AGENDA Raad rijdt Sudergoweg open „B. en w. in de BMW” Stichting Protestants Christelijk Ziekenhuis Z.W.-Friesland OPGEHEVEN IJLST WYMBRITSERADEEL en van Jongetje (4) in Heeg verdronken Meisje (19) uit Sneek in Éns verongelukt Officieel Orgaan Eindelijk doorgaand verkeer in Ijlst de gemeenten SNEEK, Donderdag 3 juli 1969 kL 124e jaargang nr ..Principiële en praktische basis te smal” SNEEKER NIEUWSBLAD lijntje naar Bolsward zullen uit on- Aldius dr. Otto. plan van een handige zakenman in Foto Julius van Dijk Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. waar mej. Faber kort na aankomst overleed. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handeisad vertenties lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar Per post f 6,— per half jaar Giro 8a 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsolad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Hef Sneekar Nieuwsblad is een Sinds de overweg bij de Bloem- straat voor het verkeer is gesloten, nu ruim drie maanden geleden, is er nog niet veel aan gebeurd. Zoals bekend zal er een tunnel voor voet gangers gemaakt worden. Het enige wat er momenteel aan de overweg gedaan is, is het verwijderen van de spoorbomen en het wegbreken van de bestrating tussen de rails. De overgang is afgezet met een afras- tering van prikkeldraad, wat nu niet zo fraai staat. Het Koningin Wilhelminapark is met de warme dagen van de laatste tijd wel zeer in trek bij vrouwen met kleine kinderen. Het valt niet mee een bankje te vinden dat niet geheel of gedeeltelijk bezet is. Som migen brengen een hele middag in het park door. Het „natje en droog je” wordt dan meegenomen. De moeders zitten op het bankje te le zen, breien enz., terwijl de kinderen spelen. Misschien zonder opzet ko men ze dan geregeld op het gras te recht, wat verboden is. Moeders, „let op uw saeck”. Morgen komt het hospitaalschip van het Nederlandsche Roode Kruis, de „J. Henry Dunant”, met 72 Frie se gasten aan boord, in Sneek aan. De boot is maandag uit Leeuwarden vertrokken. De tocht ging naar Lem mer, vandaar naar Weesp, Uitgeest en Den Oever en vandaar naar Sneek, waar zaterdagmorgen om 8 Maand juli „De Lichtboei”, Markt straat. Iedere avond 8 uur Italiaans Dans- en Showorkest Dino Zanella. Maand juli „Luda Bar”, Kruizebroe- derstraat. Iedere avond Dee-Jee Frank Bierens. Vrijdag 4 juli Kosmies Jongerencen trum „De Meerpaal” Sneek: Oscar Benton Blues Band. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 5 juli Kaatswedstrijd jongens afdelingsparturen in het Sportpark, Leeuwarderweg. Aanvang ’s mid dags 1 uur. ring kreeg men een voordelig aanbod, maar het gemeentebestuur vond het „onaannemelijk”, zoals het letterlijk in de stukken staat. Maar alle goede dingen komen lang zaam. Zo ook deze weg, ruim twee-en- een-half jaar na de opening van de Zuidwesthoekweg. Die weg is duide lijk van invloed geweest op de ont wikkeling van MIst. Alleen de bevol king groeide sindsdien met bijna 300 zielen. Kortom, IJlst leeft! Er is veel tot stand gekomen de laat ste jaren. Het gemeentebestuur heeft nog meer plannen. In de eerste plaats een reconstructie van oud-IJlst; daar naast voor verbetering van de infra structuur (sportaccommodaties en an dere voorzieningen). WAT EEN WEGEN Gedeputeerde Van Krevelen bood namens het provinciaal bestuur ge lukwensen aan. „Dit is in uw gebied al de vierde weg waarvan ik de ope ning