Publiek deed volop debatjes mee aan voor AGENDA J Eremedaille Oranje-Nassau J. Boschma., Heeg Politiek trefpunt had heel goede startavond waterpoort-krabbels IJLST WYMBRITSERA DEEL van en Mevrouw De Graaff: Er is te weinig openheid Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 124e jaargang no. 83 Kerknieuws Sneekar Nieuwsblad is een Donderdag 16 oktober 1969 40 jaar bij zuivelfabriek en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Gecombineerde uitqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT ‘l f I r i y mH 't’ f i f f a 1 ETHIEK IN DE POLITIEK DEMOCRATIE EN OPENHEID POLITIEK IS PUBLIEK PARTIJEN ALS SCHAKEL haar fiets. Amici tia Redacteur EL A. de Boer Telefoon 4091. De jas moest er even voor aan, toen kon burgemeester Van Hout de „ver sierselen”, behorende bij de koninklij ke onderscheiding, de heer Boschma op de revers spelden. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. J. Nijenhuis te Scharnegoutum heeft bedankt voor het beroep (toez.) naar Musselkanaal. Verscinjnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Advertentieprijs: 15 lent pel mm Bij kontiakt handelsadvertenties) lager Abonnementsprijs f 4, per hall laar Per oogt f oer nall laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsolar vond dat de confessionele partijen zich maar moesten opdelen in een conser vatief en een progressief deel, het ene deel naar links, het andere naar rechts. De heer A. Laansma, voorzitter van de afdeling van D’66, hield een pro- pagandapraatje voor zijn eigen club. De goede man werd aangevallen van alle kanten. Hij verklaarde zich desge vraagd voorstander van de monarchie. Er werd een opmerking gemaakt over te weinig inspraak op gemeente lijk niveau, b.v. inzake de plaatsing van de parkeermeters. De ontwikke lingshulp werd genoemd. Burgemeester Rasterhoff kwam naar voren en wees op de rol van de poli tieke partijen, die niet gemist kunnen worden als schakel tussen bestuurders en volk. Maar ook bij die partijen is veel dat zich buiten de openbaarheid afspeelt. Wat wordt er achter de scher men bedisseld als er in de Tweede Kamer moet worden gestemd? Stem men de Kamerleden wel naar eer en geweten? De politiek is teveel een geheime zaak. Een duidelijk voorbeeld is de manier waarop in ons land een ka binet gevormd wordt. Er is te weinig openheid en voorlichting. En er is te weinig discussie. Er zijn onvoldoende brede en diepgaande contacten tussen bestuurder en bestuurde. De burgemeester dacht dat hier een oorzaak was aan te wijzen voor het wantrouwen bij velen. De politiek heeft een slechte naam gekregen. Kan ’t ook zijn dat de huidige politieke constellatie (’t politieke beeld) niet Zoals bekend zal dit voortaan maan dags om de veertien dagen in de bar „De Lichtboei” worden gehouden. De ze eerste avond kon voorzitter R. Tuin- stra van de begeleidingscommissie ’n groot aantal mensen welkom heten, die een rol in de politiek spelen: het voltallige college van b. en w. van Sneek, bijna alle raadsleden, bestuurs leden van de plaatselijke afdelingen van politieke partijen, leden van de jeugdgemeenteraad en velen die alleen uit interesse kwamen. De heer Tuinstra stelde zijn mede- commissieleden aan het publiek voor en legde de bedoeling nog eens uit van dit trefpunt. „Dat de discussies mogen leiden tot be’er begrip en tot meer in spraak van de burger in het bestuur”, zo besloot hij zijn korte openingstoe spraak. Dat ik hier sta, zo begon mevrouw De Graaff, is eigenlijk al in strijd met de bedoeling van dit Politiek Trefpunt. Dat bedoelt namelijk geen monoloog (alleenspraak), maar een dialoog (tweegesprek). Desnoods mag er een botsing van meningen ontstaan. SNEEKER NIEUWSBLAD De eerste avond van het Politiek Trefpunt is bijzonder geslaagd. Er was veel belangstelling en er ontstonden tal van levendige debatjes, waaraan door ouderen en jongeren werd deelgenomen. Af en toe leek het wel wat op een Poolse Landdag, maar dat was te verwachten. Na afloop werd er in spontaan gevormde groepjes nog druk nagepraat en dat toont wel aan dat er zo’n avond