Sneek van nu vuilstortplaats inrichten Voorstel tot nieuwe begrafenisrechten Vijf personeelsleden werden door Flach gehuldigd i ii IJLST WY M BRITS ER A DEEL I en van water) MEDEDELING woensdag 24 december woensdag 31 december Nederland verloor interland tegen Noren met klein verschil Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Bedrijf van G. Andringa Osingahuizen op televisie Brandalarm in Ijlst toch ^tor*n?s^enst gemeente bedrijven (gas en water) li 124e jaargang no. 102 Maandag 22 dec. 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Schaatsen En plaatselijke erkende ffasinstallateurs Begin van brand in schuurtje onder Ijlst Eervol ontslag voor P. de Boer als directeur Wouda’s Meelfabriek Vrouwen in Heeg hielden gezamenlijke kerstviering Twadde Krystdei yn Turns estaf etteriderij Schitterende prestatie van Jappie van Dijk op de 5000 m K «O SNEEKER NIEUWSBLA r MEER INGEKOMEN STUKKEN TlIIIinf TITTTf f f TITITUlf I!f Fff t tlf we u al- Ook het nummer van donderdag 1 januari komt een dag eerder, nl. op Gedeputeerde Staten zijn teruggeko men op hun weigering een vergunning te verlenen voor het oprichten van een stortplaats voor huisvuil in Sneek. Zij hebben meegedeeld dat de gevraagde vergunning voorwaardelijk is verleend tot 1 januari 1973. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De vijf jubilarissen met hun echtge notes v.l.n.r. I. Pool, Th. Sterk, J. Stel ling sma, G. Jonkman en J. Confurius. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager Abonnementsprijs f 4,— per half jaar Per post f 6.per hall )aar Giro 85 07 48 t.n.v Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Bij de offsetdrukkerij Flach N.V. aan de Leeuwarderweg schijnen jubilea een jaarlijkse traditie te worden. Waren er vorig jaar niet minder dan drie, nu hield men receptie voor maar liefst vijf personeelsleden. Dit gebeurde zaterdagmiddag in hotel Hanenburg, waar de collega’s de receptie tot een gezellig samenzijn maakten, dat tot laat in de avond voortduurde. Het offi ciële gedeelte met toespraken en het uitreiken van cadeaus was ’s middags. Veel personeelsleden de zaal leek voor deze gelegenheid te klein bo den de vijf jubilarissen hun gelukwensen aan. Dit waren (de volgorde is willekeurig) de heer J. Confurius, die na 42 dienstjaren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nam, dan de heer J. Stellings ma, die het 40-jarig jubileum vierde en om dezelfde reden afscheid nam en voorts de heren Th. Sterk en G. Jonkmans, die eveneens hun 40-jarig jubi- ■jven. En last but not j t zitten, maar thans het I In verband met de Kerstdagen verschijnt het Sneeker Nieuwsblad van donderdag 25 december één dag eerder, dus op leum vierden, maar nog enige jaren aan de zaa’: least, de heer 1. Pool, die er al 27 dienstjaren op l, uitgestelde 25-jarig jubileum vierde. Op de jongste algemene vergadering van aandeelhouders van N. J. Wouda’s Meelfabriek N.V., gehouden op 8 de cember j.l. te ’s-Hertogenbosch, werd aan de heer P. de Boer, directeur der vennootschap als zodanig eervol ont slag verleend onder dankzegging voor de langdurige en zeer bekwame waar neming van zijn functie. Tevens wer den met ingang van 1 januari 1970 de beren P. Bakker en ir. S. de Boer be noemd tot adjunct-directeur der N.V. De directie van de gehele groep der Verenigde Mengvoederfabrieken Koudjjs N.V., waarvan Wouda’s Meel fabriek sinds 1966 deel uitmaakt wordt thans gevoerd door de heren ir. U. Kuipers te Sneek en