Meerderheid raad akkoord bierdrinken Meerpaal 111 4 SMEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST «zaterpoort-krabbels Folsleine bank-service yn Jutryp-Hommerts’ 1 B 1 I 44. Twijfel over gelijkstelling van openbaar en bijzonder ondet wijs i van en drijfhout; nieuwsblad Th. Sterk veertig jaar hij Flach en Sneker raad neemt motie aan m.b.t. Biafra Officieel Orgaan de gemeenten Donderdag 27 nov. 1969 124e jaargang no. 95 De tentoonstelling Bil jarttoernooi om Waterpoort Cup 9 B 1 B 1 B S B 1 B i i I i i fc NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Burgemeester an Hout opent nieuw bankgebouw Slippartijen door gladheid op de weg I Gisteren zijn de dieren al ge- iveu/u. up ue jubu ue Keun (l van één van de 715 konijnen. 1 w SNEEKER NIEUWSBLA Foto Julius van Dijk (Zie verder pag. 2) regeling, zodat straks een iiimiiiiiiiiiiimiimiiiiiiimiiiiiiiiimiiii! Groenedijk even een tip zouden ge- eventuele kandidaten publiekelijk ne door de koningin is benoemd, r,ïia!*aSi=* Sneeker Nieuwsblad is van de heer Bosma aangebouwd. De genodigden waren samengekomen in het lokaal van de hervormde ge meente te Jutrijp. Daar kon voorzitter A. J. Oppedijk, thans te Sneek, behal ve de burgemeester vertegenwoordi gers van de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, de rayoninspecteur, vertegen woordigers van omliggende banken en anderen welkom heten. Per auto ging het daarna naar het bankgebouw en terug. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties lager Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6.per half jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad l' I I I l' l’ I I Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 i I houd, waarvoor de jubilaris zelf een I B I blijft trekken om daar onder bevoegde stra was verhinderd de vergadering i elders, waar de controle vermoedelijk GEBOUWD OP DE GROEI De voorzitter ging even in op de ge schiedenis van de bank, die in 1911 is opgericht. Aanvankelijk werden de bankzaken bij timmerman Anne Hoek stra aan huis afgewikkeld. Later bij schilder G. van Koningsveld, die al ’n apart kamertje als kantoor had inge richt. Pas in 1952 had men voor het eerst de beschikking over een eigen gebouw: het huis waar thans de bank een aecombtneerde uiiaave van Ook dit jaar wordt in onze plein komt binnenkort een nieuwe regeling, zodat straks een groter deel van het plein door de week als rLorlzonr-rn i liacnVi ilzhnor ie i’ll-. Vervolgens werden de genodigden in de gelegenheid gesteld de nieuwe bank te bezichtigen en weer op temperatuur te komen. Want het was buiten guur herfstweer. Het ziet er bijzonder keurig en ver zorgd uit. De ruimte is smaakvol in gericht, waarbij gewerkt is met mo derne, contrasterende kleuren. Er is in de hal een balie met afscheidingen, zo dat men zijn zaken kan afwikkelen zonder op de vingers te worden ge keken door anderen. Zo nodig kan men daarvoor gebruik maken van een apart hokje met deur. En als dat nog niet vertrouwelijk genoeg is, is er een prachtige spreekkamer beschikbaar, welke ook dienst doet als bestuurska mer. Dit is de „mooie kamer”. In het kantoorgedeelte staat een drietal bu reaus. Er is een kleine garderobe met keukentje, natuurlijk een goed bevei ligde kluis en verder nog archiefruim- te. Het bankgebouw is bij de woning Met algemene stemmen werd dins dagavond na afloop van de raadsver gadering de volgende motie aangeno men. ingediend door de vijf fractie voorzitters in de Sneker raad: De raad van de