Frants Nielsen beste voorlezer Advies b. en w. aan raad: weiger medewerking voor aanschaf meubilair II SMEEK, W Y MBRITS E R A DEEL IJLST [^AGENDA J van I en de gemeenten Officieel Orgaan t - 124e jaargang no. 86 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sneker jongen wint landelijke voorleeswedstrijd Ijsland, waar vuur en water elkaar ontmoeten P.v. tegen Leeuwarder die onder invloed reed Geslaagde verkoping Herv. Vrouwenvereniging te Oosthem Honderd gulden gestolen uit kantoor ABTB Jongeman verdacht van diefstal rookwaren Maandag 27 oktober 1969 NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en „Ongeoorloofde transactie" van bestuur NRV-avond over: Tweetal botsingen onder Scharnegoutum met schade Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs Bromfietser onder auto onder Offingawier Feike Boschma bij Plattelandsvrouwen en Huisvrouwen Burgerlijke stand Foto Julius van Dijk B. en w. stellen de Sneker raad voor een tweetal aanvragen ingevolge arti kel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 van de Vereniging voor Chr. School onderwijs voor een deel in te willigen en voor een deel te weigeren. Het be stuur van de vereniging verzocht medewerking voor de aanschaf van meubi lair en leer- en hulpmiddelen voor de Jan van Nassauschool en de chr. l.o.m.- school, beide gevestigd in de Ds. Lucas Fockensschool aan het Kaatsland. In dit schoolgebouw was tot vorig jaar de christelijke mulo-school gevestigd; deze school, thans mavo geheten, is opgegaan in de scholengemeenschap Bo- german-College. Maandag 27 oktober Politiek Trefpunt in „De Lichtboei”, Marktstraat. Spre. ker Laurens ten Cate (PvdA). Woensdag 29 oktober Kontaktdag in Slump’s Speciaalzaak Necchi Naai machines, Oude Koemarkt 46. ’s Mid dags van 23.30 uur en ’s avonds van 7.309 uur. Maanden oktober en november Luda- bar, Kruizebroederstraat, Top Dee Jee Graham Gill. Maand oktober De Lichtboei Dans- en Showorkest Antonio Gullotto. Redacteui H. A. de Boer Telefoon 4091. Verscmjnt MAAJWAGS en DONDERDAGS Kan tooi vooi admi nistratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Advertentieprijs: 15 cent pei mm Bp Kontrakt (handelsadvertenties) lager Abonnementsprijs t 4,- per half laai Per oost t pel nail laar Giro 35 07 48 ten dame van Sneeker Nieuwsblad Het voorlopig resultaat van de actie Friesland voor Ceylon’’ in Sneek be draagt ongeveer 3800, maar er moet nog gekollekteerd worden in één wijk. Voor de actie van zaterdag op het Grootzand bestond aardig wat belang stelling. Vooral de Ceylonese thee was „in trek”. Jeugdleden van het plaatse lijk comité maakten zich hier verdien stelijk voor de jongeren op Ceylon. In de nacht van. vrijdag op zaterdag is ingebroken bij lunchroom Fritsma op de hoek van Oppenhuizerweg en rijksweg 43. Er is voor een paar hon derd gulden aan rook- en snoepwaren ontvreemd. In verband met deze diefstal is aangehouden de 19-jarige los werkman J„ alhier. Vrijwel al het gestolene is door de politie in beslag genomen. De jongeman is ingesloten. Donderdag 6 november Vergadering van volmachten van het Waterschap „Heeg” in hotel ,,’t Aide Gea” te Oudega (W.). Aanvang ’s morgens 9.30 uur. Gecombineerde uitaave van Donderdag 30 oktober Modeshow „Ele gance Boutique Style” in Amicitia Theater. Aanvang 8 uur. ‘toti_iw=ati Sneelcor Nieuwsblad is een SNEEKER NIEUWSBLAD