Na spannende finale op Sneekermeer: QaGENIDA J Rienk Zwaga kampioen skütsjesilen 1969 H. de Vries 40 jaar „post” in Sneek Skutsjeschippers ontvingen prijzen in tuin Sneker stadhuis L IJLST W Y M BRITS E RA DEEL en van Lode wijk Meetev laatste wedstrijd won de gemeenten SNEEK, aecombcneerde uitqave van Officieel Orgaan J 64 Twee kinderen in Friesland verdronken Maandag 11 augustus 1969 124e jaargang nr „Het mijn en het dijn' Diefstallen in Ijlst f» -Bi en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD UITSLAG GOEDE OPLOSSING? - De jubilaris, die hoofd van de zelf bescherming is bij de BB, wordt hier gefeliciteerd door ’t plaatsvervangend hoofd van de BB, de heer P. M. Pluijmers (in uniform). Kampioen Rienk Zwaga, geflankeerd door Jan van Akker en Ulbe Zwaga, (m. bril) ontvangt uit handen van burgemeester Rasterhoff ’t zilveren skütsje Maand augustus „Luda Bar”, Kruize- broederstraat. Iedere avond Dee-jee Frank Bierens, Maand augustus „De Lichtboei” Markt, straat. Iedere avond orkest Arie Rib- bens. Maand augustus ,,’t Singeltsje”, Singel 67. Iedere avond 8 uur Italiaans Dans- en Showorkest Dino Zanella. Advertentieprijs: 15 cent per mm. By kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprus t 4,- per halt laar Per post f 6,— pel nail )aar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi- nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. De 6-jarige Bouwe Jan Kalma uit Jellum is vrijdagmiddag tijdens het spelen met een rubberboot bij Ter- horne verdronken. Kinderen vonden het bootje dat was omgeslagen. In het IJsselmeer bij Tacozijl (Lem mer) is gistermiddag de 9-jarige Wil fred Kramer uit Sondel verdronken. Hij waagde zich te dicht bij een uit- wateringsgeul en viel erin. ’s Morgens werd het pubileum in de familiekring gevierd. De directie kwam op bezoek om haar waardering voor de trouw van dhr. De Vries te laten blijken, ’s Avond om 6 uur kwamen, vrienden, collega’s en vertegenwoordi- De heer H. de Vries mocht vrijdag- t gers van de organisaties, avond op de receptie in hotel Ozinga w vele gelukwensen in ontvangst nemen ter gelegenheid van zijn jubileum bij de PTT. Het was die dag nl. precies 40 jaar geleden dat hij als hulpbe- steller zijn eerste brieven rondbracht in Sneek. Hij was toen 19 jaar en een klein rekensommetje leert dat hij dus nog ongeveer 6 jaar van zijn pensioen af is. „Ik hoop gewoon op dezelfde voet door te gaan”, aldus de heer De Vries, die intussen is opgeklommen tot besteller eerste klas. Sneekar Nieuwsblad is een Tot vrijdagmorgen was nog niet be kend of ook de meest suksesvolle schipper van dit seizoen, Lodewijk Meeter, tot de serieuze titel-pretenden- Dick van der Werf, als blijk van waar dering voor de hele commissie een cadeautje overhandigde. Het schippersweekblad Schuttevaer, dat 80 jaar bestaat, had een speciale klok beschikbaar gesteld voor de schipper met de beste starts. Dat was Sietse Brouwer uit Leeuwarden. Het was een bijzondere klok, nl. één die nog „op glazen slaat”. Bovendien mocht Geke Fransbergen, het enige vrouwelijke bemanningslid zij was aan boord bij Siete Meeter een broche in de vorm van een zilveren skütsje in ontvangst nemen. Volgend jaar, zo werd bekendgemaakt, zal er op een rustdag misschien wel een ver kiezing van een „miss binnenscheep vaart” plaatsvinden. Die „miss” mag ook best een getrouwde vrouw zijn. Burgemeester Rasterhoff herinnerde aan een oud spreekwoord: „Een vrouw en een kip zijn ’t beste thuis op een schip”. SNEEKER NIEUWSBLAD noten, aldus de burgemeester. Eén voor één mochten de schippers aantreden in volgorde van hun behaalde plaats: 1. Lodewijk Meeter; 2. Rienk Zwaga; 3. Sietse Hobma; 4. Siete Meeter; 5. Sietse Brouwer; 6. Jan van Akker; 7. Tjitte Brouwer; 8. Ulbe Zwaga; 9. Cor Salverda; 10. Hylke de Vries; 11. Sipke Tjerkstra; 12. Klaas van der Meulen; 13. Hattum Hoekstra. Allen kregen een enveloppe met inhoud en mochten luxe voorwerpen uitzoeken. Er werd een ogenblik stilte gevraagd