Kamercommissie over grenswijziging en <3 s t AGENDA J Jongens- en Meisjesstad gaat nooit verloren... I waterpoort-krabbels van S?*** Knelpunten: gebied oostelijk van Houkesloot en omgeving Loënga IJLST WYMBRITSERADEEL en 4 Officieel Orgaan o o o f w o o Blinde pianiste slaagde andermaal voor examen de gemeenten SNEEK, |T Ml OP 1 ML U j K>13 Ju w! Donderdag 10 juli 1969 LAD DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD UB LEGERTENTEN Jongens- Benoemd Benoemd Weer een Regenboog (nr. 48) erbij in Friesland He} Sneek«r Nieuwsblad is Jonge Snekers slaagden in Amerika Een niet alledaags huisdier is deze uil, die op een morgen vroeg werd aangetroffen op de binnenplaats achter de woning van de heer K. Kooistra aan de Marktstraat. Mevrouw Kooistra vond de vogel, die alleen maar wat kon fladderen en een beetje uit gehongerd leek. De nog jonge vogel werd liefderijk opgenomen door het gezin Kooistra. Het is een ransuil, vertelde ons me vrouw Kooistra. „We zijn er wel wys met”. Hij heeft het dan ook goed getroffen, want er is al een volière met kanaries en het gezin houdt veel van vogels. De uil is er aardig weer boven op gekomen en eet goed. Stukjes vlees en dergelijke. Hij zit in een kooi en mag er af en toe even uit. Hij is wel tam, maar je moet toch oppassen, want hij kan gemeen bijten. Bij dochter Reinie gaat hij gewoon op de arm zitten. Wat gaat er nu met de vogel gebeuren? Eerst maar eens zien, hoe hij het doet, zegt mevrouw Kooistra. En als hij te zijner tijd weer wordt losgela ten, wordt hij eerst geringd door de Vogelwacht. 0 f Motorkruiser in brand op Sneekermeer Stormschade in Ijlst Parkeren met kwartjes of dubbeltjes Snekers doen mee aan vierdaagse in Nijmegen knoop het in je oren Dr. T. A. Donkersloot 40 jaar arts 0 I H FX* I een aecombcneerde uitaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 124e jaargang nr. 55 Activiteiten van en Meisjesstad Opnieuw natte start, maar wel droger terrein o 0 SNEEKER NIEUWSBLAD (Foto Julius van Dijk) de S. Brou- Philips, Het is nu echt weer „komkom- Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. Geslaagd voor het laatste jaar High school in Amerika de volgende jonge lui, uitgezonden door de Youth for Understanding: R. Bakker, Witmar- sum; K. Dalstra, Sneek; R. Kamstra, Sneek; M. Werkhoven, Witmarsum; H. Tjallema, Pingjum; S. Blom, Drachten; B. Bijvoets, Leeuwarden; Tj. Ebels, Leeuwarden; E. Veldman. Leeuwar den; M. de Hort, Leeuwarden. Ad vertentieprü s: 15 cent per mm. Bij kontrakt hand elsad vertenties lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar. Per post f 6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad o 1 1 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 o Het watersportbedrijf J. W. Warns alhier slaat zijn vleugels uit naar Langweer. Daar is het gebouw waarin voorheen een olieslagerij was gevestigd aangekocht met de bedoeling het te gebruiken (na ver bouwing) voor recreatieve doelein den. Zoals een theeschenkerjj, win- terberging voor boten enz. Het vorig jaar gebouwde 10 meter lange schip voer ter hoogte van de starttoren, toen de schipper, Joh. de Weerd uit Alphen aan de Rijn, rook ontdekte achter het dashboard. Hij voer naar de wal, het schip werd ge meerd en men probeerde het vuur te doven. De gewaarschuwde rijkspolitie te water kwam te hulp en spoot een brandblusapparaat leeg. Maar dat alles mocht niet baten. Een toevallig in de buurt zijnde boot van de Provinciale Waterstaat pompte het schip toen maar vol water. Het vuur heeft vooral in de machinekamer gewoed, maar voor de rest bleef het schip behouden. Wat de oorzaak is is nog niet bekend. De politie denkt aan oververhitting van de motor, aan kortsluiting of het losraken van een slangetje van