Komt waterpoort-krabbels Boeiende weergave door Daniel Wayenberg F r.k. school nieuwe aan Eremedaille voor mej. Smid Fries wijkstraat IJLST WY M BRITS ERADEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, aecombineerde uiiaave v4n NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 124e jaargang nr. 75 r rysk Orkest genoot goede belangstelling J.W°B. Niet alleen 40 jaar gewerkt, daarenboven waardering verworven als mens Prof. dr. W. J. Bunia sprekt op Warns-bitinking Meester in vertelkunst verzorgt kindermiddag in baptistenkerk Geslaagd Donderdag 18 sept. 1969 zich bevonden, de snelheid die ze centage van 95 dat goed is, behou- gemaakt en daarvoor zal men zich is dus niet, zoals bij lichte overtre ft Gisteravond is de komende vre- kwitantie of een cheque, waarna de- ker laat zien hoe het misschien zal Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. HUREN FLATS LEMMERWEG De raad krijgt eveneens een voorstel de „kale” huurprijs, inclusief de vaste lasten voor c.v. en voor de liftinstal- latie voor het complex van 96 EBA- flats aan de Potterzijlstraat m.i.v. 1 oktober a.s. vast te stellen voorlopig op f 130,45 per maand voor woningtype I en f 110,90 voor woningtype II. Thans bedragen de huurprijzen voor type I (met 3 slaapkamers) en type II In het kader van de kemthema- acties van het Verbond van Veilig In het postkantoor aan de Wes- tersingel had men dinsdagavond ’n tekort de kas. Een bedrag van f 324,32 ontbrak en men vermoedt Jammer genoeg vallen ze niet erg op. Advertentieprijs; 15 cent pei mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4.- per half laar. Per post f 6.— per hall laar Giro 85 07 48 ter name van Sneeker Nieuwsolad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 De vlag was maandag uit aan het kantoor van de Amro-bank aan de Oos- terdijk. Daar was alle reden voor. Ditmaal was het nu eens niet een man die 40 jaar zijn krachten had gegeven in dienst van één werkgever, maar een vrouw. Op 15 september 1929 begon de toen 16-jarige mej. L. Smid haar loop baan bij de Rotterdamsche Bankvereniging, later Rotterdamse Bank en sinds enkele jaren opgegaan in de Amrobank. Maandagmiddag kon burgemeester Rasterhoff haar de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, uitreiken. Als blijk van waardering voor de persoon van mej. Smid. Mannen van het aannemings- en wegenbouwbedrijf J. van der Wal jr. uit Lemmer waren druk in de weer met ’t asfalteren van de Prins Hendrikkade. De weg was door de vele kuilen en gaten de laatste tijd slecht te berijden. Vanaf het kruispunt met de Ooster- dijk en de Leeuwarderweg tot aan het benzinestation „De Noor- derpoort” werd de kade van een nieuw wegdek voorzien. Hier mee is men gistermorgen om ongeveer half zes begonnen bij het kruispunt, nadat men dinsdagmiddag het wegdek had geprofileerd (kuilen en gaten opgevuld met asfalt). Het asfalteren gebeurde met een grote machine, die maximaal honderd ton per uur kan verwerken. De snelheid waarmee men werkte was afhankelijk van asfalt-aanvoer met speciaal daartoe ingerichte vrachtwagens en de de dikte van de aan te brengen laag. Gisteren en dinsdagmiddag was er éénrichtingsverkeer ingesteld, ’t Verkeer uit de richtingen Heerenveen en Leeuwarden, dat richting Bolsward moest, werd omgeleid door de binnenstad. Vanmorgen was men met het werk gereed. Daarna moeten de witte markeringslijnen enz. nog op het wegdek worden aangebracht. Hef Sneelcar Nieuwsblad is een de Stichting R.K. De Prins Hendrikkade heeft ove rigens wat te houden. Op zulke ogen^^kken is de behoefte aan een rondweg meer dan ooit voelbaar. Het is te hopen dat met de aanleg van de zuidelijke rondweg, die het verkeer van rijksweg 43 om Sneek heen zal leiden, niet te lang meer wordt gewacht. Gelukkig heeft het verkeer dankzij de activiteit van de gemeentepolitie, die voor beperkte omstreeks 5 uur plaats in