Oud-leerlingen Mïddelb. Landbouwschool troffen elkaar op feestelijke reunie Laat boeren boter verdelen in steden Aerde Kuiper: zanger van groot formaat Brugt Nauta: begeleider van allure IJLST W Y M BRITS E RA DEEL Stunt ’69 Ook de Selfkicker kon van maken succes voor I Pauselijke onderscheiding kerkzanger Tekstra 50 jaar eredienst Heeg en van Philips vandaag in Sneek met produktie begonnen Sinterklaas onthaalde honderdtal TGP-kleuters Afd. Heeg Friese Mij. van Landbouw neemt initiatief voor algemene vergadering: de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan 12 ie jaargang no. 96 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD in Veel belangstelling voor kamermuziekavond in stadhuis Sinterklaas-speelavond in Oosthem met veel priizen Priisfraech Rely- Jorritsmafouns 1969 aecombineerde uitaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Sneekar Nieuwsblad is een Maandag 1 december 1969 Auto vloog vanzelf in brand in Scharnegoutum Zaterdagmorgen tegen half zeven werd de heer F. Visser, wonende aan It String te Scharnegoutum, opge schrikt door een harde klap. Toen hij bhiten keek zag hij de auto van zijn zoon (H. Visser) in lichterlaaie staan. De wagen is geheel uitgebrand. Lezinv over Makkumer aardewerk voor Ned. Ver. van Huisvrouwen Sneek uit L BINNEN van J.N. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Het publiek toonde zich zeer ent housiast. Er was veel en langdurig ap plaus, wat tenslotte resulteerde in een toegift, bestaande uit drie volksliede ren van Brahms. Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties) lager Abonnementsprijs f 4, per half jaar Per post f 6.— per halt jaar Giro 85 07 48 t.n.v Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS schrijft. Na de verkoop van enkele loten ten bate van het Fries Paarden Stamboek kon de voorzitter deze geslaagde avond sluiten. „We hopen in een goede sfeer, een sfeer van vertrouwen, te kunnen wer ken. Zowel intern als naar buiten wat de verhouding tot de Sneker bevol king aangaat. We zullen er daarbij naar streven een kwaliteitsprodukt te maken”. Dit zei ons vanmorgen de heer J. J. van Betlehem, directeur van de kersverse Philips-vestiging in Sneek. Vanmorgen is aarzelend de produktie op gang gekomen in het fabrieksge bouw, waar voor enkele jaren Van der Heem was gevestigd. Men is begonnen met 21 man in to taal. Daarbij is ook de directeur, door Philips „planmanager” genoemd, als mede enkele mensen die reeds in dienst waren bij Philips-Drachten. Acht ko men er uit Sneek, de rest uit de omge ving. Maar men gaat gewoon door met de behandeling van de sollicitaties en er zullen ook geleidelijk meer mensen bij komen. In mei van volgend jaar zal het aantal personeelsleden waarschijn lijk 50 bedragen, vertelde ons de heer Van Betlehem. Op den duur zal deze fabriek van hoogtezonnen en infraphil- lampen wertk bieden aan zo’n 150 tot 200 mensen. I ondanks haar grote gezin haar man steeds weer in de gelegenheid had ge steld zijn taak als koorzanger te vol brengen. SNEEKER NIEUWSBLAD Na de huishoudelijke vergadering van het kerkelijk zangkoor van de pa rochie Heeg, zou men zondag j.l. net als andere jaren overschakelen naar het feestelijke gedeelte der bijeen komst, dat men St. Caeciliafeest pleegt te noemen. Maar tot aller verrassing verscheen pastoor B. Baartman aan het hoofd van een afvaardiging van de pa rochieraad ter vergadering. Hij verzocht de aanwezigen in ge dachten terug te gaan naar 8 septem ber 1919. Op die dag aanvaardde de thans 75-jarige heer A. Tekstra het kerkzanger schap, dat hij tot op de dag van heden met ere en toewijding be kleedt. 