gemeente Sneek, in vergadering bijeen op 25 november 1969; diep begaan met het lot van het volk van Biafra, dringt er bij de Ne derlandse Regering op aan al die mid delen aan te wenden, welke er toe bunnen leiden dat het onmenselijke leed van dit volk, inzonderheid van de kinderen, wordt beëindigd; besluit: de ze motie ter kennis te brengen van de Nederlandse Regering en in afschrift te doen toekomen aan de verschillende fracties in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, en gaat over tot de orde van de dag. De motie was ondertekend door de voorzitters van de vijf fracties: PCG, PvdA, KVP, VVD en CPN. VLAGGEN „De flaggen wapper je mei rjucht”, zei burgemeester Van Hout. Daar was naar zijn mening alle reden toe, want het was voor het tweelingdorp een be langrijke dag. Het aanzien Jutrijp- Hommerts is door dit gebouw beslist verbeterd. En dat het bestuur het heeft aangedurfd, betekent dat men wel vertrouwen in de toekomst en in de dorpsgemeenschap stelt. In deze tijd, nu er zoveel van ons wordt gevraagd, is het belangrijk dat er mensen zijn die de dynamiek van deze tijd ver staan. Deze bank is daar een symptoom van. De bank heeft zowel agrarische, maatschappelijke als sociaal-economi- sethe betekenis. Men vindt er „folsleine bank-service”, aldus de burgemeester. Hij vond dat er een belangrijke stap was genomen voor de ontwikkeling van de dorpen. Ir. J. W. Hudig, directeur van de centrale bank, vond dat het gebouw in de hele organisatie goed past. Het is esthetisch verantwoord, architect Goo- dijk is geslaagd in de vormgeving. Ver volgens vertelde hij iets over de Raiffeisenorganisatie, die 24,6% van alle spaargelden beheert. In 1966 werd de 5 miljard-grens overschreden, nu is men al over de 7% miljard gulden. Van de centrale bank krijgt men nog een cadeau. De heer Tj. Wietsma uit Ouwster- haule sprak namens de ring Joure van Raiffeisenbanken. Hij vond vooral de bestuurskamer prachtig. Maar aan de andere kant: „hjir wurdt in sunich bi- hear fierd”, méén de hij. Als cadeau bood hij een modern schilderstuk aan. De heer F. de Boer bood namens de omliggende banken te Woudsend, Balk en Sloten een klok aan. Hij feliciteerde het bestuur tevens namens de stands- organisaties. Verder werden gelukwen sen aangeboden door de heer Wolthui- zen namens de verzekeringsmaatschap pij, waar men goede betrekkingen mee onderhoudt; architect Goodijk vertelde nog wat over de bouw en bood mede namens aannemer en verdere mede werkers een vlag plus mast aan. Een afgevaardigde van de gereformeerde kerk bracht de bank in verband met het beroepen van een predikant. De voorzitter bedankte tot slot alle aan wezigen namens de raad van toezicht a.s. houdt de biljartvereniging „Leeu wen”, in café-restaurant Leeuwen het Waterpoort-biljart-toernooi 1969 om de Brandenburgh Waterpoort-cup. Deelnemers zijn: J. Broerse, Zaan dam; J. Lamers. Beverwijk; A. Mol, Amsterdam; J. Peetoom, Schagen; D. van der Zee, Sneek; P. Zondervan, Sneek. Het toernooi begint zaterdagmorgen om half twaalf en de finale partijen zijn zondagmiddag 2 uur. De toegang is gratis. Wedstrijdleider is onze stad genoot, de heer C. Kamstra. bezwaren. We zijn gelukkig in Neder land nu wel zo ver dat we willen er kennen dat na het gebruik van alcohol deelname aan het verkeer achterwege dient te blijven. Mag ik dan tot slot zeggen dat jeugd en alcohol naar mijn mening beter gescheiden kunnen blij ven. Deze prikkel is m.i. niet nodig om vrolijk en onbezorgd van je jeugd te