SNEEK WEEK-FLITSEN SNEEKWEEK 1969 voor Uitgelezen zeilweer zorgde op Hardzeildag aantrekkeïijke wedstrijden 41 IJLST WYMBRITSERADEEL de gemeenten S N E E K, Officieel Orgaan en van s I Middags op was het gezellig druk het starteiland 124e jaargang nr 63 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bromfietsers, vermoedelijk frontaal tegen elkaar gebotst, lagen op fietspad SNEEKER COURANT en Man gewond bij botsing onder Offingawier Donderdag 7 augustus 1969 - Hier ronden de 16 m2 All’ers een boei MEJ. VAN BAAREN FAVORIET IN SOLO In de 30 m2-klasse kan T. Geveke uit Leeuwarden de hoofdprijs veilig stellen. Hij voegde de derde hoogste klassering toe op de lijst waarop ook nog een tweede klassering prijkt. H. Geveke uit Kampen is zijn grote ri vaal. DE BOER VERZEKERD VAN TITEL teerde tegen Van Wijk, L. Hof uit Hee- renveen tegen Hofland en Van der Ven tegen Hof. Na behandeling van de protesten werd de volgorde: 1. John Hofland; 2. Jack de Wilde; 3. Joh. Al- berda; 4. Krijn Tol; 5. Wouter v. d. Ven. In de Vrijheidsklasse was Rienk Al fa erd a weer de grote triomf ater. Cees de Haas moest met de derde plaats ge noegen nemen achter Onno Zweep. De vierde plaats was voor C. Zant en de vijfde voor Henk Repko. In de Scha kelklasse A gaat de hoofdprijs naar Harry Amsterdam die opnieuw eerste werd en in de 16 m2-klasse naar A. J. Helder uit Haren, die vierde werd ach ter Henny Minks uit Leeuwarden (3), Thom de Haan (2) en Joop Helder (1). Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4,- per half laar Per post f 6,— per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsolad BIJ DE FOTO. Het publiek op het startterrein kan men in twee catego rieën verdelen. De ene helft volgt, voor zover mogelijk, gespannen de wedstrij. den, terwijl de andere helft zich lig gend in het gras laat bruinbakken. Gezellig en druk was het er wel Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor vooi admi nistratie en redaktie GEDEMPTB POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. De wedstrijden verliepen zeer vlot. Toen er gisteren meer wind was, waren er meer valse starts dan de vorige da gen. Geen wonder overigens, want de klassen zijn sterk bezet en dat geeft .'■I.';. Zoals ieder jaar was het Roode Kruis weer met een hulppost op het start- eiland. De tent stond dit jaar voor het eerst in rechtstreeks telefonisch kon- takt met de starttoren. Noemenswaar- dige ongevallen hadden zich tot woens dag nog niet voorgedaan. Volgens de mensen, die hun vrije dagen opofferen om anderen bij ongelukken van dienst te zijn, waren het kleine wondjes, als gevolg van het trappen iin glas e.d. Tot nu toe heeft men alle gevallen „het hoofd kunnen bieden”. Volgens de mannen, die de overzet naar het starteiland verzorgen zijn er meer bezoekers overgezet dan vorig jaar. Met de belangstelling voor de Sneekweek valt het gelukkig dus nogal mee. Jan Goesten is in de Vrijheidsklasse BI heer en meester en reeds onbereik baar voor zijn 21 „medestrijders”. Hij wist zich overigens niet bij de eerste vijf te plaatsen. Zijn stadgenoot Wim Bus legde beslag op de dagprijs en is daardoor na Goesten de best geklas seerde. W. de Jong uit Joure volgde met daarachter W. A. Brouwer uit Leeuwarden. Atema uit Haren die in de O.K.