de gas fles. De storm die maandag j.l. ook IJlst passeerde, rukte de vlaggestok die nog vanwege de feesten op de toren prijk te kapot, met het gevolg dat het zwa re gevaarte met grote snelheid naar beneden kwam. Er werd een gat ge slagen in het dak van de consistorie der Ned. herv. kerk. Ook de goot werd ter plaatse vernield. Verzekering dekt de schade. Op de Zevenpelsen waaide de kruin uit een boom. De motorkruiser „Foarüt” van heer A. Heegstra uit Wartena heeft maandagmiddag op het Sneekermeer een schade van enkele duizenden gul dens opgelopen als gevolg van brand. Het schip was die dag verhuurd aan een gezelschap van acht personen. Geen van hen liep verwondingen op of scha de aan persoonlijke eigendommen. In het voorstel, dat b. en w. de raad hebben gedaan omtrent de parkeer meters, is een fout geslopen. Die fout is ook gekomen in het uittreksel uit het voorstel, dat wij in onze krant van maandag j.l. opnamen. Voor de goede orde daarom nog even de voorgestelde tarieven. Zoals reeds vermeld, zou de parkeerder de keus worden gelaten tussen het gebruik van dubbeltjes en kwartjes. B. en w. stellen de volgende tarieven voor: een dubbeltje voor een parkeerduur van ten hoogste een half uur; twee dubbeltjes of een kwartje voor ten hoogste een uur; drie dub beltjes, twee kwartjes of één dubbeltje en één kwartje voor ten hoogste ander half uur. De bewoners van Jongens- en Meis jesstad zitten op planken, met daaron der aardappelkistjes, te luisteren naar de toespraak van de burgemeester. Aan de 53ste internationale vier daagse afstandsmarsen, die volgende week (15-18 juli) in Nijmegen worden gehouden, zullen uit onze stad o.a. meedoen: W. G. Adema, IJ. Korneiis en Tj. de Vries. Voor de heer Adema wordt het de 8ste maal, voor de heer Korneiis de 2de maal en voor de heer De Vries de 6de maal. De af te leggen afstanden zijn: 4 maal 50 km. De vaste commissie uit de Tweede Kamer, die onlangs een bezoek bracht aan onze stad om de gemeentebestu ren van Sneek, IJlst en Wymbritsera- deel te horen over de reeds enkele jaren in voorbereiding zijnde grens wijziging, heeft verslag uitgebracht van haar bevindingen. Men is het er over ’t algemeen wel over eens dat Sneek moet worden uitgebreid. De vraag is alleen met hoeveel hectares. „Jongens en Meisjesstad gaat nooit verloren, knoop het in je oren” zon gen de ongeveer 300 jongens en meis jes maandagmiddag luidkeels toen het voltallige college van burgemeester en wethouders op het schietbaanterrein aan de Franekervaart arriveerde. De stemming was opperbest, ondanks de regenbuien. De gezichtjes glunderden en er werd vol overgave gezongen. Eén der leidsters moedigde ze aan en haar door de geluidsversterkers schal lende stem maakte de jeugd geestdrif tig. Jongens- en Meisjesstad groeit. Er komen elk jaar meer kinderen, die één of twee weken van hun vakantie in de „Stad” doorbrengen. Voor velen is het de enige mogelijkheid om echt met vakantie te zijn. Ze zouden anders mis schien thuis wat omhangen. Hier wor den ze op een plezierige manier bezig gehouden door enthousiaste leiders en leidsters, die een deel van hun eigen vakantie er aan opofferen. Waren er vorig jaar zo’n 250 jongens en meisjes verdeeld in 25 groepen, nu hadden zich liefst een kleine 300 opge geven. Althans voor de eerste week, de tweede week zijn er iets minder, onge veer 225. Maandag waren er 28 groe pen, aangeduid met de voornaam van de leider of leidster. Als zodanig zijn, evenals vorige jaren, weer verscheidene leerlingen van de kweekschool inge schakeld. Voor hen een mooie praktijk- oefening. Na het vertrek uit Sneek van mevrouw Hoffmann, die voorheen als hoofdleidster optrad, is een drie koppige hoofdleiding gevormd, die be staat uit Pieter