meemaak als gedeputeerde onder wiens zorg de wegen etc. vallen. De eerste was de weg Sneek-IJlst, daarna de weg Lytshuizen-Oudega, vervolgens de weg Abbega-Ketting-Rige en ten slotte deze weg”. Met voldoening con stateerde de heer Van Krevelen dat er nogal wat nieuwe wegen gereed zijn gekomen de laatste tijd. „We kunnen gelukkig toch wel zeggen dat er iets gebeurt”, zo besloot hij. taal zullen er ruim honderd par keermeters worden geplaatst. Een aanfluiting voor de Kerk- hofslaan is het pand, ter plaatse be kend als Tranendal 14, waarvan het voorste gedeelte enige jaren gele den door brand werd verwoest. Een ieder verwachtte natuurlijk dat de woning wel gauw afgebroken en opnieuw opgetrokken zou worden. Maar er is sinds de brand nog niets aan gedaan. De zwartgeblakerde kajuit staat er nog op, de deuren en ramen zijn dichtgespijkerd. In de Sinds de overweg bij de Bloem- bomen e.d. geplant om het geheel wat te camoufleren. „Ut most nie magge”. paald geen gemakkelijke opgave. Win naars werden tenslotte de heer en mevrouw G. Bouma van Oldeboorn met het paard Eeltje. Zij mochten vol trots de gouden zweep in ontvangt ne men, die door de commissie beschik baar was gesteld. Mevrouw Bouma had 36 punten in de wacht gesleept. Het was de eerste keer dat zij als hoogste eindigden. Op de tweede en derde plaats eindigden, allebei met 35 punten, de heer H. Dijkstra en me vrouw Van Dijk uit Workum en de heer S. Postma en mej. H. Schilstra uit Workum. Ook de vierde en vijfde plaats waren ex aequo: de heer en mevrouw Joh. E. Reitsma uit Tjerk- werd en de heer en mevrouw L. Jel- lesma uit Rotstergaast behaalden 31 punten. Zij mochten geldprijzen in ontvangst nemen. De zesde plaats was voor G. Kuipers en mej. B. Dijkstra uit Workum; 7de werden de heer en mevrouw W. Jorritsma uit Heeg, 8ste de heer en mevrouw Th. Maat, Rohel, en 9de de heer en mevrouw J. de Vries, Haskerdijken. Ook vanuit het zadel werden de rin gen gestoken. Dat was zeker zo moei lijk. Mej. G. Buwalda behaalde hierbij de eerste prijs met 19 punten; 2e A. Visser, 18 p.; 3e H. Hofstede, 16 p.; 4e C. Zijsling, 15 p. De dames kregen allen een fraai boeket bloemen aangeboden De alge hele leiding van dit feest was in han den van W. J. Peenstra uit Bartlehiem. De heer J. Jansma uit IJlst gaf com mentaar per geluidsversterker. Hoe wel hij de volgende dag met vakantie naar Canada zou gaan, had hij toch nog tijd vrij kunnen maken voor dit werk. Daarvoor werd hem dan ook na afloop harteiijk dank gezegd en mevrouw Jansma mocht een bloemetje in ont vangst nemen. Al met al duurde het wel wat lang voordat men aan het officiële gedeelte toe was. Het was al 10 uur geweest voor burgemeester Cazemier in het Mienskipshus een korte feestrede uit sprak. Men wilde er overigens geen al te officieel gebeuren van maken. ,,’t Is een feest in de eerste plaats voor het publiek”, verklaarde de burge meester aan het begin van de avond op een kleine persconferentie. LANG GEDUURD De weg is er ondanks z’n korte leeftijd toch al een met een „rijke his torie”, vertelde de burgemeester. Op 1 maart 1935 werd al gezegd door het raadslid U. Woudstra dat de plannen al honderd jaar oud waren. Deze zelfde Woudstra werd reeds in 1919 secre taris van een commissie uit de ingeze tenen, die zich met de plannen bezig hielden. Voorzitter was T. Nooitgedagt. Er was een plan, waarvan de kosten geraamd werden op f 