waterpoort-krabbels Record aantal van 842 deelnemers AGENDA f? Kleine zege voor Friese regenboogzeilers I Straatnamen in ,7inga’ die herinneren aan kaatsen IJLST WYMBRITSERADEEL jLT van en Bejaarde fietser na ongeval bij Hommerts vanmorgen overleden Zware nederlaag voor Friezen Frontale botsing tussen gemeente-auto en bestel wagen onder IJsbrechtum Officieel Orgaan Kabels in trek bij dieven de gemeenten SNEEK, ,!f W Woensdag 16 juli 1969 124e jaargang nr. 57 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r M B. en w. zochten namen voor 6 nieuwe straten J. 1 r Geslaagd Sneek-week veruit grootste zeilevenement Fraai zeilweer op derde Kaagdag Telefoon 05150 - 3005 i nr Wh Geslaagd Sneelur Nieuwsblad is een Jan van Scheijndel wil Medemblik-Staveren heen en terug zwemmen Auto reed motor aan op Lemmerweg Wedstrijden KZVS op IJsselmeer succes 0 f 1 10 Nieuwe krachten benoemd voor de Meerpaal 3 gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Jongens- en Meisjesstad hield viswedstrijd 'FF SNEEKER NIEUWSBLAD GEMEENTE KAN LAND KOPEN SCHAKELS GROOTSTE KLASSE Opvallend is weer de grote winst Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. Hoewel het er eerst naar uitzag dat het aantal deelnemers aan de Sneek week lager zou zijn dan vorig jaar, na de sluiting van de inschrijving zijn er nog zo veel inschrijvingen binnen gekomen, dat het aantal deelnemers zelfs nog hoger is dan in 1968, toen met 821 reeds een record werd be reikt. Het totale aantal bedraagt thans 846 (er kunnen nog enkele bijkomen), maar zoals het nu staat zullen 842 sche pen aan de start verschijnen, want de Randmeer-klasse kwam met vier deel nemers niet aan het vereiste aantal van 7 toe. I van de Schakels. Met 123 inschrijvin gen, liefst 30 meer dan vorig jaar, is zij thans de grootste klas in de Sneek week 'geworden. Ook de Valken maak ten een flinke sprong naar boven. Het aantal deelnemers in deze klas groeide met 14. Een flinke daling geeft de Spankerklas te zien. Van deze scheep jes zullen er nl. 16 minder aan de start verschijnen. Een dalende lijn is ook te zien in de 16 m2 klasse (7 minder), Vrjjheidsklasse (7) en Olympiajollen (3). Opmerkelijk is ook de teruggang in de Flitsklasse, elf minder. Ook de Boeiers (3) en Tjotters (5) vertonen een daling. Winst boekten de klassen, die men op de Friese wateren prac- tisch alleen in de Sneek-week ziet: Flying Junior (3), Solo (4), Stern (7), Vaurien (8). De 12 voetsjollen maken met 7 deelnemers hun herentree. Gisteren hielden de bewoners van Jongens- en Meisjesstad een viswed strijd. De uitslag is als volgt: 1. Jan Reekers, die niet minder dan 15 vis sen uit het water haalde; 2. Henk Spit se met 6 vissen; 3. Gerrit Bos, Ronnie Sikma en Cobie Remery, die alle drie 5 vissen vingen. Deze dag werden tevens rolschaats- wedstrijden gehouden. Winnaars en winnaressen werden: Meisjes 8-9 jaar: 1. Au'kje Wijnja; 2. Johanna Rosier. Meisjes 10-11 jaar: 1. Wiepie Poiesz; 2. Catrientje Wester. Jongens 8-9 jaar: 1. Louw van Sinderen; 2. Werner Rood Jongens 10-11 jaar: 1. Dirk v. d. Meu~ len; 2. Peter Couperus. Jongens 12-13 jaar: 1. Klaas Zwerver; 2. Henk Woud- stra. De heer R. de Vries te Woudsend is geslaagd voor het vakdiploma aanne mer. In de laatste teamwedstrijd namen de Hollanders vanmorgen revanche voor de gisteren geleden nederlaag. De eerste drie plaatsen waren voor resp. Metselaar, Van Wijk en De Goederen. Pas daarna kwamen de eerste Friezen De Vries en Jager, die resp. vierde en vijfde werden. Schepers, die voor de ziek geworden Hofland zeilde, eindig- De uitslag was: 1. De Wilde; 2. Hof land; 3. De Vries; 4. H. de Goederen (H); 5. Röfekamp (Fr.); 6. Van Wijk (H); 7. Metselaar (H); 8. Jager. In de open wedstrijd boekte Bouw van Wijk gisteren zijn tweede over winning en heeft na drie wedstrijden met 82 p. de leiding in het algemeen