sport-speelhal Plannen voor Let>e Geaën krijsen vorm aan onze Animo I (dames) won na boeiende strijd vanTavenu SGV zorgde in Sneker Sporthal voor geslaagde uitvoering Gedeelte van winkel in Heeg uitgebrand „Nieu wjuarswensch Waarde Ouders SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST AGENDA in Aanwinsten Fries Scheepvaart Museum van en Aerds Kuiper en Brugt Nauta in eigen stad OHicieel Orgaan de gemeenten 124e jaargang no. 90 NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Schutterijmuziek Hoofdklasseteams kwamen beide tot winst Hervormde kerk vangt Door butagaskacheltje? Vrouwenbond NW BESCHREVEN Maandag 10 november 1969 en koor mening van haar leden Bijzonder stadhuisconcert met optreden Sneker musici Wim Eppinga geeft jubileumconcert in grote kerk Bozum L rr HEREN HOOFDKLASSE SCHOOLPRENTEN H.H. DAMES OVERGANGSKLASSE NIEUWJAARSVREUGDE HEREN OVERGANGSKLASSE En dan de laatste prent, een ge schenk van mevrouw A. Fennema uit Sneek. Deze prent is eigenlijk veel te apart om de beschrijving af te kappen tot enkele regels. Daarover dus liever in de volgende bijdrage over aanwin sten. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Nu, de ouders zullen deze nieuwjaars brief stellig op hoge prijs hebben ge steld, anders was zij niet bewaard ge bleven! En meester zal wel mee heb ben gedeeld in deze nieuwjaarsvreugde hij had het zo breed niet en kon het zonder extraatjes van tevreden ouders moeilijk stellen. Dat allicht kregen de kinderen de volgende dag iets voor DOOR KINDEREN November en december Bar-Dancing „De Lichtboei”, Marktstraat 29. Iede re avond het Turkse showorkest Ulvi Temel. November Ludabar-discotheek, Kruize- broederstraat 77, iedere avond top- deejee Graham Gill. 14 november” tot 1 december Bar ’t Sin- geltsje, Singel 67, iedere avond Amu- sementsduo Alfonso I Salvadore uit Mallorca. met 3—0 te winnen en dit is hun ook gelukt. De Mesacosa dames maakten hun derde plaats op de ranglijst niet waar. Het moest teveel van twee speel sters komen. Olympus won dit duel met 3—0 (15—10, 15—3, 15—13). Ad vertentieprij s 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6.— per half jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Verdere uitslagen: SFC 2-SEC 23 (15—4, 14—16, 3—15, 15—5, 10—15); Hygiëa-Lycurgus 23 (15—9, 1513, 4—15, 8—15, 8—15); Be Fair-Durack ’66 0—3 (13—15, 8—15, 12—15); TLC- Rhea 3—1 (15—11, 15—9, 12—15, 15— 9); Be Quick ’28-BRC 3—0 (15—7, 16— 14, 15—2). Strekking en inhoud verschillen wel hemelsbreed van de manier waarop de huidige jeugd zich tot hun ouders ver houdt! Er kwam veel schlablonenwerk aan te pas uiteraard, gelijk ook heel de samenleving voorheen veel vormelijker was en aan vaste patronen gebonden. In werkelijkheid zal onze Gerriet zich natuurlijk veel „normaler” jegens zijn ouders hebben uitgedrukt! „en worden deze wenschen vervuld, o! geloof mij, dan ontbreekt er niets aan UEd: geluk, dat ons allen zoo dierbaar is. Gave de Hemel, dat wij nog eene reeks van jaren het voor- regt genieten, dat ons op den dag van heden te beurt valt, om onze wenschen voor UEd: uit te storten en UEd: te betuigen hoezeer wij zijn: UE Liefhebbende kinderen.” Afgelopen zaterdag hadden de Animo teams, die in de overgangs- en hoofd klasse uitkomen, een goede dag. Bij de heren twee verwachte overwinnin gen, maar bij de dames een verras sende zege op Tavenu uit Groningen. De Olympus deden wat van hen ver wacht werd, zij klopten Mesacosa uit Groningen met maar liefst 30. Het achterste gedeelte van de winkel is vrijwel uitgebrand. Ook de hierbo ven