Sneek-Week 1969 met prachtig weer van start Mr. Mulder zondag verrassend eerste bij Regenbogen Burgemeester Rasterhoff verrast met benoeming tot Schipper in ordeSnekerPan 1 IJLST WYMBRITSERADEEL en van Afwisselende wind zorgde zondag voor langdurige wedstrijden de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan Nieuwe Pan-schipper: geen behoefte aan al te massale re creatie-objecten 62 Maandag 4 augustus 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I aecombineerde uitaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 124e jaargang nr 12 111 t - - - i - ■4a KT" SNEEKER NIEUWSBLAD WAAR GAAN WE HEEN? b 4 Redacteui H. A. de Boer Telefoon 4091. INGERMAN IN SCHAKEL BI SUPERIEUR Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bil kuntrakt handelsadvertenties) lager Abonnementsprijs t 4,- per balt laar Per post f 6,— per balï jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad BIJ DE FOTO De regenbogen in de strijd Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 In de Flying Junior klasse werd K. J. van der Vlught uit IJmuiden gisteren tweede achter B. J. Zuidema uit de hoofdstad des lands. Van der Vlught had zaterdag de overwinning behaald, terwijl Zuidema zijn Capella toen als tweede over de streep had gestuurd. P. H. Bussemaker uit Rotterdam en H. C. Innemee uit Amsterdam zijn in de Sternklasse A' de meest constante zeilers. Bussemaker is de beste door dat hy gisteren zijn eerste plaats pro longeerde. Innemee werd tweemaal vier. De Grouwster Van der Pal kwam in de Flitsklasse A niet verder dan een tweede en een derde klassering. Zaterdag was z’n dorpsgenoot B. Broer In de Schakelklasse BI toonde D. Ingerman uit Rotterdam zich superieur door tweemaal als eerste te eindigen. Jan Schurer werd zaterdag tweede en gisteren was deze plaats voor de gebr. Hiemstra, eveneens uit onze stad. In de 16 m2-streepklasse BI wordt de toon aangegeven door E. H. Schaap uit Workum. Zaterdag eiste hij de eerste plaats voor zich op en gisteren was hij tweede achter A. Swart uit Joure. In de Scow Tempoklasse zitten de gebr. van Veen uit Arnhem door twee overwinningen al aardig op fluweel, gisteren met H. Wiekens uit Kromme nie op de spiegel en zaterdag met W. Olivier uit Amstelveen. In de Topklas se is Piet van der Zwaag uit Joure de 'grote man. Beide dagen was hij niet te houden voor H. Harkema uit De venter en B. Fokkema uit Wolvega, die beiden een keer op de tweede plaats eindigden. In de Finnjollenklasse A eindigde H. de Vries uit Meppel zaterdag ach ter N. P. Venekamp uit Leeuwarden. LONTERMAN GOED IN SCHAKEL AH C. A. Lonterman uit Elburg was zo wel zaterdag als zondag haantje de voorste. Zijn stadgenoot G. Ruyter werd zaterdag eerste, terwijl onze stadgenoot Adriaan Slob zich verdien stelijk naar een tweede plaats zeilde. Sneeker Nieuwsblad is een Alweer een man die alles wint, na melijk W. de Voogt uit Haarlem in de Vaurienklasse A. Voor de Sneek-week blijkt internationale belangstelling te bestaan, getuige de lijst van inschrij vingen in deze klasse. Op dit register prijken de namen van de gebroeders Daum uit Bochum die elk in een Vau- rien varen. W. Daum werd zaterdag zelfs tweede, terwijl zijn broer „D.” zaterdag de derde en zondag de vierde plaats voor zich opeiste. Nadat vrijdagavond met de opening in het stadhuis de 34ste Sneek-Week eigenlijk al was begonnen, begon zaterdagmorgen om tien