Personeel Wymbritseradeel: allemaal 1140,- toeslag Stille werker na Wethouder Visser opende natuurbeschermingstentoonstelling van „Teapert” Zaterdag interland turnen in Sporthal 50 jaar op grootse wijze gehuldigb D. Endstra halve eeuivbij Tonnema SN E E K, WY M BRITS ER A DE EL IJLST van en Verenigingsleven Oosthem trad gezamenlijk aan voor startavond winterwerk de gemeenten Officieel Orgaan Kleine „industrie-vogel” over ’t net gevlogen M a Maandag 6 oktober 1969 124e jaargang nr. 80 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zwarte mees vloog zich dood „Met NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Jongelui geverbaliseerd: joyriding en vandalismè Harry Amsterdam eerste op Schildmeer Jeugd van Nederland tegen Hessen (West-Duitsland) ««IMF gg:|O SNEEKER NIEUWSBLAD G. Bosch M OUDE SCHOOL LAAG GETAXEERD? op onze Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. Advertentieprijs; 15 cent pel mm Bij kontrak! handelsadvertenties lager Abonnementsprijs f 4, per half laai Per oost t 6,— per nall laai Giro 85 07 48 ten namt van Sneeker Nieuws.>lar „In een watersportcentrum als Sneek mogen we deze waterverontreiniging wel eens meer centraal stellen. Men zegt wel eens dat een natuurbescher mer conservatief is. M.i. niet terecht. Natuurbescherming wil niet zeggen het star en dogmatisch vasthouden aan be staande toestanden met voorbijzien van de eisen die een moderne ontwikke ling stelt, maar het wel zien dat wat nu dreigt verloren te gaan, morgen in sterkere mate dan nu, voor de mens onmisbaar kan zijn. Bescherming van bestaande recrea tiegebieden is noodzakelijk, het aan leggen van recreatieve voorzieningen op verantwoorde wijze eveneens, maar soms moeten we ook durven stellen: dit stuk natuur is zo uniek, het kan een catastrofe betekenen als we dit gaan aantasten. Daarom dacht ik dat uw werk, het aankweken van liefde tot de natuur, de studie en de be scherming van de natuur zo uitermate belangrijk is. Blijft met ons waak zaam, de natuur moet steeds wijken, vaak ook uit zuiver winstbejag”, aldus wethouder Visser. Hij was verheugd dat nog zoveel jonge mensen met inzet van hun beste krachten aan deze ma- Gecombineerde uitaave van Sneekar Nieuwsblad is een Het gebeurt nogal eens dat vogels zich tegen vensters doodvliegen. De trek heeft ’s nachts plaats en dan wor den ze wel eens verblind door fel licht binnenshuis. Hetzelfde gebeurt ook nog steeds, zij het in mindere mate dan vroeger, met vuurtorens. Zelfs onder een straatlantaarn, die ’s nachts ge brand heeft kan men ’s morgens soms een slachtoffertje vinden. terie meewerken. Hij hoopte dat de tentoonstelling een sukses mag wor den. De heer Visser verklaarde de ten toonstelling voor geopend nadat hij als eerste zijn handtekening in het gasten boek had gezet. De gemeentepolitie van Sneek heeft procesverbaal opgemaakt tegen de 18- jarige B.D. uit Bolsward ter zake van joyriding (plezier rijden met ander mans wagen). Hij had vorige week de Opel bestelauto van onze stadgenoot H. de V. van het Oud Kerkhof wegge nomen. De auto is onbeschadigd aan de eigenaar teruggegeven. De 15-jarige Heerenvener J.E. kreeg eveneens een proces-verbaal, ter zake van beschadiging van een auto. De jon gen had zaterdagavond op de Prins Hendrikkade een auto bekrast. Na door de politie te zijn verhoord werd deze jeugdige vandaal aan zijn ouders teruggegeven. Vrijdagavond werd in ’t Himster- hüs te Oosthem de jaarlijkse start avond gehouden van het winterwerk, georganiseerd door het bestuur van ’t Himsterhüs. Hieraan