WOENSDAG 14 JANUARI i J Verscheidene toertochten mogelijk rond Sneek FIP komt op foar bilangen yn eigen gea IJLST W Y M BRITS ER A DE EL waterpoort-krabbels van Maar blijf voorzichtig - is nog open Bevolking Prinses Matgrietkanaal i, A en EXTRA VERSPREIDING SNEEKER NIEUWSBLAD STERK VERGROTE OPLAAG Aanvoer Sneker veemarkt liep in 1969 wat terug SNEEK: 601 MENSEN ERBIJ IN 1969 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Wymbritseradeel verminderde met 78 in ’69 Workumer jongelui hielden protestmars in Sneek 1 2 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Singelsma hold propagandapraetsje yn P.T. Zoals gebruikelijk wordt dit nummer weer in een In de N.O.-polder: Creil, Espel, Rutten, Bant. Wij zien uw opdrachten voor dit nummer gaarne zo spoedig mo gelijk tegemoet, opdat aan de opmaak en uitvoering van uw annonce extra aandacht kan worden besteed. huis-aan-huis in de Zuidwesthoek van Friesland en in een uitge strekt gebied van de Noord-Oostpolder verspreid. Naast de nor male verspreiding in de gemeenten Sneek, Wymbritseradeel, IJlst en enkele dorpen in Rauwerderhem en Baarderadeel, om vat deze extra verspreiding de volgende plaatsen: In de Zuidwesthoek: Sloten, Balk, Harich, Rijs, Wijckel, Sondel, Oudemirdum, Nijemirdum, Hemelum, Bakhuizen en nieuwbouw Lemmer. In verband met de HALFJAARLIJKSE OPRUIMING, welke donderdag 15 januari as. begint wordt ons blad van deze datum verschoven naar l' l’ Honden die schapen op joegen af gemaakt Donderdag 8 januari 1970 Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 4 Tonnema neemt terrein met hal van Nirota over Pater uit Brazilië spreekt in OJC-dienst Uitbreiding materialen berging Sneker Sporthal gaat f 28.970 kosten 12<>e jaargang nr. Het is me het kwakkelwintertje wel. Dan weer vorst dat het knapt, dan weer dooi en sneeuw. Het ijs op de buitenwateren is dan ook beslist onbetrouwbaar; behalve waar de ijswegencentra- les voor banen hebben gezorgd. De jeugd in de Lemmerweg-wijk (west) maakt zich hierover geen zorgen. Die heeft een gegaran deerd veilige ijsbaan gevonden opeen braakliggend terrein aan het Kaatsland. Hoewel er zich hier in de herfst al waterplas sen hadden gevormd, werd het pas echt een ijsbaan na de dooi van vorige week vrijdag. Het water kon daar toen niet weg. Het afgelopen weekeind genoten tientallen kinderen van deze on verwachte kans. Sommigen kunnen in huis al hun schaatsen on derbinden, even de straat over en rijden maar. Ook gistermiddag was het ip deze mini-kunstijsbaan een drukte van belang, zoals blijkt uit de foto. I 1 1 In „Dit is Friesland”, het toeris- genblad van de afdeling Sneek. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 I I l' j I I l' I I l' l' I I I i I I I I I I I I* I I 1 I i l' la l I l Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS achter deze via de Broeresloot K Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsad verten ti es lager Abonnementsprijs t 4, per half laar Per post f 6.— per hall jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad De loslopende honden, die in het weekeinde na Kerstmis in Ypecolsga achter de schapen van veehouder T. Stoffelsma aanjoegen, zijn op last van de politie af gemaakt. Wij meldden reeds, dat de drie hon den, die acht schapen te pakken kre- Vergeleken bij 1968 liep de aanvoer van vee op de Sneker veemarkt het afgelopen jaar iets terug. Het totale verschil bedroeg 3833 stuks. Hierbij dient echter opgemerkt te worden dat 1968 1 marktdag meer telde. De laatste marktdag in ’68 niet meegerekend zou het verschil 1620 