Nieuw te bouwen gezinsvervangend tehuis voor gehandicapten in Sneek Leerlingen Sneker Scholen hielden vanmorgen stille omgang door stad: I SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST ivaterpoort-krabbels I w ven i 1 en door de stad I I Winkels op vrijdag 28 november tot 9 uur open Officieel Orgaan de gemeenten O// Sinterklaas nog eens RED BIAFRAANS KIND” Donderdag 20 nov. 1969 124e jaargang no. 93 NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT 1T- Als de raad akkoord gaat: I 2 I re sultaat mag dan nu ook gezien worden. Zelfs het interieur is precies nagemaakt: schoorsteen mantels, kasten, het aanrecht in de keuken en niet te vergeten de stallen in het „büthüs”. De boer derij kan verlicht worden met I ft pi iff Zo getrouw mogelijk heeft de heer F. Visser in de Lohman- straat de boerderij Goëngamie- den 78-79 nagemaakt. „Zijn” boerderij, want het is pas twee jaar geleden dat hij naar Sneek verhuisde en zijn zoon het be drijf overnam. De nu 67-jarige heer Visser zag de over gang van platteland naar stad met enige zorg tegemoet. Hij dacht: „hwat moat ik yn ’e stêd”. Zo is ‘t be gonnen. „Ik hie de aid pleats alris goed bisjoen en ik tocht: as ik dy ris neimakke”. Om alles zo getrouw mogelijk te doen lijken maakte de heer Visser van stuk jes hout „echte” steentjes en zo en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Proces-verbaal voor diefstal brommer staat als men van de kant van Offingawier komt, enkele ver bouwingen uitgevoerd. Maar de ze is oorspronkelijk, zoals in - SNEEKER NIEUWSBLAD GRONDBEDRIJF BEZOLDIGING BRANDWEER INGEKOMEN STUKKEN Foto Julius van Dijk Vorige week zaterdag kon men LEERLINGEN NAAR DEN HAAG Gistermorgen was het een hele De sociale werkplaats i t 6'~ 1 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De stille omgang in Sneek had tot doel om het leed dat geleden wordt nog eens onder ieders neus te druk ken. Het aktiecomité van de kweek school had de organisatie. Het eind punt was het stadhuis waar de hand tekeningen aan de burgemeester wer den overhandigd. Het aktiecomité had diverse scholen gevraagd. Het bleek dat 5 scholen hun medewerking aan deze tocht wilden verstrekken. De volgende scholen heb ben gedeeltelijk of volledig meegelo pen: chr. kweekschool, lagere land bouwschool, openbare huishoudschool, B. en w. wijzen er nog op dat de raad niet bevoegd is te bepalen dat de winkels op zaterdagavond gesloten moeten zijn na 6 uur. De sluiting op de ze avond berust op vrijwilligheid. voor het winkelpersoneel als voor het publiek als koopavond niet aantrekke lijk wordt geacht. Men geeft er de voorkeur aan de winkels op zaterdag avond 29 november gesloten te hou den. Volgens de wet is het wel toege staan op de werkdagen, liggende in het tijdvak van 29 november tot en met 4 december de winkels tot 9 uur open te hebben. Als compensatie voor het ver lies van de zaterdagavond wil de Ver eniging van Zakenlieden graag de vrij dagavond. en wethouders bekeek de nieuwe aanwinsten voor het stadhuis. De plaatselijke dealer, fa. H. de Vries, droeg de wagens officieel aan de gemeente over. plaats in de Ichthuskerk. Hier werd door de aanwezigen besloten een adres te richten aan de generale synode, die deze week heeft ver te bewerkstelligen. Het is te hopen dat al deze gebaren een sneeuwbal effect krijgen. Alleen dan kan er iets van verwacht worden. Maar stuurslidmaatschap van genoemde vereniging een zilveren insigne uit gereikt. