Jutrijp-Hommerts nu Zeilwedstrijden SZC troffen uitstekend zeil weer zonder groenteboer Echtpaar in voortuintje overreden AGENDA IJLST WY M BRITS ERA DEEL en van Ruim 140 deelnemers leverden veel strijd er I Doutve Dijkstra hield zaterdag mee op Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 52 Maandag 30 juni 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Autobestuurster trapt op gas i.p.v. Postduivenver. ,L’Estafette9 Kerknieuws Fraai resultaat voor duivenhouder Troelstra Sneelcar Nieuwsblad is een Disc-jockey nam in Sneek geluidsversterkers mee 124e jaargang nr Oud-regenboogzeiler S. Kuipers overleden c r R.k. bejaarden hadden prachtige tocht gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD ZATERDAG ZONDAG MIDDENSTAND HOGE KOSTEN Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. Dijkstra is door zijn, broer in t vak gekomen. Deze werkte bij een oom in Sneeik die ook in groente deed. Toen Dijkstra 12 jaar was begon hij samen met zijn broer met de verkoop van sinaasappels. Dat was in april 1926. Maar de mensen in Jutrijp en Hom- Het zou voor uit kunnen, als hij zijn groente uit hand elsadvertenties lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar. Per post f 6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 f -.X'J De traditionele zomerwedstrijden van de Sneeker Zeilclub, die dit weekend op het Sneekermeer werden gehouden, hebben zich gekenmerkt door uitste kend zeilweer (vooral zaterdag was het prachtig), een groot aantal deelne mers en veel strijd. In totaal verschenen 146 jachten aan de start. Er werden drie wedstrijden gehouden, waarvan één op zaterdag om dagprijzen. Gisteren waren er twee starts met een puntenklassement over beide wedstrijden. De publieke belangstelling was vrij groot. In de loop der jaren is de midden stand in Jutrijp-Hommerts al aardig uitgedund. Slager Wittermans is er mee opgehouden, zodat men nu aan gewezen is op Sneek, of op de slager die éénmaal per week uit Woudsend komt. Er is nog slechts één warme bakker. Bakker Hoekstra is er onlangs mee uitgescheiden. Tien jaar terug konden nog vijf bakkers hun brood in de dorpen verdienen. Er is geen schoenmaker, geen vrachtrijder. Naast de bakker bestaat de middenstand zo ongeveer uit twee kruidenierswinkels en een melkhandel. Eindelijk water in ’t nieuwe Sneker zwembad. Maar dat betekent nog niet dat er nu ook gezwommen kan wor den. Er wordt naar gestreefd om dat op 1 augustus mogelijk te maken. In het afgelopen weekend heeft men het bad vol water laten lopen om de zaak te beproeven. Het weekend is daar- oor gekozen omdat anders de afname van zoveel water ineens de druk op de waterleiding zou kunnen doen ver minderen. Zondagmiddag stond het water in het bad. Een hoopgevende aanblik! wennen. Als de inventaris, zoals de groentekar enz., maar eenmaal weg is, dan zal het wel gaan.” De laatste jaren worstelde Dijkstra ook nog met de konkurrentie van de groot-winkelbedrijven. Want van Jut rijp-Hommerts naar Sneek is uitein- delijk maar een hanestap en velen hebben een auto. „Als je aan de deur komt, zeggen de mensen: wat ben je duur. De groot-winkelbedrijven druk ken de kleinere winkels helemaal weg. Deze zullen verdwijnen, want ze heb ben geen mogelijkheid meer van be staan.” Zaterdag is groenteboer Douwe Dijk stra uit Hommerts voor de laatste maal met zijn groentekar op pad geweest in de dorpen Jutrijp en Hommerts. Na 43 jaar in het vak te hebben gezeten, zag hij zich genoodzaakt de „lier aan de wilgen” te hangen, omdat het finan cieel niet meer haalbaar was. Hij kon moeilijk tegen de groot-winkelbedrij ven op, maar de voornaamste reden voor Dijkstra er mee