en Veiling Sneek wordt m.i.v. 1970 opgeheven L AGENDA*"] Veel sponning en sensatie bij speedbootraces op Sneekermeer Hotel in Friese watersportgebied: veel kwaliteit tegen age prijs HWA WIE DR. WUMKES? van en Felle strijd om grote prijs van Friesland Strider [oar Fryslan, dümny yn Snits fan 1906-1924 W Y M BRITS E RA DEEL IJLST Pand Singel 90 wordt helemaal afgebroken en „als oud” herbouwd Officieel Orgaan Bestemmingsplan „Hemdijk”: 47 éénsgeris- woningen de gemeenten SNEEK, aecombcneerde uitqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 124e jaargang nr 08 B. en w. stellen voor gebouw over te nemen Master De Haan fan ’e Jouwet hat it neisneupt Gunning Maandag 25 augustus 1969 na niet rendabel Arie Keijzer geeft vrijdag orgelconcert in Grote Kerk Amateurf otograf en- vereniging houdt expositie in F.S.M. Oud-leerling chr. lyceum wordt vlootpredikant Skütsjesilen amateurs zaterdag 6 sept. op Coingari jpster poel Op enkele uitzondering uitzondwering na niet rendeert. de ingang) op te geven thema(’s). UITSLAG Johannes-Bogerman-lyceum Bogerman-College) alhier. ONTSLAG EN BENOEMING Bij de ingekomen stukken is een schrijven van de heer T. v. d. Veen, onderwijzer aan de Meester Visser- school (openbare school voor debiele kinderen), om ontslag. B. en w. stellen voor dit eervol te verlenen. Voor de benoeming van een onder wijzeres aan de Lemmerwegschool is een voordracht door b. en w. gemaakt als volgt: 1. mej. S. Blauw te Drach ten; 2. mej. H. Dijksma te Heerenveen. Aan dezelfde school dient tevens een onderwijzer benoemd te worden. Hier voor is een voordracht van drie per sonen: 1. F. Brandsma te Lemmer; 2. Th. Zijlstra, Sneek; 3. F. v. Sliedrecht, Heerenveen. De keuze is aan de raad. tegenover gemiddeld 25 slaapplaatsen in het gehele gebied. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij Kontrakt (handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs f 4,- per half jaar Per post f 6,— per hall jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsolad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. De Stichting Bejaardenzorg Menal- •dumadeel heeft de bouw van een be jaardencentrum met dienstencentrum en serviceflat te Menaldum gegund aan Aannennings Mij. Friso N.V. te Sneek voor f 1.784.238, Klasse IU (tot 1500 cc): 1. F. v. Maa- nen, Amsterdam 1200 pnt.; 2. A. de Boom jr., Kr. a.d. IJssel 825 pnt.; 3. A. Peels, Eindhoven 750 pnt.; 4. C. v. d. Velden, Boxtel 507 pnt.; 5. H. Pelster, Amsterdam 381 pnt. Klasse NU (tot 1650 cc): 1. H. Lie ven, Den Bosch 1100 pnt.; 2. Karl Ra fel, Mülheim (DtstL) 825 pnt.; 3. A. de Boom sr., Kr a.d. IJssel 400 pnt. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen in het Paviljoen uitgereikt door de heer W. J. M. van Oerle, vice- voortzitter van de KZVS. Klasse CU (tot 700 cc): 1. K. Kre mer, Groningen 1200 pnt.; 2. J. Westra, Groningen 750 pnt.; 3. J. Wiebenga, Sneek 600 pnt.; 4. R. v. d. Heide, Gro ningen 169 pnt. Klasse DU (tot 700 cc): 1. H. ter Braake, Grouw 1100 pnt.; 2. J. v. d. Wey, Sneek 1000 pnt.; 3. Hoogstad, Beusichem 675 pnt.; 4. J. de Pater, Gouda 338 pnt.; 4. C. Hulskes, Culem- borg 256 pnt. Klasse EU (tot 850 cc): 1. F. Rosier, Leiden 1100 pnt.; 2. J. Raymakers, Veldhoven 1000 pnt.; 3. R. v. Overloop, Wilrijk 563 pnt.; 4. L. Veerman, Am sterdam 450 pnt. Klasse FU (tot 1000 cc): 1. H. Wtf- nands, Utrecht 