trits van nam afscheid van 70-jarig Euphonia heeft uitdaging beantwoord Reijsen „De Meerpaal” Gemeente besteedt jaarlijks vier ton voor sport en recreatie zo’n IJLST WYMBRITSERA DEEL en van 7wet' overstroomd door muzikanten en Burgemeester kreeg cheque van 74.000 van comité sportbelangen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 15 sept. 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Nieuwe leiders hebben vele ideeën 30 deelnemers aan tennistoernooi Geslaagd Het Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 124e jaargang nr. 'i - i SNEEKER NIEUWSBL een Aan de Rijkskweekschool te Leeu warden slaagde als volledig bevoegd onderwijzer onze stadgenoot de heer P. D. Haitsma. HET FESTIVAL Voor het festival stonden tien mu ziekkorpsen ingeschreven. Allereerst trad Euphonia voor het voetlicht. De inleiding was knap, de klank niet al- GELUKWENSEN EN ENVELOPPEN MET INHOUD Koos Bob Het bestuur van de jubilerende brass band „Euphonia” achter de tafel tij dens het muziekfestival. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. Advertentieprijs: 15 cent pei mm Bij kontrakt handelsad vertenties lager. Abonnementsprijs f 4,- per hall laai Pei oost f 6.— pei Pali laai Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsolad Tot ieders verrassing kwam er een fles karnemelk uit de kist, die burge meester Rasterhoff hier net heeft opgegraven op de plaats waar de derde jachthaven komt. GELD UIT BURGERIJ De heer Doevendans legde uit hoe het comité sportbelangen is ontstaan uit de federatieve sportraad. Dit co mité heeft zich belast met het bijeen- brengen van gelden. Voor het sport veldencomplex in de Noorderhoek was al eerder een bedrag van f 22.500,af gedragen. Thans kon het comité f 74.000,aan de burgemeester over dragen. Straks zal het gemeentebestuur jaar lijks zo’n f 400.000 op de begroting uit trekken voor de sport en recreatie, deelde de heer Doevendans mee. Na al len te hebben bedankt, die aan dit ge weldige bedrag van f 74.000,hun deel hebben bijgedragen, werd een driewerf hoera uitgebracht. Het Stedelijk Mu ziekkorps speelde spontaan: lang zal hij leven „Advendo”. Geweldig wat dit korps weet te presteren. NAAR DE MANEGE De genodigden gingen vervolgens naar de manege voor een kopje kof fie. Leden van de landelijke ruiter- vereniging „De Water-Poorters” gaven enkele demonstraties springen. De voorzitter van het manege-bestuur, de heer S. Bos, verklaarde dat de manege alle belangstellenden ten allen tijde gastvrij ontvangt. Hij maakte van de gelegenheid gebruik enkele wensen te uiten. Misschien, zo vroeg hij, kan het bosgebied dat in de toekomst tussen Leeuwarderweg en Zwette wordt aan gelegd, ook gebruikt worden voor de paardensport? Voor de raad voor sport enz. en voor het gemeentebestuur bood hij in totaal 6 abonnementen op de manege aan. De manege telt op het ogenblik zo’n 160 a 170 leerlingen per week. Zaterdagavond heeft Frits van Reij- sen, die twee jaar als beroepskracht van de Stichting Open Jeugdwerk Sneek (S.O.J.S.) in jongerencentrum „De Meerpaal” werkzaam is geweest, officieel afscheid genomen van deze stichting, de jongeren, de overheid en alle neven-organisaties. De heer Van Reijsen heeft zijn werkterrein naar Sittard in Limburg verplaatst. Dezelf de avond kon men ook kennismaken met de twee nieuwe leiders Bloembergen, projectleider, en Ruiter, jeugdconsulent. stuur nam, gezeten achter enkele ta feltjes, veel gelukwensen in ontvangst. Diverse bloemstukken gaven de tent een feestelijk aanzien. Daar was ook een fraai stuk bij van de heer en mevrouw R. Lautenbach uit Everson (staat Washington). Zij waren 22 jaar geleden naar Amerika geëmigreerd, thans verblijven ze voor een korte vakantie in ’t heitelan. De heer Lau tenbach is oud-lid van Euphonia. Geleidelijk kwamen er meer men sen. Uit de geluidsversterkers klonken enkele vrolijke plaatjes. Toen nam het korps plaats op het podium. Na een kort openingswoord door feestleider J. M. Nauta presenteerde