Sneker carillon wordt uitgebreid gerestaureerd en Dokter Van Reekum waterpoorï-krabbels gaat fietsen L- IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en van maar Officieel Orgaan Oude „slagklok" komt in klokhuis Leek een boze broeder, hij had er wat voor over de gemeenten SNEEK, Mb; 124e jaargang nr 65 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 4 Ongelukken met brom fietsen die fietsers inhalen Donderdag 14 aug. 1969 Burgerlijke stand i v kW* ■*r*' I geweldige plastic RAUWERDERHEM maand juli. Geboren: Fokke W. F., zv W. F. Reitsma en P. M. Dhondt; Teetske R., dv F. de Vries en G. van der Veen; Marcel zv M. Veenstra en M. Kalsbeek; Jikke dv J. van der Wal en G. van Eijck. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,- per halt laar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. De Israëlische vredespiloot Abi Nathan ondervindt allerwegen sym pathie voor zijn actie, bedoeld om de verhouding tussen Israël en de Arabische landen te verbeteren. Het geld voor het aankopen van zijn vredesschip is er inmiddels, maar er is nog veel meer nodig. Zondag as. zal er in de hervormde kerken van Sneek een kollekte worden gehou den, waarvan de opbrengst voor Abi Nathan’s actie bestemd is. Als je ziet welke persoonlijke Dinsdagmorgen is de 19-jarige Sne ker F. P. vrij ernstig gewond geraakt doordat hij met zijn bromfiets tegen een boom botste. De jongeman werd met een beenfractuur, een gebroken sleutelbeen en een hersenschudding naar het Sneker ziekenhuis gebracht. De Schoolartsendienst in de kring Wymbritseradeel omvat behalve deze gemeente nog vier gemeenten: Bols- ward, Staveren, Gaasterland en Heme- lumer Oldeferd. In totaal had dokter Van Reekum het medisch toezicht over ca. 7500 kinderen. Vroeger waren er nog vier gemeen ten: IJlst, Workum, Hindeloopen en Sloten. Die werden elders onderge bracht. „Ik was daar eerst ontzettend nijdig om, want er niets beroerder en daarin ben ik in mijn hart altijd nog een beetje huisarts dan wanneer je een patiënt verliest”, aldus de heer Van Reekum. De commissie van beheer staat onder voorzitterschap van burgemeester Van Hout, terwijl de burgemeesters van de vier andere gemeenten lid zijn. Burge meester Van Hout kon gistermiddag tevens de opvolger, dokter K. Hornstra uit Harlingen, installeren. Deze is 51 jaar en was tot nu toe schoolarts in de kring Franeker. Van 1947 tot 1959 was hij huisarts te Boombergum. Sneekar Nieuwsblad is een wenhuis, die overstapte naar de kring Sneek. Dokter Van Reekum had toen reeds een 18-jarige ervaring als huis arts in Geesteren-Borculo. Dat was een drukke praktijk. De dokter had in al die jaren zoals hij indertijd in zijn sollicitatie schreef geen vakantie en niet één dag verzuim gehad. Burge meester Van Hout releveerde dit alles nog eens. De reden dat de huisarts graag schoolarts wilde worden, was om zijn gezondheid. De huisartsenpraktijk werd hem te zwaar. Maar hij bleef „medicus in hart en nieren, opgaande in zijn werk”. De burgemeester prees de ijver en toewijding van de scheidende school arts. De commissie had grote waarde ring voor de wijze waarop hij zijn werk gedurende bijna 23 jaar heeft gedaan. De schoolartsendienst en de arts Van Reekum, het was »’n broek mei ‘n baitsje”, de een was zonder de ander niet denkbaar, aldus de burgemeester. Hij overhandigde de dokter een enve loppe met inhoud (voor uitbreiding van de boormachine; de dokter mag nl. graag knutselen) en kwam namens de commissie met een nieuwe fiets. (Vervolg op pagina 2) SNEEKER NIEUWSBLAD werd licht gewond. Gistermiddag om ongeveer 4 uur deed zich op de Oosterdijk een soort gelijk ongeval voor. Hier werd de 43- jarige mevrouw T. de J., die op de fiets was, aangereden door de 17-ja- rige bromfietser T. R. Deze raakte de vrouw bij het passeren. Zij werd naar het ziekenhuis gebracht, maar mocht na te zijn onderzocht naar huis terug keren. Zij