1000 pnt.; 2. W. Pelster, Amsterdam 694 pnt.; 3. T. de Jong, Venlo 800 rmt4. B. van Well. Oss Er dient vooral aandacht te worden geschonken aan de aanleg van warm stromend water en centrale verwar ming op de slaapkamers. Samenwer king bij inkoop, reclame en administra tie en het invoeren van „convenience food” (gebruiksklaargemaakte spijzen door de fabriek) zouden kostenbespa rend kunnen werken. In het onderzochte gebied werden 58 hotels met 6 of meer bedden geën quêteerd, waarvan 15 aan de IJssel- meerkust. De hotels in de centrum plaatsen Langweer, Grouw, Sneek, Eernewoude en Terhome zijn gemid deld het grootst, namelijk 37 bedden, ■ütA Hei Sneeker Nieuwsblad is een De grote klok tikt de laatste secon den weg, de starter heft het pistool op, een schot weerklinkt en ’t motorenge ronk van zo’n 15 speedboten over stemt alle andere lawaai. Als bliksem schichten schieten de ranke bootjes over het water. Zo ging het gistermid dag op het Sneekermeer, waar de Ko ninklijke Zeilvereniging Sneek en de Friese Buitenboordmotor Club de jaarlijkse speedbootraces hielden. De ze voor Sneek vrij onbekende tak van watersport trok vrij veel publiek, dat van spannende en sensationele duels kon genieten. De wedstrijden telden mee voor het Nederlands kampioen schap. SEIZOENBEDRIJVEN Circa één op iedere vijf hotels is een seizoenbedrijf, dat wil zeggen van on geveer april tot oktober geopend. De ze seizoenbedrijven worden vooral aan. getroffen in het centrale merengebied en wel speciaal bij de hotels met meer dan 30 slaapplaatsen. Sinds 1960 is het aantal hotels met 4 gedaald, terwijl per saldo het aantal slaapplaatsen, inclusief het verschil tussen uitbreidingen en inkrimpingen, met bijna 230 steeg. SNEEKER NIEUWSBLAD De inzet was de grote prijs van Friesland. Het klassement werd bere kend over zes wedstrijden, de z.g. heats of manches. Zaterdagmiddag werden er drie in Harlingen gevaren. Het weer was toen bar slecht: harde wind en re gen. De resterende drie heats werden gistermiddag bij ideale weersomstan digheden gevaren. In tegenstelling tot vorig jaar, toen de baan voorlangs het Kolmeersland liep, had men nu een route uitgezet in de „stille” hoek van het meer bij het Paviljoen. Het publiek op de wal werd op kun dige wijze voorgelicht door Peter Knegtjes. Met luide stem, die werd versterkt door vele luidsprekers, legde hij voor het begin van de wedstrijd uit hoe de „spelregels” luiden terwijl hij tijdens de races lopend commentaar gaf. plan „Tinga” te verkopen, alsmede de rente en aflossing van de voor de bouw van deze serie woningen aan te gane geldlening te garanderen. Vorig jaar mei verleende de raad medewerking voor de bouw van 119 premiewoningen in „Tinga”. Voorlopig werd door het rijk subsidie toegekend voor 32 woningen. Inmiddels is voor de bouw van nog 32 woningen een aan vraag om geldelijke steun bij de pro vinciale directie van de volkshuis vesting en bouwnijverheid ingediend. Hiervoor wordt binnenkort rijkssub- sidie verwacht. De grondkosten per woning zijn be cijferd op f 5490,zodat de totale koopsom van de grond f 175.680, bedraagt. Het besluit tot garantie zal een principebesluit zijn, daar de juiste leningsvoorwaarden nog niet bekend zijn. Maand augustus ,,’t Singeltsje”, Singel 67. Iedere avond 8 uur Italiaans Dans- en Showorkest Dino Zanella. Maand augustus „Luda Bar”, Kruize- broederstraat. Iedere avond Dee-jee Frank Bierens. Maand augustus „De Lichtboei” Markt straat. Iedere avond orkest Arie Rib- bens. Vanaf donderdag 28 augustus Foto- expositie Amateurfotografenvereni- ging „’t Filter”, Sneek in het Fries Scheepvaart Museum. Openingstij den donderdag 28, vrijdag 29 en *a- terdag 30 augustus: van 10-12: 12.30- 17 en van 19.30-21.00 uur. Overige dagen van 10-12 en 13.30-17 uur. Zondags gesloten. Vrijdag 29 augustus Orgelconcert door Arie Keijzer uit Rotterdam in de Grote Kerk te Sneek. Aanvar-z ’s av. ZWARE JONGENS De sensatie voor het publiek kwam met het racen van de „zware jongens”, de bootjes met een motor tot 1650 cc. Deze verliezen met uitzondering van de schroef het kontakt met het water. In de FU-klasse was T. de Jong uit Venlo de grote man. Hij eindigde tweemaal op de eerste plaats, maar in de derde heat finishte hij niet. Hij zocht voortijdig de wal op met motor- pech. Toen was de eerste plaats voor Hans Wynands uit Utrecht. Zijn klas sering in Harlingen was evenwel vol doende om De Jong de titel te bezor gen. B. v. Well uit Oss sloeg over de kop. In de IU-klasse was Frans van Maa- nen de grote man. Hij leverde een schitterende prestatie door driemaal te winnen. Daarbij dient nog te worden opgemerkt, dat Van Maanen in een voor hem onbekende boot voer, n.i. in die van H. Scheen, die evenals van Maanen uit Amsterdam afkomstig is. Van Maanen heeft wel moeite gehad met Arie de Boom uit Krimpen a.d. IJssel, die 2 keer tweede en éénmaal derde werd. De titel in deze klasse ging evenwel naar A. Peels uit Eind hoven, die hier niet zo goed op dreef was (3-3-2), maar zaterdag in Harlin gen de boventoon voerde. De NU-klasse was met drie deel nemers, onder wie één Duitser, de kleinste klasse. De hoofdprijs was voor H. Lieven uit Den Bosch die in de tweede en derde heat de erepalm weg droeg. Zijn grote rivaal Alex de Boom uit Krimpen a.d. IJssel viel in de tweede heat uit, omdat een drijvend balkje een gat in ’t schip had gesla gen. In de eerste heat was de zege voor hem, Lieven werd toen tweede. De Duitser, Karl Rafel uit Mülheim (vorig jaar Europees kampioen op de Bos baan) werd 2 x 2 en 1 x 3. Ook voor het komende tiental jaren mag hierin geen verandering worden verwacht. Nieuwbouw van hotels is dan ook, gezien de investeringen die deze vergt, dooreengenomen niet aan- bevelenswaardig. Capaciteitsuitbreiding zal voor de eigenaars de minste risico’s brengen, indien deze plaatsvindt bij de bestaan de bedrijven. Gezien de te verwachten bezettingspercentages van de bedden zal het vernieuwen en moderniseren van de hotels in het algemeen de hoog ste prioriteit dienen te krijgen. Het vijfde orgelconcert onder aus piciën van het orgelcomité „Pro Or- gano” zal vrijdagavond a.s., 29 augus tus, ’s avonds om acht uur in de Grote- of St. Maartenskerk te Sneek worden gegeven door de Rotterdamse' organist Arie J. Keijzer. De heer Keijzer studeerde bij Piet van den Kerkhoff en Adriaan Engels en behaalde zijn conservatorium-diplo- ma in 1963. In dit jaar was hjj win naar van de nationale orgel-improvi- satie-wedstrijd te Bolsward en in 1964 van het internationaal orgelconcours te Haarlem. Hij bezit tevens de „Prix d’Excellence” voor orgel. Sedert april 1968 is de heer Keijzer de vaste be speler van het grote orgel in het nieu we