forline jier as FAGENDA 1 wWboi—l If lil i «rr»|llli W* „Ik bin noch krekt deselde Ds, Lucas fockensschool kreeg ruime gymnastiekzaal en Noorderhoek kleuterschool ter- Nederland .Beppe Pruiksma in Ijlst, oudste van Bijna 108, maar nog vol levensmoed IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Tekeningen 2de school in Lemmerweg-west gereed Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 49 Uonderciag 19 juni 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Accommodatie Ver. Chr. Schoolonderwijs belangrijk uitgebreid Geslaagd Geslaagd Bogerman-coIIege Sneek A 124e jaargang nr It is in great wünder" Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD LEVENSGROTE PROBLEMEN i KLEUTERSCHOOL Nadat een uitgebreid gezelschap de Maand juni iedere avond 8 uur Luda- Bar-Dancing, Kruizebroederstraat 29, Top Deejee Graham Gill. Bar-Dancing „De Lichtboei”, Markt straat 29, Dans en showorkest van Antonio Guillotto. Onze stadgenoot M. Eppinga slaagde aan de HTS te Leeuwarden voor het diploma werktuigbouwkunde. Met eer volle vermelding. TWEE SCHOLEN: 500 KLEUTERS A met Gysbert Wassenaar, vertelt ze. Haar tweede man heette Wisse Pruik sma. Hij overleed, na een huwelijks leven van 15 jaar, in 1943. Ze is erg dankbaar dat er zo goed voor haar wordt gezorgd en vertelt van haar vader, die 92 jaar werd en de laatste jaren van zijn leven bij haar doorforacht. Het is wel een sterk ge slacht waar zij uit stamt, want haar zuster bereikte de leeftijd van 100 jaar. HOUDT VAN EEN PRAATJE Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. „Ik yt en drink noch lekker en sliep goed. De waermte ha’k gjin lést fan”, zegt mevrouw Reinschkje Pruiksma-Bakker in IJlst. Het is om stil van te worden, dat deze vitale vrouw al bijna 108 jaar is. Wat heeft zij al geweldig veel beleefd, generaties zien geboren worden en sterven. Zij alleen is overgebleven. Sinds januari van dit jaar is zij de oudste van ons land. (Toen overleed de, op dezelfde dag geboren, uit Indonesië ge repatrieerde mevrouw Elizabeth Cicero te Zwolle). Zonder twijfel zal het zaterdag dan ook een groot feest worden. „Beppe Pruiksma” heeft er wel zin in en ze ziet helemaal niet op tegen de drukte. Integendeel, ze vindt het wat fijn om alle bekenden weer te zien. De meeste van haar ongeveer 140 „beppesizzers” (kleinkinderen, achterkleinkinderen enzo voorts) komen die dag naar IJlst. In het Mienskipshüs is ’s middags half drie bovendien voor niet-familieleden gelegenheid om beppe te felici teren. Onderstaande dames en heren be haalden aan het Bogermatn-college al hier het diploma Gymnasium: A-diploma: Tj. de Boer, Sneek; R. A. Drilling, Bolsiward. B-diploma: xT. Greidanus, Sneek; xJ. A. Hofma, Balk; J. B. Meijer, Jou- re; xA. Mulder, Sneek; D. Pruiksma, Sneek; J. U. Stoffelsma, Oudega (H.O.) M. S. van Veenen, Achlum; N. P. J dé Vries, Workum; A J. J. Zonnenberg, Sneek. x zijn dames. DE MODERNE TIJD Wat vindt beppe van deze tijd met z’n geweldige ontwikkelingen? „Dêr kin ’k my soms lang net mei forienigje. Hwat wisten wy froeger fan muzyk? Nou spilet de radio sahwat de hide dei. Doe ’t ik jong wie kamen der soms fan dy Dütskers op ’e hoeken fan ’e strjitten. Blaespoepen neamden wy dy”. „Mar ik kin der dochs neat oan dwaen. Ik moat mei. En as ik tsjin de lju sizze soe: dat moat sa en dat sa, dan soe ’k wol to hearren krije: ik bin hjir baes”. Beppe kan wel meekomen met een heleboel dingen. Maar één ding zit haar dwars: „De bem ha faek sa’n greate müle tsjin de aldenen. Hwer moat dat hinne? It bigreatet my om de alders en om de bern”. Wat vindt ze van de tegenwoordige mode? „Ja, froeger hi ene se lange rokken en nou ha se se boppe de knibbels. Ik draech de Fryske kap