ter nagedachtenis aan de dit jaar over leden Gerben van Manen, een groot voorvechter voor de tradities van het skütsjesilen. MOAIJE SILERIJ Hierna was het woord aan SKS- voorzitter A. Brinksma, die zijn speech in het Fries hield. Hij was uiteraard vol lof over het prachtige weer. De kritiek op de nieuwe regeling wees hij van de hand. De sfeer in de wedstrij den was volgens hem beter dan de laatste jaren het geval was. „Wy binne op de goede wei, it wie in moaije silerij”, zei hij. Dat er misschien wat minder publiek was dan andere jaren weet hij aan het fraaie weer met vaak weinig wind, waardoor de mensen lie ver het strand opzoeken en het feit dat er meer mensen in boten de wed strijden volgden. De commissie Woudsend kreeg een compliment voor de uitgezette route. Veel dank kreeg de politie te land en te water en de Provinciale Waterstaat. Rienk Zwaga mocht daarop de kam- pioenswimpel in ontvangst nemen. Hij had 10 punten in het klassement. Ver der kreeg hij een draagmedaille en voor de bemanning medailles alsmede een beker. Voor Jan van Akker (13 p.) en Ulbe Zwaga (14 p.) waren er draagmedailles. Verder luidt het eind klassement: 4. Lodewijk Meeter 14,8 p.; 5. Tjitte Brouwer 14,9 p.; 6. Sietse Hobma 17 p.; 7. Siete Meeter 18 p.; 8. Sietse Zrouwer 22 p.; 9. Klaas van der Meulen 26 p.; 10. Cor Salverda 27 p.; 11. Sipke Tjerkstra 29 p. 12. en 13. Hylke de Vries en Hattum Hoekstra, elk 34 p. De kampioen ontving uit handen van burgemeester Rasterhoff nog een zil veren skütsje. „Er is hard voor ge vochten”, zei de heer D. van der Werf namens de Sneker commissie. Hij hing Rienk Zwaga een grote krans om, her innerde er aan dat de heer J. Zwart, mede-oprichter van de Sneker com missie, deze avond nog aanwezig kon zijn en vroeg een ogenblik stilte ter nagedachtenis aan wijlen de heer Sie- bren Kuipers, ook één van de oprich ters en bekend zeiler. Burgemeester Rasterhoff kreeg van de commssie een fraaie foto, waarop hij aan het roer zit van de Sneker Pan. Dit omdat het de laatste keer was voor de burge meester dat hij deze bijeenkomst mocht leiden. In dank van de commissie werd tenslotte de heer J. Tichelaar, kapitein van de sleepboot, die de Sneker Pan naar het Sneekermeer sleept, betrok ken. Hij was dit jaar ook voor het laatst. Daarom kreeg hij een enve loppe met inhoud. De burgemeester repte heel voor zichtig nog even over de nieuwe rege ling waarbij alleen de laatste drie wedstrijden nog maar tellen voor het kampioenschap: „Misschien is het mo gelijk dat men zich nog eens bezint of dit de goede oplossing is geweest”. Zoals bekend ondervindt de nieuwe regeling nogal wat kritiek. Even werd ook stilgestaan bij de op richting van de Sneker skütsjecommis- sie 25 jaar geleden. Molle van der Werf mag hiervan de geestelijke vader genoemd worden, omdat hij het was die de oude traditie nieuw leven inblies. Namens de Sneker gemeen de! schap veel dank voor het werk dat de laatste wedstrijd uit. Een laatste wed- commissie in al die jaren heeft gedaan, Eindklassement: 1. Rienk Zwaga (Langweer), 10 pnt.; 2. Jan van Akker (Sneek), 13 pnt.; 3. Ulbe Zwaga (Lang weer), 14 pnt.; 4. Lodewijk Meeter (Huizum), 14,8 pnt.; 5. Tjitte Brouwer (Heerenveen), 14,9 pnt.; 6. Sietse Hob ma (Lemmer), 17 prit.; 7. Siete Meeter (Leeuwarden), 18 pnt.; 8. Sietse Brou wer (Leeuwarden), 22 pnt.; 9. Klaas van der Meulen (Woudsend), 26 pnt.; 10 Cor Salverda (SWH), 27 pnt.; 11. Sipke Tjerkstra (Drachten), 29 pnt.; 12. Hielke de Vries Eernewoude) 34 pnt.; 13. Hattum Hoekstra (Drachten) 34 pnt. Om ongeveer kwart over acht arri veerden de schippers met hun families bij het stadhuis, voorafgegaan door het tamboerkorps van TGP en het Stede lijk Muziekkorps. Voor het bordes werd het Frysk Folksliet gespeeld. In de tuin kreeg, na een kort welkoms- woord van de burgemeester, eerst de heer B. M. van Griethuyzen, vertegen woordiger van de minister van CuReMa, het woord. Deze deelde mee, dat het skütsje van Rienk Zwaga, de „Twee