op te houden is de opheffing van de veiling in Sneek, zodat hij voor zijn inkopen op Leeu warden aangewezen zou zijn, wat een grote kostenverhoging met zich mee zou brengen. Jutrijp-Hommerts zit nu zonder groenteboer. gen. J. G. Woudstra uit Gorredijk be reikte de eerste keer de tweede plaats, terwijl in de tweede wedstrijd deze eer was weggelegd voor mej. Fokkema uit Wolvega. In de Pampusklasse won Max van Dijk uit Lemmer de dagprijs. In beide wedstrijden werd hij eerste, in de tweede zelfs met een indrukwekkende voorsprong op Hessel Donker, die tweemaal de tweede plaats bereikte. Was de derde plaats ’s morgens voor Piet de Jong, in de tweede wedstrijd moest hij deze eer aan D. Bonnema uit Delfstrahuizen laten. De Jong werd toen vijfde achter Piet Bonnema. J. K. de Boer uit Hardegarijp be zette in de Valkenklasse in de eerste wedstrijd de eerste plaats, maar in de tweede behaalde de goed zeilende A. Wester uit Grouw de hoogste eer. F. J. Y. van Slooten werd de eerste keer tweede, gevolgd door E. K. Hoekstra. De notaris legde in de tweede wed strijd beslag op de tweede plaats. De Boer uit Hardegarijp eindigde op de derde plaats, maar dat was voldoende voor de dagprijs. Van de vijf ingeschreven 22 m2-jach- ten verschenen er vier op het wed- strijdtoneel. De erepalm was beide ke ren voor ir. A. Bonnema uit Hardega rijp, beide keren gevolgd door A. A. Bouwes uit Leeuwarden. B. Brij der uit Harlingen werd tweemaal derde. Er werd dus tweemaal in dezelfde volgorde gefinished. In de 16 m2 A-klasse verloor Wiebe Kort zijn eerste plaats in het eind klassement door een protest, dat tegen hem was ingediend door Homme Wes ter bij de start voor de tweede wed strijd. Het protest werd toegewezen. Ook Teade Visser uit Leeuwarden werd er uit geprotesteerd. Kort was tweemaal één, de eerste keer gevolgd door Thom de Haan en de tweede keer door Henny Minks uit Leeuwar den. Vooral de finish voor de eerste wedstrijd leverde een prachtig schouw spel op, daar het veld zeer dicht bij- elkaar lag. In de 16 m2 B-klasse behaalde H. J. van der Hoek uit Steggerda een eerste en een tweede plaats, waarmee de eerste plaats in het eindklassement (Vervolg op pagina 2) merts vroegen steeds meer naar groen te e.d. en toen namen de „sinaasappel venters” dat er bij. „Ja, en zo is het gekomen. Dat kon toen zo maar, je had geen diploma’s nodig”, aldus de heer Dijkstra. Hij heeft ruim 30 jaar met zijn broer samengewerkt. De laat ste 12 jaar deed hij het alleen en werd daarbij tweemaal in de week geholpen door zijn zoon. Op verzoek van de gemeentepolitie Sneek is zaterdagmorgen te Groningen de 21-jarige disc-jockey F.M., wonende aldaar, aangehouden. Hij wordt ervan verdacht vrijdagmorgen in Sneek twee geluidsversterkers ter waarde van f 4500 te hebben ontvreemd. De ver sterkers zijn eigendom van een plaat- s-lijke beatgroep. De jongeman is in gesloten voor verhoor. Siebren Kuipers, zoals velen in de Sneker zeïlwereld hem hebben ge kend Hij was een leerling van de befaam de Hylkebaes (Hylke van der Zee) en werd later zelf een „füleindich” en sterk zeiler, die tot de top der Sne ker regenboogzeilers behoorde en bij na altijd in de voorste gelederen was te vinden. Hij was dan ook voor de Sneker regenboogzeilers een gewaar deerd en door de Hollanders gevreesd lid van het Friese regenboogteam voor de jaarlijkse krachtmeting op de Kaag en tijdens de Sneekweek. Met zeilers als Klaas Vrolijk, Dirk Oppenhuizen, Marten Hendriks e.a. heeft hij menige overwinning op de Hollanders helpen bevechten. Dat hem als zeiler ook het Skutsje- silen na aan het hart lag spreekt haast vanzelf. Ook al omdat hij door zijn be