werd door ver schillende verenigingen deelgenomen. De muziekvereniging „Hald Moed” gaf vooraf wat vrolijke marsmuziek. De voorzitter, de heer D. Dijkstra, opende met gebed en gezamenlijk werd er ge zongen. Allen werden welkom gehe ten, maar vooral de jeugd, die flink was vertegenwoordigd. De voorzitter sprak de wens uit dat de animo groot mag blijven, ook in het verenigings leven, om samen de problemen die er zijn te kunnen oplossen. Met aller me dewerking zal het winterwerk zeker slagen. De muziekvereniging bracht hierna nog wat muziek. Het was te zien dat deze vereniging ook beter tijden heeft gekend wat het ledental betreft. Ver schillende verenigingen gaven hun bij drage, o.a. de meisjes van de gymnas tiekvereniging onder leiding van mej. Faber. De hervormde vrouwenvereni ging hield de zogenaamde „Keer-kwis* onder leiding van mevr. Wiersma-Wes- terhof. Daarvoor waren drie kandida ten uitgenodigd. Zij mochten een klein prijsje in ontvangst nemen. De toneel club gaf nog eens een terugblik: hoe het vroeger toeging onder de buur vrouwen. Dat werd duidelijk in het toneelstukje „In bleek yn trijen, jowt kibberijen”, dat door de dames prima werd vertolkt. Ook bracht de toneel vereniging op komische wijze Katootje naar de botermarkt”. Het bestuur hield tot slot nog een leuke kwis, ‘die de dolste situaties tot gevolg had. Sommigen moesten de sok ken en bretels er voor missen. Het programma werd afgewisseld met gi taarmuziek en zang van de dames De Boer en Veninga, wat ook weer goed in de smaak viel. De voorzitter bracht dank aan alle medewerkers en publiek, maar voor al aan de jeugd voor de rust die er deze avond heerste. Hij sprak de wens uit dat het zo mag blijven, opdat men met elkaar een mooi winterseizoen mag hebben. Met gezamenlijk zingen „Dankt, dankt nu allen God” en dank gebed door de heer R. Abma werd de ze mooie startavond besloten. Verleden jaar vloog ’n zangvogeltje, een zwartkop-tuinfluiter, zich dood te gen een venster van Greunshiem en nu vrijdagmorgen (3 oktober) lag er een zwarte mees dood in het natte gras onder een grote ruit. Het diertje was nat, maar het was direkt te onder scheiden van de beter bekende kool mees, die onder geel is maar ook een slag groter. Dit was maar een kleintje, niet groter dan een pimpelmeesje: zwarte schedel, witte wangen, brede zwarte kinvlek, boven grauw blauw grijs, onder grauw-wit. Opvallend was de grote witte nekvlek. Het was in goede conditie, maar woog maar 9 gr. Zwarte mezen bewonen in hoofdzaak dennenhout en komen dus in Zuidoost Friesland voor, maar ook op de eilan den. Soms is er een opvallende trek van deze meesjes, bijna een invasie. Vaak in september, maar ook wel in oktober. Misschien is dit nu weer het geval, zoals in 1959. Men kan ze dan overal vinden op de klei zowel als in „de wouden”. De raad ging ermee akkoord dat de voormalige gereformeerde school te Hommerts verkocht wordt aan de heer K. Martens. Maar de prijs Viel wel wat tegen. De heer Veldhuis was de eerste die de taxatie aan de lage kant vond. Maar hij wilde de neiging onder drukken hier tegenin te gaan. Mis schien zou men een volgende keer, als er een gebouw verkocht werd, de zaak op een andere manier kunnen spelen? De voorzitter merkte op, dat alleen de publieke verkoop nog overbleef. Maar dat heeft ook bezwaren. De taxa tie was ook b. en w. tegengevallen. Er is rekening gehouden met de situering van het gebouw (er mogen geen in- en uitritten gemaakt worden) en de bebouwingsvoorschriften. Ook de bei de wethouders waren het er over