restaurant Onder de Linden. Mej. Smid mocht hier tal van felicitaties in ontvangst nemen van collega’s, vrienden en be kenden. Zij werd tevens in de bloe metjes gezet. De directeur van de Amro-bank, de heer J. Suwijn, kon behalve de jubi- laresse en naaste familie ook een ver tegenwoordiger van het districtskan toor welkom heten. Hij ging de loop baan van mej. Smid nog eens na en herinnerde aan de moeilijke beginpe riode in de crisisjaren, later gevolgd door de tweede wereldoorlog. In 1936 dreigde ontslag voor de ongehuwde werknemers, maar dit werd door de heer Posthuma, de toenmalige direc teur, verhinderd. Deze wilde haar niet missen. Mej. Smid heeft de meeste herinne ringen aan het kantoor op het Groot- zand. Zij heeft dit een paar jaar gele den dan ook met gemengde gevoelens verlaten. De heer Suwijn besloot met de aanbieding onder hartelijke dank voor de prettige samenwerking van een enveloppe met inhoud en sprak de hoop uit, dat het mooie weer van deze dag symbolisch mocht zijn voor de nog komende jaren. Als collega en als persoonlijke vrien din sprak mej. J. Sietzema uit Dok- kum. Zij wees op het doorzettingsver mogen van mej. Smid. Buiten haar werk had zij bestuursfuncties en ande re taken, die zij plichtsgetrouw ver vulde. Ook had zij goede contacten met de cliënten. Zij moest soms aan gemaand worden meer om zichzelf te denken. Ups en downs heeft zij mee gemaakt. „Je bent mens geweest”, al dus mej. Sietzema. Alweer een jubileum. Volgende week donderdag hoopt de heer J. Lokkerbol, directeur van de r.k. mavo-school „St. Jozef”, een zilve ren dienstjubileum te vieren. Vanaf de stichting is de heer Lokkerbo] aan de school verbonden. Op 25 september 1944 werd hij hoofd van de nieuwe ulo-school. In hotel De Wijnberg kan men de jubilaris ’s middags van 5 tot 7 uur gelukwen sen. Als u nog eens terugblikt was het toch een heel andere tijd in 1929 en de jaren daarna, aldus de burgemeester. Toen stond de Marktstraat ’s morgens haast zwart van de werklozen, die kwamen stempelen. Die tijd heeft ook een stempel gedrukt op de oudere ge neratie. Sindsdien is er in de bank wereld heel veel veranderd. Maar is dat aantal van veertig jaar op zichzelf voldoende aanleiding om vandaag feest te vieren? Wat voor verdienste heeft de jubilaresse om stil te staan bij deze mijlpaal? Vandaag, zo vervolgde de burge meester, mag u toch even achteruit zien. En dan mag u blij zijn, vooral omdat zoveel mensen met u blij zijn, dat u dit jubileum kunt vieren. Want men heeft u leren waarderen, niet al leen als medewerkster, maar als mens. Dat is de waarde van deze dag. Ook de rol die u in het maatschappelijk verkeer hebt gespeeld, zoals het be stuurslidmaatschap van de gymna stiekvereniging Advendo (dat al 35 jaar lang), heeft ertoe bijgedragen, dat u de eremedaille is toegekend. De burgemeester wees er op, dat dit blijk van waardering tenslotte niet is bedacht door mensen in Den Haag, die mej. Smid niet eens kennen, maar dat daar achter staan de mensen die haar wel kennen. Mej. Smid was blij verrast en merk te op: „Dit had ik nooit gedacht.” De burgemeester feliciteerde ook de directie met dit jubileum. De feeste lijke gebeurtenis vond maandagmiddag ter uitvoering van het bestemmings plan „Tinga” van een aantal percelen in dit gebied, ter grootte van 0.35.30 ha. HUREN WONINGEN NOORDERHOEK Voorgesteld wordt om de „kale” huurprijs, inclusief de vaste lasten voor centrale-verwarmingsinstallatie, voor 't complex van 138 simplexwoningen in de Noorderhoek m.i.v. 1 oktober a.s. voorlopig vast te stellen op f 124,80 per maand. Op het ogenblik bedraagt de „kale” huur f 120,25 per maand. Op grond van de thans bekende gegevens is de nieuwe prijs becijferd. De verhoging wordt deels veroorzaakt door de hoge stichtingskosten van deze woningen, als gevolg van uitgevoerd meerwerk, van het aan de aannemer toekomende be