F AGENDAJ Protestantse patiënten in ziekenhuis hebben nu vaste geestelijke verzorger Sneker wint 1ste Parallelweg langs rijksweg 40 tussen Sneek en Scharnegoutum Heerenveens Vokaal Ensemble op eerste stadhuisconcert 1969-70 pnjs kunst-wedstrijd I IJLST WYMBRITSERADEEL I in van en drijfhout; nieuwsblad Eerste NBI-flats pas eind november gereed Ijsclubs „Friso” en „De Friesche Jeugd” gaan praten over fusie Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Maandag 22 sept. 1969 124e jaargang nr. 76 wil lïll Bromfietser verleende Meisje uit Sneek bij Emmen gedood door trein Mr. Tadao Yoshida komt volgende week in Sneek Achterstand door personeelstekort Opbrengst kollekte Gaper van Leeuwenburg in Arnhem gevonden Invaliden kunnen wel ontheffing krijgen van parkeerverbod Inbraak bij Zijlstra leverde niets op geen voorrang aan auto W: I SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4Ü91. De kollekte voor de kankerbestrij ding heeft in Oosthem en Nijezijl f 204,80 opgebracht. De vorig jaar spoorloos verdwenen gaper van drogisterij Berkhout aan het Leeuwenburg is teruggevonden. Een Sneker ontdekte het beeld in een so ciëteit te Arnhem en waarschuwde de politie. Tegen een aantal studenten uit Arnhem is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal. Vrijdag 26 september Stadhuisconcert in stadhuis te Sneek. Aanvang 20.00 uur. Heerenveens Vokaal Ensemble o.l.v. Cor Nijdam. Zaterdag 27 september Wijnfeest in Vreewijks Wcinstube te Drachten. M.m.v. ,Die Tiroler Alpenrose Kapel’ Tiisdei 21 en woansdei 22 oktober Krite Snits. Jouster Krite toanlel mei de „thriller” „De boer en zijn lot”. Donderdag 25 september Joustermerke. Aparte ponymarkt. Kermis, Agra rische schouw. worden gehouden. Deze expositie is donderdagavond door de burgemeester van Groningen geopend en duurt tot 6 oktober. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Advertentieprijs; 15 cent per mm Bjj kontrak! handelsadvertenties lager Abonnementsprijs t 4,- per half laar Per post f 6.— per half laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De jury kende twee hoofdprijzen toe in Groningen, vier in Friesland en twee in Drenthe. Behalve de heer Bos ma kreeg ook onze oud-stadgenoot pastoor J. H. Janning te Workum een eerste prijs. De prijs bestond uit f 100. De acht eerste-prijswinnaars zullen meedingen naar de landelijke hoofd prijzen (f 1000,f 750,en f 500, Hun werk zal van 29 november tot 14 december worden geëxposeerd in „De Doelen” te Rotterdam. In verband met de spoedige gereed- koming van de verbetering aan de ijs baan men kan wel stellen, dat Sneek een nieuwe ijsbaan heeft zijn er tussen de besturen van de bei de ijsclubs in onze stad besprekingen geweest over een eventuele fusie. Mor genavond houdt de ijsvereniging „De Friesche Jeugd” een buitengewone le denvergadering, waar de fusie met de ijsclub „Friso” zal worden besproken. In een loods van Zijlstra’s Kolen handel aan de Bolswarderweg is in de nacht van zaterdag op zondag inge broken. Door een deur te forceren wist men binnen te komen. In het kan toor werden laden overhoop gehaald. Er wordt evenwel niets vermist. Er was trouwens geen geld aanwezig. De politie heeft de zaak in onderzoek. Onze stadgenoot, de heer J. Bosma, is één van de acht eerste-prijswinnaars in Groningen, Friesland en Drenthe van de door de Co-op uitgeschreven wedstrijd „Kunstenaars in eigen tijd”. Hiervoor kwamen uit het hele land bijna 11.000 