-jol- lenklasse A vaart kan in zijn prijzen- kast wel vast een plaatsje vrij maken. Hij viel alle dagen in de prijzen. Gis teren werd hij voor de tweede maal vierde, hij heeft twee overwinningen op zijn naam staan en staat een keer als tweede genoteerd. Roelof Wester uit Grouw werd tweede na R. Rutgers uit Zutphen, wiens broer G. J. Rutgers de derde plaats bezette. In de Pampusklasse waren de twee beste plaatsen voor de Sneker zeilers Hessel Donker en Dick de Haan, die respectievelijk als eerste en tweede over de streep gingen. Voor Donker betekent deze prestatie een kans op de hoofdprijs. De start in deze klasse ver liep overigens niet geheel feilloos. I. Sytema uit Diemen drukte zijn schip tussen de boei en dat van Max van Dijk. Hij eindigde overigens op de derde plaats, terwijl Van Dijk met de vierde plaats genoegen moest nemen. In de Valkenklasse A zijn E. Rolf van den Baumen uit Den Haag, die met de eer ging strijken, en J. H. de Wilde uit Gouda eikaars konkurren- ten voor de titel. Van den Baumen heeft in het klassement een kleine voorsprong. Toen alle publiek ’s avonds van het eiland was vertrokken was het een grote rommel. Overal lag papier en ander afval. Er stond zelfs een doos met bananenschillen. Dit misschien als dank voor ’t aangenaam verpozen? Overal op het eiland staan grote afval- vaten aan palen, maar men neemt niet even de moeite om de schillen en dozen daarin te deponeren. Foei, foei! De Waterwacht van Bruynzeel moest gisteren tijdens de Sneekweek voor het eerst in actie komen. Met de pomp- installatie heeft men een omgeslagen Schakel leeggezogen. Er was deze dag nog meer averij, want van een Finnjol ging de mast overboord. Een tiental muzikanten, leden van het Stedelijk Muziekkorps, verhoogde op Hardzeildag de sfeer rond de start toren door schijnbaar onvermoeid leuke mopjes te spelen, waaronder het grote succesnummer „Puppet on a string”. De grote consumptietent en ’t „Bertus Poiesz concern” deden goede zaken. Hardzeildag 1969, het hoogtepunt van de Sneekweek, is voortreffelijk geslaagd. Een stevige bries uit het noorden gaf de deelnemende sche pen een flinke vaart op een zonovergoten Sneekermeer. De windkracht schommelde tussen 3% en 4 meter per seconde. Op het starteiland wer den de wedstrijden, vooral ’s middags door vele toeschouwers gade geslagen, terwijl op het meer ook vele boten de krachtmetingen volg den. De kleine klassen voeren de 11,2 km lange baan K terwijl de grotere klassen baan A, die 19,5 km lang is, moesten varen. Dinsdag heeft de Koninklijke Zeil vereniging „Sneék” de organisatie en wedstrijdleiding over genomen van de Sneeker Zeilclub, die deze de eerste drie dagen in handen heeft gehad. Het spits werd woensdagmorgen weer af gebeten door de deelnemers aan de teamwedstrijden in de Regenboog- klasse. Om 10 uur klonk het startschot voor de Valkenklasse B, waarin onze stadgenoot H. van der Veen er het best voorstaat. Hij werd tweede na P. Hiem- stra uit Wartena, die voor het eerst bij de eerste „vijf” behoorde. In de Spankerklasse B was de eerste plaats voor F. de Boer uit Hommerts, terwijl P. Jongerius uit Arnhem als tweede volgde. Hier is het pleit nog niet be slist. Dit zal vandaag worden uitge vochten. In de Finnjollenklasse B stuurde J. Kramer uit Purmerend zijn Jacky als eerste over de streep en maakt een kans op de hoofdprijs. In de Vrijheidsklasse Bil gaat de hoofdprijs waarschijnlijk naar H. Nij- enhuis uit Leeuwarden. Hij was niet haantje de voorste. Deze eer moest hij laten aan N. Prins uit Abcoude. Nijen- huis werd vijfde. In de Olympiajollen is het al een bekeken zaak. T. Scheen uit Hooge- zand eindigde als tweede achter D. Brandsma uit Hilversum, maar kan toch wel op de hoofdprijs rekenen. Hij behaalde twee eerste plaatsen, twee tweede en een derde. Op het stuk land bij het haventje kon, men de kleinere wedstrijdboten eens van dichtbij bekijken.. De kleine jachtjes, als Flits, Schakel, Solo en Scow Tempo worden na de wedstrijd uit het water gehaald en op het droge gezet. Men ziet dan een bonte menge ling van kleuren en een woud van masten. bij flinke wind veel gedrang en vaak ook protesten bij de starts. Wel hoort men algemeen de klacht dat de sanitaire voorzieningen, zowel op h.t