I Jongerensocieteit Scharnegoutum krijgt nu f 2250,- van gemeente uitstekend geslaagde modeshow „Scotch Inn” sfeervol décor voor „Vrije grondprijs in Friesland veel te hoog” WY M BRITS ERA DEEL IJLST [^AGENDA J van en TUNNEL BLOEMSTRAAT VOORJAAR 70 KLAAR Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Ir. Eringa sprak voor Sneker CBTB: Botsingen met schade NCVB aftk Oppenhuizen Burgerlijke stand SF Auto rijdt fietser aan in onoverzichtelijke bocht C.P.B. werd voorgelicht over keukens Burgerlijke stand Drie gevallen van insluiping in Sneek •m Sneekar Nieuwsblad is een •n DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SS3 Bookmaker aangehouden Oplossing: verkoop aan banden leggen Onbekenden braken in bootjes in Bouwfonds geeft nieuw type schuldbrief uit Klaes Wielinga naar RONO Froulju fan ’e Gaestmar hiene gesellige jonnen In dichte mist tegen geparkeerde auto’s: één gewonde en schade Eén gewonde, een totaal vernielde en twee zwaar beschadigde auto’s zijn de tol die de dichte mist in onze stad in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft geëist. De gewonde is de 22- jarige O. van R„ alhier. Hij kreeg een diepe snijwond in z’n voorhoofd, maar na in het ziekenhuis te zijn behandeld, mocht hij weer naar huis. Kleuter botst met vaders auto tegen pand F zijn GRONDBANK SNEEK, van 11 t.m. 17 oktober. OPLOSSING Het Amici tia H Bij het zoeken naar een oplossing ging de heer Eringa van enkele feiten uit. De grondrente en de vrije grond prijs zijn voor Friesland veel te hoog, terwijl hij daarnaast dacht aan het feit dat de vraag naar grond zeer groot is. ,,We hebben er goed aangedaan dat wij p’i landbouworganisatie de grondprijs vrij hebben gegeven, maar we hadden nooit de vrijheid van gebruik moeten geven. Nu we met het schip half op het strand zitten zal het eerste wat we In de landbouw geldt het rendement van de grond als graadmeter voor de grondhuur. Nu moet men bedenken dat de grondrente in Friesland, even als in Groningen en Drenthe, zonder meer veel te hoog ligt, hetgeen een gevolg is van de onverantwoord hoge vrije grondprijzen, waardoor het voor de jonge boer een moeilijke zaak is om aan grond te komen. Door o.a. de verkoop van grond aan banden te leg gen zou dit voorkomen kunnen wor den. Dit zei de heer ir. P4 Eringa vrij dagavond op een bijeenkomst van de Sneker CBTB in Aere Perennius. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 WYMBRITSERADEEL, van 11 t.m. 17 oktober: Geboren: Aant Johannes, zv Bouke de Jong en Jantje Bruinsma te Uitwel- lingerga. Gehuwd: Arnold Hendrik van Zon, 25 jr. te Weesp en Marie Buma, 23 jr. te Oudega. Klaas Hoekstra, 23 jr. te Woerden en Antje Hoogland, 22 jr. te Oppenhuizen. Sjirk Duiker, 24 jr. te Hommerts en Hendrina Schengenga, 24 jr. t“ ^eeg. Overleden: Rienk Wiersma, 68 jr., ev Reintje Lolcama van Gauw. DE VERGADERING De bovengenoemde voorstellen le verden geen moeilijkheden op voor de raad, die op de heer Nauta na voltallig was Eén stuk, nl. 't schrijven van de Streekmuziekschool Sneek, houdende de ontwerp-begroting voor 1969/’7O kon nog niet voor kennisgeving wor den aangenomen, daar de heer Ger- ding er eerst wel eens kennis van wil de nemen. Het wordt nu ter inzage gelegd en in de volgende vergadering opnieuw aan de orde gesteld. De heer Couperus was blij met de aanvraag uit Scharnegoutum voor de jeugdsoos. Hier krijgt de jeugd de mo gelijkheid haar vermaak in eigen dorp te zoeken. Daarmee wordt voorkomen dat ze haar heil zoekt in andere plaat sen. Advertentieprijs. 