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties lager Abonnementsprijs f 4, per half jaar Per post f6 per halt jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 S?' j» Het bestuur van de Vereniging van Sneker Zakenlieden heeft hierom ver zocht, omdat de zaterdagavond zowel B. en w. adviseren de Sneker raad om voor vrijdag 28 november a.s. de winkels in Sneek ontheffing te ver lenen van de Winkelsluitingswet, zodat deze winkels ’s avonds tot 9 uur open kunnen zijn. Tegen de 17-jarige C.S., alhier is c oor de gemeentepolitie proces-verbaal opgemaakt ter zake van diefstal van een bromfiets. De jongeman had deze vorige week weggenomen. Het voer tuig is in beslag genomen en aan de eigenaar teruggegeven. 99' Vandaag is om ongeveer negen uur een stille omgang gehouden door onge veer 1000 leerlingen van diverse scho len in Sneek. Ter gelegenheid van Unicefdag had een aantal scholen in te moeten zetten om nog eens te wijzen op het onbeschrijflijke leed dat gele den wordt door de Biafraanse kinde ren. Een school in Dedemsvaart had aangeboden om deze aktie op touw te zetten in Friesland. ticulieren en het bedrijfsleven wil de vereniging trachten een gedeelte van let benodigde bedrag bijeen te bren gen. Verder heeft het bestuur gemeend een beroep op de gemeente Sneek te moeten doen. Friesche Jeugd”, werd zaterdag in kondigde extra kollekte in de kerk- Leeuwarden door het bestuur van Vanuit Sneek zouden ook enkele leer lingen naar Den Haag reizen. De op zei was dat ongeveer 10.000 leerlingen, eventueel met trommelaars, van elke school voor voortgezet onderwijs in ons land actie zouden voeren. In de chr. detailhandelsvakschool werd gisteren een kwartj esactie ge voerd om de reiskosten van twee leer lingen te kunnen betalen. Wat over was zou voor Biafra bestemd worden. Gistermorgen kwam deze actie op gang in de school aan de IJlsterkade. De afgevaardigden zouden door de leerlingen uit de klassevertegenwoor- digers worden gekozen. Waarschijnlijk zijn nog enkele scho lieren van andere Sneker scholen van daag eveneens naar Den Haag gereisd. B. en w. doen de Sneker raad het voorstel om in beginsel te besluiten tot de bouw van gemeentewege van een gezinsvervangend tehuis voor ge- hc Jicapten. De voorkeur wordt gege ven aan een geheel nieuw tehuis in plaats van inrichting van het oude „Cruycebroedershof”als dit t.z.t. leeg zou komen. (De voorbereiding van nieuwbouw van een gemeentelijk ver zorgingshuis yerkeert in een gevorderd stadium.) Voorgesteld wordt een oppervlakte gronden, gelegen in de omgeving van de Lemmerweg (binnen de toekomsti ge rondweg), tussen de Zwette en de spoorlijn naar Leeuwarden, tussen de Groenedijk en de Houkesloot en tus sen de Woudvaart en de rijksweg 43 in te brengen in het gemeentelijk grondbedrijf. Deze landerijen zijn in de loop der jaren aangekocht met het doel ze in de toekomst te bestemmen voor stadsuitbreiding. Voor deze ge bieden zijn, in een meer of minder ge vorderd stadium, bestemmingsplannen in voorbereiding. chr. detailhandelsvakschool aan de IJlsterkade. Daar had men ’n echte gemaakt, waar Hef Sneekar Nieuwsblad is een Gecombineerde uitgave van „SNITSER SKOTSPLOECH” Voorgesteld wordt aan de Snitser Skotsploech een bijdrage te verstrek ken van f 1000,voor de aanschaffing van kostuums en een renteloos voor schot van f 5000.voor hetzelfde doel. In de toelichting die het bestuur gééft bij zijn verzoek wordt meege deeld, dat als gevolg van de toene mende belangstelling voor folkloristi sche dansgroepen het aantal leden van de Snitser Skotsploech belangrijk is toegenomen, hetgeen gepaard gaat met een verlaging van