B. en w. Wymbritseradeel willen bedrijf YOSHIDA SCHENKT fa. Andriol niet in boerderij in Tirns I 5O.OOO.- AAN SN EEK Volle raadzaal genoot van Heerenveens Ensemble C AGENDA Lankhorst maakt netten voor Nieuw-Zeeland van mavo I 11 Lokkerbol 25 jaar hoofd r.k. mavo „St. Jozef’ I' IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 124e jaargang no. 78 Maandag 29 sept. 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Toneel >en spel Jeugd en Muziek Voorstel in JGR: Inbreker aangehouden Oprichting afd. Leeuwarden Genootschap Nederland- Israël Auto uit de bocht: 3 gewonden bij Deersum Auto ontvreemd van Oud Kerkhof Opleiding van gidsen INGEZONDEN Gemeenteproblemen Sneek Sneekar Nieuwsblad is een aecombineerde uitqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en A F SNEEKER NIEUWSBLAD B „Jeugd Muziek” en J.W.B. Tuinstra. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. Het inbraakje, dat vorige week bij Zijlstra’s Kolenhandel aan de Bols- warderweg werd gepleegd (en dat de inbreker niets opleverde) is opgelost. Vorige week werden de 24-jarige J.S. uit Leeuwarden en de 31-jarige K. de V. uit Cornwerd aangehouden, ver dacht van een 15-tal inbraken, de laat ste veertien dagen in heel Friesland gepleegd. Daarbij was ook de inbraak in Sneek. Op 14 oktober 1969 zal de oprichting plaats vinden van de afdeling Leeu warden van het Genootschap Neder- land-Israël. Het voorlopige bestuur prijst zich gelukkig dat verschillende autoriteiten van hun belangstelling blijk zullen ge ven. Zo zullen op de oprichtingsverga dering aanwezig zijn de ambassaderaad van Israël in Nederland, de Commissa ris van de Koningin, gedeputeerde V. d. Mark, de burgemeester van de Ge meente Leeuwarden en vele anderen. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 de van het concert werd dit motet te recht herhaald. Zoals zoveel componis ten heeft ook de heer Nijdam de be roemde tekst van het Sanctus aange grepen om „onder noten” te brengen. Hij heeft het meer gezocht in het toe passen van eenvoudige middelen dan dat hij zich liet leiden door uitbundig heid. meester kreeg als geschenk een prach tige vaas en de andere leden van het college van b. en w. een fraaie speld. De heer Yoshida vertrekt ook niet met lege handen naar Japan. Hij mocht een originele Friese klok in ontvangst nemen. En zijn secretaris werd ver blijd met een echte Sneker roodkope ren koekepan. (Meer over dit bezoek hopen wij in onze krant van a.s. donderdag te bren gen). Advertentieprijs; 15 cent pel mm Bij kontrakl handelsad vertenties lager. Abonnementsprijs t 4, per hall taai Per oost f 6,— per hall laar Giro 85 07 48 ten namt van Sneeker Nieuwsola» Gisteravond is tussen 8 uur en half tien de Opel bestelauto van de heer H. de V., aan boord alhier, van het Oud Kerkhof weggenomen. Kenteken TF 09-96. De auto was vanmorgen nog niet gevonden. Het ongeval gebeurde omstreeks half één. De Bolswarders, de bedrijfsleider F.S. (30) en de 46-jarige L. de J., had den in hun woonplaats een receptie bezocht en enkele glazen bier gedron ken. Ze wilden toen nog even naar Leeuwarden. In een flauwe bocht bot ste hun Ford Falcon tegen de Ford Taunus van de expediteur B. Lyklema uit Sneek. Deze kreeg een gebroken been en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De verwondingen van de beide anderen waren niet van ernstige aard. De auto’s waren flink beschadigd. De heer Yoshida bezocht vandaag het Sneker bedrijf Yoshida (Neder land) N.V. en werd in de raadzaal door het Sneker gemeentebestuur ontvan gen. Hij betuigde hier zijn dank voor de ondervonden medewerking bij de