50 jaar lang onverdroten en belangeloos zich geven aan de opluis tering van de eredienst, dat is wel het vermelden waard. De parochieraad had daarom aan de pastoor gevraagd di door te geven aan de bisschop van Groningen, die dit op zijn beurt rap porteerde aan paus Paulus. Dit alles stond vermeld in een door de paus getekende oorkonde, die aan de heer Tekstra door de pastoor overhandigd werd. Het zijn overwegingen geweest waar om Rome besloten heeft hem te onder scheiden met de medaille „Pro Eccliae et Pontifice”. Deze onderscheiding werd hem opgespeld door zijn oudste dochter, mevr. M. Gerritsma, omdat zijn echtgenote wegens ziekte hier niet kon zijn. Tegelijkertijd werd deze in het St. Antoniusziekenhuis bedankt met een bloemenhulde voor het feit dat zij Zoals ieder jaar werd zaterdag in ’t Himsterhüs te Oosthem weer een speel avond gehouden ten bate van het Him sterhüs, om de financiën wat te ver sterken. ’s Middags kon de jeugd grab belen. Hiervan werd druk gebruik ge maakt. ’s Avonds was er gelegenheid om verschillende prijzen te behalen. Er waren tal van attracties, o.a. sjoelen, busgooien en raden op taarten met in houd enz. Er was flink wat jeugd te genwoordig, die dan ook goed haar best deed. Menigeen kwam in ’t bezit van een prijs. Jammer dat er niet meer belangstelling was van de oudere dorpsgenoten. Na afloop van de spelen werd het overgeblevene bij opbod verkocht door de heer E. Damstra. Alles ging vlot van de hand en enkele artikelen brach ten soms de dubbele waarde op, tot groot vermaak van de aanwezigen. De rollade waarop men kon raden hoe veel touw er om zat werd gewonnen door W. Swering van Folsgare en de inhoud van de pot met geld werd ge raden door H. Boschma. De prijzen die niet waren geraden werden nog verkocht. De commissie van ’t Him sterhüs kan op een goede avond te rugzien, ook wat de opbrengst betreft. De organisatoren van het stuntfes- tijn hebben zaterdagavond weinig re den tot juichen gehad. Was de rond rit ’s middags ondanks het wat verlate vertrek geheel naar wens verlopen, in hotel Friesland en later ook in cafe 1 de Beurs liep het allemaal niet zo lek ker. Het aantal aanwezigen viel tegen, terwijl ook veel aktiecomitees, die voor de entourage zouden zorgen verstek lieten gaan. Ook bij Operaesje Fers aangesloten dichters en de Bond van Dienstweigeraars schitterden door af wezigheid. Het optreden van Johnny de Selfkicker maakte wel iets goed, al duurde zijn act niet een vol, maar slechts een half uur. De laatste vier jaar werken we veel samen met de zusterverenigingen uit Drachten, Dokkum en Leeuwarden, alsook met de vereniging van oud-leer- lingen van de Hogere Landbouwschool te Leeuwarden en in de laatste grote vergadering hebben we plannen ge maakt om de minister van landbouw, de heer Lardinois op de eerstkomende vergadering in Leeuwarden uit te no digen. We zullen hem dan eens aan de tand voelen over de landbouw in het algemeen en die in Friesland in het bi- zonder. Dit zei voorzitter A. van Dijk uit Makkum donderdagavond in zijn openingswoord van de feestelijke reü nie van de Vereniging van Oud-leer- lingen van de Middelbare Landbouw school te Sneek. Deze viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. De heer Van Dijk had daarvoor de naar schatting 250 leden en genodigden met .echtgenoten, die de filmzaal van Amicitia bevolkten, verwelkomd. Hij ging even terug in de tijd en zei dat de vereniging is gestart met 14 leden. Pro minente leden in die tijd waren de he ren J. de Kroon en B. de Witte, beide in de oorlog omgekomen. Hij herdacht alle oud-leerlingen, die op dezelfde wij ze zijn gestorven. Zoals 'alle begin was ook de