gelegen slaapkamers liepen schade op. Maar de boven het voorste gedeel te van de winkel gelegen woonkamers bleven behouden. De heer De Jong had in het gedeelte waar de brand is ont staan een op butagas brandend kachel- tie voor het drooghouden van waren. V'rmoedelijk is dit kacheltje de oor zaak. Door tot nu toe niet met zekerheid vast te stellen oorzaak is gistermiddag brand ontstaan in de A O-winkel in Heeg. Dankzij het snelle optreden van de plaatselijke brandweer te Heeg kon het pand grotendeels behouden blijven. Slechts het achterste gedeelte van de winkel is uitgebrand. De win kelvoorraad moet als verloren worden beschouwd. De schade beloopt zeker duizenden guldens. De bewoners, familie S. de Jong, die boven de winkel wonen in de Harinx- mastrjitte, waren op het moment dat de brand ontdekt werd niet thuis. Dat was gistermiddag om ongeveer vier uur. Vanuit cafetaria Ruiter, vlak naast de winkel, zag men rookontwikkeling. Onmiddellijk werd de brandweer ge- Ondanks de slechts 5 weken, die de deelnemers aan de voorbereiding kon den besteden, hebben zij de toeschou wers alleszins aan hun trekken laten komen. Het was een bizonder gevari eerd programma, dat de kijkers voor- g'schoteld kregen. De met marsmuziek vergezeld gaande opmars en de erop ten” en „Santinnen”, waarvan het voor beeld de jeugd tot lering kon strekken, "'e Hervorming bracht de klad in deze „santekraam”, zoals in onze dagen de gipsen heiligenbeelden het weer moe ten ontgelden. En noodgedwongen zochten de schoolmeesters zowel als de boekdrukkers om andere kost. Voort aan werden het tafrelen uit de vader landse historie, meer of minder on schuldige sprookjes dan wel de avontu ren van notoire schurken, die steevast hun leven eindigden op het schavot of aan de galg. Het Fries Scheepvaart Museum bezit er een heel aardige col lectie van, waarvan enkele zelfs te Sneek werden uitgegeven. „Nieuwjaarswensch Aan mijn eer waarde Vader en Moeder Lieve ouders daar wij heden Weer een jaar zijn ingetreden Bied ik u mijn wenschen aan Voor zoover mijn krachten gaan. God will’ nog veele andere jaren U voor mij in ’t leven spaaren Want wat is toch van een kindt Dat zich ouderloos bevindt. Blijf de voorspoed steeds genieten, Vrij van rampen en verdrieten. Dierbre ouders blijf gezond Tot uw laatsten levenstond. ’k Zal mij altoost zoo gedragen Dat ge een hartelijk welbehagen In het doen en leeren vindt, In het leven van uw kindt. Goede God verhoor mijn bede Schenk mijn ouders vreugde en vrede Zend van uwen hoogen troon, ’t Waardige heil van uwen zoon. Vraag zo wie dit versje schreef ’t Was hij die schuldig was en nog meer schuldig bleef. Uw hartelijk toegenegen zoon Gerriet Minders Bokma.” Men verzocht ons even recht te zet ten, dat niet de Vrouwenbond van de PvdA, zoals per vergissing in het stuk je over de opening van het Piter Jel- leshüs stond (zie krant van vorige maandag), maar de Vrouwenbond van het NVV hier acte de presence gaf en voor een passend cadeau zorgde. In het verleden vonden wij meerma- le aanleiding iets te berde te brengen over oude schoolprenten of „heilingen” die de kinderen, als zij braaf geweest waren, van meester mee naar huis kre gen. In Friese huishoudens, waar men nogal „bewaarderig” was aangelegd, ontstonden er soms verzamelingen van honderden stuks, die op regenachtige middagen of druilerige zondagen hele generaties van jongens en meisjes be zigheid gaven. De benaming „heiling” herinnert aan de tijd dat op deze prenten nog aller hande „heiligen” stonden afgebeeld, met toepasselijke onderschriften. „San- Het