roep als mastmaker dagelijks met schippers in aanraking kwam. Hij be hoorde tot de oprichters van de Skütsje. commissie Sneek en heeft vooral in de beginperiode tijdens de tweede we reldoorlog en er na veel voor het skütsjesilen gedaan. Zijn verdiensten voor de commissie werden destijds dan ook beloond met het erelidmaatschap. Ook is de heer Kuipers bestuurslid ge weest van de Sneeker Zeilclub. De teraardebestelling is dinsdag 1 juli a.s. om 3 uur vanuit het Bonifaciushuis. Dykstra financieel nooit als hij zijn groente uit Leeuwarden zou moeten halen. Vol gens de boekhouder zou hij dan f 6000 tot f 7000 per jaar mèèr moeten omzet ten. En dat is met zijn afzetgebied een voudig onmogelijk. Als de veiling in Sneek was gebleven, was hij doorge gaan, want hjj heeft met moeite af scheid genomen van zijn groentekar. „Het is een hele stap en ik zie wel tegen de komende tijd op. Maar och”, vervolgt hij berustend, „het zal wel Chr. Gereformeerde Kerk Sneek. Be roepen in de vacature van ds. Van den Boomgaard, die naar Amsterdam is vertrokken: kandidaat H. Last te Apel doorn. Hij lag bij het ingaan van de tweede route op de tweede plaats achter de Op 80-jarige leeftijd is zaterdag al hier overleden de oud-regenboogzeiler Siebren Kuipers, die met zijn regen boog Waterrot I (de 15), een groot aan tal prijzen heeft gewonnen. Eén der hoogtepunten uit zijn zeilersloopbaan was het winnen in 1937 van de hoofd prijs op de Kaag uit een veld van bij na dertig schepen. Gisteren bracht een lekker windje uit het zuid-westen behoorlijk vaart in de deelnemende schepen, ’s Mor gens was het een beetje „vlagerig” terwijl de wind in de loop van de dag wat afflauwde. Beide wedstrijden werd de bijna zes kilometer lange baan C een mooie zandloperbaan geva ren. Tijdens de eerste wedstrijd werd het aantal routes tot twee terug gebracht. De baan moet officieel drie maal worden gezeild. De zon liet he laas verstek gaan en aan het eind van de middag werd het zelfs vrij fris. Bij de O.K.-jollen verschenen, er in beide wedstrijden vier van de zes inge schreven jachtjes aan de start. De eerste wedstrijd werd een overwinning voor R. Bijker uit Emmeloord. Jan Eringa werd tweede en J. E. Hoekstra derde. In de tweede wedstrijd kwam Bijker niet verder dan de derde plaats. De zege was nu voor J. E. Hoekstra, terwijl B. Boonstra op de tweede plaats eindigde. De dagprijs was voor J. E. Hoekstra met 3% p. In de Schakelklasse was mej. A. Ge- veke uit de Friese hoofdstad beide ke ren de sterkste en won daardoor de dagprijs. Door uitgekiend en tactisch varen finishte ze steeds met een knap pe voorsprong op S. T. O. Schurink, die tweemaal tweede werd. De gebr. Zandstra eindigden in de eerste wed strijd op de derde plaats en ’s middags was deze plaats voor gebr. Woudstra uit Grouw. Rienk Alberda maakte in de Vrij- heidsklasse de bewering een top-zeiler te zijn weer eens helemaal waar door tweemaal één te worden. De eerste keer lag hij een straat voor op Hans Niemendal, die als tweede over de winlijn ging. De derde plaats was voor Thijs Zijlstra, die met een uiterst klei ne voorsprong voor Onno Zweep (4) en Sjoerd Jaasma (5) over de streep ging. In de tweede wedstrijd wist Al berda ondanks een vrij slechte start de kop te veroveren. Zweep werd nu tweede en Hans Niemendal derde. In het dagklassement eindigde Hans Nie mendal achter Rienk Alberda op de 2e plaats. Voor de tweede wedstrijd werd overigens tweemaal gestart. De eerste ging men te vroeg weg. In de Flitsklasse gingen de gebr. Van der Pal uit Grouw ’s morgens met ’n voorsprong van ruim vier minuten door de finish, terwijl zij ook in de tweede wedstrijd de erepalm