Sinterklaas bezocht Cruycebroedershof I i' i' SNEEK, WY M BRITS ERA DEEL IJLST voor en waterpoort-krabbels Schrijnend tekort aan accommodatie jeugd- en jongerenwerk 0 van en Als spoorlijn naar Staveren verdwijnt, dan autobuslijn Man zwaar gewond bij oversteken rijksweg 43 Officieel Orgaan Woningcontingent 1970; voor Sneek 160 woningen de gemeenten Donderdag 4 dec. 1969 124e jaargang no. 97 NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Aanbesteding Bewoners deden wens: graag spoedig nieuw tehuis Nota van raad voor sport recreatie en jeugdwerk: en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Hoe druk het was in de bin nenstad op de koopavonden voor Sinterklaas toont deze foto, die gisteravond op het Schaapmarkt- plein werd gemaakt. De mensen kwamen per auto, bus of trein van heinde en ver om inkopen te doen. In sommige winkels was er haast geen doorkomen aan. Dat er voor flinke bedragen is omgezet blijkt wel uit het feit dat in verschillende winkels al geen loten meer waren. Opbrengst kollekte 1 SNEEKER NIEUWSBLAD een Foto Julius van Dijk woord TOESPRAAK VAN SINT nu I Foto Julius van Dijk Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 l' l' i l' I I I I I1 l' l’ i i i i i i i i i' i i1 i i I* I I Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6.— per half jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad I Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS men door het college van b. en w. De jeugdgemeenteraad gaat vol- woensdag de „onder- 3— x: j t-> t-> aan de De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, heeft Gedeputeerde Staten van Friesland la ten weten, dat hij overweegt om de Nederlandse Spoorwegen toe te staan de reizigersdienst op de spoorlijn Sneek -Staveren op een nader vast te stellen tijdstip te staken en daarvoor in de plaats een autobuslijn te openen. Die autobuslijn zal weliswaar nog verlies latend zijn, aldus de staatssecretaris, maar in aanzienlijke mate minder dan de reizigerstreindienst. katies in de orde van grootte van f 125 miljoen per jaar. Zuidwesthoek is meer dan 7Vz waard. De ene actie volgt de andere op. Op het ogenblik staat Tunesië, dat zo zwaar is getroffen door een wa tersnood, in de belangstelling (giro 999). Enige tijd geleden was Ceylon doelwit. Die actie is nu afgerond en het eindresultaat bekend gewor den. Dat was voor Sneek in totaal f 4178,76. hebben beëindigd. In het feestlied had hij gehoord dat er veel in dit tehuis is gebeurd, maar hij was ontstemd over een bericht, namelijk over ’n protest van de bewoners, die aandrongen op een nieuw tehuis. Een bewijs van dit protest (een meegedragen pamflet) werd aan wethouder Baarda overhan digd. „Niet minder dan 2196 tekenin gen zijn er nu a] van het nieuwe ge bouw gemaakt”, aldus de Sint, „en we hopen dat dit binnen niet al te lan ge tijd uit de grond zal rijzen”. CADEAUS Nadat de goedheiligman nog even de trip van de bejaarden aan de dolfijnen had gememoreerd, begon hij met het uitreiken van de cadeaus. Steven, de jaspieper, die altijd er voor zorgt dat er heerlijke aardappelen op tafel ver schijnen, ontving een cadeau, evenals Gerben. „Je bent”, aldus de Sint, „op Caransa na de grootste koopman in Europa”. Gerben hield tot meerdere glorie nog een praatje over de vee markt en ook hij kreeg een cadeau, nl. een pijp. De twee personeelsleden, Agnes en Joeke Haarsma, die „binnen kort de benij denswaardige taak krij gen een man te verzorgen”, ontvingen eveneens een presentje. Zo ook de jongste van het hele gezelschap, San dra v. d. Noord. Nadat de Sint nog hulde aan de kok had gebracht, vertrok hij onder het welluidende en niet minder toepasse lijke „Dag Sinterklaasje, daag”. De rest van het programma werd verzorgd door een artiestenpalet, be staande uit een goochelaar, een zange res en een accordeonduo. Allen traden voor en na de pauze op en brachten bij de bejaarden veelvuldig de