ivaterpoort-krabbefe i f i i i l' l' indeS^gT J... wil m Mevrouw Rasterhoff kocht ■erste kinderpostzegels van In nieuwe stand in postkantoor IK IJLST W Y M BRITS E R A D E EL en Waar komt Sint Nicolaas zaterdag langs? Veertienjarig meisje op kruispunt Leeuwarderweg- Jousterkade verongelukt Man overleden tijdens rijexamen Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 124e jaargang no. 91 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Begin van brand op Kleinzand l' i f l’ I I KVP’er De Leeuw in Politiek Trefpunt: hernieuwing in partijen vanuit drie uitgangspunten I j Proces-verbaal tegen inbreker manege Geslaagd Donderdag 13 nov. 1969 Partij moet beginsel hebben Daar is ie dan. „Deze klok is in 1969 aan de burgerij van Sneek geschonken door Yoshida Kogyo K.K., Tokio, Japan” staat er op gedrukt. Wij maakten van deze gift van het Japanse bedrijf al melding in deze krant (nl. maandag 29 sept. j.l.j. Het is de groot ste van het nu uit totaal 47 klokken bestaande carillon. De mid dellijn bedraagt 1,30 meter en de klok weegt ongeveer 1285 kilo. Een heel karwei om deze klok in de koepel boven de Martinikerk te takelen. Maar men is wel wat gewend bij klokkengieterij Petit en Fritsen uit Aarle-Rixtel (N.B.). Maandag kwamen de klokken, die in augustus door het bedrijf waren weggehaald, terug. Er zijn in totaal 10 nieuwe klokken bij gekomen: vijf kleine en vijf zware, samen een kleine 5000 kg wegend. Het Sneker carillon is hiermee één van de grootste van ons land. In ’t noorden vindt men alleen in Groningen een soortgelijk carillon. De restauratie en uitbreiding kosten de gemeente meer dan f 100.000. Daarvan wordt f 50.000,door „het Old Burger Weeshuis” beschikbaar gesteld. De Yoshida-klok wordt gefinancierd met een deel van de gift van f 50.000,die de heer Tadao Yoshida aan Sneek schonk. Maar hoe groot dit deel is kon men ons op het stadhuis niet zeg gen. Misschien zou het ook iets weg hebben van „een gegeven paard in de bek zien” als hier het bedrag werd genoemd. Aan de andere kant heeft de burgerij er recht op te weten wat er met die halve ton gebeurt. nen, maar dat het erg moeilijk (Foto Julius van Dijk) selijkheid. (Foto Julius van Dijk) bin- al Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Vanmorgen omstreeks half negen is de heer H. A. van Ravensloot alhier plotseling overleden, terwijl hij bezig was rijexamen af te leggen. Vermoe delijk als gevolg van een hartverlam ming. Het slachtoffer was 45 jaar. Het sterfgeval vond plaats op de Oude Koe markt. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties lager Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6.per half jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en red^ktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS I I* 1' i i i1 i i' i i i' l' I I I I I1 I I I I I1 l’ I I I I l’ i I I I l' I1 I i i i i i1 i' i i1 i i i1 i1 i i I l' I I I l' l' In Sneek is een comité, dat bestaat I I I I J I I I l' I I I I l' l' I I I I l' l' I I I r i' i uit vijf dames. Daarnaast zijn er een heleboel losse medewerksters, die om beurten de stand in het postkantoor zullen „bemannen”. Het comité is hier in 1966 opgericht en vorig jaar begon men met een speciale stand in het postkantoor. Alles in uitstekende sa menwerking met de PTT’ers. Die eerste keer boekte men al direct goede resultaten. De opbrengst was bij na even hoog als het landsgemiddelde. In totaal werden er 5647 zegels en kaarten verkocht in de stand. Men hoopt dit aantal nu te overtreffen. Tot 3 januari a.s. kan het publiek in deze stand terecht. Een bijzonderheid is dit maal dat de zegels voor onbepaalde tijd geldig zijn. toir. Men vermoedt dat het kmd is geslipt of op een of andere manier met de fiets is gaan slingeren. Dat is niet meer na te gaan. Het meisje is een dochter van de heer M. de Vries. Het gezin telt nog een getrouwde dochter en een zoon. Marijke