100.000. De ge meente Wymbritseradeel zegde 25% subsidie toe tot een maximum van f 215.000,Kennelijk had men toen al de gedachte dat het wel een® een hele tijd zou kunnen duren en dus duurder worden. Burgemeester Caze mier merkte schertsend op, dat hij de raad zou voorstellen om alsnog Wym britseradeel voor dit bedrag aan te spreken. Aanvankelijk zou de weg naar Jut- rijp lopen. In 1934 was er een nieuw plan van de Heidemij. De totale kos ten werden toen exclusief de arbeids kosten geraamd op f50.000. (Men dacht de grond gratis te kunnen krij- Het feest van de opening van de nieuwe Sudergoweg is dinsdagavond in IJlst gevierd in de sfeer van het heden, afgezet tegen het verleden. Het heden werd gesymboliseerd door twee glanzende auto’s, daarach ter volgden paarden met Ulster ruiters en amazones (leden van de Lr. „De Water-Poorters” te Sneek) en Friese sjezen met berijders in oud „Frysk kostüm”. De beide auto’s reden naast elkaar, dwars door het pakpapier dat men in de nagemaakte oude poort had aangebracht. IJlst was niet langer „tichtplakt”, maar het stadje had een prachtige verbin dingsweg gekregen met de rijksweg Sneek-Lemmer. Daardoor een be de mogelijkheid om eindelijk doorgaand verkeer De 19-jarige mej. Janna Ida Faber uit Sneek is maandagmiddag bij een verkeersongeval in de Noordoostpolder, op de Kamperweg ter hoogte van Ens, zo ernstig gewond geraakt, dat zij la ter is overleden. Het meisje zat met drie vriendinnen in een personenauto. Het ongeval ontstond door een ver keerde inhaalmanoeuvre. De bestuurster van de personenauto, de 19-jarige Jannie Grashuis uit Tolle- beek en twee mede-inzittenden Elisa beth Ypma (18) uit Sneek en Anna Poelstra (18) uit Stadskanaal zijn met zeer ernstige verwondingen opgenomen in het ziekenhuis te Emmeloord. De meisjes hadden bij mej. Grashuis het feit gevierd, dat ze alle vier waren geslaagd. Ze waren waarschijnlijk op weg naar Kampen om mej. Poelstra naar de trein te brengen. Voor de wa gen van het viertal reed eeen kleine personenauto, bestuurd door de heer B. H. G. Buitink (22') uit Ens. Ter hoogte van Ens wilde deze linksaf. Hi gaf richting aan en sorteerde voor. Op het moment dat de wagen linksaf sloeg begon mej. Grashuis aan de fata le inhaalmanoeuvre: in plaats van rechts voorbij te rijden wilde zij met grote snelheid links passeren. De wa gen van de heer Buitink werd door de botsing die volgde finaal in tweeën ge reten, maar de bestuurder kwam er wonder boven wonder slechts met lich te verwondingen af. De wagen met de meisjes kwam on komend ziekenhuis prefereert. Het bestuur schrijft dan: „Gezien ’t bovenstaande acht ons bestuur het ogenblik gekomen te erkennen dat de principiële zowel als de praktische ba sis, nodig om de opdracht te realiseren te smal is geworden”. De plannen dateren al van voor de oorlog. In 1965 had men zelfs plannen tot de bouw van een nieuw ziekenhuis. Daarop vonden contacten plaats met het bestuur van het Sint Antoniuszie- kenhuis. De maatregelen in de loop der jaren door dit bestuur getroffen in het belang der protestantse patiënten zijn steeds met dankbaarheid begroet. De vergadering machtigde de liqui- dateuren, te weten de heren mr. W. M. Oppedijk van Veen (voorzitter), mr. B. van Haersma Buma, D. van Hijum en C. C. Th. Nauta (secretaris) tot overbrenging van activa en passiva naar de Stichting tot Steun van de P.C.Z. in Z.W. Friesland. Het vermo