om naar Rijk gevarieerde show van Modehuis HB I Burtiemeester Rasterhoff uitgenodigd Japan te komen i 'S J waterpoort-krabbels IJLST WYMBRITSERADEEL en van Dame in Frysk kostüm op kalender van Yoshida Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Tent en boot bijelkaar in nieuw plan voor „De Potten” 124e jaargang no. 79 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 ir 5- di Botsing met schade tussen auto’s bij Scharnegoutum Vrouw licht gewond door botsing met brommer Banketbakkers presenteren zich kollektief Linksaf slaan de vrachtauto snijdt bromfietser Uti Sneeker Nieuwsblad is een Donderdag 2 oktober 1969 Toezegging van beroep aecombtneerde uitaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Frittemahovenstraten zoekt men te- Redacteur ti. A. de Boer Telefoon 4091. De 16-jarige bromfietser H.P. (al hier) is gistermiddag op het Hoogend bij de Lemmerbrug licht gewond ge raakt toen hij werd aangereden door een vrachtauto, bestuurd door J.M. uit Amersfoort. De chauffeur wilde van het Hoogend linksaf slaan naar de Rienck Bockemakade op het moment dat hij werd ingehaald door de brom fiets. De jongeman had een hoofd wondje en zijn voertuig werd licht be schadigd. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Teletoon 05150 - 3005 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) Lager Abonnementsprijs f 4,* per half laar Per poet f 6,— per nali laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Dinsdagmiddag omstreeks twintig voor vier zijn twee auto’s beschadigd onder Scharnegoutum, doordat de be stuurder van de ene niet zo vlug door had, dat de andere linksaf sloeg. Het gebeurde bij de tweede inrit, van Sneek af gerekend, op de rijksweg naar Leeuwarden. Zekere H. uit Sneek wilde hier met zijn VW (pick up) linksaf. Dat had de achter hem rijden de F.G. uit Leeuwarden niet in de ga ten. Het gevolg was een botsing, waar- In een rijk geschakeerd patroon van stoffen en kleuren heeft Modehuis H.B. woensdagavond en ook vanavond is deze show nog) in de foyer van Ami- citia zijn herfst- en wintercollectie ge toond. De creaties, die door de char mante mannequins Ada, Anita, Bea, Henriette, Angélique en René werden geshowd, toonden een overzichtelijk beeld van de huidige mode. De heer Tadao Yoshida (links) po seert samen met burgemeester Raster- hoff. Tussen hen de Friese klok, die de heer Yoshida werd aangeboden. (Foto Obbema) Verenigingen, bonden of andere organisaties grijpen een jubileum ’•aak dankbaar aan om een feestje '.e organiseren voor hun leden. Dat doet ook de Katholiek^ Bond van I Het grootse gebaar dat de heer I Yoshida maandag heeft gemaakt door aan Sneek dat zijn we dus allemaal met elkaar een halve ton te schenken, zal niet nagelaten I hebben indruk te maken. Dat is nog i' eens wat, iemand die zomaar vijf- tigduizend gulden geeft voor het I algemeen belang! Er is reden voor De ijzeren balk langs de gracht op het Grootzand is voor sommige chauffeurs nog niet hoog genoeg. Bij het parkeren is gisteravond laat toch nog weer een auto de gracht ingereden. Naar verluidt was het een vrij nieuwe auto, eigendom van Langzamerhand worden de wegen de heer Silvius in de Scharnestraat. Iets dat juist in een tijd van verzake- lijking en vernuchtering welkom is. Zeker voor banketbakkersprodukten. Uiteraard zal deze onderling binden de spreuk „De Gulden Smaeck” op verpakking, buitenreklame en andere in het oog lopende objekten toepassing vinden. En daar gaat het in wezen om. Door naar buiten volgens het systeem van het „frapper toujours” deze spreuk te pousseren. Als merknaam zal het ook het merk-profijt genieten. Wat voor de consumenten vaak betekent: een houvast, een bekende naam, eer der gezien dus vertrouwder en door gaans automatisch gekoppeld aan een grotere kwaliteitszekerheid. Een soort „Aha