Gebroeders” van de Stichting Donia te Langweer, ook de staats prijs van f 1000,en een plaquette had gewonnen. Deze prijs is in 1966 inge steld voor het meest originele skütsje. Een commissie had hiervoor advies gegeven. Deze commissie bestond uit de heren H. G. van Slooten te Leeu warden, A. de Groot te Drachten en P. Eyzenga, Grouw. Behalve kritiek had de commissie veel waardering voor de algemene onderhoudstoestand van de skütsjes. Zij noemde deze uit stekend. Wel waarschuwde de commis sie tegen verbouwingen en verande ringen aan de schepen en vergroting van. zeeoppervlakte. De heer J. Huisman nam namens de Stichting Donia de prijs in ontvangst. Het schip van Rienk Zwaga verkeert nog in originele staat. Het is in 1914 in Gaastmeer gebouwd. Burgemeester Rasterhoff reikte ver volgens op humoristische wijze, met veel kwinkslagen, de prijzen van 1 Z- A J —1 - i. TP 1 n 4- strijd waar we veel van hebben ge- I aldus de burgemeester, die aan de heer Het Langweerder skütsje van schipper Rienk Zwaga, die als kampioen uit de strijd zou komen, wordt gefilmd voor de t.v.-reportage.. De t.v.-mensen zijn aan boord van de Bruynzeel Water- wacht. Tjitte Brouwer lag bij de start als derde man aan de wind, maar viel nog voor het ronden van de eerste boei bij de Sybesloot terug tot de He positie. Heerenveen kwam nog wel te rug, maar kon niet tot de voorste gelederen doorstoten. Ulbe Zwaga lag in een ongunstige startpositie, maar wist in de eerste ronde op te klimmen tot de vierde plaats. Later tuimelde de „Frisia” te rug en finishte als negende na Tjitte Brouwer, die als achtste werd geklas seerd. Uitslag vrijdagmiddag: 1. Lodewijk Meeter; 2. Rienk Zwaga; 3. Sietse Hobma; 4. Siete Meeter; 5. Sietse Brouwer; 6. Jan van Akker; 7. Tjitte Brouwer; 8. Ulbe Zwaga; 9. Cor Sal verda; 10. Hielke de Vries; 11. Sipke Tjerkstra; 12. Klaas van der Meulen; 13. Hattum Hoekstra. Het zal wel altijd al het geval zijn geweest dat verschillende mensen het niet zo nauw namen met het „mijn en dijn”, maar toch horen we in onze tijd veel, heel veel zelfs van onrechtma tig toeëigenen van andermans goed. Ook burgemeester Cazemier van IJlst kreeg er mee te maken. Toen hij ver leden week thuis kwam van vakantie, kwam hij tot de onaangename ont dekking dat in die tijd onbevoegden zijn boot met aanhangmotor uit het schiphuis hadden gehaald en dat de boot zonder aanhangmotor ergens in de Geeuw lag gemeerd. De politie zoekt naarstig naar de dader(s). Tijdens de feesten in IJlst had de heer S. Woudstra, Zevenpelsen, z’n’ stoep versierd met o.a. een bloemetje, geplant in een voormalig Gouds kaas- vat. Onlangs bleek op een morgen dat ook dit was verdwenen. Het duizendkoppige publiek, deels op de wal en deels op het water, kon vrijdagmiddag genieten van een spannende finale van het skütsje silen op het Sneekermeer. De drie finale-ronden van elk een uur gaven een wisselend beeld te zien als gevolg van een vlagerige en verander lijke wind. Om ongeveer vijf uur barstte een oorverdovend getoeter van scheepshoorns los. Toen stuurde Lodewijk Meeter z’n skütsje als eerste over de winlijn. Het tweede concert kwam een halve minuut la ter en was bestemd voor Rienk Zwaga die de Langweerder tjalk ver rassend naar een tweede plaats had gedirigeerd. De tweede plaats be tekende voor Rienk nog veel meer: hy was daarmee kampioen skütsje silen 1969 geworden. Rienk Zwaga kreeg pas in het laatst van de strijd kampioens-aspiraties. Daarvoor viel zijn werk helemaal niet op en niemand dacht er over hem als kampioen te tippen. Nee, na de inde- windse start in Gossepalén gingen de gedachten meer uit naar de Sneker Jan van Akker, die als zesde over de startlijn was gegaan, maar na het eerste kruisrak naar de eerste boei bij de Sybesloot reeds ’t veld aanvoerde. Van Akker was met Rienk en Ulbe Zwaga en Tjitte Brouwer van Hee renveen na de tweede kampioenswed strijd in Lemmer één van de kans hebbers voor de titel. Deze eerste boei zorgde overigens