Sneekar Nieuwsblad is een alarmeerd. Deze slaagde er in te voor komen dat het een uitslaande brand werd. In verband met de hevige wind werd de Sneker brandweer (gecom bineerd met Wymbritseradeel) ter assi stentie te hulp geroepen. Maar deze behoefde geen dienst te doen. Om on geveer vijf uur was het vuur gedoofd. De Heger brandweer bluste met vier stralen. „Waarde Vader, Lieve Moeder! Meer door dankbaarheid en liefde aangedrongen, dan wel, omdat het gebruik ’t medebrengt; bieden wij UEd. bij den aanvang van dit nieuw begonnen jaar, onze beste wen schen aan. De goede God spaar UED: nog lang voor ons allen in het leven; Hij schonke (bedoeld was natuurlijk schenke) UEd: gezond heid, voorspoed en geluk, en doe zijnen dierbaren zegen in ruime mate op UEd: nederdalen. Ja, Lieve ouders, oneindig meer, dan wij in staat zijn uit te drukken, wenschen wij UEd: hartelijk en welnemend toe,” Zover A. M. Bokma de Boer uit Leeuwarden op 1 januari 1828! De tong zal wel uit de mond zijn gekomen om dit gekunstelde verhaal zonder fouten op de dure prent te krijgen! De ganze- pen wordt halverwege de tekst over genomen door zusje of broertje S. M. Bokma de Boer en vervolgt: SNEEKER NIEUWSBLAD aecombtneerde uitaave van volgende vaandelgroet waren reeds ’n geslaagde introductie geweest op de openingstoespraak. De kleuters mochten daarna van de vele nummers het spits afbijten met hun oefeningen op de banken, waarbij het even opvallend als leuk was te zien dat de één kennelijk meer durf had dan de ander, hetgeen niet zelden hilariteit bij de kijkers opwekte. Zij besloten hun eerste optreden met het uitroepen van: „Lang leve de SGV”. Later zouden ze het publiek nog trac- teren op een dansje. Enkele goed uitgevoerde oefeningen op de lange mat en aan de ringen had den hiervoor al veel bijval ondervon den. Het geheel kenmerkte zich door een vlotte afwerking van de nummers, die geheel zonder incidenten verliepen, waardoor de aanwezige Sneker EHBO gelukkig niet handelend hoefde op te treden. Vóór de pauze zorgden de meisjes nog voor een uitstekend uit gevoerd dansje. Allen gekleed in spe ciaal hiervoor gemaakte kleding le verde dit o.l.v. de heer Scheltema ge brachte nummer een kleurrijk schouw spel op, dat het aankijken meer dan waard was. Ook de laatste zeven nummers wa ren erg gevarieerd. Zo kon men tus sen twee knotsoefeningen de meisjes en dames bezig zien op de lage en de brug ongelijk, vooraf gegaan door en kele steeds moeilijker wordende paard- sprongen. De door mevr. Koers in gestudeerde knotsoefening, waarbij de dames vrijwel de gehele zaal bevolk ten, stal de show en werd met een langdurig applaus beloond. Terecht merkte de heer Scheltema in zijn slotwoord dan ook op, dat mevr. Koers als een „reddende engel” mocht worden gezien. Zij ontving als dank voor haar werk een enveloppe met in houd en bloemen. Ook mej. Kootje kon een boeket in ontvangst nemen. Beiden hadden hiervoor nog deelgeno men aan de massale slotoefening, die een waardig sluitstuk vormde van deze o^mbare uitvoering, die in vele op zichten als geslaagd kan worden be schouwd, al lieten de toeschouwers het helaas wat afweten. Nu hoopt Wim Eppinga zondagavond 16 november a.s. zijn jubileumconcert te geven. Medewerking aan deze avond verlenen de onder zijn leiding staande Schutterijmuziek van Bolsward en de chr. gemengde zangvereniging „Looft den Heer” uit St. Johannesga. De Schutterijmuziek van Bolsward is een harmoniekorps, dat mede door zijn fraaie uniformen overal in den lande bekendheid geniet, ook door de t.v. Het koor uit St. Johannesga