Erlebnis” die van onschatbare waarde is vooral nu het consumenten- gedrang steeds ongrijpbaarder schijnt De 64-jarige mevrouw De Jong (al hier) werd dinsdagavond om ongeveer kwart over zes door een bromfiets aangereden. Zij is met vermoedelijk een lichte hersenschudding voor ob servatie naar het ziekenhuis gebracht. Ook klaagde ze over pijn in de rug en het hoofd. Het ongeval gebeurde op het kruispunt Hoogend-Oude Koe markt. De vrouw verleende geen voorrang aan de bromfietser, de 23- jarige A.M., alhier. Zij kwam daar door met haar fiets te vallen. SNEEKER NIEUWSBLAD H.B. heeft geen spijt van haar ves tiging in Sneek, aldus de lady-speaker in haar welkomstwoord. Dit is onze eerste show hier, die ongetwijfeld de bestaande relaties zal verstevigen en nieuwe relaties zal aanknopen. Ons streven is draagbare kleding te bren gen, niet alleen voor het jonge meisje, maar zeker ook voor de wat oudere vrouw. Dat het H.B. ernst is met dit stre ven, bleek ruimschoots uit de model len, die daarna in een vlot tempo wer den getoond. Beginnende met een zeer eigentijds maanpak, dat voor velen nog wel wat tè buitennissig zal zijn, zagen de dames vervolgens een grote ver scheidenheid van modieuze en tegelijk draagbare kleding. Hierbij waren ver tegenwoordigd de maten 34 tot en met 46. PRECARIORECHTEN De raad kreeg eveneens nog een voorstel om een geheel nieuwe „ver ordening op de heffing en invordering van precariorechten” in te voeren en vast te stellen. De tot nu toe geldende verordening werd als verouderd be schouwd. In deze tijd van fusies, van kracht en bundelingen om de noodzaak van schaalvergroting het hoofd te bieden ontwikkelen zich ook samenwerkings vormen op andere gebieden. De publi citeit bijvoorbeeld. Maar verder ook terzake van bedrijfsbeheer, produkt- ontwikkeling en kwaliteitsbewaking. In dit verband heeft de banketbakkers- groep BVS haar tijd verstaan. Met be houd van ieders zelfstandigheid is men in de produktpresentatie tot een kol- lektieve aanpak gekomen onder de naam „De Gulden Smaeck”. Een zon der meer welgekozen vondst omdat het de romantiek van het aloude vak aan Waarschijnlijk voor de eerste keer in de geschiedenis woei maandag de Japanse vlag (een rode zon in een wit veld) naast de Sneker vlag van het stadhuis. Als symbool van de verbondenheid tussen onze stad en Japan en ter ere van de komst van de heer Tadao Yoshida, president-directeur van het geweldige bedrijf Yoshida Kogyo K.K. Zoals wij maandag al konden melden, kwam hij niet met lege handen, maar met de vorstelijke gift van f 50.000, voor de stad Sneek. Als blijk van dankbaarheid voor de ondervonden mede werking bij de vestiging van Yoshida Nederland N.V. in Sneek. Mannen van het constructiebedrijf Kloosterman uit Heeren- veen zijn momenteel bezig met het optrekken van de staalcon structie voor de overkapping van de veemarkt. De hal krijgt af metingen van 50 bij 60 meter, een hoofdingang ter breedte van 6,60 meter en vier uitgangen van elk 4,60 meter. Dit maakt het mogelijk om met vee-auto's bij de hokken te komen voor het la den en lossen van kleinvee. Het dak wordt een z.g. „shed-dak” waarbij een goede dagverlichting wordt verkregen door de verti cale gedeelten. De buitenwanden worden tot een hoogte van 2,20 meter opgetrokken in halfsteens metselwerk. Daarbovenop wor den doorzichtige golfplaten aangebracht, waardoor eveneens dag licht kan toetreden. In de hal zijn in totaal 274 wegneembare kal- verhakken geprojecteerd, terwijl voor varkens 14 hokken worden gemaakt. Doordat de kalverhokken verwijderd kunnen worden is voorts de mogelijkheid aanwezig om in de hal over een opper vlakte van plm. 2500 m2 te beschikken voor het houden van ten toonstellingen enz. Daarom ligt het in de bedoeling enige toilet- accommodatie aan te brengen. De overkapping zal waarschijnlijk