Ingebruikneming Zuidersportpark gaat zaterdag gepaard met groot feest fwS Blij Zondag afscheid ds. Postma van Oudega f lp Joh. llüst in Heeg 60 jaar lid van zangkoor ss’lii* waterpoorf-krabbels i 1 IJLST W YMBRITS ER A DEEL Si I 1 i i •i O Eremedaille in goud als beloning voor begaafde organist-dirigent ■■'f van en Er gebeurt wat in Sneek voor sport en recreatie iii Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 1 F ft f Ds. Hylarides naar Achlum f Opbrengst kollekte S» I FM |F »ft Donderdag 11 sept. 1969 II I 4.^ Binnen afzienbare tijd, ver moedelijk al in augustus volgend jaar, is ook in Sneek de verzor- gingsflat gereed. Men is al aan de vijfde verdieping toe; ge tracht wordt om het gebouw, dat een gedeelte van zeven woonlagen en een gedeelte van zes woonlagen, op een onder bouw bevat, in december van dit jaar onder de kap’ te krij gen. Het telt 150 woningen en tal van centrale voorzieningen. Daarover hebben wij indertijd uitvoerig bericht. De flat staat op een mooi plekje in de Stads- J ■tl i® 124e jaargang nr 73 lïS *w* ft ‘J ir zen en hun taal”, waarin gedegenheid zich uit te spreken over een kleine kans, dat en de ierse set- hond is na een dag overleden. ft.s en Mis J F -X*. ........ft Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4Ü91. bij Onder de Linden (van 6 tot 7 uur). Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Een jubileum. Ditmaal betreft het een dame, die niet minder dan 40 lange jaren bij één baas heeft ge- ■- Het wordt een heel feest zaterdagmorgen. Zoals inmiddels bekend, gaat burgemeester Rasterhoff dan het nieuw r-ngelegde Zuidersportpark offi cieel openen, vervolgens naar het in aanbouw zijnde (overdekte) instructie- bad om daar op feestelijke wijze de verdere bouw mogelijk te maken en tenslotte de eerste „spade” in de grond steken voor de aanleg van de derde jachthaven. Er gebeurt dus wel wat in Sneek voor de sport en voor de recreatie. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsad vertenties) lager Abonnementsprijs f 4,- per half jaar Per post f 6,per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsolad Die toekomst is hopelijk niet al te ver verwijderd. De bouw van het overdekte bad zal ongeveer een jaar in beslag nemen. De aanbesteding voor de derde jachthaven vindt eerst daags plaats. dat zich gemakkelijk aanpast, al gaat het dan ten koste van identi teitsverlies. Geregeld elke week zestig jaar lang zich prepareren voor de zondagse ere dienst en studie en repetities met de zangers, jonge koristen opleiden, ook nog assisteren bij trouw- en rouw diensten en dat allemaal figuurlijk en letterlijk pro deo. Daarnaast nog 25 jaar secretaris van het kerkbestuur, lange jaren een vooraanstaande figuur in het zaken- en dorpsleven. Katholiek Heeg mag zich gelukkig prijzen dat er rondom de eeuwwisseling geen bu reaus voor beroepskeuze bestaan heb ben. Ook de burgerlijke gemeente heeft reden om blij te zijn dat deze rijk- begaafde voor Heeg en Wymbritsera- deel behouden is gebleven. De ver diensten van de heer Wüst moesten dan ook wel aan hogerhand gerappor teerd worden. Onder luid applaus deel de de burgervader mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem op te nemen in de orde van Oranje-Nassau. Ten teken daarvan speldde de burge meester hem de gouden medaille op de borst. Deze prijkt thans naast de hoge kerkelijke onderscheiding „Pro Eccelesia et Pontifice” en de medaille in goud van de St. Gregoriusvereni- ging. De fungerende voorzitter van het kerkbestuur de heer E. van Asma dankte de burgemeester hartelijk dat hij persoonlijk op zo’n laat uur naar Heeg was getogen. Vervolgens was het Sneekar Nieuwsblad is een SNEEKER NIEUWSBLAD En een afscheid. De heer F. van Ift F VWft- Ds. D. Postma zal zondagmiddag a.s. om kwart voor twee te Oudega (W.) afscheid nemen van de hervormde ge meente van Oudega, Idsega en Sand- firden. Zondag 21 september zal hij in de middagdienst te