voor Schuhmachers Meubel en Nieuw bejaardentehuis Heeg voor 66 bejaarden Voor duizenden guldens aan poetslappen verbrand bij Boso I Timmerfabriek geteisterd door hevige brand WYMBRITSERADEEL IJLST waterpoorf-krabbels I i I Bk in 1 (Ff Officieel Orgaan van en Schade loopt in de honderdduizenden guldens Dicht bij ’t centrum met uitzicht over ’t Var t de gemeenten S N E E K, w A Donderdag 18 dec. 1969 101 DRUFKOUTS NIEUWSBLAD i Inbreker Spar-winkel in Limburg aangehouden Man uit Blauwhuis aan verwondingen overleden Groene Kruis Oudega (W.) had slecht bezochte ledenvergadering Hel Sneelor Nieuwsblad k een oecombtneerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Keet bij chr. in.t.s. totaal uitgebrand 124e jaargang nr. Tweede-Kamercommissie houdt ook hearing over spoorlijnen i i J 'Tl i I f' SNEEKER NIEUWSBLAD (Foto Jan Bosma) enorme «MS I tegen brandschade verzekerd. de handen vol aan de bestrijding van de brand. é&ssssö Heeg zal binnen afzienbare tijd een fraai bejaardentehuis rijker worden, dat plaats biedt aan 66 mensen die verzorging behoeven. In totaal zal het huis evenwel 77 bedden tellen; nog 8 voor inwonende personeelsleden en drie voor ütfanhüzers”. De genoemde 66 is dan wel het maximum, want daarbij zijn begrepen de 7 bedden op de ziekenafdeling. Blijven dus over 59 bedden, waarvan er 12 in tweepersoonskamers en 47 in éénpersoonskamers zullen staan. Hiervoor zullen de verpleegprijzen resp. f 510,en f 760,per maand bedragen. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Het Leger dies Heils verrichtte goed werk door de spuiters een kopje kof fie aan te bieden. Veel stadgenoten, opgeschrikt door de enorme rooikwol- ken, hadden zich inmiddels al naar de plaats des onheils gespoed. Ook burge meester Rasterhoff was aanwezig. Het verkeer werd via de IJlsterkade en de Frieswijkstraat omgeleid, omdat brand weerwagens en slangen aan de voor zijde de doorgang van de Lemmerweg belemmerde. Maandagavond hield „Het Groene Kruis” een ledenvergadering in „Ons Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties lager Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6.per half jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Het gaat de gebroeders Schuhmacher, die zeven jaar geleden de meubel en timmerfabriek van hun vader overnamen, niet voor de wind. Werden ze al eerder geconfronteerd met brand in hun zaak, gistermorgen maakten op nieuw de vlammen zich meester van het grootste deel van dit bedrijf. De gehele opslagruimte voor hout, de werkplaats, alsmede de machines (gedeel- voor- van Een houten schaftkeet van de BAM, de Bataafsche Aannemingsmaatschap- pij is dinsdagmorgen omstreeks zeven uur totaal uitgebrand. De vermoede lijke oorzaak is het oververhit raken van een oliekachel, die in de keet stond. De schaftkeet stond bij de christe lijke middelbare technische school in het uitbreidingsplan Tinga (Lemmer- weg-west). Hier was personeel van de aannemingsmaatschappij aan het werk. De brandweer heeft niet kunnen ver hoeden, dat de keet, enkele werkbroe ken en wat oud meubilair verloren gingen. De 79-jarige heer Ridzerd Kuipers uit Blauwhuis, die op 3 december zwaar gewond raakte bij het overste ken van rijksweg 43 op het kruispunt met de weg naar Wolsum, is dinsdag avond om half zes in het Sneker zie kenhuis overleden. De bejaarde man stak onverwachts met zijn fiets de drukke rijksweg over en werd toen aangereden door een personenauto, be stuurd door een inwoner van Assen delft. slagen in een loods van de C.V. Boso, dochteronderneming van Lankhorst Touwfabrieken, aan de Prinsengracht, zijn dinsdagavond in vlammen opge gaan. De brand is om ongeveer zeven uur ’s