Donderdagmorgen ontstond schade aan een viertal auto’s op de rijksweg onder Scharnegoutum bij twee botsin gen. Er waren geen gewonden. Het eerste ongeval gebeurde om streeks kwart voor tien. A.J.L. uit Goënga wilde van de rijksweg rechts af slaan en gaf daartoe richting aan. Dit werd niet opgemerkt door de be stuurder van de achter hem rijdende auto, H.K. uit Sneek. Het gevolg was dat deze achter tegen de wagen van L. botste. Beide wagens werden licht beschadigd. Even later werd de chauffeur van een uit de richting Leeuwarden na derende vrachtauto, de 24-jarige H.B. uit Bergum, die linksaf wilde slaan in de richting Goënga, door de auto’s op het zijwegje afgeleid. Het gevolg was dat de vrachtauto bij het voorsorteren op de linker weghelft terecht kwam. De achterkant van een uit tegemoet komende richting naderende auto werd daarbij nog net even geraakt en ta melijk beschadigd. De bestuurster mevr. M.L.M.V. uit Nijmegen klaagde over hoofdpijn. De moeilijkheid is dat de muloschool daarmee onder een nieuw bestuur kwam: de Vereniging voor Chr. Voort gezet onderwijs. Maar het schoolge bouw werd niet overgedragen en bleef eigendom van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs. Naar het oordeel van b. en w. is dit in strijd met de geest van de wet. Het schoolbestuur wil graag meubi lair aanschaffen voor de Jan van Nas sauschool (school voor gewoon lager onderwijs) en voor de chr. l.o.m. school (school voor kinderen met leer, en opvoedingsmoeilijkheden) zowel meu bilair als leer- en hulpmiddelen. Het bestuur kan in dergelijke gevallen een v zoek indienen bij de raad om gelden uit de gemeentekas. Indien voldaan wordt aan de in de wet genoemde voorwaarden wordt een dergelijk ver zoek altijd ingewilligd. Een aantal sets van de Jan van Nas sauschool dient op advies van de schoolarts te worden vervangen, ter wijl i.v.m. toeneming van het aantal leerlingen enige nieuwe sets moeten worden aangeschaft, zo licht het be stuur de aanvrage toe. De aanvrage voor de l.o.m.-school houdt verband met stijging van het aantal leerlingen. Dat aantal is al tot 99 gestegen en ver wacht wordt dat de stijging zich zal voortzetten. B. en w. motiveren hun standpunt uitvoerig. Daar de aanvragen voor zo ver deze de aanschaffing van meubi lair betreffen met elkaar verband houden worden ze tezamen in beschou wing genomen. Van de acht lokalen van de Ds. Lu cas Fockensschool zijn er. vier in ge bruik bij de Jan van Nassauschool en vier bij de l.o.m.-school. Het gebouw is destijds met geld uit de gemeente kas volledig voorzien van meubilair. Uit een onderzoek van de zijde van de gemeente is gebleken dat een deel van het meubilair en van de overige inventaris van de Ds. Lucas Fockens school aan het bestuur van de Vereni ging voor Chr. Voortgezet onderwijs is overgedragen. Het bestuur van de Ver eniging voor Chr. Schoolonderwijs heeft naar het oordeel van b. en w. hiermee in strijd gehandeld met de Lager-onderwijswet 1920. Hierin geldt het beginsel dat vervreemding van een schoolgebouw, hetgeen mutatis mutan dis ook voor de inventaris geldt, be houdens het in het vierde lid van ar tikel 83 bedoelde geval, niet geoor loofd is. Van deze volgens b. en w. on geoorloofde transactie van het school bestuur heeft het college generlei voor afgaande mededeling ontvangen. COMPLICATIES Uit een en ander kunnen met be