gen van deze stichting zal hierdoor ca. f 470.000 bedragen. Tevens is aan het bestuur van de Stichting tot Steun enz. toestemming gegeven de statuten dier stichting in grijpend te wijzigen. O.m. wordt het aantal leden van de Stichtingsraad van ren. De ruim 4-jarige Haije Strikwerda in Heeg, die dinsdagmiddag werd ver mist, is verdronken. Gistermorgen om goed 10 uur werd zijn lichaampje ge vonden in het water van de Syl te Heeg. Daarvoor had de rijkspolitie te wa- teer in samenwerking met de groep Wymbritseradeel van de rijkspolitie en veel inwoners van Heeg een uitgebrei de speurtocht naar hem ingesteld. Dinsdagnacht om 1 uur werd het zoe ken gestaakt en de volgende morgen ging men door. Haije werd dinsdagmiddag omstreeks half vier voor het laatst gezien bij het café van zijn grootvader, de heer A. J. Visser. Hoe het jongetje te water is geraakt is niet bekend. Haije was de tweede uit het gezin van de schilder S. Strikwerda. Er zijn nog drie kinde- circa 120 personen teruggebracht tot 5. De Stichting tot Steun zal trachten met behulp van de inkomsten uit haar vermogen dan wel met het vermogen zelf een doel na te streven hetwelk zo veel mogelijk overeenkomt met het doel waarvoor destijds het kapitaal werd bijeen gebracht. In een vergadering, die maandagmid dag in zaal Hanenburg werd gehouden, is met algemene besloten om de Stich ting Protestants Christelijk Ziekenhuis voor Zuidwest-Friesland, gevestigd te Sneek, op te heffen. Het vermogen van de stichting, ca. f 38.000, wordt over gedragen aan de Stichting tot Steun van de Protestants Christelijke Zie kenverzorging in Zuidwest-Friesland. In een uitvoerig schrijven aan de Stichtingsraad komt het stichtingsbe stuur tot een vijftal conclusies: 1. De ziekenhuiscommissie is van oordeel dat het verzorgingsgebied geen ruimte biedt aan een uitbreiding van het bed denaantal met 150 bedden. Er wordt niet verwacht dat Sneek daarvoor vol doende zal groeien. 2. Er zjjn bezwa ren tegen vestiging van een ziekenhuis van 150 bedden. 3. Het Sint Antoniius- ziekenhuis is omgezet van een r.k. in een algemeen ziekenhuis. 4. Dit zieken huis heeft plannen tot uitbreiding (Ons Gebouw werd daartoe reeds gesloopt). 5. De aard van de ziekte en de aanwe zigheid van adequate medische voor zieningen bepalen de opname in een bepaald ziekenhuis en niet de wens van de patiënt, die verpleging in een met zijn geestelijke signatuur overeen- I* Maandagavond was het -feest ,1 voor de kinderen uit de omqe- moeten herstraten. Na de bouwvakvakantie, in de l' tweede week van augustus dus, zal I er een begin worden gemaakt met de plaatsing van parkeermeters in I* het centrum. Ze zullen worden I aangebracht op Leeuwenburg, het L Grootzand en de Marktstraat. Ook l' het Schaapmarktplein zal worden I voorzien van dergelijke meters, L maar dit pleintje, waar de auto’s l’ nu nog kriskras door elkaar worden I neergezet, zal eerst veranderd wor- 1 den. Alle auto’s zullen dan netjes I in de rij in vakken geparkeerd worden. Zulke vakken zullen ook gemaakt worden op de overige ge noemde plaatsen. Mannen van ge meentewerken hebben daarmee reeds een begin gemaakt. Zo is o.a. de Marktstraat en een gedeelte van Leeuwenburg reeds voorzien. In to- I ving van de Klooster- en Loox- *1 mastraten enz. Leiders en leid- I sters van Jeugdhaven, het jeugd- I centrum van de Gereformeerde I* Kerk op de Rienck Bockemaka- I de, gaven bij