Plan voor rondweg in Woudsend blijft zich verzetten 108-jarige beppe Pruiksma nu weer inIJlst winnaar Regenbogen AGENDA J Ulrik Jager glorieuze winnaar bij 9e IJsselmeerrace Jan Meijer koning in Hallum Dorpsbelangen’ IJLST van en Thans de oudste van ons land in (22 m2), P. B. Brijder Gelderen (Regina) Overige winnaars: P. de Jong (Pampus), (22 m2), P. van s Officieel Orgaan Feest in IJlst van 1 t/m5 juli a.s. de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Rijksscholengemeenschap Sneek Maandag 16 juni 1969 124e jaargang nr 48 Geslaagd Meisje naar chr. MTS De Henry Dunant” woensdag in Sneek Handige gids van PIRK voor toerist in Friesland Deze week geen welpenvoetbal Examens Magister Alvinus-gymnasium Opbrengst kollekte H, V rolijk overleden I Oudegaster muziekkorps actief in de omgeving Het Sneelmr Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Gerard Witteveen overleden aecombtneerde uitqave win NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT SNEEKER NIEUWSBLAD 4 TEKENING TUNNEL haven van Lemmer te komen, viel het worden gesproken. DE TERUGREIS FINALE was: 3. A. Betten; 4. H. Röfekamp; 5. binnenhaalde. UITSLAG Maand juni iedere avond 8 uur Luda- Bar-Dancing, Kruizebroederstraat 29, Top Deejee Graham Gill. Bar-Dancing „De Lichtboei”, Markt straat 29, Dans en showorkest van Anitonio Guillotto. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. Voor de suggestie uit de zaal om de brug in, de geplande rondweg te ver vangen door een tunnel onder de Ee voelde ir. Bugel veel. Volgens hem zou dat dé oplossing zijn, omdat in dat geval zowel het weg. als waterverkeer onbelemmerd zijn gang kan gaan, waardoor ook de brug in het dorp kan 1. Jan Meijer (koning), Paulus Groe nendijk en Sjoerd Heeringa, 2. J. v. d. Veen, T. Dijkstra en G. Tempel. 3. Pier de Groot, O. Wijnalda en H. Leeu wen. stra en G. Tempel, no. 2 P. de Groot (B.), H. Leeuwen en O. Wijnalda. no. 3 D. Fokkema, G. Halbesma en L. Breu ken In deze poule triomfeerde de formatie V. d. Veen met twee gewonnen par tijen, waarmee ze dus 14 punten in de wacht sleepten. De winnaars van de poules kwamen in de finale tegen el kaar uit. Zoals gezegd was het begin een drij verij. Het duurde zelfs bijna een uur eer de negen regenbogen, die als derde klasse waren gestart, het eerst de ha ven uitdreven. Er kwam daarna geluk kig een licht windje uit het noorden, die later aanwakkerde maar toch niet te krachtig werd. Hij bracht echter voldoende vaart in de schepen, zodat de eerste regenbogen en 22 kwadraters na een kleine 4% uur de finish in de haven van Enkhuizen bereikten. De Reginaklasse deed er 1% uur langer over. Bij de regenbogen werd Ulrik Jager U. Jager (2 p.)2. J. Alberda (4 p.); 3. A. Betten 8 p.; 4. J. de Wilde 9 p.; 5. H. de Vries 9 p. Aangezien De Wilde en H. de Vries met een gelijk aantal pun ten waren geëindigd, besliste de ge maakte tijden. In de 22 m2 klasse was de Harlingen B. Brij der zijn grote konkurrent T. Pasma ditmaal veel te snel af. Met Aan de Rijksopleidingsschool voor onderwijzers te Heerenveen slaagde voor de aantekening nuttige handwer ker onze stadgenote mej. G. Miedema. Aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen slaagde voor het artsexamen le gedeelte de heer S. J. Smits te Deer- sum. niet minder dan 8 minuten voorsprong op de Sneken finishte hij als eerste. De derde plaats was voor R. A. van Rap- pard uit Zwolle. Einduitslag: 1. B. Brij- der (door een snellere tijd dan Pasma), 