noch, mei ’t gouden earizer”. Voor de rest maakt beppe zich er niet al te druk om. Ze lacht een beetje om de moderne gek kigheden op modegebied. Heeft ze ook nog speciale wensen, b.v. iets waar ze in haar lange leven nog niet aan toe gekomen is? „Dat kin ’k net sizze. Ik haw it best”. Zijn er speciale dingen die ze de jongeren op het hart wil drukken? „Och helen noch ta, dan is der sa- folle”. Opnieuw komt de verhouding jeugd-ouderen ter sprake. Ze vertelt hoe de jeugd, ook de oudere, vroeger ’s avonds thuis zat. Er werden wat spelletjes gedaan (geen kaartspel!) en dat was alle vermaak. Tegenwoordig gaat het wel wat anders toe. Beppe Pruiksma heeft de geweldige ontwikkelingen, ons alleen bekend uit de boekjes, zelf kunnen meemaken en een schat aan levenservaring opgedaan. Daar kunnen de jongeren alleen maar eerbied voor hebben. Gisteren was het een belangrijke dag voor het onderwijs in onze stad en met name voor de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs. Gistermid dag om drie uur opende burgemeester Rasterhoff een nieuwe gymnastiekzaal, die is gebouwd bij de aan genoemde vereniging toebehorende Ds. Lucas Foc- kensschool aan het Kaatsland. Bovendien werden toen twee aan de school toegevoegde lokalen officieel in gebruik genomen. Drie kwartier later ver richtte mej. S Wolters, inspectrice van het kleuteronderwijs te Leeuwarden, de officiële opening van de „Prins Johan Frisokleuterschool” aan de Jancko Douwamastraat. Ook deze school is eigendom van de vereniging. Tijdens een daarna gehouden feestelijke bijeenkomst in de hal van de Johannes Post school, die naast de kleuterschool staat, overhandigde architect J. C. Teeuw uit Leeuwarden de voorzitter van de vereniging, de heer S. Akkerman, de tekeningen voor een tweede in de Lemmerwegwijk-west te bouwen lagere school. Beppe Pruiksma hier met een achterkleinkind. Alle kinderen zijn erg „wiis mei beppe”. Ze had eigenlijk liever met haar gouden oorijzer op de foto gewild, maar dat kon niet omdat het bijbehorende mutsje in de maak is. Als eerste sprak de heer Akkerman namens de vereniging zijn blijheid uit over he<t totstandkomen van de gym nastiekzaal, die volgens hem in een grote behoefte voorziet. Maar wij me nen, aldus de heer Akkerman, dat er nog een vrij groot tekort is. De openbare, de r.k. en de christelijke la gere scholen kunnen nu met de nieu we zaal tweemaal in de week gymnas tiek hebben. Volgens de heer Akker man echter niet allemaal in lokalitei ten waarop de naam gymnastiekzaal van toepassing is. Er is volgens hem nog behoefte aan twee gymnastiekzalen, waarvan één in de Noorderhoek en één in de Stads- fenne. Voor het in de Noorderhoek te bouwen gebouwtje is reeds toestem ming verkregen van de gemeente, het wachten is nu op de financiële be schikking van Den Haag. Het is voor de kinderen uit de beide wijken zeer lastig om voor de gymnastieklessen naar een zaal in de binnenstad te moeten. ANDERE SCHOLENBOUW De heer Akkerman geloofde dat de scholen in de toekomst anders ge bouwd zullen moeten worden. Er moet een aparte, van de school afgesloten ruimte worden opgetrokken waarin men de creatieve vakken kan beoefe nen. Overdag wordt dit lokaal door de school zelf gebruikt, maar ’s avonds zou het moeten worden opengesteld als ontmoetingsplaats voor de ouderen en natuurlijk ook de jongeren uit de wijk waarin de school staat. Er wordt Ze vertelt dat ze nooit op een chris telijke school is geweest. Maar ze kent haar Bijbel goed. „Ik wit it en dat is fan bilang”. Ze is lidmaat van de Ne derlandse Hervormde Kerik. Zij weet nog goed van de afscheiding en do leantie in de vorige eeuw, de school strijd, de eerste fiets! „Ik haiw trije greate oarlogen