eens dat ze meer verwacht hadden. De heer Heeringa vroeg zich af of de oude school ook nog voor opslag plaats voor de gemeente zou kunnen dienen. B.v. als vervanging van de voormalige school te IJsbrechtum, die dan weer vrij zou komen voor stich ting van een dorpshuis- aldaar. Als het gebouw maar op een andere plaats stond, antwoordde de voorzit ter. Gemeentewerken zien er niets in. Kunnen we het zelf niet gebruiken, dan stoten we ’t af. De heer Osinga was bijzonder blij dat een inwoner van het dorp hier ruimte krijgt om z’n zaak uit te brei den. Nu blijft er tenminste wat van meente. B.v. in Uitwellingerga, waar j over. In geval van publieke verkoop zou de kans bestaan dat het een „rot- De expositie is verdeeld over twee lokalen. Er wordt iets getoond over het werk dat de natuurbeschermings- instanties verrichten, terwijl er een moeraslandschap is ingericht met ver schillende geprepareerde dieren en planten die in de huurt van onze stad voorkomen. Ook wordt de aandacht op het probleem van de land-, lucht- en watervervuiling gevestigd. Het geheel ziet er keurig en verzorgd uit, terwijl alles overzichtelijk is opgesteld. De tentoonstelling is zeker een bezoekje waard. De expositie is ’s avonds van 7 tot 10 uur geopend. Ze zal o.m. be zocht worden door 1700 schoolkinde ren uit Sneek. Tijdens de sluitings wedstrijden het Schildmeer (Gr.) bezette stadgenoot Harry Amsterdam in de Schakelklasse de eerste plaats. In de morgenwedstrijd eindigde hij op de tweede plaats en in de middagwed- strijd op de eerste. In de Sneker sporthal zullen zater dag a.s. jeugdige Nederlandse turners en turnsters het opnemen tegen junior dames en heren uit het Westduitse Hessen. De wedstrijden vinden plaats onder auspiciën van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV), dat de organisatie heeft toe gewezen aan de Sneker gymnastiek vereniging „Thusnelda - Greate Pier” (TGP). TGP krijgt voor de organisatie steun Het gemeentepersoneel van Wymbritseradeel zal geen 1% duurtetoeslag ontvangen; allen krijgen een gelijk bedrag van f 140,—. Hiertoe besloot de raad donderdagmiddag op voorstel van het AR-raadslid Visser. Zijn voorstel kreeg 10 van de 14 stemmen. De vier tegenstemmers de beide wethouders, Miedema en Gerbrandy, en de heren Attema en Veldhuis voelden meer voor het voorstel van b. en w. om het verzoek van de staatssecretaris van binnenlandse zaken op te volgen, nl. om dezelfde regeling te treffen als voor het rijkspersoneel geldt en 1% van de loonsom te verstrekken. Na ampel beraad besloot men de nieuwe tarieven vast te stellen onder de toezegging van b. en w„ dat zij voor 1 januari de kwestie van al of niet onbepaalde tijd zullen bestuderen en daarvan de raad mededeling doen. Zo nodig kan de verordening altijd ge wijzigd worden. hun beurt vaak belemmerd door ple zierboten, die de hele week blijven liggen. Hier heeft nu de politie iets om dit euvel tegen te gaan. Op de vraag van de heer Galama waar de boten, waar het tegen gaat, dan heen moeten antwoordde de voor zitter, dat de eigenaars dezelfde rech ten hebben als ieder ander. Óp een vraag van de heer Visser werd mee gedeeld dat er altijd ontheffingsmoge lijkheden zijn. De heer Endstra kreeg behalve de ge vulde enveloppe van de directie bo vendien een geweldig lange uitschuif- bare vishengel, die hier door de direc teur, de heer De Vries, wordt overhan digd. schuifbare hengel in foedraal. Want behalve een stille werker is de jubi laris een hartstochtelijk visser. Een fraai geüniformeerd bedrijfs- koor (5 man en 