heel wat wordt losgewoeld. Het was mevrouw De Graaff, de enige vrouw in de grootste fractie (PCG) van de Sneker raad (tevens voor de CHU lid van de Provinciale Staten), wie de eer te beurt viel het Politiek Trefpunt te mogen openen. meer beantwoord aan de eisen van onze tijd? Tal van zaken die vroeger fundament waren (de schoolstrijd b.v.) zijn verdwenen. Hij wees er op dat we niet langer Nederlands, maar Europees moeten gaan denken. Nationalisme is uit de tijd, we moeten naar een sterk ver enigd Europa. Het is zeer de vraag of de wijze Waarop we nu nog werken er niet toe bijdraagt dat de mensen zich politiek weinig geïnteresseerd to nen, zo besloot de burgemeester. De heer J. de Vries, voorzitter van de PvdA-afdeling Sneek, stelde het be staan van een confessionele partij ter discussie. Volgens hem is een program een beter uitgangspunt dan de con fessie (geloofsbelijdenis). Daar was de heer B. de Vries, fractievoorzitter van de PCG in de Sneker raad, het niet mee eens. De socialist vroeg daarop: Kunnen mensen van verschillende le vensovertuiging elkaar niet vinden op ’t politieke vlak? Mevrouw De Graaff was van mening, dat de levensover tuiging of confessie wel degelijk een basis kan zijn. Men was het er over eens dat de kiezer vóór de verkiezin gen moet weten met welke andere partijen zijn partij gaat samenwerken. Zo spoedde de bijeenkomst zich ten einde. De nacht van Schmelzer’ kwam weer eens ter sprake. Een jongere een 5-daagse excursie gemaakt naar Mevrouw De Graaff had tot slot een waarschuwing: Waak er voor dat dit Politiek Trefpunt geen exclusieve club wordt, die vervreemdt. De commissie ried zij aan ook die groepen er in te betrekken, die er een beetje buiten vallen, die niet „politiek geëngageerd” zijn (zich verbonden voelen met poli tieke zaken). Er zou b.v. eens een avond gevuld kunnen worden met pra ten over het onderwijs, de recreatie enz. Toch zou de politiek meer publiek moeten zijn. Onze democratie moet zo uitgebouwd worden, dat ze publiek is. Want democratie is geen statisch (evenwichtig) gegeven, zij is in be weging. Er is een tweerichtingsver keer: tussen overheid en burger. Er wordt wel eens gezegd dat de burger geen voldoende belangstelling heeft. Als dat zo is, dan hebben wij (daarmee bedoelde mevr. De Graaff de politieke partijen) die burger niet werkelijk opgevoed. We zijn in ont wikkeling blijven steken. We zullen opnieuw de discussie een kans moeten geven. En daarbij de kritiek niet uit de weg gaan. Dat betekent geenszins een aantasting van het gezag. Daar- l' nier zoveel „geieera neett op een politieke bijeenkomst z’n mond open Zij betoogde, dat politiek en publiek geen los van elkaar staande begrippen zijn, maar evenmin aan elkaar gelijk. Was ’t maar waar dat politiek publiek was. Wat is nu eigenlijk politiek? Dat is de staatkunde, het bestuur, de wijze waarop de beleidsbeslissingen tot stand komen. Essentieel (van wezenlijk be lang) zijn de burgers; daarom is poli tiek handelen ’t handelen voor en met de - mondige burger. Politiek grijpt diep in ’t leven van de burgers. Die politiek is publiek, dat wil zeggen openbaar, voor ieder toegankelijk, niet geheim. Zo komt men tot de democratie (re gering door het volk). Daarin zijn po litiek en publiek zeer essentieel. Maar is politiek in deze zin inderdaad wed publiek? Na deze niet al te lange inleiding kon ieder die dat wilde zijn zegje zeg gen. Als eerste verscheen voor de mi crofoon de heer De Lange uit Jub- bega, voorzitter van de afd. Heeren- veen van de Boerenpartij. Hij ver klaarde dat zijn partij ook een demo cratische partij is en hield verder een uitvoerig betoog over democratie in ’t algemeen. De vergadering begon on rustig te worden, er kwamen interrup ties. Totdat de heer Tuinstra het wel letjes vond en ingreep. De BP-man diende te beseffen dat meer mensen het woord wilden en dat het geen pro- paganda-avond voor zijn eigen partij moest worden. Maar deze trok zich daar niet ai te veel van aan en er volgde opnieuw een lang, „humoristisch” verhaal dat af en toe hilariteit veroorzaakte. De