eind november gereed zijn. Ds. J. Nijenhuis, hervormd predikant te Scharnegoutum, heeft een toezeg ging van beroep gekregen naar Mus- wijzigd gebleven, ook wat de jachtha ven en het caravanterrein betreft. Een bezwaarschrift van de Stichting Recreatiecentra der Ned. Herv. Kerk is later ingetrokken, nadat verschil lende punten in een gesprek zijn opge- helderd. Daarnaast werd van de heer H. C. Stam, directeur van de Eerste Friesche Zeilschool te Oppenhuizen, een schrijven ontvangen waarin hij als „vakman” op het gebied van de water sport enkele opmerkingen maakt t.a.v. het plan. Bij de realisering daarvan is later dankbaar gebruik gemaakt van deze adviezen, delen b. en w. mee in hun voorstel. De gasten in de raadzaal, onder wie ook de directeur in Sneek, de heer Higashiyama, en de verkoopleider, de heer Ueda, werden van een koele dronk voorzien door een dame in Frysk kostüm, mevrouw H. Nauta Abma van de Hemd ijk, lid van de Snitser Skotsploteh Een aar lig* bijzonderheid is dat zij is gefotogra feerd en haar foto een door Yoshida uit te geven kalender voor 1870 zal sieren. Na de ontvangst in het stadhuis hield Yoshida N.V. een receptie in ho tel De Wijnberg. Hier kwam ook de heer Fugisaki, de Japanse ambassa deur in ons land. Voorts was mr. Har tung, kabinetchef van de commissaris der koningin in Friesland, aanwezig. De toespraak van de heer Yoshida vindt u elders in dit blad in z’n geheel afgedrukt. De jeugdige natuurbeschermers in onze stad, verenigd in de CJN, die in Sneek een afdeling heeft ge titeld „Teapert”, openen zaterdag Maandag is er in Leeuwarden ge- a.s. een tentoonstelling. Men kan sproken over de Vrije Universiteit hier kennis nemen van de bedrei- te Amsterdam. Het was prof. dr. G. gingen van onze Waddenzee, het J. Sizoo die stelde, dat de VU over nestkastenonderzoek, er zal een enige jaren voor de vraag komt te moeraslandschap te zien zijn met staan of een tweede vestiging el- verschillende geprepareerde dieren ders in het land wenselijk is. De en planten van rondom Sneek en er naam Leeuwarden als plaats van wordt iets getoond van het werk vestiging werd genoemd. Wij zou- dat de natuurbeschermingsinstan- den willen vragen: waarom per sé ties verrichten. Aandacht wordt Leeuwarden? Waarom niet Sneek? verder geschonken aan de land-, Hier bevinden zich een gymnasium, lucht- en watervervuiling. Tot 12 een rijks-scholengemeenschap en ’n oktober is deze expositie te zien in Bogerman-College. Die scholen le- de Bolwerkschool. veren alvast wat toekomstige stu denten af. Voor de studenten die van elders moeten komen heeft on ze stad aantrekkelijke verbindingen. En het leefklimaat kan men zich nauwelijks beter wensen. Voor de stad zou het, dachten wij ook vele voordelen hebben. „Wij hebben uw vestiging zeer op prii‘5 gesteld en ziin er trots op”, al dus burgemeester Rasterholf in zijn antwoord tot de heer Yoshida. Het ge meentebestuur ontving de Japanse gas ten ’s morgens in de raadzaal. De bur gemeester was blij met de prettige sa- meentelijke industriehal op ’t .Eiland’. Sneker bedrijf is gesticht. Yoshida begon in 1964 in de ge meentelijke industriehal op t „Eiland”. In 1967 werd de nieuwe fabriek op het industrieterrein geopend, De bur gemeester sprak de hoop uit dat de samenwerking bestendigd mag blijven en bood de heer Yoshida een prach tige Friese klok aan. Diens secretaris, de heer Isaka, kreeg een „Sneker pan”. De heer Isaka fungeerde als tolk, want de heer Yoshida hield zijn toe spraken in zijn moedertaal. Zijn woor den werden vervolgens in het Engels vertaald. De burgemeester op zijn beurt sprak Engels, waarna dit weer in het Japans werd overgezet. Het embleem van Yoshida is een aardbol met de letters Y.K.K. en daar omheen een wijde band. Als symbool van het wereldomvattende karakter van het concern. Dit