15 -ent oei mm By kontrak! (handelsad verten ties) lager Abonnementsprijs t 4,- per hall laar Per oost f 6.per hall laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsolac Zaterdag werden enkele auto’s be schadigd bij botsingen in de binnen stad. Er waren geen persoonlijke on gelukken. 's Middags omstreeks kwart voor twee reed M. v. d. K. uit Oudega (W.) op het Kleinzand achteruit van de parkeerplaats de rijbaan op toen op hetzelfde moment M.S. uit Tirns na derde. Een botsing was het gevolg, ’s Avonds kwart voor twaalf ontstond op de hoek Oud Kerkhof-Martiniplein een botsing tussen de auto’s van G.H. uit Sneek en O. de J. uit Offingawier doordat de eerste geen voorrang ver leende aan de tweede, die van rechts kwam. De heer Klein wilde even vlug wat uit de slagerij halen. Hij liet de wagen buiten staan met het contactsleuteltje i- het slot. De kleuter hoefde dit alleen maar om te draaien. Aangezien de cho- l-° u” getrokken was reed de auto di rect weg. Gelukkig was er op dat mo ment geen ander verkeer op straat. Van voren zat de Daf behoorlijk in el kaar. De deur van het pand was licht beschadigd. Het knaapje Jjleef onge deerd. den m.b.t. de verlening van een bij drage voor het schoolzwemmen. B. en w. zullen hierop bij de begroting voor 1970 terugkomen. De raadsvergadering begon vanmor gen vroeg (al om 8 uur) in verband met een inspectietocht door de ge meente voor de begroting 1970. Deze begroting is de raad vandaag aangebo den. Voordat men in de bus stapte voor de rondrit door de gemeente werden eerst de secties samengesteld voor het onderzoek van de begroting. Onder voorzitterschap van de wethouders. Sectie I: wethouder Gerbrandy, Van den Bosch, Osinga, Gerding, Galama, Attema, Heeringa en Nauta. Sectie II: wethouder Miedema, Sybrandy, Kete laar, Visser, Gerbrandy jr., Couperus en Veldhuis. Degenen, die in Scotch Inn een plaats je hadden weten te bemachtigen, (dit was voor de laatkomers zeer moeilijk, r.o niet onmogelijk) zijn getuige ge weest van een heerlijk schouwspel. De hippe kleding, die de meisjes lieten zien, was niet alleen kleding voor elk moment van de dag, maar ook voor elke gelegenheid, die zich voordoet. De yersey pantalon viert hoogtij met daarover bijvoorbeeld een spencer, de z.g. „long-line spencer” of een „long- line bloes”. Ook natuurlijk de „sex- pullover”, heerlijk warm. Vergeten we niet het tuniekpak van lange polo- bloes en pantalon, beide uit dezelfde stof vervaardigd. De pantalon is ove rigens niet meer weg te denken uit de garderobe van het jonge meisje. Zelfs op ons uitgaansavond) e mogen wij „in broek” verschijnen. Maar dan natuur lijk wel in een geklede broek, als u be grijpt, wat ik bedoel. De combinatie zwart-wit is in bij de jeugd. Wat zegt u van de lange zwarte elours-chiffon rok met witte terlenka bloes? Oud nieuws? Inderdaad, maar voor onze tiener is het reuze hop en o zo snoezig. Wat de nachtkleedjes betreft, deze mogen kort zijn en ook lang. We za gen ze in allerfraaiste dessins van met de hand bedrukte stoffen. Naast nacht hemd ook een gezellige huisjapon. Zeer exclusief en speciaal voor Fif-ty- Six ontworpen door een Zweeds echt paar, echt waar. In vrijetijdskleding is de grote top per dit seizoen het stoeipak. Liefst van wollen yersey, om lekker in te niksen, in de houding, die jou goeddunkt. Laten we ook nog even naar de man in de afgelopen week is de Sneker gemeentepolitie weer geconfronteerd met enkele gevallen van insluiping. Daarbij zijn kleine geldsbedragen ge stolen. De insluipers brachten bezoe ken aan twee woningen in de Noor- derhoek en één in het z.g. Tuindorp. De politie heeft de zaken in onder zoek. bank werkt (in ’t kort) als volgt: de j dempte Pol flink beschadigd toen zijn jonge