vestiging van dit bedrijf. In het bij zonder had hij lof voor burgemeester Rasterhoff, aan wiens persoonlijk ijve ren het tenslotte is te danken, dat de Japanners Sneek kozen. De burge- B. en w. willen de vervanging van tonnenprivaten door waterclosets blij ven stimuleren. Zoals bekend kan men daarvoor een subsidie ontvangen. Wordt daarbij in een aanwezige be staande ruimte het privaat of droog- closet vervangen door een watercloset In de nacht van donderdag op vrij dag zijn tussen Scharnegoutum en Deersum twee auto’s tegen elkaar ge botst. Vermoedelijk doordat de ene auto, waarin twee Bolswarders zaten, de bocht iets te ruim nam. Naast grote religieuze werken schreef Strawinski enkele van bescheiden om vang, o.a. een „Pater Noster” dat naar de dirigent meent een oosterse, Byzan tijnse sfeer ademt. Inderdaad herinnert het aan de sonore klanksfeer van de Russische kerkmuziek. Het werd vol bewogenheid en begrip voor stijl ver klankt. Het vormde een groot contrast met de, voor het merendeel na de pau ze gezongen wereldlijke werkjes, zoals de door de heer Nijdam getoonzette „To Boalsert op ’e merke” en „Waar om maken de boeren de pap zo dun”, Kerstens’ „Het haasken” en „Daar was een wuf die spon”, bewerkt door Vij verberg. Aan de humor was in dit pro gramma dus een ruime plaats toebe deeld, kennelijk tot plezier van de toe hoorders. Dit waren momenten (om met een bekend componist te spreken) van verheugde verstandhouding tussen muziek, vertolkers en publiek. Van ge heel andere allure waren Jannequin’s „Petite Nymphe”, Lassus’ „Bonjour mon coeur” en ook Mozart’s ,,’d’Baurin hat r’’Katz verlorn” en het eigentijdse „Blanche neige” van Poulence. Zuivere onvertroebelde muziek waarmee het koortje nadrukkelijk demonstreerde welk een hoog zangtechnisch niveau het heeft weten te bereiken. Het Heerenveens Vocaal Ensemble beschikt over een veelzijdig repertoire, waaruit het vrijdagavond een zeer ge varieerd programma ten gehore bracht, op een wijze die respect afdwingt. Zelfs de „Echo-Song” ontbrak niet. De Echi klonken effectvol vanuit het trap penhuis in de zaal. De Heerenveense dames en heren hebben bij herhaling getoond een ensemble van klasse te vormen.' Dirigent Nijdam had overi gens de accoustische omstandigheden tegen. De raadzaal leent zich beter voor een instrumentaal trio of kwartet dan voor een zanggroep. Desondanks alle lof voor wat gepresteerd werd. Sylvia Boks had de eer namens het Comité Kamermuziekvrienden, dat dit eerste concert in de nieuwe reeks Stadhuis concerten had georganiseerd, de wel verdiende bloemetjes te mogen over handigen. Het echtpaar Van der Zee serveerde in de pauze de gemeente lijke koffie. De vergadering van de jeugdgemeen- teraad krijgt morgenavond een uitge werkt voorstel ter tafel tot opleiding van gidsen in Sneek. In de vorige ver gadering is over dit onderwerp ge sproken. Er werd toen een commissie van voorbereiding gevormd, die een aantal punten nader heeft uitgewerkt. Het initiatiefvoorstel kwam van de OJC, de commissie bestond uit: Eric van Delden, Johan Miedema en Jan de Ree. Volgens deze commissie zou er een cursus moeten worden gegeven waar de toekomstige gidsen allerlei informatie over Sneek zouden krijgen. Deze cursus moet volgens de commis sie voor iedereen gratis zijn en de kos ten zouden door de gemeente gesubsi dieerd kunnen worden. De lessen zou den in de Meerpaal gegeven kunnen worden. Men heeft al een docent ge vonden, nl. de heer Abma, docent aan de rijksscholengemeenschap (vroeger rijks-hbs). Voorts is men verzekerd van de medewerking van de secretaris van het Fries