Leeslust lijkt onverzadigbaar in Sneek Vakschool veeteelt-weidebouw in Sneek leverde 18 gediplomeerden af waterpoort-krabbe's IJLST WYMBRITSERADEEL en van Os, Van Ginkel neemt afscheid van Oosthem c.a. Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 71 Donderdag 4 sept. 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Grouiv niet van de partij Primeur voor Friesland Nu al grote zaagbek gezien bij Leeuwarden volgen. nistratie en redaktie Bestuur Openbare Bibliotheek kan de eindjes nauwelijks aan elkaar knopen Oudere boer soms te weinig zakelijk Sneekar Nieuwsblad is een 124e jaargang nr Skütsjes met amateurs zeilen op Langweerder Wielen Opbrengst kollekte gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Fries. I SNEEKER NIEUWSBLAD tot uitverkorenen ,hier zijn zien? onder de indruk komen van het En daarmee is men weer aangeland meer. trek vindt ’s morgens om 10 uur de chemie,” vindt de beheerder yan zal G. Bosch. I De Culturele Raad in onze stad Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. nelijk zo’n grote plaats in de gemeen schap inneemt, mogelijk te maken. BEJAARDEN LEZEN VEEL der skutsje niet besturen. Wie hem zal vervangen was nog niet bekend. evenementen men gaat bijwonen, des te meer reductie geniet men. jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in verschillende col leges en commissies. Te Oosthem c.a. was hij o.a. praeses van het breed moderamen van de classicale verga dering van Sneek, algemeen gedele geerde van de Stichting bejaarden huisvesting IJlst en omstreken, welke mede door hem is opgericht en te Oosthem zelf bestuurslid van de chris telijke school en bestuurslid van „It Himsterhus”. Verder heeft hij ook nog godsdienstonderwijs gedoceerd aan de christelijke landbouwhuishoudschool te Sneek. mensen men. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties Lager. Abonnementsprijs t 4,- per half jaar Per post t 6,per hall laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 „De Wip” is het orgaan van de „De Lem- Deze wedstrijden zijn er ook de oor zaak van, dat Homme Wester, die de helmstok op het Heerenveenster skutsje zou hanteren, niet van de partij kan zijn. Zijn plaats wordt inge nomen door de heer J. Lok uit Drach ten, bemanningslid van de Gerben van Manen. Nog twee amateurzeilers zul len in Langweer niet aanwezig zijn. Albert Wester uit Grouw doet mee aan de nationale kampioenswedstrij den in de Valkenklasse op het Braas- semermeer met als gevolg dat het Grouwster skutsje zich voor de wed strijd in Langweer heeft teruggetrok ken. Verder kan mr. Mulder wegens Om hieraan enigszins tegemoet te komen is men ook begonnen met het leerlingstelsel in de land- en tuinbouw voor de jongens die een diploma van de lagere landbouwschool bezitten en niet naar de middelbare landbouw school gaan. Hier tracht men kennis en vaardigheid bij te brengen aan deze praktisch georiënteerde jongens om er geroutineerde werkers van te maken. Ook bezoeken deze jongens geduren de een week drie landfoouwpraktijk- scholen. In Oenkerk heeft men met dit soort jongens de beste ervaring. Ze kunnen daar uit de voeten met het werk. Hieruit blijkt dat er een posi tieve selectie in praktische richting tot stand gekomen is. Dit praktijkonderwijs is niet af. Al le werkzaamheden zijn niet in een les programma te stoppen. Daarom blijft er nog zo veel te leren van vader, buurman, voorlichting en vakbladen. De school moet als het ware een „blikopener” zijn, er moet geleerd wor den om te lezen en te leren. De jon gens