was de jongste. Zij zou nenkort 15 jaar geworden zijn. Het is een fraaie houten stand. Het materiaal is door het comité aange schaft, maar de leerlingen van de bei de technische scholen, de christelijke aan de Van Schouwenburgstraat en de neutrale aan de Kloosterstraat, heb ben het geval belangeloos getimmerd. In het postkantoor loopt men er haast tegenaan; als men door de draaideur binnenkomt meteen links om de hoek. Dat is ook juist de bedoeling van het comité: dat wil graag dat men er niet aan voorbijgaat. Men kan er behalve postzegels met toeslagen ook tal van kaarten kopen, zelfs kleine reprodukties van schilde rijen. Alles netjes uitgestald en duide lijk geprijsd. Een vaas met bloemen fleurde het geheel op. Dinsdagmorgen wachtten twee meisjes mevrouw Ras terhoff op. Moniek Veenstra en Kla- zien Reinsma, allebei 10 jaar, hadden voor deze feestelijke gelegenheid een paar uurtjes vrij van school gekre gen. Ze droegen elk een plakkaat in de vorm van een grote blauwe kinder postzegel aan een koordje om de hals. Toen mevrouw Rasterhoff, binnenge leid door enkele dames van het comité en de directeur van het postkantoor, de heer J. B. Modderman, bij de stand arriveerde, droegen de meisjes samen een leuk toepasselijk rijmpje voor. De stand werd daarna officieel geopend hij nog eens dat dit naar zijn mening wel moet. De directe aanleiding tot het spre ken over partijvernieuwing is geweest het handelen van personen. Nu wor den evenwel de beginselen er ook bij gesleept, aldus de heer De Leeuw. WAAROM CHRISTELIJK? door mevrouw Rasterhoff met het ko pen van enkele zegels en kaarten. De opbrengst van de actie kinder postzegels, die ook door de schoolkin deren wordt gevoerd, is bestemd voor kindertehuizen e.d. Al meer dan veer tig jaar worden in het hele land op de ze manier gelden bijeengebracht. De aankomst van Sint Nicolaas is zaterdagmiddag a.s. om 3 uur bij de Waterpoort. Daarna maakt de goed- heiligman zijn traditionele rondrit door de binnenstad. Hij neemt de volgende route: Waterpoort, Zuid- end, Hoogend, Kleine Palen, Ha- ripxmakade, Joh. W. Frisostraat. Fred. Hendrikstraat, Jan van Nas- saustraat, Willem Lodewijkstraat, Harinxmakade, Hooiblokstraat, Sin gel, Kleinzand, Jousterkade, Ooster- dijk, Wijde Burgstraat, Kruizebroe- derstraat. Wijde Noorderhorne, Wes- tersingel, Oud Kerkhof, Marktstraat, waarna ontvangst ten stadhuize. Gistermiddag omstreeks 2 uur is de 14-jarige Marijke de Vries uit de Jan van Nassaustraat op het gevaarlijke kruispunt Leeuwarderweg-Jousterka de (waar vroeger de Oosterpoortsbrug was) onder een vrachtauto geraakt en op slag gedood. Het meisje viel door tot nu onopgehelderde oorzaak met haar fiets onder de achterwielen van de auto. ze basissen zijn wel naar elkaar toe gegroeid. Hetzelfde einddoel kan van uit verschillende politieke richting be naderd worden. Samen met haar vriendin Marijke Bergstra (eveneens 14 jaar) kwam het slachtoffer van de Leeuwarderweg en toen het verkeerslicht op groen stond gingen beiden linksaf de Jousterkade op. Daarbij werden zij ingehaald door de vrachtauto, bestuurd door de 42- jarige H.M. uit Sneek (de wagen is eigendom van fa. Reen alhier). Op het moment dat het voorste gedeelte van de auto naast het meisje was dat voor op fietste, zag de bestuurder in de zij spiegel het andere meisje vallen. De chauffeur heeft volgens de politie vol doende afstand bewaard tot het trot- Het rustig voorgedragen betoog werd aandachtig beluisterd, zonder interrup ties. Aanvankelijk verliep de discussie ook zonder veel vuurwerk. De heer J. Deenik, voorman van D’66, beet het spits af en vroeg: Waar haalt u ’t vandaan dat D’66 geen eigen gezicht zou hebben? Deze partij bena dert de politieke vraagstukken zake lijk. De anderen zitten teveel vast aan tradities. Wethouder Baarda wees er op dat enkele vooraanstaande roomskatholie ken de zaak er niet duidelijker