trekking tot de toepassing van de ver goedingsregelingen krachtens de Over gangswet W.V.O. complicaties voort- Vrijdag 31 oktober Klaverjassen om vlees voor leden, donateurs, dona trices en poolers van de v.v. „Black Boys”. Aanvang 8 uur in het club gebouw op het Black Boys veld. In de nacht van donderdag op vrij dag is ingebroken in het kantoor van de ABTB (landbouwboekhoud- en ac countantsbureau) aan de Dr. Bouma- weg. De inbreker(s) verschafte(n) zich toegang door via een raam naar bin nen te klimmen. Er wordt een bedrag van ongeveer honderd gulden vermist. Een geldkistje is daarvoor opengebro ken, alsmede een bureaulade. De po litie heeft de zaak in onderzoek. scholen. Deze attributen zijn nodig voor een continuering van de werk wijze m.b.t. het onderwijs in de z.g. speel-leerklassen zoals werd toegepast in het eerste leerjaar. Door de gewij zigde werk-(speel)houding is, volgens Traditiegetrouw hield de afd. Sneek e.o. van de Bond van Plattelandsvrou wen samen met de Ned. Vereniging van Huisvrouwen donderdag een bij eenkomst. Bij de opening sprak de presidente mevr. Sj. Tamminga-Pie- benga de hoop uit, dat beide vereni gingen zo veel mogeljjk gemeenschap- elijke activiteiten zullen ontplooien. Daarna werd de aandacht van de da mes gevraagd voor Feike Boschma met zijn marionetten-theater, die de aan wezigen wist te imponeren door het tot leven brengen van zijn poppen. In zijn inleiding vertelde hij o.a. dat beweging en concentratie bij het spel het belang rijkste zijn. De dames apprecieerden zijn uitleg over de wijze waarop hij zijn poppen leidde en genoten van zijn fan tasierijk spel. De tentoonstelling van Welfare-werk had veel succes. Er werd goed gekocht. De presidente van de Ned. Ver. van Huisvrouwen sloot de middag met een hartelijk dankwoord aan het adres van de heer Boschma, Vrijdagavond omstreeks 20 over zes is de 66-jarige G.D. uit Bolsward ge wond geraakt toen hij met zijn brom fiets geen voorrrang verleende aan een van rechts komende auto. De man moest met een gebroken rechter onder been naar het ziekenhuis worden ge bracht. Het ongeval gebeurde op het kruispunt Paviljoenweg-weg naar Irn- sum. De auto werd bestuurd door J.V. uit Goënga. De beide voertuigen lie pen schade op. In de afgelopen nacht signaleerde de politie in onze stad een auto, waar van de bestuurder kennelijk onder in vloed van alcohol verkeerde. De wa gen zigzagde door de straat. Tegen de chauffeur, de 23-jarige A.H. uit Leeu warden, is proces-verbaal opgemaakt. De raad krijgt verder nog een voor- 1 tot verkoop c.q. eigendomsover dracht aan aannemingsmaatschappij Friso” N.V. alhier van een perceel bouwterrein ter grootte van ongeveer 540 m2 in de wijk Bordine in de „Stad sf enne”. Al eerder besloot de raad tot ver koop van deze grond als onderdeel van een terrein ter grootte van 10410 m2 tegen een prijs van f39,per m2. Friso wil hier woningen bouwen. Ge deputeerde Staten onthielden evenwel hun goedkeuring aan dit raadsbesluit omdat zij het wenselijk achtten dat ’n gedeelte van het terrein wordt be stemd voor de aanleg van een ver bindingsweg tussen de wijken Bordine en Bottinge. Er is nu een nieuw plan opgemaakt en b. en w. verwachten dat G.S. thans geen bezwaar meer zullen maken. SPEEL-LEERKLASSEN De raad krijgt nog ’n advies te be handelen betreffende ’n aanvrage van het bestuur van de