Westerlee, na voor af ’s morgens te Heiligerlee te zijn be vestigd, intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Wester lee en Heiligerlee in de classis Win schoten. de evangelisatie te Coevorden ais evan- gelist-voorganger. Op 2 juni 1946 werd hij bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Zoeterwou- de in de classis Leiden. Op 24 april 1955 verwisselde ds. Postma deze ge meente met die van Zoelen in de clas sis Tiel en op 20 juni 1965 werd hij migen nogal sceptisch, zo blijkt uit de extra editie van Limiet, het schoolblad. De kollekte ten bate van de kanker bestrijding heeft in Oppenhuizen-Uit- wellingerga f 280,82 opgebracht. ds. Postma in de ring IJlst mede het jeugdkampwerk georganiseerd. Ook heeft hjj mede de afdeling Oudega- Gaastmeer van het Nederlands Bij belgenootschap nieuw leven ingebla zen. Derk Postma werd op 14 september 1918 te Apeldoorn geboren. Hij be zocht het christelijk, thans Baudartius- lyceum te Zutphen en studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1939 zijn kandidaatsexamen theo logie en in 1940 zijn kerkeljjk voorbe reidend examen aflegde. Nadat de heer Postma in 1941 door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland was toegéla- ten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk was hij ongeveer anderhalf jaar te Kralingse Veer en te Rotterdam-Feijenoord werkzaam als hulpprediker. Daarna diende hij bijna twee-en-een-half jaar de toenmalige (rechtzinnig) hervorm- Afgelopen zondagmiddag heeft ds. L. Hylarides afscheid genomen van de hervormde gemeente van Roodeschool. Zondagmiddag a.s. om half twee hoopt hij intrede te doen te Achlum als pre dikant van de hervormde gemeente van Achlum en Hitzum. Ds. Lammert Hilbrandsz. Hylarides werd in 1915 uit een veehoudersgezin te Draaisterhui- zen bij IJlst geboren. Hjj heeft gestaan in Paes-ns en Moddergat, Augustinus- ga en sinds 1964 in RoodeschooL door ds. J. Bezemer uit Augustiniusga en toen nog predikant van de her vormde gemeente van Wolsum Westhem, bevestigd in Oudega. In 1947 vertrok ds. Postma naar het voormalige Nederlands Oost-Indië om daar enige tijd predikant te zjjn van de Protestantse Kerk in Indonesië te Soerabaja. Te Zoelen ging ds. Postma in 1957 in militaire dienst. Hij is toen ruim een jaar te Harderwijk werk zaam geweest als reserve-legerpredi- kant. Te Oudega was hij sinds oktober 1967 scriba van het breed moderamen van de classicale vergadering van Sneek. Verder heeft hij in de jaren 1967/1968 enige tijd godsdienstonder wijs gedoceerd aan de technische school te Sneek. Tijdens zyn verblijf te Oudega heeft Om dat te accentueren heeft de raad voor sport, recreatie en jeugdwerk een programma samengesteld, dat klinkt als ’n klok. Er vinden zaterdag verschil lende sportevenementen plaats en de Sneker muziekkorpsen zorgen voor muzikale omlijsting. Tal van prominenten hebben een uitnodiging ontvangen. Zij zullen in twee bussen vanaf het stadhuis naar het prachtige nieuwe sportpark wor den vervoerd. Dat wordt om half tieji officieel door de burgemeester ge opend. Hoe dat gebeurt blijft nog een verrassing. Daarna geeft de burgemeester het startsein voor een stedelijk pupillen- toernooi. Jongens in de leeftijd van 8 tot en met 11 jaar, jeugdlid van di verse verenigingen Black Boys, LSC, ONS, „Sneek” en WZS zullen in drie klassen strijden om de overwin ning. In elke klasse zijn twee bekers beschikbaar gesteld plus elf draag- medailles voor de winnende ploeg. De „hoofd”-beker in de A-klasse is opge dragen aan de onverwachts overleden welpenleider C. Witteveen. Op de tennisbanen vinden eveneens twee toernooien plaats: a. Junioren dames, enkelspel; b. Junioren heren, enkelspel. In elke klasse is weer een beker te winnen. Daarnaast ontvangt elke deelnemer een herinneringsdiploma van de ge meente Sneek, getekend door burge meester Rasterhoff. Vroeger lag het probleem „Wat zal mijn kind oorden?” de mensen