boer koopt een boerderij en ver koopt die dan weer aan de grondbank (deze is genoeg kapitaalkrachtig door dat hij gevormd wordt door twee ban ken plus de regering). De grondbank is dan dus eigenaar, maar de jonge boer koopt met een heel lage jaarlijkse aflossing het bedrijf weer terug. Hier door kan de boer veel royaler leven dan wanneer hij zijn boerderij op de gewone manier, dus via de bank, laat financieren, doordat hij dan heeft te maken met zeer hoge rente en aflos singen. Toch zag de heer Eringa de grond bank niet als een oplossing. Eigenlijk is het idee niet aantrekkelijk, daar de jonge boer bijna nooit eigenaar wordt. Natuurlijk behoudt hij wel zijn erf pacht, zodat de volgende generatie het bedrijf kan voortzetten. moeten doen zijn het aan banden leg gen van de grondverkoop, willen we de jonge boer ’n kans geven”, aldus de heer Eringa. Hij zou het liefst de grondverkoop willen centraliseren door een commissie, die alle grond verdeelt r toewijst. Hierdoor zou de jonge boer een kans krijgen. Daarnaast zou hij willen proberen de mensen buiten de landbouw te interesseren voor de grond tegen een verantwoorde rente. Deze interesse wilde ir. Eringa kwe ken door het instellen van aandelen verkoop. Het is in ieders belang dat de grond plus produkten van die grond niet te duur worden. Dit kan alleen als de coupon op de obligatie belastingvrij wordt gemaakt. Spreker besloot zijn betoog met de opmerking, dat de land bouworganisaties zich danig over deze materie moeten beraden en dat deze organisaties de overheid moeten vra gen een stuk van hun moeizaam ver kregen vrijheid af te nemen, opdat an ders de grondprijzen over de kop zul len gaan. Alvorens de heer Eringa zijn betoog hield werd eerst het huishoudelijke ge deelte afgewerkt. De voorzitter de heer G. Miedema betreurde het dat er maar een handjevol leden aanwezig was. Bij de ingekomen stukken was een ver zoek van de afdeling Oppenhuizen en de Sneker afdeling van de Friesche Mij. om een cursus klauwverzorging te geven. De Sneker afdeling van de CBTB werd gevraagd ook mee te doen. Dit zal gebeuren. De cursus wordt in de wintermaanden gegeven en staat onder leiding van veearts K. D. Vink uit Sneek. Vol, warm, gezellig, sfeervol en ori gineel, zie daar in enkele woorden de indruk, die door modehuis Fifty- Six” jl. donderdagavond georganiseer de modeshow op de bezoekers maakte. Inderdaad een originele show, niet al leen door de presentatie, maar vooral ook door de voor dergelijke shows iet wat ongebruikelijke omgeving. De or ganisatoren waren ditmaal eens van de platgetreden paadjes afgeweken en hadden in de „Scotch Inn” een bijzon der passend en sfeervol décor gevon den voor de charmante mannequins. C die reden en dankzij de medewer king van de firma Binnema, die voor een fleurig aanzien zorgde, de Lektuur- hal met modetijdschriften en Minke- ma voor T.V. opname, kan deze mode show, waarbij mejuffrouw Meijer als lady-speaker optrad, als een doorslaand succes betiteld worden. Overleden: Sijbe Schaap, 84 jaar, ev Aaltje de Jong van St. Nicolaasga; Lukas Offinga, 74 jaar ev Trijntje de Boer, van Bolsward; Jan Althof, 88 jaar, wv Sijtske Feenstra, van Bols ward; Hotze Punter, 61 jaar ev Hen- drika Seffinga, van Kubaard; Frede- rik Kornelis Smit, 90 jaar ev Esther Veenstra; Roelof de Boer, 62 jaar ev Harmke Visser, van Warns. Getrouwd: Jan Anne de Jong, 20 jaar en Tjitske Alida Wagenmakers, 18 jaar; Volkert Boertjes, 29 jaar en Griet je Jantje Trenning, 25 jaar; Dirk Boomsma, 21 jaar en Johanna Elisa beth de Ree, 19 jaar. tels kijken. Naast de wollen mantels zullen we deze winter veel imitatie