wegdroe- De heer en mevrouw Van Botten burg, wonende aan de Leeuwarderweg, werden zaterdagmiddag ernstig ge wond doordat zij in hun voortuin werden overreden door een auto. De auto werd bestuurd door de 58-jarige mevrouw F.K-L., alhier. Zij reed op de Leeuwarderweg, wilde stoppen, maar trapte per ongeluk op het gas in plaats van de rem. Mevrouw K„ die nog geen rijbewijs bezit, was met haar man uit rijden gegaan om te oefenen. Haar man zat naast haar en hield een oogje in ’t zeil. Maar toen zij haar fatale ver gissing maakte, raakte zij in paniek. Het gevolg was dat de wagen dwars over het fietspad, het trottoir en door de heg schoot en tenslotte tegen de woning ot stilstand kwam. Het echtpaar Van Bottenburg was in de tuin bezig. Mevrouw Van Botten burg kreeg een beenbreuk en vermoe delijk inwendige kneuzingen, haar man een hersenschudding en een gebroken arm. Zij werden met de ambulance van de gemeentepolitie naar het zieken huis gebracht. Mevrouw K. liep een snijwond op aan een been en werd eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Zij mocht na behandeling naar huis terugkeren. Het huis en de auto werden beschadigd. Dinsdag 1 juli-4 juli Tentoonstelling schilderijen, tekeningen en litho’s van Jan de Bruin, Jubbega. Geopend alle werkdagen. Dinsdag 1 juli Internationale Volks- dansaivond in Amicitia Theater. Zaterdag werd baan A in omgekeer de richting gevaren. De eerste boei lag voorbij de Roekoepollé, de tweede bij de Sybesloot, vandaar ging het richting Terhorne en vervolgens via een merkteken bij de Herenzijl naar Gossepalen. De baan werd door alle klassen tweemaal gezeild. Van de 12 deelnemende klassen gin gen de O.K.-jollen het eerst van start. Onze stadgenoot J. E. Hoekstra liep er al direct na de start uit en B. Boonstra en S. Hoekstra uit Langweeer konden hem niet genaken. Bij de finish lag hij een straat voor op Boonstra, die tweede werd. Hoekstra uit Langweer eindigde op de derde plaats. In de Schakelklasse gaf mej. A. Ge- veke uit Leeuwarden de toon aan. Met haar knappe start legde zij direkt al de basis voor haar uiteindelijke over winning. Ze wist maar liefst 17 te genstanders achteer zich te houden, onder wie Harry Amsterdam, die in de 1225 van Feitze Potma voer. Bij het ingaan van de tweede route was Fokje Geertsma nog tweede, maar de gebr. Woudstra uit Grouw verdrongen Fokje van deze plaats. De 16-kwadraters waren verdeeld in een A- en B-klasse. De A-klasse telde 17 deelnemers en de B-klasse 13. In deze laatste groep toonde H. J. van der Hoek zijn klasse door met ruime voor sprong, die hij reeds halverwege de eerste route in een kruisrak had ge nomen, te finishen. A. Swart uit Jou- re legde beslag op de tweede plaats na een duel met Y. Jonker uit Leeuwar den, die derde werd. In de 16 m2 A-klasse was de „krans” voor de uitstekende zeiler Henny Minks uit Leeuwarden die zijn „Non Pareil” met een knappe voorsprong op zijn naaste konkunent Wiebe Kort uit Gorredijk over de winlijn stuurde. Homme Wester uit Heerenveen moest met de derde plaats genoegen nemen. Hij werd gevolgd door J. Abma (vier) en AdriGraatsma (vijf). Vrijheidzeiler Rienk Alberda was weer niet te houden, hoewel hij zijn winst pas in de tweede route boekte. Tachtig duiven uit Sneek en omge ving namen deel aan de tweede wed vlucht van Aschaffenburg (WJ3.) af stand 417 km. Om 6 uur werden de vogels daar bij zomers weer gelost. Het werd een mooie vlucht, waarbij de eerste duif een snelheid bereikte van 1089.4 m. per min. Deze duif werd om 12.22.42 uur door F. Troelstra geklokt en werd weldra gevolgd door zes hok- genoten, die zich allen wisten te klas seren. Een prima resultaat van dit sterke hok! De uitslag luidt: 1, 4, 5, 8, 10, 12, 14 F. Troelstra; 2 E. Postma; 3. L. Schoeg- je; 6, 20 W. v. d. Veen; 7. D. Silvius; 9, 11, 15, 16, 18 (ook niet mis!) S. Zijl stra; 13. A. Coers; 17 en 19 Jac. Raak, De R.K. Bejaarden Bond, bisdom Groningen, afd. Sneek, hield vorige week woensdag zijn jaarlijks reisje. Met twee touringcars vertrokken de deelnemers van ’t Waagplein, ’s mor gens om half negen. Eerst werden de hulpbehoevenden van het St.