klassement voor Hofland, die met 78 p. op de tweede plaats staat. V. d. Hulst eindigde op de tweede plaats en beste Fries was H. de Vries ,die derde werd. Evenals de laatste twee jaar is de VARA van plan een reportage uit eindstand werd hierdoor: De Kaag 57%, Friesland 85%. De vereniging met het laagste aantal punten is win naar. In „De L.S.C.’er”, het orgaan van voetbalclub Lycurgus Sparta Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad i Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 De verdeling over de klassen is als- volgt: Regenbogen 22 (v.j. 21); 30 m2 10 (8); 22 m2 14 (14); Pampus 20 (18); Valken 56 (42); Top 20 (19); 16 m2 96 (103); Vrijheid 70 77); FinnjoHen 40 (41); Olympiajollen 12 (15); Schakels 123 (93); Spanker 34 (50); Flying Ju nior 48 (45); Solo 13 (9); O.K. Jollen 63 (62); Stern 38 (31); Vaurien 69 (61); Scow Tempo 12 (14); Jeugd Pluis 7 (11); Flits 43 (54); 12 v. jollen 7 (v.j. geen); Boeiers 2 (5); Friese Jach ten 9 (9); Tjotters 14 (19). am- be- Voor het diploma gezel schilder van de Stichting landelijke vakopleiding schildersbedrijf slaagden onze stadge noten C. B. van Opzeeland, M. J. Sil- vius en P. Elzinga en S. v. d. Wijk uit Schamegoutum. de op de zesde plaats, Röfekamp was zevende en De Wilde werd gedfiskwa- Maandagmiddag omstreeks 5 uur botsten een wagen van de gemeente Wymbritseradeel en een bestelauto van fa. Donker te IJsbrechtum bij het Ou de Tolhek onder IJsbrechtum frontaal tegen elkaar. De bestelauto werd to taal vernield, de bestuurder, zekere H. uit Sneek, kreeg een hersenschud ding en snijwonden. Hij werd naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. De gemeente-auto werd bestuurd door S.B. uit Nijland en reed in de richting Nijland. De bestelauto nam de binnenbocht, terwijl ook de andere auto, die uit tegemoetkomende rich ting kwam, niet helemaal rechts reed. B. heeft nog geprobeerd uit te wijken, maar de wagens botsten op elkaar. De gemeente-auto werd flink beschadigd. Hoewel de Friezen op de derde dag van de Kaagweek dankzij een eerste lificeerd wegens een foute finish.' De plaats van Jack de Wilde een kleine zege behaalden, was de achterstand bij de aanvang van de vierde en laat ste race van dien aard, dat aan inhalen niet meer viel te denken. Hofland heeft er in de derde race nog alles aan gedaan om De Wilde van de zege af te houden, maar de „Wilde Rakker” ging als eerste over de finish. De leerlingen van de Christe lijke detailhandelsvakschool aan de IJlsterkade zullen de komen de herfst en winter hun gymna stieklessen ontvangen in een prachtig nieuw gymnastieklo kaal, dat door Meinesz Morita- gebouw uit Harlingen in enke le weken tijds is opgebouwd. Het is een voor Sneek uniek gym nastieklokaal, omdat het van hout is, dat wil dus zeggen se- van de stad zijn de parken van Het kaatsen is een sport, die reeds eeuwen in Friesland wordt beoefend, maar in het overige deel van Neder land niet in zwang is. Wel wordt deze sport beoefend in België, Noord-Frank rijk, Languedoc, Baskenland en Noord-Italië. Het woord kaatsen is af geleid van het Franse „chasser”, het welk jagen betekent. Hieruit blijkt wel dat het spel uit het zuiden af komstig is. In Frankrijk bestonden vroeger twee vormen van kaatsen, te weten „jeu de courte paume” en „jeu de longue paume”. In beide gevallen sloeg men met de handpalm. Het eer ste was een binnenhuisspel, beoefend door de hogere standen, dat bloeide tot in de 18de eeuw. Ook Friese ste den bezaten kaatsbanen, zoals in Leeu warden in de Kleine Kerkstraat. Het „jeu de longue paume” speelde men buiten, in steden en dorpen en was een spel voor burgers en boeren. Het schuine dak dat men nodig had (de stuit) werd later door een zeef of door een kistje met een schuin deksel (de Het spreekt vanzelf dat de kinderen zich met het fraaie weer van de laat ste dagen wel kunnen