moeten geconfronteerd worden met de alternatieven in de landbouw. Het zijn niet alleen de koeien die geld opbrengen. Misschien is er meer te verdienen met varkens of kippen? De oudere boer is nog wel eens te weinig zakelijk en teveel traditioneel romantikus. Er wordt nog te veel in liters gerekend en te weinig in dub beltjes. Een boer moet én ondernemer én werknemer zijn. Soms wordt de licha melijke arbeid te hoog gewaardeerd en komt dit het ondernemerschap in de weg te staan. Ds. J. van Ginkel zal zondagmiddag a.s. om half twee te Oosthem afscheid nemen' van de hervormde gemeente van Oosthem, Abbega en Folsgare (classis Sneek). Veertien dagen later, n.l. zondag 21 september, zal hij in de middagdienst in de Oude Kerk, na in de morgendienst in datzelfde kerkge bouw te zijn bevestigd door zijn vader, ds. B. van Ginkel, emeritus-predikant te Utrecht, intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Ben- nekom, waar hij beroepen is in de va- kature van de derde, nieuw gestichte predikantspiaats. Jan van Ginkel werd op 3 augustus 1931 uit een predikantsgezin te Nieuw- poort geboren. Hij bezocht het „Utrechts Lyceum” te De Bilt en stu deerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1956 deed hij kandidaats examen theologie en in 1958 ook zijn kerkelijk examen. Nadat de heer Van Ginkel in de winter 1958/1959 eerst nog enige maanden bij dr. C. van Leeuwen uit Ermelo, toen nog predi kant van de hervormde gemeente van Eist in de Betuwe, stage had gelopen (werkzaam was geweest als leervica- ris) werd hij eind juli 1959 na een te Utrecht gehouden colloquium toegela ten tot de evangeliebedi -ning in de Ne derlandse Hervormde Kerk. Op 18 ok tober 1959 werd hij door zijn vader bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Uitwijk en Waardhuizen. Op 14 juni 1964 verwis selde ds. Van Ginkel deze gemeente met die van Oosthem, Abbega en Fols gare, waar hij ook weer door zijn va der is bevestigd. Ds. Van Ginkel heeft in de loop der Vorige week donderdag was er een feestelijke bijeenkomst in de christe lijke lagere landbouwschool te Sneek. Hier werden de diploma’s en getuig schriften uitgereikt aan de leerlingen van het Leerlingstelsel in de Land bouw voor de richting veeteelt-weide bouw. wordt geheel bekostigd door een kring van vooraanstaande mensen in Sneek, vergelijkbaar met Rotary-club. Zij vinden in ’t imbe- cillenwerk een dankbaar object om Na de opening door de voorzitter voerde ir. A. Ozinga, directeur van de praktijkschool voor veeteelt te Oen kerk, het woord over: „Welke oplei ding is er nodig voor het agrarisch be roep?” Hij begon met te stellen dat het landbouwonderwijs in Nederland niet „opleidt tot”, maar „voorbereidt op” het agrarisch ondernemerschap. De gemiddelde leeftijd dat een jongen boer wordt is 28 jaar. De daaraan vooraf gaande 10 jaar zijn minstens zo be langrijk als de behaalde diploma’s voor de vorming van de aanstaande boer. Er is een scala van mogelijkheden in het landbouwonderwijs voor de 5% van de Nederlandse jongens die dit onderwijs volgen. Slechts 2%% van de mannelijke bevolking in ons land heeft een agrarische schoolopleiding ge volgd, terwijl ±7% praktisch boer is. Vaak wordt door de ouders verge ten dat die soort van onderwijs geko zen moet worden, die voor hun zoon of dochter geschikt is. Niet ieder kind is geschikt of in staat een vorm van middelbaar of hoger onderwijs te vol gen. De meeste praktisch georiënteerde jongens volgen vaak een school voor lager beroepsonderwijs en zijn op 16- jarige