AGENDA Kleine voorsprong (19-17.1 p.) voor Hollanders in teamwedstrijd Regenbogen Friesland triomfeerde in drielanderi- ontmoeting jeu de pelote Dirk S. Donker verzorgde laatste orgelconcert Bejaarden Schamegoutum hadden mooie dag Snitser Skotsploech naar Berlijn n IJLST WYMBRITSERADEEL en van jaar in Sneekweek de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan Minder schepen dan vorig in Sneek buiten werking V, 1 Maandag 14 juli 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Woonruimtewet 1 oktober 49ste Kaagweek Burgerlijke stand Een onvoldoende Geslaagd IJlsters gingen vechten bij Paviljoen Ulrik Jager eerste; Puck de Vries verspeelde vlak voor finish tweede plaats Berm te zacht voor volle tankwagen in Hommerts Koelinstallatie produceerde rook gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en hlta iijjuijj, Sneeker Nieuwsblad is een Prachtig spel en een goede propaganda voor de kaatssport Kerknieuws Wielrijdster „gesneden’' in Offingawier Jongerengroep wordt straks ook ingeschakeld 124e jaargang nr. 56 1 SNEEKER NIEUWSBLAD J.W.B. NEDERLAND-FRANKRIJK: FRANKRIJK-BELGIË De termijn van inschrijving is ver streken voor de Sneekweek. Hoewel vanmorgen nog niet bekend was hoe veel het er precies zijn, kon toch reeds worden gezegd dat er dit jaar minder schepen aan de start zullen verschijnen dan vorig jaar. Toen waren het er 819 in 37 klassen. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. NEDERLAND-BELGIË VEEL SPANNING EN PRIMA SPEL Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties lager Abonnementsprijs f 4,- per half iaar. Per post f 6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 De vier Friese regenboogzeilers, die deelnemen aan de gisteren begonnen 49ste Kaagweek, hebben een sensationele heenreis gehad. De regenboog van Ulrik Jager raakte op het Ijsselmeer tussen Lelystad en Amsterdam op drift en kon pas na een half uur speuren in de duisternis weer worden vastgemaakt. De inzet van de Friezen in de teamwedstrijd was daarentegen niet ongunstig. Ulrik Jager en Puck de Vries waren na een uitstekende start het eerst bij de eerste kruisboei en wisten hun fraaie leiderspositie practisch tot het einde te behouden. Pas op 100 meter van de finish slaagde John Hofland er dankzij goed spinnakerwerk in De Vries met gering verschil te kloppen. Jager ging echter als glorieuze oveerwinnaar over de winlijn. Het treffen tussen de Franse en de Friese ploeg moest de beslissing bren gen, welk team uiteindeljjk op de hoog ste trede van het erepodium terecht zou komen. Dat de Friese equipe niet voor een gemakkelijke taak stond was van meet af aan duidelijk. Er was on getwijfeld iets blijven hangen van de grote zege, die deze Fransen die al gemeen ais de underdogs van dit toer nooi waren bestempeld op de Bel gen hadden behaald. De Friezen betra den geladen het terrein en het veel koppige publiek ging er eens goed voor zitten. De opslagers Daan Scheepstra, Johan van Seijst en Tamme Velstra openden direkt al met een zwaar bom bardement en namen direct een ruime 30 voorsprong. Toen deze stand be reikt was had de tegenpartij slechts 15 punten weten te scoren. Zouden zij dit wel volhouden, gaat het niet te mooi, het duurt nog lang, waren kreten die we rondom opvingen. Maar de ploeg verslapte niet. Wel kregen de Fransen een spel, doordat op 30 en 15—40 Tamme