Scheepvaart Museum, de heer B. Brinksma, van de heer B. F. Keulen en van notaris E. K. Hoekstra, voorzitter van de plaatselijke VVV. Lankhorst Visserijbenodigdheden N.V. aan de Rienck Bockemakade krijgt zelfs helemaal vanuit Nieuw-Zeeland (waar onze „tegenvoeters" wonen) haar orders. Voor een visserijbedrijf in dat verre land aan de andere kant van de aardbol v ordt een, aantal fuiken gemaakt, die voor onze begrippen enorme afmetingen hebben. De foto van één zo’n fuik gespannen op het skütsje de „Sneker Pan’’ laat dat dui delijk zien. De totale lengte van deze fuik, die gebruikt zal worden voor het vissen in rivieren, waar zich vooral Het slotkoraal uit Bach’s 140ste kerk- cantate vormde het begin van deze zangavond. Het werd gevolgd door „Then round about the starry Throne” van Georg Frederick Handel. Handels kerkmuziek wordt helaas nog te wei nig gekend. De schoonheid van dit werkje kwam door de sublieme weer gave van Nij dam’s vocalisten op ver rassende wijze tot uiting. Aan het ein- Een lid van schrijft ons: Jeugd en Muziek opende serie A, aangegeven in de culturele agenda van Sneek, met een avond van toneel en spel. Deze zaterdagavond gingen we in plaats van televisie kijken, weer eens lekker „ouderwets” spelletjes doen. Er waren vijftig leden komen opdagen. De heer en mevrouw Van der Berg uit Idaard, gingen met ons een spel van fantasie spelen. Door ritme, beweging en klanken, was op een gegeven ogen blik een fijne band geschapen tussen jonge mensen die elkaar voor die tijd niet kenden. Toen het afgelopen was, gingen we allemaal voldaan naar huis met de hoop dat de filmavond op 8 november a.s. net zo fijn zal worden als deze avond was geweest. dm wordt op grond van bovenbedoel de premieregeling voor de berekening van de premie, waarvan 2/3 voor re kening van het rijk wordt genomen en 1/3 ten laste van de gemeente, uitge gaan van een kostenbedrag van f 400. De premie bedraagt in dit geval der halve f 133,33 (rijk f 88,89), gemeente f 44,44). Van dit bedrag kan niet wor den afgeweken. Wanneer de vervanging evenwel ge paard gaat met het maken of verande ren van de ruimte, waarin de closet- installatie wordt aangebracht, geldt dit maximum van f 400,niet. In een der gelijk geval wordt als uitgangspunt voor de berekening van de premie uit gegaan van een kostenbedrag dat als redelijk kan worden beschouwd. Voor de berekening van de premie voor een volledige w.c.-verbetering werd tot nog toe steeds uitgegaan van een kostenbedrag van f 900,waar voor tot voor kort nog wel een een voudige w.c.-ruimte gemaakt en inge richt kon worden. Als gevolg van de gestegen lonen en prijzen in de laatste tijd blijkt dit be drag van f 900,niet meer voldoende te zijn voor het maken en inrichten van een dergelijke eenvoudige w.c.- ruimte. Om de vervanging van de privaten door waterclosets te kunnen blijven stimuleren meent het college dan ook dat het redelijk is bovengenoemd be drag van f 900,te verhogen tot f 1800,of tewel tot een maximum premie van f 600,waarvan dan weer f 400,voor rekening van het rijk komt en f 200,voor de gemeente. HUURVERHOGING Met de bewoners van een aantal ge- meentewoningen is door b. en w. over eenstemming bereikt omtrent ’n huur verhoging per 1 juli 1969. De raad wordt voorgesteld een verhoging vast te stellen van 6%. Het Heerenveens Vocaal Ensemble, artistiek leider de heer Cor Nijdam, presenteerde zich vrijdagavond voor een geheel bezette raadzaal van het Sneker Stadhuis met een programma, waarop velerlei genres van a capelle koormuziek waren vertegenwoordigd. Deze bonte afwisseling van religieuze en