meimakke: yn 1870 de Fransk-Dutske, 1914 de eanste wrald- oarloch en 1940 de twadde”. Ze weet zich nog een heleboel din gen te herinneren, die ons jongeren vaag bekend voorkomen uit de ge schiedenisboekjes. Weer begint ze over haar vele kennissen en beppesizzers. De laatsten kent ze haast allemaal, maar er zijn er ook die ze nog nooit heeft gezien. Met haar verjaardag ont vangt ze stapels brieven. Mevrouw Zwaagman had vorig jaar twee avon den nodig om ze nog eens te lezen. „Hwat in segen is dat. It wurd jo jown”, zegt beppe. De beppesizzers zijn allefnaal gek met haar, vertelt me vrouw Zwaagman. In de afgelopen winter kreeg beppe Pruiksma nog een lichte longontste king, maar ze kwam er weer bovenop. Ze voelt zich nu weer goed gezond. Ze eet alles en hoeft zich niet aan een dieet te storen. Ze vertelt hoe ze vroe ger eens tien pond vlees voor een gul den kocht. Het kostte eigenlijk 12 cent per pond, maar bij tien pond tegelijk was ’t goedkoper. Dus kocht beppe tien pond en dat raakte wel op met zo’n groot gezin. Ze heeft een mooi kunstgebit, dat al meer dan vijftig jaar oud is. „As ik der net oan tinke soe, wie it net bést. Mar ik ha in Hear yn ’e himel. Dy hat sa lang foar my soarge en my ta treast west, Hy sil aenst ek foar my soargje. As ik moarns bitiid wekker wurd en alles is noch sa stil, dan liz ik yn djippe rêst en tink ik oan dizze dingen”. DRIE GROTE OORLOGEN De heer Akkerman noemde de nieu we kleuterschool een geweldige aan winst voor de vereniging. Men be schikt nu over twee van dergelijke scholen. Deze worden samen bezocht door zo’n 500 kleuters. De lagere scho len zijn te theoretisch en te intellek- tualistisch ingesteld. Op de kleuter school heeft men oog voor andere as pecten van de opvoeding. „Het leven in een school is van meer belang dan het leren”, betoogde hij. Hij besloot zijn gloedvol bfetoog met het noemen van enkele wensen. Hij vroeg de inspectrice van het kleuter onderwijs te proberen een urgentie- verklaring los te krijgen voor een kleuterschool in de Stadsfenne. Archi tect Teeuw werd gevraagd de plannen te maken voor een lagere school in de Lemmerwegwijk-west en het gemeen tebestuur werd gevraagd de financie ring voor elkaar te maken. „We zijn al blij met wat we hebben”, aldus de heer Akkerman. „Het stichten en aan trekken van industrie is economisch wel aantrekkelijk, maar scholen moe ten er ook komen”. O nee, ze heeft een hoop vrienden. „De léste dagen binne de minste net”, zegt ze en met die uitspraak is me vrouw Zwaagman verguld. „As jo sa aid binne, hoege jo neat mear to dwaen”. Beppe Pruiksma heeft heel wat familie en kennissen door de dood verloren. Denkt ze er zelf ook wel eens aan? dan nu wel steeds gesproken over een cultureel jeugdcentrum, aldus de heer Akkerman, maar daar heb ik eigenlijk bezwaar tegen. Het is teveel gecen traliseerd. De ontmoetingsplaatsen moeten volgens hem juist meer gede centraliseerd worden, opdat ze bereik baar zijn voor de mensen uit de ver schillende wijken. Het uitbreiden van het aantal ontmoetingsplaatsen is .reer belangrijk, daar men in de toekomst veel meer vrije tijd zal krijgen en die toch ergens door zal moeten brengen. De kinderen van de Ds. Lucas Fockensschool hadden een liedje in gestudeerd, waarin ze de totstandko ming van de gymnastiekzaal bezon gen. Dit werd eerst gezongen, waarna Henk Galema, leerling van de LOM- school en Tini Bouman, leerlinge van de Jan van Nassauschool, welke scho len beide in het complex zijn onder gebracht, de burgemeester op een kus sen de sleutel van de zaal aanboden. Het gebouw is los van de school opge trokken en bestaat uit een royale zaal w. ar de lichamelijke oefeningen wor den gehouden, twee flinke