Velstra de bal kwaad retour- therse gemeente aldaar. Als concert organist stond hij in hoog aanzien. Zijn composities ademen de geest van zijn tijd, die der romantiek. Het was een sympathiek gebaar Pomper’s Andante con moto ten gehore te brengen. Dit gebeurde dan ook geheel in de stijl en de geest van het stuk. Tot besluit hoorden we „Hossanah” van de Fransman Theodore Dubois (1837-1924), een pompeus stuk, op de spontaneïteit, waarvan de voordracht van de heer Donker vooral was inge- steld. Deze orgelvoordracht werd door de bezoekers met aandacht beluisterd. zo blijft mogen de deelnemers niet mopperen. Zeer teleurstellend is echter de be langstelling van de zeilers voor deze 49ste Kaagweek. Het aantal inschrijvin gen is liefst tweehonderd minder dan vorig jaar. Waarschijnlijk is dit een gevolg van het feit, dat men dit jaar niet luk-raak uitnodigingen heeft ver zonden, maar het aan de zeilers zelf heeft overgelaten inschrijfbiljetten aan te vragen. Een hevige rookontwikkeling in de zaak van de fa. De Jonge en Co., Johan Willem Frisostraat, was de aanleiding dat de brandweer gisteravond om om- geveer kwart voor negen werd ge waarschuwd. Gelukkig hoefde deze geen dienst te doen. Men ontdekte dat er een defect was ontstaan aan de koelinstallatie. Een monteur van het FEB, die was gewaarschuwd, herstelde de zaak. De schade is niet noemens waard. Vrijdagmiddag om ongeveer half drie is in Hommerts een tankwagen-combi- natie van de NBI te Naarden, geladen met 21 ton droge cementvulstof, in de berm geraakt en weggezakt. De com binatie liep uiteraard schade op, maar de chauffeur, K. Reurink uit Dedems- vaart, werd niet gewond. Pas ’s nachts om 12 uur lukte het het gevaarte weer op de weg te krijgen. De bestuurder wilde een parkeer plaats oprijden, naar verluidt om een tegemoetkomende collega te ontmoe ten, die hem met de lichten te ver staan had gegeven te stoppen. Daarbij werd de bocht iets te krap genomen en kwamen de achterwielen in de berm. Eén kraanwagen van de Pax uit Leeu warden slaagde er in de wagen er weer uit te trekken. Deze werd hierdoor ook nog beschadigd. Het gebeurde omstreeks kwart voor één. De auto werd bestuurd door W.C. uit Sneek, die van plan was vanaf de weg door Offingawier rechtsaf te slaan, richting Paviljoen. Vlak voor ’t kruis punt haalde hij twee fietsers in, een man en een vrouw. Bij het afslaan werden zij gesneden. De man werd niet gewond. schoon spel op 490 gaf hun naar ach teraf zou blijken voor de laatste maal de leiding 65 en een kwaaduitsiaig van Velstra op 40<15 alsmede een buitenslag van Halbesma op 4030 be zorgden de Belgen een 76 voorsprong. Het einde kwam daarna snel en door de bal kwaad te retourneren op 76 en 4015 schonk Tamme Velstra de Bel gen de zege. t ernaar uit dat de Fransen nog iets van hun achter stand zouden inhalen, maar het was de Weidumer Dirk Talsma die eerst een ..dikke” kaats in de trechter sloeg, bijna tegen de bovenlijn aan. Hij sloeg daarna de bat bijzonder goed op, zodat de Friezen op rozen kwamen (4-1). De opslagballen van Daan Scheepstra kwa men diep in het achterpenk en dat le verde tenslotte twee .dikke” kaatsen op, die later bij de wisseling gemak- kelijk behouden bleven. Hiermee was >de grondslag gelegd voor het vijfde spel, dat Daan zelf op 41 en 4015 veilig stelde door de bal hoog achterin te brengen en daardoor