Euphonia zich en speelde vervolgens een koraal, suite en mars. Uit naam van het gemeentebestuur hield de burgemeester als eerste een toespraak. Hij merkte o.m. op met veel genoegen naar Oppenhuizen te zijn ge- Aan het tennistoernooi, dat zaterdag werd gehouden t.g.v. de ingebruikne ming van het Zuidersportpark, namen 22 meisjes en 8 jongens deel. Er wa ren wedstrijden dames-enkel en he ren-enkel. Omwille van de tijd werd afgeweken van de normale puntentel ling. Door het gemeentebestuur waren twee bekers beschikbaar gesteld, die werden gewonnen: bij de dames door Emiliek Baljet, die won van Ciska Heidinga; bij de heren door Peter Pe tersen, die won van René Flach. De wedstrijden hadden een vlot ver loop onder leiding van de heer J. J. Welter. Het toernooi mag zeker ge slaagd worden genoemd. tijd homogeen, het tempo goed getrof fen. Technisch speelde dit korps be hoorlijk gaaf, al was de klank af en toe wat geforceerd. Embouchure kwe ken, voor de rest vrij goed geheel. Concordia uit IJls>t kwam eveneens goed voor de dag. In aanmerking ne mend het grote aantal jeugdige leden gaf dit korps een verdienstelijke uit voering, doch het werk is nog wat aan de zware kant. Oldeboorn gaf een goede prestatie door pittig en vaak muzikaal spel te leveren. De stemming liet nog wel eens wat te wensen over. Het korps uit Heidenschap, „Studio”, speelde ook zeer enthousiast en gaf blijk van een sterke opvatting. Het korps uit Gaast- meer wist van het te spelen nummer De burgemeester was er wat be duusd van. Hij bracht dank aan het comité en natuurlijk de vele Snekers, die met elkaar voor dit bedrag heb ben gezorgd. Namens de Heidemij. vertelde de heer J. N. Frummel, dat de aanleg van dit sportpark geen eenvoudige op dracht was geweest. De 'grond was niet erg geschikt. Er is daarom zand in de bovenlaag gebracht. De afwatering vraagt nog steeds bijzondere aandacht, speciaal wat de tennisbanen betreft De heer Prummel bood een klok aan. Hierna konden de aanwezigen ge nieten van een nieuwe show van tam- In bloemrijke bewoordingen schil derde de heer J. Baarda, voorzitter van de S.O.J.S., de tijd dat de heer Van Rejjsen in „De Meerpaal” aan het roer stond. Om het jeugdwerk in Sneek goed te laten draaien was er geld no dig. Er bestond een mogelijkheid om subsidie te krijgen van het rijk, maar dan moest men het nut en de nood zaak van het open jeugdwerk kunnen aantonen. Eén en ander leidde tot het aantrek ken van een beroepskracht en op 15 april 1967 kwam Frits van Reijsen, de eerste full-time kracht van de stich ting kersvers van de sociale academie. In de afgelopen twee jaar heeft er een grote verscheidenheid aan activiteiten plaats gehad. Dit is in de eerste plaats een verdienste geweest van de heer Van Reijsen. MOEILIJK MAAR DANKBAAR „Zijn taak hier was niet gemakke lijk. Het was moeilijk maar dankbaar werk. Hij heeft voldaan aan de eisen van een beroepskracht. Er was altijd een prettige omgang met het bestuur. Ik heb bewondering voor het enthou siasme waarmee u zich altijd op uw taak wierp”, aldus de heer Baarda. Hij bood hem een maaimachine, die op originele wijze was verpakt in een grote pop en enkele andere tuinattri- buten aan. Mevrouw Van Reijsen kreeg een bloemetje. De heer J. Stender van de stichting „Jeugd en Muziek” herinnerde aan de prettige samenwerking tussen deze stichting en de heer Van Reijsen, die vaak de organisatie van de JMP-avon- den op zich nam. Ook de persoonlijke omgang was altijd prettig. Dick Feenstra, die de laatste tijd met Frits van Rejjsen samenwerkte, sprak een woordje namens de jongeren van „De Meerpaal”. Hij noemde de tijd dat hij de heer Van Reijsen kende „hard- stitoke fijn” en herinnerde aan de pret tige samenwerking. Hij wenste hem veel sukses in Limburg. PLANNEN Koos Bloembergen en Bob Ruiter hebben, al vele activiteiten en ideeën op papier. Zo komt er misschien een donkere-kamer-groep (de donkere ka mer is 'er al), een filmgroep en een experimentele groep, die weer in ver