Oudega (FF.) voor f Veel talent op solistenavond Stedelijk Muziekcorps Blier herne’’ aanwinst Dames W ester (qeen familie) namen auto’s in ontvangst Afwasautomaat voor vrijgezel gepensionneerd (veehouder) is, IJLST W YM BRITS ER A DEEL van Kaboutertjes openden kleuterschool nieuwe in en BETALING ABONNEMENTSGELD Officieel Orgaan ■of de gemeenten SNEEK, w 100 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Aanbesteding jachthaven Heeg Ds. A. Mollema (afkomstig van Scharnegoutum) gaat met emeritaat Maandag 15 december 1969 Eerste school van hout gebouwd in deze gemeente Tot 1 jan. a.s. stellen wij onze abonné’s gaarne in de gelegen heid het abonnementsgeld voor het eerste halfjaar 1970 op onze girorekening 850748 (ten name van Sneeker Nieuwsblad) bij te schrijven. Voor de abonné’s in Sneek be draagt het abonnementsgeld 4.per halfjaar en voor de abonné’s, die de krant per post ontvangen, 6.?— per halfjaar. Na 1 jan. wordt met verhoging van incassokosten gedisponeerd. In de dorpen wordt het abon nementsgeld door de agenten geïnd. Bureau GED. POL 6, SNEEK. Zeepost Leerling uit Oudega won prijs in Margriet-wedstrijd 124e jaargang nr. I ROUTINES VERRASSEND ONDERDEEL VUURWERK KLEUTERSCHOOL BELANGRIJK Mej. Wolters was eveneens blij met &ww&$*** Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Dit is de nieuwe christelijke kleuter school „Blier herne” in Oudega (W.), donderdag officieel geopend. (Foto J. van Dijk) Bij de foto: Mevrouw H. Westerde Groot uit Terzool, één van de beide ge lukkige winnaressen van een auto, bij haar prijs de Ford Escort) samen met het bestuur van de Vereniging van Sneker Zakenlieden. (Foto J. Bosma) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager Abonnementsprijs f 4, per half jaar Per post f 6.per halt jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 DANKBAARHEID De heer Esselink, hoofd van de chr. lagere school, sloot daarbij aan door op te merken: ,,’t Contact is groeiende” Namens Dorpsbelangen gaf de heer Martens uiting aan de dankbaarheid voor deze bekroning van het initiatief. Als cadeau bood hij een set speelgoed aan in de vorm van garages met au tootjes. De heer Oord bood een geluk wens aan namens de ouders. De heer J. van der Wal, directeur van gemeen tewerken welke instantie het op zicht had bij de bouw vertelde iets wer is hoorbaar (op hobo) en zicht baar (in hip zwart) gegroeid. Een fij ne solo, waarbij nog ietsje meer ex pressie mogelijk is. Lodie Hordijk maakte met Pa Hordijk een alleraar digst duetje, „Toi et moi” van Brunieau dat opviel door het voortreffelijk sa menspel. 5atj^===j- Sneekar Nieuwsblad is een de blijden. Zij hield een aardige cau serie over het kleuteronderwijs. Nog niet zo lang geleden zei men in de dor pen: wat moeten we hier met een kleuterschool. Er is immers genoeg ruimte voor het kind om te spelen. Maar een kleuterschool hoort er, ook op het platteland, wel degelijk bij. Jammer eigenlijk, dat de lagere school basisonderwijs is geworden. Feitelijk is dat de kleuterschool. Wat de kinde ren op de kleuterschool leren, kan men ze als ouders thuis niet geven, ’t Is be lang "k dat ze omgaan met andere kinderen. Bovendien leren ze er ver schillende dingen: hoe ze hun zintui gen moeten gebruiken en de ontwik keling van hun taalgebruik. Vooral dit laatste is van belang. Zodat de kinde ren zich straks wat vrijer kunnen be wegen. Ze leren er ook omgaan met materiaal en tenslotte is de kleuter school belangrijk voor de overgang naar de lagere school. Dit gebouw lokt uit tot werken. Dat doet ook de naam. Wat wilt u nog meer? zo besloot rpej. Wolters haar met aandacht beluisterde toespraak. SNEEKER NIEUWSBLAD Afgaande op de geleverde prestaties op de zaterdag in Hanenburg gehou den jaarlijkse solistenavond, behoeft ’t Stedelijk Muziekkorps Sneek zich voorlopig nog geen zorgen