is in zeer korte tijd tot de afdeling Uitmuntendheid op geklommen. Koor en muziekkorps zul len ook gezamenlijk optreden. Er zul len o.a. werken worden uitgevoerd van Joh. Seb. Bach (een gedeelte uit het bekende Magnificat), G. F. Handel (Watermusic), Joh. Pachelbel e.a„ ter wijl, zoals steeds, ook geliefde geeste lijke melodieën ten gehore zullen wor den gebracht en er ook samenzang van alle aanwezigen zal zijn. Het concert begint om 8 uur. De deu ren van de kerk zijn om half acht open. Wegens de te verwachten grote belang stelling is het gewenst vroegtijdig aan wezig te zjjn. De toegang is vrij. Bij de uitgang wordt een collecte gehou den tot dekking van de kosten. De dames van Animo speelden tegen Tavenu, dat vrij snel en gemakkelyk met 2—0 (315, 1115) voor kwam. De Sneker dames die vooral verdedi gend goed werk deden, kwamen prach tig terug met 1816 en 158. Verde digend vielen vooral op mej. Krol en mej. Speelman. In de laatste set gaf mevr. De Vries prima set ups en deze werden goed afgemaakt door mej. Wyt- zes en mej. Koster (159). „Het is om precies te zijn vandaag 12'/t jaar geleden, dat de Sneeker Gymnastiek Vereniging haar laatste uitvoering heeft gehad”, zei zaterdag avond de heer Scheltema in zijn ope ningswoord tot een matig bezette tri bune in de Sporthal. Als reden dat de S.G.V. de laatste tijd zo weinig van zich heeft laten zien noemde hij het gebrek aan leiding, dat de vereniging in de tussentijd heeft gekend. De heer Scheltema die met mej. Kootje deze av' 1 de leiding had, maakte voorts bekend dat in verband met de korte tijd van voorbereiding de toestelnum- mers zoveel mogelijk zijn vermeden en er dus meer vrije oefeningen zouden worden getoond. Deze maand is het 10 jaar geleden, dat Wim Eppinga werd benoemd als organist van de grote kerk te Bozum. Zijn eerste concert op het prachtige orgel in deze kerk gaf hij op 19 novem ber 1959. Nadien heeft hij verschillen de concertenseries georganiseerd, ook met koren en instrumentale en vocale solisten. De belangstelling voor deze concerten was steeds zeer goed. Bij verschillende concerten was het zelfs overvol. DAMES HOOFDKLASSE OlympusMesacosa was ëen matig duel met weinig hoogtepunten. De da mes van Olympus zonder H. Tjerkstra_ speelden wat nonchalant. De enige die" letterlijk en figuurlijk boven allen uit stak was R. Wierdsma met haar kei harde aanval. De dames van Olympus spanden zich terdege in om het duel Animo I (heren) trad aan tegen stu- dentenploeg Donar uit Groningen, Het was een vreemde wedstrijd, vooral ook omdat de Animo-spelers geen vat Uitslagen: Postale-DVC 31 (1511, 157, 1416, 159); Spirit-Tavenu 1—3 (15—8, 5—15, 12—15, 7—15); VSC -SMS 3—2 (15—8, 3—15, 15—7, 13—15, 1614); Mesacosa-’t Westen 32 (15 13, 10—15, 15—11, 12—15, 15—9); Sten- tor-Maple Leaf 30 (159, 153, 16 14). konden krijgen op het spel van Donar. De vrij lange spelers van Donar zorg den voor een goed blok en de aanval van Animo bleef onder de maat. Het en’ -e positieve bij Animo was de knappe verdediging en R. Posthuma was zijn meest opvallende speler. Na de eerste set verloren te hebben speel den de Snekers wat pittiger en won nen tenslotte met 3—1 (1316, 15—9, 15—11). daburen. Uit Rauwerd en Deersum zull'n nog personen aangezocht wor den om ook zitting te nemen. De heer Krol, die leraar lichamelijke o oeding is aan het Bogerman College te Sneek, is op het idee van deze sport-speelhal gekomen omdat er zo weinig mogelijkheden in de winter zijn om sport te beoefenen in de Lege Gea- is alleen het veel te kleine ymnastieklokaal in