genieten”. De heer J. P. de Vries sprak zijn waardering uit voor de activiteiten van de jeugd. Maar hij vroeg zich af: is dit nu een middel om het jeugdwerk te sti muleren? Dat wilde er bij hem niet in. Ligt het teruglopen van het aantal bezoekers alleen aan het feit dat er geen bier wordt geschonken? Zijn er geen andere oorzaken? Wat de heer Visser had gesteld sprak hem wel aan. De heer Gerrits dacht ook: Alleen met een pilsje kan men de zaak niet redden. Hij was bang dat er een cate gorie jeugd op los zal komen die alleen om het bier komt. De heer Poiesz zei dat in zijn fractie de democratie zo ver ging, dat hij het geheel oneens was met zijn partijge noot J. P. de Vries. Men moet dit rea listisch en niet idealistisch bekijken. Het bestuur meent dat dit in ’t belang is van het werk. Hij zag dan ook lie ver dat de jeugd naar de Meerpaal „Mei de hertlike winsk dat dit gebou tsjinstber wêze mei oan de sosiael- ekoncmyske üntjowing fan Hommerts en de Ryp forklearje ik dit nije bank- gebou foar iepen”. Dat was de wens van burgemeester Van Hout toen hij dinsdagmiddag in Hommerts het nieuwe gebouw van de Coöp. Raiffeisenbank „Hommerts” officieel opende. Dat kon slechts met medewerking van de 4- jarige Bert Bosma, het zoontje van directeur-kassier G. Bosma, die de bur gemeester de sleutel aanbood op een groot kussen. I ooit van de man (of vrouw) had ge- I hoord. Men heeft het steeds over zéér eenzijdig in ’t nadeel van de ‘i I openheid, waarom zou je voor de kerk uitgevallen. Juist omdat het passend cadeau zal kunnen aanschaf fen. Namens het personeel was aanwezig de ondernemingsraad die bij monde van zijn secretaris het echtpaar Sterk feliciteerde en in afwachting van de receptie een bloemstuk aanbood. De eerste slippartijen door gladde weggedeelten hebben zich deze week weer voorgedaan in de omgeving van Sneek. O.m. op de Lemmerweg, waar het hier en daar dinsdagmorgen spie gelglad was. Dat speelde om goed 8 uur de 20-jarige R.P.M.B. uit Lemmer parten ter hoogte van de nieuwe weg naar Ijlst. Zijn auto slipte en kwam in de sloot. De bestuurder werd niet gewond, maar de auto werd volkomen vernield. Ook vlakbij Sneek en ver derop richting Jutrijp vonden slippar tijen plaats. Dertien van de achttien aanwezige raadsleden zijn dinsdagavond akkoord gegaan met de wijziging in de Drank- en Horecaverordening, waardoor ’t straks mogelijk wordt dat de jongeren in de jeugdsociëteit „de Meerpaal” een biertje drinken. De vijf tegenstemmers waren: wethouders Visser, die zoals menig een wel zal hebben vermoed de minderheid in het college vormde met een afwijkend standpunt, zijn fractiegenoot mevrouw Unema, de PCG’ers Gerrits en Nienhuis en de heer J. P. de Vries, KVP. Dit vijftal was tegen uit be zorgdheid over de gevolgen van eventueel alcoholmisbruik door de jeugd. Het voor en tegen van deze kwestie was in het college van b. en w. breed voerig besproken, vertelde wethouder Baaijens. Hij verklaarde tegen de tegen stemmers: „In m’n hart geef ik u gelijk. Maar ik vind ook: deze jongelui staan voor hun woord. Laten we ze daarom de kans geven en er het beste van ho pen”. De heer Nienhuis opende de discus sie. Hij herinnerde aan de argumenta tie van de minderheid in b. en w., een argumentatie die hem wel aansprak: 1. controle op de leeftijd is moeilijk; 2. voor bepaaldè ouders kan het een rem zijn hun kinderen tot een bezoek aan deze inrichting te animeren; 3. het doel van de Stichting wordt niet be reikt Hij had bij verschillende men