het Zwarte Plein l een poppenkastvoorstelling in *1 de open lucht, hetgeen zeer in I de smaak viel bij de talrijk ver- l tegenwoordigde jeugd. Op de- I* zelfde plaats werd vorige week I een straattekenwedstrijd gehou- I den, die ook een succes werd. *1 Voor de vakantieperiode staan I nog meer aktiviteiten op het I programma. I Nog eventjes en de rails van het l’ buiten gebruik zijnde goederentram- lijntje naar Bolsward zullen uit on- I ze Stad verdwenen zijn. Maandag l' was men tot Sneek gevorderd. Die I „men” zijn mensen van het aanne- I mingsbedrijf Koedijk uit Zwolle, die I begin maart met het karwei, zijn I begonnen in Bolsward bij de Ko- ninklijke Hollandia n.v. Deze fa- briek maakte voor het transport van I haar produkten veel gebruik van ’t goederenlijntje, terwijl ook de Ver- I* enigde Brandstoffen Handel Bols- I tere ontsluiting en te hebben. Tot nu toe immers kon men IJlst alleen maar verlaten langs dezelfde weg als men er binnenkwam: via de Stadslaan. De nieuwe weg, die naast het stadhuis uitkomt, is precies 2 kilo meter lang en sluit op de Lemmerweg aan vlak voor de brug over de Kerk- sloot, van Sneek af gerekend. Bovendien is een viertal boerderijen door een dwarsweg van ca. 700 m beter bereikbaar geworden. De eigenaren hebben meebetaald aan de totstandko ming van de weg. Overigens is 75% van de totale kosten van ongeveer f 1,1 miljoen gesubsidieerd. Aannemingsbedrijf M. v. d. Wal jr. te Lemmer voerde het werk uit onder supervisie van Ingenieursbureau .Oran jewoud’. De weg is 5 meter breed. De ondergrond bestaat uit slakkenzand, daarover een laag asfalt. De weg werd eind december vorig jaar al voor het verkeer opengesteld, maar de laatste slijtlaag is er pas vorige week op ge komen. In IJlst heeft men de gelegenheid aangegrepen om het openingsfeest te combineren met een feestweek, die een soort voortzetting is van de vorig jaar zo uitstekend geslaagde jubileum feesten. Dinsdagavond vond tevens de opening van deze feestweek plaats. IJLST „DICHTGEPLAKT” De nieuwe weg bevat twee bruggen, n.l. die over de Stads-Ee en een nieu we brug over de Dijgracht bij de Frel- lenshof. Precies op deze laatste brug had men de oude poort opgericht. Hier verzamelden zich op deze feestelijke zomeravond veel publiek, aan de Ul ster kant. Want wie vanaf de nieuwe weg kwam moest langs een omweg zien binnen de stad te komen. IJlst was hier letterlijk dichtgeplakt. Het duurde lang voordat de vroede vaderen arriveerden, maar Concordia kortte de tijd met het spelen van vro lijke marsmuziek. Het was heerlijk weer en de mensen vermaakten zich best. Sommigen waren met bootjes door de Dijgracht gekomen en wachtten te water de loop der gebeurtenissen af. Vlak bij de poort stonden kinderen met feesthoedjes en mombakkessen voor het gezicht. Eindelijk ’t was al half acht ge weest verschenen de auto’s met het op twee na voltallige gemeentebestuur. De heren Van Brug en Rijpma waren nl. verhinderd: de laatste zit in Cana da. Het waren twee gelijke wagens van het merk BMW, hetgeen iemand deed opmerken: „B. en w. in de BMW”. Daarachter volgden de ruiters en ama zones en daarna de sjezen met hun vurige Fryske hyniders. Nadat de beide auto’s dwars door het papier waren gereden, ontstond even een kleine panieksituatie doordat de voorste paarden hevig schrokken van het scheuren van het papier. De paarden steigerden en drongen het publiek aan de