14 meisjes) bracht on der leiding van de heer Gerbrands een zanghulde. Er werden nog meer ca deaus aangeboden. Namens het gehele personeel sprak de heer J. Bosma. De heer G. Ikema voerde het woord na mens de drop-afdeling en besloot met de aanbieding van een envelop met inhoud. De heer T. Schuil namens de Tonnema Visclub haalde herinneringen op aan een viswedstrijd, waar de heer Endstra een bord snert na afloop was misgelopen. Hij kreeg dit alsnog (in blik) en bovendiën nog een wandbord van aardewerk. Voor de kleinkinderen van de jubi laris kwam toen een heel bijzondere attractie, nl. de Fabeltjeskrant. De heer Y. v. d. Werf, reeds gepension- neerd, haaide nog meer herinneringen op aan vroeger. Namens de chefs gaf de heer G. Schuil uiting aan zijn be wondering voor de manier waarop Endstra heeft gewerkt. Deze heeft in al die vijftig jaar nog geen dag ver zuimd. De schoonzoon van de jubilaris sprak een welgemeend dankwoord. Staande zong men tot slot nog eens uit volle borst „Lang zal hij leven”. Zonder twij fel een machtig slot van een fijn, on gedwongen feest. Vanaf vandaag houdt afdeling „Tea pert” van de Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden in de Bolwerk- school een natuurbeschermingsexposi- tie. Op deze tentoonstelling, die tot 12 oktober duurt, wordt aandacht besteed aan de Waddenzee-inpolderingsplan- nen, het nestkastenonderzoek enz. De tentoonstelling werd zaterdagavond ge opend door wethouder Visser. De reden om deze expositie in te richten is dat de afdeling „Teapert” dit jaar haar eerste lustrum viert, zo zei de voorzitter van de afdeling, Wierd Koops. De afdeling werd opgericht door Gerrit Hiemstra en telt nu 26 le den, onder wie drie meisjes. Er wordt geen entree geheven, want men gaat er van uit dat een ieder in de gele genheid moet zijn een bezoek aan deze expositie te brengen. Wierd Koops zei dank aan alle verenigingen, instanties en particulieren, zonder wier hulp de tentoonstelling zeker niet zou zijn zo als zij nu is. „Uit een door jullie ingesteld onder zoek blijkt dat het met de waterver vuiling rondom Sneek nog wel wat meevalt, behalve dan de slootjes aan de rand van de stad en de stadsgrach ten”, aldus wethouder Visser in zijn openingswoord. Hij ging verder: „Daar moeten we ons echter niet mee in slaap laten sussen; dat is uiteraard ook niet de bedoeling van jullie onderzoek geweest. Integendeel. Hier zou ik toch graag een kritische kanttekening wil len plaatsen. Zal het in Friesland op dit moment nog niet zo slecht gesteld zijn met de luchtzuiverheid, snuif de lucht maar eens op in onze grote ste den in de Randstad Holland, wat be treft de waterverontreiniging ben ik toch niet zo optimistisch gestemd”. Het voorkomen dat de zuiverheid van het water wordt aangetast is volgens .de heer Visser in de eerste plaats een kwestie van mentaliteit van. het indivi du, dus van onszelf. Zou iedereen er van doordrongen zijn dat hij mens, dier en plant behoort te ontzien bij het zich ontdoen van afvalprodukten dan zou de noodzaak van de milieu- beheersing zich niet of nauwelijks aan dienen. „Zolang dit nog een utopie is, heeft de overheid hier een taak”. Ook Sneek zal mee moeten helpen om de verontreiniging van het water tegen te gaan. Er moet een zuiveringsinstal latie komen. Plannen hiervoor zijn in een vergevorderd stadium. Een cen trale riolering is nodig enz. CENTRAAL STELLEN van de gemeente en de raad voor sport, recreatie en jeugdwerk. De turners en turnsters uit Hessen komen vrijdagavond in Sneek aan en worden dan