uur het gigantische zeilevenement met het startschot voor de Valkenklasse B. Zaterdag was het knap zeilweer, hoewel de oosten-wind wel wat aan de zwakke kant was. Het meer bood een vrolijke aanblik, vooral toen alle schepen, zo rond de 845, wa ren gestart. De kleinere klassen hadden baan L met een lengte van 10 km, terwijl de grotere klassen de 19 km lange baan D voeren. Beide routes voer den de deelnemers door de Poelen. „BEDONDERD” Burgemeester Rasterhoff verklaar de: „Ik ben eigenlijk vergeef me de onparlementaire uitdrukking, bedon derd”. Hij vertelde dat hij die dag een stuk had getekend waarop een andere naam voorkwam als Schipper. Hij noemde deze naam niet, maar gaf wel enkele bijzonderheden prijs, zodat in gewijden mogelijk de bedoelde persoon hebben herkend. „Ik ben wel blij met de onderschei ding. De Sneekweek en wat daarmee samenhangt was iets wat me bijzonder na aan het hart ging. Hartelijk dank”, zo besloot hij. Namens de Schippers in de orde van de Sneker Pan heette de heer J. C. v. d. Velde de nieuwe Schipper welkom in de rij. Om goed negen uur was daarmee de plechtigheid in de raadzaal ten einde. Buiten was inmiddels een hevig on weer losgebarsten. Dat was de reden dat ’t tamboer-, trompetter- en jacht- hoornkorps „Advendo” niet buiten speelde, maar in de hal van het stad huis. Daar mocht de burgemeester als nieuwe Schipper een serenade en per soonlijke gelukwensen van voorzitter D. v. d. Werf in ontvangst nemen. Een kleine combinatie van Harmonie en Stedelijk Muziekkorps speelde even eens in de hal en ook Harmonie- voorzitter H. Hendriks feliciteerde de nieuwe Schipper. De Snitser Skotsploech was eerder op de avond buiten opgetreden. Het traditionele dansen na afloop viel nu letterlijk in ’t water. De muziek be sloot het feest met het Frysk Folksliet. ZONDAG WEINIG WIND Gisteren leek het aanvankelijk een trieste dag te worden. Uit een lood grijze lucht vielen zo nu en dan en kele regendruppels, die overigens geen betekenis hadden. De overwegend zuid-oostelijike wind varieerde nogal in sterkte, ’s Morgens stond er bij tijd en wijle een aardige koelte, maar ’s mid dags liet de wind geheel verstek gaan en werd het aan het eind van de dag een hopeloze drijverij, die het wed- strijdcomité noodzaakte tot het af korten van de baan voor de 16 m2 klasse A en de Schakelklasse A, die om zes uur nog in de wedstrijd lagen. De laatste 16 kwadraters gingen on geveer kwart over acht over de finish lijn. De route werd bij de laatste boei voor de finish, bij Terhorne afgekort. Maar met het afnemen van de wind verdwenen ook de wolken en een heer lijk zonnetje deed de temperatuur tot sub-tropische waarde oplopen. Giste ren voeren de grotere klassen de 18 km lange baan B, terwijl de kleinere klas sen baan N, die 10,7 km lang is, zeil den. Zondag werden de banen in om gekeerde richting gevaren. Zaterdag lag het finishschip in de Gossepalen, gisteren tegen het starteiland. In de Valkenklasse B is onze stad- stadgenoot H. van der Veen tot nu toe de meest constante zeiler. Hij legde beide dagen beslag op de eerste plaats. De tweede plaats was zaterdag voor K. T. van der Laan uit Dokkum, die deze eer de volgende dag moest laten aan H. J. Rijnvis uit Meppel. In de Spankerklasse B kon W. Feis uit Arn hem gisteren zijn eerste plaats niet prolongeren. A. J. Braam uit Nijmegen droeg de erepalm weg. Zaterdag was de