wereldlijke koorwerkjes viel bij het gehoor, behalve uit veel jeugdige be langstellenden, voor een aanzienlijk deel bestaande uit geïnteresseerde amateurkoorzangers, gelet op de aan dacht waarmee geluisterd werd, in goede aarde. Nu Gedeputeerde Staten het plan van de gemeente Sneek om het huis vuil te begraven hebben afgewezen, zijn we weer precies bij het beginpunt van de ellende nl. de vuilverbranding van de gemeentereiniging, met alle na re gevolgen van dien voor de naaste en soms wijde omgeving. Het zou on billijk zijn ons gemeentebestuur hier van verwijten te doen, maar het pro bleem blijft bestaan zeer tot ongenoe gen van een groot deel van de Sneker bevolking. Waarom hebben Gedeputeerde Sta ten destijds wel vergunning gegeven voor de bouw van de toen nieuwe ge meentereiniging zo dicht in de buurt van de bebouwde kom. En waarom moest de woonschepenhaven zo dicht bij deze voor de mens van welke klas se dan ook, ongezonde omgeving ge maakt worden? Over plan Tinga zijn nogal heftige discussies geweest, omdat hier com post zou worden gestort, ter ophoging van het terrein aldaar. Er moest be slist 60 centimeter zand op, terwijl men bovendien nog een rapport van de In specteur van volksgezondheid zou wil len zien. Het scheelt een stuk voor wie het is. Deze woonschepenhaven zo zij er nu voor ligt, vormt met de gemeenterei niging een weinig fraaie aanblik voor de omgeving. Was er vroeger dan zo weinig planning voor de toekomst? Het is een aanfluiting voor het pas ge reed gekomen Zuidersportpark en ma nege, een goede recreatie was hier be ter op haar plaats geweest dan 't vo ren genoemde project, terwijl dan de Woudvaart, niet zoals nu, totaal be dorven zou zijn geweest. Wat de verhoging van de reinigings rechten betreft, dit is niet erg tactvol aan het publiek kenbaar gemaakt, maar dat neemt toch niet weg, dat het nu eenmaal een noodzakelijke maatre gel is. Daar was men het in de raad destijds toch wel over eens. Zelfs deze week kon men lezen dat ook Amerika ontzaglijk veel geld aan dit probleem moet besteden. Het meest betreurens- waardige van dit alles is, dat er weer een andere oplossing moet worden ge vonden en het nog langer duurt eer men van deze luchtvervuiling afkomt. Zonder de tegenwoordige wethou ders enig verwijt te doen, rijst toch wel de vraag of het niet heel wat ef fectiever zal zijn in Sneek te komen tot twee full-time wethouders. Met de steeds toenemende bevolkingsaanwas zal het toch moeilijk worden twee he ren te dienen. Dit zal tevens het sa menspel in de raad ten goede kunnen beïnvloeden, misschien worden de po litieke meningen dan wat meer naar de achtergrond geschoven. Het steeds vast houden aan een bepaalde kleur is vaak remmend op de ten uitvoering brengende plannen. De landelijke po litiek ligt heel anders dan die van de gemeente, de burgers zijn er meer di rect bij betrokken. Graag heb ik het bovenstaande naar voren willen brengen, echter zonder enig verwijt aan b. en w. en gemeen teraad. 1950 ging een lang gekoesterde wens in vervulling: toen kon de school haar intrek nemen in een eigen schoolge bouw, dat in 1960 nog een flinke uit breiding onderging. Dit was noodzake lijk, want het aantal leerlingen werd steeds groter. veel paling ophoudt, is 20 meter. Dat wil zeggen: het z.g. hok is 10 meter en de eigenlijke fuik ook nog eens 10 m. Het hok heeft dus een ingang van 7 bij 8 meter, dus een oppervlakte van 56 m2. Als materiaal wordt nylon ge bruikt. De man die deze fuiken maakt is de heer R. Balsma, een der oudge dienden in het bedrijf. Hij zit al veer tig jaar in ’t vak. Er is ook wel vak