Westra, Thea de Boer en Corrie Verloop. Burgemeester Rasterhoff, voor het eerst vergezeld van alle vier wethou ders, verrichtte maandagmiddag tra ditiegetrouw de officiële opening van de „stad” op het prachtige, voor dit doel zeer geschikte terreintje. De jon gelui hebben hier in elk geval meer kans de voeten droog te houden dan op het drassige ijsbaanterrein. En onont- Zaterdag a.s. zal het veertig jaar ge leden zijn dat onze stadgenoot dr. T. A. Donkersloot begon als arts. Het ligt niet in de bedoeling het jubileum „of ficieel” te vieren. Dr. Donkersloot werd geboren in Overschie. Hij studeerde in Leiden a slaagde voor twee specialismen: chi rurgie en gynecologie. Zijn chirurgi sche opleiding ontving hij overigens te Rotterdam. Aanvankelijk was de heer Donkersloot een poosje scheeps arts, daarna werd hij chirurg in Rot terdam. In 1935 kwam de nu 65-jarige specialist naar Sneek, vzaar hij tot voor enkele jaren aan het Sint-Antonius- ziekenhuis was verbonden. Ook nam hij waar in Harlingen. Hij reisde dan tweemaal per week naar het Harlinger ziekenhuis. In 1956 promoveerde dr. Donkersloot op een proefschrift over „insuloom”. Vorig jaar, om precies te zijn op 29 februari, gingen de heer en mevrouw Donkersloot voor een jaar naar Ethio pië. Dit voorjaar zijn ze in Sneek te ruggekeerd. Dr. Donkersloot gaat in augustus weer aan het werk. Hij zal dan waarnemen in Purmerend. o ■■WW ten (D); L. Meeter (LM); S. Mee- ter (SM); KL v. d. Meulen, Wouds- end (W); C. Salverda, Zuidwest hoek (SWH); H. de Vries, Eerne- wouide (E); R.Zwaga, Langweer (Zwaan); Ulbe Zwaga (geen teken) en tenslotte het Grouwster skutsje (G), waarvan de schipper nog onbe kend is. De heer L. Hof te Oudehaske heeft de Regenboog nr. 48 gekocht van de heer J. Krom te Zaandam. Het schip komt waarschijnlijk in Sneek te lig gen. Tot nu toe werd deze Regenboog ge bruikt als toenschip. Er zijn nog nooit wedstrijden mee gevaren. De nieuwe eigenaar, die vroeger ook wel in een Regenboog heeft gezeild, maar de laat ste jaren in wedstrijden uitkwam met een Olympia-jol, is wel van plan met dit schip wedstrijden te zeilen. Gaastra N.V. heeft ervoor gezorgd dat er een nieuw Dakron-tuig op is gekomen en na de Kaag-week zal het schip op de werf van Potma, alhier, grondig na gekeken worden. kinderen moeten zelf klein bedrag betalen, week. er volksspelen ge- M.i.v. 1 augustus is de heer H. van der Tempel te Harlingen benoemd als leraar tekenen en boetseren aan de Technische School te Bolsward. voor de meisjes. Deze werd gewonnen door de groep van Trees. De jongens voetbalden op het veemarktterrein. Groep Richard werd hierbij kampioen. Enkele groepen maakten bustochten naar Gaasterland. Vandaag worden houden in de sporthal. Benoemd met ingang van 1 augustus 1969 als onderwijzer aan de Herv. School te IJlst, mej. J. Wijnberg te Sneek. I I Mevrouw C. H. Elzinga-Brandt, wo nende aan de Jan v. Nassaustraat 41 alhier, die twee jaar geleden voor een piano-examen slaagde, is vorige week als leerlinge van de Muziekschool Sneek en Omstreken andermaal ge slaagd, dit keer voor vak C. Mevrouw Elzinga, die behalve dat zij volkomen blind is tevens gehandi capt is door een hernia-aandoening en enige hardhorigheid, heeft haar grote liefde gevonden in de muziek en wel in het klassieke spel voor piano. Ge boren in Rotterdam, ontving de thans 50-jarige mevrouw Elzinga van 1937 tot 1943 te Bussum een piano-oplei- ding. De bezetting was toen de oorzaak dat zij haar lessen moest opgeven. Te vens verloor zij haar piano door brand. Pogingen om na 1945 als vergoeding van oorlogsschade een nieuwe piano terug te krijgen werden afgewezen. Voor het instuderen van nieuwe mu ziek maakt mevrouw Elzinga gebruik van muziekstukken die in