vermaken. De zaak marcheert goed, verzekerde ons de leiding. Morgen gaan de jongelui de hele dag naar Appelscha, naar de bekende Kale Duinen en de speeltuin. De vrijdag staat in het teken van de sluiting. Evenals vorige jaren wordt er weer een optocht gehouden door de binnenstad. Dit gebeuren vindt plaats tussen 7 en 8 uur 's avonds, waarna van 8 tot 9 uur in de sporhal een slui- tingsmanifestatie wordt gehouden. Ouders en belangstellenden zijn daar bij van harte welkom. In het afgelopen weekeinde zijn door de Sneker gemeentepolitie twee Sne- kers aangehouden in verband met diefstal van kabel vanaf het terrein van het P.E.B. aan de Groene Dijk. Het zijn de 21-jarige J.D. en de 22- jarige H.R., beiden van beroep los werkman. Zij werden ’s nachts betrapt toen ze op een afgelegen terrein bezig waren met het afbranden van de ka bels. De waarde van het gestolene be draagt enkele honderden guldens. Gisteren zijn opnieuw enkele kabel- dieven aangehouden. Zij worden ervan verdacht van de PTT in de gemeente Rauwerderhem kabel te hebben gesto len ter waarde van ongeveer f 2000. Het zijn de Snekers H.deW. (32), J.W. (21) en M.W. (19), alle drie los werk man van beroep. Het eerste tweetal is ter beschikking gesteld van de officier van justitie, het drietal is door de gemeentepolitie overgegeven aan de rijkspolitie te Rauwerderhem. De 75-jarige Teake Hernandt uit Hommerts, die maandagavond op de weg van Hommerts naar Heeg zeer ernstig werd gewond door een aanrij ding met een hem passerende truck, is vanmorgen in het St. Antoniuszie- kenhuis in Sneek overleden. De bejaarde man, weduwnaar, was op weg naar huis, toen hij halverweg Hommerts en Osingahuizen werd inge haald door een truck van transportbe- dri" fa. Veenstra uit Heeg, bestuurd door H.H. uit Heeg. Uit tegemoetko mende richting naderden twee fietsen de dames, waardoor de bestuurder van de truck op het laatste moment besloot de man niet in te halen, maar achter hem te blijven. De truck remde af, maar was de fietser reeds te dicht ge naderd met het gevolg dat deze werd aangereden. De man werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Jan van Scheijndel, de 32-jarige amateur lange-afstandzwemmer uit Den Haag, gaat a.s. zaterdag, 19 juli, een poging doen Medemblik-Staveren heen en weer te zwemmen. De lengte van dit traject over het IJsselmeer bedraagt ca. 50 kilometer. Jan van Scheijndel wil in de nacht van vrijdag op zaterdag om 1 uur van uit Medemblik vertrekken en hoopt dan, na 15 a 16 uur het IJsselmeer te hebben doorkliefd, tussen 4 en 5 uur zaterdagmiddag weer in Medemblik te arriveren. Vorig jaar startte Van Scheijndel onder slechte weersomstandigheden in Staveren en kwam 7% uur later in Medemblik aan. Zijn Kanaaloversteek in augustus slaagde niet. Halverwege Dover-Calais moest hij opgeven we gens maagkrampen. Het is de allereerste keer in de ge schiedenis dat iemand een poging doet om Medemblik-Staveren heen en weer af te leggen. keats) vervangen. In Friesland ver dween het geheel. Uit de 18de eeuw zijn wedstrijden van lokaal karakter bekend, die wer den uitgeschreven door kasteleins. Ook kwam het voor dat dorpen met elkander om de koningsprijs (een zil veren bal) streden. Het feit dat iedere vorm van organisatie ontbrak en dat er variatie bestond in ballen en telwij ze heeft op een gezonde ontwikkeling van deze tak van sport remmend ge werkt. Met het oog hierop ontstond in 1853 te Franeker door het instellen van de Permanente Commissie een be gin van organisatie. Deze commissie heeft vele misbruiken bestreden en de kaatssport voor Friesland behouden. De oprichting van de Koninklijke Ne derlandse Kaats Bond in 1897 heeft verdere reglementering tot gevolg ge had. Aangezien het kaatsspel veelal ’s zondags werd beoefend is in 1934 de Chr. Friese Kaatsbond opgericht. Iedere wedstrijdkaatser koestert de hoop eenmaal de P.C.