kant. Ieder zocht een goed heenkomen en gelukkig werd niemand geraakt door de paardehoe- ven. Nadat alle papier was verwijderd lukte het beter. RINGRIJDEN OM DE GOUDEN ZWEEP Na dit feestelijk gebeuren volgde een oud folkloristisch spel: het ringrijden met de sjezen. Er hadden zich hier voor negen paren opgegeven. De sje zen maakten hun rondjes om de Stads- Ee heen. Terwijl de paarden draafden moesten de dames proberen de ringen gen). De arbeidskosten zouden dan te steken, die op bepaalde punten in voor rekening van de staat komen via „houten handen” waren geplaatst. Be- het Werkfonds 1934. Voor de financie- ward voor de aanvoer van brandstof het lijntje in gebruik had. De rails worden met de oude „Sik” afge- voerd. Het heeft bijna vier maari- I den geduurd voor men aan onze J stad toe was. Tegen het eind van I de volgende week hoopt men de I rails er uit te hebben, tenminste als het weer een beetje meezit en I zich geen andere tegenslagen voor- geveer 5Ó meter verder totaal vernield in een sloot langs de weg tot stilstand. I van de. Bolswarderweg dan nog De slachtoffers werden direct naar het J ziekenhuis in Emmeloord vervoerd, j L u'e uuunv'vaiKjvaJutu'UK:, xii ut; l’ tweede week van augustus dus, zal l' gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD uur de ontscheping begint. Uit de I afdeling Sneek van het Rode Kruis varen vier gasten mee. Er is mor- genavond tussen half acht en half I negen gelegenheid een bezoek te brengen aan boord. i* De „centralitis” noemt dr. J. P. Otto een nieuwe besmettelijke ziek- te. Zij die er aan lijden willen elek- I triciteitscentrales stichten in gebie- den, waar natuurliefhebbers ze nou juist net niet willen hebben. De I heer Otto waarschuwt in een artikel in Vanellus, het orgaan van de BFVW (juni-nummer), nog eens te- I gen de gevolgen die het gebruik van het Bergumermeer als reservoir van koelwater zal hebben op het I biologisch evenwicht. Hij komt tot de slotsom dat van dit evenwicht een verschuiving zal optreden, in I ongunstige richting. „Nu kunnen wij 't er allen over eens zijn, dat de toekomst een uitbreiding van de J elëktriciteitopwekkende bedrijven noodzakelijk maakt. Maar bij enig r nadenken meen ik dat toch ieder- een zal inzien, dat dit niet ten koste van de natuur en de recreatiege- I* bieden mag gaan, indien wij een 1 goed leefklimaat willen behouden”. Aldus dr. Otto. Wij helpen het dr. Otto hopen. Maar vrezen dat hij een „roepende in de woestijn” is. Want ook in ons I goede Friesland bepalen nog altijd de harde guldens de dienst. Dat blijkt nu al t.a.v. het fantastische I plan van een handige zakenman in Langweer om de woeste schoonheid van ons grootste Friese meer met I z’n schitterende oevers op te offeren aan de massarecreatie. Wij bedoelen hier het plan om midden in het J Tjeukemeer een stad met 5000 bun- galows, havens, zwembaden etc. aan te leggen. Gisteravond werd er in J „Van Gewest tot gewest” uitvoerig aandacht aan besteed en er werd al gesproken op een manier alsof alles J al vaststond. In tegenstelling tot de drie kleine eilandjes in Heegermeer en Fluessen, die een storm van pro testen veroorzaakten, ontmoet dit plan bij verschillende autoriteiten al voorzichtige instemming. Omdat ’t I economisch gezien onze provincie zou helpen. Wat zal hier uiteindeiijk het zwaarst wegen? Foto Julius van Dijk 5?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1