drag wegens risicoverrekening, van de hogere aansluitkosten voor gas, water en elektriciteit en van meerkosten voor het dagelijks toezicht bij de bouw, an derzijds door hogere exploitatiekosten wegens grond- en straatbelasting en waterschapslasten. Burgemeester Rasterhoff speldt de ju bilaresse de „versierselen”behorende bij de koninklijke onderscheiding, op. (met 2 slaapkamers) resp. f 128,25 en f 109,per maand. Ook hier gelden ongeveer dezelfde oorzaken voor de verhoging als in de Noorderhoek. It jierliks bitinken fan de slach by Warns yn 1345, dêr ’t üs foarfaers de oerhearsking fan de ütlanske greve Willem IV wisten to kearen, sll halden wurde op sneon 27 septimber o.k. By it monumint, middeis om healwei trij- en. It is de „Stifting Slach by Warns” in eare, dat hja as sprekker dizkear oan- kundigje kin prof. dr. W. J. Burna fan ’e Ryksuniversiteit yn Grins. De hear Burna sil it ha oer „De opdracht fan Warns hjoed de dei”. It monumint, dat yn de nacht foar de bitinking fan 1963 bismodze waerd mei reade, grize en blauwe farve, is fan ’t simmer troch in ploechje frij- willigers in bytsje opknapt. It sil noch wol efkes oanhalde ear’t alle farve der óf is. It doel is dat de tinkstien foar de winter noch wer in kear under hannen komt. Zaterdagmiddag om twee .ur zal de heer Oosterwelder uit Amsterdam een kindermiddag verzorgen in de baptis tenkerk, W. Lodewijkstraat 4. Deze middag, die vrij toegankelijk is voor alle kinderen, wordt georganiseerd door de zondagsschoolvereniging van de baptistengemeente. Te Den Haag slaagde voor het di ploma vakbekwaamheid waterfitter de heer IJ. Henstra te Nijezijl. Het eerste concert in de abonne- mentsserie voor het seizoen 1969-’7O door het Frysk Orkest in Sneek, had dinsdagavond j.l. plaats in een uitste kend bezet „Amicitia”. Het program ma stond geheel in het teken van de romantiek. Libor Pesek, de nieuwe vaste dirigent en opvolger van Alfred Salten, had zijn keuze gemaakt uit werken van drie belangrijke toondich ters uit genoemde stijlperiode: Dwo- rak, Grieg en Mendelssohn. Solist in Grieg’s Concerto voor piano en orkest was de in onze stad niet onbekende meesterpianist Daniël Wagenberg. Grieg schreef zijn opus 16 tijdens een vakantie in de zomer van het jaar 1868 in een afgelegen tuinhuis bij Sölleröd in de buurt van Kopenhagen. In 1869 had de wereldpremière plaats in Kopenhagen. De ontvangst was ui terst koel. Nadien bracht de componist er talrijke wijzigingen in aan. In de gewijzigde versie werd het concert dinsdag vertolkt. Van het thematisch materiaal ontleende Grieg veel aan de Het concert was begonnen met vier Slavische Dansen van Dworak, resp. geschreven in 1878 en 1880 voor piano vierhandig en daarna door de compo nist zelf georkestreerd. Deze composi ties werden een groot succes en heb ben bijgedragen tot de internationale roem van hun schepper. Pesek kent de romantische en klassieke karakte ristieken in Dworak’s muziek als geen ander en gaf dan ook ’n verklanking die aritstiek aan alle eisen voldeed. Na de pauze volgde Mendelssohn’s Symphonic no. 3 in a mineur, bijge naamd de Schotse. Aanleiding tot de compositie van dit werk waren in drukken van een reis door Schotland. Het is vooral de melancholieke sfeer van het landschap, die in deze muziek terug wordt gevonden. Een belangrijk facet bij Mendelssohn is de melodie. De prachtige melodieën, aan de folk lore ontleend, zijn de opeenvolgende lichtpunten in dit langwijlige werk, dat ondanks de meesterlijke hantering van een kleurig orkestraal klanken spel niet de spanning opwekt die men verwacht te zullen beleven. Dank zij Pesek’s artistieke begaafd heid, zijn zin voor lijn en kleur, zijn kijk op bepaalde details, kreeg het werk een vertolking die toch aan ve len genoegdoening zal hebben schonken. Noorse volksmuziek. Verrassend is het begin, de pauken- roffel; markant het