lang niet zo zwaar op de maag als thans. Vader Christiaan Wüst had zich van reizend koopman ontwikkeld tot geves tigd manufacturier in Heeg en voor hem was het vanzelfsprekend, dat zijn zoon Johannes na de „staatsschool” van meester Koster nog wat handels onderwijs zou genieten en dan in de zaak zou komen. Hij ging dus naar een kostschool in Arnhem. Maar vader Wüst behoorde ook tot de,,lapkepoepen” uit Westfalen, die zo’n geweldige stimulans zijn geweest voor de Katholieke Kerk in Friesland. Hij wist dat zijn zoon artistiek van aanleg was. Muziek, schilderen en te kenen waren zijn lust en zijn leven. Een beroep in die richting kwam niet overeen met zijn commerciële in stelling. Maar wel zouden zijn muzi kale gaven in dienst gesteld kunnen worden van de parochie Heeg. Reeds op 6-jarige leeftijd kwam er een piano in huis. Daar moest o.l.v. meester Koster op gestudeerd worden. Met die meester Koster werkte de oude heer Wüst ook anderszins samen. Als dirigent van het kerkelijk zang koor had hij hem aangetrokken als organist. Hij was wel vrijzinnig her vormd en eigenlijk een pianist, maar je moest al blij zijn dat het orgel be speeld werd. Na enkele jaren had Johannes het pianospelen aardig onder de knie, maar hij moest organist en geen pia nist worden. In Blauwhuis was de le gendarische Age van Asma organist en die had al meer opgeleid. Als jongetje van een jaar of 10 werd Johannes daar twee keer in de week heen gestuurd, eerst te voet, later op de fiets. Het was omke Age, want hij was een broer van zijn moeder, maar hij was nog strenger voor zijn neefje dan voor zijn andere leerlingen. Toen Johannes na de lagere school naar Arnhem ging werd de muzikale vorming doorgezet o.l.v. de begaafde organist van de Walturgiskerk, de heer Christiaansen. Ook de theoreti sche klank van het vak kwam aan zijn trekken. In 1909 was de handels- school doorlopen en kwam Johs. Wüst terug in Heeg. Hij kwam bij. vader in de’zaak en moest zich melden als lid van het zangkoor. Dit hield in dat hij achter het orgel moest plaats nemen, want meester Koster was inmiddels organist bij de Hervormde Kerk ge worden. Van een geldelijke beloning mocht niet gesproken worden. Moeder Wüst was het daar volslagen mee eens. Zij kwam toch uit het geslacht der Pal- stra’s, die in de tijd van het verbod der katholieke eredienst, zich aan het hoofd der overgebleven kudde hadden gesteld. Dat betekende dat ze zich onder levensgevaar in contact stelden met de rondzwervende priesters, dat ze bewaarders waren van de beno digdheden voor de eredienst en dat zij de organisatoren waren van de ge heime bijeenkomsten, die veelal ge houden werden op plaatsen die alleen over het water bereikbaar waren. Met de paplepel was Johannes inge goten: „Werk voor de kerk doe je pro deo, dus niet voor geld”. Dat heeft hij dan ook 60 jaar lang gedaan. Eerst 15 jaar lang als organist, 40 jaar als dirigent en de laatste vijf jaar als dirigent-organist. Het was maandag 8 september juist 60 jaar geleden dat dit begon. De parochieraad van Heeg had ter her denking het zangkoor en de afgevaar digden van parochiële corporaties samengeroep n. Tot verrassing van de jubilaris en zijn familie gaf ook bur gemeester Van Hout acte de présence. Die liet blijken dat hij diep onder de indruk was van de prestaties van de heer Wüst. sprake van een duidelijke terug gang van het Fries, want op elke vijf inwoners van Friesland zijn er nog altijd vier die deze taal spre- woord aan pastoor B. Baartman, die de dank van de parochiegemeenschap in een kort woord onder woorden bracht. Hij stelde de heer Wüst ten voorbeeld van de jongere generatie. Alle moeiten van 60 jaren, belange loos gepresteerd, niet alleen zonder financiële beloning, maar ook nog als het moest voor eigen rekening muziek stukken aanschaffen en andere tekor ten dekken. Als herinnering aan deze dag bood hij namens de parochie een platenatlas van Rembrandt aan. De