starteiland als op de camping bij het Paviljoen, nog onvoldoende zijn. Deze blijven nog altijd een schaduw vlek op het blazoen van ons grote zeilevenement. Voor de autoriteiten ligt hier nog een flink terrein braak. Bij de ruim 845 ingeschreven jachten komt men namen tegen, waarvan wij u enkele niet willen onthouden. Hier volgen ze dan: Ditistiedan, De Kromme Punt, De versierder, Hans worst, Scheurijzer, Snitsflits, Deur- driewer, O-kiek-es, Razende Bol en Stiekelporre. Je vraagt je af hoe ze het verzinnen. Gistermorgen werden in alle vroeg te twee gewonde bromfietsers gevon den op het rijwielpad langs rijksweg 43 onder Nijland. Zij zijn vermoedelijk frontaal tegen elkaar gebotst. Beiden zijn nogal gewond en konden daarom nog niet worden gehoord over de toe dracht van het ongeval. Het zijn de 19- jarige J. de Meer uit Sneek en de 20- jarige J. L. Mol uit Bolsward. Beide jongelui zijn zo vlug mogelijk naar het ziekenhuis in Sneek gebracht. De Meer heeft een hoofdwonde en een hersenschudding, Mol liep een schedei- basisfractuur en een gebroken sleu telbeen op. De bromfietsen waren zwaar beschadigd. Het ongeval ge beurde even voor de Witte Hekken. Het was die nacht een beetje mistig. De gewonden werden om 20 minuten over drie gevonden door de heer D. A. Tolsma. Het is niet bekend hoe lang ze daar gelegen hebben. Op het kruispunt van de weg Of- fingawier-Irnsum met de Pa vil j oen - weg is gisteravond de bestuurder van een personenauto gewond geraakt doordat zijn auto in de linker flank werd aangereden door een uit de rich ting Irnsum komende auto. De heer R. A. Berkhout (41) uit Alkmaar kwam met z’n Citroen uit de richting Offingaiwier en reed het kruis punt voorbij, richting Irnsum. Maar hij wilde naar het Paviljoen, dus stopte hij en reed achteruit de weg naar Gauw in, stopte opnieuw en weer voor, uit richting Paviljoen. Op dat moment werd de wagen aangereden door de Corsair van J. v. d. G (26) uit Sneek. De klap kwam behoorlijk aan. De lin ker zijkant van de Citroen werd er uit geslagen, het linker voorwiel raak te er af en de bestuurd er szitplaats werd verwrongen. De heer Berkhout moest met vermoedelijk een gebroken enkel en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis worden gebracht. In de Soloklasse zijn de kaarten al geschud. De hoofdprijs in deze klasse gaat naar mej. C. van Baaren uit Aerdenhout, die voor de vijfde maal overtuigend als eerste door de finish ging, gevolgd door Slee uit Rotterdam. Homibriek uit Oostvoorne maakt in de Schakelklasse BH veel kans. Hij eindigde weliswaar de laatste twee da gen niet bij de beste vijf, maar gezien zijn drie eerste plaatsen en de resulta ten van de andere deelnemers kan hij wel aan de titel gaan denken. De knap zeilende Theo Steenbeek uit Sneek stuurde zijn schip naar een eerste plaats, terwijl L. Keikes zich als goe de tweede klasseerde. In de Sternklasse B heeft B. C. v. d. Broek uit Heemstede tot nu toe de bes te papieren. Hij eindigde voor de derde maal ais eerste. In de Flits- Hardzeildag was de mooiste dag van de Sneekweek. Ja, het was voorgaande dagen wel warm, maar Aeolus liet te J vaak verstek gaan en voor de zeilers j is er dan aan hun sport weinig plezier te beleven. Het is geen pretje als je zo’n zes uren in de boot ligt te drijven. Maar gisteren kwamen de zeilers in hun element en kon het talrijke pu- bliek op het starteiland genieten van aantrekkelijke duels. •fr J. de Boer uit Grouw werd met zijn tweede plaats in de 22 m2-klasse on bereikbaar voor H. R. Schaap uit Deer- sum, die als derde binnenkwam. H. A. J. Goedemoed uit Ferwerd kreeg de dagprijs. In de Regenboogklasse maakte Jacky de Wilde een schitterende start, hoe wel het weinig scheelde of hij was door Hofland over de startlijn