inzendingen binnen, waar van uit Friesland 272. De inzendingen zijn als foto’s van schilderijen, teke ningen, beeldhouwwerk, houtsnijwerk enz. ontvangen. Bovenstaande foto toont het werkstuk van de heer Bosma. Uit de provincie Friesland bleven uiteindelijk 24 werken over voor de tentoonstelling, in het Museum voor Stad en Lande te Groningen, één van de vijf die op verschillende plaatsen Een historisch ogenblik was het gistermiddag, toen in de Martinikerk ds. J. den Hartogh werd bevestigd als predikant voor bijzondere werkzaamhe den, nl. geestelijk verzorger van de protestantse patiënten van het St. Anto- niusziekenhuis. Het bijzondere is niet zozeer het feit dat een hervormd pre dikant toetreedt tot de vaste staf van een tot voor kort rooms-katholiek, zie kenhuis. Wel dat voor het scheppen van deze plaats drie instanties samen werkten: de hervormde gemeente Sneek, waarin de nieuwe predikant is be roepen, het bestuur van het ziekenhuis, dat hem heeft benoemd, en last but not least de Sneker raad van kerken. Deze raad, heeft er zeer voor geijverd. Door de Rijkswaterstaat is een plan ontworpen voor de aanleg van een pa rallelweg langs de westzijde van rijks weg 40 tussen Sneek en Scharnegou tum. De aanleg van een parallelweg wordt noodzakelijk geacht om het ge deelte van rijksweg 40 tussen genoem de plaatsen tijdig te ontlasten van het landbouwverkeer, opdat de hoofdrij baan voldoende capaciteit zal behou den om het snel toenemende verkeer te kunnen blijven verwerken. Uitein delijk gaan de gedachten uit naar een geheel nieuwe autowegverbinding tus sen Sneek en Leeuwarden. De ver wachting bestaat echter niet dat deze weg op korte termijn tot stand zal ko men. Maand september Bar-Dancing ,JDe Lichtboei” Italiaans orkest „Ico- sachi”. Bar-Dancing-Discotheek „Ludabar” Neerlands topdeejee Frederik Klomp. Bar-Dancing ,,’t Singeltsje”. Iedere vrijdag, zaterdag en zondag „De Woodpeckers”. ihierin de „in ds. 1L.. Hartogh werken in het team Het bijzondere karakter van de dienst kwam al direct aan het begin tot uiting toen naast de drie niet-dienst- doende hervormde predikanten ook een r.k. priester, nl. rector W. F. Switsar, in de kerkeraadsbank aanschikte. Deze is al langer als geestelijk verzor ger aan het ziekenhuis verbonden. De dienst werd voorts bijgewoond door vertegenwoordigers van diverse orga nisaties: het gemeentebestuur van Sneek, de burgemeester van Wymibrit- seradeel, afgevaardigden van andere Sneker kerken, van de classis Sneek der Hervormde Kerk en uit de vorige gemeente van ds Den Hartogh, Be- dum (Gr.). Dr. K. M. Witteveen hield een korte predikatie n.a.v. Mattheus 25 36 „Ik was ziek en gij hebt mij bezocht”. Gaat het, als men dit bijbelgedeelte gelezen heeft, nu alleen om de mede menselijkheid, om broederschap en is al het andere franje? Dat is niet zo, integendeel, want we leren dat alleen door Christus dat alles ons openbaar gemaakt wordt. Hij laat ’t ons zien. Er wordt van ons gevraagd: doe wat. Er wordt ons gewezen op de menselijke nood. De zieke mens wordt ons „op het hart gebonden”, aldus ds. Witteveen. Dat er nu een ziekenhuispredikant is wil natuurlijk niet zeggen, dat wij geen ziekenbezoek meer hoeven te doen, omdat hij het wel doet. Wei kan gezegd worden, dat het werk van de geestelijke verzorger voor het welzjjn en het herstel van de patiënten van groot belang is. De pastor heeft zich Gespecialiseerd”, hij weet van en van de zieken. Hij