klaagde over hoofdpijn. De Snekers zullen enige maanden verstoken blijven van het vrolijke getingel van het carillon in de koepel op de Martinikerk. Het gehele carillon is weggehaald. De klokken zijn met behulp van een soort „kabelbaantje” en een lier uit de toren neergelaten en zijn gisteren op een grote vrachtwagen naar Aarle-Rixtel in Noord-Brabant vervoerd, waar de klokkengieterij Petit en Fritsen het klokkenspel zal restaure ren. Bovendien worden er tien nieuwe klokken gegoten en toegevoegd aan het carillon, zodat dit zal bestaan uit vier octaven met een volledig bas-register. Vóór kerstmis moet het carillon weer op zijn plaats hangen. fa. „Toen hij pas kwam dacht ik: dat is een boze broeder. Maar je zag al gauw, die man heeft er wat voor over. Het ging hem boven alles om het kind”, zo sprak de heer B. F. Hylkema uit Heeg gistermiddag namens de hoofden van scholen tot de scheidende schoolarts J. R. van Reekum. Deze is pas 65 jaar geworden en dat betekende dat voor hem het ogenblik van af scheid was aangebroken. Dat gebeurde gistermiddag bij Piso in een vergade ring van de Commissie voor de Schoolartsendienst in de kring Wymbritsera deel, die gevolgd werd door een receptie, waar velen het woord voerden. Het ongeluk gebeurde omstreeks 12 uur op de Leeuwarderweg. De brom fietser wilde de voor hem rijdende mej. A. K., eveneens per bromfiets, inhalen. Deze passeerde evenwel op dat mo ment een fietser. P. kon er niet langs en botste tegen een boom. Het meisje De klokken van het carillon werden via een soort „kabelbaantje” en een lier uit de koepel neergelaten. Een veel inspanning vergende bezigheid. Het eerste Sneker carillon speelde op 13 maart 1772. Het was in 1770 door de Enkhuizer klokkengieter J. C. Borch- hard gegoten en bestond uit 26 klok ken. Op 28 mei 1918 strooide het de laatste klanken uit over onze stad. Het werd bespeeld door de bekende beiaardier „meester” J. Lindeman, die als laatste werk Chopins „Marcia Funèbre” ten gehore bracht. NIEUW KLOKKENSPEL Rond ons carillon was inmiddels een hevige strijd ontstaan, die bekendheid kreeg als de „Snitser Klokkestriid” en ver over de gemeentegrenzen de aan dacht trok. Bij de bevolking en het gemeentebestuur heerste een levendig verlangen naar een nieuw carillon. De wens ging pas vele jaren later in ver vulling. In het jaar 1929 gaf het gemeente bestuur, dat financiële steun had ge kregen van het rijk en de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, opdracht aan de Engelse klokkengieter Gillet Johnstone te Croydon 25 nieuwe klok ken te leveren. Het nieuwe klokken spel werd op 21 april 1930 feestelijk ingewijd door de Nijkerkse beiaardier Joh. W. Meijl. De dag daarop beklom de welbekende heer Flucie H. A. van Bergen de donkere, nauwe wenteltrap naar de koepel en ging het nieuwe klokkenspel voor de eerste maal als stadsbeiaardier en opvolger van de heer Lindeman bespelen. GEVORDERD DOOR BEZETTER Toen het carillon in gebruik werd genomen, zal niemand verwacht heb ben dat het klokkenspel, dat uitmuntte door zijn goede klank, een kort leven was beschoren. In 1943 begonnen de Duitse bezettingsautoriteiten met het vorderen van kloÉken. In eerste in stantie dreigde er nog geen gevaar voor het Sneker klokkenspel, omdat de beiaard van regeringswege beschermd was vanwege zijn muzikale waarde en daardoor van vordering door de bezet ter gevrijwaard bleef. De situatie veranderde echter toen de inspecteur van de kunstbescherming zich liet vermurwen het waardeloze en buiten gebruik gestelde Leeuwarder klokkenspel op de lijst van bescherm de beiaards te plaatsen. Het gevolg was dat daardoor de becsherming van een ander klokkenspel moest worden beëindigd en dat lot trof het muzikaal zo waardevolle Sneker carillon. Pro testen tegen deze gang van zaken mochten niet baten en op 6 september 1943 gaf Flucie van Bergen de laatste bespeling met „Pake syn