op heb ben gemaakt. Zij waarderen het begin sel hoe langer hoe minder. De heer De Leeuw gaf toe dat dit inderdaad wat dubbelzinnig is. In de gedachtengang van deze mensen is het einddoel een werkelijke eenheid van de mensen. Een toekomstvisie, maar op dit moment vol gens hem niet haalbaar. Hij stelde daarop ter discussie: moet het beginsel gehandhaafd worden? Zelf herhaalde Het Sneekar Nieuwsblad is een rikaanse muzikanten en zangers naar Sneek. Eind juli volgend jaar een 60 man sterk orkest en een koor met 65 leden van de Susquehanna University. De PvdA-afdelingsvoorzitter, de heer J. de Vries, wilde weten: Wat is nou precies dat beginsel van een confes sionele partij en welke politiek volgt daaruit? Anders gesteld: Als je een maal hetzelfde geloofsbeginsel hebt, moet je dan ook dezelfde partij aan hangen? Het beginsel is het Evangelie. Van daaruit probeer ik politiek te voeren in een vorm van evenwichtigheid, ant woordde de heer De Leeuw. De heer De Vries weer: Ik kan mij voorstellen dat hetzelfde beginsel leidt tot een andere partij. En iemand uit de zaal voegde daar aan toe, dat AR en CH toch ook het Evangelie als be ginsel hebben. Waarom dan toch drie verschillende partijen? Dat zit ’m in de praktische uitwer king, de interpretatie en het program, antwoorde de heer De Leeuw. De mensen zien alleen maar wat er in de praktijk gebeurt, pareerde de heer De Vries. De heer De Leeuw: On- De gemeentepolitie heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen de 23-jarige las ser R.D. uit Leeuwarden ter zake van diefstal. De man wordt ervan verdacht in de nacht van 1 op 2 oktober in de Sneker manege te hebben ingebroken en een sigarettenautomaat te hebben geplunderd. De laatste maanden ging hij samen met zijn vrouw er op uit in een auto. Ongeveer dertig inbraken, hoofdzakelijk in Leeuwarden, maar och enkele buiten deze stad, zullen hun ten laste worden gelegd. Onze stadgenote mevrouw A. v. d. Meer-de Lange slaagde te Den Haag voor het diploma algehele voetverzor ging. SNEEKER NIEUWSBLAD Bij de foto: mevrouw Rasterhoff (rechts) luistert belangstellend naar de beide meisjes, terwijl twee dames van het comité in de stand meegenieten. In Amicitia konden ongeveer 350 dames uit Sneek en ruime omgeving dinsdag hun hart ophalen aan en kele bijzondere vormen van hand werk. Behalve onze stadgenote me vrouw De Jong, ook wel „Jantje de knipster” genoemd, gaven hier enkele dames uit Grouw demon straties van het aloude „mütse- breidzjen” en van kantklossen. Een hoogtepunt op deze dag van de i De heer Larmené, aanhanger van de PPR naar hij verklaarde, was van me ning dat „het christelijke” niet geza menlijk uitgedragen moet worden, maar persoonlijk. Hij wees op een enquête onder de leden van het NKV waaruit de voor keur is gebleken van een groot deel voor de deconfessionalisering (het los koppelen van de partij van de confes sie, dat is de belijdenis). Er ontstond een levendige discussie tussen de PPR- man en de KVP’er. Zij bleken het ook oneens in de beoordeling van het kabi- net-De Jong op praktische punten, zo als de woningbouwpolitiek. Tegen half elf kon de heer Brouwer de bijeenkomst sluiten. De volgende keer wordt de lijn doorgetrokken door de heer A. Gerrits, raadslid voor de PCG alhier (lid van de AR). Onder werp: „Op welke wijze kunnen wij pos’tief bijdragen tot het besturings- beleid van de gemeente”? Het plaatselijke comité heeft in Sneek de verkoop van kinderpostzegels en -kaarten op bijzondere wijze gestart. Mevrouw Rasterhoff, echtgenote van de burgemeester, was uitgenodigd om in het Sneker postkantoor een nieuwe verkoopstand min of meer officieel te openen. Dat gebeurde dinsdagmorgen tegelijk met de landelijke start van de actie in Amsterdam (waar men via de t.v. kennis van kon nemen). De nieuwe stand is door de jeugd gemaakt, zodat ook hier ’t motto van de actie, „Door het kind, voor