leeftijd van school om dan geen enkele vorm van onderwijs meer te volgen. WAAROM LEERLINGSTELSEL? merking: uit Leeuwarden ontvin gen wij tegelijkertijd een program ma Het verslag constateert dan dat sinds de verbouwing in 1963 het aantal bi bliotheekgebruikers is verdrievoudigd en vervolgt: „Als we daarbij opmer ken, dat de huisvesting wat beschikba re ruimte betreft, nog lang niet toe komt aan wat volgens recente lande lijke ervaringsnormen nodig zou zijn in een plaats als Sneek; dat ook het boekenbezit en de personeelsbezetting nog niet op het juiste peil zijn; dat er vooral van de zijde van de onderwijs instellingen een steeds groter beroep op de bibliotheek wordt gedaan, waar aan tot nu toe om redenen van per- soneelsschaarste niet altijd kon worden voldaan en als we dan ook nog reke ning houden met een toekomstige uit breiding op het gebied van audiovisu ele middelen en de bibliotheek lang zaam zien uitgroeien tot een media theek, dan mogen we stellen dat er nog een belangrijk en interessant werkter rein voor ons ligt. Aan idealisme en enthousiasme om dit werk zo goed mogelijk op te zetten ontbreekt het niet, wat echter wel grote zorgen baart is de vraag hoe te komen aan de benodigde geldmiddelen om dit werk mogelijk te maken. De volgens rijksregeling vastgestel- de subsidies zijn beslist onvoldoende. Deze subsidies zijn gebaseerd op in wonertallen, onafhankelijk van het feit of er relatief veel of weinig mensen gebruik maken van de bibliotheek, en hoewel de gemeente meer geeft dan het verplichte minimum en van het rijk gedurende een aantal jaren een bizonder subsidie wordt ontvangen, stijgen de tekorten onrustbarend. In afwachting van de komende biblio theekwet, waarin ’n betere financiële regeling voor openbare bibliotheken geschapen zal worden, kan het bestuur niet anders dan een beroep blijven doen op de gemeentelijke overheid voor de ontbrekende geldmiddelen die nodig zijn om dit werk, dat toch ken- DE GANG VAN ZAKEN Tenslotte kwam directeur J. Nien- huis nog aan het woord. Deze schetste even in het kort de gang van zaken gedurende deze 2-jarige cursus. Er werden excursies georganiseerd naar de meest uiteenlopende bedrijven. Des kundige sprekers werden verzocht om het een en ander te vertellen over actuele zaken, zoals ruilverkaveling enz. Er werden praktijkscholen be zocht, nl. 2 weken naar Oenkerk en 1 week naar Emmeloord. Ook is gepro beerd iets aan de vorming van de leer lingen te doen. Namens de ouders bedankte de heer Galema de directeur, het personeel en de vele anderen, die bij de cursus be trokken waren. In zijn slotwoord dankte voorzitter W. Wind van Tjerkgaast allen, die hadden meegewerkt aan het slagen van deze gezellige avond. Aan de volgende leerlingen werd het diploma uitgereikt: Jelle Altenburg, Tirns; Sijmen de Boer, Kubaard; Hes- sel Bruinsma, Abbega; Geert Coupe rus, Zurich; Roelof Falkena, Sijbranda- buren; Jacob Feenstra, Koudum; Ger rit Flapper, Elahuizen; Theo Galema, Nijhuizum; Theo Haarsma, Blauwhuis; Jacob Kuipers, Heidenschap; Simon Piersma, Koufurderrige; Klaas Postma, Tjerkgaast; Sake Strilcwerda, Ooster- end; Hinne Wiersma, Hieslum; Jan Wind, Haskerhorne. Een getuigschrift ontvingen: Piet Hofstee, Oppenhuizen; Piet Kooistra, Nijland; Arnold Wieger- sma, Oudega (W.). Dee opbrengst van de kollekte voor het Anjerfonds was in de gemeente Wymbritseradeel als volgt: Gaastmeer en Nijhuizum (ged.) f 126,Gauw- Goënga en Offingawier f 82,18; Heeg f 184,68; Hommerts-Jutrijp f66,25; Nij- land-Wolsum