de gemiddelde leef tijd der leden. Deze groei van het ledental stelt het bestuur voor bepaalde problemen. Een folkloristische dansgroep als de Snit ser Skotsploech beoefent dansen uit ’n bepaalde periode en draagt daarbij de kleding en sieraden uit dezelfde tijd. De uitrusting van één danspaar in het Friese kostuum uit de jaren 1850 vergt momenteel een uitgave van plm f 2300. ne zilveren en gouden sieraden, be horende tot het Fries kostuum worden echter steeds schaarser. De kostuums en sieraden, welke door de leden van de dansgroep worden gedragen, zijn op enkele kleine uitzonderingen na, ei gendom van de leden. Een eventueel bedanken van deze leden zou het be staan van de Snitser Skotsploech kun nen bedreigen. Het voortbestaan van de dansgroep kan echter worden be vorderd indien de vereniging zelf de uitrusting voor 10 dansparen, 3 muzi kanten en de dansleider in eigendom zou bezitten. Hiermee zal een bedrag zijn gemoeid van rond f 29.000, Door het werven van donateurs en hel inzamelen van bijdragen van par- Bond Zonder Naam. De op brengst komt ten goede aan de stich ting Mensen in nood. Deze door de OJC georganiseerde actie heeft een onverwacht succes opgeleverd. Bij na f 100 meer dan vorig jaar (toen bedroeg de opbrengst plm. f530). Opvallend was, zo zei een van de ongeveer 15 medewerkers aan de actie, dat de meeste mensen al geen kerstkaarsen meer nodig waren. Niettemin kunnen de actieleden te rug zien op een zee.’ geslaagde actie. Van het Bogerman-college had een groep van ca. 130 leerlingen gespij beld. Er was wel enige teleurstelling dat van vele scholen nul op het rekest was gekregen. Toch is het aktiecomité er in geslaagd eer representatieve groep voor het daglicht te halen. Op de vraag van het comité waarom deze scholen niet meededen, kreeg men het volgende antwoord van een van de ak- tieleden te horen: „Och, de christelijke naastenliefde viert hoogtij tegenwoor dig”. steld wordt verder te bepalen dat slechts aanspraak op beloning bij oe feningen geldt tot een maximum van 12 oefeningen per jaar. Een meevallertje voor de brand weerlieden. Tenminste, air de raad ak koord gaat met het voorstel van b. en om de thans geldende vergoedings bedragen met 10% te verhogen. Dit met het oog on de loon en prijsstij gingen welke sedert de laatste vast stelling hebben plaatsgevonden. De aanleiding tot dit voorstel is o.m. en circulaire van de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten, die ad viseert de vaste vergoedingen met 10% te verhogen. De raad wordt voorge steld m.i.v. 1 januari 1970 de volgende bedragen vast te stellen: de comman dant f 1430 per jaar, de ondercomman- dant f 960,een brandmeester f 485, een onderbrandmeester f 155,een hoofdbrandwacht f 120,een brand wacht le klasse f 110,en een brand wacht 2e klasse f 80,De vaste be zoldigingen van het personeel, dat is Elke school voor voortgezet onderwijs had een stencil gekregen waarin uit de doeken gedaan werd wat de bedoeling van deze aktie is en hoe men daadwer kelijk iets kan doen om nogmaals de aandacht te vestigen op dit leed. Doel aan te dringen om alles te doen wat in haar vermogen ligt de mensonterende toestanden betreffende de Biafraanse kinderen te doen opheffen. Manier: Een delegatie, bestaande uit 4 leerlingen en een leraar, naar Den Haag af te vaar digen om daar met anderen een petitie met handtekeningen van de leerlingen aan het aktiecomité aldaar te overhan digen, waarna men een stille omgang maakt met als eindpunt de regerings gebouwen. Daar worden vanmiddag de petities