sen met ervaring op dit gebied geïn formeerd naar hun mening. Die luidde: Dit wordt het begin van het einde voor dit soort jeugdwerk. Wethouder Visser wilde eerst een mogelijk misverstand uit de weg rui men, nl. dat er beslist geen conflict situatie in het college was ontstaan over deze zaak. De standpunten waren niet dan na ampele overwegingen tot stand gekomen. In eerste instantie had het hele college van b. en w. afwijzend beschikt. Steeds had de heer Visser begrip ge had voor de moeilijke situatie waarin het bestuur van de Meerpaal is ko men te verkeren. Maar hij was bang dat misschien een volgend bestuur zou toestaan dat de „niet alcoholvrije” con sumpties beneden de daarvoor gelden de prijzen zullen worden verkocht. Dat zou dan voor de heer Visser kunnen betekenen dat hij op principiële gron den misschien nog eens tegen een sub sidieverlening zou zijn. Overheidsgeld om de prijzen van alcoholhoudende dranken laag te houden achtte hij uit de boze. Het komt neer op op het sti muleren van gebruik van deze dran ken. Ondanks zijn vertrouwen in de lei ding van de Meerpaal, die misbruik en excessen wel zou weten te voorkomen, was hij toch tegen het toestaan van al cohol. Want veel ouders zouden deze ontwikkeling betreuren. „Voor mij per soonlijk”, aldus de heer Visser, „komen er dan nog bij, na de voor- en nadelen i te hebben overwogen, mijn principiële i is gevestigd. De uitbreiding van het dienstenpak ket veroorzaakte meer werk (o.a. de diverse spaarvormen). Vorig jaar moest daardoor reeds een tweede kracht worden aangetrokken naast de heer Bosma. Maar er was nog geen wachtkamer en gelegenheid voor een vertrouwelijk gesprek, terwijl ook de veiligheid onvoldoende gewaarborgd was. Het publiek kwam gewoon op kantoor. Met de rayoninspecteur, de heer H. Wesselius, ging het bestuur toen de zaak eens bespreken. Eerst leek het niet zo eenvoudig. Maar het is toch gelukt en het resultaat mag gezien worden. We zijn trots op dit mooie ge bouw, aldus de heer Oppedijk. Hij il lustreerde aan de hand van enkele cij fers de groei. In 1968 had men al een omzet van ruim f 10,7 miljoen. Men is optimistisch gestemd en doordrongen van de gedachte dat de bank meewerkt aan een goede leefbaarheid in de dor pen. Woensdag 25 november was het 40 jaar geleden, dat Theun Sterk bij de toenr alige Boek- en Steendrukkerij v/h A. Flach binnenstapte. Tijdens een intieme huldiging in het kantoor, waarbij ook zijn echtgenote aanwezig was, werden de verdiensten van de heer Sterk door directeur G. W. Flach ’’ememoreerd, waarbij hij mededeelde dat in december een officiële receptie zal worden gehouden. Daarna zal het personeel een diner en feestavond worden aangeboden. Hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een gouden horloge met in scriptie, benevens een envelop met in- I genouaev t an en u parkeerruimte beschikbaar is. Tij- maal in de manege aan de Graaf dens de koopavonden: morgenavond I I Adolf straat Hier r.iin. m.p.pr dan en volgende week tot en met don- J derdagavond, wordt er voor extra parkeergelegenheid gezorgd op het I Martiniplein en de Veemarkt. Dat J -| cili U/U/11-0 LU.U.IC-IXC. I I De toenemende openheid werkt I blijkbaar stimulerend. Dat was dins- J dagavond te merken bij de raads- 'l vergadering. De ruimte voor het pu- I bliek was gewoon te klein voor ai- J le bezoekers. Dat kwam door de I zesde klas van de Koningin Wilhel- I minaschool, die met enkele leer- krachten was gekomen om de raad I in zijn bezigheden gade