-partij of de Bondspartij te winnen. Voor jeugdige spelers zijn de Jong-Nederlandpartjj en de Freulepartij belangrijk, terwijl de allerjongsten tegenwoordig hun Bondspartij voor schooljongens heb ben. Gistermiddag omstreeks half zes raakten een auto en een motor met el kaar in botsing op de Lemmerweg ter hoogte van het kruispunt met de Scherhemstraat. Er waren, geen per soonlijke ongelukken, beide voertui gen werden beschadigd. De automobilist, de 36-jarige P.A. uit Sneek wilde linksaf slaan op het kruispunt. De motorrijder, de 22-ja- rige K.H. uit Hommerts, ging recht door. Een iilings gewaarschuwde bulance van de gemeentepolitie hoefde geen dienst te doen. Afgelopen zondag organiseerde de Koninklijke Zeilvereniging Sneek van uit Staveren haar jaarlijkse wedstrij den voor de RORC-klassen III en IV, de ronde- en platbodemjachten en de vrije klasse. Deze wedstrijden zijn door het prachtige zeilweer voor de 25 deel nemers een succes geworden. Het is eigenlijk verwonderlijk dat niet nog meer Friese zeilers de kans grijpen op dit prachtige ruime water hun krachten met elkaar te meten. ’s Morgens om 9 uur werd er ge start. De deelnemers kwamen tussen kwart voor drie en kwart voor zeven weer binnen. In de RORC IV sloegen onze stadgenoten Theo Aukema en T. M. Visser een goed figuur. Aukema werd eerste en Visser derde. In de RORC III eindigde D.S. Bos uit Sneek op de derde plaats. Ook ’t Friese jacht van mr. K. J. van Douwen te Beetster- zwaag wist de golven van het IJssel meer te doorstaan. De heer Van Dou wen wist zelfs eerste in zijn klasse te worden. De uitslag: RORC III (6 deelnemers): 1. Ir. H. C. Knape, Emmen; 2. R. van Gulpen, Em merich (Dtsld.); 3. D. S. Bos, Sneek. RORC IV (10 deelnemers)1. Th. Aukema, Sneek; 2. D. J. Stok, Gro ningen; 3. T. M. Visser, Sneek. Ronde en Platbodems (4 deelne mers): 1 Mr. K. J. van Douwen, Beet- sterzwaag. Vrije klasse (5 deelnemers): 1. J. H. de Koningh, Heerenveen; 2. M. Keu- ning, Heerenveen. V De Stichting Open Jeugdwerk Sneek heeft voor haar uitvoeringsorgaan, het jongerencentrum „De Meerpaal”, per 1 augustus 1969 benoemd: Voor de functie van projectleider de heer K. S. Bloembergen. De heer Bloembergen volgde de sociale academie, waarna hij werkzaam was in het jongerenwerk. Voor de functie van jeugdconsulent: de heer B. Ruyter. De heer Ruyter volgde de sociaal-pedagogische oplei ding „Middeloo”, waarna hij werkzaam was in het culturele werk. Maand juli „De Lichtboei”, Markt straat. Iedere avond 8 uur Italiaans Dans- en Showorkest Dino Zanella. Maand juli „Luda Bar”, Kruizebroe- derstraat. Iedere avond Dee-Jee Frank Bierens. Vrijdag 18-27 juli Tentoonstelling Ru van Rossum, graphiek in Fries Scheepvaartmuseum, Kleinzand. Vrijdag 18 juli Kon. Zedlver. „Sneek” avondiwedstrijd voor leden en jeugd leden. Eerste start 7.00 uur. Zaterdag 19 juli Meerpaal, Sneek. Live Extension Swingin’ Blues Attraction. 8 uur. Zondag 20 juli Meerpaal, Sneek. Me dium Friesland® groep nr. 1. Door de week iedere avond discobal. merken. Het gebouw zal naar de eisen des tijds worden inge richt en onder meer 24 douches krijgen. De totale oppervlakte is ca. 200 m2. Op het ogenblik perken, keurig onderhouden ga- De politie heeft ons verzocht te vra- is men bezig de zaak van bin- zons, een volière met vele soorten gen aan mensen die hun fiets mis- nen af te werken. Men hoopt vogels, konijnen, marmotjes en zelfs sen of ze op het bureau (Kruize- het lokaal in gebruik te kunnen hout is, dat wil dus zeggen se- van de stad ztin da parken van De gemeentepolitie zit weer met mi-permanent. Van binnen zal Sneek meer dian ooit in trek deze een groot aantal fietsen in de maag. men daar weiniq van kunnen dagen- In het Burgemeester de Ze zijn zo in de loop der tijden Hooppark is het nog wat rommelig onbeheerd aangetroffen in de stad