f89,75; Oosthem-Nijezijl f58,54; Oudega-Idsega en Sandfirden f53,21; Oppenhuizen-Uitwellingerga f87,25; Scharnegoutum-Loënga f68,14; Woudeend, Ypecolsga, Indjjk, Smalle- brugge f 122,88; IJsbrechtum f 89, totaal f 1018,88. Friesland uitgereikt werden. Een pri meur voor Sneek In 1967 is met 24 leerlingen begon nen. Hiervan zijn er nu 18 gediplo meerd. Het examen bestond uit ’n theo retisch en een praktisch gedeelte. Voor het praktisch gedeelte moest er ook een werkboek bijgehouden worden om aan tekeningen te maken van de prakti sche werkzaamheden die de leerlingen verricht hebben. Landelijk worden hieraan bepaalde eisen gesteld. Daarna reikte ir. Weezenberg de di ploma’s uit aan 15 leerlingen en aan 3 leerlingen een getuigschrift voor het praktisch gedeelte. Een aantal leer lingen kreeg nog een aantekening dat ze geslaagd waren voor de cursus booglassen voor landbouwers. Als de beste leerling kreeg S. de Boer een compliment vanwege de uit stekende resultaten. Verder bedankte hij de directeur, leerkrachten, bestuur, consulenten, patroons en andere mede werkers om dit eerste experiment te doen slagen. „Hoewel men zou verwachten dat i wel haast het verzadigingspunt bereikt zou zijn, heeft de praktijk anders uit gewezen. Het aantal lezers steeg met 470, terwijl er bijna 20.000 uitleningen meer werden geregistreerd dan in 1967”. Aldus het jaarverslag 1968 van de Openbare Bibliotheek en Leeszaal Sneek. Het percentage inwoners van Sneek dat als lezer staat ingeschreven is ge- 1 stegen van 25,7 tot 26,9%. Dit is bij- zonder hoog, vergeleken met het lan- delijk gemiddelde, dat ligt op ongeveer 9 a 10%. Volgens het jaarverslag is dit hoge percentage enigszins verklaarbaar van- uit het feit dat Sneek voor het omrin- gende platteland een belangrijke een- trumfunctie vervult, met o.a. een con centratie van onderwijsinstellingen. Bovendien wordt het werk geïntensi- veerd door de speciale afdelingen be- j aarden- en schoolbibliotheek. Ge steld mag worden, dat de openbare bi bliotheek in Sneek een begrip is ge- 1 worden, een verlengstuk van het on derwijs, een niet meer uit de gemeen schap weg te denken instituut, dat een belangrijke functie inneemt in het pro- ces van de totale vorming van de mens wat men tegenwoordig pleegt te noemen de „éducation permanente”. AANTAL VERDRIEVOUDIGD De amateur wedstrijd skutsjesilen wordt zaterdag niet op de Goïnga- rypster poel gehouden, zoals aanvan kelijk de bedoeling was, doch op de Langweerder Wielen. Zeilen op het Sneekermeer was niet mogelijk, om dat daar in het komende weekend de nationale kampioenswedstrijden in de 16 m2 klasse beginnen. 1 Tot slot nog wat cijfers. Het totale boekenbezit bedroeg voor de hoofd bibliotheek op 31 december 1968 21.908. Er werden in het verslagjaar niet min der dan 5448 banden aangekocht en 1998 verwijderd. Het aantal uitlenin gen: 163.790; als volgt onderverdeeld: romans 86.645, populair-wetenschap pelijk werk 28.084, jeugdverhalen 35.564, jeugdontwikkeling 13.497. Het totale aantal leden bedroeg 6621 tegen 6112 op 31 december ’67. Opval lend is het aantal jeugdleden: 2991. Dat is meer dan het aantal volwasse nen: 2490. Er blijven dan nog 1140 tie ners (leden) over. Voor de bejaarden is er een aparte bejaardenbibliotheek, die 135 lezers telt (inwoners van rust- en verpleeg tehuizen in Sneek). Zij hebben in 1968 per persoon gemiddeld 80 boeken gelezen. Van de schoolbibliotheek werd door 48 klassen gebruik gemaakt. De leer lingen konden kiezen uit 9360 boeken, andere verplichtingen