en handtekeningen aan premier De Jong overhandigd. ACTIECOMITÉ KWEEKSCHOOL Zaterdagmiddag a.s. maakt Sinter klaas opnieuw een rijtoer door de bin nenstad. Om half drie vertrekt de stoet vanaf hotel Hanenburg. De route die de Sint kiest is dan als volgt: Kruize- broederstraat, Wijde Burgstraat, Oos- terdijk, Jousterkade, Kleinzand, Ge- J=mpte Poortezijlen, Wijde Burgstraat, N. Burgstraat, Schaapmarktplein, Grootzand-westzjjde, Hoogend, Oude Koemarkt, KI. Kerkstraat, Marktstraat, Nauwe Noorderhorne en terug naar Hanenburg. Reeds geruime tijd, aldus b. en w. zijn wij van oordeel dat het aanbe veling verdient een gezinsvervan gend tehuis te stichten voor gehan dicapten, die b.v. in het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening ar beid verrichten. De behoefte aan een dergelijk te huis wordt in Zuidwest-Friesland zeer sterk gevoeld. In 1967 heeft de „Commissie gezinsvervangende tehui zen voor gehandicapten in Friesland” voor deze streek alleen al 25 dringen de gevallen voor opname (waarvan 9 in Sneek zelf) aangetoond. Voor het nieuwe tehuis wordt in eerste instan tie gedacht aan een opnamecapaciteit van ca. 30 personen. Bij de overweging dat het Cruycebroe dershof minder geschikt is, speelt mee dat dit pand op een voor midden stands- en andere dienstverlenende be drijven bijzonder geschikt punt is ge legen. Indien dit terrein, aldus b. en w., groot ca. 2000 m2, een bestemming zou krijgen voor de bouw van winkels of kantoren e.d., zou dit het aanzien van de Kruizebroederstraat en van de binnenstad in het algemeen bijzonder ten goede komen. Indien de raad zich met de overwe gingen van b. en w. kan verenigen, zal het college t.z.t. met plannen voor de nieuwbouw van een gezinsvervangend tehuis op een nader aan te wijzen plaats komen. Niet alleen de scholieren trou wens. Vorige week vrijdag al is over deze kwestie gesproken tijdens een vergadering van hervormden metselde hij de boerderij op met in Sneek in verband met de agenda De gemeentepolitie heeft het nu aardig voor elkaar. Drie spiksplin ternieuwe auto’s, met zwaailichten, drukte op de binnenplaats van de hoorns en mobilofoons. Er staat dui- behulp van lampjes. Inmiddels delijk „Politie” op en op de portie- In schrille tegenstelling tot onze Sinterklaas-viering in welvarend Nederland, met een overvloed aan overbodige luxe en ongezonde snoe- De heer L. Ringima, voorzitter van stukjes afvalhout. Twee het in Sneek niet alleen bij woorden de voormalige ijsvereniging „De winters heeft de heer Visser er wil laten blijkt wel uit de aange- Friesche Jeugd”, werd zaterdag in werk aan gehad. Maar het re- kondigde extra kollekte in de kerk- Leeuwarden door het bestuur van diensten, waarvan de opbrengst is de KNSB wegens zn 25-jarig be- bestemd voor Biafra. stuurslidmaatschap van genoemde Het is verheugend dat ook de scho- ste elftal organiseren en ’s zondags lieren in Sneek zich in deze niet is er een slotbal. Dit feest moet onbetuigd hebben gelaten. slagen. Denk aan de gevleugelde woorden: Als LSC niet meer kan voetballen is dat erg, maar als ze niet meer kan feestvieren, dan is dat nog veel erger”. Aldus het club blad. behulp van albastine, vermengd voor de komende algemene kerk- Op Qrootzand kaarsen kopen van met lijm. Voor de dakpannen verg'adering.