embleem nu zal aangebracht worden op de grote klok, die het Sneker carillon rijker wordt en die aangeschaft wordt van die f 50.000,In dit embleem wordt te vens de verbondenheid van alle men sen van goede wille gesymboliseerd, overeenkomstig de beginselen van de heer Yoshida. Wij meldden reeds dat een deel van het bedrag bestemd is voor een dagverblijf voor geestelijk gehandicapte kinderen en een ander deel voor het jeugdwerk in Sneek. Burgemeester Rasterhoff kon het in zijn toespraak niet laten eventjes te wijzen op de oosterse decoraties op het behang van de raadzaal „Onze waardering is onbegrensd en zal altijd in onze herinnering blijven”, zo besloot de heer Yoshida zijn korte toespraak na de woorden van de bur gemeester. Hij was het gemeentebe stuur zeer dankbaar voor de onder vonden hulp, in het bijzonder de bur gemeester, die persoonlijk heeft be middeld. De burgemeester vertelde later dat hij een uitnodiging heeft gekregen om volgend jaar naar Japan te komen. J Bejaarden afdeling Sneek, die tien I jaar heeft bestaan. Maandag 13 ok- I tober vindt de feestavond plaats bij l’ Hanenburg. Het z.g. Artiestenpalet I zorgt oor een ontspanningspro- I gramma. dankbaarheid. Met de bestemming rond Sneek stuk voor stuk verbe- van het geld kan men eveneens blij terd. Na de asfaltering van de we- zijn: een deel voor het genoegen gen naar Heerenveen, Bolsward, de van ons allemaal in de vorm van Leeuwarderweg en de Lemmerweg een grote klok voor het carillon, zijn er nu plannen om het langzame dan het dagverblijf voor geestelijk verkeer op Leeuwarderweg en Lem- gehandicapte kinderen, dus voor merweg aan te pakken. D.w.z. van een groep die al te lang in het ver- de hoofdbaan te verbannen. Zo zal geethoekje heeft gezeten, en ten- het fietspad langs de Leeuwarder- slotte krijgt het open jeugdwerk een weg tot Snekerhoek worden ver- financiële injectie. We zijn l»e- breed tot parallelweg, zodat daar nieuwd hoeveel van het bedrag voor straks trekkers met landbouwwa- dit en voor dat wordt aangewezen, gans kunnen rijden. Tussen Sneek We vermoeden nl. dat de kosten en Lemmer is men reeds bezig een van een dagverblijf alleen al de gedeelte van het fietspad voor dit vijftigduizend gulden zullen over- doel te verbreden. Wanneer zou schrijden. Het is dus niet zo dat dat men eens met de Zuidelijke Rond- dagverblijf er nu wel vlug eventjes weg beginnen? zal komen. De ouderverenigingen zullen net initiatieven moeten ko men. Het is te hopen dat ze dat ge zamenlijk gauw zullen doen om de ze onverwachte kans te benutten. I De heer G. van de Pijpekamp L deed ons een exemplaar toekomen I van de door hem uitgegeven .Kaart I van Sneek’. Door de tekenaar, de heer St. S. van der Zee, zijn de I nieuwste straten in de wijken Noor- J derhoek, Stadsfenne en Tinga op de *1 oude kaart bij getekend. Men kan zeggen, dat deze overzichtelijke I plattegrond van Sneek nu bij is. *1 Aan de achterkant een alfabetisch straatnaam-register, zodat met wei- I nig moeite kan worden opgezocht *1 waar een bepaalde straat is te vin- I den. Toch is er wel eens een straat- J je vergeten. Omdat de tekenaar I meende zich te moeten beperken met het oog op de duidelijkheid? I Voorbeelden: de Folgaarsterhem- I straat staat er niet op, de tamelijk onbelangrijke Oosthemstraat (met J alleen maar garages) evenmin, de I Frittemahovenstraten zoekt men te- vergeefs. Wonen hier geen mensen J meer? In de toekomst gaat dit ge- *1 bied er totaal anders uitzien, maar I zo ver is het nu nog niet. Vreemd I is b.v. ook dat niet het in aanbouw I zijnde internaat met school voor de- I biele kinderen (’t Zwaluwnest) in .1 het gebied tussen Hemdijk en spoor- I lijn is te vinden, maar wel de in I aanbouw zijnde christelijke mts in Tinga. Ook het laantje langs het *1 Spoorwater, een prachtige mogelijk- I heid om