Grootse intocht Sint van Nicolaas Waterpoortstad in Pukhvwegiiig opnieuw in moeilijke pei iode Ontwikkelingshulp kwekelingen is in volle gang Io* 1 IJLST WYM BRITS ERA DEEL KW Veel lovende woorden bmgemeester Rasterho[[ voor 50- jarige a/d. Sneek ABVG: goeie middenafdeltng' en van EXTRA VERSPREIDING SNEEKER NIEUWSBLAD donderdag 20 en donderdag 27 november STERK VERGROTE OPLAAG Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 1 124e Jaargang no. 92 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD In de N.O.-polder: Creil, Espel, Rutten, Bant. Opbrengst kollekte Parallelweg Sneek- Scharnegoutum aanbesteed Wij zien uw opdrachten voor deze beide nummers gaarne zo spoedig mogelijk tegemoet, opdat aan de opmaak en uitvoering van uw annonce extra aandacht kan worden besteed. Evenals vorige jaren zullen wij ook dit jaar extra aandacht schen ken aan de nummers van het Sneeker Nieuwsblad, welke vlak voor Sint Nicolaas verschijnen.Wij hebben hiervoor het oog laten vallen op de bladen, welke op - W'. I Maandag 17 november 1969 Bazar hervormde vrouwen Oudega (W.) bracht f 2700 op verschijnen. Behalve dat aan de inhoud van deze nummers spe ciale aandacht zal worden geschonken, o m. $oor het opnemen van St. Nicolaaskopie, zullen deze beide bladén in een huis-aan-huis in de Zuidwesthoek van Friesland en in een uitge strekt gebied van de Noord-Oostpolder worden verspreid. Naast de normale verspreiding in de gemeenten Sneek, Wymbritsera- deel, IJlst en enkele dorpen in Rauwerderhem en Baarderadeel, omvat deze extra verspreiding de volgende plaatsen: In de Zuidwesthoek: Sloten, Balk, Harich, Rijs, Wijckel, Sondel, Oudemirdum, Nijemirdum, Hemelum, Bakhuizen en nieuwbouw Lemmer. t l'.- i «11 11 MEER SAMENGAAN k I 5TW) ITW) Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 steld zijn in de loop der jaren geleide lijk vervuld, dankzij eendrachtelijk streven. Want eendracht maakt macht. Er zijn nu betere sociale omstandig heden en daardoor kan er ook door de leden van de ABVG beter verdiend worden. Behalve betere verdiensten hebben de leden betere sociale voor zieningen. We zijn al een heel eind op de goede weg, aldus de heer Steegstra. Hij wenste tenslotte het wakkere af delingsbestuur veel werklust en strijd lust toe en bood twee enveloppen met inhoud aan, namens de SBB en tevens namens de ANGB, de oudste bond (de grafische bond). Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties) lager Abonnementsprijs f 4, per half jaar Per post f 6.per halt jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad ;n wij heeft ie bij- adtest i auto, ogen. Jveri- uidige en Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS zich van vroeger de heer De Vries als penningmeester. In die tijd hield men gezellige kienavonden. Maar ook op dit ogenblik zijn er goede dingen te melden. Met name de verhouding tus sen de afdeling en de bedrijven is goed. De heer Kuipers besloot met de aan bieding van een envelop met inhoud. RECHTEN EN PLICHTEN' De jubilerende afdeling hield de fees telijke receptie ter herdenking van het vijftigjarig bestaan in de grote zaal van Hanenburg. Het bestuur zat voor het podium achter een tafel en nam de gelukwensen in ontvangst van een niet al te groot aantal bezoekers. Maakten wij vorige week gewag van de aktie, die de scholieren van klas IV van de christelijke kweekschool alhier op touw hebben gezet om de studie van één of misschien twee jongeren uit Oeganda en Angola gedurende vier jaar mogelijk te maken, thans kan al worden aangenomen dat het aantal van twee zeker wordt bereikt. Misschien tot niet geringe hilariteit van de om standers. Aansluitend hierop hield de Sint een toespraak tot de eerste bur ger en zijn echtgenote. De Goedheilig- man had