avonds uitgebroken in de op slagruimte, en heeft naar schatting ’n schade aangericht, die de f 100.000, sterk benadert. Er is enige deining ontstaan omtrent de bouw van bejaardentehuizen, aldus burgemeester Van Hout aan het begin van de bijeenkomst maandagmiddag in de raadzaal van Wymbritseradeel, wel ke belegd was om de plannen aan de raad voor te leggen. Architect J. Grunstra had de opdracht gekregen tot het maken van een schetsplan. De ze middag was hij gevraagd dit nader tcte lichten. Er is uitgegaan van een tehuis met 50 tot 70 bedden in de premiesector. Daarbij is rekening gehouden met het feit dat Heeg temidden van het water land een gevoelig silhouet heeft. Van daar dat gekozen is voor een laag ge bouw met pannen-dak. Er is één ver dieping. Het tehuis is gedacht ten zuid oosten van het centrum van het dorp, aan het Var met uitzicht over het water en het Eiland. „Je moet de men sen niet wegstoppen in een hoekje”, aldus de heer Grunstra. Daarom is de plaats dicht bij ’t centrum gekozen. In de directe omgeving is de bouw van een 14-tal bejaardenwoningen moge lijk (dat beïnvloedt de gemiddelde grondprijs ten goede). De bewoners hiervan kunnen de maaltijden betrek ken van de keuken van het tehuis en ook anderszins delen in de verzorging. Dat er een tendens is om zo lang mo ge1 "k zelfstandig te blijven zal het te huis voornamelijk bewoners krijgen die verzorging nodig hebben. Meestal zijn dat eenlingen. Vandaar dat de éénpersoonskamers het talrijkst zijn. De kamers komen aan één kant van eer lange gang. De bewoners krijgen uitzicht naar de kant van Hommerts. Een kijkje op de ijsbaan, zoals die er woensdagmiddag bij lag. De jeugd tot 12 jaar maakte gretig gebruik van deze mogelijkheid om te schaat sen. Zoals bekend hebben school gaande kinderen overdag vrije toe gang op de ijsbaan. De achtergevel van de loods, waar de brand vrij hardnekkig was, Stortte in, terwijl ook die ene zijkant er ge deeltelijk aan moest geloven. Alleen de linkerzijde van het gebouw (van de weg af gezien) bleef overeind staan, maar de schade hieraan is ook vrij groot Na de brand vertoonde het ge heel van binnen een grote ravage. De aanwezige voorraad hout ging totaal in de vlammen op en ook de machines hebben grote schade opgelopen. Het woonhuis is voor lange tijd onbewoon baar geworden de naar het houtzaagsel overgespron gen vonken uit een kachelpijp werden genoemd.Vast staat dat de brand, die er als gevolg hiervan ontstond, zich snel kon uitbreiden doordat er enkele ruiten sprongen. Hierdoor kon ’t vuur lucht (zuurstof) krijgen, De brand is ontstaan in de machineafdeling, die midden in het gebouw is en verspreid de zich toen snel. Terstond werd de brandweer ge waarschuwd en ging men ook met eigen materiaal te werk. De brand weerlieden gebruikten al het mogelijke en aanwezige materiaal, twee hoge en evenveel lagedrukspuiten. Zowel voor, achter als aan de rechter zijkant (van de weg af gezien) werd er ge spoten. De vlammen hadden ondertus sen al over de gehele lengte van het gebouw hout in lichterlaaie gezet en het gevaar bestond, dat ook het aan grenzende en onder hetzalfde dak staande woonhuis vlam zou vatten. Dit werd evenwel zo goed mogelijk door de brandweermannen voorkomen. Om nog even bij de ijsbaan te blijven, deze ziet er in zijn nieuwe vorm keurig uit. De baan is veel ruimer geworden en nu geschikt voor langebaanwedstrijden. Ook de verlichting laat weinig te wensen over. Er is reeds ’n ruime parkeer- welkom. Hij zei het jammer te vinden, dat het aantal aanwezigen zo kléin was, maar niettemin hoopte hij op een goede avond. Het jaarverslag en de notulen werden onder dankzegging goedgekeurd en daarna kwam uit het verslag van de penningmeester naar voren, dat er een saldo van ongeveer f 41 is. De heer A. Valkema zei na mens de kascommissie, dat de boeken in orde waren bevonden. Nadat de wijkverpleegster had ge zegd, dat het een druk jaar was ge weest, werden ter afwisseling enkele films vertoond. Ook was er wat te zien van de feestelijkheden in het afgelo pen jaar in Oudega (W.), zoals de opening van de kleuterschool. Van de nabiigelegen dorpen Gaastmeer en Heeg werd ook het een en ander ver toond. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer J. Abma als voorzitter werd herkozen en de plaats van mevr. H. Haanstra werd ingeno men door mevr. G. de Jong-Baarda. De zuster vertoonde nog enkele filmp jes en werd na afloop hiervoor be dankt door de voorzitter. De rond vraag leverde niets op en tot slot dank te de voorzitter het scheidende be stuurslid mevrouw Haanstra voor haar werk. Het bestuur wees er nog eens op, dat een ieder vanaf 18 jaar per soonlijk lid dient te zijn. Alle goede- Gebouw” te Oudega (W.). De heer J. I ren in het magazijn dienen bij gebruik A. Abma, voorzitter, heette een ieder 1 goed te worden behandeld. Door de politie te Amstenrade (Lim burg) is dinsdag de 37-jarige T.v.d.B., afkomstig uit Leeuwarden, aangehou den. Hij werd al enige dagen na de in braak in de Spar-winkel aan de Fries wijkstraat waarbij een bedrag van f 40,en voor ongeveer f 200 aan ze gels werd gestolen als de vermoede lijke dader beschouwd, maar was sindsdien zwervend. Deze inbraak werd in de nacht van 31 oktober op 1 november gepleegd. V.d.B. is ’n goede bekende van de politie. Hij wordt bo vendien verdacht van een aantal in braken in hoofdzaak in ’t zuiden van het land gedurende de afgelopen maanden gepleegd. De nablussing nam praktisch die he le middag in beslag. De totale schade, waarbij ook de bedrijfschade, wordt Aan de achterkant van het bedrijf van fa. Schumacher hadden de brandweer- geraamd op 4 a 5 ton. Het bedrijf was De ingang van het tehuis komt aan de kant van het dorp. Het gebouw telt vier vleugels, drie voor de bejaarden, één voor het perso neel, met de ziekenafdeling. Dat perso neel woont dan boven, terwijl in deze vleugel op de begane grond autoboxen zijn gepland, ruimte voor de tuinman, washok, transformator, fietsenstalling enz. Op de begane grond komt een grote recreatiezaal (bijna 200 m2), terwijl op de verdieping nog een z.g. bezinnings- ruimte is gedacht (voor godsdienst oefeningen enz.). Verder is er centraal sanitair, een keuken enz. De bewoners ontvangen hun maal- tiiden in hun eigen woonkamer. De persoonlijke vrijheid is z< het grootst. Met het oog op het bewaren van etens- 'aren is voorgesteld in elke wooneen heid een koelkast aan te brengen. Dike wooneenheid heeft een breedte van bijna 4 m en een diepte van ruim 4 m (oppervlakte ca. 15 m2). De men sen krijgen hun eigen z.g. „natte cel”, waarin w.c., douche en wastafel. Daar naast is er een portaaltje met aan recht. In de woonkamer zal een op- klapbed komen. Verschillende raadsleden spraken zich uit voor dit plan. Op details werd door de heer Grunstra nog nader inge gaan. Zo werd bekend dat de kosten zijn begroot op bijna f 3 miljoen (f 2.946.000) in totaal. Per bed is dat ongeveer f 28.000. Door het bouwen in de premiesector is men aan bepaalde afmetingen gebonden. Had men geko zen voor de vrije sector, dan zou de verpleegprijs ongeveer f 100 per maand duurder zijn. Omtrent de oorzaak van deze brand tast men nog in het duister, maar ge dacht wordt aan zelfontbranding van de poetslappen, hetgeen mogelijk is. grijpen van de bedrijfsbrandweer, Door het vrijwel onmiddellijk in grijpen van de