BP-man leek in zijn blijmoedige on verstoorbaarheid wel wat op zijn gro te Leider Koekoek. De heer D. de Vries, CHU-voorman, kwam op de inleiding terug. Openheid goed, maar toch niet alles kan in de openbaarheid, meende hij. Het is b.v. gewoonte dat een raadsvergadering be sloten (zonder pers en publiek) wordt zodra er over personen wordt gespro ken. B*j benoemingen b.v. Mevrouw Veenstra vond dat de stuk ken voor een raadsvergadering soms veel te laat bekend zijn. Daar was me vrouw De Graaff het mee eens. Zij herinnerde er aan dat zij in de laatste raadsvergadering hierover opmerkin gen had gemaakt. Hoe kan de poli tiek meer publiek worden? was de vraag die zij de aanwezigen voorlegde. Wethouder Baaijens haakte hier op in. Hij stelde dat het politiek gezien om drie zaken gaat: economie, organi satie en ethiek (het zedelijk leven). Dat laatste punt zou men bij D’66 uit het oog verliezen. Daar wil men een pragmatische benadering (dus aan de hand van feiten). De heer Baaijens vond de ethische benadering belang- rijker. Hij dacht dat andere staatsvor men dan onze democratie misschien ook goed zouden kunnen functioneren. Waarom stellen we ons systeem zelf niet aan de orde? Hij wees op China, Roemenië en andere landen, waar men dingen heeft bereikt die bewondering afdwingen. Het commissielid T. ten Dam brak een lans voor een tweepartijenstelsel. Toen werd de heer S. Cnossen, voor man van de FNP, uitgedaagd en deze hield ’n gloedvol betoog „yn it Frysk”: De polityk moat fan ünderen óf opboud wurde. Ek it Fryske yn üs provinsje meije wy net forjitte, yn it greate ge- hiel fan in foreine Europa. De bijeenkomst kreeg een „fleurig” slot toen de heer Tuinstra mevr. De Graaff een bloemetje aanbood uit dank voor haar bereidheid het Politiek Tref punt te openen. „Ik wit it noch hartstikke goed, dat ik foar ’t earst nei ’t fabryk gyng. Moarns om seis ure gyng ik mei 't itensekje jan hüs. Oant jouns njoggen ure ta. Oeruren waerd net om tocht yn dy tiid. Doe wie ’t nochal hwat oars as nou.” Dit zei dinsdagmorgen de heer J. Boschma te Heeg. Het was die dag precies veertig jaar geleden dat hij zijn loopbaan begon bij de coöperatieve zuivelfabriek „Hoop op Zegen”, sinds een aantal jaren omgedoopt in „De Goede Verwachting” afd. Heeg (de coöperatie heeft nl. ook in Workum een fabriek). 's Morgens om half elf arriveerden ten huize van de familie Boschma aan het Hingstepoelpaed vertegenwoordi gers van het bestuur en de directie, terwijl burgemeester Van Hout van Wymbritseradeel even later ook nog verscheen. Dat had natuurlijk een bij zondere reden. De burgemeester liet de aanwezigen niet lang in het onzekere omtrent het dc 1 van zijn komst. Hij deelde mee dat de jubilaris de ereme-’iille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, was toegekend. Niet al leen vanwege het veertigjarig dienst verband, bovendien heeft hierbij de „overige handel en wandel” van de heer Boschma een rol gespeeld. De burgemeester wees er op dat er op zo’n dag vooral reden tot dankbaar heid is, want niet iedereen is het ge geven om veertig jaar op dezelfde plaats zijn werk in gezondheid te ver richten. Daarom is dit jubileum een mijlpaal in het leven van de heer Boschma. Namens het bestuur sprak de voor zitter, de heer J. van der Wal uit van ue xiema aan ae i I praat zo dikwijls langs hen heen. Hij Oosterdijk binnen. Zij stond vol be- behoort zelf tot de top van de drie- wondering bij de afdeling bloesjes, J I hoek. Hij gooit met termen als pro- toen zij door de chef opmerkzaam ■- ölröcciö-f nnn.cjrarvratlarf nrnrrmn+icrma W,ArrT ffomnn.W zv-rj haST fids Er wordt veel geklaagd in onder- l aaniai mensen aai u.v. niiuu neen 7n“T .1 gevolgd kleiner dan dat met alleen i i Commissie). I lagere8 school; het aantal dat hbs of ij door wordt juist gezag gekweekt. Het zal tot een treffen moeten ko men tussen bestuurder en bestuurde. Daarvoor is in dit Politiek Trefpunt gelegenheid. De partijen zullen dan niet alleen moeten kijken naar de verschillen, maar ook naar wat hen bindt. De parkeermeters hebben na bijna één