bontmantels zien dragen. Denkt u eens in, een effen rood tuniek-pak met daar over een zwart imitatie bontjasje. Goed hè? Opvallend mooi waren ook de ac cessoires. Prachtige zuiver zijden shawls en fijne lakceintuurs comple teerden menige creatie. Deze greep uit de enorm gezellige show zal voor velen aanleiding zijn ook nog een kijkje te nemen bij „Scotch Inn” en dat kan, want Fifty-Six gaat deze show woensdag nogmaals herha len. Het is een exclusieve manifestatie, waar in modellen werden getoond van modemakers uit beroemde Europese huizen, en waarvan Fifty-Six de al leenverkoop voor Sneek heeft gekre gen. De recherche van de sporttotalisator Den Haag heeft in samenwerking met de recherche van de gemeentepolitie Sneek dinsdag de Leeuwarder J.R. aan gehouden. Tegen hem is proces-ver- baal opgemaakt ter zake van overtre ding van de wet op de kansspelen. De man is na verhoor weer in vrijheid gesteld. Hij sloot regelmatig wedden schappen af, hetgeen bleek uit administratie. Geboren: Tjeerd René, zv Ekke Wiersma en Trijntje Leeuwkje Struik- mans; Pieter Willem, zv Cornells Pie ter Dros en Catharina Wilhelmina Reit- srr *Téleen, dv TJde de Vries en Aaf- ke Dijkstra; Cornells Bernard, zv Hom me Willibrordus Jozef Faber en Anna Dijkstra; Esther Anke Maria, dv Frans Jacobus Deurloo en Roelfke de With; Annie, dv Jan Neef en Wiepkje van Houten, van Idskenhuizen; Gerda Jo hanna, dv Hendrik Donkerbroek en Aukje de Vries; Jacqueline Dorothea, dv Willem Dfaaisma en Wietske Maria Zijlstra; Margreet, dv Jacob Altena en Reina Wilhelmina Wierenga; Sjoerd René, zv Jan Nota en Wimke Pere- boom; Willem Gosse, zv Willem Dui ker en Lolkje de Boer, van Bolsward. In twee bootjes, resp. eigendom van de heer H. en de heer V. en liggend aan de Looxmagracht en de Leeuwar- derkade, hebben onbekenden in de nacht van vrijdag op zaterdag inge broken. De kajuitdeurtjes werden ver nield en er werd ravage aangericht. In één bootje worden sleutels vermist. De politie stelt een onderzoek in. In België, waar men ook met deze problemen worstelt, heeft men gedacht deze moeilijkheden het hoofd te kun nen bieden door het instellen van de z.g. grondbank. Deze grondbank is De afdeling Oppenhuizen van de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond, kvzam donderdag weer in vergadering bijeen, waarbij ook het bestuur van de vereniging „Het Groene Kruis” aan- v. 'g was. Nadat de presidente ieder hartelijk welkom had geheten, volgde samen zang. gebed en meditatie. Vervolgens werd het woord gegeven aan dr. J. W. Houwen uit Leeuwarden, die een le zing hield over het onderwerp: „Kan kerbestrijding ook uw taak!” Vergeleken bij 60 jaar geleden is het sterftecijfer tengevolge van kanker be langrijk meer gestegen bij mannen dan bij vrouwen. Kanker is een ernstig probleem en de geneesmogelijkheden vorderen zéér langzaam. Spreker druk te ieder op het hart om bij elke li- chaamsverandering die langer duurt dan normaal, de dokter te raadplegen. Zo kan ieder door goed op te letten, op zichzelf en de naaste omgeving, meewerken de kanker te bestrijden. De genezingskansen die nu iets meer dan 1/3 bedragen, zullen dan zeker op lopen tot de helft, aldus dr. Houwen. Na de theepauze toonde Zr. Blaqui- ère een film van het KWF ter verdui- de' 'hing van het gesproken woord, waarna nog héél veel schriftelijke vra gen door dr. Houwen werden beant woord. Tenslotte werd nog geluisterd naar een verslag van mevr. Wijnja, die de vorige dag de jubileumbijeenkomst van het 50-jarig bestaan van de NCVB te Amsterdam had bijgewoond. Het was al vrij laat toen deze leer zame avond met dankgebed gesloten werd. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten stelt een nieuw type schuld brief verkrijgbaar, die met rente-bij- schrijving. De jaarlijkse rente van 8% op deze schuldbrief wordt dus niet di- rekt uitgekeerd, maar op het tegoed bijgeschreven. Doordat over deze rente zelf nog eens 5%% rente per jaar wordt be taald, wordt het geleende bedrag in 9 jaar en 9 maanden tijd verdubbeld. De brieven zijn verkrijgbaar in stuk ken van f 500,en f 1.000,- De nieuwe schuldbrieven, series 1969 BD en BE, zijn van nu af tot 31 decem ber van dit jaar verkrijgbaar. De loop tijd bedraagt de al genoemde 9 jaar en 9 maanden, zodat op 1 oktober 1979 respectievelijk f 1.000,of f 2.000, aan de houders van de brieven zal wor den uitgekeerd. In totaal zullen schuldbrieven tot een bedrag van f 5 miljoen worden geplaatst, zodat mogelijk de verkrijg- baarstelling voor 31 december beëin digd zal moeten worden. Bij aankoop van deze schuldbrieven voor de slui tingsdatum wordt korting verleend op de aankoopsom. Deze korting beloopt f 1,25 per halve maand voor een brief van f 500,en het dubbele van dit be drag voor een brief van f 1.000, Ondertrouwd: Pier Louw Wijnja, 25 jaar en Eroukje van Bachum, 24 jaar; Hans Jurjen Hoomans, 23 jaar en Wijtsche van der Werf, 19 jaar; Ype de Boer, 21 jaar en Jeltje van der Land 22 jaar; Jan de Vries, 22 jaar en Pieter- nel Dorothea Tjaarda, 20 jaar; Gerard Peter Karstkarel, 24 jaar en Klaaske Valk, 23 jaar; Frans Ozinga, 23 jaar en Anna Klaasina Smit, 22 jaar; Jan Hen- dricus Tozef Stienstra, 25 jaar en Trijntje Riemersma, 21 jaar; Helmut Schoegje, 32 jaar en Baukje de Weerd, 20 jaar. Met ingang van 1 november a.s. is de heer Klaes Wielinga uit Heerenveen benoemd in vaste dienst van de N.O.S. bij het Fries programma van de RONO. De redaktiestaf van de RONO te Leeu warden zal door deze benoeming tot drie man zijn uitgebreid. Klaes Wielinga werd op 18 april 1942 in Veenwouden geboren. Hij werd op geleid tot onderwijzer. In 1965 trad hij als redakteur-verslaggever in dienst bij de Friese Koerier. Bij deze krant was hij ook toneelrecensent. In de win ter van 1967-’68 realiseerden de volks hogeschool Allardsoog bij Bakkeveen en de RONO het projekt: „Het Noor den nu voor later”, de „drie noordelij ke provincies in discussie”. Ter begelei ding van dit projekt publiceerde de Friese Koerier een reeks van 25 pagi na’s, die werden samengesteld door de heer Wielinga. Hy verzorgde de af gelopen jaren reeds enige vaste rubrie ken in het Friese RONO-programma. Donderdag 16 oktober was er in Ae re Perennius een bijeenkomst van de CPB afd. Sneek, waarin mevr. Ger brandy Joke Keizer als spreekster kon verwelkomen. Zij was een oude be kende. De vorige keer had zij een goede indruk achtergelaten, dus hoopte ieder weer een plezierige middag te hebben. Haar onderwerp was dit keer „Van keukensloof tot keukenprinses”. Moderne aanrechten sierden het po dium. Mej. Keizer gaf voorlichting over materialen en toepassing er van. Veel keukennieuwtjes werden door de CPB leden gewaardeerd, voor hen zelf of voor dochters, die kamerbewoonster zijn. Met dia’s toonde zij verschillende mogelijkheden voor nieuwbouw en ver bouwing. De kwis leverde mevr. Berg- stra een praktische afvalemmer op. Na de pauze kon men genieten van de reizen naar Polen en Zuid-Afrika, die Joke Keizer had gemaakt. Door woord en beeld bracht zij de dames haast in een vakantiestemming. De le den van de CPB waren dan ook zeer tevreden over deze middag. De vol gende middagbyeenkomst is 20 novem ber. Dan zal mevr. Rosier, kantonrech ter te Sneek, spreken. De ófdieling fan it Kristlik Platte- lans Froulju’s