Ver. v. Chr. School onderwijs. Ditmaal wordt geadviseerd medewerking te verlenen voor het aan schaffen van meubilair en leer- en hulpmiddelen t.b.v. de speel-leerklas sen (2e leerjaar) van de chr. lagere en toen stond Frants al voor. De jeugd- jury deed er een 8 bij en daarmee was de strijd beslist. Frants vindt het reuze leuk, maar „zo’n prestatie is het nou ook weer niet”, zegt hij er zelf van. Hij is een geweldige boekenwurm, vertelde ons zijn moeder. En dat is hij al vanaf het ogenblik dat hij kan lezen. Thuis leest hij ook graag voor. Maar dat ge beurt niet zo heel vaak. Wordt hij later misschien voordrachtkunstenaar of ac teur? Die vraag is nog er voorbarig. Want, zoals zoveel jongens van die leeftijd, weet Frants nog niet zeker wat hij worden wil. Het spreekt vanzelf dat Frants’ on derwijzer, de heer A. de Wal, hier blij mee is en dit zoveel mogelijk sti muleert. Maar het was diens voorgan ger, de heer G. Tigchelaar, die Frants heeft aangemoedigd om aan de voor leeswedstrijd mee te doen. Het initiatief voor deze wedstrijd in onze stad is uitgegaan van de Sneker boekhandelaren in samenwerking met de Openbare Bibliotheek Sneek. Voor de initiatiefnemers is het eveneens bij zonder plezierig dat deze eerste keer dat Sneek meedoet bekroond wordt met dit succes van Frants. Dit is de titel van de lezing met film en dia’s, die de heer Van Beek uit Balk zal houden over zijn reis naar Ijsland voor de Nederlandse Reisvereniging op vrijdag 31 oktober a.s. in „Onder de Linden”. Er is geen land ter wereld waar vuur en ijs zo dicht bij elkaar komen als in IJsland. Min of meer re gelmatig stroomt de rood-gloeiende la va uit de vulkanen Hekla en Askja. Nc is de wereld verbaasd over de eruptie van november 1963 toen in en kele dagen uit een 120 m diepe zee een eiland van meer dan 1 km2 en een grootste hoogte van 173 m tevoorschijn k—~m. De heer Van Beek zal verder vertellen over de spuitende geysers en watervallen en natuurlijk over de ge schiedenis en bevolking van IJsland. vloeien, waarvan op dit ogenblik de gevolgen nog niet kunnen worden over zien. De problemen die als gevolg van de handelswijze van het schoolbestuur met betrekking tot de Ds. Lucas Fockensschool zijn ontstaan, zijn aan de minister van onderwijs en weten schappen voorgelegd. Mocht blijken, dat uit het onrechtmatig handelen van het schoolbestuur ten aanzien van de Ds. Lucas Fockensschool hoezeer de ze handelswijze ook het streven naar een goede behartiging van het onder wijs tot achtergrond heeft finan ciële consequenties voor de gemeente voortvloeien, dan moet de gemeente zich het recht voorbehouden ’t school bestuur voor de hierdoor te lijden schade aansprakelijk te stellen, aldus b. en w. Bij de beoordeling van de aanvra gen is er dan ook van uitgegaan dat in beginsel in de Ds. Lucas Fockensschool voldoende meubilair voor de Jan van Nassauschool en de chr. l.o.m.-school aanwezig is. Wel is gebleken dat de Jan van Nassauschool noodzakelijk over een aantal sets van klein formaat dient te beschikken, die in de Ds. Lu cas Fockensschool niet voldoende aan wezig zijn. Er bestaat naar het oor deel van b. en w. dan ook aanleiding de aanvrage, voorzover zij dit meubi lair betreft, in te willigen. Voor het overige zouden door het inwilligen van de aanvrage de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen worden overschreden. Uit de bij de aanvrage voor meubilair enz. voor de chr. l.o.m.