2. Th. Pasma, Sneek. In de Pampusklasse ging Piet Bon- nema als eerste over de eindstreep, maar de hoofdprijs was voor stadge noot Piet de Jong, die opnieuw als tweede finishte en daardoor het ge ringste aantal punten kreeg. De derde plaats was voor new comer W. Velt- man uit Sneek in de 22, vierde was H. Donker en vijfde H. W. de Vries uit Utrecht. Einduitslag: 1. P. de Jong 4 p.; 2. H. Donker 5 p.; 3. P. Bonnema 6 p; 4. H Lampe 9 p Bij de Regina’s arriveerden slechts drie schepen aan de finish. P. van Gel- deren uit Leeuwarden was al een half uur binnen, eer H. Seckel uit Almelo zich in de haven liet zien. De derde plaats was voor G. H. A. Maaskant uit Groningen. Einduitslag: 1. P. van Gel- deren 2 p.; 2. H. Seckel 6 p.; 3. G. H. A. Maaskant 6 p. De prijzen, die bestonden uit wissel- prijzen, eretekenen en luxe voorwer pen, werden na afloop door de voor zitter van de zeilvereniging „Zeven- wolden” uitgereikt in hotel „De Wil deman” te Lemmer. verwachten dat veel particuliere vlag gen de feestelijke stemming van de Ulsters zullen weergeven. Advertentieprijs: 15 cènt per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 De 16-jarige Riekje Wierdsma heeft zich als eerste meisje laten inschrijven als leerlinge van de christelijke m.t.s. alhier. Tussen allemaal jongens gaat zij met ingang van het nieuwe cursus jaar lessen volgen in de richting werk tuigbouwkunde. Riekje slaagde vrijdag voor haar mulo-examen (A met wiskunde). Nog dezelfde dag gaf zij zich op voor de mts. Directeur A. Gerrits hoopt dat er zich meer meisjes voor de mts zullen opgeven. De opbrengst van de kollekte voor het Roode Kruis bedraagt voor Ou- dega (W.) e.o. f 275,—. Op 75-jarige leeftijd is vorige week I vrijdag alhier overleden de heer H. Vrolijk, die eerst eigenaar, later direk- teur en commissaris was van N.V. Ap- pendagefabriek „Hoogeveen” en de N.V. Edelstaalgieterij „Staalfries”. Na de overname in 1924 van het fabriekje van de heer Hoogeveen aan de Prins Hendrikkade daarvoor had de heer Vrolijk 12 jaar als machinist ter koop vaardij (tegenwoordig scheepswerk- tuigkundige) bij de KNSM gevaren heeft hij met inzet van zijn gehele per soon gewerkt aan de groei van dit be drijf. En met succes, want toen hij zich na ruim 40 jaar uit de zaak terugtrok, liet hij een bloeiend bedrijf achter. Behalve als industrieel kreeg de heer Vrolijk nog bekendheid door het op schrift stellen van de gehele levens loop van de Friese zeeheld en vloot voogd Douwe Aukes. Dit werd alge meen gewaardeerd, maar vooral door de Fryske Akademy, waarvan hij lid was, en door de Marine. Voor het ver garen van de gegevens voor deze be schrijving maakte hij zelfs reizen naar het buitenland. Voor de watersport in Friesland maakte de heer Vrolijk zich verder nog verdienstelijk door het in kaart bren gen van het Sneekermeer met zijn vele diepten en ondiepten. Hij verrichtte persoonlijk peilingen voor deze kaart, die in de boekhandel verkrijgbaar was en waarschijnlijk nog is. Ook was hij een verdienstelijk amateur-schilder. Hoewel hij eigenlijk geen vereni- gingsman was, hield hij zich op maat schappelijk terrein toch niet helemaal afzijdig. Hij is o.m. bestuurslid ge weest van het Nut, Hulp in Nood, lid van het alg. bestuur van het Fries Scheepvaart Museum en commissaris van de N.V. Sneeker Jachthaven. De begrafenis is dinsdag 17 juni ’s middags 2 uur vanuit de Mennozaal aan de Harinxmakade. De gezamenlijke kerken in Friesland hebben een handige gids