zijn. Gespecificeerd was de aanvoer vorig jaar als volgt: Runderen (waaronder vette) 6115 (7144); nuchtere kalveren 46893 (45026); vette- en graskalveren 187 (253); schapen 53887 (58154); lam meren 8450 (8280); varkens en biggen 1430 (1854); bokken en geiten 1183 (1265); paarden 1 (3). De tussen haak jes staande getallen hebben betrekking op 1968. Hieruit blijkt dus dat alleen de aanvoer van nuchtere kalveren en lammeren groter was dan in 1968. Ver der is het opvallend dat het aantal aangevoerde runderen sterk terugliep en dat de schapen-aanvoer eveneens een flinke daling heeft ondergaan. SNEEKER NIEUWSBLAD De IJWC (ijswegencentrale) in het gebied Sneek, Wymbritseradeel en IJlst is volop in actie om rond Sneek banen te maken, zodat het publiek schaats-toertochten kan maken. Aan verschillende banen wordt gewerkt' andere zijn al een paar dagen in ge bruik. Ieder wordt aangeraden zich beslist niet buiten de banen te bege ven. Ook blijft de uiterste voorzich tigheid geboden bij de bruggen. tuele opheffing van de spoorlijn Sneek Staveren. De teksten op de span doeken: „Weg met Keijzer, Jan Sikkes is wijzer” en „Sneek let op uw saek”, duiden er echter op dat er meer dan alleen de eventuele opheffing achter zat. De Workumer jongelui wilden nl. op deze wijze hun bijval betuigen aan de reclame-acties van Jan Sikkes, die in een huis-aan-huis-krant in Workum ieder de terugbetaling van het spoor kaartje beloofde bij aankoop voor een bepaald bedrag. Tevens werd de actie voor het behoud van de spoorlijn krachtig gesteund in deze reclame- krant. Voorts is men in Workum een beetje ontevreden over Sneek. Verschillende Workumers hebben de indruk dat men in Sneek niet genoeg meeprotesteert tegen opheffing van de spoorlijn. Om de Snekers wat op te porren waren de jongelui vanmorgen gekomen. Vanuit Sneek kan men verschillende kanten op. Het is b.v. mogelijk om langs de Zeilstraat (het Eiland) op te binden en dan via de Domp over de Sneker Oudvaart naar Rauwerd te rijden. De Zwette is ook goed be rijdbaar, evenals de Franekervaart. Met de Woudvaart was men van morgen nog bezig. Hier is een moge lijkheid om naar de Brekken te rijden, dan via de Leijensloot naar Oppen- Het inwonertal van de gemeente Sneek is in 1969 met 601 toegenomen tot 26.243 per 1 januari 1970. Er was zowel een geboorteoverschot als een vestigingsoverschot. Op 1 januari 1969 waren 25.642 in woners (12.569 mannen en 13.073 vrou wen) geregistreerd. Dit aantal ver meerderde door geboorte met 593 (296 en 297) en verminderde door overlij den met 236 (116 en 120). Het verschil is het geboorteoverschot, dat 357 (180 en 177) bedraagt. Er vestigden zich in de loop van het jaar 1664 (799 en 865) mensen en er vertrokken 1420 (671 en 749), zodat het vestigingsoverschot 244 (128 en 116) bedroeg. De totale vermeerdering van 601 bestaat uit 308 mannen en 293 vrouwen; het eind-totaal van 26.243 uit 12.877 mannen en 13.366 vrouwen. I Ja, daar zijn we dan weer met onze vaste rubriek in het nieuwe jaar. De drukte met de feestdagen speelde ons vorige week een beetje parten, zodat het toen bij een foto met alleen onderschrift is gebleven. Vandaag gaan we weer op de oude voet voort met allerlei kleine, zo mogelijk aardige nieuwtjes, achter grondinformatie en indien nodig commentaar. Wat b.v. te zeggen van de bijna negen miljoen gulden, die rond de jaarwisseling is verdonder- jaagd aan vuurwerk. Ieder moet maar doen met zijn geld wat hem of haar het beste dunkt. Maar het blijft een feit dat die negen mil joen beter besteed hadden kunnen worden. Er