start van deze vereniging moei lijk, maar sinds ’45 namen de activitei ten snel in omvang toe. Het is jam mer, zo zei de heer Van Dijk dat men op bijeenkomsten van de ongeveer 300 leden van de vereniging er regelmatig maar zo’n 50-tal ziet. Dit kan wel be ter. Nadat hij een brief van een we gens ziekte verhinderd lid had voor gelezen, kreeg ir. Y. Groenveld, direk- teur van de school, het woord. Deze wenste namens het personeel van de school de vereniging geluk met haar zilveren jubileum en vervolgde met het noemen van enkele cijfers. Onge veer 850 oud-leerlingen hebben in de afgelopen 25 jaar het einddiploma be haald en daarvan is zeker 75% in de buorkerij in de zuidwesthoek van onze provincie gegaan. De heer Groenveld achtte de landbouw in de Zuidwesthoek NASCHRIFT. Om begrijpelijke reden schroomt de schrijver van het boven staande het aandeel van de pianist te beoordelen. Hij had het van mij best mogen doen, want vadertrots is niet 'altijd misplaatst! Brugt Nauta heeft zich dit voorjaar als solist met het Frysk Orkest een voortreffelijk con certpianist getoond. Hij ontpopte zich nu ook als een begeleider van ras en allure. Maar eigenlijk deugt het woord „begeleider” niet; het moet zijn: mede speler, deelgenoot in het gebeuren. Er was tussen zanger en pianist een vol maakte, uitgebalanceerde eenheid, een geheel elkaar aanvoelen, aanmerkelijk sterker nog dan bij hun vorig geza menlijk optreden, een jaar of 6 gele den, voor een veel kleiner publiek. Die coöperatie vond naar mijn idee wat het klank- en kleurgeheel betreft haar hoogtepunt in de liederen van Duparc, waar Nauta’s fijn genuanceerd, „im pressionistisch” toucher de onmisbare kleur en sfeer schiep en de melancho lie van de teksten als het ware opriep. Maar ook in het forsere werk („Die beiden Grenadiere” en het kostelijke drinklied van Ravel) leverde Nauta werk dat af was, beheerst, punktueel en slagvaardig, zijn medespeler alle ruimte latend. Zijn toelichting bij de te spelen wer ken was eenvoudig, doeltreffend en af gepast van lengte de voordracht al leen een beetje aan de bescheiden kant. De „gemeentevleugel” (van de Muziekschool) voldeed goed aan de verwachtingen. Men zou wénsen dat de beide Sneker kunstenaars dit programma waar zoveel werk en tijd in zit ook op andere plaatsen konden brengen, voor scholen en kunstkringen. Daarom was het zo jammer, dat de „grote” provin ciale pers, zoals vaker als het Sneker concerten betreft, verstek had laten gaan. W. zo’n 15 liedjes ten gehore met daar tussen door kostelijke sketches. Vooral met de nummers: Trappetje af, Hippe oude Hap en Ach Ridder Roderick oogstte hij veel bijval. Rierits werd muzikaal bijgestaan door een kwartet, waarvan vooral Harry Hartmans met zijn trompetmuziek op de voorgrond trad. Na afloop van het non-stop program ma was er nog een gezellig samenzijn in de foyer van Amicitia. van grote betekenis en economisch ge zien van groot belang voor Friesland. De vereniging was naar zijn mening door haar activiteiten van veel nut. Hij sprak de hoop uit dat minister Lar dinois aan het verzoek van de vereni ging zal voldoen, opdat men dan eens de vraag kan stellen of de boeren er voor hem zijn of dat hij er voor de boeren is. Na hem sprak de voorzitter van het schoolbestuur, de heer I. Veldhuis uit Tirns. We leven in een andere tijd. Het is wel eens goed dat we zo over de minister kunnen praten, zei hij en evenals de heer Groenveld was ook de heer Veldhuis van mening, dat de land bouw van de Zuidwesthoek van groot economisch belang is en zal blijven. Het is echter zeer belangrijk wat de huidige en volgende generatie ervan maakt. Er moesten