heer Arjen v. d. Pol bracht ver volgens de dank der koristen onder woorden. De heer Wüst stelde vaak hoge eisen aan het kunnen en de plichtsbetrachting der zangers. Hij kon dit terecht doen, want hij zelf ge troostte zich grote opofferingen. In zijn dankwoord bracht de jubi laris alles terug tot het voldaan heb ben aan de eis van Christus: zet je licht niet onder de korenmaat, begraaf je talenten niet. Dat hij er geen gel delijke beloning voor had hoeven te vragen, kwam doordat hij zegen en voorspoed in zaken gehad had en dat zijn vrouw de extra last die op haar schouders kwam te drukken, er blij moedig voor over had gehad. In zijn slotwoord greep de heer Van Asma de gelegenheid aan om burge meester Van Hout nu hij waar schijnlijk voor de laatste keer een der gelijke bijeenkomst van de Hegemer parochie heeft bijgewoond te dan ken voor alle moeite en zorgen in de loop der jaren. Hij bood hem daarvoor een klein stoffelijk blijk van waarde ring aan. De bijeenkomst in de zaal van de heer T. de Ruiter die alles voor treffelijk verzorgd had was vooraf gegaan door een eucharistieviering, waarvan de gebeden speciaal op het jubileum waren afgestemd. Het zang koor zong onder leiding van de jubila ris tweestemmige en gregoriaanse ge zangen. meer: is het al gedaald tot 29. Wij ver moeden dat Sneek en I 4 'ft' Voor muzikale opluistering zorgen de beide muziekkorpsen, Stedelijk Muziekkorps Sneek en Harmonie, het tamboerkorps van TGP en het tam boer-, trompetter- en jachthoornkorps Advendo. Na afloop begeven de genodigden zich naar de manege voor een, kopje koffie en om te genieten van een stuk je paardensport door leerlingen van de manege of leden van de landelijke- ruitervereniging „De Water-Poorters”. Om 11 uur gaat men naar het zwem bad in het B rgemeester de Hooppark om een kijkje te nemen bij het open- luchtbad en een laatste heipaal te ontkoppen op de plaats waar het over dekte komt. Via de Middelzeelaan in de Stads- fenne rijdt het gezelschap vervolgens naar de plaats waar de derde jacht haven komt. In de Stadsfenne kan men dan de nieuwste aanbouw en de be planting bekijken. Van „De Domp” gaat het tenslotte naar Nij Nazareth, waar tekeningen en foto’s van het instructiebad en de jachthaven een indruk geven hoe het in de toekomst wordt. ftft gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD eens dat het Fries hier heeft afige- ^“«nt wonden geïnstalleerd. Het is van het jaar veel egels, vogels, rat- j- liet voor zo ver bekend een primeur ten, hermelijnen en ander klein Van de plattelanders voor Nederland, het Sneker parle- spul. In de stad komt het nog veel - MpitxAKi, Oii procent de ,jnenimetaelJ' -hmtui. wvi-uv hcl s maar in de grotere plaatsen is dat waarbij alle geledingen vertegen- straten zwerven. Totdat iemand meer: maar net 49.öIn Leeuwarden staan uit de behoefte aan „in- siae, het mededelingenblad van de is het al gedaald tot 29. Wij ver- S'P--dkVi“ het eehoel„_1- moeden dat Sneek en Leeuwarden wordt de schoolgemeenschap actief mevrouw Otto van een hondendra- elkaar niet zoveel zullen ontlopen, betrokken bij de leiding, zo staat in ma. Op een morgen werd een hond Dat zou dan betekenen, dat de het ontwerp. Het biedt aan alle le- o-p de Leeuwarderweg aangetrof- Fries-sprekenden hier ook sterk in hen van de schoolgemeenschap de fen, aangereden door een auto. „On- de minderheid zijn. gelegenheid zich uit te spreken over ze poging om de hond op het kleed- allerlei zaken die gemeenschap be- je te krijgen mislukte, doordat hij treffend, voorstellen en plannen in vreselijk begon te kermen. Dit Een opvallende verschuiving komt dit verband voor te leggen aan be- moesten de eigenaars die hun hond uit het onderzoek naar voren, nl. stuur en leiding en met het bestuur steeds los op straat laten lopen eens de toename van het Stadsfries. Véél en de leiding overleg te plegen over meemaken, dan was er misschien plattelanders die naar de stad