hadden b.v. mensen mee geholpen kunnen worden. Zo zijn er wel meer zaken op te noemen, waar je altijd maar weer over kunt schrijven. Want gegarand.eerd, vol gend jaar wordt het bedrag van negen miljoen wel overschreden. Opnieuw komen er dan commenta ren in de pers. Wanneer we voor het samenstellen van onze ru briek „Uit het verleden” de oude kranten uit 1920 doorlezen, komen we stukjes tegen die vandaag ge schreven hadden kunnen zijn. Pre diker schreef het al: Er is niets nieuws onder de zon. Uithuilen en opnieuw beginnen, zong Wim Kan een aantal jaren geleden. Misschien dat er mensen zijn die aan het begin van een nieuw jaar denken dat de wereld zal veranderen. Vergeet het maar. Alles gaat op de oude voet voort. Tenminste, als men niet iets over heeft voor de verandering. Als men denkt dat deze vanzelf zal komen. Zo is het niet; er worden offers van ons gevraagd om deze planeet be ter leefbaar te maken. Vrede en ge rechtigheid komen er niet als we niet bereid zijn tot deze offers. De altijd actieve Verainen „Grön- nen”, die de Groningers-om-utens verenigt, houdt a.s. zaterdag weer een „veziede”. Geen veurjoars- of noajoarsveziede, maar een nijjoars- veziede. Deze wordt gehouden in Aere Perennius, ’s avonds 8 uur. De toneelgroep van de Groninger ver eniging „Grunneger Sproak” uit Drachten zal het blijspel „Volledig pension” van Barth Veenstra over het voetlicht brengen. Dit is een oorspronkelijk Drents stuk, maar het is overgezet in het Gronings. Het Politiek Trefpunt krijgt nog steeds veel belangstelling. De ini tiatiefnemers kunnen tevreden zijn, dat dit zo is aangeslagen in Sneek. De eerstvolgende keer is de PPR De FNP hat har hope festige op 'e regio, it eigen gea. Dat neamt men re gionalisme. It bistjür fan sa’n regio (streek) moat fan Onderop, troch de ynwenners seis dien wurde. Omt men party saken net allinnich oan kin, si- ket men gearwurking mei oare regio’s en foarmet in soarte fan federaesje. Dat is it federalisme. De FNP stiet in federale steatsynrjochting foar. It wie de hear J. B. Singelsma, stea- telid fan de FNP, dy’t moandeitojoun yn it Politiek Trefpunt yn ’e bar „De Lichtboei” foar in fiks oantal minsken wiidweidich ütlein hwat de FNP nou kr wol. Nei in koart ynliedend wurdtsje fan de hear H. A. Scholten (fan de PPR, dy’t oankomme moandei de joun yn it PT forsoarget), de ienige Hollansk- prater dizze joun, Itoe de sprekker fan wal stekke. Hy bigoun mei hwat fan ’e eftergrounen fan de Frysk Nasjo- nale Partij, dy’t yn 1966 foar it earst meidie oan ’e forkiezingen foar de Steaten en yn forskate gemeenten foar de gemeenterieden. Sawntüzen mins ken woene dat de FNP fortsjintwur- dige wie”. Dochs waerd net sa lang lyn de FNP noch in partij fan negativisten neamd. Fansels wie de hear Singelsma it dêr net mei iens. Hwat triuwt nou dy FNP’ers? De FNP wol bést solidair wêze mei dyjingen dy’t mei plannen komme dêr ’t men efter stean kin. Mar de kearn is, dat yn de steatsfoarm sa’t dy nou is yn üs keninkryk, faken- tiids de regionale bilangen forhüddoe- ke vzurde. „Wy binne nou dwaende mei it polityk bewust meitsjen fan ’e Friezen”. Dat moat dan fanüt it re gionalisme. De ryksoerheit moat in helper wêze by saken dy’t de grinzen fan ’e regionale wurksumheit to buten gean. De FNP wol in tsjinwicht biede tsjin de massafikaesje. Dat is it foarportael foar fassisme of kommunisme. Dêrom is de FNP ek tsjin forstêddeliking. It giet om de lytse mienskippen. „Wy ha der gjin forlet fan dat Ljouwert in mini-Haechje wurdt”. Us hiele kultuer moat sjoen wurde yn syn