Rauwerd. Men zou b.v. graag ook volleybal en zaal handbal beoefenen. Daar is nu geen gelegenheid voor. Als voorbeeld staat de sporthal van Paterswolde voor ogen. Een dergelij ke hal zou echter al gauw zo’n vier honderdduizend gulden kosten. De be volking moet, om in aanmerking te ko men voor subsidie, dan zelf tien pro cent bijeen brengen. Dat is dus f 40.000. Vorige week is men daarom gestart met een actie om dit bedrag bijelkaar te kr:;gen. Er zijn circulaires verspreid en de mensen zijn in de gelegenheid gesteld z.g. „stoelcertificaten” te ko pen. Die kosten een tientje. Men is dan verzekerd van een stoel als t.z.t. de hal officieel geopend zal worden. De werkcommissie hoopt duizend van deze certificaten te verkopen. Iemand uit Offingrwier heeft al een bedrag van f 400 gegeven. Men rekent voorts op de medewerking van de gemeenten Rauwerderhem en Wymbritseradeel. „Waar gaat de Hervormde Kerk naar toe en wat moet haar functie zijn als gemeenschap van christenen?” De ze vraag, die honderden facetten heeft, wordt voorgelegd aan allen die zich hervormd achten. Het antwoord kan men slechts vermoeden. In ieder geval zal het niet heen kun nen om de theologische vragen van deze tijd, ook niet om mogelijke wring punten in de kerkelijke organisatie en evenmin om de samenlevingsproble- matiek. De synode vraagt dus het oor deel van, wat men noemt, het „grond vlak”, het „kerkvolk”, degenen die se rieus mee willen denken. Voorstellen, suggesties, klachten des noods kunnen ingebracht worden iri het gesprek, dat zich op regionale „hea rings” ontwikkelt. Voor Friesland zijn zes van die hearings officieel: agen- deringsvergaderingen gepland: op 25 november o.a. te Sneek in de aula van het Bogerman-college, ’s avonds 7.30 uur. Iedere hervormde kan op de bijeen komsten zijn mening kwijt, zo nodig ook schriftelijk. Voor schriftelijke reac ties staat eveneens Postbus 19 te Drie bergen open. Uiteraard is het wel van belang dat die mening niet alleen als „kreet” wordt geslaakt, doch meteen ook wat „achtergrond” meekrijgt. Eni ge bezinning in groepsverband zou dit van belang kunnen zijn, want twee we ten nu eenmaal meer dan een. Het vrij moedige beraad op de agenderingsver- gaderingen wordt door een nauwkeu rige notulering aan de vergetelheid ontrukt. De notulen gaan, uiteraard re delijk geordend, naar een landelijke werkcommissie om als bron te dienen voor de agenda van de slotbijeenkomst in Driebergen op 16, 17 en 18 mei, waar afgevaardigden van de regio’s de punt jes nog eens op de i kunnen zetten. Van te voren wordt de agenda echter ook in de gemeenten doorgenomen, zo dat de afgevaardigden zeer beslagen ten ijs kunnen komen. In de Lege Geaën is een werkcom- tnissie samengesteld die tot taak heeft: de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot een sport-speelhal bij het sportterrein te Sijbrandaburen. De commissie zal zich voorts bezighouden met de tekeningen en de begroting, het aanvragen van subsidies en het uit brengen van rapport aan de verschil lende verenigingen van dorpsbelangen ën. van Rauwerd, Poppingawier, Terzool, Sijbrandaburen, Gauw, Goënga, Offin- gawier en Deersum. Dinsdag 11 tot 29 november Tentoon stelling „15 jaar zilver uit Sneek en de Zuidwesthoek” in ’t Fries Scheep vaartmuseum. Geopend alle werkda gen van 10-12 en 13.30-17.00 uur. Maandag 10 november Politiek Tref punt in „De Lichtboei”, Marktstraat. Spreker W. de Leeuw, Leeuwarden (KVP). Maandag 24 november Jaarlijkse le denvergadering Openbare Biblio theek Sneek. Aanvang ’s avonds 9 uur. Uitslagen: SFC 2-H2C/Olhaco 