Boun fan ’e Gaestmar hat foar de twadde kear har gear- komste hawn. De earste kear wie 17 septimber, hwer ’t de hear Jongstra üt Heech de prizen ütrikke foar de moais- te blommen. Fan ’e 40 stekjes wierne in 30 blommen oerbleaun, hwat neffens Jongstra noch net sa min wie. Ek wierne der in 25 blomstikjes, dy’t wol bisjen lije koe. Jongstra hie for- skate soarten droechblommen meinom- men hwer ’t hy prachtige stikjes-.fan makke yn aide treppotten, fazen en sa mear. In gesellige joun. De twadde gearkomste waerd öf- roune tongersdeitojoün halden, under lieding fan de presidente, frou T. v. d. Goot-Bakker. As sprekker wie frege de hear Anema fan Bütenpost oer it Onderwerp: „Angst in het kinderleven” De sprekker seach it foarbyld fan ’e alders as in great ding. Rêstich en evenwichtich wêze en de bern net bang prate mei forhalen oer syktes, operaes- jes of soksoarte dingen. Ek jins eigen binaudhe:t net op bern oerbringe, hwat spinnen, muzen of noch slimmer ün- waer oanbilanget. Foaral in mem kin in soad goed dwaen. Mannich fraech waerd koart en diid- lik biantwurde. Spitich dat der om ’e tiid in ein oan komme moast. De hear Anema waerd tank sein foar syn rede. De joun waerd bisluten mei tankgebet. Als het weer een beetje meewerkt zal de onderdoorgang (tunnel) in het verlengde van de Bloemstraat om streeks april volgend jaar klaar zijn. Aannemingsmaatschappij Westerbaan uit Leeuwarden zal binnenkort met de aanleg beginnen. Met de voorbereidende werkzaam heden is men al druk bezig. De rails zijn ruim een meter omhoog gebracht. Daardoor kan de tunnel zelf wat min der diep gegraven worden. Het hei werk zal een week of twee in beslag nemen. Fa. Sikkema uit Groningen zal dit karwei 's nachts uitvoeren, in ver band met het drukke treinverkeer overdag, waardoor anders teveel stag natie zou ontstaan. De tunnel krijgt een lengte van 11 meter met aan beide zijden (Bloem straat en Overweg) lange afritten, waarop nog gefietst kan worden. De totale breedte zal 7 m zijn, waarvan 3 m voor de voetgangers en 4 m voor de fietsers is bestemd. De vrije hoogte in de tunnel zal voor de voetgangers 2,25 m en voor de fietsers 2,30 m be dragen. Het hele karwei wordt uitgevoerd onder directie van de Ned. Spoorwe gen voor rekening van de gemeente. De totale kosten zijn geraamd op ruim f 548.000. Maanden oktober en november Luda- bar, Kruizebroederstraat, Top Dee Jee Graham Gill. Maand oktober De Lichtboei Dans- en Showorkest Antonio Gullotto. Tot 22 oktober Fries Scheepvaart Mu seum, Kleinzand. Tentoonstelling van Thangka’s Tibetaanse Rolschil- deringen. Geopend alle werkdagen van 10-12 en 13.30-17.00 uur. Maandag 20 tot vrijdag 24 oktober Fries Scheepvaart Museum. Tentoon stelling „Prenten van nu” in sa menwerking met de Fryske Kul- tuerried. Tiisdei 21 en woansdei 22 oktober Krite Snits. Jouster Krite toaniel mei de „thriller” „De boer en zjjn lot”. Woensdag 22 oktober Modeshow lady shop „Fifty Six” in Bar-Dancing „Scotch Inn”, Wijnkanstraat. Deuren open half acht. Donderdag 23 oktober EHBO-oefen- avond in de Gysbert Japiksschool, H. Sytstrastraat. Aanvang 20.00 uur. Tweede avond op 6 november, derde op 20 november enz. Dinsdag 28 oktober Concert Frysk Or kest. Dirigent Zdenek Macal. Solist Aerde Kuiper, bariton. Amicitia Theater ’s avonds 8 uur. De mogelijkheden om een bedrijf (in dit geval dus een boerderij en alles wat daar bij hoort) te financieren zijn de laatste tijd niet groter geworden. Bij het sluiten van een lening spelen meer dingen dan de rente een rol. Bij voorbeeld de verhoging van de grond prijzen en het groter worden van de bedrijven zijn factoren