^Deze v)ergad^ng vond de gebruikte hij karton, dat met een tangetje werd gebogen en ge knipt. Ze liggen nu net als echte 1U,UC dakpannen. Op die manier heef o gaderd. In 'dat adres, dat zaterdag hij haast 4700 pannen gemaakt is verzonden, werd er bij de synode en ongeveer 13.000 steentjes, één op aangedrongen, stappen te onder door één gezaagd. „Der moat nemen bij de regering, welke haar wol geduld by. Mar as jo oan ’e invloed zou dienen aan te wenden gong binne èn ’t komt stadich- oan yn ’t model, dan krij je der aerdichheit oan”, vertelt hij niet zonder trots. En ’t heeft bijna niets gekost, voegt mevrouw alles is in elk geval beter dan niets Visser er aan toe. ’t Is allemaal doen en lijdelijk toezien. Dat men van 1819 gebouwd. Komende gevallen Kan men dus met De sociale werkplaats van de Deze krant staat al helemaal in man tegelijk uitrukken, maar Stichting Finkenburgh heeft een uit hef teken van de Sinterklaastijd. kunnen er arrestanten mee ver- breiding ondergaan. Op dinsdag 16 Traditiegetrouw is er een speciale voer(t worden. Maandagmiddag wer- december zal deze officieel worden pagina met toepasselijke lektuur. den de drie wagens „geshowd Het geopend door de heer H. Visser, Dat u er maar veel plezier aan mag voltallige college van burgemeester rijksconsulent voor de complemen- beleven. en wethouders bekeek de nieuwe tab.e sociale voorzieningen in de provincie Friesland. 1 j 2' ook kunnen er arrestanten mee ver- Traditiegetrouw is’ er'een "spéciale voerd worden. Maandagmiddag wer- Burgemeester Rasterhoff zal dit maal de „Waterpoortshow” van de In één van de laatst verschenen pluimvee- en konijnenfokkersvereni- perij, staat deze week de verschrik- LSC’ers wordt melding gemaakt van ging „Sneek en omstreken” openen, kelijke nood in Biafra weer in het het feit, dat de club 6 maart 1970 Dat gebeurt volgende week donder- brandpunt. Ditmaal zijn het de scho- haar 80-jarig bestaan hoopt te vie- dag ’s avonds 7 uur in de manege, lieren, die in opstand komen tegen ren. Men heeft nu al enkele fees- Vorige jaren vond deze show plaats het machteloos toezien van de wes- telijkheden op het oog. Op 6 maart in Ons Gebouw aan de Westersin- terse beschaafde wereld hoe daar in komt het gezelschap Max Tailleur in gel. Gelukkig heeft men nu een an- Afrika een bevolkingsgroep wordt Amicitia, een dag daarna wil men dere en wij dachten zeer pas- uitgemoord en van honger sterft, een jubileumwedstrijd voor het eer- sende plaats kunnen vinden. zijn aan de echte boerderij, die ren is ook het wapen van de politie „speakerscorner” aan de rechterkant van de weg afgebeeld. De drie nieuwe wagens iedereen zijn woordje mocht zeggen zijn alle Renaults: 2 van het type in verband met de verkiezing van R-4 en één „busje”, waarin acht man een nieuw bestuur voor de school- met gemak plaats kunnen nemen, club. Deze wagen is meteen de grootste van het hele wagenpark. In voor komende gevallen kan men dus met Bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering is o.m. een schrijven van de heer K. Buurstra in de Potter- zijlstrr-t met het verzoek de nieuwe doorstromingsregeling van toepassing te verklaren op zijn in juni 1968 plaats gevonden verhuizing. Voorgesteld wordt op dit verzoek afwijzend te be schikken. Verder is ingekomen een schrijven d.d. 6 november 1969 van de heer L. Rasterhoff houdende mededeling, dat hij aan H. M. de Koningin heeft ver- aangewezen om de woningen boven de 1 zocht hem wegens het bereiken van de brandweerkazerne te bewonen: f 1320 pensioengerechtigde leeftijd voor een onderbrandmeester en f 1070 voor een hoofdbrandwacht. Voorge- lenen als burgemeester van Sneek. met in gang van 1 mei 1970 ontslag te ver- X'-'t rijks h.b.s. en de openbare ulo-school. 'X e J'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1