staat e van het bestaan”. Zo zal tkt Sneeknr Nieuwsblad is een Vrijdagavond a.s. opent de nieuwe serie stadhuisconcerten met een optre den van het radio, televisie en gram mofoonplaat in korte tijd ook buiten Nederland zeer bekend geworden Hee renveens Vokaal Ensemble, onder lei ding van Cor Nijdam. Velen zullen zich deze uit 15 jonge enthousiaste zangers en zangeressen bestaande groep nog herinneren van hun suksesvol optre den, tweemaal in de afgelopen jaren, in de scrip „Een uur Kerkmuziek”. Thans komt dit kamerkoor wederom r lar Sneek, nu met een anders geaard en bovendien avondvullend program ma. En de Weense dirigent Norbert Deini- ger sprak van een „Fest der schonen Stimmen”. Met andere woorden ook al zou men van ’t (verwerpelijke) standpunt uitgaan, dat wat „van zo dichtbij komt” niet veel bijzonders kan wezen dit concert mag men niet missen. Dat geldt dan speciaal ook voor de ve le koorzangers die onze stad rijk is. Bovendien zijn onze stadhuisconcerten „vermaard om hun gezellige aard”, om met de Schoolmeester te spreken. Van daar dat het Comité Kamermuziek- vrienden (waarin samenwerkeh: Kunst aan Allen, Nut, Jeugd en Mu ziek en Culturele Raad) rekent op een eivolle raadzaal óók met de gratis koffie in de pauze. De toegangsprijs bedraagt f 2,50. Serie-B Jeugd en Mu ziek gratis; houders Jongerenpaspoort f 1,50. van het St. Antoniusziekenhuis. Wij hopen dat hij ’t vertrouwen zal genie ten van de bevolking in de Zuidwest hoek, zo besloot ds. Witteveen. Na de bevestiging hield ds Den Har togh zijn intredepreek, eveneens aan de hand van een toepasselijke tekst, nl. Jesaja 53 4a „Nochtans, onze ziekte heeft hij op zich genomen en onze smarten heeft hij gedragen”. Dit tekstwoord wilde de predikant niet alleen zien als uitgangspunt voor de geestelijke verzorging, maar voor alle werk dat in het ziekenhuis wordt gedaan. Daarin neemt de geestelijke verzorging een voorname plaats in, want de zieke tobt vaak met vragen, zorgen, angst. De Bijbel leert ons, dat Jezus zich het lot van de zieken aan trekt. Hij preekte het Koninkrijk Gods, het rijk van vrede en gerechtigheid, niet alleen met het woord, maar ook met de daad. Heenwijzend naar een betere toekomst. In dit licht mogen wij al dit werk in de ziekenhuizen zien. God staat hier achter en zegent het. Na afloop kon men persoonlijk ken nismaken met de familie Den Har togh in het restaurant van het zieken huis. Een tamelijk nieuwe auto liep gis termiddag op het kruispunt Ooster- dijk-Ged. Pol vrij ernstige schade op doordat de 16-jarige D.P. uit Sneek op zijn bromfiets geen voorrang verleende aan de automobilist de heer W.B. uit Apeldoorn. Niemand werd gewond. Ook de bromfiets kreeg schade. Donderdag 25 september Stadhuis Sneek. Lezing over het Requiem van Antonin Dvorak met muzikale voor beelden door de Culturele Commissie van het Toonkunstkoor Concordia te Leeuwarden. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dat bedrag is bepaald op f 140, Een lid van het college kan zich met dit standpunt niet verenigen. Hoewel op zichzelf niet tegen toekenning van een uitkering tot een gelijk bedrag voor alle ambtenaren, acht dit lid een dergelijke maatregel in dit geval on redelijk nu deze slechts een deel van het gemeentepersoneel omvat. Hij wijst er in dit verband op dat ten aanzien van een belangrijk deel van het ge meentepersoneel, zoals het onderwij zend en het politie-personeel, de re geling van de bezoldiging