tweede prijs voor W. R. Couwelaar uit Utrecht, die gisteren vijfde werd en toen zijn tweede plaats moest af staan aan W. J. Bleuken Blijdenstein uit Oldenzaal. Zaterdag passeerde J. J. Reijnders uit Amsterdam als eerste de finishlijn in de Finnjollenklasse B. Hij werd gevolgd door J. Kramer uit Pur- merend. Reijnders maakte gisteren niets klaar. D. J. Dekens, die zaterdag vijfde werd, zag zijn werk met de hoogste eer beloond. Dekens jr. werd tweede. In de Vrijheidsklasse BH moest H. Nijenhuis uit Leeuwarden zondag met een tweede plaats genoegen nemen achter de knap zeilende Nienke Bron uit onze stad. Zaterdag werd hij ech ter eerste. Nienke sleepte toen de vierde prijs in de wacht. Opmerkelijk in de 16 m2 klasse BH was dat beide dagen dezelfde zeilers een prijs mee konden nemen. Gebr. Veenstra, Grouw werden eerste en derde; B. Langedijk, Groningen, 2-4; G. L. Mulder, Gro ningen, 3-1; A. Petersen, Poeldijk, 4-5 en R. van Kimmenade, Helmond 5-2. In de Olympiajollen was de Amster dammer R. J. Noë tweemaal bij de eerste vijf. Zaterdag was hij eerste en zondag legde hij beslag op de derde plaats. W. Beekhof uit Hilversum werd toen winnaar. VAN BAAREN IN SOLO OP DREEF Mej. C. van Baaren uit Aerdenhout de grote man en zondag eindigde T. Groen uit Hoogkerk vooraan met Dijk stra uit Schellingwoude op de 2e plaats. In de Spankerklasse A stuurde R. Roo- segaarde Bisschop uit Rotterdam zijn Najade naar de eerste plaats, maar zondag maakte hij niets klaar. De vo rig jaar goed zeilende M. Dubbeldam uit Culemborg werd tweede, maar kwam er zondag ook niet aan te pas. Toen ging H. W. Griesel uit Hengelo voorop met daarachter S. Hiemstra uit Utrecht. H. Mulder uit Groningen werd tweemaal vier. In de 16 m2-klasse AH veroverde R. Vos uit Amsterdam twee keer de twee de plaats, zaterdag was de trofee voor K. Henstra uit Bergum, die gisteren derde werd. Zondag finishte R. de Boer uit Akkrum als eerste, na een vierde plaats op zaterdag. JAN GOESTEN GOED IN VRIJHEID BI Onze stadgenoot Jan Goesten be wees zaterdag en zondag in de Vrij heidsklasse BI over goede kwaliteiten te beschikken. Hij eindigde beide da gen op de eerste plaats. Ook G. de Vries uit onze stad toonde zich van een goede kant door een tweede plaats op zondag. De Sneker Wim Bus werd zaterdag vijfde, de tweede prijs was toen voor W. de Jong uit Joure. Cees Nater uit Warmond, in dienst bij zeilmakerij Gaastra, toonde zater dag zijn grote klasse door alle 23 deel nemers in de O.K.-jollenklasse A ach ter zich te laten. Gisteren zeilde hij niet en de eerste prijs was toen voor John de Koning uit Rotterdam. (Zie verder pagina 2) geen subsidie, maar gelukkig verleen de de Sneker Raiffeisenbank medewer king bij de financiering. Na deze mede deling volgde een applaus. De nieuwe haven komt in ’t bestem mingsplan ,„De Domp”. „Waar men straks de auto voor de deur en de boot achter huis kwijt kan”, aldus de bur gemeester. Hij herinnerde aan de mo gelijkheid voor toeristen om hun boot op verschillende plaatsen in dè stad voor 6 uur per etmaal af te meren. „Als ze dan om 6 uur ’s avonds komen, kunnen ze tot 6 uur de volgende mor gen blijven liggen, want om 12 uur ’s nachts begint een nieuw etmaal”, aldus de burgemeester. Over de bestemming van het geld, dat het OBW vorig jaar voor de watersport ter beschikking stelde, is nog steeds overleg gaande, deelde de burgemeester tot slot mee. Daarna kregen de voorzitters van de zeilver enigingen de traditionele enveloppen met (onbekende) inhoud en werd de Sneekweek voor geopend verklaard. 