uitgegeven, waarin belangrijke informatie wordt geboden voor toeristen die onze pro vincie bezoeken. Zjj vinden hierin tij den en plaatsen van vrijwel alle kerkdiensten, adressen van kerken en pastorieën en recreatie-activiteiten in Friesland, met een kaartje van alle campings. De gids draagt de titel „Waar en wanneer” en is samengesteld door de PIRK (Provinciale Interkerke lijke Rekreatie-Kommissie). Op de terugreis was de wind onge veer gelijk als op de heenreis, maar op 10 km. afstand van Lemmer brak er boven deze plaats een zware onweers bui los, waarna de wind van richting veranderde en meer oostelijk werd, hetgeen nogal wat wisseling in het veld bracht. De wind trok echter later weer naar het noord-oosten. Ulrik Jager be wees ook in deze race, dat hij een goed Ijsselmeer-zeiler is, want ook in deze race droeg hij de erepalm weg. Trou wens ook Alberda toonde dat hij ook op het buitenwater van wanten weet, want ook nu finishte hij als tweede. j K°n‘ treffer de twee ontbrekende punten geveer 200 meter. De verdere volgorde Woensdag komt de „J. Henry Du nant”, het hospitaalschip van het Roo de Kruis, met 72 patiënten uit Amster dam aan boord, in Sneek. Het schip zal afmeren aan de Pampuskade en ’s avonds tussen half acht en half negen is er gelegenheid de patiënten te be zoeken. heer Westerhof aan de hand van de schets de suggestie de bestaande be bouwing aan de Ee (hier staat o.a. een vijftal bungalows) uit te breiden tot aan het Slotermeer. De weg door het dorp handhaven ziet Dorpsbelangen niet als een be zwaar, temeer daar door het slopen van een aantal oude panden deze weg aanzienlijk kan worden verbreed. Ook vervanging van de oude brug door een nieuwe en bredere, die bo vendien een doorvaarthoogte van 2,50 meter moet hebben, is volgens Dorps belangen zeer wel mogelijk. Voor het kruisen van de nieuwe weg door het dorp zou volgens de vereniging een tunnel kunnen worden aangelegd. De heer Bugel kantte zich tegen handhaving van de weg dwars door het centrum van het dorp. Volgens hem blijft ook bij vervanging van de oude brug een „bottleneck” (een ver nauwing van de weg ten opzichte van de brug) bestaan. Na een opmerking uit de zaal, dat door de aanleg van een weg door het dorp de verkeersgevaar lijkheid (met name voor overstekende kinderen) toeneemt, reageerde de heer Bugel aldus: „Ik durf met het plan van Dorpsbelangen beslist niet in de toe komst te kijken!” Uitbreiding naar het zuiden, zoals Dorpsbelangen had gesuggereerd, ver wierp hij, omdat volgens hem dan „een sliert van een dorp” ontstaat waardoor de onderlinge afstanden nog groter worden. Hoewel het zaterdag bij de start voor xY. Kort; de negende IJsselmeerrace eerst niet al te gunstig leek er heerste toen een In verband met het overly den van de secretaris van het Sneker Welpen comité, de heer Gerard Wititeveen, is er deze week geen Welpenvoetbal. De voor deze week vastgestelde wedstrij den worden volgende week gespeeld. Het muziekkorps EMM te Oudega (W.) komt er na een periode van ver flauwde belangstelling weer bovenop. Op het ogenblik telt het korps veel jeugdige leden. Een jonge dirigent, W. Valkema, zwaait de dirigeerstok. Vo rige week werd een concert gegeven in het naburige Sandfirden. Aangezien dit niet zo vaak gebeurt was het voor de inwoners een bijzonderheid. On langs werd ook Idzega met een bezoek vereerd. Er werden veel marsen ten gehore gebracht. Dit concert trok na- tuurlyk, mede als gevolg van het mooie