drs. P. den Hol lander te Vlijmen. Tegen de verwachting in heeft Ne derland de landen-schaatswedstrijd te gen de Noren met gering verschil (280- 264 punten) verloren. Dit uitstekende resultaat van de Nederlanders - de af gelopen twee jaar kregen zij gevoelige klappen was te danken aan hun veel betere sprint. Schenk reed de 500 meter in 41.25 en Verkerk in 41.62. U-iiJ' Het Sneekar Nieuwsblad is een aecombtneerde uitqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en In dit nummer worden de nieuw jaarswensen opgenomen. Adver tenties voor beide nummers zien wij gaarne zo spoedig mogelijk te gemoet. Op de dag van verschij ning kan men uiterlijk tot 11 uur nog advertenties opgeven. bij de NV zal werken. Ook mevrouw Jonkmans werd in de dank betrokken. De heer Stellingsma heeft op 22 juli van dit jaar de zaak al verlaten, maar het officiële afscheid werd nu gehou den. Op die dag, zo sprak de heer Flach, hebben we reeds veel anekdo tes over u te horen gekregen. Hij bracht hem dank voor zijn inzicht en doorzettingsvermogen. Goed, er was wel eens een meningsverschil met de heer Flach sr., maar dat was dan de volgende dag al weer vergeten. U eiste veel van u zelf en van anderen. Met uw heengaan verliezen we een stukje van de goede oude tijd, zo besloot de heer Flach. Een bizonder woord van welkom richtte hij daarna tot burgemeester Rasterhoff, die vervolgens de jubila rissen toesprak. Hij dook even in het verleden en herinnerde aan de gewel dige ontwikkeling en de vele veran deringen in de afgelopen 40 jaar. De sociale omstandigheden zijn aanzien lijk verbeterd en we maken thans een welvaart mee, die we niet hadden ver wacht. Hij zag dit als een feest, niet zozeer om de 40 jaar arbeid bij de zelf de zaak, als wel uit een oogpunt van de menselijke aspecten. De onder scheidingen die jullie straks in ont vangst gaan nemen moet je zien als een uiting van erkentelijkheid voor de In Rauwerd kon men vrijdagmiddag een bruidspaar letterlijk in de „huwe- lijl.sboot” zien stappen. Het waren Wijbe Geertsma en Hiske Mariens die op deze wijze de korte afstand van het huis van de bruid naar het gemeente huis af legden. Hu is het niet mogelijk die afstand te varen (dat zou vanwege de vorst ook haast niet gekund hebben). Daarom werd de raceboot op een trailer geplaatst en zo naar het gemeenten is gereden. Wijbe Geertsma is 23 jaar en bedrijfsleider in Leeuwarden. Hij zit in de botenhandel. Zijn bruid is even oud en van beroep winkelbediende te Rauwerd. Wijbe had vroeger al eens gezegd: ,Jk trouw m een race boot”. De familie zorgde ervoor dat deze uitspraak bewaarheid werd. Woensdag kwamen de gereformeer de, hervormde en katholieke vrouwen organisaties weer bijeen voor hun ge zamenlijke kerstviering. Als presiden te fungeerde dit jaar mevr. M. Pie- tersma-van der Werf. Allereerst ging zij voor in meditatie over het hunke ren van de mensheid naar de komst van Christus de Vredevorst. Schriftle zing, declamatie en liederen wisselden in de hierop volgende liturgie elkaar af. De avond werd besloten met de op voering van een kerstspel o.l.v. mevr. Griffioen. Het liet zien hoe Maria door haar aanvaarden van het moederschap van de Messias mikpunt van roddel en kwaadsprekerij geworden is. Haar geestelijke grootheid zorgt ervoor dat zij haar geestelijke adel niet verliest. De avond is buitengewoon geslaagd, mede doordat de zaal tot de laatste plaats bezet was. In Noordwijkerhout slaagde voor het diploma ziekenverpleging