handen op elkaar. Het feest duurde tot onge veer tien uur, toen de heer Baarda zijn sluitingsrede hield en de artiesten be dankte voor hun belangeloos optreden. Sint Nicolaas vergat niet een bezoek te brengen aan de ziekenafdeling van het gemeentelijk verzorgingshuis Cruy cebroedershof. D kollekte ten bate van het geeste lijk gehandicapte kind heeft in Wist f 200 opgebracht. Hef Sneelur Nieuwsblad is een Voor het jaar 1970 zijn Sneek 120 woningwet- en 40 corporatiewoningen door G.S. toegewezen. Voor Wymbrit- seradeel bedraagt het contingent 18 woningwetwoningen. Aan gemeenten a 5000 of minder inwoners is geen directe toewijzing gegeven, maar een reserve van 150 woningen aangehou den. Daar zal o.a. IJlst op zijn aange wezen. Gedeputeerde Staten hebben het Gecombineerde uitqave van kaarsjes op het omslag. Het is „Dit is Friesland”, toeristisch maandblad van Friesland. Dit december-num- mer bevat tal van wetenswaardig heden over onze provincie in kerst tijd, een artikel over oudejaarsge- knal in Friesland, een stukje over Rutger Hauer, beter bekend als „Floris” (hij woont bij Ureterp), vertier in de Friese hoofdstad en vele andere zaken, voor de toerist zowel als voor de inwoners zelf van belang. Ook dit jaar heeft Sint Nicolaas, vergezeld van zijn knecht, weer een be zoek gebracht aan de bejaarden en personeel in het Cruycebroedershof. Dat gebeurde gisteravond in de rijkelijk met slingers versierde conversatiezaal van dit verzorgingshuis. En al voordat de goedheiligman zijn komst door ge bons op de deur aankondigde verkeerde ieder in een echte feeststemming. In afwachting van de opening van deze Sinterklaasavond, verricht door wethou der W. G. Baarda, zong men er lustig op los, begeleid door organist Jacco v. d. Noord. De zaal vulde zich gaande weg en toen om ongeveer half acht de voorzitter z’n korte openingstoespraak begon, waren vrijwel alle plaatsen bezet. Het wachten was op de komst van de twee Spaanse gasten. En terwijl het personeel alle aanwezigen voor de tweede keer voorzag van een traktatie, kwam onder het zingen van „Hoor wie klopt daar kinderen” het onafscheide lijke duo de zaal binnen. Nog wat moe van de reis nam de grijsaard uit Mina plaats op de al versierde stoel, nadat hij bekend had gemaakt ook nu weer enigszins achtervolgd te zijn geweest door pech. De heer Baarda hief het uit niet minder,dan 10 coupletten be staande welkomstlied aan, waarvan de tekst speciaal was afgestemd op ge beurtenissen en bijzonderheden rond om dit tehuis. De Sint, kennélijk onder de indruk geraakt getuige zijn driewerf bra vissimo zei dat het weinig had ge scheeld of hij had niet eens aanwezig kunnen zijn. „Het paard heeft z’n voet wat verzwikt en toen ik te voet plotsklaps voor de overweg stond bleek dat er niets anders op zat dan via de bekende luchtbrug aan de andere kant te komen. Het woei knap hard, waar door m’n tabberd nogal eens voor mijn hoofd waaide”. Hij zei blij te zijn deze hachelijke onderneming met succes te Vanellus, het maandblad van de BFVW, brengt ditmaal (november nummer) een, heleboel informatie over de kolgans, die ook in onze omgeving (rond Sneekermeer b.v.) wel is te vinden. Het hoofdbestuur van de BFVW legt in een uitvoerig artikel uit waarom het tegen de plannen is om in het Tjeukemeer een recreatiestad te bouwen. De verwezenlijking hiervan zou een aantasting betekenen van dit ge bied met wellicht de grootste ruim te. Het meer, dat nu gemeenschaps- bezit is, zou degraderen voor een groot deel tot privébezit van een betrekkelijk kleine groep bevoor rechten. Op details wordt in het stuk uitvoerig ingegaan en boven dien komt men met een alternatief voorstel om het Tjeukemeer toch meer voor de recreatie bruikbaar te maken. De Dienst Zuiderzeewerken van Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het bouwen van een viaduct over de Af sluitdijk. Het werk is gegund aan fa. J. J. de Vries