-Bonifa- ciushuis opgehaald. Via Lemmer, de N.O.P. en Kampen ging de tocht door prachtige bossen naar Epe voor de kof fiepauze. Langs vliegveld Deelen ver der naar Arnhem en Nijmegen, waar in Berg en Dal om één uur het diner klaar stond. Het Afrika-museum werd bezichtigd. Na een rondrit door Groes- beek en Mook terug naar Apeldoorn. Even langs paleis ,,’t Loo” en weer naar Epe voor de koffietafel, die alle eer werd aangedaan. Na veel natuurschoon en panorama’s te hebben bewonderd werd naar Zwol le en Heerenveen gereden. Om 9 uur waren de reizigers weer in Sneek. De bejaarden waren vol lof over deze prachtige tocht. goed zeilende Thijs Zijlstra. Jan Goes- ten was toen derde en Onno Zweep begon als vierde man aan de derde route. Ook Sjoerd Jaasma bevond zich in de voorste gelederen (zesde achter Hans Niemendal). Rienk passeerde Zijlstra en had bij de finish een aar dige voorsprong. Onno Zweep eindig de als derde en Sjoerd Jaasma als vierde, terwijl Jan Goesten met de vijfde plaats genoegen moest nemen. In de Pampus-klasse ging P. Bon nema met de eer strijken. Hij lag veel in de clinch met zijn broer uit Delf strahuizen, die aanvankelijk de beste papieren leek te hebben. Maar schijn bedriegt en in de tweede route moest hij de leiding afstaan aan broer Piet. Piet de Jong werd derde. In de 22 m2-klasse verschenen slechts twee van d'e vijf ingeschreven jachten aan de start, namelijk ir. A. Bonnema uit Hardegarijp en onze stadgenoot Thom Pasma. Bonnema droeg de ere palm weg. De gebr. Van der Pal bewezen in de Flitsklasse weer hun klasse. De suc cessen van deze twee Grouwster jon gens zijn ook dit seizoen weer opmer kelijk. Zij finishten met een enorme voorsprong op Fokkema uit Leeuwar den en J. G. Woudstra uit Gorredijk. De „Top of Flop” bleek in de Top klasse een rasechte „top” te zijn. Piet van der Zwaag stuurde zijn schip als eerste over de finishlijn voor M. Frid- sma (2) en Duisterhout uit Heeren veen (3). In de Valkenklasse verscheen nota ris Hoekstra met zijn „Pas de Panique” ook weer eens aan de start. Hij heeft de laatste tijd niet zoveel meer in Sneek gezeild, maar is nog altijd een tegenstander die niet onderschat moet worden. Hij eindigde als tweede achter J. Hoeben uit Leeuwarden. Max Breu- ning uit Leeuwarden werft derde en onze stadgenoot Hotze de Boer vierde. De Sternklasse zeilde alleen zater dagmiddag. De drie ingeschreven jachtjes verschenen wel aan de start (J. M. Alkema, G. W. Goodijk en G. Buma), maar finishten niet alle drie. Alkema droeg de erepalm weg, Goo dijk werd tweede. In de Regenboogklasse ging de strijd om de eerste plaats voornamelijk tus sen Jack de Wilde en Johannes Alber da. Beide cracks hadden een knappe voorsprong op de andere deelnemers. De Wilde besliste de strijd in zijn voordeel, maar zijn voorsprong op Al berda was uiterst miniem. Henny Röfekamp werd verrassend derde door Ulrtk Jager en Tom Zwart nog te pas seren. Zwart werd vierde en Jager vijfde. Sneek. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 5 juli Kaatswedstrijd jongens afdelingsparturen in het Sportpark, Leeuwarderweg. Aanvang ’s mid dags 1 uur.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1