B onze stadgenoot de heer Th. Silvius. B. en w. doen de Sneker raad een voorstel tot het opnieuw vaststellen van de verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten. De bestaande verordening dateert van 1960. Daaruit is als vaststaand wel naar voren gekomen, dat de exploita tie van de algemene begraafplaats een voortdurend stijgend tekort te zien geeft. Er bestaat dan ook aanleiding de min of meer willekeurige verschillen tussen de tarieven voor het oude en het nieuwe gedeelte van de begraaf- plaast in zekere mate te laten verval len. B. en w. hebben laten berekenen dat de begraafplaat tot 1981 gebruikt kan worden, in plaats van tot 1975, zo als in 1960 was bereke,nd. Dat is de re den dat er ’n geheel nieuwe exploitatie- opzet gemaakt moest worden. Voor de jaren 1970 tot en met 1981 moet nog in de dekking van de kapitaalslasten worden voorzien tot een bedrag van f 89.540,Voorgesteld wordt de vol gende nieuwe tarieven vast te stel len voor de uitgifte van nog beschik bare grafruimten: 37 familiegraven a f 750,20 blijvende graven a f 400, 108 huurgraven voor 50 jaar a f 200, 397 huurgraven voor 15 jaar a f 75, 40 graven voor onvermogenden a f 75,44 kindergraven (7-12 jaar) a f 25,1 kindergraf (0-7 jaar) a f 15, Totaal 647 graven- Tevens wordt voorgesteld de rech ten voor het gebruik van graven op het oude gedeelte vanaf 1970 even- In samenwerking toet plaatselijke erkende gas- en waterleidinginstalla- teurs is een storingsmeldingsdienst in het leven geroepen, waardoor naast de reeds bestaande storingsdienst van het gas- en waterleidingbedrijf thans ook de storingsdienst van de plaatselijk erkende installateurs te hulp kan wor den geroepen voor het verhelpen van storingen aan verwarmingstoestellen tijdens de weekenden. Door het storingsnummer (05150- 3758) van de gemeentebedrijven te bellen wordt men verbonden met een bandopname-apparaat, dat eerst mee deelt op welk telefoonnummer een technisch ambtenaar van de gemeen tebedrijven te bereiken is en vervol gens het telefoonnummer van de er kende installateur, die in het betref fende weekeinde de storingsdienst ver zorgt. De kosten voor het verrichten van de storingsdiensten van de erkende in stallateurs zullen in de regel contant dienen te worden betaald aan de be treffende monteur op basis van onder staande tarieven: voorrij-kosten f 7,50, uurloon incl. btw f 15,waarbij de eventueel te gebruiken onderdelen apart zullen warden berekend. In de plaatselijke bladen zal voort aan het storingsnummer van de ge meentebedrijven worden opgenomen in de rubriek weekenddienst onder het hoofd storingsdienst gas-water Sneek. Voor Ard Schenk werd deze inter land een volledig succes. Door op de eerste dag de 3.000 meter te winnen in een gezien de omstandigheden prach tige tijd van 4.28.8 stond hij toen al op de eerste plaats in het algemeen klassement, een plaats die hij op de tweede dag met veel bravour zou ver dedigen. Op de 1500 meter werd hij nL vierde met een tijd van 2.16.0 en op de 5000 meter derde met 8.04.7. Door dat Fomaess op deze afstand een tijd maakte van 8.06.4 eindigde de lange Noord-Hollander zelfs voor de wereld kampioen aan de top van het klasse ment. Een andere prettige verrassing was het rijden van Jappie van Dijk uit Ruigahuizen, die nog slechts vier sei zoenen op de schaats staat en 'de eer ste lessen kreeg van Klaas Visser uit IJlst. Vooral op de 5.000 meter lever de de 25-jarige Fries een geweldige prestatie door op deze afstand een tijd te maken van 8.04.3, waarmee hij zich sneller toonde dan de wereldkampioen Fornaess en Ard Schenk. Alleen de Noor Guttormsen was met een tijd van 8.02.5 sneller. De overige tijden van Van Dijk waren: 500 m 43.58, 1500 m 2.21.1, 3000 m 4.35.6. In het alg. klassement eindigde hij daardoor op de achtste plaats. 