volgens hem meer opleidingsmogelijkheden zijn omdat men onder de oud-leerlingen mensen met allerlei beroepen aantreft. De landbouw maakt een moeilijke tijd door, maar ik heb geloof en vertrou wen in de toekomst. Laten we er met elkaar iets goeds van maken. De voorzitter, de heer Van Dijk nam daarna nog even achter de microfoon plaats en haakte in op het door de heer Veldhuis aangeroerde punt: public relations. De heer Van Dijk merkte hierover op dat het belangrijk is hoe men zich als vereniging presenteert. Hij kondigde het verdere (feestelijke) programma van de avond aan, waar van Rients Gratama met zijn Neder lands succesprogramma „Vingertjes in de pap” de hoofdschotel vormde. Tot ongeveer kwart over tien heeft men hiervan kunnen genieten. Hij bracht De eigenaar was ’s nachts om een uur of twee thuisgekomen met de auto, een tweedehands Renault-4 (bouwjaar 1963). De oorzaak van de brand is nog niet zeker. Men denkt aan kortslui ting in de bedradingen, doch ’n achter gelaten brandend sigarettenpeukje wordt evenmin uitgesloten geacht. De wind was zodanig, dat er voor de woningen geen direct gevaar be stond. Maar toch werd de Sneker brandweer gewaarschuwd, die het vuur spoedig bluste. De auto was toen al veranderd in een hoop verwrongen ijzer. Zelf de banden waren verbrand. De straatstenen waren ter plaatse ge blakerd. Ook de papieren die bij de wagen horen en een transistor-radio gingen verloren. Vorige week vergaderde de afdeling Heeg van de Friese Maatschappij van Landbouw. Voorzitter F. R. de Boer kon een groot aantal aanwezigen, o.w. hoofdbestuurslid Heida, welkom heten. Deze ledenvergadering werd gehouden in de gezellige vergaderzaal van hotel De Boer te Oudega (W.). Na de gebruikelijke afhandeling van de agenda kwam aan de orde „het zui- veloverschot”. Dit onderwerp werd in groepen behandeld; daardoor werden verschillende meningen gevormd. Ieder was van oordeel dat er voor de boer zelf ook een plaats is om dit probleem mee op te lossen. Het idee, dat lande lijk iedere veehouder een hoeveelheid boter geeft om die te verdelen in ver schillende steden, werd met applaus begroet. Een vrijwillige commissie zal proberen meer afdelingen achter dit plan te krijgen, zodat het dan verder behandeld kan worden op de algemene vergadering op 2 december a.s. te Leeuwarden. Ook was men van mening dat de re clame voor boter belangrijk uitgebreid en verbeterd moest worden en dat iedere boer zijn eigen produkt moet consumeren. De boteropenbaring van dokter Mellema dat roomboter na delig is voor hart- en bloedvatenziek ten kwam op een laag pitje te staan door een met name genoemde hartspecialist, die zijn patiënten zui vere roomboter in hun dieet voor- It Rely Jorritsmafouns skriuwt ta bifoardering fan de Fryske literatuer de neifolgjende priisfragen üt: 1. foar oarspronklike Fryske gedich ten; 2. foar moai korte, oarspronklike forhalen yn Frysk proaza (sketsen), fan net minder as likernóch 2000 wor den, net mear as likernóch 5000 wur- den. Oan prizen foar 1969 is biskikber de somme fan f 3000,1/5 part fan dit bidrach is ornearre foar de priisfrage foar gedichten, 4/5 foar dy foar sket- cen. len en oar wurdt lykop for- dield ünder de 5 béste ynst.’