weer, veel publiek. De derde prijs was voor de formatie J- de Wilde. Einduitslag regenbogen: 1. Pier de Groot, O. Wynalda en Henk Leeuwen. De Irnsumer hoofdonderwijzer Jan Meijer een der oudste eerste klas- sers slaagde er zaterdag in Hallum in opnieuw de koningsprijs in de wacht te slepen. Samen met Paulus Groenen dijk en Sjoerd Heeringa wonnen ze de poule-wedstrijd, waaraan door het ontbreken van de vier topparturen slechts zeven drietallen van de tweede categorie deelnamen. worden gehandhaafd. Verwezenlijking van dit revolutionaire plan zou volgens ir. Bugel echter op onoverkomelijke financiële bezwaren stuitten, daar de aanleg van een tunnel 2 a 3 maal zo veel zou moeten kosten als ’n brug. Dit laatste echter werd tijdens de hearing door een aantal plaatselijke deskundi gen betwist. Nog enkele voor- en tegenstanders van het rondwegplan kwamen aan het woord. Johannes Visser stelde namens enkele jongeren, dat wanneer Wouds end toch door óf water óf een ver keersader moet worden gescheiden, zij de voorkeur geven aan het water, m.a.w. dat zij de weg liever rond het dorp zien. De heer Frankema kwam o.a. met de suggestie om de Eewal onder een nieuwe brug in het centrum door te trekken. De heer F. van der Velde vroeg ir. Bugel tenslotte of men in het kommenplan wel speelruimte voor de ieugd had opgenomen, hetgeen door de stedebouwkundige werd be aamd. Toen om ruim elf uur de vergadering ten einde liep, waren de bestuursleden en plannenmakers van Dorpsbelangen nog allerminst gerustgesteld. De heer Kuipers kondigde aan, dat door mid del van een handtekeningenaktie zal worden geprobeerd de leden van de raad Wymbritseradeel, die straks over de voorstellen moeten beslissen (er /aren slechts een paar op de hearing aanwezig) van de zienswijze van Dorpsbelangen op de hoogte te stellen. De puntentelling werd berekend volgens de zogenaamde Sneker tel ling, waarbij de eersten blijven staan, d.w.z. dat voor elk behaald eerst een punt wordt verkregen, terwijl een ge wonnen eindpartij een punt extra geeft. In de eerste poule kwamen uit no. 1 G. v. d. Meer, F. Soolsma en P. Zondervan. no. 2 Sj. de Boe”, Piet de Groot en I. Kooistra. no. 3 J. Tammin- ga, J. van Wieren en B. Hallema. no. 4 J. Meijer, P. Groenendijk en Sjoerd Heeringa. Winnaar van deze groep werd de formatie Jan Meyer, die twee par tijen won en één verloor op vijf eer sten gelijk. Dit leverde haar dus 19 punten op. Poule 2 no 1 J. v. d. Veen, T. Dijk- De vraag rijst hoe het dit jaar komt met de financiën aangaande de festi viteiten in IJlst. Want wil men feest vieren, dan kost dat geld. En aangezien door een paar misse dagen, wat het weer betreft, er verleden jaar een tekort aan geldmiddelen ontstond, waardoor het garantiefonds in z’n geheel moest worden aangesproken overigens werd vlot en zonder morren ook betaald is het toch logisch dat dit onderdeel opnieuw aan de orde gesteld wordt. Een garantiefonds wordt deze keer niet gevormd. Het comité wilde dit niet, afgaande ook op het veel lichtere programma dat in z’n totaliteit wordt geboden. Toch zal er die week voor elk wat wils zijn. Het lunapark, dat weer op de overkluizing zal verschijnen, bevat opnieuw allerlei attracties en zal de gezelligheid daar weer sterk bevor deren. Als het weer niet verstek laat gaan, kan IJlst op veel bezoekers rekenen. Dat zal de „geld-kant” ten goede komen. Natuurlijk moeten de Ulsters zelf voorop gaan! In dat geval kunnen zij een voorbeeld nemen aan de