Rotterdamse concertgebouw De Doelen, waar hij wekelijks voor soms meer dan duizend toehoorders concer teert of improviseert. De heer Keijzer heeft voor Sneek een bijzonder programma samenge steld. Hij speelt het volgende: Praelu- 'dium en Fuga in e-moll, J. S. Bach (1685-1750); Sonate no. 5 in d-moll, Carl Phil. Em. Bach (1714-1788); Pre ludium en Fuga in D-majeur, Alex Glazoenow (1865-1936); Final uit Sym- phonie I, Louis Vièrne (1870-1937); Improvisatie over door bezoekers (aan WATERTOERISME Het percentage watertoeristen onder de vakantiegangers zal naar verwach ting blijven stijgen. Het aandeel dat de Friese meren bezoekt is met het oog op de toenemende concurrentie van andere watersportgebieden da lend gedacht (een procentuele daling, maar nog wel een absolute stijging). In 1973 kan het totale aantal over nachtingen in de hotels in het onder zochte gebied op 94.000 (stijging ge middeld 4% per jaar) worden geschat, in 1978 op 109.000 (gem. 3% per jaar). Voor 1963 en 1968 bedroegen deze cij fers resp. 67.000 en 78.000. Het aan deel van de centrumplaatsen is voor de komende jaren ongeveer gelijk ge dacht aan dat van 1968, nl. ongeveer de helft. Confrontatie met het op basis van de huidige min of meer vaststaande plannen vrij zeker te verwachten aanbod van hotelbedden in 1973 en 1978 doet vermoeden dat de bezettings graad voor de komende jaren veelal gelijk zal zijn aan die van 1968. Alleen voor de centrumplaatsen mag een lich te verbetering worden verwacht. SPANNING Zoals gezegd werden er drie heats gevaren. Iedere heat bestond uit 8 vrij korte ronden. Er werd in zes klassen gevaren, t.w. de CU-, DU-, EU-, FU-, IU- en NU-klasse. Deze klassemdeling wondt bepaald naar de cilinderinhoud van de motoren. In de CU-klasse en de DU-klasse varen bootjes met 700 cc motoren. Dit zijn de lichtste klassen. De zwaarste is de NU-klasse (cilinder inhoud tot 1650 cc). De CU-, DU- en EU-klassen voeren gescheiden van de FU-, IU- en NU-klassen. In de klasse CU ging de strijd voor namelijk tussen K. Kremer uit Gro ningen en zijn stadgenoot J. Westra. Kremer was zijn rivaal driemaal te vlug af. Hij werd driemaal als eerste afgevlagd, terwijl Westra zich twee keer als derde en 1 maal als tweede klasseerde. Onze stadgenoot J. Wie benga werd tweemaal tweede. In de tweede heat werd hij door een over treding gediskwalificeerd. Hij rondde een verkeerde boei. De grote prijs van Friesland was voor Kremer. In de DU-klasse werd zwaar geknokt tussen Henk ter Braake uit Grouw en Jan van der Wey uit onze stad. Vooral in de derde heat kon men van een spannend en aantrekkelijk d,uel genie ten, waarin beiden om beurten de lei ding namen of zelfs boord aan boord om een boei gingen. Eerst in de laatste ronde wist Van der Wey een voor sprong te nemen en deze te behouden. Hij bracht zijn score daarmee op twee tweede en een eerste plaats. De zege in deze klasse was evenwel voor Ter Braake, die naast zijn nu behaalde tweede klassering, twee keer had ge wonnen. Hij kreeg de grote prijs. In de EU-klasse moest de derde heat sier uit Leiden en J. Raymakers uit Veldhoven, die beiden evenveel pun ten hadden. De eerste heat was een overwinning geworden voor Rosier, Raymakers was toen tweede. In de 2e heat was de volgorde omgekeerd. Hay makers had toen steeds de leiding. Direct na de start had hij al een voor sprong