gedrukt. De Wilde draaide echter net op tijd en lag toen in de gunstigste startpositie. Het publiek op de wal applaudisseerde. Bij het ronden van de eerste boei lag De Wilde op kop, gevolgd door Van Wijk en Hofland. Maar met de finish in zicht ging het even mis met de spinnaker van de Sneker, waarvan Van Wijk en Hofland gretig profiteer den. Bouw van Wijk was dadelijk één en ook Hofland liep over hem heen en finishte als tweede. De Wilde werd derde en Johannes Alberda vierde. De protestcommissie had de handen vol aan deze klasse, want er werden drie protesten ingediend. De Wilde protes- klasse B begon Tjeerd van der Zee uit onze stad zondag aan aan een opmars, die hem zeker de zege zal brengen. Voor de vierde achtereenvolgende maal liet hij alle konkurrenten achter zich. Zaterdag was hij tweede. In de Vaurienklasse B staat Busse- maker uit Rotterdam aan de leiding, hoewel hij gisteren niets klaar maakte. P. Klapwijk uit Arnhem sleepte de eerste prijs in de wacht. TJOTTERS, BOEIERS EN FRIESE JACHTEN Gisteren waren ook de Tjotters, Boeiers en grote en kleine Friese jachten van de partij wat weer een prachtig schouwspel opleverde. Bij de Tjotters werd de eerste plaats ingeno men door P. Piersma uit Heeg, terwijl zijn dochter J. Piersma tweede werd. Het Statenjacht ging met de commis saris van de koningin mr. H. P .Lint horst Homan aan het roer als derde over de streep na J. W. Tuininga uit Helmond en mr. A. van der Werf uit Sneek, die aan de helmstok van de Mercurius van Kingma’s Bank N.V. te Leeuwarden zat. Bij de Kleine Friese jachten was de prijs voor E. van Dou wen uit Beetsterzwaag. In de Schakelklasse BI kan Ingerman uit Rotterdam de hoofdprijs meene men. Hij werd voor de derde maal eerste. Concurrentie heeft hij niet. Evenals vorig jaar wordt Piet van der Zwaag uit Joure weer hoofdprijs winnaar in de Topklasse. Gisteren stuurde hij zijn Top of Flop voor de vierde maal als eerste over de streep. Maandag was hij tweede. Deze plaats was nu voor Harkema uit Deventer, die ook een aardige score heeft. Venekamp uit Leeuwarden komt in die Finnjollenklasse A voor de hoofd prijs in aanmerking. Hij werd tweede achter de onbekende Wiegers uit Hen gelo. Van zijn naaste concurrent De Vries uit Meppel zal hij niet veel last meer krijgen. In de Schakelklasse AH kan Lonterman uit Elburg de hoofd prijs niet meer ontgaan, hoewel hij woensdag niet in de prijzen viel. Zijn score is hoog genoeg. De erepalm werd weggedragen door J. W. Hoogterp uit Hoogeveen, die Lonterman dicht op de hielen zit. DE VOOGT SUPERIEUR IN VAURIEN W. de Voogt uit Haarlem is in de Vaurienklasse A de meest constante zeiler. Hij finishte in totaal vier maal als eerste. Dinsdag miste hij de boot en haalde niet de eerste vijf. Hij kan vandaag de hoofdprijs meenemen. In de Sternklasse A zijn ook de ste nen gegooid. Innemee uit Amsterdam staat er met zijn klassering van eerste op woensdag er het best voor. Hij wordt evenwel nog bedreigd door Frentzen uit Meppel. In de Flitsklasse A gaat de strijd tussen Dijkstra van Schellingwoude, die gisteren vijfde werd en de hoofd prijswinnaar van vorig jaar B. van der Pal uit Grouw, die ditmaal met de eer ging strijken. De wedstrijd van vandaag is doorslaggevend. S. Hiem- stra uit Utrecht staat in de Spanker klasse A nog niet safe, ondanks zijn zege van gisteren. K. R. Henstra uit Bergum kan in de 16 m2-streepklasse AH niks meer gebeuren. Hij zit op rozen, hoewel hij gisteren met een vierde plaats genoegen moest nemen na S. Nijdam uit Midlaren (3), P. J. Bergsma uit Zwolle (2) en A. Jansen uit Terhorne, die als eerste werd afge blazen. JAN GOESTEN VERZEKERD VAN HOOFDPRIJS SNEEKER NIEUWSBLAD ’s - T- *- S’ I il i 'ii i f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1