ingekwartierd. De wed strijd voor de heren begint zaterdag middag om 3 uur. Vooraf wordt er een uurtje ingeturnd. De dames zijn ’s avonds aan de beurt: 18.30 uur intur nen tot 19.15 uur en aanvang de wed strijd om 19.30 uur precies. De wedstrijdvolgorde is als volgt: jeugdtumers: vrije oefening, paard vol tige, ringen, paardsprong, brug en rek; jeugd turnsters: paardsprong, brug, balk en vrije oefening. De ploegen zijn als volgt samenge steld: Nederland, jeugdturners: Gert Butter, Peter Karregat, Nico Out, Henk Tol, Willy Vierkant, Cor van Weert en Arnout van de Zeeuw; jeugdturnsters: Marian van Beugen, Thera Bouman, Stientje de Goede, Willy de Groote, Jeanette du Pree, EHy Nieuwenhuizen en Marian van Zetten. Hessen, jeugd turners: Joachim Diehl, Karl Göbel, Rainer Gotta, Joachim Heuser, Volker Rohrwick, Dieter Schwarzkopf en Ber- hard Szukielowiecz; jeugdturnsters: Angelika Eifler, Gudrun Enge, Lilo Franz, Hildegard Geschwind, Ursula Götting, Irmgard Müller en Doris Schiwek. De herenwedstrijd wordt geleid door de heer J. F. Vermeulen en de dames- wedstrijd door mevr. H. A. Lens-Ger - rietsen. De Nederlandse jury wordt gevormd door G. W. van den Berg en J. Meijer bij de heren en bij de da mes door mej. G. van Essen en mevr. T. Heil. De damesploeg van Neder land wordt geleid door mevr. H. Krau- wel-Koedam en de heer Tj. Wijmstra. De herenploeg wordt geleid door de heer F. Winands. De leiding van de Hessische ploeg is nog niet bekend en ook de namen van de Hessische jury zijn nog niet bekend. Het publiek wordt verzocht tjjdig aanwezig te willen zijn, daar de wed strijden precies op tijd (15.00 uur en 19.30 uur) beginnen. De toegangsprijzen zijn voor ’s middags of ’s avonds f3,50 (jeugd tot 16 jaar? 2,en voor beide wedstrijden (dagkaart) f4,50 (jeugd tot 16 jaar f3, ..BLAUWE ZONE” VOOR BOTEN De wijziging van de Algemene Po litieverordening met de bedoeling een einde te maken aan het onbeperkt een ligplaats innemen met baten voor de watersport ontlokte de heer Attema enkele vragen. Hoe moet het met de controle? zo vroeg hij. En de termijn van 12 uur per etmaal vond hij wel wat kort om te overnachten. De voorzitter vertelde dat er vorig jaar constant een groot schip in de Syl te Heeg lag, dat een groot deel van de wal in beslag nam. Tot ergernis van vele watersporters. En er was niets tegen te doen. De Hegemers pro beerden wel, zodra het schip even was weggevaren, er een roeibootje neer te leggen om de terugkomst te verhinde ren. Zo zijn er meer gevallen in de ge- een steiger is, die veel door stront- I schepen wordt gebruikt. Die worden op tekleaster” werd. Bij Tonnema pakt men een jubileum altijd op een bijzondere manier aan. Geen receptie op de gebruikelijke wijze, maar een „knaV’-feest, waaraan het hele personeel deelneemt wordt er georganiseerd. Vrijdag was dhr. D. End stra het feestvarken. Hij is al de zevende die niet minder dan vijftig jaar bij Tonnema heeft gewerkt. En de manier waarop is zonder meer voorbeeldig geweest. Hij was een harde werker, iemand die het werk niet uit de weg ging. Hij staat nu nog zijn mannetje en durft het tegen elke jongere op te nemen. En dat hij als persoon zeer gewaardeerd wordt bleek wel uit de ve le toespraakjes en cadeaus. Om half vier vrijdagmiddag begon het feest in de voormalige pepermunt- afdeling van het bedrijf aan het Klein- zand. De magazijnruimte was (door het kantoorpersoneel) helemaal ver sierd met verpakkingsmateriaal. Alle gasten kregen meteen een kleine ver snapering met opschrift in het teken van dit