week al hun waarde be- I wezen. Maar als ’t zo doorgaat zullen ze niet zelf hun geld op- *1 brengen. Want het aantal ópen plaatsen op de Marktstraat, het Leeuwenburg en het Schaapmarktplein was de afgelopen dagen I steeds verrassend groot. Nam het aantal langparkeerders voor- I* heen dan zo’n groot aandeel van de parkeerruimte in beslag? Of hangen de meeste automobilisten teveel aan de dubbeltjes? Zij I I dienen te beseffen dat een paar honderd meter omrijden aan ben- *- *1 zinekosten ook al gauw een dubbeltje kost. De eerste ervaringen 1 met deze Kienzle-meters in Sneek zijn dus heel goed. Ook de i I gemeentepolitie is wel tevreden, al wil men toch liever eerst even I* afwachten voor men met een concreet oordeel komt. En het ge- J I bruik is zo eenvoudig: men stopt er wat geld (dubbeltjes of j I kwartjes) in en de wijzer geeft het aantal minuten aan dat de wa- *1 gen mag blijven staan. We herinneren ons van de vorig ons dat sommige van de aanwezi- 11 jaar gehouden Teleac-cursus over gen niet wisten wat ethiek bete- f l’ polemologie (de leer van oorlog en kent. Vandaar dat er na afloop on- I I vrede), dat professor Röling onder der de aanwezigen een zeker onbe- I meer sprak over „de arrogantie van hagen bespeurd kon worden. J de macht”. Hij bedoelde daarmee: I het gemak waarmee de machtsfolok- I ken Amerika en Rusland gebruik J maken van hun geweldige macht *1 om politieke beslissingen af te dwin- I gen, daarbij soms het middel van J oorlogsdreiging hanterend. Met een I variant op dit begrip zouden we de I gewoonte van sommigen die wat meer geleerd hebben, om daarmee 'l nogal uitdrukkelijk te koop te lopen, I willen noemen „de arrogantie van J het intellekt”. Wanneer men de *1 statistieken kan geloven, dan is het I aantal mensen dat b.v. mulo heeft l gCTUXgu xxxüxxivx uxaxx uat xxxev «xxxctxxx I lagere school; het aantal dat hbs of I gymnasium heeft nog weer kleiner I en het aantal met universitaire op- I leiding nog weer kleiner. Zou je de de arrogantie van hagen bespeurd kon worden. Een belangrijke stap op de oecu menische weg is in onze stad zon der twijfel de gezamenlijke pagina „Sienjaal” in de verschillende kerk- I bladen. „Met dit inlegvel zullen wij L proberen door informatie te geven over diverse kwesties discussies te I bevorderen en gezamenlijk moge- lijke oplossingen te vinden. Jij, die j altijd zo’n grote mond hebt, nu heb je de kans om je te spuien!” Aldus de redactie in de le aflevering. De pagina wordt verzorgd door de OJC I menische kerkblad van Sneek. leiding nog weer Kiemer. z.ou je ae Nog een berichtje van het kerke- 1 percentages in tekening brengen, lijk erf. Het hervormd kerkblad I dan kreeg je een driehoek met on- „Kerkvenster” heeft een nieuw I deraan, aan de basis, de mensen met uiterlijk (nieuw gewaad) gekregen. I I weinig opleiding, groot in aantal, en Het zit ’m vooral in het formaat en I bovenaan aan de top univer- de nieuwe, moderne kop. Verder is I sitair geschoolden, het intellekt, ge- het aantal pagina’s groter dan voor- I 1 ring in aantal. Het is nu zo jammer, heen, terwijl aan de opmaak van de I dat het verschil tussen die top en vele vaste rubrieken veel zorg I die basis zo vaak aan de dag treedt, wordt besteed. Alles met de bedoe- I I vooral op de televisie. Vroeger had ling het geheel prettig leesbaar te I je de standsverschillen, die ont- maken. Daarin is men in dit eerste L stonden door verschil in inkomen, nummer zeker geslaagd. Het for- I I Men sprak niet zo lang geleden nog maat is nu hetzelfde als dat van het J I van de arbeidersklasse en nu nog al- gereformeerde „Ons Kerkblad”. En - tijd van de middenstand. Gelukkig dat geeft het voordeel dat er even- l’ raken deze begrippen meer en meer tueel pagina’s uitgewisseld kunnen I in het vergeetboekje, maar daar- worden. Hier ligt een mogelijkheid L voor in de plaats is een nieuw in- tot meer toenadering tussen beide l’ tellektueel standsverschil ontstaan, kerken. J Dat is ook één van de oorzaken van I de ongeïnteresseerdheid voor de po- Vorige week liep een dame in I litiek bij