te Sneek voor f 198.650. De Marine is onze stad goed ge zind. Hoe kan het ook anders met Fries Scheepvaartmu- ENQUETE Nadat de commissie vorig jaar juli was gevormd, werd een enquêteformu lier gemaakt en verzonden naar 130 verenigingen en instellingen. In decem ber waren er 100 formulieren terug ontvangen. Hierna werden de gege vens verwerkt in de nota. Geconstateerd wordt dat er bij de jeugdorganisaties grote behoefte aan vrijwilligers zal blijven bestaan, hoe wel tevens een toename van het aan tal beroepskrachten verwacht wordt. Het ledenbestand bleek als volgt te zijn samengesteld: 362 van 6-12 jr.; 690 van 12-19 jr.; 243 van 19-25 jr.; 17 van 25 jr. e.o. Aangenomen mag worden, dat veel meer jonge mensen bij het werk zijn betrokken, aangezien niet altijd het lidmaatschap verplicht is ge steld, terwijl bovendien enkele organi saties geen opgave verstrekten. Van de 11 organisaties die een for mulier terugzonden (hier waren 15 verzonden) gaven 5 op, dat het ge bouw waar ze zijn gehuisvest aan de eisen voldoet, 5 waren van mening dat dit gebouw niet aan de eisen voldoet en 1 verstrekte geen opgave. trein gebruik maken, zouden na op heffing van de lijn heel wat meer tijd nodig hebben om naar F tot 32 minuten, die er volgens het spoorboekje nu voor staan. Zelfs met een personenauto zal het in het algemeen niet lukken de afstand van horeca-bedrijven, b.v. de zeilclubs met hun cursussen. Vijftien verenigingen bleken klach ten te hebben over de gebruikte ter reinen of andere wensen dienaangaan de. Ook zijn er vele wensen t.a.v. dou che en kleedgelegenheid e.d. Zie verder pagina 2 I I1 l' l' 1' i wcr.ingcontingent, dat door de minis ter van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening voor 1970 aan Friesland werd toegewezen, over de Friese ge meenten verdeeld. Het betreft hier in totaal 2079 woningen (1658 woning wetwoningen en 421 woningbouwcor- poratiewoningen). Om de produktie van bejaardenwoningen verder aan te moedigen zijn van de toegewezen wo ningen 196 woningwetwoningen en 65 corporatiewoningen speciaal bestemd voor de bouw van zelfstandige woon eenheden voor bejaarden. In Sneek bestaat een schrijnend te kort aan accommodatie voor het jeugd- en jongerenwerk. Er is tevens behoefte aan een centrale ruimte voor cultuur beoefening. Zo luiden enkele conclu sies in de nota over het jeugdwerk in Sneek, welke de raad voor sport recreatie en jeugdwerk dezer dagen heeft uitgebracht. In opdracht van de raad hield commissie zich bezig met het samen stellen van een inventarisatie. De com missie komt tot de volgende samenvat ting: T.a.v. de jeugdorganisaties wordt de aanbeveling gedaan een onderzoek in te stellen naar de behoef te aan het ge ven van kadercursussen voor vrijwil ligers. Opgemerkt wordt dat Sneek bij bepaalde facetten van het jeugd werk een streekfunctie vervult. De activiteiten van de sportvereni gingen worden grotendeels „gerund” door vrijwilligers. Alleen grotere ver enigingen kunnen zich beroepskrach ten veroorloven. Vele sportverenigin gen wensen verbetering t.a.v. de op stallen op sportvelden en inrichting van zalen. Kennelijk bestaat er bij de jonge generatie weinig behoefte om in spe cifieke hobbyclubs hun hobby’s te be oefenen. Voor veel scholieren kan de school club op bepaalde terreinen de plaats innemen van andere met een specifiek doel opgerichte clubs. De speeltuinverenigingen zijn onte vreden over de accommodaties en de betoonde financiële medewerking van de plaatselijke overheid. De heer Baarda verwelkomde een ieder, niet in de laatste plaats de heer F. van den Noord, de nieuwe direkteur van dit bejaardencentrum. Deze laat ste maakte de Sinit-Nicolaasviering in dit tehuis voor het eerst mee. Ook de wethouders Baaijens en Visser de laatste in gezelschap van zijn echtge note waren aanwezig. „Ik ben blij, zo sprak de voorzitter, dat de vrolijke stemming er al bij voorbaat