op prachtige wijze de kleine kaats behield. Een an dere speler had ook al de aandacht op zich gevestigd. Dat was Johan van Seijst die vooral in het moeilijke tus senspel vele malen aan het langste eind trok. Op 5<1 en 3030 plaatste Tam me Velstra een zitbal en toen daarna Johan Halbesma de kaats royaal voor bij sloeg zat Friesland met een 61 voorsprong op fluweel. De Friezen wa ren toen al zeker van de tweede plaats, omdat niet alleen de gewonnen wed strijden meetellen, maar ook de be haalde spellen. In het achtste spel moest Bernard Berrier voor Frankrijk de opslag verzorgen en hij was een van de zwakste opslagers. De kans zat er dus dik in dat de Friezen nog meer afstand van de tegenstanders konden nemen. Johan Halbesma plaatste op 15<15 boven 30<15, Albert Cloutier passeerde de kaats 3030 en het was de attente Tamme Velstra die met één van zijn snelle reakties de bal tot ach ter in het perk retourneerde en zijn team op 40 tegen 30 bracht. Op deze stand legde Van Seijst aan voor de totale afrekening. Hij bracht de bal hoog achterin en Albert Canu sloeg daarna meters kwaad uit (71). Was de beslissing op handen? Misschien, maar de Franse coach speelde nog een troef uit. Hij haalde Albert Cloutier uit het veld en zette Alain Demais in. Maar deze taktiek wierp geen vruchten af. Wel de zitbal die Johan Halbesma daarna op 3030 plaatste (4030 dus) En toen hjj daarna opnieuw de bal naar achteren bracht was het Canu die onnauwkeurig terugsloeg. De strijd was gestreden. Een uitgelaten menigte bestormde het veld om spelers en of ficials met het fraaie resultaa.t te com plimenteren. Vrijdagavond werd het derde en laat ste orgelconcert van dit seizoen in de Grote- of St. Maartenskerk gegeven door organist Dirk. S. Donker. Hij be gon met één van de circa dertig varia- tie-werken die de „Hamburgse Orga nistenmaker”, de in zijn tijd zeer be roemde organist van de Amsterdamse Oude Kerk, Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) bekend zijn geworden. Het waren de Variaties over de melodie van het Duitse lied „Mein junges Le- ben hat ein End, mein Freud’ und auch mein Leyd”. De verscheidenheid in de wijze van variëren bewijst ten volle Sweelinck’s veelzijdigheid en groot inzicht in deze kunst, die door de gebezigde registra ties van de heer Donker op zeer aan vaardbare wijze tot uitdrukking wer den gebracht. Hij vervolgde met een werk uit het omvangrijke oeuvre van de befaamde Lübeckse organist Dietrich Buxtehude (1637-1707), n.l. diens Tocata en Fuga in F-Dur. Donker gaf dit levendige stuk weer met een krachtig praestan- tenplenum en in een vlot tempo, de fuga met het karakteristieke orgel- thema in een logische klankopbouw. Vanuit Lüneburg ondernam de jonge Johann Sebastian Bach (1685-1750) meermalen een voetreis naar Hamburg om de in die tijd beroemde Joh. Ad. Reinken te beluisteren. Deze organist aan de Katharinenkirche, een belang rijk vertegenwoordiger van de Noord- duitse orgelschool, was een vitale fi guur, wiens imponerend spel een die pe indruk op de jonge Bach moet heb ben gemaakt. Bij een van deze bezoe ken zou Bach twee uur lang geïmpro viseerd hebben op de melodie van Wolfgang Dachstein voor het klaaglied „An Wasserflüssen Babylon” (Psalm 137). Hoe het ook zij, Bach heeft ons twee bewerkingen over dit lied nagela ten, de vijfstemmige urtext en een la tere vier-stemmige