genomen. Na het startschot voor de derde wedstrijd ging Rosier prach tig weg en bouwde een voorsprong op van plm. 6 seconden op concurrent Raymakers. In deze volgorde werd ook gefinished. De grote prijs was voor Rosier. In het centrale merengebied hebben de nevenactiviteiten (38% oefent nog andere activiteiten uit) overwegend betrekking op de watersport: van de 10 betreffende hotels dreven 7 een zeilschool en/of botenverhuurbedrijf. In totaal schiepen de 58 hotels in 1968 bijna 300 arbeidsjaren werkgele genheid, waarvan ruim de helft in het centrale merengebied. Er werden in dat jaar 136 losse arbeidskrachten aan getrokken, die gemiddeld 4 maanden in dienst waren. De hotels in de centrumplaatsen zijn dooreengenomen het best geoutilleerd. De kwaliteit loopt op naarmate het ho tel groter is. Weliswaar ligt ook de lo giesprijs van de grotere hotels hoger dan die van de kleinere, doch dit prijs verschil is procentueel gezien veel klei ner dan het kwaliteitsverschil De IJsselmeerkust oefent relatief een grote aantrekkingskracht uit op buiten landers. In de centrumplaatsen is het aantal buitenlandse overnachtingen in de afgelopen vijf jaar gedaald, aan de Friese IJsselmeerkust daarentegen ver vijfvoudigd. Uit de enquête bleek dat 62% van de hoteliers de rentabiliteit van het gehele bedrijf goed acht. In de meeste gevallen zorgen café- en/of restaurant bedrijf voor compensatie voor het feit dat de hotelexploitatie niet rendabel is. gandalieder E. S. de Jong, hold in lyts taspraekje. „It is in goed ding dat wy de greate soannen fan Fryslan yn eare halde”, sei hy. Yn de Dr. Wumkesskoalle op ’e Jouwer, oan de Brugstrjitte (eartiids Achterom), hat master De Haan in lytse ütstalling ynrjochte. Men kin hjir under skoaltiid sjen as men wol. Ek is der oankomme woansdeitojoun gele- genheit fan healwei achten oant 9 üre. Men krijt hjir in byld fan de libbens- rin fan dr. Wumkes, dy’t ek yn ’e Jou wer bigraven is (yn 1954). Der leit in eksemplaer fan syn proefskrift, „De Gereformeerde Kerk in de Ommelan den tusschen Eems en Lauwers (1595- 1796)”. Syn earste Fryske preek, hal- den yn 1915 yn Tsjom, leit hjir en ek de preek dy’t dr. Siccama fan Snits hold by de routsjinst op lil maeije 1954 yn ’e Greate Tsjerke fan Snits. Dr. Wumkes is 84 jier wurden en forstoarn yn Huzum, hwer ’t er sünt 1924 wenne. De skoalle op ’e Jouwer is yn 1961 forneamd, omt er syn bernejierren yn dit plak trochbrocht. Syn beitehüs stie neist it wenhüs fan de skriuwer, dy’t as jonge dr. Wumkes wol kend hat. Dr. Wumkes is fral bikend om syn Bibelfortaling yn it Frysk. Yn 1917 bigoun er en yn 1942 rekke de forta- ling klear. As strider foar Fryslan hat er bitsjutting foar üs hiele provinsje. De hear De Haan fynt dêrom dat it provinsiael bistjür einliks twa eksem- plaren fan it boekje dellizze moast yn eltse bibleteek. Folie alderen yn Snits sille dr. Wum kes, dy’t ek lange jierren leraer Hebrieuwsk wie oan it Snitser gym nasium, persoanlik kend hawwe. Foar harren is dit boekje des to nijsgjir- riger. It mei aide foto’s forsierde wurkje fan likemoch 85 siden is mei koarten yn ’e winkel foar f 3,90 to krijen. Leden fan de KFFB bitelje Als de Sneker raad ermee akkoord gaat, zal de gemeente het veilingge bouw van de Zuid-Friesche Tuinbouw vereniging overnemen. Per 31 maart j.l. is deze vereniging gefuseerd met de