-school gevoegde begro ting blijkt, dat het schoolbestuur met de ingediènde aanvrage o.a. de aan schaffing van 15 sets, 1 bureau en een stoel voor de hoofdenkameir, alsmede eetgerei voor de overblijvende leer lingen beoogt. Al deze zaken zijn des tijds aangeschaft en kunnen geacht worden nog aanwezig te zijn. Inwil liging van de aanvrage, voor zoveel deze zaken betreft, zou een overschrij ding van de normale eisen betekenen. Voor het overige waarbij het voorna melijk gaat om de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor de l.o.m.- school, achten b. en w. de aanvrage voor inwilliging vatbaar. VERKOOP BOUWTERREIN het schoolbestuur, een pedagogisch-di- dactische benadering nodig, die andere eisen stelt door de naïef realistische instelling der leerlingen, mede door de verschuiving van de globale naar de analytische waarneming. De raad krijgt verder nog: een voor stel tot oninbaarverklaring van enige openstaande posten (tot een bedrag van f526,33); een nota betreffende de voorgestelde wijziging van de IZA-re- geling; een aantal begrotingswijzigin gen; een voorstel om een vaste geld lening van f577.090,— met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan te gaan; een voorstel m.b.t. de ver goedingen voor het christelijk buiten gewoon onderwijs: een voorstel tot toe kenning van premies op grond van de „Premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953”. Tot slot nog een benoeming en wel van een onderwijzeres aan de Meester Visserschool (openbare school voor de biele kinderen). Voorgedragen wordt: mej. J. A. Romijn, onderwijzeres aan de openbare school voor debiele kin deren te Hengelo. SNEEK, van 18 t.e.m. 24 oktober. Geboren: Hendrik Jan, zv Douwe Nijdam en Jetske Drijfhout, van Joure; Sijbe, zv Sijtze Hoekstra en Martha Broersma; Robert Jan, zv Jan Werkho ven en Grietje Tjeerdema, van Mak- kum; Babette Miranda, dv Okke Theo- dorus Josephus Maria Bekema en Trijntje van der Werf; Cornells, zv Bouwe Hofstee en Geertje Cornelia Kok; Anita, dv Wiebren Wuring en Catharina Berendina Draaisma; Hille, zv Ate Sietse Westerhof en Lamkje Hoeksma; Sandra Anoushka Jacqueli ne, dv Fokke Ronnes Zijlstra en Cor- nelisje de Vries; Simone Ina, dv Sjoerd Upke Eiling en Elisabeth Jeltje Fol- kerts, van Workum; Gerrit Jan, zv Ger rit Jan te Winkel en Jannetje Spruijt; Geja, dv Dirk Albert Berg en Inge Melai; Geriet Hendrik, zv Egbert Sche pers en Grietien Westerink. Ondertrouwd: Johannes de Vries, 25 jaar en Maria van der Meer, 28 jaar; Johannes Martinus Lambertus Maria van Ommen, 22 jaar en Veronica Su sanna Bootsma, 25 jaar; Simon Wieger Jillings, 21 jaar en Jitske Jantje Hee- ringa, 22 jaar; Louis Rockx, 22 jaar en Agnes Loyenga, 19 jaar; Jan Freerk Nauta, 20 jaar en Wijpkje Wesselius, 20 jaar; Piet Smit, 25 jaar en Cathari na Josephina Hooft, 19 jaar; Taede Wiemma, 22 jaar en Anna Elisabeth Talsma, 21 jaar; Rients van Sluis, 19 jaar en Satske Klaske van Bemmel, 20 jaar. Getrouwd: Bartie Johannes Laver- man, 21 jaar en Jelske Kingma, 22 jaar; Nico de Ligt, 21 jaar en Geeske Frr-ckena, 20 jaar; René Peter de Vries, 24 jr. en Hendrikje Visser, 22 jr.; Albert Diederik Hendrik Willem Ras- ker, 24 jaar en Gerda Woudstra, 26 jaar; Eelco Jacob Sixma, 23 jaar en Hendrikje Anneke Seinen, 21 jaar; Martinus