bewerking, beide in Bach’s eigen handschrift bewaard. De laatste versie werd door de heer Donker ten gehore gebracht. De me lodie (ten onzent gebezigd voor de Lofzang van Zacharias), ligt in de te nor en wordt omspeeld door consequ ent volgehouden motieven afgeleid van de eerste koraalregels. Donker gaf dit aangrijpende stuk een mooie vertol king met een aanvaardbare register- keuze. Hierna ging Donker over op de roman tiek. In „Pastorale” schildert Cesar Franck (1822-1890) een natuurtafereel. Het staccato-middendeel is ondenkbaar zonder de beroemde Cavaille-Coll- tongwerken, de orgelmaker aan wie Franck dit stuk opdroeg. Donker trachtte Franck’s klankideaal zoveel mogelijk te benaderen, maar het orgel biedt daartoe weinig kansen. De orgelwerken van Max Reger 1873-1916) vormen een hoogst belang rijk deel van zijn oeuvre in grote stijl. Fuga in D-Dur, Opus 56, Nr. 6 is struc tureel een opmerkelijk stuk. Vanaf de pianissimo inzet tot aan het grootse slot ligt in vrijwel elke maat het thema, soms ook in mineur, soms in tegenbe weging, ja zelfs in de vergroting. Een gaaf stuk polyfonie, dat met uitzonde ring van de voorgeschreven tempo versnellingen, overeenkomstig Reger’s wensen werd weergegeven. De orgelmuziek die Albert Pomper heeft nagelaten, wordt vrijwel niet meer gespeeld. Pomper werd in 1862 in een der huizen aan de Badhuisgracht geboren. Op 5-jarige leeftijd verloor hij zijn gezichtsvermogen. Na een oplei ding aan het Blindeninstituut te Am sterdam, werd hjj organist bij de Lu- Helaas moeten we naast het prachtige spel, dat alle landenteams ons zondag in Franeker voorschotel den, toch ook een dissonant laten horen. We hebben ons verbaasd over het feit dat er geen enkele vorm van informatie werd verschaft. Lijsten waarop de ploegen waren genoteerd waren er niet en ook de opstelling van de teams bleef voor velen een raadsel. Tijdens de ope ningswedstrijd waren vele toeschou wers van mening, dat de Belgen dik van de Fransen hadden gewonnen. Was het niet mogelijk geweest, deze gegevens via een microfoon aan het publiek te verschaffen? Wij menen dat het daar recht op heeft en dan willen we nog niet eens het feit aandragen dat ze er voor betaald hebben. Ook de pers werd slecht in gelicht. We hopen dat een volgende maal deze tekortkomingen dit prach tige kaatsfestijn niet meer zullen ontsieren. Het is de bedoeling van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, dat met in gang van 1 oktober a.s in een aantal gemeenten de Woonruimtewet 1947 buiten werking wordt gesteld. Dit blijkt uit een brief van de minister aan de gemeenten, waar op 1 oktober 1967 de huurprijsbeheersing werd af geschaft. In Friesland geldt deze maat regel voor alle gemeenten, behalve Leeuwarden en Harlingen. Het buiten werking stellen van de Woonruimtewet houdt in, dat voor het betrekken van woonruimte geen ver gunning meer nodig is en dat de be voegdheid van de gemeente om, zo no dig, woonruimte te vorderen komt te vervallen. Dat De Vries vlak voor de finish nog werd gepasseerd was bijzonder jammer voor de Friese zeilers, want had hij de tweede plaats weten te be houden, dan had zijn team een verras sende voorsprong van 1/10 p. veroverd. Nu liep het een kleine achterstand van 1.9 p. op, omdat De Wilde en Röfe- kamp het in de achterhoede niet tegen de Hollanders konden bolwerken en resp. zevende