vlakbij huis in de natuur J te wandelen, staat er niet op. Je I moet je ergens natuurlijk beperken, I dat is duidelijk. Daarom tot slot nog J een positieve opmerking: wat er wel I op staat, staat er heel duidelijk op. Het ene jubileum is nauwelijks achter de rug of het andere kondigt zich aan. Wie tijd „van leven” heeft, zal er ook eens aan toe komen, ten zij hij het niet zo lang op dezelfde plaats heeft kunnen vinden of door omstandigheden buiten zijn schuld I tot verandering werd gedwongen. I Een jubileum is niettemin ’n mooie I aanleiding om de jubilaris eens I even voor het voetlicht te halen en I hem te zeggen, dat zijn toewijding I en vooral trouw wordt gewaar- deerd. Morgen is het feest bij de I* Kingfabrieken Tonnema N.V. De I heer D. Endstra, werkzaam als dropsbereider, is nl. op 4 oktober l' niet minder dan 50 jaar aan het be- I drijf verbonden. Om dit heugelijke I. feit te vieren wordt vrijdag een I feestelijke bijeenkomst gehouden in I het bedrijf. uit het modebeeld weg te denken en is vrijwel bij elke gelegenheid te dragen, zowel voor de middag, de avond en zeker niet in de laatste plaats als avondkleding. En het is niet zo, dat slechts de tiener deze combinatie draagt, o nee, ook de „niet meer zo piep” dame zal er heel charmant in kunnen uitzien. Wat de japonnen betreft, hierin viert het polomodel hoogtij. Daarnaast het gezellige pompadour jurkje, met niet te vergeten de ruiten in bijna elke kleurencombinatie. Niet alleen voor japonnen is de ruit weer in, ook pak jes en mantels worden vervaardigd van de mooiste wollen ruiten. Het stoeipak lijkt ons voorlopig al leen nog weggelegd voor de tiener. Overigens een heel gezellig huiselijk pak, dat met één kledingstuk bijna de hele vrouw „omkleedt”. De lengte van onze kleding wordt, wat de dames in de zaal betreft, dit seizoen nog geen twistpunt, want una niem bleek de voorkeur voor MINI, toen onze lady-speaker een maxi- en een minicreatie liet opdraven. Na de pauze werden bontjassen ge toond. Heel mooi, soms sportief en soms zelfs zeer jeugdig. Maar niet al leen écht bont, ook imitatiebont is in. Het tuniekpak is werkelijk niet meer Erg gezellig en bovendien praktisch (zelfs wassen in de wasmachine). Voor de jeugd zijn er verder de sportieve en toch heerlijk warme vistram jassen, gevoerd met borg. Aan het slot van de avond werden we in gedachten naar de balzaal ge leid en genoten we van een enorme verscheidenheid aan avondkleding. Van de lange broek met kanten blouse, .via het witte avond-tuniekpak, de bro- caat-lamé avondjapon en het witte kanten mini-japonnetje, kwamen we bij de klassieke lange zwarte avond japon met cape. Het traditionele slot van bruidjes, compleet met bruidsmoeders een heerlijk schouwspel ontbrak niet op deze gezellige en goed geslaagde na- j aarsmodeshow. Een ontwerp tot herziening van het bestemmingsplan „De Potten” is de raad van Wymbritseradeel (hedenmid dag in vergadering) ter vaststelling aangeboden. Het parkeerterrein is vol gens dit nieuwe plan aanmerkelijk uit? gebreid. Nieuw is ook de grote kam- peerhaven ten noordwesten van het paviljoen. Door een lange oeverlijn te creëren van zo’n 600 meten zal er ruimschoots gelegenheid zijn de tent vlak bij de boot te plaatsen. Verder is in het nieuwe plan de gro te plas opgenomen, ontstaan door de zandwinning. Deze plas krijgt een verbinding met het Sneekermeer. In de toekomst zal hier een flink gebied voor dagrecreatie, met strand en zwembad, beschikbaar komen. Wat het bungalow-gedeelte betreft zijn er in het oorspronkelijke bestem mingsplan, dat in 1966 al is vastgesteld, geen noemenswaardige wijzigingen aangebracht. De uitbreidingsmogelijk heden rondom het paviljoen zijn onge- deze overzichtelijke Aan de achterkant een alfabetisch ■■■ll

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1