klok”, het Wilhelmus, het Fries Volkslied en „Ases Tod” van Edward Grieg. Op 8 en taven). Het wordt met tien tot 47 klokken uitgebreid en wordt dan beti teld als een „grote beiaard” met een volledig basregister. Dit is voor een beiaardier veel aantrekkelijker, daar verreweg de meeste muziekwerken voor beiaards speciaal voor de grote geschreven zijn. De toren biedt vol doende ruimte voor een beiaard van vier oktaven. Ook de speelinrichting (dit is de verbinding tussen het stokkenklavfer en de klepels van de klokken) wordt vernieuwd. Het klokkenspel was ge construeerd volgens het in principe volkomen verouderde „broek-sys- teem”. De verbindingen zullen nu vol gens hef z.g. tuimelaar-systeem wor den aangebracht. De „slagklok”, die boven in de toren hing en diende voor de tijdaanduiding wordt overgebracht naar de naast de kerk staande klokkenstoel in het klok huis. In dit klokhuis is plaats voor twee, terwijl er voorheen altijd maar één klok hing. De in historisch opzicht zeer waardevoll^ slagklok is nooit in het carillon opgenomen wegens de minder fraaie klank. De combinatie met die in het klokhuis zal evenwel een goede klank opleveren. 18 JAAR HUISARTS Dokter Van Reekum kwam op 18 november 1946 naar Friesland. Hij was de opvolger van dokter W. J. Nieu- Gecombineerde uitqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Dankzij het warme weer kan er Van Hout niet meer eerste bur- deze zomer meer gezwommen wor- ger van Wymbritseradeel zijn, want den dan ooit. En er verdrinken he- begin volgend jaar hoopt hij met laas ook meer dan ooit omdat ze pensioen te gaan. Men kan nu reeds zich op gevaarlijke plaatsen wagen gaan solliciteren naar de plaats die zonder goed te kunnen zwemmen, dan vakant komt. Een plaats die vertrouwd lijkt is het Ijsselmeer bij Workum. Daar kan men heel ver het water in lopen, dat daar nauwelijks verder komt dan de knieën. Vele Snekers vinden hier dan ook gedurende de week einden verpozing. Afgelopen zondag ging een groepje het water in. Al verder wadend raakte men plotse ling in een diepe kuil, onder het wateroppervlak niet eerder opge merkt. Het groepje ging meteen terug, doch de 35-jarige mevrouw G. v. d. Zee ging kopje onder. Zij is de zwemkunst niet machtig en dreigde het slachtoffer te worden. Maar de 14-jarige Helên Kroon uit opofferingen deze Nathan zich ge- de Drakenstraat, die wel kan zwem- troost voor zijn idealen, dan steekt men, wist de reeds bewusteloze daar de enorme geldverspilling in vrouw van een gewisse verdrin- onze welvaartsstaat schril bij af. We kingsdood te redden. Terwijl de hebben hier wel oog voor de ellende mannen sprakeloos toekeken, bracht in de wereld, we willen er best wat zij mevrouw Van der Zee op het voor doen, maar het mag niet teveel droge. Gelukkig waren er geen kosten. Er is een onwil om werke- nadelige gevolgen voor de vrouw, lijk offers te brengen zoals Nathan Bravo voor Helên! dat wel doet. Het is een kwestie van kiezen. Prioriteiten aangeven noemt men dat met een deftig De echte stille plekjes worden hoe woord. Het komt er op neer, dat we langer hoe meer ontdekt door de eenvoudig liever honderd gulden recreatie-zoekende weekenders. Met aan de kant leggen om een duur auto’s komen ze overal vandaan, luxe voorwerp te kunnen kopen, Afstanden spelen blijkbaar geen rol dan een tientje over hebben, dat meer. Als ze 's avonds huiswaarts een kind ergens in Afrika van de keren, is het op de mooie stille hongerdood kan redden. We zijn plekjes een geweldige rotzooi, meer bezorgd over eigen veiligheid Papier, flesjes, plastic zakjes (en steken miljoenen in het mili- en soms hoopjes met stukken closet- taire apparaat) dan dat we iets wil- papier worden achtergelaten, „als len doen aan de tegenstellingen tus- dank voor ’t aangenaam verpozen”, sen rijke en arme landen. Dure Waar moet je er mee heen, niet- ruimtereizen hebben kennelijk een waar? Je kunt het toch niet mee- hogere prioriteit dan de aanpak van nemen in de auto? En een kuiltje een landbouwproject, dat van veel graven is ook zo vermoeiend met betekenis voor een land als b.v. dat warme weer. Een ander doet het India zou zijn. immers ook en het kan toch best zijn dat de kaboutertjes het ’s nachts weer opruimenWaarom zou je je daar dan druk over maken? 