en achtste werden. De stand is na het eerste treffen 19-17.1 p. In de open wedstrijden, waaraan ook L. Hof uit Oudehaske met regenboog 48 deelneemt, konden de Friezen geen revanche nemen op de Hollanders. In het veld van 21 regenbogen kwamen zij niet verder dan een zesde plaats van De Wilde, een zevende plaats voor Jager, een negende van Röfekamp en een tiende van H. de Vries. Winnaar werd, zoals de laatste jaren op de eer ste dag gebruikelijk, John Hofland. H. de Goederen werd tweede, Gebuis derde, G. van Wijk vierde en mr. Wa- lig in de vroegere 83 van D. Oppenhui zen vijfde. Crack Bouw van Wijk maak te op de eerste dag nog niet veel klaar. Eindigde hij in de teamwedstrijd in de achterhoede, ook in de open wedstrijd kwam hij niet verder dan de twaalfde plaats. De nationale kampioen in de Vrij- heidsklasse Rienk Alberda komt in de Kaagweek uit in de O.K. jollenklasse. Hij sloeg direkt een goed figuur, want om dadelijk in deze voor hem vreemde boot en in dit milieu de derde plaats te bereiken, kan als een uitstekend resultaat worden aangemerkt. De eerste dag van de Kaagweek ken merkte zich door prachtig zeilweer. Er was volop zon en er stond een stevige bries uit west tot noord-west. Als het De 65-jarige mevrouw H. Ypenga- Regeling uit Sneek moest gistermiddag met schouderklachten naar het zieken huis worden gebracht nadat zij in Of fingawier was aangereden door een auto. SNEEK, van 5 t.m. 11 juli. Geboren: Joop, zv Dirk ten Cate en Margaretha Maria Klazina Poiesz; Ge rard, zv Dirk ten Cate en Margaretha Maria Klazina Poiesz; Anna Gertrude, dv Hijltje Veltman en Geertje Brug- genkamp; Rikst Jurgina, dv Jurjen Strikwerda en Akke Kuiper; Agnes Agatha, dv Theodorus Postma en Geertruids Theodora van Balen; Johan, zv Anne Theuwis Zandstra en Geertje Jantje de Vries; Margreeth, dv Bauke Veenstra en Catharina de Boer, van Heeg; Gerard Tjerk, zv Willem Hen drik Anne van den Broek en Pietertje Corneliske Andela; Janette, dv Hen drik van Buren en Trijntje Wijnja; Jacob, zv Bouke Meindersma en Jo hanna Hendrina Mink; Antje Marga retha, dv Otte van Kalsbeek en Teats- ke Kooistra, van Ferwoude; Hittje Magdalena, dv Otte van Kalsbeek en Teatske Kooistra, van Ferwoude; Har- men, zv Harry Jan Fonk en Froukje van der Ploeg. Ondertrouwd: Marten Eppinga, 22 jaar en Cornelia Elizabeth Rodenburg, 21 jaar; Jan Stobbe, 27 jaar en Antje Kuiper 20 jaar; Gerrit Stobbe, 27 jaar en Grietje Roelfina Kobes, 21 jaar; Wolter Stoelwinder, 23 jaar en Chris tine Faber, 21 jaar; Pier Dijkstra, 67 jaar en Jitske Fokkens, 64 jaar; Ru dolph Lameijer, 24 jaar en Margriet Sietske Jensma, 21 jaar. Gehuwd: Petrus Joachim Tiel Groe- nestege, 31 jaar en Elisabeth Marga retha Maria Terwisscha van Scheltin- ga, 26 jaar. Overleden: IJbeltje Cnossen, 80 jaar, ev Hans van der Hoek, van Hommerts; Reintje Brouwer, 74 jaar, wv Jan de Groot; Sikke Smit, 67 jaar, ev Sütske Folkertsma, van Leeuwarden; Trijntje Sijbranda, 72 jaar, ev Wietze Visser, van Wommels; Gerben de Boer, 81 jaar, wv Sjoerdtje Amels, van Mak- kum; Thijs Werkman, 74 jaar, ev Tjit- ske Huitema, van Sint Nicolaasga; Harmke Walta, 84 jaar, wv Gerke Gerritsma, van Heeg; Trijntje Keizer, 57 jaar, ev Luitzen IJkema, van Hin- deloopen; Johanna Regina Roosenstein, 63 jaar, ev Dominicus Johannes Ring- nalda. De optimistische geluiden dat wij dit wel met ruime