is”. Niet minder blij was hij met het feit dat er momenteel geen ernstige zieken in Cruycebroedershof verblijven. Loven de woorden sprak hij over het perso neel, waarover vrijwel geen klachten hem hadden bereikt „Dit zal in hun Sinterklaascadeaus wel tot uitdrukking komen”. Over het nieuw te bouwen be jaardencentrum merkte hij tot slot op, dat de tekeningen hiervoor reeds klaar zijn. Op het kruispunt van rijksweg 43 met de weg naar Wolsum is gistermid dag de 79-jarige heer R. Kuipers uit Blauwhuis zwaar gewond geraakt toen hij per fiets de rijksweg overstak. De man werd aangereden door een personenauto, bestuurd door de 44-ja- rige vertegenwoordiger C.J. van G. uit Assendelft. De bejaarde man moest met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis worden gebracht. De bestuurder van de auto werd niet ge wond; de wagen licht beschadigd. SPORT Van de 35 formulieren, die aan sportverenigingen waren verzonden, kwamen er 27 terug, nagenoeg alle tak ken van sport omvattend. Een aantal verenigingen doet behalve aan sport nog aan andere activiteiten: clubavon den, spelregelavonden, puzzeltochten. Maar de sport staat toch op de eerste plaats. Vrijwilligers zijn hierbij actief als het gaat om training, begeleiding van jeugdelftallen enz. Alleen grotere verenigingen kunnen zich beroeps krachten veroorloven. Het opgegeven totaal van 6293 leden was als volgt over de leeftijdsgroepen verdeeld: 163 van 0-6 jr.; 853 van 6-12 jr.; 1242 van 12-19 jr.; 986 van 19-25 jr.; 2499 van 25 jr. e.o.; 550 leeftijd onbe kend. Omdat waarschijnlijk veel jon geren lid zijn van meer dan één ver eniging is het aantal werkelijke sport beoefenaren kleiner dan 6293. Alleen de voetbalvereniging „Sneek” blijkt hier over een eigen accommo datie te beschikken. De andere vereni gingen huren ofwel van de gemeente of van schoolverenigingen. Ook komen sommige clubs wel samen in zaaltjes De drukte in de stad overdag en ..„I, .F.. zaak die brengt behalve parkeerproblemen - Fries- voor automobilisten hier en daar land toont zich solidair met het ge- nog andere moeilijkheden met zich j31 ®d dat door de voorgenomen op- mee. Een heleboel mensen komen heffing dreigt nog meer in het iso- op de fiets naar de binnenstad. Als lement te raken dan het al is. Het ze dan een winkel binnengaan is bekend dat het hele Noorden in wordt de fiets op het troittoir ach- verschillende opzichten achterblijft tergelaten. Tot zo ver is er niks aan bij de rest van ons land. Het ge- Je hand. Maar wanneer het enkele bied van de Zuidwesthoek, met uit- tientallen fietsen betreft wordt ’t zondering van Sneek, vertoont t.o. een wanordelijke boel. Voetgangers v. geheel Friesland ook een achter- worden belemmerd en vooral moe- stand. Er ontbreken allerlei voor- ders met kinderwagens ondervin- De staatssecretaris heeft het college van Gedeputeerde Staten uitgenodigd om op 5 januari in Den Haag overleg met hem te plegen over de voorgeno men opheffing van de reizigerslijn SneekStaveren. In verband hiermee hebben Gedepu- teerc’o Staten besloten om op maandag 22 december a.s., ’s middags om half drie (na aankomst van de trein van 13.58 uur) een hearing te houden in het gemeenschapshuis „De Klameare” te Workum. Voor deze hearing zullen verschillende instanties en instellin gen, waaronder de gemeentebesturen uit het betrokken gebied, het streek- orgaan „Sudergoa”, de Provinciale Friese en de Streek-WV, de Provin ciale Waterstaat, de Provinciale Pla nologische Dienst, het ETIF, de Kamer van Koophandel, het departement Sneek van de Mij. voor Nijverheid en Handel, Statenleden, de noordelijke Kamerleden en ook de NS zelf wor den uitgenodigd. Sinterklaas staat nog volop in de wordt gehouden in januari. "i De daar al. weer kerst-sterren, kerstbo- Het postkantoor is morgenavond ton men enz. te zien. Reeds kregen wij wat vroeger dicht dan gewoonlijk een blad op ons bureau, dat al he- op