bewoners van Uilenburg, die samen grootse plannen nu reeds zo goed als kant en klaar hebben. Binnenkort wordt u hierover verder ingelicht! Zaterdag 21 juni a.s. hoopt „Beppe- Pruiksma” haar 108ste verjaardag te vieren. Zij is nu weer inwoonster van IJlst en heeft het bij haar kleindochter in de Bernardstraat heel best naar haar zin. Zij leeft nog steeds mee met het dagelijks gebeuren om haar heen en is is nog uitstekend met alles op de hoogte. Zij recipieert, zo ligt het in haar voornemen, a.s. zaterdagmiddag in het Mienskipshüs te IJlst, waar zeer zeker veler zullen komen om haar ge luk te wensen. De vlag zal van de kerktoren wapperen en we mogen ook Voor diploma A slaagden: de dames N. Hoogwater, Nijland, L. de Jong, Manitgum, I. Th. Terpstra, Roordahui- zum; en de heren L. C. Kreb, Bols- ward, W. J. Witteveen, Sneek. Voor diploma B slaagden: mej. M. de Jong, St. Nicolaasga, en de heren H. G. Twijnstra, Oudemirdum, G. Tj. Koopmans en J. Terpstra te Sneek. Enkele jaren geleden van Heeg naar Sneek gekomen is Gerard Witteveen zaterdagmorgen wij plotseling overle den. In de korte tijd dat hij Sneker was ontpopte hij zich als een geweldig hard werker voor de jeugd van de voetbalvereniging „WZS”. Met zijn nog jeugdige elan was niets hem te veel. Al zijn vrije tijd offerde hij op voor zijn club. Bezwaren en moeilijk heden zag hij niet, onder alle omstan digheden ging hij door. Het „houthakkerstoernooi”, waarin de welpen van de verschillende clubs elkaar in wedstrijdverband ontmoeten, was een vinding van hem. Het toernooi dat jongstleden zaterdag gehouden zou worden, is in verband met het overle den afgelast. Dit seizoen was hij te vens algemeen secretaris van het wel penvoetbal in onze stad. Voor het Sneker voetbal in het al- gemeen, maar voor WZS in het bijzon der, betekent zijn heengaan een groot verlies. De hernieuwde kennismaking met het plan voor een rondweg in Woudsend is voor een deel van de bevolking aanleiding geweest zich hiertegen te ver zetten. Niet zozeer de rondweg op zich, maar vooral het feit, dat de be staande brug in het centrum van het dorp moet komen te verdwijnen, is voor veel Woudsenders een onaanvaardbaar iets. De „hearing”, die door het ge meentebestuur van Wymbritseradeel was belegd om de inwoners te confron teren met het kommenplan en de daaruit vloeiende wens het wegverkeer rond het dorp te leiden, kreeg een levendig verloop. Temeer daar de ver eniging Dorpsbelangen zelf met een uitvoerige en goed voorbereide schets kwam om aan te tonen hoe Woudsend zelf de toekomst van het dorp wil zien. Het kommenplan van de gemeente- van de huidige brug. Wel deed de lijke stedebouwkundige, ir. Bugel uit Groningen, ondervond weinig weer stand. Dit kommenplan behelst een ontsluiting van de Midstraat, de voor naamste winkelstraat van Woudsend en in historisch opzicht de kern van het dorp. Rondom de Midstraat zal een brede weg met o.a. parkeer- en groen stroken worden aangelegd. Ir. Bugel kon het merendeel van de aanwezigen echter niet overtuigen van de nood zaak van de door hem voorgestelde rondweg, waarin een brug over de Ee is geprojecteerd. De byeenkomst, die in het dorps huis „De Driuwpólle” werd gehouden, stond onder leiding van burgemeester Van Hout. Deze stelde centraal, dat men met de sanering en bestemmings plannen voor het dorp terdege reke ning dient te houden met de toekom stige ruimtelijke problemen, die zich, aldus de burgemeester, vooral aan zullen dienen, wanneer