te maken voor de toekomst. Niet alleen, dat ge renommeerde krachten hun reputatie nog eens ten overvloede waar maak ten, bovendien toonden de jonge „aan komende” muzikanten zoveel talent, dat er ten aanzien van de „opvolging” geen enkel probleem lijkt te bestaan. Er werd meermalen uitstekend gemu siceerd door de jeugdige executanten, die hiermee de opwaartse lijn in hun muzikale prestaties overduidelijk de monstreerden. Als extra element was het solistisch optreden van enkele jeugdige TGP-tamboers ingevoegd, dat kwalitatief bijzonder goed aansloot bij de rest van het programma. Een sprookje in winterse sfeer werd donderdagmiddag in Oudega (W.) opge voerd. De kaboutertjes hebben er goed werk verricht. Gezamenlijk trokken zij aan een lang touw, dat over een katrol werd geleid, de deur open van de nieuwe kleuterschool „Blier herne”. Dat gebeurde nadat burgemeester Van Hout van Wymbritseradeel de naam had onthuld, die tot dan toe onbekend was. Als eer sten namen toen de ca. 40 kleuters, in kabouterpakjes, bezit van hun nieuwe onderkomen. Daarna volgden de genodigden en belangstellenden. Vrijdag vond in het gemeen tehuis van Wymbritseradeel de open bare aanbesteding plaaits van het aan leggen van een jachthaven, het aan leggen van wegen en tegelpaden, het leggen van een riolering, het verwer ken van die vrijkomende grond en het maken/aanbrengen van beschoeiingen, steigerwerk, sleephelling meerpalen en landvesten, het bouwen van een gewapende betonnen brug en kade muur te Heeg. De bouw van het toi- letgebouw annex kantoorruimte was in deze aanbesteding niet begrepen. Er waren 67 bestekken opgevraagd, terwijl door 36 aannemers werd inge schreven. Hoogste inschrijver was N.V. Aan nemersbedrijf J. v. d. Vlies te Slie- drecht met f969.000,en laagste in schrijvers: PI. Roos N.V. te Abbenes f 758.000,fa. C. Nagelhout te Wouds- end f 748.800,fa. D. H. Steneker en Zn. te St. Nicolaasga f739.600, De begroting opgemaakt door de Kon. Ned. Heidemij. beliep een bedrag van f 736.750,Het werk is gegund aan de fa. Steneker te St. Nicolaasga. Hoe grillig is het lot. Daar wor den bijna 300.000 loten verkocht en de beide hoofdprijzen, auto’s, werden ge wonnen door twee dames, die me vrouw Wester heten, geen familie zijn en elkaar voordien niet kenden. Vrij dagmiddag mochten zij elk hun prijs in ontvangst nemen. Ook de heer L. Otter uit Abbega werd in het bezit gesteld van de door hem gewonnen afwasautomaat. tuitingen. Natuurlijk ontbrak de cri- tische noot niet en met name aan in tonatie en dynamiek kan hier en daar nog wel iets verbeterd wprden. Het is nog niet altijd „muziek”, aldus de heer Feenstra, die verder bij de beoorde ling van de tamboers, kundig werd ge assisteerd door de instructeur van TGP, de heer Bergijk. (veehouder) is, en haar zoon, had aan de hand van het Sneeker Nieuwsblad haar loten ge controleerd. Toen ze zich telefonisch meldde ontstond aanvankelijk een (onbenullig) misverstand over twee nullen die op de bulletins wel en op het lot niet voorkwamen vóór het ge tal. Gelukkig werd dit spoedig opge- helderd en mevrouw Wester meldde zich opnieuw nadat de RONO een op roep had omgeroepen. De heer Otter, die in Ijlst werk zaam is bij de schaatsenfaibriek Frisia, had een paar uurtjes vrij gekregen van de baas om de prijs in ontvangst te nemen. Op de vraag of zijn vrouw er mee ingenomen was, luidde zün la- konieke antwoord: „De frou moat ik noch sykje. Mar ik ha nou tominsten wol in moai oanloopke”. Ook hij had het dinsdag ontdekt uit het Sneeker Nieuwsblad In de showroom van garage Ozinga sprak de heer J. Suwijn, voorzitter van de Zakenlieden, een gelukwens tot de prijswinnaars. De heer C. Wes ter bedankte namens dezen en ver bond daaraan een woord van lof voor wat dé Vereniging van Sneeker Za kenlieden allemaal voor de winkeliers doet. Het optreden