aan de com petentie van het gemeentebestuur is onttrokken en deze personeelsleden rechtstreeks onder de rijksregeling vallen, zodat er een z.i. niet te aan vaarden ongelijkheid tussen de ver schillende categorieën personeel van de zelfde gemeente zal ontstaan. WETHOUDERSWEDDE De raad krijgt voorts een begrotings wijziging aangeboden voor 1969, waar in de verhoging is opgenomen van de jaarwedden van de wethouders. Het gaat hier om een wijzigingsbedrag van f 5412,Door GS is de bezoldiging van de wethouders m.i.v. 1 januari ’69 vastgesteld op f 15.975,per jaar. Volgende week maandag zal Mr. Ta dao Yoshida, directeur van de grootste onderneming ter wereld op het gebied van vervaardiging van ritssluitingen, Sneek bezoeken. Ook de Japanse am bassadeur in Nederland komt naar de Waterpoortstad. Mr. Yoshida maakt een rondreis langs alle buitenlandse vestigingen van zijn onderneming en zodoende ook het Sneker bedrijf. Dit is, als één van de 18 overzeese loten van het Japanse concern, in 1964 in onze stad gevestigd en het verzorgt de produktie voor ge heel West-Europa. De heer Yoshida zal met de directie van de Sneker vestiging en de Japan se ambassadeur een bezoek brengen aan het stadhuis, waar het gemeente bestuur een ontvangst houdt. Daarna houdt Yoshida (Nederland) N.V. een receptie in hotel De Wijnberg. Mr. Yoshida zal het Sneker gemeentebe stuur zijn dank betuigen voor de on dervonden medewerking bij de vesti ging van het Nederlandse bedrijf. BEWONERS EENHEID WILLEN VOETBRUG OVERDOEN De gezamenlijke bewoners van de Eenheid hebben zich tot de raad ge wend met het verzoek de bij hen in eigendom en beheer zijnde voetbrug, welke gelegen is over de tussen de Kerkhoflaan en de Eenheid lopende gracht, over te nemen. Met betrekking tot dit verzoek mer ken b. en w. het volgende op: Op 27 januari 1914 besloot de raad dezer gemeente aan G. Lanting en de woningvereniging „de Eenheid” en hun rechtverkrijgenden tot wederopzeg ging vergunning te verlenen tot „het daarstellen en hebben van een loop brug je over de Kerkhofsgracht tegen over het kadastrale perceel gemeente Sneek, sectie A, nummer 2276”. Als voorwaarde werd aan deze vergunning o.a. verbonden dat het brugje moest worden en blijven opengesteld voor het publieke verkeer, dat het brugje voortdurend in schouwbare toestand moest worden onderhouden en dat het onderhoud ten laste zou zijn van de Enkele reakties. De beroemde zan geres Marie Cécile Moerdijk zei tegen een verslaggever van de Friese Koe rier: „Het is fantastisch, een lust voor oog en oor. Heel muzikaal en heel in telligent. Ik heb het me niet kunnen voorstellen en kan alleen maar in su perlatieven spreken.” J.W.B. in het Sneeker Nieuwsblad: „Sublieme zang een tot in de perfectie functione rende koorzangkunst. Wat deze zang groep aan koorklank produceerde was in één woord subliem.” Terwijl de Harlinger Courant meldde: „Dit was zang van de hoogste orde, zuiver gaaf, met veel uitdrukking en volkomen be heerst”. Vol lof zjjn ook de dirigenten van buitenlandse koren waarmee het en semble in aanraking kwam. De Ame rikaanse koordirigent Leon Thurman (Ohio) zei: „The Ensemble sang very musically, with musicianship and well- blended vocal quality. They are all fine musicians as is their conductor.” Gisteravond is op een met knipper lichten beveiligde overweg tussen Em men en Nieuw-Amsterdam het Sneker meisje Boukje Anna Venema, 23 jaar, om het leven gekomen toen