'Wethouder I. Bergsma, links, wenst burgemeester Rasterhoff geluk met zijn benoeming tot Schipper in de orde van de Sneker Pan. is in de Soloklasse, met 13 deelnemers, goed op dreef. Beide dagen stuurde zij haar Prima Donna als eerste over de winlijn. Beide dagen werd zij ge volgd door J. H. C. Slee uit Rotterdam. Knap werk leverde ook J. Hombroek uit Oostvoorne in de Schakelklasse Bil, met ruim 120 zeilers de grootste klasse. Hij zegevierde zaterdag en zon dag. De eerste dag gevolgd door de verdienstelijk zeilende Theo Steenbeek uit Sneek. In de O.K. jollen B zeilde P. C. Benes uit Hoogezand zich zater dag naar de eerste plaats. Zondag was L. Hamminga uit Zuidlaren al zijn 40 konkurrenten de baas. In de Flying Junior B eindigde H. Blickman uit Groningen beide dagen op de eerste plaats, zaterdag gevolgd door Nol van Zuiden en zondag door Th. C. Dijksman uit Rotterdam, die de vorige dag als derde binnenkwam. Ook de Sternklasse B liet beide dagen de zelfde winnaar zien, nl. B. C. van der Broek uit Heemstede. De Kat uit Utrecht moest gisteren met een vierde plaas genoegen nemen, zaterdag was hij tweede, terwijl Prins uit Gorssel zijn Windei als vierde over de streep stuurde. Deze eiste zondag een tweede plaats voor zich op. In de Flitsklasse B nam Tjeerd van der Zee uit Sneek gisteren revanche voor zijn tweede plaats op zaterdag. Hij streek met de hoogste eer, die hij zaterdag aan S. van der Meer uit War- tena had moeten laten. Deze kwam er gisteren niet aan te pas. In de 12-voetsjollenklasse (8 deel nemers) moest J. Kroon uit Hilver sum zondag W. Huisingh uit Leersum voor laten gaan. Hij werd echter za terdag als eerste afgeblazen, terwijl Kroon toen de tweede prijs kreeg. J. A. H. Resink uit Almelo was zater dag eerste, maar kwam er zondag niet aan te pas. E. D. Ph. Volker uit Hui zen zeilde zich toen naar een verdien stelijke eerste plaats. De opening van de Sneekweek werd weer bijgewoond door tal van promi nenten uit de zeilwereld. Burgemeester Rasterhoff kon aan het begin van de avond allen een hartelijk welkom toe roepen, in het bijzonder vertegenwoor digers van de gemeentebesturen van Wymbritseradeel en Doniawerstal, schippers in de orde van de Sneker Pan, de besturen van de beide zeil verenigingen, SZC en KZVS, en ver tegenwoordigers van de klasse-orga- nisaties. Zij allen zorgden voor een stampvolle raadzaal. De burgemeester begon met ieder een goede zeilweek toe te wensen. Het aantal watersporters wordt elk jaar groter. Waar gaan we heen? vroeg de burgemeester zich af. Welke poli tiek moeten we voeren? Er zijn twee stromingen. De ene wil zo min moge lijk de rust in het Friese landschap verstoren, de andere wil het water toerisme zoveel mogelijk bevorderen. Deze laatste groep zwicht voor de aandrang op deze wijze de welvaart van ons gewest iets te kunnen ver hogen. Ik zou geen van beide standpunten willen onderschrijven, aldus de bur gemeester. Het Friese merengebied is er voor de mensen, het is er om hen te doen genieten van het landschap en om er te recreëren. Het is niet verant woord om dit gebied af te sluiten voor mensen die behoefte hebben aan rust en ontspanning. Dit gebied mag niet alleen natuurmonument zijn. Maar dit schept aan de andere