kleedka mers, twee ruimten met elk vijf dou ches en bakken waarin men de voeten kan wassen en een berghok voor de voor gymnastiek benodigde toestellen. H"t geheel is centraal verwarmd. De school werd met twee lokalen uitgebreid, zodat men nu over acht leslokalen, een handenarbeid- en een overblijflokaal kan beschikken. De twee lokalen zijn op elkaar bijgebouwd en zijn sinds april van dit jaar al in gebruik. In de Ds. Lucas Fockensschool zijn vier groepen van de LOM-school en vier groepen van de Jan van Nas sauschool ondergebracht. De uitbrei ding van lokaalruimte was een drin gende noodzaak. Beppe Pruiksma woont nu al weer bijna een jaar bij haar kleindochter, mevrouw R. Zwaagman-Riedjjk in de Bernhardstraat. Die is zelf ook al „beppe”, maar de jongste vier kinderen zijn nog in huis. Een gerieflijk, modern ingericht ééngezinswoninkje. Beppe voelt er zich goed thuis en kan het met de kinderen uitstekend vinden. Elke avond komen ze beppe goede nacht zeggen: zij vertelt hen vaak over vroe ger. De jongste, zeven jaar, komt graag even bij beppe zitten. En zijn zusje maakt als ze op school een opstel moet maken gebruik van wat beppe heeft verteld. De moeder van mevrouw Zwaagman was één van de tien kinderen, die bep pe Pruiksma heeft gehad. Drie zijn er nog in leven, de oudste is al 84, de jongste 72 jaar. En haan- oudste klein dochter, vertelt zij, is al 64. Ook al bijna aan de AOW toe. „Wy binn’ djüren foar de Staet”, merkt ze la chend op. Beppe Reinschkje werd in 1861 op de langste dag in Woudsend geboren. In dit dorp heeft ze gewoond tot haar 60ste, daarna woonde zij 43 jaar in IJlst. In januari 1966 ze was toen dus 104 jaar en leefde tot dan toe ge heel „op haar eigen” ging ze uit lo geren naar Workum, waar ook een kleindochter woont. Hier werd ze ziek en het liet zich aanvankelijk nogal ernstig aanzien. Ze kwam er weer bo venop, doch bleef voorlopig maar in Workum. Hier vierde ze haar 105de, 106de en 107de verjaardag. Familie omstandigheden waren de reden, dat ze terugkeerde naar IJlst. Hier zochten wij haar deze week op. Ze vond het maar zo-zo, want „’t is alle jierren itiselde en ik bin noch krekt deselde as forline jier”. Men kan haar de hoge ouderdom wel aanzien. De huid van haar handen bevat tal van plooien. Haar figuur is tenger en ze is niet meer zo vlug ter been. Zonder bril ziet ze niet meer zo scherp en ook is ze een beetje hardhorend. Maar haar geest is helder en ze voelt zich goed. „It is in great wünder”, zegt ze er zelf van. Ze is veertig jaar getrouwd geweest Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Mej. Wolters opent de nieuwe „Prins Johan Frisokleuterschool” aan de Jancko Douwamastraat. V.l.n.r. de heer S. Akkerman, mej. S. Wolters, burge meester Rasterhoff en de heer J. D. Kooi, secretaris van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs. (Foto Obbema) Zie verder pagina 2 Donderdag 19 juni Algemene Deelne- mersvergadering Onderlinge Brand- waarborg-Maatschappü „De Zuid westhoek” Sneek in rest. Piso. Aan vang ’s nam. 2 uur. Donderdag 19 juni Het vermaarde Ita liaanse dansorkest „I Cardinali” in „De Lichtboei”. Zaterdag 21 juni Waterpoor tpar tij Kaatsvereniging „Sneek” in het Sportpark. Aanvang ’s middags 1 uur. Wat doet beppe Pruiksma zo over dag? „Och, ik doch net folie mear. Ik ha genöch dien en it is nou fan „Als hier op aarde mijn werk is gedaan Maar ze houdt van een praatje en vindt het fjjn als er bezoek is. „Ik kin der folie minder oer as ’t sa stil is” Ze staat om ongeveer half negen, ook wel eens 9 uur, op. In de woonkamer heeft ze haar vaste plaatsje aan de tafel. Als mevrouw Zwaagman wat moet onthouden, dan is het vaak: „Unthalde jo it even, beppe?” En dan komt