totaliteit. De hear Singelsma warskóge foar „abstrahearring”, hwer- by b.g. libbene mienskippen redusear- re wurde ta deade getallen. Spesja- listen bisjogge fakentiids mar ien kant fan de seak. Lykas mei de reboelje om de Burgumermar-sintrale. Binne hjir wol alle fasetten oan bar west? De FNP hat yn de ófroune jierren fral omtinken jown oan de demokra- sy. Foarbyld: doe ’t de konsintraesje fan de wetterskippen oan ’e oarder wie, is steld dat ek de miening fan de yngelanden meispylje moat. Wy wolle gjin slogans, sa sei de hear Singelsma, mar de minsken troch redenaesje oer- tsjüge. Dêrby kin de parse fan ynfloed wêze op it bioardieljen fan de FNP. ’t Vrije Volk swijt üs dea, yn it Friesch Dagblad krije wy ek net altyd ge- nóch oandacht, de Ljouwerter Krante nimt it measte noch op, sa sei de hear Singelsma. Hy frege him óf hoe ’t it komt dat de measte stimmers op de FNP üt ’e greidhoeke komme en dat der üt ’e „peryfery” fan Fryslan folie minder oanhang komt. Yllustrearre mei aerdige anekdoates lei er üt, dat de Friezen net allinne in emosjonéel folk binne, mar ek in folk fan ydéalisten. Dochs is de FNP mar let üntstien, as men sjocht nei oare lannen, lykas lerlan, Skotlan, Fleande- ren ensfh. Dêr binne al sünt lang fan dizze federalistyske biwegings. Hoewol der in goede bilangstelling wie foar dizze joun, kaem der nei it propagandaforhael fan de hear Singel sma net botte folie réaksje. De posysje fan it Frysk kaem efkes oan ’e oarder. In man üt ’e seal wiisde op ’e reboelje yn it literaire formidden (om it tyd- skrift Trotwaer). Doe kamen de Tsjükemar-plannen yn ’t petear. De hear Singelsma foun dat men better fêsthalde koe oan de „Structuurschets voor het merenge- bi~J”, yn sté fan de „wylde plannen” fan de hear Zorab. Hy tocht dat dit in spultsje wêze soe foar de „happy few”. Men moat bitinke dat it wettergebiet ien fan üs nasjonale rykdommen is. Efkes kaem der mear libben yn ’e brouwerij doe ’t frege waerd hoe ’t de hear Singelsma tocht oer it kapitalis me. Mar men wie it der net rjucht oer iens hwat .dêr under forstien wurde moast. Ut de seal waerd der op wiisd dat der ek minsken binne dy’t graech yn ’e Tsjükemar wenje wolle. De FNP is foar it bihald fan lytse mienskippen; mar moatte wy tsjin heuch en meuch alle ienmans-skoaltsjes yn ’e lytse doarpen yn stan halde? Singelsma: Der komt fansels in grins dat it net mear kin. Mar der binne plakken, as men dêr de skoallen op- doeke soe, soe ’t doarp hielendal for- dwine. Men moat net al to pessimis- tysk wêze, hwant der is in biweging fan de stêd nei it doarp ta. De Snitser S. Cnossen kaem hast oan ’e ein ek wer nei foaren en frege: Hwat ha’ wy de stêdsman to sizzen? De hear Singelsma antwurdde: Hwat greater de stêd, hwat minder de mins- ke him bikroadet om syn meiminske. De FNP is fan bitinken dat elke hüs- halding in iensgesins-wenning ha moat. Wy moatte nei in nijere stêddebouw, sünder flats. De boargers moatte mear yn it bistjür fan de stêd bitrutsen wur de. Boomsma, Sneek f 30.537,- Vries, Hypolythushoef f Het aantal inwoners van de gemeen te Wymbritseradeel daalde in 1969 met 78. Het bedroeg per 1 januari 1970 10.642. De daling is het gevolg van het feit dat het vertrekoverschot groter is dan het geboorte-overschot. Het jaar 1969 werd ingegaan met 10.720 inwoners (5493 mannen en 5227 vrouwen). Er werden 138 jongetjes en 116 meisjes geboren, samen 254 kinde ren. Er stierven 51 mannen en 37 vrouwen, samen 88. Zodat het ge boorte-overschot 166 (87 en 79) be droeg. Niet minder dan 593 mensen (279 en 314) verlieten de