te slaan. De I kinderen kregen een glaasje sinaas- J appelsap (jus d’orange) toen de ou- I deren koffie kregen. Wanneer dat I zo doorgaat met de belangstelling zal men in de Sneker raadzaal wel I een andere oplossing moeten vin- I den. Stel je voor als de mensen J werkelijk allemaal geïnteresseerd I zouden worden. I I *1 in Deide raadszalen, nl. van Sneek I en in het gemeentehuis van Wym- beheerscommissie verzocht ons er aan te herinneren, dat de datum 1 december weldra is De toenemende openheid werkt aangebroken. Tot die datum kan - - -■ men zich nog voor een gereduceerd I tarief aanmelden als lid/abonnee. Tot dusver controleerden mannen van gemeentewerken geregeld of alle straatlantaarns in onze stad wel brandden, maar vanwege de hoge kosten heeft men hiermee moeten I stoppen. Wel hielden alle medewer- g kers van deze dienst een oogje in het zeil (of in het donker, zo men wil) en werden voorkomende ge- breken doorgegeven aan het PEB. Een staaltje van echte burgerzin zou I evenwel zijn, als alle burgers van Sneek zouden meewerken en in een dergelijk geval het PEB aan de I Groenedijk even een tip zouden ge- 'g ven. Het is een kleine moeite. Het telefoonnummer is 2765. l' De in Utrecht gevestigde organi- I satie „Artiestenpalet” komt woens- dagavond 3 december voor de der- g de maal in Sneek, ditmaal in het I gemeentelijk verzorgingshuis Cruy- r‘““s cebroedershof. Medewerking aan het I ben we er wat op gevonden, zodat ^^3 verlenen: accordeonduo I er toch twee raadsverslagen in deze - - I krant staan. Er waren die avond l' nog meer activiteiten. Er zal toch I eens wat aan gedaan moeten wor- I den, dat er niet zoveel op één avond I* wordt gehouden. De organisatoren I benadelen op die manier elkaar. I Men kan immers maar op één plaats I zijn. I I* Vanavond geen namen noemen, I stond er op het stencil dat de heer I Gerrits maandagavond uitreikte aan g* het publiek in het Politiek Trefpunt I Het ging over de inspraak van de I. Sneker bevolking bij de benoeming g’ van een nieuwe burgemeester. 1 Waarom zou jc dan geen namen van L eventuele kandidaten publiekelijk I mogen noemen? Er wordt achter de I schermen toch al veel gespeculeerd. I De achtergrond is immers: dat de verschillende taken, schept moge- L met °P een Segeven ogen- ijjkheden voor nieuwe functies. We zien in onze maatschappij een we- derzijdse beïnvloeding van kerk en -1t\_ van de kerk door de sportbeoefening is J 7PPT AP.n7Üdi 0 in ’f na rl^Al train ■- In beide raadszalen, nl. van Sneek I britseradeel, werd diezelfde avond I intensief vergaderd. Voor de man I die gewoonlijk in beide gemeenten deze vergaderingen verslaat bete- g kende dat, dat er een keuze ge- I maakt moest worden. Gelukkig heb- I I ^7- Zaterdag 29 en zondag 30 november I I I cieel geopend en zal duren tot borden zal dit worden aangegeven. I Ij en met aanstaande zaterdag. g’ I Gisteren zijn de dieren al ge- Reeds heeft het enkele nachten J keurd. Op de foto de keuring gevroren. De winter komt aan. De ontbreekt. Leeftijdscontrole is bijzon der moeilijk, maar dat geldt ook voor koffiebars e.d. Dat het voor veel ouders een rem zou zijn leek hem wat over trokken. De jeugd van 18 jaar en ouder bepaalt in de regel zelf wel waar ze heengaat. Mevrouw De Graaff vond dat het al of niet misbruik maken van de gele genheid staat of valt met de leiding. I Zou men het dan maar niet liever aan haar overlaten? De heer Bosma wees er op, dat men na het gebruik van twee glazen bier binnen een uur al over