bewondering voor mevr. Ras- terhoff, vanwege de avonden die ze, als haar man aan het werk was, alleen had doorgebracht. Zij ontving een met bloemen opge,fleurd’ cadeau. Ook de heer Rasterhoff zelf kreeg een cadeau aangeboden evenals de heren S. H. Bos, D. Brouwer en A. Keet van de gem. politie. In schrille tegenstelling tot het vorig jaar hadden zich nu vier kin deren gemeld, die tegelijk met de Sint hun verjaardag vierden. Het waren Jorrit de Jager, Pieter Dijkstra, Ate de Vries uit Vijfhuis bij Wolsum en Geert Nauta uit Oppenhuizen. Geert had een mooie tekening voor de Sint gemaakt. Allen ontvingen twee cadeaus. Ook Frants Nielsen werd nog even bij de Sint geroepen. Deze zei erg ge noten te hebben van wat Frants voor de teevee had laten zien, maar vooral had laten horen. ,Je hebt hierdoor de i naam van Sneek hooggehouden’ zo sprak de Sint. Ook Frants kreeg een cadeau. Rijkswaterstaat heeft de aanleg van de parallelweg van Sneek naar nchar- negoutum en het verbreden van de westelijke berm aanbesteed. Er waren 22 inschrijvers, van wie de NBM te Heerenveen de laagste was met f 356.730. Hoogste was de NV Aanne mersbedrijf v.h. Gebr. Bouma te Sur- huisterveen met f 442.000. De gunning is aangehouden. “,ar=r==: Sneekar Nieuwsblad is een SNEEKER NIEUWSBLA wijs te geven,, terwijl 26 leraren eveneens een dergelijk grote som geld, f 2600,voor hun rekening nemen (hulde!) De vraag, die misschien bij sommigen naar voren komt of het niet beter is om meer kinderen gedurende een korter tijdsbestek te laten stude ren heeft het comité goed overwogen. Men oordeelde het echter juister om enkele jongeren een volledige studie te geven, zoals dit ook in ons land het geval is. Een bijzonderheid is nog, dat de organisatoren van deze actie straks op de hoogte zullen worden gehouden met de resultaten van de scholieren uit Oeganda en Angola. Enige tijd geleden heeft een potten bakker in de kweekschool zijn kunnen gedemonstreerd. Welnu, het ligt in de bedoeling, aldus onze zegsman, om deze pottenbakker nog eens uit te nodigen voor een bezoek aan de school. De door hem vervaardigde voorwerpen zullen dan door de kwekelingen worden af gewerkt, zoals glazuren, om ze hierna door middel van een z.g. Amerikaanse verkoping aan de man te brengen. De opbrengst hiervan komt ook ten goe de aan het doel om nog een derde kind uit dit ontwikkelingsgebied te laten studeren. Afgelopen zaterdag was het dan weer zo ver: de aankomst van de Goedheilig- man met z’n gevolg bij de Sneker Waterpoort. Evenals voorgaande jaren stonden ook nu weer veel mensen de komst van de kindervriend op te wach ten. Het was er een krioel van jewelste. Enkele kinderen hadden zelfs al ver voor de klokslag van twee uur een mooi plaatsje opgezocht om straks toch maar een glimp van Sinterklaas te kunnen opvangen. Enkele minuten eerder dan was gepland meerde de boot aan. De loopplank werd uitgelegd en nadat de meeste Pieten het waren er dit keer nogal wat het schip hadden ver laten zette de Sint voet aan wal. Hij werd, bij afwezigheid van de heer J. Suwijn, verwelkomd door de vice-voorzitter van de Vereniging van Sneker Zakenlieden, de heer J. M. Alkema en door het bestuurslid van deze ver. de heer D. v. d. Werf. De Sint besteeg hierna z’n wat ongeduldig geworden schimmel, waarna de rondrit door de stad kon beginnen. Vrijdag hield de hervormde vrou wenvereniging te Oudega (W.) weer haar bazar. Het was een gezellige druk te en men kon de centjes weer op al lerlei manieren kwijt. Er was van alles te koop en op veel dingen kon men raden. Ook de jeugd kon naar harte lust grabbelen of met één of ander spelletje haar geluk beproeven, ’s Avonds was er weer voor elk wat wils en werden er goede zaken ge daan. De laatste goederen werden