schillende groepen zal worden opge- gesplitst (toneel, handenarbeid, schil deren). Eens in de twee weken zijn er soosactiviteiten zoals biljarten, kaar ten enz. Zaterdags en zondags kan men in De Meerpaal dansen op muziek van grammofoonplaten of van bands. Ook denkt men er aan enkele „gekke figu ren”, zoals „Johnny de Seifkicker” naar Sneek te halen. Verder bestaan er plannen een bood schappendienst voor bejaarden op te richten. Dit onder het motto „Door jongeren, voor ouderen”. De grootste verandering die de beide leiders zich hadden gedacht is dat de zolderkoffiebar naar beneden wordt verplaatst. De zolder wordt dan op een oosterse manier ingericht en er zal Chinese -thee worden geschonken. STORMACHTIGE ONTWIKKELING „Toen wij met het jeugdwerk start ten, hadden wij niet gedacht aan deze stormachtige ontwikkeling”, aldus de heer C. van Wier van het kerkelijk jeugdvormingswerk van de Nederland se Hervormde Kerk. Het jongerencen trum „De Meerpaal” is in het leven ge roepen door de hervormde gemeente in Sneek. De gedachten gingen aan vankelijk uit naar een jeugdcentrum met zo’n 100 leden. Nog voordat „De Meerpaal” open was hadden zich al 200 leden gemeld en toen het jeugd centrum tien dagen draaide waren er al 350. Er moest toen een ledenstop komen. „Toen de heer Van Reijsen kwam, ontdekten wij wat Sneek ge mist had. Dat het werk momenteel zo goed draait hebben we aan hem te danken”, besloot de heer Van Wier. Dhr. M. B. Knüvers, lid van de raad van sport, recreatie en jeugdwerk, her innerde er aan dat de heer Van Reij sen bok buiten „De Meerpaal” goed werk heeft gedaan. In zijn spaarzame vrije tijd zat hij te werken aan zaken in het belang van de Sneker jeugd. De heer Knüvers wenste de nieuwe beroepskrachten veel sukses. In zijn dankwoord zei de heer Van Reijsen dat hij steeds met ontzettend veel plezier in Sneek heeft gewerkt. Wat hem aantrok in het open jeugd werk was het experimentele. „Wat ik hier heb kunnen doen, kon alleen met medewerking van iedereen. Iedereen hartelijk dank”. VEEL MOEITE GEKOST De burgemeester wees er op dat het een vreugdevolle dag was voor het gemeentebestuur, ja voor de hele Sne ker gemeenschap. Zij die hiermee in aanraking zijn gekomen weten hoeveel moeite ’t heeft gekost om het zo ver te krijgen. Lange jaren zijn de plan nen tot verbetering van het Zuider sportpark onderweg geweest. Een deel van de financiën moest uit de bevol king komen. De vreugde van deze dag is nog niet volledig, aldus de burge meester, want nog is de gehele accom modatie niet compleet. Maar hopelijk zullen we binnenkort hiervoor een op lossing vinden. Deze dag had twee facetten: in de eerste plaats dat Sneek feest kon vie ren, in de tweede plaats, aldus de bur gemeester, „geen woorden maar da den”. Daarom geen lange toespraken en officieel gedoe, maar: „dit terrein is van de jeugd”. De toekomstige cracks van het voetbalveld zouden een toernooi houden. Na een woord van dank tot allen die hebben meegewerkt aan de totstandkoming en de omlijs ting van de ingebruikneming besloot hij met de wens, dat dit park lange tijd een plaats mag innemen en dat het gebruik goede vruchten mag afwerpen. Voor het voetbaltoernooi waren prij zen beschikbaar gesteld door het ge meentebestuur. Eén van deze prijzen was de „Genard Witteveen-beker”, ge wijd aan de onlangs overleden wel penleider. De burgemeester droeg de ze beker over aan de heer Boot. er aan te pas komen en toen stuitte hij al gauw op iets hards. Om kort te gaan, er bleek een kist te zijn begra ven. De inhoud bestond uit een fles karnemelk en een kruik jenever, als mede een groot plakkaat met een toe passelijk rijmpje. Het kostte wel enige inspanning om een en ander naar bo ven te krijgen, maar de burgemeester was er wel mee ingenomen. De burgemeester wees er nog op, dat ondanks dat er voor deze derde jacht haven geen bijdrage van hogerhand wordt verstrekt, toch in zeer korte tijd het besluit tot de aanleg is genomen en men hoopt ook spoedig