Johannes Balder, 24 jaar en Jomme Pauline Greep, 21 jaar; Tobias Gerrit Jaspers, 20 jaar en Anna Luise Seelhöfer, 19 jaar; Hendrikus Sirach de Zwart, 24 jaar en Martje Albertje Meijerhof, 20 jaar. Overleden: Janna van Dijk, 87 jaar, wv Albert Heins; Boukje Mous, 67 jaar, wv Franciscus Hermannus Roesink, van Joure; Urne Attema, 59 jaar, ev Cornelia Kamminga, van Bolsward; Harmen Dijksma, 79 jaar, wv Rinske Bosma, van Terhorne; Roelofje de Graaf, 85 jaar, ev Roelf Bos, van Oos- terzee; Durk Nijdam, 85 jaar, wv Antje de Haan; Antje Feikema, 79 jaar. Zoals ieder jaar hield de Herv. Vrou wenvereniging te Oosthem weer een verkoopmiddag- en -avond. De ge maakte goederen waren in het Him- sterhüs uitgestald, zodat de dames ’s middags hun inkopen konden doen. Op elk gebied was er wel iets te krijgen en de dames hebben hier ruimschoots gebruik van gemaakt. Verder kon men op verschillende artikelen raden of lootjes kopen. De kinderen werden ook niet vergeten. Zij konden hun geluk beproeven in de grabbelton en hieraan werd menig dubbeltje geofferd. ’s Avonds was de jeugd in flinke ge tale arnwezig om mee te doen aan de verschillende attracties en er werden d"n ook goede zaken gedaan. De over gebleven goederen werden door de heer E. Damstra bij opbod aan de vrouw of man gebracht, hetgeen altijd een grote attractie is. Tot slot werd de uitslag bekend gemaakt van de verlo ting en menigeen ging met een prijsje naar huis. Al met al was het voor de vereniging een goede dag, want de da mes zagen hun werk beloond met een flinke versterking van de kas. Heel Nederland heeft er gisteravond getuige van kunnen zijn hoe mooi onze jeugdige stadgenoot Frants Nielsen kan voorlezen. Hij deed dat samen met zeven andere kinderen uit het hele land in een televisie-uitzending van de AVRO. Na afloop bleek dat Frants de hoogste cijfers had behaald: drie maal een 9 en eenmaal een 8, samen 35 punten. Hij won daarmee het „Le zende Lieverdje”, de wisselprijs, die de Commissie voor de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek beschikbaar had gesteld voor deze lan delijke voorleeswedstrijd. De 10-jarige Frants, zoon van dr. H. K. L. Nielsen (orthopedisch chi rurg aan het St. Antoniusziekenhuis) en leerling van de vijfde klas van de Bolwerkschool, won op 9 oktober j.l. de plaatselijke finale, waaraan 31 kin deren uit Sneek meededen. Dat bete kende dat hij naar de districtsfinale in Utrecht mocht. Het was de eerste keer dat Sneek meedeed aan deze landelijke voorleeswedstrijd. In Utrecht werd Frants tot de beste voorlezer van Friesland gepromoveerd en dat bete kende dat hij tot de acht besten be hoorde, die waren gekozen uit een groep van 60 kinderen en voor de te levisie een gedeelte uit hun lievelings boek mochten voorlezen. Frants was de derde die gisteravond zijn stukje, een fragment uit „Heksen en zo” van Annie M. G. Schmidt, voor las. Nadat alle acht kinderen hun beurt gehad hadden, was het woord aan de jury. De drie leden van de vol- wassenen-jury kenden elk een 9 toe Dinsdag 28 oktober Concert Frysk Or kest. Dirigent Zdenek Macal. Solist Aerde Kuiper, bariton. Amicitia Theater ’s avonds 8 uur. Vrijdag 31 oktober Film- en dia- avond Ned. Reisvereniging over de reis van de heer Van Beek naar IJsland. Café „Onder de Linden”, ’s avonds 8 uur.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1