kant ook consequenties. Het eist van de overheid maatregelen met het oog op de leefbaarheid. Het bijzondere karak ter van het gebied mag niet aangetast worden. Daaruit vloeit voort, dat we geen behoefte hebben aan al te massale recreatie-objecten. We zouden selectief en kieskeurig moeten handelen. We zullen er in de toekomst niet aan kunnen ontkomen om regelend op te treden. Er zijn maatregelen nodig ter bescherming van kwetsbare plaatsen, zoals rietkragen; daartoe zullen er aanlegplaatsen voor de pleziervaart geschapen moeten worden. Deze leek gisteren aanvankelijk weer de beste papieren te hebben, maar J. Faber uit Groningen streefde hem voorbij en gaf de leiding niet meer uit handen. KOEKEPAN IN POLSSTOK Op dit moment sprong wethouder Bergsma ertussen. Burgemeester Ras terhoff ontving de gebruikelijke rood koperen koekepan, die hij deze week in de mast van zijn boot zou mogen voeren als teken van zijn onderschei ding. De heer Bergsma las de oorkonde voor, waarin staat waarom de onder scheiding is verleend: vanwege bijzon dere verdiensten voor de watersport in het algemeen en de Sneekweek in het bijzonder. De benoeming van de burgemeester vloeit eveneens voort uit het feit, dat hij volgend jaar met pensioen hoopt te gaan. Het was voor burgemeester Rasterhoff de laatste keer dat hij een Sneekweek opende. De heer Bergsma had nog meer verrassingen. Aangezien het vletje waarmee de burgemeester het water op pleegt te gaan geen mast draagt, had men een polsstok gekocht. Daaraan waren de vlaggen van de beide zeilverenigingen bevestigd. De Sneker pan kan er nog bij. Voor me vrouw Rasterhoff was er een groot boeket bloemen. Zij was jammer ge noeg niet aanwezig (wegens, niet al te ernstige, ziekte). De schoondochter mocht de honneurs waarnemen. Notaris E. K. Hoekstra, voorzitter van SZC, en het Sneekweek-comité merkte op: „U was niet de eerste de beste. Er is wel eens gezegd: hjj was de allerbeste”. Hij kenschetste de bur gemeester als een man die met zijn hele persoonlijkheid achter de water sporters staat; daarom komt het hem toe, aldus de heer Hoekstra. ONDERZOEK Het is nodig dat we inzicht krijgen in het gedrag van de watersporters. Daarom is de Marrekrite in juli ge start met een onderzoek, waarbij luchtopnamen zijn gemaakt van het Sneekermeer. Maar er is nog meer onderzoek nodig. De burgemeester herinnerde aan het besluit van de Sneker raad tot stich ting van een derde jachthaven in Sneek, die ligplaats zal bieden aan 500 tot 600 boten. Voor dit plan krijgt men Op het moment dat burgemeester Rasterhoff vrijdagavond in de raadzaal van het stadhuis de benoeming van een nieuwe Schipper in de orde van de Sneker Pan bekend zou maken, werd hem min of meer het woord ontnomen door wethouder Bergsma. Deze maakte er een grapje van en verklaarde: „U bent bij deze afgezet”. De reden voor dit ietwat onverwachte verschijnen van de wethouder werd gauw duide lijk: B. en w. (en ditmaal zonder de b.) hadden besloten, op advies van de besturen der beide zeilverenigingen, om burgemeester Rasterhoff te benoemen tot Schipper in de orde van de Sneker Pan. Er klonk een daverend applaus op in de snikhete raadzaal en de burgemeester werd van verschillende kanten spontaan gelukgewenst. Deze benoeming had zonder twijfel ieders volle instemming. De burgemeester was er perplex van. j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1