nog bij opbod verkocht, waarna de uitsla gen van de raderijen en verlotingen werden bekendgemaakt. De bruto opbrengst van deze zeer goed geslaagde middag en avond be droeg f 2700,De prijzen gevallen op nr. 92 en 94 van de ’s middags ge houden Amerikaanse verloting kun nen nog bij het bestuur worden afge haald. De heer Nauta kwam eveneens met een envelop en sprak namens de ABC (Algemene Bedrijfsgroepen-Centrale). Hij was van mening dat het in de toe- komst meer en meer tot fusies zal ko men. Daar sloot de heer R. Tuinstra na mens de bond van horeca-personeel zich bij aan. Hij vond het jammer dat Je fusie waarvan sprake was, tussen zijn bond en de ABVG, niet door is gegaan. Dan was men samen sterker geweest. Want er zijn nogal wat onge organiseerden. Ook zijn er tal van pro blemen en zorgen betreffende de werk gelegenheid in deze sector. Als laatste spreker trad de heer V. d. Berg uit Akkrum naar voren. Ook hij was vervuld met zorg over de slui tingen en fusies van bedrijven. Daar wordt de werknemer meestal de dupe van. Daarom is ’t zo noodzakelijk dat de werknemers georganiseerd zijn. Het was een eenvoudige, doch stijl volle receptie. Achter de bestuurstafel stond in grote letters: .Jubileum ABVG afd. Sneek 1919-1969”. Op het podium stond een tiental bloemstukken. Langs de wanden hingen goudkleurige cir kelvormige plakkaten met in rood het getal „50”. Het feest werd omrankt door vrolijke klanken van de piano. Voor de leden met hun vrouwen was er ’s avonds een jubileumfeest. Hier hield de heer Kuipers nogmaals een toespraak. Cabaretgroep „Bagatel” (Jan van der Veer) zorgde met „Reuteme- teut” voor de vrolijke noot. Voorafgegaan door de majorettes en de jongerenafdeling van Advendo, de landelijke ruitervereniging „De Wa- ter-Poorters” en tien zwarte Pieten te paard, legde de grijsaard, daarbij aan weerszijden vergezeld door de hoofd pieten de route af. Achter hem reed nog eens een fraai versierde wagen, waaraan gekoppeld een wagen met lekkernijen en cadeaus, die onderweg werden uitgedeeld. De rij werd geslo ten door leden van TGP en het Stede lijk Muziekkorps. Dit korps had aan boord van het schip, toen dit nog door de Sneker wateren voer, ook al het feestelijke gebeuren luister bijgezet. De achter de wagen van de Vereniging van Sneker Zakenlieden lopende Pieten, omringd door leden van de J. F. Ken- nedy-Padvindersgroep gaven met gulle hand. Het verkeer ondervond hier en daar wat stagnatie, maar dat mocht de pret bij de vele langs de weg staande kinderen niet drukken. Sommigen van hen spoedden zich reeds naar het stad huis, waar vele Sinterklaasliedjes ten gehore werden gebracht. Om ongeveer vier uur vond hier de ontvangst plaats. Burgemeester Raster hoff verwelkomde de Sint op het bor des en deelde deze o.m. mee, dat de Sneker bevolking zich het afgelopen jaar had gedragen zoals van haar werd verwacht. De Sint noemde het hart verwarmend te zien hoeveel mensen zich op deze dag hadden ingespannen om de ontvangst nog glorierijker dan andere jaren te maken. Hij eindigde met de geruststellende mededeling, dat allen ook dit jaar weer op hem kunnen rekenen. Na een driewerf hoera voor de Sint (hiervóór had de burgemeester al enkele liederen aangeheven) ging men het stadhuis binnen, alwaar het feest tot laat in de middag werd voort gezet. Er was voor de Spaanse gasten voor een klein opwarmertje gezorgd, waar na de eerste Sneker burger het woord nam en de Sint nogmaals (maar nu meer officieel) welkom heette in zijn tweede „vaderstad”. Hij somde een aantal punten op. waaruit duidelijk naar voren kwam dat de inwoners van Sneek weer hard hebben gewerkt. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik de nieuwe korpschef van de gemeente politie, dhr. S. H. Bos aan de Sint voor te stellen. De Z.E.B.O. (zieken en be jaarden omroep) heeft van de feeste lijkheden op deze dag opnamen ge maakt, zodat deze mensen, zij het en kele dagen later, hiervan ook nog mee kunnen genieten. Ook werden nog enige grote aanwinsten voor Sneek op het gebied van sport en recreatie genoemd. De burgemeester doelde hier bij op het Zuidersportpark, het zwem bad en het instructiebad, terwijl ook voor de aanleg van de nieuwe jacht haven de eerste spade reeds de grond is ingegaan. Hij eindigde met het uit- ---1- In tegenstelling tot 1968 hadden zich dit keer vier kinderen gemeld, die 5 decemb r vijf jaar worden. Als laatste wer1 Geert Nauta uit Oppenhuizen bij de Sin' geroepen. Op de foto ziet u de Sint en Piet een door Geert gemaakte tekening bewonderen. reiken van een boek over Sneek aan de Sint. Het is bedoeld, als herinnering van Uw komst naar de stad Sneek. De Sint begon zijn toespraak ook nu weer in het latijn, maar schakelde tot ieders genoegen (en waarschijnlijk niet op de laatste plaats van hemzelf al snel over op het Nederlands. Hij zei verheugd te zijn met de groei van de stad Sneek en met het feit dat men van de hoogbouw was afgestapt. Jammer vond hij het dat de hallen op de Veemarkt niet voor andere doel einden worden gebruikt en dat de wo ning op de hoek van de Singel was verdwenen. Ten slotte merkte hij op met de inwoners van Sneek trots te zijn op het carillon, nu het grootste in het noorden van het land. Niet ge speend van enige scherts overhandigde de Sint hierna de heer De Boer, dir. van Gemeentewerken een foto, de heer Rentenaar van de reinigingsdienst een rookverdrijver en de heer S. H. Bos twee in karton uitgevoerde handen, omdat hij als nieuweling de eerste tijd de handen meer dan vol zal hebben. Ooi de heren wethouders werden niet vergeten. De heer M. Baaijens ontving een wekker, waarmee men hem bij zijn redevoeringen een tijdslimiet zou kun nen opleggen. Wethouder Baaijens nodigde op zijn beurt de Sint uit de politieke bij eenkomst op maandag na de 5de de cember te komen bijwonen. De heer W. Baarda kreeg een ruitenwisser, ter wijl de heer J. R. Visser een trompet in ontvangst mocht- nemen. Hiermee kan hij dan mooi aan het Sneeker Meer oefenen. Wethouder I. Bergsma was niet aanwezig. Last but not least richtte de Sint zich tot de heer Raster hoff, de laatste keer in de functie van burgemeester. Hij gaf blijk van grote dankbaarheid en merkte o.m. op dat naar zijn mening (via inlichtingen van diverse Pieten had hij zich hierover een mening gevormd) de heer Raster hoff steeds de menselijke waarden heeft hooggehouden. Hij wilde hem daarom ook niet naar het een of ander waddeneiland verbannen maar hoop te nog eens advies te kunnen krijgen waar het betreft het schipperen op de Sneker Pan. Tot slot zei de Sint het geheel oneens te zijn met de kreet .liever naakt dan namaak’ en overhan digde de burgemeester daarom een kof fer met kleding voor het geval deze eens een bezoek mocht brengen aan Schiermonnikoog. Voor een kort maar bizonder leuk intermezzo zorgden twee, zoals Piet het noemde, speciale vrienden uit Ma rokko die de aanwezigen een tijdje onderhielden met enkele uitstekend ge brachte liederen. De hoofdpiet las hier na een nogal lang gedicht aan de bur gemeester voor. „Helaas uw afscheid komt steeds nader’ zo begon hij. Bele venissen van de heer Rasterhoff wer den uitvoerig uit de doeken gedaan, en toen Piet moe was geworden van het voorlezen, beëdigde de Spaanse bis- schop (de burgemeester lag hierbij op z’n knieën) de heer Rasterhoff in de orde van Pepernoten. Al zwaaiend met zijn staf volbracht hij deze ceremonie, De voorzitter, de heer K. Wagenma kers, was wegens ziekte verhinderd. Waarnemend 'voorzitter G. Stokker