voor twee pro testen. Klaas van der Meulen van Woudsend kwam in aanvaring met het skütsje van Sipke Tjerkstra, terwijl de Drachtster schipper Hattum Hoek stra het schip van Hielke de Vries raakte. Van der Meulen en Hoekstra werden er uit geprotesteerd. WISSELENDE AANVOERDERS Jan van Akker diende zich dus aan als kampioens-pretendent. In ’t twee de kruisrak van de Roekoepolle naar de Heerezijl werd de „Panne”, waar van de bemanning was uitgebreid met de nieuwe Pan-schipper burgemees ter Rasterhoff, voorbijgestreefd door het lichte SWH-skütsje met Cqr Sal verda aan het helmbout. Dit hield voor Sneek evenwel geen gevaar in, want de andere kampioensgegadigden zaten op dat moment in het middenveld. Jan van Akker zeilde bijna twee ronden in gewonnen positie en de aan wezige Waterpoorters volgden „hun” tjalk met argusogen en maakten zich in gedachten reeds op voor een groots kampioensfeest. In het laatste ge deelte van de tweede ronde in het voordewindse rak ging het Jan van Akker evenwel niet voor de wind. De kampioensallures leden schipbreuk, toen onze stadgenoot werd gepasseerd door Siete Meeter, Lodewijk Meeter en Sietse Brouwer. Rienk Zwaga was toen gevaarlijk dicht in de buurt ge komen en. in het eerste kruisrak van de derde route moest Van Akker tegen de spiegel van de Twee Gebroeders aanzien. In het volgende halfwindse rak lukte het de Sneker Pan niet re vanche te nemen. De bruingetuigde Zwaan van Rienk rook de kampioens kans en nestelde zich op de tweede plaats achter Lodewijk Meeter, die in tussen voor goed de leiding had over genomen van broer Siete, die in vierde positie achter Sietse Hobma, die een goede wedstrijd heeft gevaren (in de tweede ronde heeft hij zelfs de leiding gehad), op de finish af stevende. Sietse Brouwer werd als vijfde afgeschoten, terwijl Jan van Akker als zesde over de eindstreep ging. OVERIGE KANSHEBBERS De beide andere kanshebbers, Ulbe Zwaga en Tjitte Brouwer, maakten deze middag niets klaar. Vooral de kampioen van vorig jaar, het Heeren- veenster skütsje de Gerben van Ma nen speelde een onbelangrijke rol. v.s, waar dhr. De Vries lid van is, naar Ozinga om samen met de familie De Vries dit jubileum te vieren. Het werd een gezellig, onge dwongen samenzijn. De vriéndelijke jubilaris en echtgenote, omringd door een talrijke kinderschare, ontvingen veel bloemen en andere cadeaus. In 1929 begonnen, kreeg de heer De Vries in 1941 zijn vaste aanstelling. In 1944 volgde. ontslag, want hy was genoodzaakt onder te duiken. Na de oorlog hervatte hij zijn werk. De jubilaris heeft zich ook verdienstelijk: gemaakt op maatschappelijk terrein. Op het ogenblik is hij voorzitter van de gemeentelijke commissie verdeling woonruimte; ook is hij hoofd van de zelfbescherming bij de BB. Meer dan 25 jaar is hij actief geweest in het ge reformeerde jeugdwerk. In 1963 heeft hij dit laten varen. Van de Friese afde ling was hij toen 25 jaar bestuurslid geweest en ook was hij landelijk be stuurslid. Eveneens is de jubilaris 25 jaar lid geweest van de permanente commissie van beroep, een landelijke commissie die zich bezighoudt met kwesties het personeel van de PTT betreffende. Skütsjesilers-kampioen Rienk Zwaga met zijn 36 jaar tevens de jongste schipper nummer twee in het klassement Jan van Akker en als „derde in de bond” vader Ulbe Zwaga mochten vrijdagavond gedrieën plaatsnemen op het erepodium in de tuin van het S neker stadhuis. Traditiegetrouw fun geerde deze tuin weer als decor voor de prijsuitreiking, welke (voor het laatst) door burgemeester Rasterhoff w erd gedaan. Het werd een langdurige bijeenkomst, waar verschillende mensen uit de skütsjesilerswereld het woord voerden. ten zou behoren. Vrijdagmorgen sloeg de uitspraak van de hogere protestraad alle hoop van de Leeuwarder de bo dem in, toen het bakboord-stuurboord protest, dat tegen hem was ingediend in Woudsend door Rienk Zwaga, werd toegewezen, ->x-, 6 4 C

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1