jubileum. Ook de suikerpapier- tjes droegen dit opschrift. Het draai orgel „Omke Romke” zorgde voor een feestelijke muzikale omlijsting. De he le sfeer deed aan een kermis denken. En dat was ook net de bedoeling van de organisatoren, zou later blijken. Als feestleider trad op de heer A. Gerbrands, wie deze rol „op het lijf ge schreven” staat. Toen de heer Endstra met z’n vrouw, kinderen en kleinkin deren binnenkwam, zong men een spe ciaal voor deze gelegenheid geschre ven welkomstlied. Gelaten hoorde de jubilaris het ,Leve, leve Durk Endstra’ aan, waarna men op het erepodium plaats nam. Maar eerst mocht de heer Endstra zelf het feest (de „kermis”) openen door een klap op de kop van Jut. Ook mevrouw Endstra mocht slaan. Toen zette het draaiorgel in en luidkeels zong men het bekende „Lang zal hij leven Nadat de directie de heer en me vrouw Endstra met deze dag had ge lukgewenst, hield de heer N. de Vries, president-directeur, een toespraak, waarin hij uitlegde waarom dit feest in kermissfeer werd gehouden. Dat zat zo. Toen de heer Endstra in 1919 als veertienjarige bij Tonnema kwam, bij de grootvader van de tegenwoordige directeur, had hij ontslag gekregen van zijn vorige werkgever. Het was toen nl. net Bolswarder kermis. En de heer Endstra verzuimde zijn werk om zijn vader te kunnen helpen bij het draai orgel in Bolsward. Zo hebben dus het draaiorgel en de kermis een grote rol gespeeld in zijn leven. Hij startte stil, aldus de heer De Vries, maar met de wil om hard te wer ken. En al die vijftig jaar is hij een voorbeeld geweest van iemand die het werk niet ontliep. Hij hielp in diverse afdelingen, van borstplaat tot peper munt, en is nu werkzaam in de drop- afdeling. Directie en commissarissen hebben respect voor de wijze waarop hij zijn werk steeds heeft verricht. Hij vond bij Tonnema ook nog wat meer dan zijn werk. Hij vond hier zijn vrouw. Zij is eigenlijk met haar man ook vijftig jaar bij Tonnema. En dat het met plezier was blijkt wel uit het feit dat er ook twee dochters hebben gewerkt. Vier mensen uit één gezin. Hij heeft tegen zijn kinderen gezegd: kom bij Tonne ma! De heer Endstra kreeg vervolgens de gouden speld in de huisorde van Ton nema voor 50 jaar dienst. De speld voor 40 jaar had hij al; die kon nu vervangen worden. De heer, De Vries vertelde dat er ’s morgens al een en veloppe met inhoud namens de directie was overhandigd. Maar de heer End stra kreeg er nog wat bij: een uit- De heer Attema zei het logisch te vinden om 1% te geven, daar ook het bedrijfsleven over het algemeen 1% verstrekt. En het leven is immers voor ieder even duur. Hij vond het jammer dat niet van bovenaf is gezegd: alle maal evenveel. De heer Visser verklaarde het niet eens te zijn met b. en w. Zijn voorstel om voor allen een gelijk bedrag van f 140,vast te stellen, werd meteen ondersteund door de heer Gerding. Deze herinnerde er aan dat de raad ongeveer twee jaar geleden een motie had aangenomen tegen de procentuele verhogingen van het loon. En de duur te treft toch iedereen in gelijke mate, geef dan ook iedereen f 140,Toen ook de heer Sybrandy zich hierbij aan sloot, bracht de voorzitter het voorstel- Visser in stemming. „STOMP RINNE” De heer Nauta was verhinderd deze vergadering bij te wonen. Er bestond ditmaal grote belangstelling op de „publieke tribune” en wel van de kant van de cvo-school te Folsgare. De klas sen 4, 5 en 6, met elkaar een 16 leer lingen, waren met twee onderwijzers gekomen om eens te zien hoe de demo cratie in de gemeente werkt. Het verzoek van de