braille zijn geschreven. Lezende met één hand speelt zij de melodie met de andere hand. Als zij de melodie in zich heeft opgenomen, werkt zij deze met twee handen verder uit. Haar grote wens is, zo vertelde ze, eens op een avond te mogen optreden en haar spel, waar zij zelf van geniet, ook anderen van te laten genieten. De opleiding voor dit examen, die doorgaans een jaar duurt, werd door haar in een recordtijd van vier maan den gedaan. Sneek met al die concerten de laat- bij Terhorne en de laatste dag, 8 augustus, aan de Sneker kant. In de tuin van het Sneker stadhuis De Koninklijke Landmacht (in Leeu warden) heeft weer een zestal grote .legertenten beschikbaar gesteld. Ge meentewerken plaatste een tweetal schaftwagens, de PTT legde een tele foonlijn aan, het PEB elektriciteit en het gemeentelijk gas- en waterleiding bedrijf waterleiding. Op het terrein was een volleybalnet gespannen en voor andere sportactiviteiten kan ge bruik gemaakt worden van het sport veld in de Noorderhoek. Daartoe is een extra ingang naar dit veld gemaakt. Bij slecht weer kan men terecht in de Sporthal. Dat alles gebeurt dankzij een subsi die, die de commissie vakantieontspan- ning J.- en M.-stad van de gemeente ontvangt, en de medewerking van be drijven en particulieren (koliekte). De dan nog een nl. f 7,50 per Maand juli „De Lichtboei”, Markt straat. Iedere avond 8 uur Italiaans Dans- en Showorkest Dino Zanella. Maand juli „Luda Bar”, Kruizebroe- derstraat. Iedere avond Dee-Jee Frank Bierens. Vrijdag 11 juli Orgelconcert in de Gro te Kerk door Dirk S. Donker. Aan vang ’s avonds 8 uur. Zondag 13 juli S.Z.C. Ringsteken voor motorboten voor de starttoren. Aan vang ’s middags 2.30 uur. Door het slechte weer van de afge lopen dagen zijn de bewoners van Jon gens- en Meisjesstad verhuisd naar da Sneker Sporthal. Ze hopen morgen weer naar het schietbaanterrein te gaan. Intussen zijn er verscheidene acti viteiten geweest. Dinsdag werden er sportwedstrijden gehouden, die de vol gende uitslagen hadden: Meisjes 8 en 9 jaar: speerwerpen, ge wonnen door Aafje Werkman; hardlo pen door Margriet Postma; verspringen door Roeljan Geuze. Meisjes 10 en 11 jaar: hardopen Anneke Bokhorst; kist- jesvoetbal Anneke de Jager. Jongens 8 en 9 jaar: hoogspringen Frans v. d. Molen; speerwerpen Genard Bruinsma. Jongens 10 jaar: hoogspringen Anton Miltenburg; verspringen Dirk v. d. Meulen; speerwerpen Theo v. d. Werf; hardlopen Meindert Riemersma. Jon gens 11 en 12 jaar: verspringen Ri chard Steensma; speerwerpen Richard Steensma; hoogspringen Tjitse Spitze; hardlopen (lange afstand) Mello Ab- ma; harlopen (korte afstand) Jan Nau- ta. Woensdagmorgen werd door de heer Picat belangeloos een film van „Abbott en Costello” gedraaid in de sporthal. Ook was er een volleybalcompetitie Zoals bekend zou Sneek graag wat meer grond hebben dan de minister in zijn wetsontwerp voorstelt. De be windsman heeft rl. het voorstel van Gedeputeerde Staten van Friesland overgenomen. Het Sneker gemeente bestuur heeft het verlangen uitgespro ken om bovendien een gebied ten oos ten van de Houkesloot en het gebied rond Loënga toe te voegen aan het grondgebied van Sneek. Veel leden achten deze extra .uit breiding vooralsnog niet nodig. Mocht de groei van de stad groter zijn dan men had verwacht, dan zou men in de toekomst altijd nog kunnen uitbreiden. Ook indien het nieuwe tracee van rijksweg 43 dit wenselijk maakt zou men de grenzen hierbij kunnen aan passen. Het gebied ten oosten van de Hou kesloot vormt een knelpunt. Als het bij Sneek zou komen, zou er dan in dustrie op gevestigd worden? Dat zou volgens vele leden van de commissie voorkomen moeten worden met het oog op de recreatieve functie van Sneek en de nabijheid