gemeente. Er kwa men nog wel 349 (165 en 184) nieuwe inwoners in, maar dat kon niet ver hinderen dat het vertrekoverschot 244 (114 en 130) bedroeg. Dit is 78 (27 en 51) meer dan het geboorte-overschot. Het eind-totaal per 1 januari j.l. be staat uit 5466 mannen en 5176 vrou wen. In het gemeentehuis van Wymbrit seradeel werden in 1969 99 Huwelijken voltrokken. Het aantal ingeschreven echtscheidingen bedraagt 3. De bedrijfshal van Nirota met ter rein is in totaal ongeveer 4000 m2 groot. Het terrein sluit mooi aan op het bestaande complex van Tonnema. Het is bestemd voor eventuele uitbrei ding van de fabriek van pepermunt en suikerwaren. De reden dat Nirota dit gaat verko pen is gelegen in de plannen voor de bouw van een geheel nieuwe hal. De bestaande hal is te laag voor de fabri cage van de tanks. Bovendien vinden er tot nu toe oneconomische transpor ten plaats tussen Nirota en Woudstra’s machinefabriek aan de Oppenhuizer- weg. In de nieuwe hal kan de fabri cage geconcentreerd worden. Het is nog niet te zeggen wanneer met de bouw hiervan begonnen wordt. Direc teur Woudstra dacht dat de nieuwe hal voor de toekomst een uitbreiding van de werkgelegenheid tot gevolg zou kunnen hebben. Maar men kampt thans al met een personeelstekort. Er kunnen een man of tien bij, aldus de heer Woudstra. Zondagavond a.s. zal er een bijzon dere interkerkelijke jeugddienst wor den gehouden in de Ichthuskerk. Dan zal de Nederlandse pater Paulo Telle- gen, die werkzaam is in Brazilië, spre ken over dit Zuidamerikaanse land waar de tegenstellingen tussen rijk en arm bijzonder groot zijn. Vele priesters, o.w. bisschoppen, kiezen nu echter de zijde van de ar men, met als gevolg dat verschillende van hen gevangen worden genomen en gefolterd. De dienst zal het motto dragen: „Kerk voor de wereld”. In samenwerking met de O.J.C.-dienst- kommissie zal ds. Mondt de liturgie verzorgen. Na de dienst zal er gelegenheid zijn om een kopje koffie te drinken. Daar na zal pater Tellegen nog rijn prachti ge dia’s laten zien over Brazilië. Het is zeker de moeite waard deze pater, werkzaam in het oecumenisch werk, te ontmoeten. De dienst begint om 19.00 uur. De direkteur van gemeentewerken Sneek heeft namens b. en w. vanmor gen het maken van een uitbreiding voor materialenberging bij de Sneker Sporthal aanbesteed. Er waren in to taal 16 inschrijvers, van wie de fa. G. Hoekstra te St. Nicolaasga het objekt kreeg toegewezen. Zijn inschrijving bedroeg f 28.970,btw f 3476,En kele andere inschrijvers: fa. A. Giete- ma, Langweer f 29.368,fa. Gebr. (Foto J. Bosma) aan de beurt voor het verzorgen „Helaas moet het vaak nog te veel van de avond. Dan komt pater dr. van enkelingen komen. Soms krijgt Agterberg uit Witmarsum spreken, men de indruk dat zelfs zij die zich De commissie heeft het plan om op voor een functie beschikbaar stel- 16 februari a.s. de lijstaanvoerders den, direct na de zomervakantie van de zeven partijen voor de Sta- aan de winterslaap zijn begonnen, tenverkiezingen in Sneek bijeen te Nu zijn de toestanden anders dan vragen en een politiek steekspel te vroeger. Toen geen t.v., geen radio, laten houden. Dat kan interessant men was veel meer op elkaar aan worden. gewezen en dat bracht een sterke verbondenheid mee, meer bereid heid om de handen uit de mouwen Er wordt ook al druk vergaderd te steken. De t.v. is hier het grote voor de komende gemeenteraads- struikelblok. Velen zitten daar zo VVD-afdeling aan gekluisterd, dat zij nergens Geruchten, dat Tonnema N.V. het terrein met opstallen van Nirota (Woudstra N.V.) op