in verband met de werkzaamhe- en meegenomen naar het bureau, den aan het zwembadcomplex. Het waar ze wachten op de rechtmatige Wilhelminapark is daarentegen een eigenaar. Van een stuk of twintig is lust voor het oog. Prachtige bloem- deze tot nu toe niet komen opdagen. Het is uitgelezen vakantieweer deze week. Daarom staat deze krant vandaag ook een beetje in het te ken van de vakantie. Men kan het merken in de binnenstad, dat er weer vele toeristen van buiten naar te zenden van het skütsjesilen en de onze provincie zijn gekomen om te wel van de finale op het Sneeker- Combinatie, lezen we dat vaste’ re- genieten van rust en ruimte op on- meer op vrijdag 8 augustus. Er zul- dacteur F. C. van der Zwaag te ze meren en voor de afwisseling te len opnamen worden gemaakt met Rauwerd zijn tijd gekomen achtte flaneren langs de Sneker winkels, een drietal camera’s, die op de start- om er mee op te houden. Dat stelt Die beginnen morgen op te ruimen; toren en aan boord waarschijn- het bestuur wel voor een probleem, daarom is deze krant een dag eer- lijk weer van de Waterwacht Wie zal de heer Van der Zwaag der. worden opgesteld. Uit die opnamen moeten opvolgen? .Natuurlijk we- wordt dan een selectie gemaakt, die ten wij niet precies, welke LSC’er dezelfde avond, waarschijnlijk in ’n geschikt en bereid zou kunnen zijn, Bij gebrek aan recreatiemogelijk- programma van een half uur, wordt maar sollicitaties zien wij graag te- heden in de onmiddellijke omgeving uitgezonden. gemoet”, aldus het bestuur B. en w. stellen de Sneker raad voor om aan een zestal nieuwe straten in het bestemmingsplan „Tinga” de vol gende namen te geven: Westhemstraat, Partuurstraat, Pripperstraat, Boets- straat, Het Perk en Opslagstraat. De Westhemstraat is een bestaande straat. Het voorstel heeft betrekking op het verlengde van deze straat in zuidelijke richting, waar deze in de toekomst aansluiting zal krijgen op de om het zuidwesten van de stad ge projecteerde rondweg. Hoewel de stadswijk Tinga aansluit bij de stadswijk Lemmerweg-west, waar de straatnamen over het alge meen de herinnering levendig houden aan de in de omgeving van Sneek ge legen binnenpolders en zijlen, vormt eerstgenoemde wijk toch een op zich zelf staand geheel. Van de wijk Lem merweg-west wordt zij gescheiden door de vrij brede Westhemstraat. Het komt b. en w. dan ook gewenst voor dat voor de in de wijk Tinga ge projecteerde straten een nieuwe na- mengroep wordt gekozen. Bij het zoe ken naar een dergelijke namengroep hebben zij zich weer laten leiden door de gedachte aan de historie van onze stad en haar omgeving en aan het stad- en streekeigene. In de omgeving van dit Stadsge deelte was vanouds het land gelegen, waar in deze gemeente het kaatsen werd beoefend. In verband met deze omstandigheid acht het college het zinvol aan de in de wijk Tinga gepro jecteerde straten namen te geven, die ontleend zijn aan de kaatssport. WAAROM KAATS-NAMEN? Met de heer W. Nieuwenhuis, alhier, is overeenstemming bereikt over de voorwaarden waaronder de hem in eigendom toebehorende percelen wei land, ter totale grootte van 1.75.20 ha, gelegen tussen de Geeuw en de rijks weg Sneek-Lemmer, door de gemeen te kunnen warden aangekocht. De eigendomsverkrijging van deze percelen achten b. en w. voor de ge meente van belang. Een gedeelte van de landerijen is benodigd voor de rea lisering van het nog door de raad vast te stellen bestemmingsplan „Tinga” en voor de aanleg van de zuidelijke rond weg om Sneek. het lokaal in gebruik te kunnen een zestal aapjes maken dat men broederstraat) willen komen. Dan nemen als de school weer be- hier best een middag kan vertoe- kunnen ze gaan kijken of hun ei- gint, dat is eind augustus. ven zonder zioh een ogenblik te gendom zich erbij bevindt. vervelen. 4S -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1