van die trommelaars vormde overigens een verrassend on derdeel van het zeer gevarieerde pro gramma. Technisch vaak heel knap en beslist geen „gerammel en gebats”, zoals trommelen vaak denigrerend wordt betiteld Douwe Schuhmacher, Piet Bos, Heinrich de Visser, Hanneke Wijnja en niet in de laatste plaats J. Spoelstra (subliem!) demonstreerden op vakkundige wijze, hoe er met 2 stokjes op een strakgespannen vel echt muziek gemaakt kan worden. En om nog even bij de jeugd te blijven, een hoogtepunt was zeker ook het optre den van Wiebren de Wit (fluit) met de Sonate no. 3 van Handel. Een imposante en zeer muzikale vertol king! Zjjn zusje Gerrie had daarvoor al op hetzelfde instrument een voor- drachtstuk van Garribaldi gespeeld en samen had het tweetal een sonate van Telemann uitgevoerd. Gretha Glashou- Adm. SNEEKER NIEUWSBLAD Het schooltje is gesticht door de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Het is het eerste in Wymbritseradeel, dat in z.g. semi-per- manente bouw is uitgevoerd, d.w.z. van hout. Het staat in het centrum van het dorp, niet zo ver van de grote kerk en straks vooral goed te zien van af de nieuwe rondweg, wanneer deze gereed is. Men verzamelde zich op het pleintje voor het gebouw. Voor de hoofdin gang was van hardboard een soort paddestoel gebouwd, geheel in de stijl van het sprookje. De burgemeester had een doos met een aantal letters en zo werd letter voor letter de naam ont huld. „Dat dizze skoalle meiwurkje mei oan de üntjowing fan de bern yn Aldegea oan ’e Brek”, sprak hij. Daar mee was de school officieel geopend. Van binnen is geen verschil te zien met op andere wijze gebouwde scho len. Het ziet er eenvoudig, doch keurig uit. Er is één lokaal, waarin aangepast meubilair en speelgoed voor de kin deren. Verder bevat het gebouwtje ’n ga: g met kapstokken, een kamertje voor het personeel (en bestuur) met keukentje, een hokje voor de centrale verwarming (oliestook) en de „natte afdeling” met w.c.’s, eveneens aange past aan de kleuters. Buiten is een grote zandbak en staan enkele schom mels. Na de bezichtiging hield het bestuur een receptie in „Ons Gebouw”. Hier memoreerde voorzitter F. de Jong wat er allemaal aan de totstandkoming van de school is voorafgegaan. Het initiatief is voortgekomen uit Dorpsbelangen. Het waren de heren E. A. Oord en meester H. Esselink. die de zaak verder op gang brachten. Toen nam de bestaande schoolvereniging het werk over. De inspectrice van het kleuteronderwijs in Friesland, mej. S. Wolters uit Leeuwarden, verleende haar medewerking en ook bij de ge meente vond men ’n goed gehoor. Ver schillende mensen zorgden ervoor dat de vereiste waarborgsom er kwam. En de kerkvoogdij van de hervormde ge meente stelde „Ons Gebouw” beschik baar. In 1967 ontstonden de plannen, in november 1968 begon de school. EERST WAT HUIVERIG Door de classis Bedum van de Gere formeerde Kerken in Nederland is met inoang van morgen, 16 december, om gezondheidsreden vervroegd emeri taat verleend aan ds. A. Mollema, geestelijk verzorger van „Het Zonne huis” te Zuidhom in de provincie Gro ningen. Het organisatorisch schoonheidsfout je (een overladen programma, dat te laat eindigde), maar dat gelukkig ook doo- het bestuur zelf, bij monde van voorzitter C. Hordijk is onderkend, heeft geen afbreuk kunnen doen aan de kwaliteit van het gebodene. Er viel op muzikaal gebied veel te genieten. De heer A. Feenstra, die de jury vorm de en na afloop van elk optreden, di rect een mondelinge beoordeling gaf, was dan ook niet karig met zijn lof- Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms „Alkes” (19-12); Australië: ms „Saarland” (15-12); ms „Taronga” (18-12); Brazilië: ms „Al kes” (19-12); Canada: ms „Beavermon- do” (18-12); Chili: ms „Cd de Pereira” (16-12); Indonesië: ms „Darmstadt” (15-12); Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Uganda” (19-12); Ned. Antillen: ms „Neptunus” (16-12); Nieuw-Zee- land: ms „Mirrabooka” (18-12); Suri name: ms „Oranje Nassau” (17-12); Verenigde Staten van Amerika: ms „Mosel Express” (15-12); ms „Atlan tic. Star” (18-12); Z.