marge zouden winnen, bleken wel wat voorbarig te zijn. Wel heeft de Friese ploeg ten opzichte van de voorafgaande jaren veel aan kracht gewonnen, maar we willen toch wijzen op een van de meest voorkomende fou ten, die praktisch alle Friese spelers maken. Wanneer ze een bal moeten uitslaan is hun „beenwerk” nog onvol doende. Men stapt verkeerd onder de bal, wat in een groot aantal kwaad- uitslagen resulteert. Het verdient aan beveling, dat volgend jaar een Bel gische trainer de Friezen enkele we ken op dit onderdeel adviezen geeft. Dankzij de veel sterkere opslag kwam Friesland op een 43 voorsprong, maar jammer genoeg faalde op 43 en 40 30 een van onze beste spelers in het keren. Johan van Seijst stond goed voor de kaats en wat hem in het Frie se spel weinig overkomt gebeurde in deze belangrijke interland. Hij miste grandioos, waardoor het 40—40 werd. Helaas sloeg Dirk Talsma daarna kwaad uit en deze fout bracht in feite de ommekeer van de wedstrijd De spanning bleef doordat Laus op 4030 in gebreke bleef de kaats te passeren (54), maar het werd opnieuw gelijk op 4015, toen Halbesma vanuit de trechter kwaad retourneerde. Een Welgemoed arriveerde men daarna in Schamegoutum, waar de muziek klaar stond om het gezelschap onder vrolijke tonen naar „Elim” te begelei den, waar nog enkele nummers ten beste werden gegeven en op thee werd getracteerd. De mannen kregen boven dien een rokertje. De heer J. v. d. Meer sprak zijn voldoening uit over de geslaagde tocht, die mogelijk was ge maakt door de financiële steun van de inwoners. Hij hoopte en vertrouwde dat dit in de toekomst zo zou blijven. Ook de chauffeurs en wijkzuster V. d. Molen die met reukwater sprenkelde waar de heer D. Visser maar niet ge noeg van kon krijgen werden evenals de muzikanten en de trommelaars, die altijd klaar staan, hartelijk bedankt. De heer D. Visser bracht een gedicht naar voren over zijn rusteloze nacht, die aan deze tocht voorafging. De heer B. Bosma sprak namens de bejaarden en releveerde nog eens de mooie tocht, 'die dankzij het mooie weer in alle op zichten was geslaagd. Hij bedankte het bestuur voor het vele werk, alsmede de dames voor de bediening, de zuster en dorpsgenoten voor hun medewer king. Een warm applaus vertolkte de instemming van de bejaarden. Na nog onder leiding van de muziek te hebben gezongen „Dankt nu allen God”, gingen allen zeer tevreden naar huis. Opgemerkt dient nog te worden dat ieder jaar het aantal deelne mers stijgt. Ditmaal waren er zeventig. Het is blijkbaar gezond wonen in Schamegoutum. Vorige week stapten de bejaarden van Schamegoutum in twee bussen van firma Sijpersma voor een door het bestuur van ver. „Dorpsbelangen” ge organiseerde tocht. Het reisdoel was voor de tochtgenoten onbekend, maar toen zij Sneek gepasseerd waren en in de richting Heerenveen reden had ie mand al een doosje sigaren gewonnen door een weddenschap: boot- of bus tocht. Via Wolvega ging het naar Dwin- geloo, waar in „De Brink” koffie werd gedronken. Het bakje „troost” en de heerlijke koek lieten zich goed smaken. In Westerbork bewonderde men het knipmuseum, waar de heer W. Tj. Le ver zijn knipkunst demonstreerde. Een viertal reisgenoten werd „geknipt” o.a. de oudste deelnemer de 90-jarige heer Melle Mollema. Na dit interessante werk te hebben gadegeslagen werd de tocht voortgezet naar Schoonoord, waar