ürders foar elk ünderdiel of mochten der min der as 5 ynstjürders wêze foar ien ünderdiel of foar beide ünder har ren dy’t ynstjüre. Op groun fan de kwaliteit fan it ynstjürde wurk, hifke op syn letterkundige wearden, kin de jury ütmeitsje, dat ien of mear yn stjürders dy’t foar in bileanning yn ’e bineaming komme, net it folie foar him of har biskikbere bidrach ütkeard krije. It boppesteande is sa fêstlein yn it testamint fan de stiffer fan it founs, ütsein de bigrinzing yn tai wurden fan in „skets”; dy hat, foar dizze priis fraech, dizze jury fêstlein. De prizen wurde takend sünder mooglikheit fan birop of oare aksje fan in jury, bisteande üt 3 persoanen en wol de hearen M. J. de Haan fan Feanwalden, J. Smit fan Hilversum en S. Sybrandy fan Ljouwert. It earste publikaesjerjucht fan de bi- kroande ynstjüringen komt oan it bi- stjür fan de Fryske Bibleteek, sunder dat der apart noch wer foar bitelle wurdt; as it bistjür net binnen it jier nei de publikaesje fan de ütspraek fan de jury fan dat rjucht gebrük makket, forfait it wer oan ’e skriuwer. Alle au- teursrjochten bliuwe ek fierder by de ynstjürders. Deselde skriuwer mei net mear as ien gedicht en ien skets yn stjüre; it ynstjürde wurk mei net ear- der pv.blisearre wêze. Ynstjüringen (yn trijefald typt of yn düdlik hanskrift op papier dér ’t mar ien kant fan brükt wurdt) wurde yn- wa te oan it adres: J. Rienstra, Do- mineesteeg 1, Ruurlo. Wurk dat foar in eardere priisfraech fan it Founs yn- stjürd west hat, mei net wer ynstjurd wurde. Op de bütekant fan it kefert oat de oantsjutting foarkomme: „Re ly Jorritsmafouns”. Op elke ynstjüring moat in motto stean, yn in bygeande tichte slüf mei itoelde motto moatte namme en wenplak fan de skriuwer to finen wêze. De termyn fan ynstjüring slüt 28 febrewaris 1970. Na het welkomstwoord van de pre sidente aan de leden en de spreekster, mevrouw Tichelaar-van den Hoek uit Makkum, kon deze haar praatje met dia’s over het Makkumer aardewerk houden voor de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, afd. Sneek. Omstreeks 1900 had Makkum twee aardewerkfabrieken, Harlingen vier en Bolsward één. De opkomst van het aardewerk van Petrus Regout Maastricht was de dood voor vele van deze fabrieken in het noorden. Eén fabriek is er in Makkum blijven be staan. Mevrouw Tichelaar vertelde daarvan en liet de huisvrouwen zien hoe uit de grauwe klei een sierlijk en fraai gedecoreerd voorwerp kan ontstaan. Vroeger werd de oven met turf gestookt. Tegenwoordig gebeurt het elektrisch. Bij een temperatuur van 1000 graden worden de voorwerpen en tegels gebakken. Daarna wordt er ge glazuurd, geschilderd en dan volgt het tweede bakproces. Eén van de plaatjes toonde een grote kom, gebruiksvoor werp bij de slacht en afkomstig uit de pottenbakkerij van de heer Stam. Een andere oude tegels uit 1775 en ook ge maakt in onze stad. Mevrouw Tichelaar bezorgde de dames een aangename mid dag. Het traditionele St.-Nicolaasfeest van de gymnastiekvereniging „Thus- nelda-Greate Pier” werd zaterlag in de gymnastiekzaal van de rijks-hbs aan de Almastraat gehouden. Meer dan honderd jongens en meis jes (in de leeftijd van 5 en 6 jaar) van de acht kleutergroepen van T.G.P. wa ren komen opdagen. Ze hadden hun ouders en andere belangstellenden meegebracht. Zodoende kon de heer G. Geertsma in zijn openingswoord be halve de honderd gymnasten in de dop ook nog een paar honderd gasten be groeten. Hij sprak de wens uit dat ie dereen een prettige middag mocht heb ben en dat de ouders van de prestaties van de artiesten (hun kinderen) zou den mogen genieten. Deze vorm van een openbare les trekt elk jaar weer veel belangstelling en het bestuur van T.G.P. verheugt zich bijzonder in deze gang van zaken. Onder leiding van de dames mevr. J. Reen-Edel en mej. A. de Vries en de heren G. K. Houtman en J. H. Scholt- meijer kwamen alle kleutergroepen op de vloer en vertoonden daar wat ze normaal op de lessen leren. De glun- derande gezichten bewijzen dat dit zo wel voor de ouders als voor de kinde ren een belevenis was. In de kantine werden