verder te gaan met de werkzaamheden. Het hele complex wordt 2,8 ha groot en er komt veel groen. „Als we al deze projecten bezien, dan is er wel een gevoel van trots bij het gemeentebestuur”, aldus de burgemeester. Hij dacht dat het zwembad wel één van de mooiste van het land genoemd kan worden. En voor dit bestemmingsplan bestaat eveneens uit het hele land belangstel ling. De feestelijkheden werden in de conversatiezaal van Nij Nazareth be sloten met een koele dronk en hartig hapje. Om kwart over negen verzamelden i boer,- trompetter- en jachthoornkorps de genodigden zich bij het stadhuis, J Het gemeentebestuur, leden van de raad voor sport, recreatie en jeugd werk, de sportraad Sneek, het comité sportbelangen, de directie van het zwembad, bestuur en directie van de jachthavens, vertegenwoordigers der zeilverenigingen, aannemers enz. In twee halfvolle NTM-bussen ging het naar het Zuidersportpark. Daar ston den meisjes met boeketten bloemen te wachten, de jeugdige voetballers ston den klaar en het Stedelijk Muziek korps speelde een vrolijke mars. Na een kort inleidend woordje van de heer Doevendans hees de burge meester de Sneker vlag terwijl de Harmonie het Fries volkslied; speelde, dat door een deel van de aanwezigen werd meegezongen. De officiële ingebruikneming van het Zuidersportpark alsmede de gebeur tenissen bij het overdekte instructiebad-in-aanbouw en op de plaats van de toekomstige derde jachthaven zijn zaterdag volgens plan verlopen. Het stra lende weer maakte het tot een waar feest. Een hoogtepunt van dit feest was zonder twijfel het moment waarop voorzitter K. Doevendans, namens het co mité sportbelangen, aan burgemeester Rasterhoff een cheque van niet min der dan f74.000,— overhandigde. Dit bedrag is bijeengebracht uit de Sneker burgerij en het is bestemd voor de sportaccommodatie. een karakterstuk te maken, zeer ver dienstelijk. „Polyphonia” van Rotte- valle leverde technisch over het al gemeen exact spel. Een plezierige, on gedwongen uitvoering. E.M.M. uit Oudega (W.) speelde af en toe wat geforceerd en te geladen van karakter, doch technisch en dyna misch gaaf; de algehele indruk was zeer goed. Hald Moed van Oosthem leverde een goede prestatie. „Persoonlijk heb ik weer moed en geloof in de toekomst van Hald Moed”, aldus de heer Feen stra. Als laatste trad op „Excelsior” van Ouwsterhaule. Ook dit korps liet een zeer goede indruk achter. Het Sneker korps „Harmonie”, dat nogal wat jeugdige leden telt, stond als laatste korps op het programma. Vanwege het late uur (het was reeds middernacht geweest) werd dit optre den afgelast. De tweede dag van de jubileumvie ring van Euphonia trad de toneelgroep „Altyd Warber” uit Arum op met het stuk „Operaesje Jappinga” van Abe Brouwer. Na afloop was er gelegen heid tot dansen met medewerking van de groep „Short 66”. De heer S. Dijkstra vertegenwoor digde twee plaatselijke verenigingen: de Oranjevereniging, waarvan hij voorzitter is, en Dorpsbelangen, waar van hij oud-voorzitter is. Hij roemde de goede samenwerking met Euphonia, waaruit voor veertig jaar de Oranje vereniging min of meer is ontstaan. Een enveloppe met inhoud en van de Oranjevereniging 70 harde zilveren guldens onderstreepten de geluk wensen. Namens de hervormde gemeente wees de heer F. U. de Jong op de func tie van het korps: de lof van God te brengen. Zo staat ’t ook in het vaan del. Voor de school heeft Euphonia eveneens betekenis. Ds. J. Groenevelt sloot hierbij aan namens de gerefor meerde gemeente. De Oude Bond van christelijke har monie- en fanfarekorpsen was verte genwoordigd door zijn voorzitter, de heer F. Lautenbach. Deze wees er op, dat men graag ieder wil activeren om z’n vrije tijd productief te maken. Voor Euphonia zag hij een goedé toekomst weggelegd als men op dezelf de voet doorgaat. Voor de heren Schraa en Wijnja had hij een verrassing. Zij mochten even naar voren komen met hun dames, die hun mannen immers veertig jaar lang „oantründ” hebben de