9 septemb r 1943 haalden de Duitsers de klokken uit de koepel. „BEVRIJDINGSGESCHENK” Het lag voor de hand dat na de be- vrijding onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld om de toren van een nieuw carillon te voorzien. Op ini tiatief van de VVV werd een aktie gehouden om bij de bevolking geld in te zamelen voor dit doel. Maar voordat deze aktie volledig tot ontplooiing kwam, besloten de regenten van het Old Burger Weeshuis in 1946 de ge meente als „bevrijdingsgeschenk” een nieuw carillon aan te bieden. Deze beiaard werd gegoten door de firma Van Bergen te Heiligerlee en omvatte 32 klokken. De speeltafel enz. werd verzorgd door de fa. Eijsbouts te Asten. Op 5 mei 1949 werd het klokkenspel aan de gemeente overgedragen en in gebruik genomen. Het werd weer be speeld door Flucie van Bergen. In 1955 werd de beiaard met '5 klokjes uitge- breid tot 37, zodat het volledig 3 okta ven omvatte. Stadsbeiaardier Van Bergen, die de eretitel „pionier van de kleine bei aard” verwierf, heeft zijn plaats ach ter het „toetsenbord” tot augustus 1962 ingenomen. Hij werd toen opgevolgd door Dirk S. Donker, die nog het stokkenklavier bedient. Van Bergen overleed op 12 februari 1963. GEBREKEN EN VEROUDERD De beiaard is bijna twintig jaar oud en vertoont enige gebreken, terwijl de speelinrichting in bepaalde opzichten verouderd is. Een onderzoek van de Nederlandse Klokkenspelvereniging wees uit, dat het noodzakelijk is dat alle kleine klokken door nieuwe wor den vervangen. De speelinrichting zou eventueel ook veranderd moeten wor den. Dit onderzoek heeft plaatsgehad op verzoek van b. en w., maar blijkens verkregen prijsaanbiedingen zou de uitvoering van de verbetering, de uit breiding en het aanbrengen van een nieuw systeem ongeveer f 96.000 moe ten kosten. Met het oog op de finan ciële toestand van de gemeente werd besloten voorlopig van de verbetering af te zien. Maar andermaal kwam het Old Burger Weeshuis met een royale geste: de stichting verklaarde zich be reid f 50.000, beschikbaar te stellen voor de uitbreiding en verbetering. De Sneker raad nam het voorstel van b. en w. om alsnog tot uitvoering over te gaan aan en vorige week is hiermee een begin gemaakt. VAN KLEINE NAAR GROTE BEIAARD Het Sneker carillon was een z.g. „kleine beiaard” van 37 klokken (3 ok- Ondanks alle welvaart wordt er meer gestolen dan ooit. Blijkbaar is de hebzucht groot. Nog maar nauwelijks is het nieuwe zwembad Onze stadgenoot burgemeester geopend of er komen, evenals in het Van Hout van Wymbritseradeel is oude, klachten van mensen die spul- bij Koninklijk Besluit met ingang letj es kwijt zijn. Vooral portemon- van 1 augustus herbenoemd als nees en horloges verdwijnen nogal burgemeester. Gewoonlijk geldt een eens. De mensen wordt aangeraden dergelijke benoeming voor de tijd geen waardevolle voorwerpen mee van zes jaar. Zo lang zal de heer te nemen. Aan het wordt thans steed. Deze week is men begon- den reeds nen aan een reconstructie van kwartjes aan de kant te leggen, het Schaapmarktplein. In het Niet iedereen is het overigens midden is een opstaande rand met deze gang van zaken eens, gemaakt, zodat men niet met de zoals te zien is op het bord met auto door kan rijden. Binnen- de P. Daar is namelijk een kort zullen hier, evenals op de strookje met het woord „PRO- Marktstraat en het Leeuwen- TEST” op geplakt. parkeerprobleem burg, parkeermeters komen, alle aandacht be- Automobilisten wordt aangera- nu dubbeltjes en f f*-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1