Coöp. Tuinbouwveiling G.A. te Leeuwarden. De veiling in Sneek zal omstreeks 1 januari 1970 worden opge heven. In 1935 werd door de gemeente aan de Zuid Friesche Tuinbouwveiling, ge vestigd te Sneek, onder beding van een jaarlijkse grondrente in eigendom overgedragen een perceel grond, ter grootte van ongeveer 65 are, gelegen tussen de Óppenhuizerweg en de Hou- kesloot, waarop door genoemde ver eniging een veilinggebouw was ge sticht. Gelet op het belang dat in deze vei ling werd gezien, werd het terrein op voordelige voorwaarden in grondrente uitgegeven, nl. tegen het bedrag van de vóór de overdracht voor het terrein gevraagde huur van f 1.600,per jaar. In verband hiermee werden aan de overdracht o.m. de volgende bijzondere voorwaarden verbonden: „De vereni ging verbindt zich om, wanneer zij het terrein wenst te vervreemden, in ge bruik te geven aan derden of voor een ander doel wenst te bestemmen dan als groenteveilingsterrein, terwijl af koop van de jaarlijkse grondrente niet heeft plaats gehad, het eigendomsrecht van de grond indien de gemeente dit verlangt, weder aan de gemeente over te dragen zonder enig ander beding ten laste van de gemeente, voorzover de grond betreft, dan dat de grondrente alsdan door vermenging vervalt”; en „Bij wederoverdracht van het afge stane terrein aan de gemeente zal deze met de vereniging overleg plegen om trent een billijke regeling aangaande overneming van de door de vereniging op het terrein gestichte gebouwen”. Van het terrein, dat na de kadastrale opmeting in 1935 een grootte bleek te hebben van 6495 m2 is in 1948 door de Zuid Friesche Tuinbouwvereniging een gedeelte, ter grootte van 50 m2 in over leg met de gemeente in eigendom overgedragen aan de Fa. Gebr. Kui pers, alhier. Het veilingterrein werd nadien in 1956 vergroot met een strook langs de Óppenhuizerweg ter grootte van 124 m2. De oppervlakte van het thans aan de Tuinbouwvereni ging toebehorende terrein bedraagt, na kadastrale opmeting in 1965, 6046 m2. De jaarlijkse grondrente bedraagt f 1.492,51. VERKOOP BOUWGROND AAN PATRIMONIUM Voorgesteld wordt om aan de stich ting Woningstichting Patrimonium de voor de bouw van 32 premiewoningen benodigde grond in het bestemmings- Woensdagavond a.s. om 8 uur zal wethouder Visser, die de afdelingen cultuur, sport, recreatie en jeugdwerk onder zijn hoede heeft, in het Fries Scheepvaart Museum ’n foto-expositie officieel openen. Deze expositie wordt gehouden door de amateurfotografen- vereniging ”,t Filter” te Sneek. Ds. E. T. de Haan, gereformeerd predikant te Erica ,bij Emmen) is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot vlootpredikant met standplaats Den Helder. Ds. De Haan is 33 jaar oud. Hij is een oud-leerling van het christelijk (thans Door het slechte weer kon het skütsjesilen afgelopen zaterdag niet doorgaan. Ook de nachtzeilwedstrijd van de Vrijheidsklasse moest om de zelfde reden worden afgelast. Het skütsjesilen wordt nu zaterdag 6 september gehouden op de Goinga- rypster poel, omdat op het Sneeker meer dan het nationale kampioen schap in de 16 m2-klasse wordt gehou den. De hotels in de centrumplaatsen van het Friese watersportgebied dat zijn Sneek, Langweer, Terhorne, Grouw en Eernewoude bieden relatief veel kwaliteit tegen een verhoudingsgewijs lage prijs. In het Hollandse en Utrechtse merengebied is de