13 (9—15, 16—14, 9—15, 10—15); Isala- Lycurgus 23 (215, 1517, 155, 158, 715); Oranje Nassau-NSH 13 (15—12, 6—15, 11—15, 7—15); TLC- Zono 3—2 (2—15, 16—14, 15—4, 11—15, 158); Vredestein-Zwaluwen 30 (15—7, 15—7, 19—17). Een afzonderlijke catagorie van der gelijke „heilingen” bestond uit pren ten, die slechts aan de marge waren bedrukt met allerhande afbeeldingen, maar bestemd waren daarbinnen door de kinderen zelf beschreven te wor- d Soms waren dit prenten, bestemd om op Nieuwjaarsdag door de kinderen aan hun ouders te worden geschonken. Tevoren hadden zij dan op school, on der het wakend oog van meester, de open gelaten ruimte volgepend met de ganzeveer wel te verstaan! Zo ontvingen wij onlangs een derge lijk exemplaar, getiteld „Nieuwjaars wensch aan onze Waarde Ouders”, ten geschenke van S. Huizinga te Wouds- end. De randen waren ingenomen met sierlijke guirlanders, bloemvazen en prentjes, welke de 12 maanden van het jaar illustreerden. Heel toepasselijk dus. Deze prent werd in Amsterdam uitgegeven bij H. Moolenijzer en is ge dateerd 1 Januarij 1828. De overschie- tende ruimte werd eerst onderverdeeld met keurige, ragfijn getrokken lijnen en daarop konden de dankbare kinde ren het waren er hier twee om beurten hun boodschap aan vader en neder meedelen. De tekst luidde als voW' Het is de heer G. Krol uit Sijbranda buren die het initiatief voor deze bij zondere hal heeft genomen. Wij maak ten hiervan al eerder melding in deze krant. Hij wist nog enkele mensen warm te maken voor dit idee en dat leidde tot een „voorbereidingscommis sie". Deze commissie belegde in okto ber een vergadering met de besturen van de verenigingen voor dorpsbelan gen. Het bleek dat men er wel iets voor voelde en besloten werd een werkcommissie samen te stellen. Deze bestaat uit: dokter C. Kerbert uit Sij brandaburen (voorzitter), G. Krol (promotor), J. de Jong, Sijbrandabu- r":i (namens de jeugd van Rauwerder hem), J. de Vries, Poppingawier, J. Hartkamp, Goënga, J. Tjalsma, Offin- ga ier, R. Wiersma, Terzool, W. Ro zendal, Gauw; Jac. de Jong, Sijbran- Uitslagen: CJO-PZH 31 (156, 1045, 1614, 1513); Netswingers- Zono 3—2 (15—9, 15—13, 5—15, 0—15, 1512); Griffioen-Rang 23 (154, 9—15, 15—3, 3—15, 10—15); VSC 2- Maple Leaf 0—3 (8—15, 2—15, 10—15); DVC 2-Hercules/Udi 3—1 (15—13, 6— 15, 15—13, 15—10). De zanger Aerde Kuiper (bariton) en de pianist Brugt Nauta zullen samen het eerstvolgende stadhuisconcert ver zorgen. Dit wordt gegeven op donder dag 27 november a.s. ’s avonds 8 uur. Het optreden van deze beide kunste naars in eigen stad wordt beschouwd als iets bijzonders. Aerde Kuiper is een geboren Sne ker. Hij is 31 jaar. Bij Iza Maas en Anton Dresden studeerde hij en aan het Utrechts Conservatorium behaalde hij de muziek-on der wijsakte B voor solozang en het einddinloma solozang. Hij studeert sinds 1964 bij Herman Schey. Vele malen was hij solist in oratoria en passionen. In 1964 gaf hij een liederenrecital in Gent. Hij treedt regelmatig op voor de RONO. Vorige maand was hij solist bij het Frysk Or kest. Brugt Nauta is eveneens in Sneek geboren, in 1933. als zoon van de mu sicus J. Nauta. Hij studeerde bij Wolf gang Wijdeveld. Aan het Utrechts Con servatorium behaalde hij het solisten diploma piano. Nu studeert hij bij George van Renesse. Er zal muziek ten gehore worden gebracht van o.a. Beethoven (cyclus „An die ferae Geliebte”), Schumann („Die beiden Grenadiere”), R. Strausz, Debussy en Ravel. Het Comité Kamermuziekvrienden verwacht grote belangstelling voor dit concert in de grote raadzaal. Het komende