het recreatie- project, dat gepland is aan de Rakken en waarvoor een subsidieaanvraag reeds de deur uit is, gestalte heeft ge kregen. Zowel het kommenplan als rond wegplan van ir. Bugel zag de burge meester als de enige reële oplossing voor de ontsluiting van het dorp. „Een rondweg juichen ook wij niet toe, maar het is de enige mogelijkheid”, aldus burgemeester Van Hout. Donderdag 19 juni Algemene Deelne- mersvergadering Onderlinge Brand- waarborg-Maatschappij „De Zuid westhoek” Sneek in rest. Piso. Aan vang ’s nam. 2 uur. Donderdag 19 juni Het vermaarde Ita liaanse dansorkest „I Cardinali” in „De Lichtboei”. Zaterdag 21 juni Waterpoor tpartij Kaatsvereniging „Sneek” in het Sportpark. Aanvang ’s middags 1 uur. Ondanks het feit dat Meijer c.s. een wedstrijd meer hadden gespeeld start ten ze toch als favoriet. Het werd echter een gelijkopgaand duel, dat pas na vyf eersten gelijk beslist zou wor den. Het was de latere koning Meijer, - --j - - die op 5—5 en 6—2 met een opslag- Zij» achterstand op Jager bedroeg Geslaagd voor het eindexamen hbs A: xB. Ferwerda; T. A. Hoekstra; xH. C. Hofstra; xT. Kooistra; xJ. M. Zondervan, allen uit Sneek. xT. Hardenberg, Bozum; xR. G. M. bijna totale windstilte, die het de sche- Galama, Harich; xE. de Vrij, Joure; pen vrijwel onmogelijk maakte uit de W. Amsterdam, Hindeloopen; K. B. Wiersma, Roordahuizum; xJ. W. achteraf nog al mee en aan het slot Blauw, Scharnegoutum; A. v. d. Hem, kon zelfs nog van een geslaagde tocht Terzool; xJ. Meindersma, Tirns; W. T. Epema, Uitwellingerga; xT. Abbring, Hingst, Workum. x zijn meisjes. Hier was de heer J. D. Kuipers, voorzitter van Dorpsbelangen, niet van overtuigd. Hij achtte het erg bezwaar lijk, dat door het verdwijnen van de huidige brug het dorp in twee delen wordt gesplitst. In een gloedvol betoog zette hij uiteen, dat het best mogelijk is de bestaande situatie door een gron dige reconstructie te handhaven. Hoe hij en zijn medebestuursleden dit ver wezenlijkt wilden zien, werd aange toond op een tekening, die van een toelichting werd voorzien door de heer B. Westerhof. Deze pleitte voor industrievestiging aan de Welle, maar, zo zei hit wanneer dit terrein alleen via een grote omweg bereikbaar is gaat het niet door. Op de schets van Dorpsbelangen was de rondweg weggelaten, hoewel men er in principe niet tegen is. De agitaties gelden vooral het verdwynen eerste, al leek het aanvankelijk dat Henny Röfekamp met grote voor sprong zou gaan winnen. Hij voer evenwel te laag, waardoor hij op het Enkhuizer zand vast raakte en ruim tiwintig minuten verloor, omdat hij moest worden los gesleept door de tjalk van de heer Van der Ven. J. Al berda finishte als tweede, H .de Vries als derde, J. de Wilde werd vierde en A. Betten vijfde. In de 22 m2 klasse (4 deelnemers) kwam de snelvarende T. Pasma, die vijf minuten later was gestart dan de regenbogen, practisch tegelijk met Ul rik Jager binnen. Tweede was B. Brij der van Harlingen en derde R. S. Dijk stra van Schellingwoude. In de Pampusklasse (9) was de hoogste eer weggelegd voor H. Donker, op een halve minuut gevolgd door Piet de Jong. De derde plaats was voor H. Lampe, de vierde voor M. van Dijk uit Lemmer en de vijfde voor Piet Bonne ma. In de Reginaklasse passeerden vijf van de zeven schepen de finish. De uitslag was hier: 1. P. van Gelderen uit Leeuwarden; 2. P. Gerritse, Zwol le ;3. G. H. A. Maaskant, Groningen. •v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1