relatieve prijs soms wel tweemaal zo hoog. Dit blijkt uit een rapport van het Economisch Technologisch Instituut voor Fries land (ETIF) over de behoefte aan en de exploitatiemogelijkheden van de ho telsector in het Friese merengebied en aan de IJsselmeerkust. De conclusie uit dit rapport luidt, dat de logiesver strekkende sector hier op een enkele Maakten wij in onze krant van don derdag melding van de restauratie van het pand Singel 90 (op de hoek van Singel en Kleine Palen), eigenlijk was dit niet het juiste woord. Het ligt nl. in de bedoeling van aannemer J. Hiemstra (Scherhemstraat) om het oude huisje helemaal af te breken. En dat terwijl het pand voorkomt op de Monumentenlijst. Het zal daarom dan ook worden herbouwd in oude stijl. Het meer dan tweehonderd jaar oude huis maakt thans een sterk ver waarloosde indruk. Er is niet veel houtwerk dat opnieuw gebruikt kan worden. Het meeste is verrot. Er zullen zelfs nieuwe funderingen onder het pand moeten worden gemaakt. Zoveel mogelijk zal evenwel het vrijkomende materiaal opnieuw worden gebruikt. De plannen zijn uitgewerkt door archi tect J. D. van der Molen. In 1965 werd het pand, dat deel uit maakt van de beschermde omgeving van de Waterpoort, gekocht door de Stichting Oud-Sneek en de Zuidwest hoek. De plannen tot herstel dateren van 1966. In november van dat jaar werden reeds stenen besteld om te ge bruiken voor de gevel. Oude Friese drieling in gele kleur, afkomstig uit Lemmer. Het is de bedoeling dat de oude ramen met de kleine ruitjes er weer in komen. De kozijnen zullen daarvoor met de handen worden opge schaafd. Bij het afbreken zal de maat genomen worden van de onderdelen, die niet opnieuw gebruikt worden en vervangen moeten worden. Maar uit eindelijk zal over ongeveer een half jaar het hangt van veel factoren af of dat lukt het nieuwe pand er „als oud” staan. Het huis wordt verdeeld in twee maisonettes, die verhuurd zullen worden. De benedenwoning krijgt de volgende indeling: hal met garderobe, woonkamer, grote keuken, slaapkamer, wascel en berging. Boven wordt dezelfde indeling aangehouden, maar in plaats van één komen hier twee slaapkamers. Inwendig zullen de woninkjes, geschikt voor alleenstaan den of echtparen, aan alle moderne eisen voldoen. Het karwei, waarmee vanmorgen een begin werd gemaakt, is tamelijk, ar beidsintensief. Het metselwerk b.v. stelt bijzondere eisen. Gelukkig heeft de heer Hiemstra een metselaar gevon den die het kan. „Verder maken we B. en w. stellen de Sneker raad voor om het bestemmingsplan „Hem- dijk", dat is bedoeld als een kleine uit breiding van het bestemmingsplan Sneek 1953, vast te stellen. Het plan wordt begrensd door de sloot langs de spoorlijn Sneek-Stave- ren in het zuidoosten, de buurt met de Ooievaarslaan en de Meeuwenlaan in het noordoosten, de Hemdijk in het noordwesten, terwijl de zuidwestelijke grens bepaald werd door de percelen kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A nummers 260 en 1323. In het plan is ruimte voor plm. 47 ééngezinswoningen in open bebouwing, een bejaardencentrum met bejaarden woningen, 2 schoolgebouwen, een inter naat en 8 winkeleenheden met 5 bo venwoningen. Ingevolge het bepaalde in het Be sluit op de Ruimtelijke Ordening is bij de voorbereiding van het plan overleg gepleegd met de betrokken diensten van rijk en provincie, met