seizoen staan nog twee bijzondere stadhuisconcerten op het programma en wel op maandag 26 januari het Erasmus Kwartet, dat groot succes boekte op het Holland festival 1968, en op donderdag 26 maart Syn tagma Musicum van Kees Otten (oude muziek, vokaal en instrumentaal). De Sneker derby Olympus 1-Animo 2 is een prachtig duel geworden met vele hoogtepunten. Aanvankelijk leek het erop dat Animo 2 vrij gemakkelijk zou gaan winnen, want ze kwamen met 20 voor (15 - 7, 1513). Olympus liet het er echter niet bij zitten en mede door sterk spel van o.a. K. Keu len en W. Oppenhuizen kwamen zij terug (1215, 1015). In de laatste en beslissende set won Animo verdiend met 1513 en derhalve uiteindelijk met 32. Olympus speelde prima en het is onbegrijpelijk dat deze ploeg onderaan staat. *er mee, als blijk van waardering voor hetgeen hij zijn leerlingen al niet had weten bij te brengen. Een tweede nieuwsjaarsprent van hetzelfde karakter werd eveneens vol geschreven door een lid van de familie Bokma, Gerriet Minders Bokma, en wel op 1 januari 1850. Deze prent is versierd met allerhande rankwerk, met als hoofdvoorstelling de Goddelijke Geboorte te Bethlehem. Evenals de eerste was ook deze prent een hout gravure, op primitieve wijze met wa terverf met de hand! ingekleurd. Uitgevers waren de Wed. T. Ratelband en T. Bouwer te Amsterdam, „op de F oze Gragt Zuijd-zijde, in de Bijbel- Drukkerije”. Gerriet wenst zijn ouders het vol gende toe en doet dit op rijm: Het is niet zozeer gebrek aan aan winsten geweest dan wel gebrek aan tijd dat deze rubriek sinds de laatste maanden niet werd voortgezet. Wij be treuren dit zeer, omdat vele inwoners van Sneek en omgeving blijk hebben gegeven het op prijs te stellen om ge regeld iets te horen over het wel en wee van het Fries Scheepvaart Mu seum. Zij gingen reeds de vrees koes teren dat het met de fleur wat „bilu- ne” was. Dit laatste is echter niet het geval, integendeel het zijn juist de nog steeds toenemende werkzaamhe den, verbonden aan het beheer van het Fries Scheepvaart Museum, welke ons beletten hiervan in de kolommen van dit blad getuigenis te geven. Men bedenke hierbij dat de museum- staf haar arbeid geheel belangeloos ver maar dat haar dit steeds zwaarder gaat vallen. De noodzaak is dan ook gekomen dat de museumstaf van alle werkzaamheden wordt ver lost welke ook aan bezoldigde krach ten overgelaten kunnen worden. Dit laatste kan echter eerst geschieden in dien de inkomsten van het museum drastisch worden opgetrokken. Velen onzer leden verreweg de meesten zijn geen lid van de vereniging „Het Fries Scheepvaart Museum”. Zij zou- dens ons geen groter genoegen kunnen doen dan zich als lid aan te melden. Van de ruim 500 contribuanten wonen er amper 200 in Sneek en dat is toch eigenlijk wel een toestand die voor verbetering vatbaar is. Hoe meer inwoners van Sneek en omgeving ons museum daadwerkelijk steunen, hoe meer kans maken wij bo vendien bij het rijk, de provincie en de gemeente om de subsidies aanmer kelijk verhoogd te krijgen. Ieder lid ontvangt voorts ieder jaar het Jaar boek van het Fries Scheepvaart Mu seum, op dit moment het fraaiste or gaan van dien aard in Noord-Neder- land een visitekaartje, dat vanuit Sneek over de gehele wereld wordt verspreid en allerwege grote lof oogst. Alleen al daarom zijn velen in hoofdzaak belangstellenden van buiten Friesland, zélfs Nederland lid ge worden. Mogen wij op u rekenen? Dan kunt u het aan ondergetekende doen voor wat, hoort wat! Adres: Kleinzand 12-14.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1