fa. Andriol om in Tirns een leegstaande boerderij te gebruiken voor haar granitobedrijf ont lokte enige discussie. De heer Veld huis begon met enkele opmerkingen in ’t algemeen. Hij vroeg zich af: wor den dergelijke gevallen door b. en w. wel zodanig opgevangen, dat men niet het gevoel heeft „stomp to rinnen?” Over het verzoek als zodanig merkte hij op, dat het hem inmiddels bekend was geworden, dat fa. Andriol in een andere gemeente probeert huisvesting voor haar bedrijf te vinden (in Mak- kum, red.). En dat vond de heer Veld huis toch ook weer jammer voor Wym britseradeel. De voorzitter wees de kritiek aan gaande het „stomp rinnen” af. Het is volgens hem niet waar dat men de mensen met een kluitje in het riet stuurt. In dit geval ging het om de agrarische bestemming van het gebied, volgens het bestemmingsplan dat door de raad zelf is vastgesteld. Hij dacht dat het vanzelf sprak dat men zich daar in ’t algemeen aan moest houden. De heer Veldhuis zei dat hij wel achter het voorstel van b. en w. stond; zijn opmerkingen waren meer in ’t al gemeen bedoeld. Soms bereiken je als raadslid van die klachten, zei hij. Was er nu bijv, voor Andriol geen andere mogelijkheid geweest in deze gemeen te? De voorzitter herhaalde dat het hier om de agrarische bestemming van het gebied ging. Ook de heer Galama toonde zich wat teleurgesteld, dat Andriol niet in Wym. britseradeel is geslaagd. Hij vond het jammer dat het op deze manier gelo pen is. „Ik had toch wel voor dit geval willen pleiten”, verklaarde hij. BEGRAFENISRECHTEN De vaststelling van nieuwe tarieven voor graven en zerken op de gemeen telijke begraafplaats te Ypecolsga had nogal wat voeten in de aarde. De heer Couperus kon zich in ’t algemeen met de hogere tarieven verenigen. Alles wordt immers duurder. De heer Gerding merkte op dat het een oude begraafplaats is. Er is nog wel ruimte, maar toch: wordt de nieu we generatie hier niet belast met de gevolgen van de geldontwaarding? De plaats zelf kan als afgeschreven wor den beschouwd. Op de klokketoren drukken kosten op basis van een ze kere annuïteit. Blijft over het onder houd, zowel van de oude graven als van de nieuwe. De kosten daarvan moeten door de nieuwe generatie be taald worden. Al eerder had de heer Gerding gepleit voor afschaffing van het begrip „onbepaalde tijd” bij het uitgeven van graven. Liever had hij ’n maximum termijn van b.v. 40 jaar. Tenslotte: zou men niet beter de jaar lijkse bedragen kunnen handhaven in plaats van bedragen ineens? De voorzitter antwoordde dat de be dragen eigenlijk nog aan de lage kant zijn. En als men een bedrag ineens heeft betaald is men verder van alles af. Wethouder Gerbrandy voegde daaraan toe dat dezelfde tarieven gel den bij de provinciale kerkvoogdij - commissie in Friesland. Als men alles rekent, kan het maar nauwelijks uit voor dit geld. Gelukkig compenseert de hoge r- - van het ogenblik enigs zins. De heer Heeringa vond dat de tarie ven eigenlijk met terugwerkende kracht moesten kunnen worden her zien. Hij voelde veel voor de suggesties van de heer Gerding. De heer Galama daarentegen had liever bedragen-in- eens. Wethouder Gerbrandy vertelde nog dat onbepaalde tijd in de praktijk meestal een jaar of vijftig betekent. De voorzitter deelde mee, dat het college de suggesties uit de raad nog eens zou bekijken. De heer Couperus probeerde nog even; hjj wilde liever van de term „onbepaalde tijd” af. De heer Attema merkte op: „Ik wit net as dat wol goed komt”. j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1