was toch nog wel tevreden over de belangstelling, gezien de concurrentie van Sinterklaas. Hij sprak de hoop uit, dat de voorzitter spoedig hersteld mocht zijn. In zijn korte openingswoord gaf hij een terugblik over de afgelopen vijf tig jaar. De mannen van het eerste uur hadden het in 1919 bepaald niet gemakkelijk. In die tijd moesten de werknemers hun plichten kennen; over de rechten werd nauwelijks gesproken. Gelukkig is ’t nu even anders, al zijn we er nog niet. Want ook nu dreigen sommige werkgevers wel eens te ver geten dat de werknemers behalve plichten ook rechten hebben. De heer M. Steegstra, voorzitter van de Sneker Bestuurdersbond van het NW, bood namens deze SSB geluk wensen aan. Hij herinnerde ook nog eens aan de moeilijke beginperiode van de ABVG, toen de werkgevers liever ongeorganiseerden in dienst hadden dan leden van de bond. De rechten moesten de arbeiders zich nog verwer ven. Maar de eisen die toen werden ge- Gecombineerde uitaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en kan zelfs het onderwijs van een derde leerling uit dit ontwikkelingsgebied worden gefinancierd. Dit vernamen wij na afloop van het toneelspel ,De Wolk’ door pater Piron vrijdag in Amicitia ten tonele gebracht, toen er gelegen heid was over dit stuk te discussiëren. De actie van deze middag had, zo zei Menno van den Berg, lid van het actie comité, ongeveer f 900,opgebracht. Men is echter nog meer van plan. Om te beginnen staan ongeveer 380 leerlingen garant voor het bedrag, no dig om één kind vier jaar lang onder in de geschiedenis van de vakbeweging kan men drie belangrijke tijdper ken onderscheiden: 1. de tijd van de pioniers, ongeveer tot 1920; 2. de tijd tussen 1920 en de tweede wereldoorlog met de moeilijke crisisjaren; 3. de periode na de oorlog. Het lijkt er op dat de vakbeweging thans te maken krijgt met een vierde moeilijke periode. De recente stakingen in de stro kartonindustrie duiden daar op, evenals de moeilijkheden met Werkspoor. Er duiken geheel nieuwe problemen op: inspraak, medezeggenschap. „We passen er voor om als een soort begrafenisonderneming bij ’t sterfbed van een bedrijf te worden geroepen om over de afvloeiingsregeling te praten”. Dit zei zater dagmiddag de heer I. Kuipers uit Amsterdam, hoofdbestuurslid van de ABVG (Algemene Bond van werknemers in de Voedings- en Genotmiddelenindus trie) op de receptie van de afd. Sneek in hotel Hanenhurg. De heer Kuipers vertelde dat de af deling Sneek op 1 maart 1919 is op gericht, dus eigenlijk al langer dan 50 jaar bestaat. Maar landelijk bestaat de ABVG zelfs 75 jaar. Het waren de bak kersgezellen die deze bond hebben op gericht, In 1908 traden de suikerbewer kers toe en in 1948 volgde een fusie, waardoor ook de slagersbedienden lid konden worden. Toen kreeg de bond zijn huidige naam: ABVG. In Sneek zijn het altijd voor een groot deel bakkers geweest en de laat ste jaren vooral ook de mensen uit de suikerwerkindustrie, voornamelijk Tonnema. (Een afvaardiging van de directie van Tonnema N.V. was ook op deze receptie aanwezig). De afdeling Sneek heeft voor de oor log ongeveer 150 leden geteld; na de oorlog werd het minder en waren er zo’n 120 d 130. Thans is het aantal le den gedaald tot ruim 80. „Een van de goeie middenafdelingen”, noemde de heer Kuipers de jubilaresse. Hij wees op de goede sfeer die er al tijd heeft geheerst. Zo herinnerde hij Bij de foto: Het bestuur van de ju bilerende afdeling, op de voorzitter na, achter de tafel. V.l.n.r. de heren J. v. d. Woude, J. Bosma, M. Kappenburg (se cretaris), G. Stoker (waarnemend voorzitter) en H. Krot. .De opbrengst van de kollekte voor de „Stichting Blindenhulp” bedraagt in Sneek f 2.329,18.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1