het industrieter rein zou overnemen, werden ons van morgen bevestigd van de zijde van Tonnema. C. de 40.317,—; S’itsema N.V., Siddeburen f 42.336, en C. de Vries te Bantega f 43.850, De begroting bedroeg f 28.000,inklu- sief btw. Vanmorgen zijn met de trein vanuit Workum 5 jongelui naar Sneek geko men om een protestmars door de stad te houden. De tocht eindigde bij Jan Sikkes op het Grootzand, bij wel ke winkel boven de neonverlichting de spandoeken en het demonstratie bord werden bevestigd. Onderwerp van protest was de even- huizen-Uitwellingerga, dorpen langs en terug naar de Brekken en de Woud vaart. Grote voorzichtigheid is gebo den bij de brug in'de rijksweg 43. Het is via de Woudvaart niet mo gelijk naar Langweer te rijden, daar in het Prinses Margrietkanaal nog wordt gevaren met tankers. Om de zelfde reden is het Sneekermeer on begaanbaar, nog af gezien van de wak ken die hier en daar verraderlijk on der de sneeuw liggen. Via de Geeuw kan men naar IJlst of verder schaatsen. Maar Woudsend is niet bereikbaar, terwijl ook het Sloter- meer niet betrouwbaar is. Wel kan men Heeg aandoen, zowel via de Rakken als over het Var. Van Heeg kan men over Heegermeer en Fluessen naar Gaastmeer rijden en vandaar werd ge probeerd de route van Gaastmeer naar Oudega (W.) gereed te krijgen. Vandaag was men ook nog bezig met de Bolswardervaart tussen IJlst en Bolsward, welke gedeeltelijk al klaar was. IJlst kan vanuit de rich ting Oppenhuizen via de Brekken en de Zoolsloot bereikt worden. Deze rou te zou vandaag eveneens geveegd wor den. De Houkesloot, van Sneek naar het Sneekermeer, is volkomen onberijd baar vanwege de ijsschotsen. verkiezingen. De VVD-afdeling aan gekluisterd, dat zij r_“ heeft al een lijstje met kandidaten meer voor zijn te gebruiken.” gepubliceerd. De PvdA is druk be zig de lijst samen te stellen. In de fractie van deze partij in de raad zijn de meningen verdeeld over het al of niet deelnemen aan een PAK tisch maandblad van de provinciale (Progressief Akkoord). Van de 7 Friese WV, kan men ditmaal raadsleden vonden onlangs vier een (januarinummer) ’n reportage aan dergelijk akkoord waarbij ge- treffen over de Hindélooper Kamer dacht wordt aan samenwerking met in Sneek. „Eén van de meest unie- PSP en D’66 ongewenst. Als de ke horecabedrijven van ons land” afdeling toch tot een dergelijk PAK noemt samensteller Harry Drost dit zou besluiten, zullen zij niet zit- etablissement. De geschiedenis van ting nemen in de gemeenteraad, de Van Elselo’s wordt beschreven Drie leden evenwel vinden een en men krijgt een indruk van het PAK de enige oplossing. Zo blijkt interieur van de H.K., waarvan en- uit een bericht in het mededelin- kele fraaie foto’s een ‘beeld geven. --j- --1. Frans van Elselo vertelt dat hij al weer bezig is aan een uitbreiding. Naast „de Holle Bolle Gijs” heeft hij een oud fabriekspand gekocht De t.v. doet toch wel afbreuk aan dat binnenkort aan het bedrijf het verenigingsleven. Dat is ten- wordt toegevoegd. Van Elselo wil minste de mening van De R., die in er iets zeer aantrekkelijks van ma- het verenigingsorgaan van de voet- ken. Met een fraaie dansvloer en balvereniging „Black Boys” schrijft: straks exclusieve orkestjes. gen, waarvan twee dodelijk gewond werden, niet bekend waren in de om geving. De rijkspolitie is nog met de honden in de auto „de boer op” ge weest, maar niemand wist iets van de herkomst van de dieren. Na overleg met de officier van justitie werd be sloten de honden af te maken. „l,.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1