de auto waarin zij met haar verloofde zat, door een trein werd gegrepen. De verloofde, een jongeman uit Surhuisterveen, was eveneens dood. Het meisje woonde in de De Colignystraat. n I „Indien het huidige werktempo kan worden gehandhaafd, kunnen de eerste woningen omstreeks eind november a.s. voor bewoning gereed komen”. Dit antwoorden b. en w. on een door het raadslid de heer J. P. de Vries schrif telijk gestelde vraag over vertraging in de bouw van de 152 NBI-woningen in de „Stadsfenne”. De heer De Vries had gehoord dat de eerste woningen niet eerder klaar zou den komen dan in het laatst van no vember of december a.s. Gezien de vlotte start bij de bouw van deze flats achtte hij dit wel zeer teleurstellend. In aanmerking genomen dat er mo menteel praktisch geen woningen zijn toe te wijzen, zou deze situatie wel zeer stagnerend werken bij het thans nog bestaande woningprobleem. Ten slotte vroeg hij het college de zaak te onderzoeken en zo mogelijk te bevor deren dat de afbouw sneller gaat plaatsvinden. Het antwoord van b. en w. luidt dat een groot personeelstekort oorzaak is van de ontstane belangrijke achter stand. Er is voortdurend bij de aanne mer op maatregelen aangedrongen, die een versnelde afbouw der woningen bevorderen. De N.B.I. heeft onlangs zoveel personeel van een ander bouw bedrijf geleend, dat nu weer van een redelijke vooruitgang van het werk kan worden gesproken. Maar het is niet mogelijk nog belangrijk vroeger dan eind november de eerste wonin gen gereed te krijgen. Middelen om de aannemer tot een snellere afbouw te dwingen zijn er volgens b. en w., mede gelet op de spanning op de arbeids markt, onvoldoende aanwezig. De vraag of het juist is dat op aan vragen voor ontheffing van het par keerverbod door invaliden ongunstig wordt beschikt wordt door b. en w. ontkennend beantwoord. Zoals wij onlangs publiceerden had den de raadsleden mevrouw De Graaff-Nauta en de heer Gerrits schriftelijk enkele vragen over deze kwestie gesteld. B. en w. lichten nog toe, dat gedu rende de laatste jaren ‘wee verzoeken van invaliden om oni ting van een parkeerverbod zijn inge^omen, te we ten één in 1967 en één in 1968. Op geen van beide verzoeken behoefde een beslissing te worden genomen aan gezien één van de adressanten zijn aanvraag later introk en de schrijver van het andere overleed voor burge meester en wethouders over het ver zoek hadden beslist. Zoals in de raadsvergadering van 7 mei j.l. werd medegedeeld wordt in gevallen, waarin dit op grond van een medisch advies noodzakelijk is, ont heffing van parkeerverboden ver leend, tenzij het verlenen van onthef fing, in verband met de geringe breedte van of de verkeersintensiteit in een straat waarvoor de ontheffing wordt gevraagd, uit een oogpunt van verkeersvrijheid en -veiligheid niet verantwoord is. Een ontheffing, welke beperkt is tot bepaalde straten of straatgedeelten, kan al naar gelang van de omstandigheden, doorlopend geldig zijn, dan wel voor bepaalde dagen of uren. Ook na de aanleg van die verbin ding zal het bestaande wegvak Sneek- Scharnegoutum als noordelijke uit valsweg van Sneek en als verzamel- route van de diverse streekwegen nog een belangrijke functie blijven vervul len, zodat de met de parallelweg ver kregen scheiding tussen snelverkeer en langzaam agrarisch verkeer ook la ter het volle nut zal blijven afwerpen. De parallelweg zal in het algemeen van de hoofdrijbaan worden afge scheiden