van een water- sportgebied met fraai natuurschoon. In dit verband toonde men zich even eens bezorgd over een aantasting van de landelijke sfeer van Oppenhuizen. Zoals reeds vaker vermeld zou het bestuur van de gemeente Wymbritse- radeel de grens liever een paar hon derd meter verder van Oppenhuizen hebben dan zoals nu is voorgesteld door de Broeresloot. Over de bestemming van de grond aan weerszijden van de Houkesloot bestaat verschil van opvatting tussen het provinciaal bestuur van Friesland en het ETIF, dat vindt dat Sneek aan dit grootscheeps-vaarwater over re- serve-industrieterrein moet beschik- plofte projectielen zijn er beslist niet op de schietbaan, verzekerde men ons. WEES GEHOORZAAM De burgemeester drukte de kinderen op het hart, dat er in de „stad” ook gehoorzaamheid moet wezen aan de leiding. Uit de verzamelde jeugd klonk een brutaal boe-geroep als antwoord. Onverstoorbaar vervolgde de burge meester, dat de één rekening moest houden met de ander en dat allen zich netjes zouden moeten gedragen. „Ik hoop dat jullie een goede, mooie week zult hebben en dat het weer wat op knapt”, zei hij en wees er tenslotte op dat de leiders en leidsters heel wat werk verzetten om het de kinderen naar de zin te maken. Daar mogen zij wel dankbaar voor zijn. Op verzoek van de burgemeester kreeg de leiding een driewerf hoera. Met het hjjsen van de Nederlandse vlag werd de „stad” daarop geopend. De kinderen hieven opnieuw een lied aan, het zonnetje deed schuchtere pogingen door het wolkendek te breken, kortom het was een heel feest. ken. Hoe denkt de minister hier over? wilden de leden van de commissie weten. Verscheidene leden stelden zich positief op t.a.v. het argument dat Sneek ruim over industrieterrein moet beschikken. Nieuwe industrieën wen sen immers in het algemeen, om in dien nodig later te kunnen uitbreiden, meer grond dan voor een eerste aanzet nodig is. Het argument van Sneek om in de richting Loënga meer grond te vragen is dat de thans in aanbouw zijnde nieu we woonwijk (Stadsfenne) te klein zou blijven om tot de nodige voorzienin gen (scholen, winkels enz.) te komen. Sneek is hier spoedig de grens gena derd en kan dan niet verder. Verschei dene leden van de commissie toonden hier begrip voor. Zij opperden de mo gelijkheid een gebied aan Sneek toe te voegen met als zuidoostelijke grens do Sneeker Oudvaart. We zijn toch maar verwend in het Sneekermeer, nl. 30 en 31 juli ste tijd. En het fijne is, vooral voor de organisatoren, dat er steeds een goede belangstelling is. Het zal de zullen dan weer de prijzen worden bezoekers goed doen te spelen voor uitgereikt, zoals traditie is. De C een dankbaar publiek. Als je dan schippers die ‘dit jaar meedoen zijn: 0 bedenkt dat we in onze Stad ook J. van Akker met de Sneker Pan zelf over verschillende uitstekende (zeilteken: Waterpoort), G. Lvu- Q korpsen beschikken, is er reden om wer, Leeuwarden (Leeuw); Teake een beetje trots te zijn. De WV Brouwer, Drachten (Philips, met -. kan voortaan op haar folders laten zeilteken Halve Maan); Tj. Brou- 0 drukken: Sneek ontmoetingsplaats wer, Heerenveen (H); S. Hobrna, f voor muziekgezelschappen uit bin- Lemmer (L); H. Hoekstra, Drach- Q nen-en buitenland! T - -- i mertijd”. Elk jaar heb je zo’n pe- 0 riode dat er niet zoveel te doen is. x Veel .mensen hebben vakantie en C dus worden er geen vergaderingen 0 gehouden. Geen wonder dat de kranten niet zo dik zijn. Zaterdag over veertien dagen gaan 0 ze weer van start, de 14 skutsjes 1 die in 11 wedstrijden zeilen om de kampioenswimpel. Van die 11 wed- V strijden zullen er overigens maar f drie voor het kampioenschap mee- 0 tellen. Driemaal zijn de skutsjes op

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1