt over een gezamenlijk programma in het komende seizoen. Zij verwachten dat deze coördinatie aan het culturele leven in de stad ten goede zal komen. Het programma op zichzelf komt hun De school aan de Kerkgracht, die twaalf klassen telt, is door een ver mindering van het aantal leerlingen te groot geworden. Tot nu toe waren in het schoolgebouw dan ook constant klassen van andere scholen onderge bracht, een situatie die voor de Bol werkschool zelf soms enig ongerief meebracht, zo zeggen b. en w. in het voorstel. Aan de Bolwerkschool kan naar het oordeel van het college thans een be tere huisvesting worden gegeven door De door de „Muziekschool voor Sneek en Omstreken” geëxploiteerde streekmuziekschool beschikt nog niet over een eigen schoolgebouw, aldus zeggen b. en w. in hun voorstel aan de raad. De lessen worden noodge dwongen deels in voor dit doel gehuur de lokaliteiten deels bij de leerkrach ten aan huis gegeven. Deze situatie, die een goede coördinatie in de weg staat, werkt in hoge mate belemme rend voor de ontwikkeling van de in leerlingental toenemende school. Bij het zoeken van een oplossing voor de moeilijkheden is het oog geslagen op genoemd scholencomplex. Het is geble ken dat door een - overigens ingrij pende - verbouwing een voor het be oogde doel alleszins bevredigende ruimte en outillage kan worden ver kregen. Een voorlopig plan van de diensr van gemeentewerken voorziet o.m in de totstandkoming van een aantal ruim ten voor individueel muziekonderwijs, enkele vertrekken voor klassikaal on derwijs en een grote zaal met podium, waarin om. balletlessen gegeven zul len kunnen worden. Het omvat tevens de bouw van een concierge-woning. Het dagelijks bestuur van de „Mu ziekschool voor Sneek en Omstreken” De watersporters, die in deze contreien niet bekend zijn, zullen t bij het binnenvaren van onze stad vanaf de Geeuw wel eens even het voorhoofd fronsen bij het passeren van de Geeuwkade. Want wat ze daar zien doet nu niet bepaald denken aan „het frisse water sportcentrum in de Zuidwesthoek van Friesland” uit ver- schillende Hollandse VVV-folders. Tussen de ingang van de vee- 3 markt en dansschool „Vergonet” staan namelijk enkele huizen, o waarvoor het woord „krotwoning” eigenlijk nog te goed is. Er zitten geen ramen meer in, de dakpannen zijn grotendeels ver- dwenen enz. Dit alles is bovendien een doorn in het oog van de bewoners van de overigens ordentelijke Geeuwkade. Donderdag 12 juni Jaarlijkse vergade ring van deelnemers Sneker Onder linge Brandwaarborg vereniging in café Piso. Aanvang ’s avonds 8 uur. Zaterdag 14 juni Jaarlijkse dagboot- tocht Ned. Roode Kruis voor chro nisch zieken en invaliden. onderbrenging in het gebouw van de voormalige Montessorischool aan de Willemstraat, dat de laatste tijd dienst deed om in een tijdelijke behoefte aan lokaalruimte van verschillende onder wijsinstellingen te voorzien. Dit ge bouw bevat een viertal lokalen en be antwoordt, wat de indeling betreft, aan de wensen t.g.v. een viermansschool, die de Bolwerkschool op 1 januari 1969 is geworden. Voor de leerlingen van deze school, die hoofdzakelijk uit de binnenstad afkomstig zijn, bestaan te gen de verplaatsing van de school naar de mening van b. en w. geen bezwa ren. Met betrekking tot het schoolgebouw aan de Kerkgracht merkt het college nog op, dat het in de bedoeling ligt de raad binnen afzienbare tijd een voorstel te doen aan het gebouw een bestemming te geven ten behoeve van het open jeugdwerk. Zaterdag 14 juni 90 jaar G.V.