ver- te nemen en genomen besluiten en een kleine kans, dat en de ierse set- huizen laten gemakkelijk hun mem- daaruit voortvloeiend beleid. Het ter en de grote poedel, die steeds op metael los en gaan over op Stads- parlement moet voorlopig worden de Leeuwarderweg lopen, die vre- fries. Dat is gemakkelijker dan Ne- gezien als een experiment; een ex- sélijke dood ontspringen. Waar blijft derlands en ze vallen dan niet uit periment waarbij zo’n 70 mensen de, verantwoordelijkheid t.o.v. mens de toon. Want uit de toon vallen is zijn betrokken: uit bestuur, leiding, (automobilist) en dier bij deze eige- voor een heleboel mensen het erg- docenten en leraren. De docenten naar?”, aldus mevrouw Otto. De ste wat er is. Wij zijn een volkje zijn niet bijster enthousiast en som- hond is na een dag overleden. Nog een derde punt is opvallend in dit indrukwekkende onderzoek: 22 procent van de Fries sprekende w ue ocmw- inwPoners van onze dierbar£ provm. wefkt.'Het is mej. L. Smidftwerik- jenne, vlakbij de üudvaart. cie kan het Fries niet lezen. Het zou aam bij de Amro-bank, voor de Vooral op de hogere etages heeft interessant zijn na te gaan hoe dat fusie bij de Rotterdamse bank. A.s. ft men een riant uitzicht over de komt: Hebben ze geen voldoende maandag kan men de jubilaresse landerijen rond Sneek en in de onderwiis gehad? Hebben ze er ooit gelukwensen tijdens een receptie verte op het Sneekermeer. Er zijn al een aantal flats verkocht. Vooral uit het Westen toont men belangstelling. Maar veel mensen kijken liever eerst even de kat uit de boom en wachten zo ver bekend een primeur ten, hermelijnen voor dat honden en katten door de l ze I moeite voor gedaan? Heeft de spelling hier iets mee te maken? Die spelling is eigenlijk niet meer dan een serie afspraken hoe je de woonden gaat schrijven. Bekijk je Reysén, die destijds ds. Van der die afspraken, dan zijn er een hele- Waal opvolgde als leider in het boel tamelijk onlogisch. Dus is het Meerpaalwerk en als eerste beroeps- tot het gebouw helemaal klaar den- Maar tegelijk zijn een heleboel Stichting Open Jeugdwerk, heeft I mensen met het oude vertrouwd ee- Sneek al weer verlaten Zaterdag- zaak een beter systeem uit te vin- kracht in vaste dienst trad bij ftïe daan. Dat blijkt ook wel uit het voor onderzoek. T"1. spreekt 82 procent de „memmetael”, ment wordt tenminste het enige, maar in de grotere plaatsen is dat waarbij alle geledingen vertegen- straten zwerven. Totdat iemand zz percentage al lang zo hoog niet woordigd zullen zijn. Het is ont- voor de wielen krijgt. In Canis Fri- a AA» --‘X J 1--1-_C4-aan cioo tvï zirl/•Ni'l.rsTi Tl ttm»» rJ spraak”. Via het schoolparlement Kynologenclub Sneek e.o., vertelt £s mensen met het oude vertrouwd ge- Sneek al weer verlaten. Zaterdag- raakt. Ze voelen er niets voor dat avond kan men van 8 tot 16 uur Vorige week verscheen het boek er verandering komt, want tot nu toch nog afscheid van hem nemen ft van drs. Lieuwe Pietersen De Frie- toe liep het immers goed. De m de Meerpaal. Zijn opvolgers, de zen en hun taal” waarin ’een aan hele trammelant over de spelling heren Bloembergen en Ruiter, resp. tal opmerkelijke’ feiten over het kan teruggebracht worden tot de projectleider en jeugdconsulent, zijn Fries bijeengebracht ziin Er is seen vraag: liep het tot nu toe werkelijk eveneens aanwezig, zodat men met ft -.fs goed en zo niet, wat schortte er hen kennis kan maken. ft aan? Niet alleen maakt het snelverkeer o xtoa-c uaai In het christelijk Bogerman-Col- bijna dagelijks slachtoffers onder ken. Dat is een verheugende con- I®ge, de ongeveer 1300 leerlingen de mensen, ook heel wat dieren f statering. Wie in een stad als Sneek tellende scholengemeenschap, zal teggen het loodje. Buiten de be- zijn oor te luisteren legt, denkt wel a-s- dinsdag een z.g.^ schoolparle- bouwde kom zijn het in deze tijd f i en ander klein f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1