-Afrika (Rep.) m. i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Batu” (17-12). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Opvallend goed was ook de solo van H. de Jong (tuba), terwijl het vuur werk van de heren H. Silvius en F. v. d. Berg met „Vrije Geluiden” (niet van de VPRO) een daverend applaus opleverde! Hoogtepunt vormde evenwel het op treden van Sj. de Boer op sopraan- sax, die op waarlijk magistrale wijze de Sonate in bes van Cimaroza uit voerde. Hulde! Het talrijke publiek stak zijn waardering niet onder stoe len of banken, in welke hulde ook de heer Jepkema als pianist-begeleider terecht betrokken werd. De heer Hordijk, die o.m. wethouder Visser, dirigent Valkema en echtge note en vele vrienden en bekenden van het Stedelijke had begroet, deel de in zijn openingswoord mee, dat er door gebrek aan financiën helaas geen klokkenspel kon warden aangeschaft. Lang hebben de aanwezigen overigens niet om deze mededeling getreurd. Onder enorme toejuichingen werd de voorzitter door de heer Bergijk ge- interumpeerd met de verheugende me dedeling, dat het klokkenspel er, dank zij een gul gebaar van een bedrijf hier ter stede, tóch komt. Een vorste lijk gebaar, dat door het Stedelijke op hoge prijs wordt gesteld, en dat de muzikale prestaties, waarvan zaterdag avond zo’n voortreffelijke indruk werd gekregen, zeker nog zal stimuleren. Jan van der Veer. En dan de routiné’s van het korps. Och, de kwaliteiten van ’n Kees Hor dijk en Jan Rosier zijn al zo vaak be zongen. Het glanzend uitgevoerd duet „Concertino” van L. F. Herman kon de gevestigde reputatie alleen nog maar bevestigen, evenals dit trouwens het geval was bij het duet van Rosier met N. Silvius. Heel mooi! Uitstekend was ook het duo W. Feldman (weer terug in ’t nest) en G. Visser, met het Clarinetconcert van W. A. Mozart. Er waren meer clarinettisten, die enigs zins nerveus het „schavot” beklom men, al werden ze dan ook niet wei nig gesterkt door de troostrijke woor den van aalmoezenier Klasema in zijn „toestand”. A. Zuidema vertolkte op keurige wijze het Aria Concert in Es van Stamitz en L. Rosier bracht van dezelfde componist het 3e clarinet con cert. Bij het geestige nummertje „The Joker” viel de fraaie toon op van S. H. Visser (trombone) en naamgenoot Jan Visser stond weer als een rots in de branding met de grote bas om zijn gespierde nek, op indrukwekkende wij ze „Thema con Var.” van Jos Haydn te vertolken. De drie prijswinnaars werden door het bestuur van de Vereniging van Sneker Zakenlieden ontvangen in res taurant Piso. Vandaar ging men naar de naastgelegen showroom van garage bedrijf Ozinga, waar de beide auto’s en het apparaat stonden tentoonge steld. De vierde prijswinnaar, de heer D. ten Dam alhier, had het door hem gewonnen kleurentelevisietoestel reeds in bezit. De vijfde was nog steeds niet bekend. Het bankstel wacht nog op de bezitter van lot nr. 7791. Mevrouw R. Wester-v. d. Velde uit Sneek en mevrouw H. Wester-de Groot uit Terzool zijn de gelukkige bezit sters van resp, een Opel Kadett en een Ford Escort. Het spreekt vanzelf dat beide dames even achter het stuur van hun auto’s plaatsnamen. Maar de ze eerste keer zal tevens wel de laat ste geweest zijn, daar geen van bei den de rijkunst machtig is. Met het oog op hun leeftijden de Sneker mevrouw is al achter in de 70 en de ander dicht bij de 65 zien ze ervan af om nog autorijden te leren. Wat er met de auto’s gaat gebeuren is dan ook nog even de vraag. De Sne ker mevrouw heeft genoeg „beppe- sizzers” om haar te rijden; daarente gen speelt in Terzool