lekker „gesmikkeld en gesmuld" is, aldus de voorzitter van Dorpsbelangen de heer J. v. d. Meer. Inderdaad de warme maaltijd wend alle eer aange daan. De reis ging verder door Drente met nog heel oude boerderijtjes, die vrij wel allemaal op de monumentenlijst staan. Tussen de aardappel- en koren velden, wend naar de dierentuin in Emmen gereden, waar men aan de ruim 2 uur eigenlijk niet voldoende had. In Drouwenerzand werd daarna koffie gedronken en in Appelscha in „De Boschberg”, de inwendige mens versterkt. Tijdens de pauze van een der wed-neerfde. Even zag het strijden ontmoeten we Hugo Niessen rlp Fransen nr>? iets x een politieinspekteur uit Sint Gene- sius Rhode maar daarnaast trainer van de Belgische afvaardiging, die in Franeker een spontane indruk achter liet. „Geef mij deze ploeg drie maan den in handen en ik zal er een goede eerste divisieploeg voor België van maken”. Aldus de lovende woorden, die een terzake deskundig man, richtte aan het adres van de spelers, die zo waardig de Friese kleuren hebben ver dedigd op de Voorstraat in Franeker. En het resultaat behaald op een steenworp afstand van het Sjiikelan waar vele kaatskoningen werden ge kroond kon onmogelijk meer glans vertonen dan nu het geval was. Twee Ulsters kregen gistermiddag bij het Paviljoen aan het Sneekermeer onenigheid over een ligplaats van een boot. De ruzie liep zo hoog op, dat campingbeheerder B.P. een klap in zijn gezicht kreeg van J.G.T. Ook zijn overhemd werd vernield. Zaterdag was de twist reeds begonnen, zondag kwam het tot een uitbarsting. De rijkspolitie groep Wymbritseradeel heeft de zaak in onderzoek, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ou- dega (W.) c.a. P. Vroegindewey, kan didaat te Delft. In deze openingswedstrijd startte het Franse team overdonderend. Ze namen snel een 20 voorsprong maar de beste Belg Marcel Raes verkleinde met prima opslagwerk de score tot 2<1. Het werd 2 spel gelijk, doordat Cloutier de bal aan kreeg op 40<15 en toen leek de opmars van de Belgen een feit te zullen worden. Maar een lijni- fout van Niessen op 40—15 en doordat Marcel Lambert op 4040 veel te laat onder de bal stapte bezorgden de Franse equipe een comfortabele 42 voor sprong. Toen raakten de Belgen even het hoofd kwijt. Het boterde niet in het perk en vooral steunpilaar Marcel Lambert liet teveel steken vallen. De Fransen stoomden door en pas op 62 konden de Belgen profijt trekken uit de wel zeer zwakke opslag van Jean Claude George, die met moeite de bei de koordspelers wist te bereiken. Op 62 en 1540 sloeg Henry Niessen bo ven 63, maar verder lieten de Fran sen de Belgen niet komen en op 73 en 4030 had de sterkste Franse speler Herve Legros met zijn hoge opslag sukses in het achterpenk bij Marcel Raes. Einduitslag: 1. Friesland met 14 pun ten (D. Scheepstra, J. van Seijst, J. Halbesma, D. Talsma en 2. België met 11 punten (R. Windmolen, P. Laus, H. Niessen, M. Raes en M. Lambert; 3. Frankrijk 9 punten (H. Legrosi, A. Cloutier, B. Berrier, J. C. George en J. Canu). Onze stadgenoot de heer G. S. Steegstra slaagde in Den Haag voor lichamelijke oefening M.O. Maand juli „De Lichtboei”, Markt straat. Iedere avond 8 uur Italiaans Dans- en Showorkest Dino Zanella. Maand juli „Luda Bar”, Kruizebroe- derstraat. Iedere avond Dee-Jee Frank Bierens. Dinsdag 14-27 juli Tentoonstelling Ru van