het kind”, tot uit drukking komt. De Hervormde Kerk telt onder haar leden vogels van diverse poli tieke pluimage, ’s Zondagsmorgens kan men ze gezamenlijk ter kerke zien wandelen: de CH-gedeputeer- de, de man die bekend staat als fer vent PvdA’er, de mannenbroeders van de ARP. een raadslid van de VVD, een bestuurslid van de FNP, enkele jongeren die het liever op D’66 houden, een baardige PSP’er en ergens in een hoekje een volge ling van boer Koekoek. Misschien is de Hervormde Kerk hierdoor in de ogen van velen nog de „Grote Kerk”. Maar de heer J. de Vries, afdelingsvoorzitter van de PvdA Sneek, had dit beeld ter illustratie van zijn betoog kunnen gebruiken toen hij opmerkte: Als je hetzelfde geloofsbeginsel hebt, moet je dan ook dezelfde partij aanhangen? Men mag aannemen dat bovengenoemde kerkgangers ongeveer hetzelfde ge loof hebben toch leidt deze een heid niet tot een gelijke maatschap- i ijbeschouwing. Dat maakt het voor de buitenkerkelijken onduideliik. En buitenlanders snappen er hele maal niets van dat we in ons land e-n stuk of zes partijen hebben die zich alle christelijk noemen. Geen wonder dat de confessionele par tijen er voortdurend op worden aangevallen als ze stellen dat hun beginsel is: de confessie, de geloofs belijdenis. Daarmee is een CHU, een ARP of KVP nog niet gedefinieerd. Er moet kennelijk nog wat bij. Voor veel mensen grijpen dit soort din gen te hoog en het enige wat dan nog overblijft is: kijken naar wat de praktijk oplevert. Die levert meestal heel zakelijke kwesties, zo als: hoe sta je tegenover de belas- tingcorrectie van 900 miljoen? moet het Kuinderbos al of niet schietter- rein worden? moet een nieuwe cen trale voor het PEB aan het Bergu- mermeer of aan de Waddenzee? de verhoging van de reinigingsbelas- ting in Sneek. Wat doe je als volks vertegenwoordiger in dit soort za ken met je beginselen? Het komt meer aan op kennis van zaken, zo dat men voor en tegen kan afwe gen. Natuurlijk zijn er wel degelijk ook zaken waar men op grond van een beginsel voor of tegen is. Men is b.v. vanuit het beginsel, dat bo demschatten van ons allemaal zijn, er tegen dat één maatschappij zich hiermee verrijkt, om maar wat te noemen. De duidelijkheid eist dat alle standpunten die door partijen worden ingenomen op grond van hun beginsel als zodanig aan de k'ezers worden uitgelegd. De komende weken wordt er weer een aanslag gepleegd op de gebitten van een heleboel kinderen. Juist in de Sinterklaastijd wil de traditie dat er nogal wat suikergoed en ander snoep genuttigd wordt. Het Groene Kruis heeft hiertegenover in ver schillende gemeenten een actie „Verstandig snoepen” gevóerd. Ge lukkig zijn er ook in Sneek al scholen waar de kinderen met hun verjaardag geen snoep meekrijgen om te trakteren, maar appels, stuk jes kaas of worst. Dit is dringend noodzakelijk, want het ziet er in heel wat kindermondjes niet al te fris en vrolijk uit. Wie met belangstelling kennis neemt van de grote vraagstukken in onze wereld, zoals de oorlog in Vietnam, de kwestie-Biafra enz. kan soms een gevoel van machte loosheid over zich krijgen. Het is allemaal even rot en je kunt er niks tegen doen. Af en toe wordt er weer eens een actie gehouden, maar ook dan zijn er die vinden: het haalt toch niets uit. De leerlingen van de christelijke opleidingsschool voor onderwijzers in Sneek (kweek school) laten deze week zien, dat een dergelijk fatalisme fout is. We nen, maar dat het erg moeilijk was 'Hn hier in ons landje, ver^van de blijkt wel uit het feit dat er slechts ‘j waren. De tamboer-, trompetter-, jacht- qecombtneerde uitqave «an NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en In de timmerwerkplaats van fa. Gebr. Boomsma op het Kleinzand ont stond maandagavond een begin van brand. Vermoedelijk doordat iemand een sigarettenpeukje had laten slinge ren was een hoop zaagsel gaan smeu len. De buren roken