het altjjd goed, want beppe haar geheugen laat haar niet in de steek. Ze kan ook goed uit het hoofd reke nen. En tot voor kort mooi schrijven. Nu kan ze ’t niet meer zien. Ze is nauwelijks op school geweest, vertelt ze. In die tijd was er nog geen leerplicht. Maar ze heeft zich even goed altijd kunnen redden met schrij ven en rekenen. Niet zo lang geleden heeft ze nog stukjes voorgedragen en een familielid heeft dit opgenomen op de bandrecorder. Als meisje borduur de ze graag en eens heeft ze een soort schilderij geborduurd, dat later werd tentoongesteld. Het grootste deel van haar leven heeft ze hard moeten werken. Het was altijd: pak aan! En er waren geen wasmachines, stofzuigers en dat soort dingen, die het wenk van de huisvrouw tegenwoordig verlichten. Van televisie moet beppe Pruiksma niets hebben. Daar vindt ze niks aan. Als er geen bezoek is, gaat ze dan ook meestal vroeg naar bed, om ongeveer half negen, negen uur. Ze redt zich helemaal zelf, met aan- en uitkleden en wassen. Vindt ze het ook vervelend om elk jaar zo in de belangstelling te staan? De LOM-school, die in 1965 is ge start met 45 leerlingen, telt momenteel reeds bijna 100, die verdeeld zijn in zeven groepen. Het leerlingenaantal zal bovendien nog toenemen. Van die zeven groepen zijn er drie ondergg.-. bracht in de oude Jan van Nassau school, terwijl de overige, zoals gezegd, in de Ds. Lucas Fockensschool zijn ondergebracht, waar ook de gehele vier-mans Jan van Nassauschool is ge huisvest. Naar het zich laat aanzien zal deze school evenwel binnen drig jaar uitgebreid zijn tot een zesmans- school. Dit is een levensgroot pro bleem, want het bestuur van de Ver eniging voor Christelijk Schoolonder wijs zit dan met een nijpend tekort aan lesruimte. Daarnaast wil men het ge bouw in de toekomst graag helemaal voc-’ de LOM-school bestemmen. Een tweede lagere school in de Lemmer wegwijk-west wordt noodzakelijk. De vereniging wil dan ook graag in het uitbreidingsplan „Tinga” een complex zien verrijzen. Voor de te Leeuwarden onder auspi ciën van de Regionale Stichting Beroepsopleiding Levensmiddelenin dustrie gehouden examens is geslaagd voor het diploma levensmiddelenin dustrie de heer D. H. I. Bijma, Schar- negoutum. Zaterdag 21 juni Kosmies Jongeren centrum „De Meerpaal”, ’s Avonds 8 uur „The Second Edition”. Zaterdag 28 juni Ijsstadion Thialf Heerenveen. Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitipk m.m.v. Mimi Aarden, mezzo-sopraan en Daniel 'Vayenberg, pianist. Aanvang 20 uur. uitbreiding van de school had bezich tigd, begaf men zich naar de kleuter school aan de Jancko Douwamastraat, waar alle „leerlingen” van deze school al op het plein stonden opgesteld. Ze moesten de dieren uit de Fabeltjes krant voorstellen en stonden gegroe peerd rond een levensgrote „Meneer de Uil”. Stoffel de schildpad (de vijf jarige Koop Alkema) en Zoef de haas (de 6-jarige Ane Hettinga) kwamen op een karretje aanrijden en overhan digden mej. Wolters de sleutel die toe gang tot de school kon verschaffen. Deze eer was weggelegd voor „Stof fel”, terwijl „Zoef” mej. Wolters een boeket bloemen overhandigde. Van de ontvangst was veel werk gemaakt en dit viel, geheel terecht, bij een ieder in de smaak. Het prachtige gebouwtje bestaat uit twee lokalen en een speellokaal, die ingericht zijn met een grote verschei denheid aan alleraardigst speelgoed. Daarnaast nog verschillende berg ruimten en een kamertje voor de twee leidsters en de hoofdleidster mej. K. Bloemhof. Na een bezichtiging ging het gezelschap naar de Johannes Post school, waar verschillende sprekers het woord voerden. NOG TEKORT AAN GYMNASTIEKZALEN -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1