velen. De politicus die het gedachten met de fiets aan de hand .1 zo goed bedoelt met de mensen de winkel van de Herna aan de Workum. Hij wenste de jubilaris, diens vrouw en de kinderen geluk. Het be stuur heeft alle lespeet voor de wijze waarop hij zijn werk verricht. Als ca deau mocht de heer Boschma een gou den polshorloge in ontvangst nemen. Directeur M. Beetstra uit Workum wees er op dat ook de dagelijkse om gang met anderen in het bedrijf en daarbuiten belangrijk is. De directie waardeert ook in dat opzicht de heer Boschma. Er zijn geen plannen om het bedr’if in Heeg op te heffen, vertelde de heer Beetstra. Hij besloot met de jubilaris een oorkonde en de zilveren medaille voor 40 jaar trouwe dienst van de Koninklijke Nederlandse Zui- velbond te overhandigen. De heer J. de Jong, directeur te Heeg, voegde daar aan toe, dat de eremedail le de waardering voor de jubilaris symboliseert. De directie, die al een bloemstuk had gestuurd, wilde er nog wat bij doen. De heer Boschma kreeg het fraaie boek „Friesland”. De jubilaris begon als jongen van veertien jaar. Een rekensommetje leert dat hij nog elf jaar van zijn pensioen af is. Hij is thans machinist, maar werkte voorheen in het pakhuis, de kaasmakerij, het flessehok en als chauffeur/melkrijder. Om machinist te worden volgde hij een cursus. Tal van anekdotes weet de heer Boschma te vertellen van zijn werk in de fabriek. „Je bileve in hiel soad op it fabryk. Mar de aide garde is hast allegear fuort”, merkte hij met iets van wee moed op. De fabriek aan de Skatting had dinsdag de vlag uit. gressief, conservatief, pragmatisme, werd gemaakt op haar^"fiets. I confessionalisme, macro-economi- J I sche verkenningen, verbetering van Er wordt veel geklaagd in onder- infrastructuur, een pluriforme con- wijskringen en er moet ook inder- I I stellatie, geëngageerd en meer van daad nog ’’eel wat veranderen in I die woorden die voor hemzelf ge- ons onderwijs. Maar toch, als je ziet I sneden koek zijn, maar „brede la- wat er voor de leerlingen van de I l’ gen” het ene oor in en het andere chr. detailhandelsvakschool wordt I weer uit gaan. Er is een zekere gedaan, dan benijd je deze leerlin- I moed voor nodig voor iemand die gen. Zo werd b.v. door 21 leerlin- L I aiet^oveel „geleerd^’ heeft op een gen onder leiding van hun leraar __i.x:-i._ 1.x.-— i-x-• een 5-daagse excursie gemaakt naar 1 te doen. Een duidelijk voorbeeld: Keulen om de Duitse detailhandel I l' op de bijeenkomst in het Politiek te bestuderen. Een Duitse krant be- I Trefpunt maandagavond hield wet- steedde uitvoerig aandacht aan dit I houder Baaijens een betoog over bezoek en drukte zelfs een foto af* I l' ethiek in de politiek. Later bleek van de „Schüler aus Holland” Maanden oktober en november Luda- bar, Kruizebroederstraat, Top Dee Jee Graham Gill. Maand oktober De Lichtboei Dans- en Showorkest Antonio Gullotto. Tot 22 oktober Fries Scheepvaart Mu seum, Kleinzand. Tentoonstelling van Thangka’s Tibetaanse Rolschil- deringen. Geopend alle werkdagen van 10-12 en 13.30-17.00 uur. Donderdag 16 en vrijdag 17 oktober Stadhuis Sneek. Tentoonstelling werken van M. E. Kamermans. Dage lijks geopend van 9-12, 14-17 en 19.30-21 uur, zaterdag van 14-17 uur. Op zondag en vrijdagavond 17 ok tober gesloten. Vrijdag 17 tot vrijdag 24 oktober Fries Scheepvaart Museum. Tentoon stelling „Prenten van nu”i in sa menwerking met de Fryske Kul- tuerried. Zondag 19 oktober ’s Morgens half tien Open Deur-dienst in de Ichthus- kerk. Dr. K. M. Witteveen spreekt over het onderwerp „Ouders en op groeiende kinderen”. Medewerking van het vocaal ensemble van de mu ziekschool o.l.v. de heer F. Wiersma. Maandag 20 oktober Vergadering van de raad der gemeente Wymbritse radeel in het gemeentehuis. Aanvang ’s morgens 8 uur. Tiisdei 21 en woansdei 22 oktober Krite Snits. Jouster Krite toaniel mei de „thriller” „De boer en zijn lot”. Dinsdag 28 oktober Concert Frysk Or kest. Dirigent Zdenek Macal. Solist Aerde Kuiper, bariton. Theater ’s avonds 8 uur. B

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1