vrijdagavond. Men kan tot 7 uur lernaal in het teken van Kerstfeest terecht (anders half 9). Dit in ver moet de achterstand wel zijn opzichte van b.v. de randstad Hol land. Deze achterstand moet juist een reden temeer zijn spoorlijn te handhaven. Want Zuidwesthoek, maar dan moet er wel wat gedaan worden aan de ver bindingen. Allereerst voor de plaat selijke bevolking, doch ook met het oog op het toerisme in dit unieke naar n dansgelegenheid gaan eerst natuurgebied, de vestiging van fo- een café> waar ze z0’n 8 glazen bier rensen en de jongeren die voor het door het keelgat laten verdwijnen, volgen van voortgezet onderwijs Voor een alcoholvrije chauffeur voor een groot deel op Sneek zijn wordt gezorgd. Is dit alles normaal aangewezen. Al die mensen, die re- niet?” Aldus een vraag in „de gelmatig of zo nu en dan van de Flaput”, het orgaan van de Jonge- rein in Friesland. Aan de leden zo n mooi 1S vau ue lijn uCCi wordt gevraagd hun mening te ge- seum op ons grondgebied. Maan- lodig hebben om van Sneek ven. Boven het stukje staat: Wat is dagmiddag kwamen enkele officie- Staveren te reizen dan de 27 tegenwoordig „normaal”? Wij zou- ren van de onlangs voor de sloop J minuten, die er volgens het den de inzendster er op willen wij- verkochte mijnenveger Sneek in zen, dat de jongens in Sneek al niet Sneek om de scheepsklok en het eens meer naar het café hoeven, wapenschild aan te bieden. De voor- Hier wordt in de jeugdsociëteit „de werpen werden in ontvangst geno- tussen”beide steden binnen die "tijd Meerpaal” straks gelegenheid gege- te rijden. Een bus, die herhaaldelijk ven aan de liefhebbers om bier te stopt onderweg, heeft vrij wat meer drinken. Alcoholvrije chauffeurs tijd nodig. Tot slot, wanneer het de hebben ze niet nodig. Normaal of gende week regering werkelijk ernst is met haar abnormaal, bij de geest van deze grondse” accommodatie van de BB welwillendheid tegenover het Noor- t}jd past het wel. Maar of men met bekijken. Dat is de „bunker” aan de den, dan maakt zij verder geen deze geest blij kan zijn is een ande- Oude Dijk, die in tijd van nood als drukte meer over een verlies van de vraag. commandopost wordt ingericht. De .slechts’ f 744.000, gezien het totale volgende^vergadering van de jgr tekort dat volgens sommige publi- ligt belangstelling, toch zijn er hier en weer moeilijkheden zijn geweest met de overweg in de verbinding Worp Tjaardastraat-Goeman Bor- verkrijgbaar gesiuslaan. Op het station Sneek had men daarvoor als verklaring, dat er maandag een trein noodge- dwongen moest stoppen wegens een Ook op deze plaats verdient het heel klein technisch mankementje, voornemen van staatssecretaris dat na ongeveer een minuut weer Keyzer om de spoorlijn Sneek- verholpen was. Deze trein bleef in workum-Hindeloopen-Koudum die tijd precies in het z.g. aanloop- Molkwerum-Staveren door de N.S. veld staan, met als gevolg dat al die te laten opheffen een woord van tijd (en als je moet wachten duurt scherpe afkeuring. Deze ondermi- een minuut lang) de halve over- nister en de Ned. Spoorwegen mo- wegbomen gesloten bleven voor het gen zich trouwens nog wel goed be- wegverkeer. denken, want als de maatregel doorgaat worden in heel Friesland o mensen tegen de haren in gestre- deze week ook op de koopavonden ken. Het is ook zeker een r” - - - de hele provincie aangaat. Fries- vóor°automobilïsten voor- ders met kinderwagens zieningen die elders als vanzelf- den veel hinder. Deze situatie doet sprekend worden gezien. Hoe groot zich herhaaldelijk voor in de por- 1-.__-4.-_j 1_ “jn ten tiek van V. en D. Misschien zou men voor deze fietsen een plekje aan dé overkant kunnen inruimen, de b.v. waar nu de oliebollenkraam -er staat? Of op de kade langs de Wip znn^beshst nog wel kansen voor de fietsenrekken plaatsen? „Veel jongens van ongeveer 20 jaar en ouder bezoeken alvorens ze

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1