mede een rol, dat van het gezin van mevrouw Wes ter geen kan autorijden. Beide auto’s zullen wel hetzelfde lot ondergaan. Natuurlijk kwamen de lotgevallen van de drie prijswinnaars even ter sprake. Na de heer Ten Dam was de Sneker mevrouw Wester de eerste die zich had gemeld. Een buurvrouw, die de stad in was geweest, had de num mers op een kladje geschreven. Toen mevrouw Wester ontdekte dat haar lot het goede nummer had, belde zij voor de zekerheid nog eerst haar zoon, de heer C. Wester. Deze controleerde ook even het nummer. De mededeling „beppe sil autoride” verwekte veel vreugde in zijn gezin. Mevrouw Wes ter: „Ik hearde se troch de tillefoan wol juichen”. Zelf bleef ze er nogal kalm onder. De andere mevrouw Wester, vrijdag in gezelschap van haar man, die reeds Gerrie Wassenaar uit Oudega (W.), leerling van de zesde klas van de la gere school, behaalde een eerste prijs in een handenarbeidwedstrijd van „Margriet”. De prijs bestond uit een stereo pick-up, welke haar werd toe- ^esituurcL Auke Mollema werd op 2 juni 1907 te Medemblik geboren en is evenals zijn vrouw afkomstig van Scharne goutum. Hij bezocht eerst het gerefor meerd gymnasium te Huizum bij Leeu warden en studeerde vervolgens aan de theologische hogeschool van de Ge reformeerde Kerken in Nederland te Kampen, waar hij op 17 februari 1933 zijn kandidaatsexamen aflegde. De heer Mollema werd op 1 december 1935 door nu wijlen ds. C. M. Huizin ga, toen nog predikant van de Gere formeerde Kerk van Scharnegoutum, bevestigd als predikant van de Gere formeerde Kerk van Oosterwolde. Op 24 nov. 1946 verwisselde ds. Molle ma deze kerk met die van Nieuw Bui- nen, vanwaar hii op 27 september 1953 naar Thesinge vertrok. Sinds 1 okto ber 1965 was ds. Mollema geestelijk verzorger van „Het Zonnehuis” in Zuidhom in de provincie Groningen. Het is nog niet bekend wanneer ds. Mollema afscheid zal nemen als gees telijk verzorger van „Het Zonnehuis”' te Zuidhorn. Het ligt in zijn bedoeling om na zijn emeritaat althans voorlopig te Zuidhorn te blijven wonen. Gecombineerde uitaave «an NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en over de totstandkoming, bouwkundig gezien. „Dizze skoalle wie foar üs ek hwat nijs”, zei hij. Maar er was een goede samenwerking tussen opzichter Postma en de aannemer. De school is gebouwd door fa. Van der Meer uit Drogeham, welk bedrijf dit soort scholen kant en klaar (pre fabricated) levert. Het schilderwerk werd door Van der Meer uit Harkema- Opeinde uitgevoerd. De NNRI te Sneek zorgde voor de centrale verwarming en fa. Metz, eveneens Sneek, voor de stoffering. De elektriciteit werd aange legd door fa. Laagland te Drogeham. Als laatste sprak mej. R. Hempenius, kleuteronderwijs, ook uit naam van „haar” kleuters: „We zijn enorm blij met onze eigen school”. Burgemeester Van Hout wees er op, dat Oudega deze school in wel heel korte tijd (ruim 2 jaar) heeft gekre gen. Doorgaans zijn er 2 problemen: de urgentieverklaring en de vaste fi nanciering. Het bestuur zag het zwerk drijven en daarom koos het voor een semi-permanente school. Daar was het gemeentebestuur eerst wat huiverig voor. Het zou de eerste zijn in de ge meente. B. en w. gingen daarom op onderzoek uit en bekeken verschillen de van dit soort scholen. „It foei üs mei”, aldus de burgemeester. „Nou kinne wy it bislüt fan it bistjür priiz- gje. Sa is ek it gemeentebistjür bliid mei de bliden”. Want het onderwijs is ook voor de lokale overheid voorwerp van voort durende zorg. In deze gemeente begint het er nu aardig op te lijken. In 1958 ontstond de eerste kleuterschool in Jutrijp-Hommerts. Daarna volgden Oppenhuizen-Uitwellingerga, Wouds- end, Nijland en Scharnegoutum. Thans is in Blauwhuis een school in aanbouw en er bestaan plannen voor Gauw en IJsbrechtum.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1