alle kinderen op een beker warme chocolademelk getrakteerd, het geen bij de meesten prima in de smaak viel. Onder luid gebons op de deur kon digde St. Nicolaas zijn komst aan. Ver gezeld door twee van zijn zwarte Pie ten schreed de eerbiedwaardige man naar binnen. Ook dit jaar had hij on danks alle beslommeringen weer even tijd voor TGP gevonden. Hij had dit jaar het echte grote boek (de twee Pieten hadden er een hele sjouw aan!) meegenomen, maar het bleek dat er geen namen van de TGP-kinderen in stonden, zodat hij dus wel tot de kon- klusie moest komen, dat er bij TGP geen stoute kinderen zijn. Onder leiding van de heer Houtman met pianobegeleiding van de heer Scholtmeijer deden alle kinderen toen met elkaar diverse gymnastische oefe ningen, zodat St. Nicolaas kon zien dat de kinderen ook dit jaar weer heel wat geleerd hebben op de gymnastiek lessen. Voor de leiding had de Sint een aantal banketletters meegebracht en alle kinderen kregen ook nog een Sin terklaaspakketje mee naar huis. De gymnastiekvereniging „Thusnelda- Greate Pier” kan weer terugzien op een zeer geslaagde Sinterklaasmiddag. De 8 kleuterlessen, die TGP per week verzorgt, worden gehouden in diverse zalen, verspreid over de gehe le stad en op de meeste lessen kunnen nog wel enkele kleuters geplaatst wor den. De minimum-leeftijd is vijf jaar. Columbus is het symbool de I JOHNNY DE SELFKICKER avant-gardist, de vernieuwer”. Ik ga nu trager dan uw hartslag op u inpra ten. Zijn als demonstratie bedoelde ge deelte ,Kom toch eens klaar klootzak’ bereikte een anti-climax, toen dit on verwacht afbrak en er voor de zoveel ste keer muziek ten gehore werd ge bracht. Hierna onderging hij een ware metamorfose en trad hij in .burger’ op. „U hebt met Johnny te maken, een naam om te onthouden. Na twee jaar bereed hij weer eens de Pegasus met „De jonge schone Prins der Poëzie”. Foto Julius van Dijk de magistrale, stralende zon. ’’Dwa lende in de duisternis is hij, Johnny de Selfkicker terecht gekomen in de woe stenij”. Het was een knap einde van zijn door de lengte toch wat tegen vallende act. ’s Avonds kon men nog genieten van een popfestijn, verzorgd door vier groe pen, waarvan o.i. de beide Haagse for maties, Super Sister en Blue Planet wel „x>c juixgx: ovuvxrc x x i.u xxc-x xw^xxv het meest succes hadden. Het feest ging Tot slot van zijn optreden het nummer: tot middernacht door. Hier werd de S(a)int toegesproken door de heer K. Doevendans, die hem I namens de Raad voor Sport, Recreatie en Jeugdwerk verwelkomde. Groep „1850” zorgde hierna tot ongeveer half zes voor de muziek. Evenals bij de stand van het Fries aktiecomitee voor de vrede viel de belangstelling ook hier wat tegen, ’s Avonds nam Actie groep Angola in de Beurs nog een stand in. Rond half zes verzamelden de aanwezigen zich rondom het po dium, vanwaar Johnny de Selfkicker zijn act zou brengen. Maar het duurde nog een tijdje voor het zover was. „Mogelijke psychopaat die ik ben, de underdog, ik wacht op de zaalmicrofoon”, aldus de Selfkicker. Na een herhaald .silence please’ begon hij zijn korte optredèn. krijgt korte shows te zien van de heilige huichelaar, the holy hypocrite”, die hier voor u staat in eigen persoon”. Daan van Veen en Hisse Lolkema moesten even naar voren komen. Jullie geloven niet meer in de Sint maar hebben toch je lies laarzen maar bij de schoorsteen gezet. Na een stukje muziek vervolgde hij met: Zeg mij na, ik ben de heilige huichelaar. Hij vond evenwel weinig volgelingen en zo bleef het een one man show. Tot daarvoor had hij het publiek niet erg kunnen boeien, maar bij zijn commerciële spot over de plaat Eureka werd het