inleidingsmotief. Merkwaardig is de inzet van het Ada gio met z’n gedempte violen, zachte hout- en koperklanken, waarin de pia nopartij op fijne manier is verweven met het orkest. Kostelijk is vooral de finale met haar vele contrasten en de slotclimax die het werk bekroont. De uitvoering van dinsdag kenmerk te zich door een ferme aanpak. Wayen- berg liet zijn luisteraars niet in het on zekere. Hij nam bewust het initiatief en wist in frappant samenspel met Pe sek en het orkest, afgedacht van de wat onevenwichtige slotfase, tot een organisch geheel te komen. Wayen- berg’s toucher was krachtig in de for- te-delen, uitdrukkingsvol in de lyri sche fragmenten. Grieg’s opus kreeg een boeiende weergave, waarvan het aandeel van het orkest zeer belangrijk was, en die getuige de hartelijke ova tie door de zaal hoog werd gewaar deerd. Op de schutting bij de Amro- des te akeliger, daar hij op het punt bank zijn door de OJC (Oecumeni- staat in het huwelijk te treden. Op sche Jeugdcommissie) enkele bord- het postkantoor zou men graag zien, jes gespijkerd met slagzinnetjes in dat daarom het betreffende stuk de geest van de Bond zonder Naam, boven water kwam. SNEEKER NIEUWSBLAD Het bestuur van Scholen te Sneek heeft er bij nader inzien de voorkeur aan gegeven een nieuw schoolgebouw, ter vervanging van de St. Thomas van Aquinoschool aan de Hooiblokstraat, niet in de Noor derhoek doch in de wijk Lemmerweg- oost te doen bouwen. De keus is daar bij gevallen op een terrein aan de Frieswijkstraat. Het is nog niet helemaal zeker of de nieuwe school hier inderdaad komt. De voor de bouw van de school benodig de vergunning moet nog worden ver kregen. In verband hiermee dient in het be sluit tot eigendomsoverdracht van het terrein door de gemeente aan de stich ting het voorbehoud te worden ge maakt, dat deze vergunning wordt ver kregen. B. en w. stellen de Sneker raad voor het bedoelde terrein in eigendom over te dragen. De opper- vakte bedraagt ca. 4150 m2. In 1967 verleende de raad medewer king voor het stichten van een nieuw schoolgebouw, dat toen in de Noor derhoek was gedacht. De aanvraag om het terrein aan de Frieswijkstraat over te dragen brengt verandering teweeg in de plannen m.b.t. dit terrein. Want krachtens het vigerende bestemmings plan is het bestemd voor meergezins- huizen in drie lagen en boxengarages. De grondprijs bedraagt f40,per m2. De vereiste bouwvergunning voor de school zal dan ook slechts met toepas sing van de Wederopbouwwet kunnen worden verleend. UITKERING-INEENS VOOR PERSONEEL Als de raad ermee akkoord gaat, krijgt het personeel van de gemeente een salarisverhoging over 1969 in de vorm van een uitkering-ineens. B. en w, stellen voor aansluiting te zoeken bij de voor het personeel in dienst van het rijk getroffen maatregel. Teneinde de achterstand in de loonontwikkeling in vergelijking met het particuliere bedrijfsleven op te heffen, heeft de regering besloten het rijkspersoneel over dit jaar voor een uitkering-ineens in aanmerking te brengen. De uitke ring bedraagt over elke maand of ge deelte van een maand 0,39% van de op 1 september j.l. geldende som van salaris, vakantietoelage en kindertoelage (incl. kinderbijslag. AANKOOP WONING Voorgesteld wordt de woning met erf IJlsterkade 40, eigendom van de heer D. de Haan, aan te kopen. Het perceel wordt niet meer bewoond. B. en w. achten de aankoop voor de ge meente van belang. Bij de ingekomen stukken is een verzoek om ontslag van de heer J. v. Es, onderwijzer aan de Gysbert Japiks- school. Voorgesteld wordt dit eervol te verlenen. Over het beschikbaar stellen van een strook grond aan de Kanaalstraat voor de bouw van een benzineverkooppunt is een schrijven binnengekomen van R. Zijlstra’s Kolenhandel. B. en w. stellen voor dit ter afdoening in hun handen te stellen. Medegedeeld wordt dat Gedeputeer de Staten het bedrag per leerling