40 jaren, waarin jullie je beste krach ten aan dit bedrijf hebt gegeven. Als eerste werd de heer Stellingsma, oud gemeenteraadslid, vervolgens de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau opgespeld. Daarna ontvingen de heren Jonkmans en Sterk eenzelfde medaille in brons. De daarbij gepaard gaande gelukwen sen gingen vergezeld van een applaus van de aanwezigen. Ook de heer Flach deelde in de gelukwensen. De directeur sprak nog over de 27 jaar, waarin de heer Pool bij de zaak heeft gewerkt. Na een wat aarzelende start heeft u zich ontwikkeld tot een goede offsetdrukker. De wijze waarop u uw werk heeft gedaan was voor treffelijk en daar hebben wjj veel waardering voor. De heer Pool werd nog namens de Mij. van Nijverheid en Handel toege sproken door de heer A. Tromp, waar na de overhandiging van een diploma en legpenning volgde. De heer Flach ging daarna nog even in op het afscheid van de heer Confu rius. U was een man vol energie en met grote zelfstandigheid. Al uw col lega’s hebben dat in de achter ons lig gende jaren mogen ondervinden. Als lithograaf bent u in het bedrijf geko men, waarna u 2 jaar als ontwerper werd .uitgeleend’. Na de oorlog werkte u als offsetdrukker en werkvoorbe reider en overal waar u geplaatst werd maakte u zich waar. De heer Flach hoopte dat dit geen definitief afscheid van de heren Stellingsma en Confurius zou zijn. Beide heren ont vingen als afscheidscadeau een enve lop met inhoud terwijl de dames een bloemetje kregen. Ook ceremonie meester M. Steegstra richtte zich na mens het personeel nog even tot de twee scheidende medewerkers en bood de heer Stellingsma een schildersuit- rusting aan en de heren Jonkmans, Sterk en Pool een scheerapparaat. De heer P. Jaasma sprak namens de Chr. Grafische Bond, afd. Sneek. Hij zei o.m. dat mannen als Stellingsma, Jonkmans en Sterk de beste krachten van hun leven aan Flach hebben ge geven. Tot slot sprak de heer Confu rius nog een dankwoord. De jubilaris sen moesten hierna natuurlijk nog vele handen drukken, maar hiermee was het feest nog niet afgelopen. Na een diner was er nog een feestavond, waarbij cabaretgroep „Bagatel” de aanwezigen nog enige prettige uurtjes bezorgde. De iisklub Turns hold sneontojoun har jiergearkomste. Der wierne 16 le den opkomd mei it bistjür. It jierfor- slach fan de skriuwer wie goed yn oarder, yn de boeken fan de skathal- der koene gjin fouten foun wurde. Foar de bistjürsforkiezing wie de hear J. Schaap óftredend. Mar hy waerd op ’e nij keazen en naem syn bineaming wer oan. Foar de vakature M. Mein- dersma is de hear L. Altena keazen. De óftredende karmasters P. Suier- veld, J. Spoelman en Y. Seffinga waer- den ek wer mei mearderheit fan stam men op ’e nij ynhierd. Doe folge de bispreking fan de hurd- riderijen. Moandeitomiddei (hjoed) soe de earste wêze foar bern oant 13 jier ta. Bern fanóf 13 jier de jouns op ’e forljochte baen en op Twadde Kryst dei in estafetteriderij foar froulju en manlju. Alles fansels „ijs en weder dienende”. In ütstel om 20 sint by de kontribüs- je to dwaen foar it opheljen fan de kwitansjes waerd troch de gearkomste goedkard. Der