het toegestane promillage is voor het besturen van een motorvoertuig. Hij achtte het on verantwoord. Mevrouw Unema zag hier ook tal van I bezwaren. De heer B. de Vries was van mening 1 dat er een overmaat is aan gelegen heden waar de jeugd heen kan. ’t Maart niet zoveel uit, want als er geen bier in de Meerpaal is gaan de jongelui wel ergens anders heen waar ’t wel is. En als het niet goed gaat kan de raad de verordening immers wel weer wijzigen Daar was de heer Van Dijk het mee eens. Hij was verbaasd over het argu ment van de heer Visser over de sub sidiëring. Ook de voorzitter vond dit weinig steekhoudend. De heer Meijer dacht dat er een groep jongeren is die na cafébezoek nog naar de Meerpaal gaat. Al die opmerkingen hebben ook al in b. en w. gespeeld, vertelde wethouder Baaijens. Maar tenslotte is men ervan uitgegaan, dat het jeugdbestuur z’n verantwoordelijkheid weet. Daarom liever geen paternalisme. Geef ze een kans. Het is hier immers ook experi menteel jeugdwerk. Waar is de grens? vroeg de heer Visser zich af. Nu is er al een discus sie over hard drugs of soft drugt. Waar is het einde? Toen er gestemd werd, bleek de heer Bosma, die zich aanvankelijk tegen stander had getoond, door het betoog van de heer Baaijens van mening ver anderd. Hij stemde voor. De heer Fijl- J leiding een biertje te drinken dan naar bij te wonen. 1' t/urv Ut-b JUILI LUU/Cbb Clb MICX-C- I stad weer een Waterpoortshow *1 gehouden van „S. en O”. Dit- -| m.u.u.7 hu uu.it uc uiuuj aens ae Koopavonaen: morgenavond I Adolfstraat. Hier zijn meer dan en volgende week tot en met don- duizend pluimvee- en pelsdieren derdagavond. wordt er voor extra ,1 aanwezig. De tentoonstelling ^Iartiniplein en de veemarkt. Dat I wordt vanavond om 7 uur of ft- geldt ook voor zaterdagmiddag. Met ■- niool nwnoYirl on va] urnrrlor onn rfncfPXTOri cebroedershof. Medewerking aan het De Gerado’s, het zangeresje Willie l Kollen en goochelaar-entertainer Haurini. Deze artiesten zijn reeds I voor radio en/of tévé geweest. Pro- L duktie heeft weer Victor Consel- man. I I Zouden onze stedelijke sportlei- ders, die honderden jongeren onder j’ hun hoede hebben, ook iets te zeg- gen hebben aan de kerkelijke lei- I ders? vraagt de heer H. Kuiper zich af in het hervormde „Kerkvenster”. Zou door inniger contact de Kerk I niet meer echt christelijke invloed J kunnen hebben op de sport in al z’n geledingen? Niet in dirigistische I zin, maar in dienend begeleiden. En J hij besluit met: „Het z.g. functie- verlies van de kerk, mede ontstaan I x door overneming door de staat van J I De achtergrond is immers: dat de verschillende taken, schept moge- L .yrgen) met op een gegeven ogen- lykheden voor nieuwe functies. We I blik krijgt te horen dat deze of ge- I ne door de koningin is benoemd, clerzijdse beïnvloeding van ker zonder dat men tevoren misschien samenleving. De beïnvloeding I ooit van de man (of vrouw) had ge- £- heri: deer do “ortboocf;ni;.0 I hoord. Men heeft het steeds over zéér eenzijdig in ’t nadeel van de I openheid, waarom zou je voor de kerk uitgevallen. Juist omdat het I consequenties terugschrikken? hier gaat om de volwassenen van I I morgen is dat een betreunenswaar- I dige ontwikkeling. Zowel voor de I Het parkeerprobleem is op druk- (plaatselijke)' Raad van Kerken als I 'l ke dagen nog niet opgelost met de voor de Algemene Hervormde Kerk- I parkeermeters. Voor het Martini- vergadering een tip?” f 4 I I 7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1