repetities bij te wonen. Beide jubilarissen kre gen de hoogste onderscheiding die de bond toekent voor dergelijke jubilea, het gouden insigne, alsmede een oor konde. Hijn eigen dames mochten de insignes opspelden. Toen kon het festival verder gaan. Eén voor één kwamen de korpsen op het podium om achtereenvolgens een koraal, een suite of ouverture en een mars ten gehore te brengen. De heer A. Feenstra uit IJist schreef voor elk een beoordeling NAAR ’T ZWEMBAD Bij het zwembad riep een jongetje, de bussen ziende, uit: „Een skoalreis- ke!” Het gezelschap maakte een wan deling door het fraaie openlucht-bad. De palen voor het overdekte zijn reeds geslagen. Het was dan ook slechts een symbolische handeling, die de burge meester verrichtte. Hij sloeg met een speciaal daarvoor gemaakte houten ha mer (met inscriptie) de kop van één der palen kapot. Daarbij herinnerde de burgemeester nog eens aan de moei lijkheden. Dankzij het tekort aan werk gelegenheid kan de bouw van dit zwembad thans uitgevoerd worden. Het is een z.g. werkvernuimingsob- ject. Het plan belooft een waarborg voor een goed instructiebad te zijn. Dat betekent een verhoging van de leefbaarheid in Sneek. Het gemeentebestuur houdt de ont wikkeling nauwlettend in het oog en zodra dit technisch en economisch uit voerbaar is zal het hele openlucht-bad een overkapping van plastic krijgen, zodat het dan het hele jaar door ge bruikt kan worden. NAAR „DE DOMP” Via de Stadsfenne ging de rondrit daarna naar het toekomstige bestem mingsplan „De Domp”, waar vlaggen de grenzen markeerden van de toe komstige derde jachthaven. Deze krijgt een capaciteit van 480 tot 600 boten (naar gelang de grootte). Het bestem mingsplan zal straks zodanig worden opgezet, dat de bewoners de auto voor huis en de boot achter huis kwijt kun nen. Midden in ’t land stond een dragline. In een grote kring ging men hier om heen staan en de burgemeester klom er in om een eerste hap grond te gra ven. Maar de organisatoren hadden het anders uitgedacht. De schop moest „Dizze tiid hdldt in ütdaging yn. Top en Twel hat nei myn bitinken in antwurd jown op dy ütdaging. Alle lokwinsken mei dit jubileum fan Euphonia. Ik hoopje dat ek foar de takomst dizze muzykforiening meiwurkje mei oan in geef stik eigen kultureel libben yn üs Fryske plattelan”. Aldus besloot burgemeester Van Hout van Wymbritseradeel donderdagavond zijn toespraak in de grote tent te Oppenhuizen. Hier werd het 70-jarig bestaan van de „brassband” op passende wijze gevierd. Hoe zou dat anders kunnen dan met veel muziek? Men had daarom een festival georganiseerd, waar aan een tiental Friese muziekkorpsen deelnam. Er was veel belangstel ling; de tent stroomde vol muzikanten en supporters. Hoewel het aanvangstijdstip op 7 komen. Als een vereniging al 70 jaar uur was gesteld,begon ’t pas tegen bestaat, zo vervolgde hij, is het gevaar half acht wat aan te lopen. Het be- groot, dat men er op rekent dat het 1 wel zo zal blijven. Maar we leven in een andere tijd dan voor 70 jaar. Toen vormden de verenigingen jonge- lingsvereniging b.v. de enige moge lijkheden tot ontspanning. Vandaag zijn er veel meer mogelijkheden, zoals radio, t.v., grammofoon, bandrecor- den. Het gevaar is groot, dat het „zelf- doen” in het gedrang komt. Daarom mogen Oppenhuizen en Uitwellingerga dubbel blij zijn dat er nog een muziek vereniging is. Al bestaat deze dan dankzij vele persoonlijke offers. De korpsen komt waardering toe, dat zij „de kop der foar halde”. Na enkele woorden te hebben gewijd aan de heren H. G. Schraa en C. Wijnja, die beiden al 40 jaar lid zijn van Euphonia, wees de burgemeester er op dat de liefde niet van één kant kan komen. Voor wat de korpsen doen mag de gemeenschap wel wat terug doen. Gelukkig laten de mensen de korpsen niet in de kou staan als er medewerking wordt gevraagd. De bur gemeester kwam ook niet met lege handen. Hij bood een enveloppe met inhoud aan. ■v j ■f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1