bedrijfsbrandweer, mensen van de avondploeg en de snel aanwezige Sneker brandweer kreeg het vuur geen kans over te slaan naar de werkplaats. Deze bevindt zich vlak naast de opslagplaats en heeft veel waterschade opgelopen. De loods is nagenoeg geheel uitgebrand en van de talrijke poetslappen is zo goed als niets over. Men schat de schade op een ton. Evenals in de nacht volgend op de Vele duizenden poetslappen, opge- brand, is het personeel ook gistermor- gen nog geruime tijd bezig geweest met het naar buiten brengen van de poetslappen, die doordrenkt waren met bluswater. Doordat de lappen bleven doorbroei en namen de blussingswerkzaamheden nogal wat tijd in beslag, maar na ruim een uur was men het vuur meester. Andere fabrieksgebouwen van Lank horst Touwfabrieken N.V. en de om liggende huizen aan de Prinsengracht hebben door het snelle optreden van de brandweerlieden geen schade opge lopen. de parallelweg naar deze plaats ge reed zal zijn, is alweer een grote stap naar de voltooiing gemaakt. De ijsclub Sneek heeft plannen vol gend jaar een begin te laten ma ken met het aanbrengen van toi letten, kleedgelegenheid, samen vattend de accommodatie. Tot zo lang zal men zich nog wat moeten behelpen met de noodoplossingen, die men heeft gevonden in gemeen- tewagens. Een kniesoor, die daarom thuisblijft. Per slot van rekening gaat het op de ijsbaan in de eerste plaats om de mogelijkheid van het schaatsen. En deze is nu volop aan wezig. recreatie, aldus schreef de heer Tuinstra maandag in onze krant in een ingezonden stuk. Tegen een dergelijke benadering van die pro blematiek van de Zuidwesthoek moet men toch, dachten wij, be zwaar maken. In de eerste plaats wordt hier een tegenstelling gesug gereerd die er niet is: men kan nL heel goed de natuur willen be schermen en ook nog progressief zijn. Wat dat laatste dan ook moge zijn. Een strijd tussen, laat ons maar zeggen behoudende mensen en durfals 'die het zoeken in nieuwe ideeën moeten we evenwel niet hebben. Men zal, en dat is ook wel uit het rapport van Sudergoa ge bleken, het moeten zoeken in een ruimtelijke ordening, waarbij zo wel zorg voor het landschap als ’t scheppen van werkgelegenheid in plaats en als de toegangsweg van cursussen. De ene is een navigatie- op staan. Maandagavond kwam dit cursus, bedoeld voor die leden, die ook nog even ter sprake in het Po op ruimere wateren varen (willen), lifiek Trefpunt. Iemand in de zaal zal bij voldoende belangstel- we in Friesland geen grote indus- telijk) werden deze keer door een vlammenzee verwoest. Slechts het pand en de lakafdelingen bleven gespaard. Het aangrenzende woonhuis de heer Tj. Schuhmacher ondervond eveneens brand-, maar vooral water schade. Volgende week is het maar een teresse voor deze lessen hebben dit korte werkweek. Bovendien moet voor 25 december a.s. bij het secre- er met vier vrije dagen in het voor- tariaat, Meidoornlaan 1, op te ge- ii x -1-wor- ven. den. Dat is de reden dat de winkels in Sneek maandag en dinsdag tot 9 uur ’s avonds open zijn. Ook de morgen- en middagsluiting komt de ze dagen te vervallen. Ook de vaste commissie voor Ver keer en Waterstaat uit de Twéede Ka mer gaat een „hearing” houden over de voorgenomen opheffing van enkele onrendabele spoorlijnen. Uit een be richt in de Nederlandse Staatscourant blijkt, dat organisatie, instellingen en personen, die opmerkingen zouden willen maken omtrent de opheffing van onrendabele spoorlijnen, daartoe de gelegenheid zullen hebben op dins dag 27 januari 1970 vanaf drie uur ’s middags in het gebouw van de Tweede Kamer. Men moet zich wel vóór 13 januari opgeven bij de assistent-grif- fier van de Kamercommissie, drs. A. J. B. Hubert, p.a. Binnenhof