voor debiele kinderen, dat door de raad voor 1968 was vastgesteld op f 278,16 (resp. f 240,zonder kosten instand houding) met f 2,hebben verhoogd. AANKOOP WEILAND B. en w. stellen voor een stuk wei land ter grootte van 2.46.00 ha, gele gen nabij de Geeuw, aan te kopen van de diaconie van de doopsgezinde ge meente van IJlst. Het perceel is voor de wettelijke duur van zes jaar ver pacht. Met het oog op de toekomstige ontwikkeling in dit gebied achten b. en w. de eigendomsverkrijging voor de gemeente van belang. ONTEIGENING Opnieuw krijgt de raad een besluit om voorlopig goed te keuren het plan tot onteigening t.n.v. de gemeente en ten behoeve van de ruimtelijke ont wikkel in.. en de volkshuisvesting en W 4» gemeentepolitie, aie voor oeperKte omleiding zorgde, geen al te grote stagnatie ondervonden van de J werkzaamheden. Afgezien van klei- ne opstoppingen in de binnenstad door grote vrachtauto’s. avutü v au xxcx v ci uuiiu vaii v enig Verkeer heeft de Sneker gemeente- politie vorige week op de Singel controle gehouden op de bromfiet- sen. Het ging hierbij vooral om de *i technische staat waarin de karretjes zich bevonden, de snelheid die ze S konden behalen enz. De conclusie van de politie is dat over het alge- meen de brommers in goede, dat t wil zeggen rijvaardige conditie ver- keren. Men noemde ons een per- centage van 95 dat goed is, behou- dens kleinigheden. Voor technische gebreken wordt proces-verbaal op- gemaakt en daarvoor zal men zich dan later voor de kantonrechter hebben te verantwoorden. De boete is dus niet, zoals bij lichte overtre- dingen, direct afkoopbaar bij de po- litie. In het algemeen werd de ver- balisant in de gelegenheid gesteld het gebrek te (laten) verhelpen en X dit te tonen aan het bureau. In één S geval moest de brommer in beslag worden genomen, omdat rijden hiermee onverantwoord werd ge- acht. U1CVC1 CXVXJXX'XX IC MC XXAZXXXXXXXXXXX V X x. 5 desweek in Amicitia ingeleid met de vertoning van twee films, die de verschrikkingen van een atoomoor- 5 log uitbeelden. Twee van dergelijke H films achter elkaar, het vergt wel wat van de menselijke geest. „The 5 War Game” was hier al eens eer- der te zien. Maar ook wanneer men deze film voor de tweede keer ziet, 5 wordt men er door geboeid. Be- S klemmend is de keiharde realiteit, die toch niet echt is, want de ma- ker laat zien hoe het misschien zal toegaan als er een oorlog uitbreekt. Het commentaar is nuchter; na b.v. een schokkende scene, waarin de ergste slachtoffers van de aanval door politiemannen worden afge- maakt, wordt alleen gezegd: „This is nuclear war” (dit is atoomoor- log). De tweede film, „Fail-safe” toont een mogelijkheid waarop een dergelijke oorlog kan ontstaan: door een technische storing in het vei ligheidssysteem. Wat er dan alle maal kan gebeuren wordt zeer rea listisch vertoond, waarbij de reac ties van de mensen in wier handen het lot van miljoenen ligt, zeer tot nadenken stemmen. Ongeveer 150 merendeels jeugdige belangstellen den hebben een leerzame avond gehad, dankzij de Sneker raad van kerken. De voorzitter van deze raad, dr. K. M. Witteveen, leidde de avond in het kort in en wees op de vrijdagavond wanneer het thema van deze vredesweek, de verhou ding tussen rijk en arm, in Amici-' tia zal worden ingeleid door drs. J. P. Pronk, een deskundige op dit terrein. De onrechtvaardige verde ling van goederen is een grondoor zaak van de oorlog. Hoe aan deze - onrechtvaardige toestand een ein- dat dit is betaald or een AOW- de te maken? Om een ieder op te kwitantie of een cheque, waarna de- wekken zich te bezinnen op deze Fne >di®x h!- bxdr?g ontvinS °ok vraagstukken wordt de vredesweek deze k,witantie of cheque per abuis gehouden. weer heeft meegenomen. Maar de betrokken ambtenaar draait er nu voor op. Dit is voor de jongeman -- K..

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1