het Langweer- De balans per 31 december vertoont J-j-x - - een exploitatietekort van f35.686,86. imbecillenwerk onderdeel van activiteiten in de Meerpaal. Imbe ciele kinderen worden gedurende enkele avonden per week in clubs op een plezierige manier bezig ge- deren en leiding een reisje. Dat gebied. Er zouden dan nog grote - - - - - - vlnüo stukken j-— bost moeten worden en hier en daar merweg” en ,,’t Kaatsland”. Maar de nog een meertje gegraven. De kwa- een jaar lang kregen de leden van 1 -.1 L'aI Ar» 1 A M *1 LhLJa «wamam AAAAV» ostem is staat er dat van ,,’t Kaatsland” troffen. Voorzieningen kunnen het moeten blijven verheffen wanneer weinig nieuws is te melden. Het van een natuurgebied uit puur winstbejag een uitgestrekt moet dus de andere speeltuin zijn, VESTIGINGSEISEN? Eigenlijk moesten er vestigingseisen in de landbouw gesteld worden maar de boeren zijn hier zelf op tegen. Ook is het belangrijk dat de jongeren eens de voeten bij een ander onder de tafel steken, aldus de spreker. Na de pauze kwam ir. H. J. Weezen berg, inspecteur van het leerlingwezen te Utrecht, aan het woord. Deze wees erop dat deze avond de eerste diplo ma’s en getuigschriften van het Leer lingstelsel Veeteelt-Weidebouw in Het leek ongelooflijk: 2 september, ruim 7 uur in de morgen in de Pot- marge tegenover Greunshiem, bij tam me en halftamme eenden een grote zaagbek! Het was een wijfje: kastanje bruine kop en bovenhals, vaal grijze bovendelen. De geelwitte buik was natuurlijk onzichtbaar, want zaakbek- ken met hun lang gestroomlijnd li chaam liggen diep in het water. Het was midden in de vaart die daar wel wat breder is, maar toch was de af stand niet meer dan zo’n 12 meter, ook wanneer we hem of haar langs het smalle tegelpaadje naliepen. Plotseling dook hij en kwam even later weer boven met een palinkje van nog geen pinkdikte. Na wat slikken verdween het prooidiertje in de keel, waarna de vogel enige malen dronk, snavel rechtstandig in de hoogte. We hebben de vogel een minuut of tien gevolgd. Later, toen de bootjes kwamen, zal hij wel een rustiger plaats opgezocht hebben. De grote zaagbek er is ook nog een middelste zaagbek is in de win ter, zo lang er open water is, een heel gewone verschijning in meren en plas sen, bijvoorbeeld in de Grote Wielen bij Leeuwarden. Zaagbekken de grote is wat gro ter dan een eend ontlenen hun naam aan de snavel Deze is rood en vrij lang gerekt en smal. De bekranden zijn geheel voorzien van scherpe tand jes, puntig en scherp als een zaag. Zo dat ze gegrepen glibberige vis en pa linkjes gemakkelijk de baas kunnen. Merkwaardig is ook de datum, want de grote zaagbek komt in de regel pas uit het noorden Ijsland, Skandina- vië tot Karhtsehatka vanaf begin oktober tot ons. In het plantsoentje langs de Potmar- ge zagen we enige vinkachtige vo geltjes, maar met het blad nog aan de bomen is het moeilijk waarnemen. Tot er een op de kwekerij over de sloot in het koolzaad vloog, dat nog in de peultjes zat. Een prachtig groengeel diertje, een mannetjes-groenling. In ’t 'ai fries vlasvinken en Flaechsfink in Eindelijk is het Zuidersport- park vlak bij de manege weer bespeelbaar. Zondag a.s. zal de eerste voetbalwedstrijd plaats vinden: Wit-zwart tegen Gorredijk. Het complex van drie voetbalvelden, gescheiden door brede paden, waarlangs houten palen met metaaldraad geen prikkeldraad) en een begin van benlnutina mna er ziin Snort- Prachtlêe gebieden tot reservaat uitgestrekte ruimte voor een kleine oeptanitng, mag er zijn, upon zjjn