wat beter. „Het ei melodieus en afwisselend opus bestaan de uit zes, inelkaar overlopende, delen. Beethoven schreef weinig vocale wer ken voor „de kleine zaal”, maar hij wist ook in dit genre de juiste sfeer te scheppen. De zanger trof deze geest uitmuntend, mede door zijn muzikale voordracht. C. Löwe componeerde, in tegenstel ling tot Beethoven, vele liederen waar van he' boeiende „Herr Oluf” overeen komstig vertolkt werd, evenals het pompeuze „Die beide Grenadiere” van R. Schumann, waarbij opviel, dat naarmate het programma vorderde de pianopartij steeds belangrijken en zelf standiger werd. Met vier liederen „Morgen”, „Du meines Herzens Krönelein”, „Die Nacht” en „Zueignung” van Rich. Strauss werd het eerste deel van de werklijst besloten door Kuiper op uit nemende wijze herschapen. Zeer interessant was het deel na de pauze, nl. drie fraaie liederen van De bussy: „Les Cloches”, „Romance” en „La Grotte”, gevolgd door drie fijnzin nige composities van Duparc, te we ten „L’Invitation du Voyage”, een ge dicht van Baudelaire, dat een bezoek aan ons land tot onderwerp heeft, ver der „Lamento” en „Soupir”, met als besluit drie karakteristieke liederen van Ravel, nl. „Chanson Romanesque”, „Chanson epique” en „Chanson a boi- re”. Het pleit voor Kuiper dat hij bij ver schillende stijlen en de meest uiteen lopende stemmingen steeds de gewens te kleur wist aan te brengen. Zowel in de forse als tere passages (met fijn falset-register) werd dit optreden een eclatant succes. Een zanger van groot 's Middags om ongeveer kwart over drie was hij, na ’t wat moeizaam bestij gen van de al wat koud geworden schimmel, -door de stad gereden, voor- afgegaan door de jeugd- en majorette- afdelingen van Advendo. De invloed van de Vereniging van Sneker Zaken lieden had de organisatoren doen be sluiten de intocht per roeiboot en de als anti-klaas bedoelde rondrit te wij zigen in een stijlvolle rit door de stad. Deze verliep met medewerking van de plaatselijke politie vlot en even voor vieren arriveerde de stoet bij ho tel Friesland. Uitgaande van het Comité Kamer- muziekvrienden, bestaande uit Kunst aan Allen, Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, Jeugd en Muziek en de Cul turele Raad Sneek, werd donderdag avond het tweede stadhuisconcert van dit seizoen gehouden. In de circulaire, waarin dit concert werd aangekondigd lazen wij: .het opt den van deze twee kunstenaars (Aerde Kuiper, bariton, en Brugt Nau ta, piano) in eigen stad behoort tot de zeldzaamheden. Ook daarom rekenen wij op een eivolle raadzaal”. Welnu, de ruime zaal was tot en met de laatste plaats geheel bezet. Het programma vermeldde vóór de pauze werk van vier Duitse componis ten, nl. de liederencyclus „An die fer- ne Geliebte” van L. van Beethoven (1770-1827), „Twee Balladen”, en wel één van C. Löwe (1796-1869) en één van R. Schumann (1810-1856) gecom pleteerd met „Vier Liederen” van Rich. Strauss (1864-1949). Na de pauze konden wij, óf voor het eerst, óf bij hernieuwing kennis maken met de scheppingen van drie Franse compo nisten, nl. „Drie Liederen” van Cl. Debussy (1862-1918), ook eenzelfde aantal van H. Duparc (1848-1933), be nevens „Don Quichotte a Dulcinée”; omvattende drie chansons van M. Ra vel (1875-1937). Een belangrijk programma, waarbij, hoe kan het ook anders, lang niet alle aspecten van de liedkunst konden worden belicht. Wij denken hierbij, on der meer, aan Fr. Schubert en Hugo Wolf. Mogelijk dat een volgende maal ooi. deze componisten kunnen worden injfslast. Aerde Kuiper begon met „An die r G eliebte” van Van Beethoven, ’n formaat. o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1