waar terdege rekening mee moet worden gehouden. Vroeger had de grootte van het be drijf geen invloed op de winst per hectare. In verhouding maakten de kleinere bedrijven per hectare meer winst. Tegenwoordig hebben we een om slagpunt gekregen in de vorm van de aanschaf van machines en de hogere lonen. De grote bedrijven geven nu meer winst. Vele kleine bedrijven pro beren daarom hun grondbezit uit te breiden, hetgeen in verband met de fi nanciering en grondprijs niet eenvou dig is. De grondprijzen zijn in de laat ste 10 jaar tweemaal zo hoog gewor den. Dit alles leidt er toe dat de jonge beginnende boer zeer moeilijk aan de slag kan komen. ongeval gebeurde omstreeks kwart over één in diepe duisternis en dichte mist in de Stationsstraat. De man botste met zijn VW tegen een ge parkeerde Fiat, eigendom van deur waarder F. W. E. Baerveldt. De Fiat schoof door tegen een daarvoor gepar keerde Citroën, eveneens van de heer Baerveldt. De VW was total loss, de andere auto’s waren zwaar beschadigd. De tamelijk nieuwe Daf personen- eigenïyk ontstaan in Amerika na de auto van slager J. A. Klein werd van crisis in de dertiger jaren. De grond- morgen even over negenen op de Ge- tweejarig zoontje er mee wegreed en aan de overkant van de straat tegen het pand van fa. Van der Leij botste. De 13-jarige R. Foekema uit West- hem moest vrijdagmiddag met een ge broken been naar het ziekenhuis wor den gebracht. Hij werd aangereden in een onoverzichtelijke bocht van de weg van Wolsum naar rijksweg 43. H t ongeval gebeurde omstreeks kwart over vijf. De auto, bestuurd door de 22-jarige J.R.B. uit Westhem, kwam uit de richting Wolsum. In de bocht kwam hij plotseling drie fietsers tegen. De man remde, maar de wagen raakte in een slip. De laatste van de drie fietsers, Foekema, werd geraakt en kwam te vallen. B. en w. van Wymbritseradeel heb ben de raad voorgesteld een bedrag van f 2250,uit de gemeentekas toe te kennen aan de Jeugdsociëteit te Scharnegoutum. Het bestuur van de Jeugdsociëteit had al eerder een verzoek om subsidie ingediend. Toen was een bedrag van’ f 1000,gevraagd voor de inrichting van de sociëteit. Deze aanvraag werd te elfder ure weer ingetrokken, zodat het verzoek niet behandeld is gewor den. De reden was dat men als gevolg van een verschil in interpretatie niet geheel juist was voorgelicht. De totale kosten worden begroot op f 7400,De rijksbijdrage kan niet meer dan 25% hiervan bedragen en ook niet meer dan het gemeentelijk subsidie. Zo is men tot de volgende op zet gekomen: eigen bijdrage f 3000, rijkssubsidie f 1850,gemeentelijk subsidie f 2250, Dan een voorstel tot verkoop van een strookje grond in Heeg aan dokter F. A. Schoenmaker, aldaar. Het gaat om het verkrijgen van een betere si tuatie. Na afbraak van de oude boer derij van wijlen mevr. Visser-Algra te Heeg is de zuidelijke erfscheiding bij de woning van de heer Schoenmaker aan de Skatting aan de nieuw aange legde ontsluitingsstraatje, de Tsjerke- sleatwei, komen te liggen. Het betref fende strookje grond ligt langs het erf van de dokter. Bij de ingekomen stukken voor de vergadering, die vanmorgen is gehou den, bevond zich een schrijven van de commissaris der koningin, waarin werd meegedeeld dat burgemeester Van Hout bij Koninklijk Besluit op zijn verzoek m.i.v. 1 februari 1970 eer vol ontslag is verleend als burgemees ter van Wymbritseradeel. (De burge meester gaat met pensioen zoals be kend). De gezamenlijke hoofden der lagere scholen in de gemeente hebben een schrijven aan de raad gericht met het verzoek een gunstiger oplossing te vin-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1