Rossum, graphiek in Fries Scheepvaartmuseum, Kleinzand. Vrijdag 18 juli Kon. Zeilver. „Sneek” avondwedstrijd voor leden en jeugd leden. Eerste start 7.00 uur. OOK NAAR HEEG Op dezelfde avond van de Sneek- week-opening is, gelijk vorig jaar, door een comité in Heeg ter gelegenheid van de samenkomst aldaar van deel nemers aan een tocht van de Neder landse Ronde, en Platbodemjachten opnieuw de Snitser Skotsploech uitge nodigd haar medewerking te verlenen. Dit is in principe aanvaard onder be ding dat in verband met het optreden in Sneek het aanvangsuur in Heeg iets later wordt gesteld dan vorig jaar. Ook hierbij hoopt men dat de om standigheden tot inschakeling van meer jonge leden gunstig zullen zijn. Hoe verblijdend ook de aanwas van een dergelijk aantal jonge leden bij de Snitser Skotsploech voor Sneek en wij de omgeving uit representatief oog punt en met het oog op verjonging en daarmee het voortbestaan van de be kende folkloristische groep ook moge zijn, deze uitbreiding gaat met vele problemen t.a.v. klederdrachten en sieraden gepaart. Een verantwoorde aankleding, zo nodig met enige varia tie, van deze nieuwe jeugdafdeling brengt een hoog kostencijfer mee, waarbij op niet lange termijn finan ciële hulp ook van buiten de groep wel onontbeerlijk zal zijn. Dit optreden in Berlijn kan een sti mulans zjjn bij het nemen van de vol gende hindernissen, die zeker met aan dacht door vele belangstellenden uit Sneek en omgeving nauwgezet zullen worden gevolgd en zo mogelijk ge steund. Ter gelegenheid van een feestweek in Berlijn zal op een Speciale Neder landse dag de Snitser Skotsploech een optreden verzorgen in het grote open luchttheater Bezirk (Amt Wedding) in West-Berlijn. Onder auspiciën van de Federatie van Folkloristische Groepen in Nederland is de Snitser Skotsploech hiervoor uitgenodigd met drie andere groepen, uit Gelderland. Voor dag en dauw hopen donderdag morgen 10 dansparen en 4 muzikanten van de groep af te reizen. Bij Gronau zullen zij zich aansluiten bij een groep van 7 leden van de vereniging „Wij eren ’t olde”, een vendelzwaaigroep uit Zelhem, 11 leden van de boerenka pel „De Nottenkrakers”, eveneens uit Zelhem, en 23 leden van de klompen dansgroep „De Losser Bögelrieders en Daansers” uit Losser. Dit gezelschap wordt voor ontvangst en deelname aan een diner op donderdagavond a.s. om 18 uur in Berlijn verwacht. Het gezelschap wordt begeleid door de burgemeesters van Losser en Mar- kelo. De laatste is voorzitter van de Federatie. De Snekers worden ondergebracht in een hotel aan de Kurfürstendam. De terugreis is gepland op a.s. zondag. In de Sneker groep is nu reeds een lid opgenomen van de sedert enkele maanden aan programmaoefening be gonnen nieuwe .juniorenafdeling. Indien dit om klederdrachttechni- sche redenen mogelijk is zullen met de opening van de Sneekweek op 1 augus tus a.s. reeds meer jonge leden worden ingeschakeld om zo langzamerhand de seniorenafdeling aan te vullen, resp. op te volgen. Hiervoor is reeds een jon gerengroep van 12 paren aanwezig en in opleiding. Voor verdere uitbreiding zullen in de naaste toekomst nog meer jonge mannelijke en vrouwelijke ad- spirant-leden geplaatst kunen worden om t.z.t. te worden ingeschakeld. Dat is onder meer voor uitzending naar ’t buitenland uitermate wenselijk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1