la, ’s- Gravenhage. Tegelijk met deze opga ve dient een beknopte samenvatting te worden ingeleverd van het te houden betoog, zo mogelijk in 40-voud. Men krijgt daarna bericht omtrent het tijd stip, waarop men wordt verwacht. Een enorme grijsgrauwe rookont- bij deze brand is men niet zeker over wikkeling ontstond er toen om onge- de oorzaak. Kortsluiting in de bedra- veer negen uur de brand uitbrak. Ook ding of mogelijk daaraan voorafgaan- Vorige week vrijdag werd er op sommige plaatsen in de stad al ge schaatst. Ook zaterdagmiddag zag men de jeugd hier en daar bezig. i - Voor het eerst in dit seizoen kon heel wat ingeslagen gebruik gemaakt worden van de aanzienlijk verbeterde ijsbaan. De men6 achtte ÊhetS sterk ^noe ^oor k<Wnt de‘ A1s men zich afvraagt wat er kinderen tot 12 jaar. De toeloop ze da®en te vervallen. gaat gebeuren in de Zuidwesthoek, evenwel was zo groot dat men de dan is het niet denkbeeldig, dat ouderen niet meer kon tegenhou- bier een strijd zal ontstaan tussen den. Al spoedig kwam er water op In onze moderne maatschappij nataurbeschermers en progressie- het ijs en vertoonde de baan veel hebben bepaalde oude heidense yen- die mogelijkheden zien in een barsten. De toestand van het ijs liet gebruiken het nog steeds kunnen aanpak op het gebied der domweg, niet toe? Menjieeft bodige,, verkwittende, maar’vooral Een enkeling scheen dit 'niet te Fond de“ jaarwïss"eïing.“ Gelukkig x viv» av. z-i rC n 11 nnri zx-F TxrilzJr* V» zx.4- xi/xt" Jit O’ 1 i n begrijpen. 'Deze reed rustig zijn sommige ïnwonëts'*'de "laatste ---- - - dreigd werd dat hij niet meer op de ijsbaan zou worden toegelaten stap te hij van het ijs. Zoiets zou eigen lijk niet mogen voorkomen. Het bestuur van de K.Z.V. Sneek’ stelt, voordat het ’t winterprogram- ma gaat vaststellen, een onderzoek in naar de mogelijke belangstel- o ling bij de leden voor een tweetal daartoe aangewezen gebieden cursus, bedoeld voor die leden, die ook nog even ter sprake in het Po- to i Lll-L Z-1 Z._ Onze stadgenoot de heer G. Wierd- verkondigde als zijn mening, sma Z L_ Z - L - ling deze cursus in de eerste twee trieën moeten komen. Laten we het maanden van het volgend jaar hou- mooi ruim en rustig houden. Wel, den. Ih totaal 8 avonden van onge- daar zou men oppervlakkig gezien veer 2 uur. Voor leden, die eige- het wel m-ee eens kunnen zijn. Maar naar zijn van een motorboot of zeil- de consequentie is dat een heleboel jacht met hulpmotor, heeft men jongelui dan noodgedwongen hun plannen voor een cursus „Pech on- werk buiten onze provincie moeten derweg”, gericht op de sCheepsmo- zoeken. En de recreatie dan? Och, toren. Deze door de heer J. H. daar moet men met het oog op de Sprokkereef te Bergum te houden werkgelegenheid niet veel van ver- oursus omvat vier lessen (’s avonds) wachten. Voor een gezonde econo- van elk ongeveer anderhalf uur. mische ontwikkeling is het gewoon Het bestuur verzoekt leden, die in- nodig om meer te industrialiseren. moderne maatschappij oude heidense de aanwezigheid van grotere men- volhouden. Zoals het dwaze, deze toen oök van het ijs gehaald, gevaarlijke gebruik "van* “vuur werk Een enkeling scheen dit niet te rond de jaarwisseling. Gelukkig is kunnen begrijpen of wilde het niet dit in Sneek verboden. Toch hebben - c— uv luavoit! W6- rondjes verderven pas toen_er_ge- ken ontplofbare voorwerpen aan- geschaft. De politie heeft ons ver zocht er op te wijzen, dat het niet alleen volgens de Algemene Politie verordening (APV) verboden is de ze tot ontploffing te brengen, maar ook om ze bij zich te hebben en/of af te leveren. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1