ye^ia^d en voor het publiek groep uitverkorenen een aantal minnend Sneek kan er trots op verboden. Een even onsympathieke tweede woningen te stichten, daar- zijn. Reeds maken verschillen- als helaas noodzakelijke maatregel, mee deze rust en ruimte voor zich- de schoolklassen eveneens ge- Gelukkig is er nog veel gebied waar zelf opeisend, terwijl het toch ge bruik van dit veld. Binnenkort kan rondl°Pen- Maar hier meenschapsbezit is”. En wanneer geldt: hoe meer mensen, hoe mm- de voorstanders spreken van een zal er nog een officiële opening (jer mooi. Is het een wonder dat „kolossale ekonomische injektie”, volgen. fervente natuurbeschermers deze dan verkopen ze volgens H. hun gang van zaken met lede ogen aan- kostbare ruimte daarmee voor een De Culturele Raad in onze stad zjen? Zij zijn bezorgd over de schotel linzemoes, want: „hier zijn zond ons een exemplaar van het steeds toenemende stroom recrean- de gebruikelijke superlatieven ge inmiddels al huis aan huis bezorgde ten, over de vervuiling en versto- bezigd van de koopman die ruikt boekje, waarin de agenda van acti- ring van de rust, over het land- dat er geld is te verdienen”, viteiten op „it kulturele mêd” voor schap. Het is duidelijk dat hier een het komende seizoen is opgenomen, botsing plaatsvindt, een botsing van In hetzelfde nummer van Vanel- Wie het boekje doorkijkt moet wel belangen. Enerzijds het belang van lus wordt nog eens teruggeblikt op onder de indruk komen van het de stedeling die z’n vrije tijd in de de vergiftiging van de Rijn. Afge- uitgebreide scala van mogelijkhe- natuur wil doorbrengen, anderzijds zien van de verontreiniging door den tot uitgaan. Voor hen die zich bet belang van.... ja van wie ei- chemische bestrijdingsmiddelen kan inspannen om iets goeds te brengen genlijk? Het behoud van de steeds het water op andere manieren hopen we dat een heleboel mensen schaarser wordende stukjes natuur eveneens worden bedorven. B.v. van deze mogelijkheden gebruik mag men wel een algemeen belang als de temperatuur te hoog wordt, zullen maken. Een tip: hoe meer nOemen, dachten wij. En daarmee is men weer aangeland evenementen men gaat bijwonen, vraag is nu, hoe springen we bij een oud zeer: de nieuwe elek- des te meer reductie geniet men. jn (je toekomst om met onze natuur- trische centrale, die volgens de Enfin, bewaar het boekje zorgvul- gebieden? Welk beeld zal Friesland plannen van de provincie aan het dig en raadpleeg het zo nu en dan. over een aantal jaren vertonen? Bergumermeer zal verrijzen. Dr. J. Het is beslist de moeite waard. Het Wat doen we b.v. met het Tjeuke- P. Otto heeft de moed nog niet op- gemeentebestuur werkte mee aan meer? Hierover wordt verschillend gegeven de autoriteiten eens te de totstandkoming van dit door gedacht. Het leek ons aardig deze kunnen overtuigen, dat die cen- drukkerij H. Doevendans N.V. keu- week twee meningen naast elkaar trale daar niet moet komen. Deze rig verzorgde boekje. Nog een op- zetten. In „Dit is Friesland”, het zomer heeft hij weer een paar t orgaan van de provinciale VVV proeven gedaan met water uit de (septembernummer), lazen we wat Sijbesloot. Dit werd in een aqua- voor het komende seizoen. Ook de heer R. Heerkens, beheerder van rium gedurende 14% uur constant hier evenementen op allerlei ge- bet recreatieoord „De Kuilhart” te op een temperatuur van ca. 30 gr. bied: toneel, muziek, ballet enz., Galamadammen, vindt van het plan C. verwarmd. Van het plankton bijna 40 in totaal. Zonder de Leeu- om een bungalowstad aan