de gemeen te Wymbritseradeel, met het water schap „de Oosterhemmen”, alsmede met de door de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening aange wezen eerstaanwezend ingenieur der genie. Tegen het plan bestaan bij de gemeente Wymbritseradeel, het wa terschap „de Oosterhemmen” en de eerstaanwezend ingenieur der genie geen bezwaren. Tegen het ter visie gelegde plan is bezwaar gemaakt door de N.V. Ne derlandse Gasunie. Deze wenst het tracé van een gastransportleiding, die zich in dit gebied zou bevinden, uit drukkelijk op de plankaart te zien aan gegeven. Aangezien binnen het gebied van het bestemmingsplan „Hemdijk” geen gastransportleiding van genoem de n.v. is gelegen, kan dit bezwaar ongegrond worden verklaard. Tenslotte wordt van de raad nog een afzonderlijk besluit gevraagd tot ont eigening van een perceel weiland, ge legen in het ontwerp-bestemmingsplan „Hemdijk” (kadastraal gemeente Sneek sectie A nr. 261). „Hwer wennestü?” „Yn ’e Dr. Wumkesstrjitte” „Hwa wie dat, dr. Wumkes?” „Dat wit ik net”. Faek sil it sa gean en net allinnich mei de namme fan dr. Wumkes; ek Gysbert Japiks, Eeltsje Halbertsma en folie oare nammen sizze in protte minsken hielendal neat. Dochs soene hja wolris witte wolle, hwertroch de nammen fan dizze persoanen forboun binne oan in strjitte. De hear De Haan, head fan ”e (grifformearde) Dr. Wumkesskoalle op ’e Jouwer hat in tige nijsgjirrich boekje skreaun, dat hjit „Hwa wie Wumkes?”. It is binammen foar de bern ornearret, mar de alderen sille 't ek grif mei nocht léze”, sizze de lju fan de KFFB, dy’t it ütjown hat. Foar it ütjaen fan sa’n boekje komt nochal hwat to sjen. Saeklik is it gjin winstjowende ündernimming. Dêrom hawwe de Stifting Westermar op ’e Jouwer (it berteplak van dr. Wumkes), it gemeentebistjür fan Snits (hwer ’t er 18 jier stie as dümny) en it Pot Kupe- rus-füns subsydzje jown. Sa wie it mooglik, dat noch krekt foar de bitinking fan de hündertste bertedei fan dr. Geert Aeilco Wumkes, 4 septimber 1869, dit boekje forskine koe. In boekje, hweryn op in foar bern fan ’e fiifde of seisde klasse, legere skoalle, bigryplike wize allerhande sa- ken oer dr. Wumkes forteld wurde. Ut ’e romte fan ’e stof hat de hear De Haan fral it anekdotyske nommen, mar dochs de figuer fan Wumkes ta syn rjocht komme litte wollen. En ek de tiid hweryn hy libbe. „As de bern it mei nocht léze, sil ek al gau de alderein der nei gripe en kin it in folksboekje wurde”, seit de skriuwer. Hy hopet dat alle skoallen yn Fryslan it brüke sille as lêsboek foar de bern. Der is al in aerdich bi- gjin, de kweekskoalle fan Snits hat in flink oantal bisteld. De hear De Haan hat syn stof opdien üt „Nei sawntich jier”, de byografy fan dr. Wumkes, hy hat hjir en dêr sneupt en ek op bisite west by dümny Ate Wumkes yn ’s-Graveland, de soan fan dr. Wumkes. It earste eksemplaer fan it boekje waerd tongersdeitojoun op ’e Jouwer oanbean oan boargemaster mr. W. Hoekstra van Haskerlan, dy’t ek foar- sitter is fan de Stifting Westermar. Hjirby wie it gemeentebistjür fan Snits fortsjinwurdige troch wethalder Visser. Foarsitter G. v. d. Woude fan de Kristlik Fryske Folksbibleteek (KFFB). yn selskip fan de skriuwer en skathalder J. .v. d. Goot en de propa- f 2,90. 8 uur. twee kanshebbers, namelijk Fokke Ro- 225 pnt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1