tegen 10 uur een brandlucht en waarschuwden de brand weer. Deze arriveerde binnen korte tijd met groot materieel en wist het brandje in een paar minuten te blus sen. De schade is niet noemenswaard, slechts wat planken werden zwartge blakerd. Als inleider trad ditmaal op de heer W. de Leeuw, lid van de KVP en raadslid van Leeuwarden. Hij nam de plaats in van de heer A. de Winter, die was aangekondigd als spreker, maar zich uit de politiek heeft terug getrokken, vertelde de heer De Leeuw. De titel van zijn inleiding was „Par tijvernieuwing”. Commissielid J. Brouwer introdu ceerde de spreker. Er waren op dat moment aanzienlijk minder belangstel lenden dan de beide vorige avonden. In de loop van de avond kwamen er wat meer mensen. De heer De Leeuw merkte op dat politiek een „strikt goeie zaék” is en geen vuile zaak, zoals sommigen den ken. Maar de situatie is wel eens wat onduidelijk. Volgens hem zou je in ruwe trekken drie uitgangspunten kun nen onderscheiden: 1. bij de socialisten het staatscentralisatiebeginsel; 2. bij de liberalen het „laissez faire, laissez pas ser” oftewel de zaken laten gaan zoals ze gaan; 3. bij de confessionele partijen de confessie of belijdenis, het Evange lie als richtsnoer. Als rooms-katholiek kon de heer De Leeuw zich niet vin den in de opvattingen van socialisten, die de staat centraal stellen, noch in die van de liberale, die volgens hem een beetje te „vrijblijvend’* zijn. Tus sen die beide in vindt men de confes sionele partijen. Zij hebben evenveel recht van bestaan als de andere. Zij kunnen een eigen geluid laten horen. In deze tijd van verwarring zullen de confessionele partijen duidelijk aan het beginsel moeten vasthouden. De heer De Leeuw geloofde niet in „be langenpartijen”. De jongeren zullen op den duur zeker geen beginselloosheid aanvaarden. D’66 heeft hier onvoldoen de duidelijkheid gebracht. Deze partij heeft geen eigen gezicht. Het doel van de confessionele partij en is een evenwichtig beleid: ieder het zijne geven, rekening houdend met de belangen van de individuele mens. De aanvallen op de confessionele partijen worden volgens hem wel eens te wei nig strijdbaar gepareerd. Zij hebben evenveel rechten. Maar zonder een beginsel kan het niet. De partijver nieuwing zal dan ook gezocht moeten worden vanuit bovengenoemde drie uitgangspunten. RUSTIGE DISCUSSIE Er loopt een duidelijke lijn door de bijeenkomsten van het Politiek Tref punt. Ging het de eerste avond over het vrij algemene onderwerp politiek, in het tweede treffen was het onderwerp al wat meer begrensd, nl. de demo cratie; afgelopen maandagavond werd de zaak nog meer toegespitst en ging het over de verschillen tussen dé partijen. Met name over de vraag naar de beginselen van de grootste partijen in ons land: PvdA, KVP, CHU, ARP en VVD. Zoals te verwachten was ontstond er weer een uitvoerige discussie en was aan het eind van de vergadering niemand erg veel wijzer geworden. touw gezet voor een paar kinderen hoorn- en pijperkorpsen „Advendo” in Oeganda en Angola. Iets heel doen het maar goed, niet alleen in concreets. Een daad van medemen- eigen stad, maar tot ver in het hui selijkheid. tenland. Zo staat er binnenkort een optreden in Avignon op het pro- Goed nieuws voor een aantal kin- gramma (in Frankrijk), er zijn deren. De prijswinnaars van de eta- plannen voor een trip naar Frank- lagewedstrijd, die de Sneker boek- furt am Main in Duitsland en in handelaren ter gelegenheid van de januari hoopt men medewerking te Kinderboekenweek hielden, zijn be- verlenen aan een bloemencorso te kend. De lijsten met namen hangen Viareggio in Italië. En dan volgend bij de boekwinkels in de etalage. Er voorjaar de grote reis naar Was- ellende, niet machteloos. We kun- zo’n 90 goede bij nen wél wat doen. Deze week wordt er door de leerlingen een actie op

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1