te leggen leefde toen behoudens een enkel warders te kort willen doen, mag jn bet Tjeukemeer: „Hoe fantas- Roeipootkreeftje niets meer. De gesteld worden, dat een vergelij- tjsch, hoe irreëel, hoe krankzinnig proef wordt uitvoerig beschreven, king van de boekjes in het voordeel het ook mag klinken, die heren De - liteit zal in elk geval in Friesland beide verenigingen onder deze V.V..X voorop moeten blijven staan, een naam verschillende blaadjes in de iets voor anderen te doen. Zaterdag kwaliteit waarbij vooral de ver- bus. Thans hebben de besturen be- a q caat een croen van 20 kinderen scheidenheid belangrijk is. „Laat de sloten hun krant weer gezamenlijk mét 10 man als leiding naar Hel- mensen maar naar Friesland ko- te exploiteren. „We weten zeker dat lendoorn Daar zal men o.m. een men. We kunnen beter overspoeld deze samenwerking de leesbaarheid sprookjestuin bezoeken Het' ver- worden door de recreatie dan door van ons orgaan volledig ten goede trek vindt 's morgens om 10 uur de chemie,” vindt de beheerder van zal komen”, aldus de redactie, plaats bij de Meerpaal >>De Kuilart”. Tot zo ver Dit is Opmerker beschrijft weer een Friesland”. aantal vreemde zaken, die hij heeft Nu de natuurbeschermer J. T. H. opgemerkt. Zoals de man die op- Onze provincie is gezegend met (de H van Hendriksma) in het merkte: „Ik wou dat het maar weer veel natuurschoon. De Friese meren maandblad Vanellus, dat wij vorige eens regende”. Zijn oordeel over de zijn uniek in heel Europa. De wijde week ontvingen. Deze schrijft een autoboxen, die nog in aanbouw zijn, vergezichten imponeren stedelingen uitvoerig artikel onder de kop „In luidt nu alvast: „oerlelijk”. Maar en hen die in bosrijke streken wo- de contramine”. Na te hebben ge- dat hij nog niet geheel op de nieu- nen. Dat alles oefent aantrekkings- wezen op het economisch-ingesteld we situatie is ingespeeld blijkt uit kracht uit op toeristen. Komen er zijn van onze maatschappij vervolgt het stukje over de speeltuin. Wel- veel toeristen, dan zullen voor hen hij: „Daarom zal de natuurbescher- ke? Als men het hele blaadje door voorzieningen moeten worden ge- ming zijn waarschuwende stem is staat er dat van ,,’t Kaatsland” karakter van een natuurgebied uit puur winstbejag een uitgestrekt moet dus de andere speeltuin zijn, ernstig verstoren. In sommige ge- natuurgebied als bij voorbeeld het die per dag 50 kinderen trekt (ge bieden kan zelfs de toeloop van Tjeukemeer opgeofferd moet wor- middeld). Dat is omgerekend voor veel mensen alleen al een bedrei- den aan de genoegens van de een heel seizoen zo’n 5250 kinderen, ging zijn. Dat is de reden dat vaak happy few; om hier midden in deze Een opmerkelijk aantal. conclusie is: dat afgewerkt van het Sneker werkje uitvalt. zjen het goed. Groot aanpakken, koelwater van circa 30 gr. C., dat in dat is de toekomst. En die is er grote hoeveelheden in ’n natuurlijk Sinds een aantal jaren vormt het vlugger dan je denkt. De ontwik- w-ater afvloeit, stellig praktisch - --- de keling op het gebied van de recrea- alle dierlijke organismen van het tie heeft zich enorm versneld en microplankton doodt en daarmee we moeten daarbij niet achter ra- het biologische evenwicht in het ken”. De beheerder van „De Kuil- plankton op ernstige mate ver- v, v.^.. c v- art” zou Friesland in de toekomst stoort. Aldus dr. Otto. houden. Eens per jaar maken kin- willen zien als één groot recreatie- kunstmatig be- speeltuinverenigingen vlakke

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1