manschap voor nodig, want het net is nogal zwaar uitgevoerd. Het mag im mers niet kapot gaan. En er is daar in Nieuw-Zeeland een overvloed aan vis. WAARDERING De ulo is inmiddels een mavo-school geworden, hetgeen ook weer zijn pro blemen meebracht voor de heer Lok kerbol. De veranderingen met betrek king tot het onderwijs en op het orga nisatorisch vlak vergden veel studie. „Velen denken met plezier terug aan de tijd dat ze van u les gehad hebben. Als u eens een oude schoolfoto bekijkt en nagaat wat er van de leerlingen ge worden is, kunt u tevreden zijn”, al dus de heer V. Bekema, voorzitter van het schoolbestuur. „Het schoolbestuur heeft veel waardering voor alles wat u gedaan heeft voor de hele Sneker katholieke gemeenschap en voor de school.” Hij bood de jubilaris de be kende enveloppe met de onbekende in houd aan, terwijl mevrouw Lokkerbol in de bloemetjes werd gezet. „U stond altijd naast uw man, ook in de moei lijke tijden en u heeft hem gestimu leerd in zijn werk. Ook hiervoor veel dank”, besloot de heer Bekema. GRONDAAN- EN VERKOOP Aan de zuidwest-zijde van het dorp Tirns is weinig gelegenheid tot het par keren van auto’s, terwijl hieraan, me de door de aanwezigheid van een win kelbedrijf, wel behoefte bestaat. Teneinde hierin verbetering te bren gen hebben b. en w. zich in verbinding gesteld met de diakonie van de her vormde gemeente te IJsbrechtum, die zich bereid verklaard heeft een hoekje grond ter grootte van ongeveer 150 m2 te verkopen voor de aanleg van een parkeerruimte. Omtrent de financiële gevolgen voor de gemeente inzake de aanleg van dit parkeerterreintje zal de raad nader geïnformeerd worden. Voorgesteld wordt tot deze aankoop over te gaan. Te IJsbrechtum zal een dubbele wo ning worden gebouwd, waarvoor thans de grond kan worden gekocht, t.w. voor één woning aan de heer J. W. Jellema te Sneek en voor de andere aan de nog door de aannemer te noe men koper van de woning. Voorgesteld wordt tot deze verkoop over te gaan. Mr. Tadao Yoshida, directeur van het Japanse ritssluitingenbedrijf Yoshida Kogyo K.K., heeft vanmorgen in het Sneker stadhuis een bedrag van f 50.000,aangeboden aan de stad Sneek. Het zal als volgt worden be stemd: een deel voor de aanschaffing van een grote klok voor het carillon (waarin vanzelfsprekend een opschrift en het embleem van Yoshida een blij vende herinnering aan dit geschenk zullen vormen); een deel van het be drag wordt benut voor de stichting van een dagverblijf voor geestelijk gehan dicapten; een deel is bestemd voor het jeugdwerk in het algemeen, maar wel in het bijzonder die zaken die anders onvoldoende door de overheid worden gesubsidieerd, zodat het het karakter van iets extra’s heeft. Maand september Bar-Dancing „De Lichtboei” Italiaans orkest „leo- sachi”. Bar-Dancing-Discotheek ,,Lndabar” Neerlands topdeejee Frederik Klomp. Bar-Dancing ,,’t Singeltsje”. Iedere vrijdag, zaterdag en zondag „De Woodpeckers”. Tot 22 oktober Fries Scheepvaart Mu seum, Kleinzand. Tentoonstelling van Thangka’s Tibetaanse Rolschil- deringen. Geopend alle werkdagen van 10-12 en 13.30-17.00 uur. Vrijdag 3 oktober Kynologenclub Sneek en Omstr. Mej. Urlus met poolhonden. ’s Avonds 7.45 uur in „Onder de Linden”. Zaterdag 4 oktober Keuring kleine huisdieren in en naast de Bolwerk- school aan de Kerkgracht. Aanvang half twee. Zaterdag 4 oktober Speurtocht voor de jeugd 8 jaar en ouder President Rooseveltgroep. Start ’s middags 2 uur café Sikkens, Veemarkt. Maandag 6 oktober Philicorda Demon stratie door ’t Huis met de Noten balk in hotel Hanenburg. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 7 oktober Voorlichtingsverga dering Tamboer-, Trompetter- en Majorettenkorps „Harmonie” (in op richting) in restaurant Van der WaL Aanvang ’s avonds half acht. Dinsdag 7 oktober Ledenvergadering Vereniging voor Crematie AWL afd. Sneek in rest. Piso. Aanvang ’s avonds 8 uur. Tiisdei 21 en woansdei 22 oktober Krite Snits. Jouster Krite toaniel mei de „thriller” „De boer en zijn lot”. Vorige week donderdag was de heer J. Lokkerbol 25 jaar, vanaf de stich ting der school, verbonden aan de r.k. mavo „St. Jozef”. De heer Lokkerbol was aanvankelijk hoofd van de ulo en thans is hij als directeur van de mavo werkzaam. Dit heugelijke feit werd donderdagmiddag in hotel „De Wijn berg" gevierd met een drukbezochte receptie, waar de heer en mevrouw Lokkerbol tal van gelukwensen in ont vangst konden nemen. Bijna dertig jaar geleden kwam het kerkbestuur van de r.k. parochie met het plan een eigen school op te richten. Vijf jaar later had men de plannen rond en werden ze ten uitvoer ge bracht. De heer Lokkerbol werd tot hoofd benoemd. Deze school was voor de roomskatholieke inwoners van on ze stad van groot belang. LES IN CAFé De eerste tijd was niet gemakkelijk, integendeel. Toen de school van start ging, ging ons land nog gebukt onder de Duitse bezetting. Dit was één van de voornaamste oorzaken dat men aanvankelijk niet over een eigen schoolgebouw kon beschikken. Nood gedwongen werd les gegeven in een opslagruimte in de stad. Later betrok men een café op de veemarkt In Mag de firma Andriol N.V. haar gra- nito-bedrijf onderbrengen in een leeg staande boerderij in Tirns? Nee, vin den b. en w. van Wymbritseradeel, want de boerderij ligt in een gebied met een agrarische bestemming. Zij stellen de raad daarom voor het ver zoek van de fa. Andriol af te wijzen. B. en w. zijn van mening, dat het geen aanbeveling verdient om een wij ziging in de bedrijfsbestemming van de boerderij te brengen. M.a.w. een boerderij is een agrarisch bedrijfsge bouw en daar hoort geen industrie in. De fa. Andriol is thans in Sneek ge vestigd. Het pand aan de Valkstraat, waar men tot dit voorjaar de beschik king over had is verkocht en de oude fa. G. Andriol en Zn. is geliquideerd. Het nieuw opgerichte bedrijf Andriol N.V. moet nog van de grond komen en zoekt naar een geschikt gebouw. In Sneek heeft men tot nu toe niets kun nen vinden, zo deelde men ons mee. Dat is de reden, dat men het in Tirns probeert. Men heeft de boerderij Tirns nr. 66, voorheen bewoond door de fa milie Terpstra, op het oog. Bij de ingekomen stukken voor de komende raadsvergadering zijn voorts bP„- ‘on van het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk. Daarin wordt meegedeeld, dat a. voor de aanleg en inrichting van een strand nabij Offingawier (Pottenplan III in de ruilverkaveling „Sneeker Oudvaart”) is besloten een subsidie te verlenen van de helft van de geraam de kosten van f 1.413.000; b. voor de grondverwerving voor dat strand een subsidie van de helft van de op f 187.000 geraamde kosten te verlenen. HOGERE PREMIE VOOR W.C.-VERBETERING VERKOOP VOORM. SCHOOL IN HOMMERTS Voorgesteld wordt de voormalige gereformeerde school te Hommerts te verkopen aan de heer K. Martens al daar. Sedert 1962 is het gebouw voor een deel aan hem verhuurd geweest voor de opslag van de winkelvoorra den van zijn bedrijf. Hij wil het nu blijvend inrichten tot magazijn. Voor de gemeente is het behoud van, het gebouw van geen betekenis, om dat het niet doelmatig gelegen is, n.l. aan de „verkeérde” kant van de rijks-1 straatweg.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1