door een tussenberm met een minimale breedte van 12 m, waarop een brede plantstrook zal worden aan gebracht. De breedte van 12 m is nog juist voldoende om, indien de toena me van het wegverkeer zulks in de toekomst mocht vorderen, een tweede rijbaan met minimale tussenberm te kunnen aanleggen. Hoewel b. en w. het betreuren dat een deel van het voor parkaanleg be stemde gebied tussen de Zwette en de Leeuwafderweg, dat toch al vrij smal is voor het beoogde doel, voor de aan leg van de parallelweg is benodigd, hebben zij gemeend gelet op het adressanten, zowel van hen gezamen lijk als van elk afzonderlijk. Toen in 1935 de woningvereniging ,de Eenheid’ werd ontbonden, verbonden de eigena ren der woningen zich over en weer om het brugje, met het onderhoud waarvan de ontbonden vereniging voor tweederde gedeelte was belast (een derde werd betaald door Lanting) op gezamenlijke kosten gedurende tien jaar in stand te houden en te onder- ho”J'”i. In 1945 is de vergunning ge steld ten name van de heer J. Visser, Eenheid 22. Een verzoek om het onderhavige brusie aan de gemeente in eigendom en beheer te mogen overdragen is reeds meermalen gedaan. Voor de eerste maal geschiedde dit in 1935, daarna in 1939 en laatstelijk in 1946. B. en w. hebben zich in hun antwoord steeds op het standpunt gesteld, dat de gemeente bij de instandhouding van het brugje geen belang heeft. In 1935 in 1939 werd het verzoek om over name door de gemeente te bevorderen door het college daarom dan ook van de hand gewezen. In het in 1946 gege ven antwoord werd de mogelijkheid daartoe wel open gelaten namelijk in dien door de eigenaren aan de ge meente een bedrag zou worden be taald, gelijk aan de gekapitaliseerde onderhoudskosten. Aangezien het brugje thans in een vervallen staat verkeert en de bewo ners van de Eenheid voor hoge kosten komen te staan, wordt de gemeente weer gevraagd de eigendom en het be heer over te nemen. In het feit dat de gemeente bij de instandhouding van de brug geen belang heeft is volgens het college geen wijziging gekomen. Het komt b. en w. daarom redelijk voor dat, wanneer tot overname wordt overgegaan, aan de gemeente een be drag wordt betaald gelijk aan de ge kapitaliseerde onderhoudskosten. DUURTETOESLAG Voorgesteld wordt aan het daarvoor in aanmerking komend gemeenteper soneel een duurtetoeslag toe te kennen. B. en w. menen ditmaal te moeten af wijken van de voor het rijkspersoneel getroffen regeling en voor alle ambte naren eenzelfde bedrag vast te stellen. Tot 22 oktober Fries Scheepvaart Mu seum, Kleinzand. Tentoonstelling van Thanigka’s Tibetaanse Rolschil- deringen. Geopend alle werkdagen van 10-12 en 13.30-17.00 uur. Woensdag 24 september Slump’s Con tactdag. Oude Koemarkt 46, van 2- 3.30 uur en 7.30-9 uur. belang van de verkeersveiligheid hun medewerking aan de uitvoering van de plannen niet te moeten ont houden. B. en w. doen de raad het voorstel om een gedeelte van een perceel wei land te verkopen aan het Rijk, alsme de het in uitzicht stellen aan het Rijk van een bijdrage van 50% in de kos ten van aanleg van het gedeelte van de nieuwe weg, dat is gelegen tussen de Berkenlaan en de ijsbaan (gepro jecteerde zuidoostelijke toegang tot ’t bosplan). De aanleg van dit gedeelte wordt uit een oogpunt van verkeers veiligheid van belang geacht. De kos ten van dit deel worden geraamd op f 46.000. Gecombineerde uitqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1