„ Lycur gus-Wilhelmina” Bolsward. Grote Turnibetoging Rayon Sneek met wed strijden en demonstraties te Bols ward op het „Het Bolwerk” vang 3 uur. Zaterdag 14 juni centrum „De Meerpaal”. optreden van „Live Explosion Swin gin’ Blues Attraction”. Aanvang ’s avonds 8 uur. kan zich met het plan, dat overigens nog enige verandering zal ondergaan, verenigen. Wat de vorm aangaat staat het col lege de volgende figuur voor ogen. De gemeente gaat tot verbouwing over en de verbouwde scholen worden ver volgens aan het rechtspersoonlijkheid bezittende lichaam „Muziekschool voor Sneek en Omstreken” verhuurd. De te bedingen huurprijs zal naast de rente en afschrijving van de investering, die de verbouwing met zich brengt, een vergoeding voor het bestaande gebouw moeten omvatten. Deze zou ongeveer gelijk kunnen zijn aan de vergoeding die de gemeente thans op grond van de Financiële Verhoudingswet 1960 voor de stichtingskosten ontvangt en die voor dit gebouw f 11.400,(12 x f 950,bedraagt. De jaarlijkse huurprijs zal in het raam van de exploitatie van de Mu ziekschool overeenkomstig de in de gemeenschappelijke regeling inzake de oprichting en instandhouding van een streekmuziekschool neergelegde ver deelsleutel worden, omgeslagen over de aan de regeling deelnemende ge meenten t.w. Rauwerderhem, Sneek, Wymbritseradeel en IJlst. Zodra de plannen zijn uitgewerkt en een nauwkeurige kostenbegroting is samengesteld zal de raad een nader voorstel over deze aangelegenheid be reiken, waarin dan tevens de verhu ring van het gebouw, de huurprijs en verdere voorwaarden zullen worden betrokken. Reeds geruime tijd geleden hebben wij aan de Culturele Raad de vraag voorgelegd of en in hoeverre, uitbreiding van de culturele evenementen in deze gemeente gewenst en mogelijk is en verzocht om in overleg met de belanghebbenden bij deze aangelegenheid te komen tot de samenstelling van een aanvaardbaar programma, aldus beginnen b. en w. hun voorstel aan de raad tot het verlenen van een financiële garantie voor de culturele evene menten in seizoen ’69-’7O. Om verschillende redenen was het voor het lopen de seizoen niet meer mogelijk de beoogde coördinatie te verwezenlijken. Voor wat het seizoen 1969-1970 betreft is door de Culturele Raad het imtza- tief genomen tot een samenspreking met een aantal belanghebbenden t.w. het bioscoop, en theaterbedrijf Miedema NV, het operagezelschap „Forum” en de Stichting „Kunst aan Allen”, die dit seizoen elk onderdeel van het b Z; 'L culturele programma verzorgden, nl. resp. ballet, opera en toneel Het gepleegde overleg heeft er toe geleid dat overeenstemming is bereikt over een programma voor het volgen de seizoen, waarin elk der genoemde organisaties een inbreng heeft en waarbij deze partners niet meer afzon derlijk optreden. Het programma om vat negen voorstellingen, t.w.: 3 opera voorstellingen van „Forum”; 3 toneel voorstellingen van „Kunst aan Allen”, waarvan 2 te brengen door „Theater” en 1 door de Noordercompagnie; 3 voorstellingen van „Amicitia” t.w. op treden van het Tsjechisch Folkloris tisch Ensemble „Broln”, optreden yan Fons Jansen en optreden van Sieto Loving. De organisatoren stellen zich voor te werken met couponboekjes t.w. ’n couponboekje van f 42,- geldig voor 6 van de 9 voorstellingen met daarnaast een abonnement voor de voorstellin gen van „Kunst aan Allen” ad f 21,- of f 22,50 en een abonnement voor de operavoorstellingen ad f 21,- of f 22,50. Ook zullen losse kaarten verkrijgbaar zijn, waarvan, de prijs zal variëren van f 8,. tot f 10,-. Wat de financiële zijde aangaat mer ken zij nog het volgende op. Zowel door NV Miedema als door „Kunst aantrekkelijk voor en zij zijn van me ning dat een eventueel tekort in begin sel ten laste van de gemeente zou moe ten worden genomen. Bij ’t bepalen van ’t bedrag van de gevraagde garantie zal uiteraard niet zonder meer van de ge raamde uitgaven kunnen worden uit gegaan, doch zal tevens rekening ge houden moeten worden iet de uit de verkoop van couponboekjes, abonne menten c i losse kaarten te verkrijgen inkomsten. Op deze basis lijkt een ga-, rantie van f 10.000,- voldoende. Het college merkt hierbij nog op, dat in de gemeentebegroting voor het dienst jaar 1969 een bedrag van f 7.000,- is uitgetrokken voor het verlenen van ’n garantie in het te verwachten exploi tatietekort van de Stichting „Kunst aan Allen”. Bij het verlenen van een garantie als bovenbedoeld komt de afzonderlijke garantie t.b.v. „Kunst aan Allen” te vervallen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1