wie in forlotting mei in weardebon. Dy is woun troch de hea- ren J. Schaap en P. Hoogma. Foar de rounfrage wie net folie mear to bi- praeten. De filmploeg van Hier en Nu is op bezoek geweest bij de onderneming van G. Andringa te Osingahuizen. Het karakteristieke van de twee bedrijven, die daarin worden uitgeoefend, had hiertoe geleid. De heer Andringa runt namelijk een kleine veehouderij en een levensmiddelenbedrjjf tegelijk. Voor dit laatste wordt hij sedert enige ja ren bijgestaan door zijn dochter Ma rianne. Eén dezer dagen zal men voor de NCRV in Hier en Nu de heer Andringa en zijn dochter zien verschijnen. Gistermorgen is een houten schot in een schuurtje bij de boerderij van de heer O. Schilstra aan de Lemmerweg in brand geraakt. De brandweer van IJlst moest er aan te pas komen. De schade is echter gering. De heer Schilstra woont in de laatste boerderij vóór de Sudexgoweg aan de Lemmerweg (van Sneek af gerekend), net in de gemeente IJlst. Hij pleegt ’s zondags met zijn auto op familiebe zoek in IJlst te gaan. Dat zou ook gis termorgen. Hij startte zijn Volkswagen die in het schuurtje met de achterkant tegen het schot aan stond en liet eerst de motor goed warm draaien. Toen reed hij weg. Na een uurtje kwam hij terug en bemerkte dat het houten schot in brand stond. Vermoedelijk doordat de uitlaten er tegenaan waren gekomen. De vrouw des huizes had niets bemerkt. Het lukte de heer Schil stra uitbreiding van het vuur te voor komen en de brandweer deed de rest. Het mag buiten koud zijn en guur en we kunnen nog zo gezellig thuis zitten, als de sirene in IJlst zich laat horen is elk onmiddellijk op pad om te zien wat er aan de hand is. Dit ta fereeltje speelde zich dinsdagavond j.L om ruim 7 uur af, toen uit het ketel huis van de fabriek van de N.V. Woud- stra rook en ook vlammen zichtbaar waren. De heer Coehootrm, werkzaam op het kantoor van de N.V., fietste op dat ogenblik de ingang van het ge bouwencomplex voorbij en zag wat er gaande was. Onmiddellijk waarschuw de hij de naestwonende werknemer de heer Mast en samen gingen ze met ieder een br andblusapparaat het vuur bestrijden. Dit lukte slechts ten dele, vandaar dat de sirene in werking werd gesteld. In de kortst mogelijke tijd was de brandspuit aanwezig, die met nog twee blusapparaten en een straal wa ter het vuur heel gauw gedoofd had. Voor het bedrijf was van veel belang dat de ketel die de kantoren en werk plaatsen verwarmt, onaangetast is ge bleven. De oorzaak is kortsluiting. Reeds in de namiddag had één van de werknemers opgemerkt dat het 'er rook naar schroeiende rubber, doch daar verder geen aandacht aan geschonken. Verzekering dekt de schade. eens te heffen overeenkomstig boven genoemde tarieven. Tenslotte wordt voorgesteld het ta rief van de rechten voor het begraven te herzien. Voorgesteld wordt: voor familiegrafruimten f240,voor blij vende grafruimten f 200,huurgra ven voor 50 jaar f 160,huurgraven voor 15 jaar f 130,graven voor on vermogenden f70,kindergraven (7- 12 jaar) f 60,en kindergraven (0-7 jaar) f 50, Voor de eerstvolgende raadsverga dering, die volgende week dinsdag wordt gehouden, zijn nog enkele inge komen stukken het vermelden waard. Zo ligt er een schrijven van de com missaris der koningin, waarin deze me dedeling doet van het K.B., waarbij aan burgemeester Rasterhoff op zijn verzoek m.i.v. 1 mei 1970 eervol ont slag is verleend als burgemeester van Sneek, met dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten als zo danig bewezen. De heer A. Toornstra vraagt ontslag als onderwijzer aan de Sperkhem- school. Voorgesteld wordt dit eervol te verlenen. De heer S. Boschma heeft een schrij ven aan de raad gericht inzake de ver hoging van de tarieven voor de reini gingsrechten. Voorgesteld wordt: adressant te berichten dat niet aan diens verzoek kan worden voldaan, aangezien het wettelijk niet is toege staan als maatstaf voor de heffing van reinigingsrechten van op het inkomen der belastingplichtingen gebaseerde gegevens gebruik te maken. Voor de benoeming van een ambte naar van de burgerlijke stand wordt door b. en w. aanbevolen mej. J. van der Leij, adjunct-commies A ter se cretarie. Dat betekent dat Sneek nu onder be paalde voorwaarden in de komende periode van drie jaar uitvoering kan geven aan het nieuwe plan om het huisvuil te begraven. Dit nieuwe plan omvat het graven van 1,50-1,80 m diepe sleuven van on geveer 15 m breed. Daarin wordt dan het huisvuil gestort in twee lagen, elk ter dikte van 2 m. Tussen de lagen vuil komt een laag zand en het geheel wordt ook weer afgedekt met zand. Voor de inrichting van een dergelijk terrein had de gemeente vergunning nodig van het provinciaal bestuur. De ze werd aanvankelijk geweigerd, om dat naar de mening van G.S. het land- schap ontsierd zou worden. In hun schrijven aan het Sneker ge meentebestuur wordt thans meege deeld, dat G.S. na hernieuwde lezing van het verzoek van burgemeester en wethouders de vergunning hebben verleend, zonder nadere motivering. B. en w. delen nog mee, dat ze over deze aangelegenheid binnenkort nadere vocrstellen zullen doen. gedragen. Als collega hebben tijd bizonder gewaardeerd. Zich daarna richtend tot de heer Jonkmans, zei hij dat deze een heel andere figuur is. Hem prees de heer Flach om zijn handigheid en nauw keurigheid. U mocht er altijd graag even uit en daarom werd uw beroep tenslotte chauffeur. Ook tot de heer Jonkmans sprak de heer Flach woor den van dank en hij hoopte dat de ju bilaris de komende vijf jaar nog in goede gezondheid en met veel plezier De jubilarissen hadden met hun echtgenotes voor in de zaal plaatsge nomen, toen de heer M. Steegstra, die zich voortreffelijk van zijn taak als ceremoniemeester kweet, de bijeen komst opende en onmiddellijk daarop het woord gaf aan de heer G. W. Flach, technisch directeur van de N.V. Deze begon met op te merken, dat op 18 december 1904 ergens in Nederland twee babies werden geboren. Hij be doelde hiermee de heren Confurius en Stellingsma, die thans op de zelfde dag afscheid namen van het bedrijf. De heren Jonkmans en Sterk traden resp. op 29 oktober en 25 november 1929 in dienst en de heer Pool op 12 oktober 1942. De heer Flach verheugde zich over de grote belangstelling bij dit feest en wilde beginnen met het zware geschut, nl. met de jubilarissen met de meeste dienstjaren. Deze drie de heer Confurius had al eerder dit feit gevierd hebben in deze spanne tijds, ’n half mensenleven of meer, tal van veranderingen in het bedrijf meege maakt. Veel collega’s zagen ze komen en gaan en ook hun persoonlijke om standigheden veranderden. De heer Sterk, geboren in 1905, is de jongste van de drie. Theunis hield er niet van op de voorgrond te treden maar we zijn u, aldus directeur Flach, veel dank verschuldigd voor de wijze waarop u uw werk altijd hebt verricht, waartoe ook uw echtgenote het hare heeft bij- E -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1